Deel CDA verzet zich nog tegen '1 juli-pakket' P Regering vraagt SE advies over raamwet KABINET WIL OOK NA 1979 DE BELASTINGEN SNELLER INNEN FRACTIE WACHT OP ANTWOORD REGERING Ik weet een raadsel: 't is lekkerder op brood en gezelliger op tafel. Makkelijk hè? Vondeling schrijft aan Vondeling Syrië en Irak eens over de 'éénwording' EG nog niet uit problemen rond melkprijs INKOMENS ALLE CATEGORIEËN BONDEN TEVREDEN OVER ACTIEDAG Viljoen (63) president van Zuid-Afrika Strakker hand houden aan termijnen Ennia leent 100 miljoen Macht bestuur casino's aan banden gelegd WOENSDAG 20 JUNI 1979 PZC/ binnen-buitenland standers van het kortingsvoorstel Alle drie zijn vroegere vakbondsbe stuurders. Opvallend hierbij is dat Weijers. de voornaamste CDA- woordvoerder in het komende debat, zich tevens fel tegen dit voorstel verzet De tegenstanders van het regerings voorstel zijn in hun houding nog ge sterkt door de uitlatingen van de CDA- voorzitter, 'Rode Piet' Stcenkamp, za terdag op een bijeenkomst van het al gemeen bestuur van de CDA. In een (Van onze Haagse redacteur) DEN HA AG-Anne Vondeling heeft ontslag genomen als lid van de Tweede Kamer. Hij heeft dat gedaan met een briefje naar eigen aard. Het is gericht aan de heer voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Dat is hij dus zeil'. Dan schrijft hij „Mijnheer de Voorzitter", wat hij dus weer zelf is. nu met hoofdletter. „Hierbij heb ik de eer U mede te delen dat ik met ingang van 17 juli a.s. bedank als lid van de Tweede Kamer. Op die dag hoop ik mijn nieuwe taak als gekozen lid van de Vergadering (het Parlement) van do Europese Gemeenschappen te aanvaarden". De ondertekening is de uitsmijter. Ze luidt: „Met gevoelens van bijzondere hoogachting voor het College dat U voorzit. Vondeling". De Kamer heeft de brief voor kennisgeving aangenomen. Het uitluiden volgt volgende week. De CDA-Tweede-Kamerleden die onlangs tot leden van het Europees Par lement zijn gekozen, willen hun kamerzetels nog niet opgeven. De CDA'ers willen eerst behandeling van een wetsontwerp over de rechtspositie en vergoedingsregeling voor Europese parlementariërs. Dat wetsontwerp werd dinsdag pas door het kabinet-Van Agt aan de Tweede Kamer verzon den. (Man onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het CDA zal niet voor morgen (donderdag) met een oordeel komen over het '1-juli- pakket' van aanvullende Bestek-maatregelen. De Tweede-Kamerfractie wil eerst het antwoord van de regering op de opmerkingen vanuit de Kamer afwachten, voordat zij zichzelf vastlegt. Het CDA heeft dinsdag tweemaal langdurig over haar opstelling bij het Bestek-debat vergaderd zonder tot een eensgezind standpunt te komen. Nog steeds verzet een tiental CDA'ers zich tegen de door het kabinet voorge stelde korting op de sociale uitkerin gen. In CDA-kring ging men er echter vanuit dat de dissidenten zich in de komende dagen bij het meerderheids standpunt zullen neerleggen Naast een aantal ARP-loyalisten beho ren ook linkse KVP'ers zoals Weijers. Van der Gun en Van Zeil tot de tegen- BEIROET (UPI. REUTER, AFP)- Syrië en Irak, gedurende lange tijd Arabi sche rivalen aan Israels noordgrens, hebben dinsdag hun topconferentie besloten met het principebesluit op te gaan in één enkele staat. De Iraakse minister van voorlichting. Saad Kassem Hammoedi, zei dinsdag in Bagdad dat er nog één zaak te rege len viel: de constitutionele grondslag voor zulk een eenwording. Maar: „Syrië en Irak zijn vastbesloten de eenheid zo gauw mogelijk haar beslag te geven". Zowel deskundigen uit het Westen als Arabische menen dat de tien jaar oude rivaliteit tussen Irak en Syriè niet zo maar uit te wissen valt en het opgaan in één enkele staat nog wel even zal duren. Belde staten zijn naar elkaar toe gaan groeien sinds de ondertekening van het Egyptisch-Israëlische vredesverdrag. Sinds een week bevinden zich onge veer 40 Amerikaanse militaire des kundigen en technici in Iran om te hel pen hij het onderhoud van en het uit voeren van reparaties aan Iraanse jachtvliegtuigen en bommenwerpers van de types Phantom en Tomcat, en transporttoestellen Hercules, alsmede ander vliegend materieel dat in de Verenigde Staten is aangekocht. Dit is i dinsdag van welingelichte zijde in Te heran vernomen. Het Iraanse verzoek aan de VS om weer adviseurs te sturen valt samen met de verslechtering van de betrekkingen tussen Iran en Irak, waarbij de Iraakse luchtmacht tweemaal aanvallen op Iraans gebied heeft uitgevoerd. Irak deed deze aanvallen zonder dat de Iraanse luchtmacht, die als één van de sterkste ter wereld geldt, tussenbeide kwam. Internationale lening Nationale Nederlanden LONDEN (ANP) - De verzekerings maatschappij Nationale-Nederlandcn NV heeft een contract ondertekend voor het openemen van een lening van 188 miljoen gulden in verscheidene va luta's, zo heeft Orion Bank Ltd, leid stervan het leningsconsortiuin, be kendgemaakt. Nadere bijzonderheden heeft zij niet willen verstrekken afgezien van de me dedeling dat Nationale-Nederlanden het geld voor algemene doeleinden zal gebruiken. De groep die de lening verzorgt, bestaat behalve uit de Orion Bank uit Bank Mees en Hope, F. Van Lanschot Ban kiers (Curacao), Nederlandsche Crediet Bank (Overseas), Royal Bank of Cana da en Westdeutsche Landesbank Giro- zentrale. LUXEMBURG (ANP) - De ministers van landbouw van de Europese Ge meenschap, sinda maandag in Luxemburg bijeen om de prijzen voor het reeds ingegane jaar 1979/'80 vast te stellen, waren dinsdagavond nog lang niet uit de problemen. De verschillen van mening over de melkprijs bleken - nog niet te overbruggen. De twist over de melkprijs, waar Ne derland, zijn Benelux-partners en Duitsland volgens minister Van der Stee eigenlijk wat onverschillig bij toe zagen. liep voornamelijk tussen Frank rijk en Engeland. Frankrijk wil een melkprijsverhoging van 1 a 1,25 procent en dan meteen een afbraak van de posi tieve monetaire compenserende be dragen, die voor de Beneluxlanden en Duitsland uitvoersubsidies en invoer heffingen op landbouwprodukten be tekenen. (Voor Benelux 3.3 voor Duits land 10,8 procent). Engeland wil bevriezing van de melkprijs. Wat Frankrijk voorstelt vindt het onlogisch: een melkprijsver hoging terwijl de melkproduktie zo veel problemen oplevert. Andere lan- den echter menen dat zo'n verhoging het ook weer mogelijk maakt iets aan de monetaire compenserende bedra gen te doen. Wat de Benelux en Duitsland betreft mag er uit verhoging van de richtprijs en verlaging van de monetaire com penserende bedragen voor melk een in de praktijk gelijkblijvende melkprijs te voorschijn komen. televisie-interview herhaalde deze dinsdag nog eens zijn suggestie om de korting op de sociale uitkeringen uit te stellen tot na het SER-advies over deze maatregel. Tevens toonde hij er zich voorstander van om nu. na het om buigingsprogramma, een forse inko mensmatiging door te voeren als mid del otn de economie weer gezond te maken. Fractievoorzitter Lubbers heeft in middels -eveneens via de televisie- het voorstel van Steenkamp afgewezen. Volgens de CDA-leider moeten de woorden van de partijvoorzitter ge zien worden als een poging aan te ge ven in welke richting nieuwe maatre gelen gevonden kunnen worden. Over hel 'l-juli-pakkct' liet Lubbers weten, dat dit een politieke zaak was waarin zowel de fractie als hijzelf een 'wat an dere verantwoordelijkheid' als Steen kamp hebben. Drie dagen Het debat zal overigens ruim drie da gen in beslag nemen. Omdat de Eerste Kamer ook nog voor 1 juli haar goedkeuring aan de te treffen maatre gelen moet hechten, betekent dit dat de Tweede Kamer heeft moeten beslui ten ook vrijdag te vergaderen. Dit wordt de eerste keer in vele jaren dat de Kamer ook op vrijdag bijeenkomt. Een andere ongeschreven regel, name lijk niet vergaderen op maandag, wordt overigens volgende week door broken. Dit gebeurt vanwege het af scheid van kamervoorzitter Vondeling op donderdag. Vondeling zal op 17 juli zijn kamer- lidmaatschapbeèindigen. Dinsdag maakte hij in een brief aan de kamer bekend, dat hij op die datum aan de slag gaat als lid van het eerste recht streeks gekozen Europese parlement. Hoewel Lubbers zich tot vanchtend 'hard' hloef opstellen wat betreft dc onderlinge koppeling van de vier voorstellen (aftopping prijscompensa tie, korting sociale uitkeringen, kor ting trendvolgers en verhinderen doorwerking bouwcao) gelooft poli tiek Den Haag dat het CDA het kabinet uiteindelijk niet zal laten vallen. Staking in Italië ROME (REUTER/) - 14 miloen Ita liaanse werknemers hebben dinsdag gehoor gegeven aan een oproep tot een algemene staking om eisen van hun vakbonden kracht bij te zetten. De drie belangrijkste vakcentrales hadden opgeroepen tot werkonderbrekingen variërend van een half uur tot 24 uur. Openbare bureaus, transportdiensten, benzinestations en veel winkels waren dinsdag voor een deel van de dag of de hele dag gesloten. In hotels legde het personeel voor een periode van vier uur het werk neer. De vakbonden willen er met hun stakingsacties op wijzen dal, de na de gehouden verkiezingen nieuw te vormen regering rekening met hun belangen moet houden. iVan onze redactie economie) DEN HAAG - De ministers Albeda (sociale zaken) en Van Aardcnne (economi sche zaken) hebben de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd over een raamwet op de inkomensvorming. Hiermee wil het kabinet een alle categorieën omvattend inkomensleid tot verdere ontwikkeling brengen. Het kabinet slaat een beleid voor ogen dat zoveel mogelijk langs de weg van overleg moet uitmon den in afspraken, aanbevelingen en maatregelen voor zowel de korte als de wat langere termijn. UTRECHT- Meer dan 50.000 mensen hebben vanmiddag gehoor gegeven aan de oproep van het FNV voorde demonstratie in Utrecht. Na. een tocht door Utrecht iverd de massa in de Jaarbeurshallen toegesproken door de vakbondsleiders Spit en Kok (Slot van pag. 1) chauffeurs van de busmaatschappij Centraal Nederland moesten er van morgen om zes uur voor zorgen, dat Haarlemse busbestuurders niet kon den uitrijden. Dat; deden zij door de poort van de NZH (Noord-Zuidhol landse Vervoersmaatschappij) te bar ricaderen. In Amsterdam kwam het onder meer bij het Centraal Station tot moeilijkhe den toen actievoerders een tram bestuurster bekogelden die passagiers wilde innemen. De trams en bussen in Amsterdam bleven voor een deel rijden. De metro daarentegen lag geheel stil. In Amsterdam, Rotterdam en Dor drecht werkten de mannen van de reinigingsdienst niet. Bezetting Een groep van ongeveer 50 welzijns werkers uit alle delen van het. land heeft vanochtend van zeven tot tien uur het hoofdgebouw van liet minis terie van CRM in Rijswijk bezet ge houden. De welzijnswerkers, allen le den van de ABVA, verzetten zich met name tegen de kortingen op de salaris sen van de zogenaamde trendvolgers, waartoe ook zij behoren. Een honderdtal leden van de ABVA en de KABO bezette tussen tien en twaalf uur vanochtend het stadhuis in Delft. Het ging om een zogenaamde open be zetting, wat inhield, dat de werkzaam heden gewoon doorgang konden vin den. Voor zover het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) kan overzien, is dinsdag een doodnormale werkdag voor het bedrijfsleven ge weest, aldus de woordvoerder van het VNO aan liet einde van de demon stratiedag van de FNV. Van wer konderbrekingen is nauwelijks sprake geweest, zo concludeert het VNO uit de meldingen van de aangesloten werk geversverenigingen. In Utrecht begon gistermiddag de gro te landelijke manifestatie van de FNV. De Utrechtse politie leidde het verkeer in de stad op twintig punten om. De stoet demonstranten had een lengte van zeven kilometer. Het kabinet zegt in de adviesaanvraag dat het inkomensbeleid onderwerp is geworden van een ingewikkeld stelsel van regelingen tussen organisaties, prijsvorming via het marktproces en regelingen van de overheid. Een inko mensvorming.moet volgens het kabi- KAAPSTAD (REUTER) - Marais Vil joen is dinsdag gekozen tot president van Zuid-Afrika, als opvolger van John Vorster die twee weken geleden was afgetreden wegens een financieel schandaal. De 63-jarige Viljoen, kandidaat van de aan het bewind zijnde nationale partij, kreeg in het door beide kamers van het parlement gevormde keiscollege 155 stemmen. Sir de Villiers Graaff. oud-leider van de oppositie en kandidaat voor de nieuwe republikeïnse-partij. kreeg 23 stemmen en prof. Guerino Bozzoli. kandidaat, van de progressieve federale partij, 17 stemmen. Viljoen heeft dezelfde dag de eed afge legd. Hij heeft een lange loopbaan als werker voor de nationale partij gehad en stichtte de nasionale jeugdbond, de jongerenvleugel van de partij, en is tien jaar lang functionaris van de partij"ge weest. In 1953 werd hij parlementslid en in 1958 onderminister van arbeid en mijnbouw. Zijn eerste kabinetspost was in 1966. toen hij tot minister van arbeid en kleurlingenzaken werd be noemd Later was hij minister van binnenland se zaken en PTT Viljoen trok zich in 1976 uit het kabinet terug en werd toen tot, voorzitter van de senaat gekozen Als zodanig is hij tweemaal waarne mend president geweest, vorig jaar, na de dood van dr. N Dlederichs, en dit jaar na het aftreden van John Vorster, De ambtstermijn van de Zuidafrikaan- se president, een grotendeels ceremo niële functie, is zeven jaar. nelzijn gerichtop meer samenhang van dit geheel binnen het algemeen sociaal- economisch kader. De overheid draagt voor dit beleid een eigen verantwoor delijkheid. De regering vindt het belangrijk dat in bet proces van inkomensvorming maatschappelijke organisaties, instel lingen en ondernemingen verant woordelijkheid dragen. „In de vorm van een alle inkomensgroepen omvat tend indicatief inkomensbeleid kun nen die onderscheidene verantwoor delijkheden tot liun recht komen, ter wijl toch de nodige samenhang in het geheel zoveel mogelijk wordt gewaar borgd", zo menen dc ministers. „Wil het overleg met de betrokkenen goed functioneren, dan zal daaraan een goede coördinatie binnen de overheid voorafmoeten gaan om alleriei effecten die van invloed zijn op de inkomens vorming tijdig te onderkennen en in overeenstemming met elkaar te bren gen". aldus de brief. Het kabinet wil zelt eenmaal per twee jaar de hoofdlijnen van haai' inkomensbeleid in een nota voorleggen aan het parLement. Hel kabinet wil het overleg met dc maatschappelijke groeperingen voortzetten, zoals thans al gebeurt, maar wil dit een meer hechte wettelij ke grondslag verlenen. Wel wordt re gelmatig overleg gepleegd met de so ciale partners en met. dc organisaties van vrije beroepsbeoefenaren. Het lijkt het kabinet gewenst dit overleg te structureren, ook wat de voorberei ding betreft. Daarom denkt het kabi net aan voorbereidingscommissies waardoor, zo schrijft het, het goed functioneren van het overleg kan wor den bevorderd. Voor het vastleggen van de conclusies denkt het kabinet aan een sociaal con tract (afspraken lussen werknemers, werkgevers en overheid), een centraal akkoord afspraken tussen werknemers en werkgevers), of afspraken die rich tinggevend zijn voor een of meerjaren. Ook is het denkbaar dat de overheid naar aanleiding van het centrale over leg aanbevelingen opstelt over de door haar gewenste inkomensontwikkelin gen in de nabije toekomst Naast dit overleg wil dc regering over leg met de beoefenaren van vrijtbs I roepen of werknemers in een bepaali; L bedrijfstak. In de raamwet denkendi1 ministers de zogenaamde repress tativiteit van de organisaties tc me len. Hierbij denken ze aan een St. commissie die moet vaststellcinveKi jjg organisaties in aanmerking kona gjpj voor medewerking aan de uitvoerig van de wet. Dit alles sluit volgens het kabinelnid uit dat de regering dc bevoegdhui blijft behouden een loonmaatregel! treffen. „Deze bevoegdheden niet worden gemist in situatieswaari zich ernstige onevenwichtigheden: de sociaal-economische situatie oi wikkelen. De overheid is immers vs anlwoordelijk voor het totale hpltii op sociaal-economisch terrein", schrijven Albeda en Van Aardenneaa de SER. Mocht de SER menen* huidige instrumentarium om komensvorming te beheersen onvol doende is, dan vragen de ministers welke middelen de SER dan mogelijt acht. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het ministerie van financiën is van plan ook in de toekomst strakker de hand te gaan houden aan de termijnen voor het betalen van belasting. Dat heeft minister Andriessen de Tweede Kamer laten weten in antwoord op vragen over de Voorjaarsnota. Versnelde inning van belastinggelden is één van de middelen die het kabinet heeft aangekondigd om het tekort op de Rijksbegroting voor 1979 te dekken. Daarmee hoopt het kabinet dit jaar een half miljard belastingguldens éérder te zullen ontvangen dan anders het geval geweest zou zijn. Andriessen benadrukt wel dat hierdoor de belastingdienst zwaarder belast zal worden door de verwachte toeneming van het aantal aanmaningen, dwang bevelen en betalingen. Van verzwaring van de druk voor de belastingbetaler is volgens de bewindsman echter geen sprake. Een definitieve beslissing over een permanente versnelde inning zal afhangen van de ervaringen die daar mee dit jaar worden opgedaan. Uit het antwoord van Andriessen blijkt ook dat door het zogenaamde 1 juli-pakket (met bezuinigingen op lo nen en uitkeringen) de resultaten van de bezuinigingsoperatil Bestek '81 la ger uitvallen. Het differentiëren van de korting op de sociale uitkeringen per 1 juli (0.2 procent voor de minima, 0.7 procent voor de hoogste uitkerin gen) tast het bczuinigingsprogramma dit jaar met 60 miljoen gulden en de komende twee jaar met 80 miljoen aan. In Bestek '81 was uitgegaan van een algemene matiging van 0,5 procent. Een dergelijke effect, heeft ook de ge spreide matiging voor de zg trendvol gers per 1 juli (tussen 0.3 en 0.7 procent). Dat, kost ten opzichte van de bezuini gingsplannen voor '79. '80 en '81 res pectievelijk 60,70 en 75 miljoen gulden. Minister Andriessen laat voorts weten dat het blokkeren van uitgaven van de partementen - in het kader van de be zuinigingen om het begrotingstekort weg te werken - zal worden versterkt, indien dit jaar alsnog bedragen moeten worden vrijgemaakt voor de steunver lening aan individuele bedrijven. Belastingdruk Sinds 1975 is dc belastingdruk in Ne derland met ruim 3 procent toegeno men (van 30,6 naar 33,8), zijn de sociale premies slechls enkele tienden van procenten gedaald en stegen andere heffingen van 4,(3 naar 6,2 procent. Sa mengevat betekent dit, volgens een tabel uit Andriessen's antwoord, dat het totaal van de belastingen- en pre miedruk op alle inkomens in vijf jaar lijd met 4,5 procent is gestegen (van 55,5 naar 60 procent). Andriessen geeft nu ook aan hoe het kabinet de 620 miljoen gulden voor aanvullende maatregelen in het ar beidsplaatsenplan hoeft verdeeld. Een kwart miljard is voor werkgelegen heids verruiming, 200 miljoen voor scholing en plaatsingsbevordering, 155 miljoen voor extra maatregelen in de verzorgende sector in noorden en zui den van het land en 15 miljoen voor verbetering van de arbeidsbemidde ling. AMSTERDAM (ANP) - Op 27 juniku worden ingeschreven op een 9,25 pd zevenjarige obligatielening 1979 vu f 100 min ten laste van Ennia NVtcga een koers van 100 pet. De lening, die is overgenomen 'management group' onder leidingra AMRO bank en ABN, zal a pari worden afgelost in vier nagenoeg gelijke jaar1 lijkse termijnen, die elk jaar vervallen1 op 1 augustus, voor het eerst in 198) Vervroegde gehele of gedeeltelijke sf lossing is niet toegestaan. De stortings op 30 juli. Notering van de leningopdf' Amsterdamse effectenbeurs zal word» aangevraagd. DEN HA AG - De leden van het bestuur van de Nationale Stichting Casinospe len moeten hun zetels ter beschikking stellen. Dit zal gebeuren op een tijdstip dat dit verantwoord is ten opzichte van het personeel en dc werkzaambe- den van dc speelhuizen. De staatsse cretarissen Hazekamp van economi sche zaken en Haars van justitie heb ben dit dinsdag aan de Tweede Kamer meegedeeld. De statuten van de Casinostichtifl? moe ben worden gewijzigd, waardoor een eind komt aan de macht; van bel bestuur. Het bestuur wordt in afwach ting van deze aangekondigde maatre gelen uitgebreid met drie leden die door de regering worden aangewezen. Voorts wordt de controle op de financiële han del en wandel van de casino's nog eens extra verscherpt. Er komt een apartt accountantsdienst die toezicht houdt op de uitgaven van de Casinostichting, De staatssecretarissen Hazekamp 5» Haars zeggen in hun brief aan het pat; lement, dat zij de adviezen van de Raao voor de Casinospelen, adviescollege van de regering, in grote fijnen opvol gen. De casino's worden van nu af ledig in hun vrijheden beperkt. Alli'fi- nancicle zaken die de stichting wenst aan tc gaan moeten vooraf worden goedgekeurd. De Nationale Stichting Casinospelen die de c n Zand poort en Valkenburg runt. moet no? zeker 12 miljoen gulden betalen aan belastingnaheffingen omdat dc stich ting haar buitenlands personeel tc weinig belasting liet betalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 12