Netten op non-actief BEDEVAART NAAR BARTJE Schouwen Duiveland Extra De netten hangen er keurig bij. Opgeknoopt aan de top van de mast trekken ze een spoor van cirkels in de ruimte. Alleen enkele in de mazen verdwaalde schelpen getuigen nog van hun rooftocht op de bodem van het meer. Is de vangst goed geweest? Of heeft de paling zich niet laten verschalken? De Bruse visser denkt al weer aan de dag van morgen. (Foto: Wim Riemens) DONDERDAG 21 JUNI 1979 [ENEf Er is veel te zeggen voor een vakantie in eigen land. Drenthe, bijvoorbeeld, een avontuurlijke plek; niet, soms? Tjaa, er zullen altijd mensen blijven die een goed heenkomen zoeken in verre streken, daar veel afzien en met een leeg hoofd zonder opgedane in drukken weer terugkomen. Maar Drenthe is...er\fin, hoort u maar. De god van het toerisme in Drenthe is Bartje. De hunebedden, schapenkudden, hei en bossen, het is er allemaal, maar ze kunnen wat populariteit betreft tegen het pover daglonerszoontje niet op. Con- terfeitsels en afgietsels van het afgodisch vereerde knaapje kom je overal van de vroege ochtend tot de late avond tegen. Vrouwelijke toeristen roepen ont roerd en altijd met een vertederde glimlach uit: Hè, Bartje'. als ze er iets van zien. Wandborden, asbak ken, suikerscheppen, koekjestrommels, theelepel tjes, alles is met de beeltenis van Bartje versierd. Naast de Bartje-cultuur is er een florerende Balije- industrie ontstaan waarvan in menig huisgezin een souvenir aanwezig is. Hoeveel prentkaarten met Bartje zouden er per jaar verstuurd worden? De schrijver Anne de Vries doopte zijn pen in goud toen hij de streekroman Bartje schreef maar de re venuen waren niet de zijne. De grote roem kwam pas na zijn dood en niet door het boek maar door de film. Talloze Bartje-fans denken niet aan een roman figuurtje maar aan een ware geschiedenis van een armelijk gezin waarin Bartje een opvallende rol speelde. Voorts, dat eerst de film werd gemaakt en toen pas het boek geschreven. Het oevre van De Vries was niet zo groot, Bartje was zijn eerste werk, zijn overige romans genieten geen ovenueldigende be kendheid. Maar. wie weet, komt er nog eens een film over 'Hilde', doch dit meisje moet dan wel heel goed uit de verf komen, wil ze de evenknie van de kleine rakker ivorden. Duizenden mensen, die een afkeer hebben van boeken lezen, kennen niettemin de figuur Bartje. Drenthe, bossen, hei en veen, niet slecht bekeken van de overheid om hier indertijd het instituut van barmhartigheid, het bedelaarsgesticht Veenhuizen te vestigen. Een goede streek om de spieren los te maken. Het is er trouwens toch druk met de strafin richtingen, Bankenbos, het boete-oord voor alcoholi sche verkeersdelinquenten vind je hier ook. Toen we er in de buurt reden zagen we enkelen aan het werk. Jonge kerels die met ontbloot bovenlijf langs de bos rand hakhout stonden te kappen Ze zwaaiden uit bundig Gelukkig lag er tussen hen en de autobus een tamelijk brede vaart. Gelet op het groot aantal we- duwen dat zich in het reisgezelschap bevond, waren de gevolgen misschien anders niet te overzien ge weest. Ik ben sterk voor weekendverlof en dames bezoek aan gedetineerden, dit laatste uiteraard zon der de hinderlijke aanwezigheid van bewakers. Drenthe is liefelijk en pittoresk, met de plaggehut- ten heeft het de neergesmeten (zo lijkt het tenminste) reuzekeien, de hunebedden. De hunebedden waren er voor de doden, de bedsteden voor de levenden. Deze staan hoog genoteerd en trekken veel bekijks van het toerisme. Het gerief dat in vroeger dagen een vitale menselijke behoefte diende en waar momenten van plezier, rouw en inkeer werden beleefd, wekt toch altijd de belangstelling Tenslotte slaapt iedereen en we wilden wel eens weten onder welke omstandighe den de modale Drenthenaar dit vroeger deed. Nu, dat viel bitter tegen. Wel breed, maar veel te kort, zo'n bedstee, geen wonder dat er in het verleden zoveel kromgegroeide mannetjes en vrouwtjes rondliepen. 'Ik ben klein, maar vroeger waren ze toch ook niet groot' zei een dame die een bezoek bracht aan de oude boerderij waar de slaapstee te bezichtigen was. En een oude Drenthenaar vertelde dat hij als kind nog in het keldertje onder de bedstede waar zijn ouders de nacht doorbrachten, geslapen had. Hij was doodsbenauwd dat de planken boven zijn hoofd het zouden begeven en zijn ouders met matras en al bo venop hem zouden rollen Opeens werd me duidelijk ivaarom er - in deze streek althans - geen seiuele voorlichting op de scholen werd gegeven. Alle kennis werd hier uit het leven gegrepen. 'Ik kreeg het be nauwd'zei de man Maar niemand maakt mij wijs dat zijn ouders wel lekker lagen' Er is nog veel meer te beleven in Drenthe,jammer, deze rubriek is weer vol. Janneke Dierx Harms

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 35