3 Oproep kabinet leidt tot kleine energiebesparingen Sandinisten vechten om 'nieuwe hoofdstad' Nieuwe kans Turkse christenen in St. Jan VERTRAGINGSACTIES BIJ VDSM 'GUERRILLA-ACTIVITEITEN' Jamani: hoogtepunt oliecrisis in 1988 '0 aard enne niet pessimistisch nederlanders willen blijven het weer Droog m zonnig Advocaat Volker Stevin in kort geding: tóNSDAG 20 JUNI 1979 Stuur bloemen als i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De oproep van de regering om 5 procent te besparen op het energieverbruik, heeft inderdaad tot wat minder energieconsumptie geleid, althans over de maand april. Dit blijkt uit loorlopige cijfers die minister Van Aardenne (economische zaken) dinsdag in de Tweede Kamer ^end maakte. De bewindsman bleek, gezien de korte tijd van de actie, niet pessimistisch «stemd. Maar er is meer nodig om voor de komende winter zekerheid over de energiepositie te ^reiken. Dwangmaatregelen ter besparing komen er nog niet. alleen wat aanwijzingen. Zo jjde verkoop van de grote oliecon- «nsongeveer 2,5 procent beneden de aming. Er is één procent minder be stverkocht. 2,8 procent minder gas- dieselolie en 2.4 procent minder éoltolie. De elektriciteitscentrales «„geen aanwijzing voor minder ver dik, de gasbedrijven melden een be- jjniig van 5 procent (gecorrigeerd (rtr, omdat april een koude maand HSiDe industrie nam 2 procent min- g af dan verwacht. (iii Aardenne vermeldde dat de da- wvan de olievoorraden sedert april «(slaan is gekomen en dat enige stij- [jig waarschijnlijk is. Die wijkt niet ,jvan wat normaal is voor het voor den de vraag of de komende winter gvolgend jaar het peil voldoende zal yn.kan nog niet worden beoordeeld, imnenkort komen er cijfers over mei. jlstrdan niet meer besparing zicht- (ur is. moet de actie worden verhe- riid. getpubliek heeft enige tijd nodig om de feitelijke situatie van een olietekort te Seseffen. vond de bewindsman, die er j bleef hameren dat de energiep- rólemen er nu zijn en dat op een gege id moment een bordje „uitverkocht" seen benzinestation mogelijk is. Van wdenne legde er de nadruk op dat de jprocent-besparingsactie een „extra" op de toch al noodzakelijke diepgaande besparingstendens. (rrmanent (bkin 1980 zal die extra besparing no- ipblijven, naast een goed opgezet be sparingsbeleid op allerlei gebieden, narvan al veel onderdelen in gang zijn. Permanente vermindering van het energieverbruik zal uitgangspunt zijn van de nieuwe nota energiebeleid, die binnenkort verschijnt. De werel- doliesituatie is tamelijk onoverzichte lijk, maar vast staat dat het aanbod nu met twee miljoen vaten per dag ach terblijft, ofte wel 100 miljoen ton olie per jaar. Van Aardenne vond de onevenwichtig heid niet zo groot. Het moet mogelijk zijn om langs vrijwillige weg het tekort het hoofd te bieden. De regering geeft nog steeds de voorkeur aan vrijwillige beperking. Daarmee kan sneller wor den gewerkt en ontstaan ook niet zo snel economische problemen (door au toloze zondag). Dwangmaatregelen zijn zeker in de zomer niet zo wenselijk, het gaat nu voor iedereen om een „beperkt offer". Mondige mensen kunnen zelf hun verantwoordelijkheid draeen loden door hitte Griekenland ATHENE (DPA) - Volgens berichten in kpers in Griekenland zijn daar 13 oensen door het hete weer omgeko- atn. De temperaturen stegen maan- fgmiddag tot boven de 40 graden cel- de schaduw. Het record was e stad Larissa in midden- Griekenland met 42 graden. In het cen- van Athene was de temperatuur •slechts' 38 graden. woensdag- Weersverwachting tot ivond: Droog en zonnig, maar in het Wadden- (tbied eerst nog wolkenvelden. Mid- dagtemperaturen van 18 graden op de «adden tot circa 25 graden elders. Zwakke tot matige noordoosten wind. Vooruitzichten voor donderdag en vrij dag' AANHOUDEND VRIJ WARM ZOMERWEER Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland mr donderdag: aantal uren zon: 7 tot 16 min.temp., omstreeks 13 graden; Mx.temp. omstreeks 24 graden; kans opeen droge periode van minstens 12 uur 95 procent; kans op een geheel droog etmaal; 90 procent. Voor vrijdagaantal uren zon: 7 tot 16; min,temp.: omstreeks 14 graden; Mx.temp.: omstreeks 24 graden; kans opeen droge periode van minstens 12 our 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. r de vakantielan- Xoord-Ierland. Schotland: Half tot zwaar bewolkt, af en toe regen of Mtregen, 17-23 graden Z'iW-Ierland, Engeland: Zonnig, 19-25 graden Benelux, Denemarken, Zuid-Zweden, West- Dili Island, Frankrijk, Spanje, Portugal. Zonnig en vrij warm tot warm. 21 tot 27 gra den, in Spanje 30 tot 35 graden. Alpengebied, Oostenrijk, Italië, Joegoslavië. Gnekenland. Oost-Europa: Half tot zwaar bewolkt met regen- en on weersbuien. 15 tot 20 graden in het Alpen- tebied, overigens 20-28 graden. 11 Juni Zon op Maan op ZON EN MAAN Nu toe te passen maatregelen zijn er verder niet zoveel. Van belang is wel dat de controle op de 100 km maximums nelheid wordt verscherpt Van het olieverbruik gaat 20 procent op in het wegverkeer. Mede in verband met de intensievere snelheidscontrole wordt de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie met 300 man uitgebreid. De overheid legt zich ingaande 1980 een beperking in haar energieverbruik op van 10 procent, ook om geld voor isola tie van gebouwen vrij te maken. Mocht na verloop van enige tijd blij ken dat toch scherpere maatregelen nodig zijn, dan zal dit alleen via inter nationale afspraken kunnen gebeuren, anders helpt het niet, aldus Van Aar denne. Medio juli zullen de aan de be sparingsactie deelnemende landen proberen tot een eerste beoordeling te komen van de resultaten tot dan toe. Maar pas in het vroege voorjaar zal er meer duidelijkheid bestaan over het eventuele succes. Vanwege de prijsontwikkeling op de in ternationale markt vindt de minister het niet verstandig de eindver- bruikersprijzen op zich te verhogen. Dat zou dan ruimte kunnen bieden aan het kopen op de zogenaamde vrije markt tegen steeds hogere prijzen. Daardoor ontstaat dan weer een prijs- opdrukkende werking. De prijzen moe ten geleidelijk omhoog, maar het wer ken met belastingmaatregelen is niet uitgesloten Verder zijn er tal van mogelijkheden op langere termijn, zoals de kolen- vergassing. waaraan wel technische, organisatorische en economische pro blemen kleven. Het ministerie van economische zaken komt met een handleiding voor cnergiebesparings- activiteiten in gemeenten. Als reactie op een motie van PvdA en PPR op dit gebied, zei Van Aardenne dat hij wil bekijken of subsidie voor het aanstel len van gemeentelijke energiecon sulenten kan worden gegeven. „Maar de gemeenten moeten ook zelf iets doen". teken van leven tleurop interfiora itaat garant voor uw Oioemengroet Koningmne gracht 13 5. 2514 AM Den Haag m Nauwelijks vijf dagen na zijn terug keer van zijn topconferentie in Wenen met Leonid Brezjnev gaat de Ameri kaanse president Jimmy Carter weer op reis. ditmaal naar het Verre Oosten Zaterdag vertrekt hij voor staatsbe zoeken aan Japan en Zutd-Korea. ter wijl hij ook zal deelnemen aan de vijfde economische topconferentie die op 28 en 29 juni in Tokio wordt gehouden De congrespartij van oud-premier Indira Gandhi heeft dinsdag bij tus sentijdse verkiezingen om de zetel van Thanjavoerin de zuidelijke staat Tamil Nadoe met 90 000 stemmen gewonnen SA OEDI-ARABIE ZOU BEREID ZIJN PRODUKTIE TE VERHOGEN LONDEN (GPD/Reuter/UPI) - De westerse geïndustrialiseerde landen moeten zich voorbereiden op een oliecrisis die omstreeks 1988 zijn hoogtepunt zal berei ken, en die van „zulk een omvang zal zijn dat de huidige kritieke fase beschouwd moet worden als een lachertje". Dit zei de Saoedi-Arabische minister sjeik Ja mani dinsdag op een bijeenkomst in het Londense Hilton-hotel. Hij voorspelde ook dat de benzine binnen acht of tien jaar ongeveer zeven gulden per liter zou gaan kosten. Volgens Jamani zouden olie- en gas voorraden in de wereld al binnen een klein aantal jaren zodanig zijn geslon ken dat er van een normale bevoorra ding geen sprake meer kon zijn. Hij leg de er de nadruk op dat het Westen zich Dinsdagmiddag zette de tweede kamer haar besprekingen over de situatie op de oliemarkt voort. Foto: minister van economische zaken Van Ardenne. drastische energiebeperkingen dient op te leggen. Zonder het met zoveel woorden te zeggen impliceerde Yamani dat vooral de Verenigde Staten zich te weinig bewust zijn van de noodzaak om energiebeperkende maatregelen door te voeren In het Midden-Oosten doen geruchten de ronde dat Saoedi-Arabië bereid zou zijn de olieproduktie te verhogen met een miljoen barrels per dag om een al te grote prijsstijging in de westerse landen tegen te gaan. Maar. zei Jamani. Saoedi-Arabië moest dan ook de gele genheid worden gegeven om zulk een produktieverhoging te rechtvaardigen met verschillende aantrekkelijke aan biedingen. Prijzen In de Europese Gemeenschap zijn de prijzen van olieprodukten (exclusief belasting) sinds december gemiddeld 22,7 procent gestegen, zo heeft de Europese Commissie berekend. De stijging zou 68 procent hebben bedra gen als bij de berekening was uitge gaan van het prijsverloop op de vrije markt in Rotterdam, zo tekent de commissie erbij aan. De prijs van superbenzine is in de pe riode half december tot eind mei het minst gestegen, namelijk met. iets min der dan veertien procent. Daarentegen is huisbrandolie in die tijd meer dan dertig procent duurder geworden. De prijsstijging van normale benzine be droeg 14,7 procent. Dieselolie voor het wegverkeer werd 15,5 procent duurder De commissie heeft verder meegedeeld dat het energieverbruik van de ge meenschap in het afgelopen jaar met 2,9 procent is toegenomen en daardoor het hoogste peil sedert de oliecrisis van 1973 heeft bereikt. Het oliever bruik nam met 3,7 procent toe en het aardgasverbruik met 3,9 procent. Distributiebedrijf steelt geleverde platen gauw terug UTRECHT - Maandagavond zijn in acht a negen plaatsen in ons land bij grammofoonplatenwinkels in totaal 35 000 platen gestolen met een waarde van 250 000 gulden Volgens de rijkspo litie zijn er nog geen arrestaties in deze zaak verricht. Een platendistributiebedrijf in Lopik had aan een keten van negentien pla tenwinkels grammofoonplaten gele verd ter waarde van 500.000 gulden Maar de zaken met die winkelketen gingen niet zo best en er werd besloten dat acht winkels zouden worden afge sloten en verkocht aan platendistnbu- tiebedrijven in Lopik en Berkel Roden rijs. Maar hiermee ivas de schuld aan het bedrijf in Lopik slechts gedeeltelijk vereffend Daarop besloot het bedrijf tot een massale inbraakactie bij de icinkels om de nog niet betaalde platen weer in bezit te krijgen, aldus de rijks politie. MANAGUA iAPREUTER. UPI. ANP) - Een jonge Nicarguaan. met schotwonden in borst en armen wordt verzorgd in een Roden Kruispost in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua. Duizenden burgers melden zich dagelijks bij het Rode Kruis met verwondingen die zij opliepen door de voortdurende gevechten tussen het Sandinistische Bevrijdingsfront en de nationale garde. MANAGUA - Het bevrijdings front in Nicaragua voert felle strijd in het hart van Rivas, een provinciehoofdstad op 33 kilometer ten noorden van de grens met Costa Rica, waar zij een voorlopige regering willen vestigen. In Leon, de tweede stad van het land. waar de vlag van de Sandinisten die een aanval afsloegen van regeringstroepen die probeerden het enige steunpunt van de nationale garde te versterken. Dc 25 Nederlanders die in Nicaragua verblijven willen daar blijven. Dit heeft een woordvoerder van het minis- Na aanvankelijke moeilijkheden zijn de directie van DSM Limburg BV en de vakbonden het maandagavond toch in principe eens geworden over de cao voor april 1979 tot april 1980 Over het voor de FNV-bondcn belang rijkste punt. de minimumlonen plus de toeslagen, is een compromis bereikt. terie van buitenlandse zaken in Den Haag dinsdag meegedeeld. De 25 Ne derlanders maken deel uit van acht ge zinnen. Zes gezinnen wonen in de hoofdstad Managua en twee daarbui ten. DEN HAAG - De Turkse christenen die sinds twee maanden de St.Jan in Den Bosch bezet houden maken toch nog kans om in ons land te mogen blijven. Staats secretaris mevrouw Haars van Justitie heeft dinsdag in een brief aan de vaste Kamercommissies voor Justitie en Buitenlandse Zaken geschreven dat verzoeken om toelating van Turkse christenen opnieuw zullen wor den beoordeeld tegen de achtergrond van gewijzigde omstandigheden. Mevrouw Haars heeft verder meegedeeld dat voor 1 sep tember geen Turkse christenen ons land zullen worden uitgezet Het is volgens haar de bedoeling dat voor die datum elders onderdak gevonden zal moeten worden voor de Syrisch-Orthodoxe christenen die absoluut niet in ons land mogen blijven. Bisschop Bluyssen van Den Bosch had mevrouw Haars om de drie maanden uitstel van vertrek gevraagd om plaatsingsmogelijkheden te zoeken in andere landen voor de meest urgente gevallen Een aantal verzoeken om politiek asiel die al waren af gewezen zullen, zo heeft de staatssecretaris laten weten, opnieuw worden bekeken tegen de achtergrond van de veranderde positie van de christenen in Turkije. Me vrouw Haars vindt dat de positie van de syrisch-ort- hodoxe christenen zich „ten ongunste blijkt te ontwik kelingen". Volgens haar mag echter niet de algemene conclusie worden getrokken dat christenen in Turkije om hun geloofsovertuiging worden vervolgd „Maar dat sluit niet uit dat zich in bepaalde individuele gevallen omstandigheden voordoen waarin wel van vervolging zou kunnen worden gesproken."aldus mevrouw Haars Van een collectief asiel wil ze nog steeds niet weten. Het gaat uitsluitend om het bekijken van geval tot geval of aan Turkse christenen een verblijfsvergunning kan worden toegekend. Hiervoor komen dan degenen in aanmerking die in hun geboorteland persoonlijk leed van schrijnende aard hebben ondervonden. Een woordvoerder van de Turkse christenen in Den Bosch zei dat drie maanden geruststelling voor de men sen in de kathedraal zeker niet genoeg is. „Bovendien neemt staatssecretaris Haars het criterium dat men persoonlijk schrijnend leed moet hebben ondervonden om als vluchteling erkend te worden niet terug. Een van onze gerechtvaardigde verlangens is afschaffing van dat beruchte criterium." De Turkse christenen hebben hun hoop dat er voor hen iets ten goede zal veranderen onder meer gebaseerd op het gesprek dat de staatssecretaris vandaag met de vaste Kamercommis sie voor Justitie zal hebben. „Dan komt er ook nog een debat over deze zaak. Mogelijk dat hierin bepaalde po litieke partijen hun eerder ingenomen standpunten nog zullen wijzigen." Canada heeft dinsdag afwijzend beschikt op een ver zoek van mr. Bluijssen om uit ons land uitgewezen Sy- risch orthodoxe christenene op te nemen. Wekenlang is hierover overleg gepleegd met allerlei instanties in Canada via de raadgevers van de bisschop. Brokx komt op voor de kamerhuurders DEN HAAG - Slaassecretaris Brokx van volkshuisvesting wil de kamer- huurprijzen onder controle houden. Daartoe wordt het besluit Huurprijzen Woonruimte gewijzigd, waardoor de maximale vraaghuur voor een kamer wordt verlaagd. De maatregel van Brokx betekent dat de maximale huurprijs van onzelfstandige woon ruimte (kamers) in bepaalde gevallen 40 a 60 gulden per maand lager kan uitvallen dan in de oorspronkelijke wetgeving, die per 1 juli ingaat, was vastgelegd. Dinsdag zou in de Tweede Kamer ge debatteerd worden over de huurprijzen van kamers. Door de toezegging van Brokx dat hfj de huurpnjzentabel ten gunste van kamerhuurders wijzigt, achtten de volkshuisvestingspecialis ten uit het parlement het niet noodza kelijk het debat doorgang te laten vin den Weersverwachting voor het deltage bied voor 20 juni Doordat het hogedrukgebied boven de Noordzee zich iets meer oostwaarts Herplaatst, ivordt het vandaag warmer ian gisteren. De temperatuur kan vanmiddag ongeveer 22 graden wor den. In de namiddag zal een lichte bries muit zee enige afkoeling brengen. Het blij/? droog en zonnig. Voor donderdag vordt hetzelfde weerbeeld verwacht, "laar donderdagavond zijn er enige onweerskansen. Bericht voor de watersport: variabele wakke wind: vanmiddag zuidwest 2 a 3: temperatuur zeewater 16 graden Celcius. ROTTERDAM (ANP) - De schade, die ontstaat door het te laat opleveren van het bag- gerplatform 'Camel' door de VDSM in Rozenburg, komt vol ledig voor rekening van de op drachtgever Volker Stevin. In het bouwcontract is een zoge naamde overmachtsclausule opgenomen, waaronder ook stakingen of andere werk ver storingen vallen. De 'Camel' moet volgens het bouwcon tract uiterlijk 5 september worden op geleverd, een datum die nu al niet meer haalbaar wordt geacht. Een en ander werd dinsdag onthuld door de advocaat van Volker Stevin. mr. IJDutilh. bij de behandeling van het kort geding, dat de baggermaatschappij heeft aangespan nen tegen de industriebonden NW en NKV. Inzet van het geding, dat diende voor de president van de Rotterdamse recht bank, is de actie van de bonden het werk op de VDSM-werf te vertragen om zo de regering te dwingen een gunstige beslissing over het voortbestaan van de nieuwbouwwerf te nemen. Hierbij werd door de bonden steeds aangevoerd, dat de schade die door de vertragingsacties zal worden geleden, voor rekening van de regering zou zijn, omdat zij heeft toegezegd de verliezen van het RSV-concem, waartoe VDSM behoort, over te nemen Mr. Dutilh betoogde, dat in het conflict tussen de industriebonden en de rege ring nu een "onschuldige derde' de dupe dreigt te worden, doordat niet vast staat wanneer het baggerplatform wordt opgeleverd, kan Volker Stevin geen contracten afsluiten voor de ex ploitatie van de 'Camel' Hierdoor zou de baggermaatschappij nu al een scha de van ruim een miljoen gulden per week worden berokkend Volker Stevin heeft de helft van de koopsom, 102 miljoen gulden al vol daan. waardoor zij krachtens het bouwcontract eigenaar van het plat form is Volgens mr Dutilh, wordt door de acties van de bonden - de werkne mers hebben de 'Camel' vorige week aan de ketting gelegd - het subjectieve recht van eigendom aangetast. Verderfelijk Volgens mr. Dutilh moet de rechter de acties verbieden, omdat het hier niet om een officiële staking gaat, maar om een bezetting en om stootacties, be doeld als pressiemiddel tegen de over heid. De advocaat meende, dat de actie als een guerrilla-activiteit moet wor den aangemerkt. „Dat is een verderfe lijk middel, ongrijpbaar en onrecht matig". Volker Stevin eist. dat de bon den binnen 24 uur na een vonnis van de rechtbankpresident hun steun aan de actie stoppen en zich bovendien ont houden van het oproepen tot acties. De eis strekt zich ook uit tot de toelever ingsbedrijven van VDSM. Bij overtre ding hiervan zouden de bonden elk 100.000 gulden per dag moeten betalen. De advocaat van de Industriebonden, mr. M. P Steenberghe. meende dat de acties wel degelijk rechtmatig zijn en als een staking kunnen worden aange merkt. De staking is in dit geval een uiterste middel, omdat onderhandelen met de regering geen zin meer had. De actie voldoet aan het stakingsrecht, zo vond mr Steenberghe. Volgens hem was Volker Stevin alleen maar gebaat bij de actie, omdat bij een positief resultaat de werknemers weer gemotiveerd zouden raken. Mr. Steenberghe voerde aan, dat de ac tie rechtstreeks gericht is tegen de re gering als belangrijk deelnemer in het RSV-concem. De rechtbankpresident doet maandag (25 juni) uitspraak. OOK NCHP VERWERPT KABINETSPLAN VDSM DEN HAAG - Voor de Nederlandse Centrale van Hoger Per soneel is dc zogenaamde door het kabinet ontworpen as semblage-variant voor de VDSM-scheepsnieuwbouw on aanvaardbaar en dus niet bespreekbaar. Dit heeft de Neder landse Centrale van Hoger Personeel (NCHP) de bewinds lieden Van Aardenne (economische zaken) en Albeda (so ciale zaken) dinsdag per telegram laten weten. Hetzelfde telegram is eveneens gezonden aan de voorzitter van de Tweede Kamer. De NCHP geeft voor het onaanvaardbaar de volgende rede nen op Het plan van de regering is voor geen enkel van de betrokken bedrijven of onderdelen functioneel en uitvoering ervan zou alleen maar een verspilling van overneiasgeiaen betekenen. Volgens de NCHP is het eer. klungelig concept, dat kennelijk is opgesteld door lieden die duidelijk niet over een bedrijfsorganisatorische ervaring of achtergrond be schikken Uitvoering van het assemblage-plan zal geen effect sorte ren: noch ten aanzien van de instandhouding van de scheepsnicuwbouw, noch ten aanzien van het instandhou den van arbeidsplaatsen. Bovendien wordt naar het oor deel van de NCHP ook het voortbestaan van de VDSM-repa- ratiewerf onmogelijk gemaakt. Directie: F van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter Hoofdredactie: M P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieu\ystraat 22, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058 In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling (01186) 1584 'sZaterdags (01184) 15144 van 9.00- 11.30 uur Redactie (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9 00-11 30 uur. Expeditie: (01184) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 43.00, franco per post 50.00; per maand 14,55; losse nummers 0,60 (inclusief 4 pet. btw) Postrek. nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 93 cent per mm; minimumprijs per advertentie 13.95. ingezonden mededelingen 2'fex tarief Voor brieven bureau van dit blad 3,50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuw se Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 3