BONDEN TEVREDEN OVER 'ACTIEDAG' «Sautn adria Regering kan plannen voor VDSM uitvoeren Tweede kamer onthoudt zich van oordeel over contracten verwerking kernafval Seen chaos in het openbaar vervoer MOTIE VAN DER HEK VERWORPEN Brief ■pagina 12 (22e jaargang no. 143 20 juni 1979 Manzoriistr.lGoesTel.nilDCraCkMD* als het nm auto's gaat Ï558SJ KBM HK Ifem W Ut i,2"3» het scj, ndtuii team 7, •degree nvanhj Hpubfc loegTo tnslai 'Ifertrj 'ten nvan;-. me: ij nu j( de wit ioeta aaina; ■k ha gdehet vers&j iLyteu groot lietToio ITRECHT - De actiedag van de FNV tegen de bezuinigingsplannen van het kabinet-Van Agt heeft ,e|e tienduizenden mensen op straat gebracht. Brandpunt van de acties van dinsdag was Utrecht laarnaar schatting zo'n vijftigduizend demonstranten lieten weten het met de regeringsplannen premier Van Agt niet eens te zijn. De actie werd verder gevoerd met stakingen - vooral in het jlreekvervoer en het vervoer in de grote steden - en met bezettingen van onder meer het ministerie CRM. Set grootste deel van de acties vond psats in het Westen, waar de effecten r,® wel voelbaar waren, zonder dat er strigens sprake was van een chaos. De i\V noemde de dag een groot succes, aar had wel bezwaren tegen het „on- ïïdjg harde" politieoptreden met na- je m Den Haag en Amsterdam. Een wordvoerder van de bonden veroor- j^lde vooral het aanhouden van een nübondsbestuurder die pamfletten itM'ï ctdeelde voor een bedrijf in Am- w jïrdam. ..De politie heeft zich voor het _jj bnetje van de werkgevers laten span- Sportj, sn,"aldus de FNV-zegsman. [W-voorzitter Wim Kok haalde in llrecht fel uit naar de regering-Van Sri en de bezuinigingsplannen zoals (kzijn vastgelegd in Bestek'81 en het uwdoi wenaarnde 1 juli-pakket. .Als de uaarta eerderheid in de Tweede Kamer het opgtj l-joli-pakket aanvaardt, betekent dat politieke steun voor de oorlogsverkla ring van het kabinet-Van Agt aan de nkbeweging. Dat vraagt dan om een keiharde confrontatiepolitiek van de Unt van de FNV tegenover het beleid Tin het kabinet". Sok zei tot op het bot getergd te zijn jxirwat hij noemde het „asociale ga- londichtenplan". Orer de aftopping van de prijscom- eigendom krachtproef De eerste grote krachtproef voor pre sident Mot van Kenia moet nog ko- protest Protest van milieugroepen tegen de walraderketen op de Westerschelde. vragen Kamervragen over dwangmaatrege len tegen zwakzinnigen. kort geding vingertje EO-directeur Doorenbos "Het bezwe rende vingertje moeten we niet heffen', radio- en televisieprogramma's strips. vergunning Vergunning voor LPG-terminal m Europoort aangevraagd: beurs en fi nanciën pensatie - een van de vier, wat Kok noemde „onzalige plannen" zei hij: „De regering van het overleg ontziet zich niet om hiervoor eenzijdig de cao's open te breken. Dat is de vakbeweging beroven van haar eerstgeboorterecht: het recht op vrije onderhandelingen. Dat is inbraak in cao's. En inbraak moet worden gestraft". Kok liet overigens doorschemeren dat de FNV eventueel nog wel een gedwon gen aftopping van de prijscompensatie wil pikken mits er dan ook een werkge- legenheidsfonds komt waann de vrij komende gelden worden gestort. Als dat niet gebeurt dan moet het toch elke werknemer en Nederlander duidelijk zijn dat de zorg voor de werkgelegen heid bij het regeringsgetrouwe deel van het parlement meer schijn dan wer kelijkheid is. aldus de FNV-voorzitter Volgens Kok probeert het kabinet zijn financiële problemen op te lossen over de ruggen van de kleine mensen. „De sociale zekerheid wordt afgebroken, juist nu we als werknemers zozeer door de werkloosheid worden getroffen en van de sociale zekerheid op aan moeten kunnen". De regering, zo ging Kok verder, geeft geen leiding aan het gevecht tegen de werkloosheid. „Zij durft het niet aan om de werkloosheid echt gericht en fron taal te lijf te gaan. Want als zij dat doet, dan kom je aan de gevestigde belangen van de grote jongens. Dan moe te., on dernemers meer rekening gaan houden met de maatschappij en minder met de beleggers". Volgens de FNV-leider maken de leden van het kabinet zich op zijn minst schuldig aan een staaltje gewiekste volksmisleiding als ze het hebben over de hoogte vkn de uitkeringen Hij zei iedere verdachtmaking dat de FNV de feiten onjuist zou presenteren, met de grootst mogelijke kracht van de hand te wijzen. „Ik daag ongeacht welk lid van het kabinet uit mij aan te tonen dat het niet waar zou zijn dat door het ka binetsbeleid de netto aow-uitkering straks twee tientjes per maand lager is en een neto wao-uitkering vijfentwintig gulden", aldus de vakbondsleider Acties Op tal van plaatsen werd dinsdag het openbaar vervoer voor enkele uren stilgelegd. Tot grote drukte op de we gen leidde dat. tot verrassing van de Verkeersdienst van de rijkspolitie, vrijwel nergens. Alleen rond Rot terdam. waar het streekvervoer gedu rende de ochtendspits was stilgelegd, waren wat meer ff les dan gebruikelijk. Erg veel moeilijkheden voor de pas sagiers die gewoon zijn per openbaar vervoer te reizen, waren er ook niet te melden. Het publiek bleek over het al gemeen goed op de hoogte van de mati- neuze werkonderbreking, aldus de busmaatschappijen De wachtenden die bij bushaltes werden aangetroffen, waren voornamelijk buitenlandse werknemers De staking is niet overal met evenveel enthousiasme verlopen. Amsterdamse (Slot zie pagina 12 kolom 2) UTRECHT - In de demonstratieve stoet tegen het juli-pakket van de regering liepen in Utrecht meer dan 50.000 mensen mee. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De regering kan haar eigen plannen inzake de VDSM-scheeps- nieuwbouw uitvoeren. Een motie van de socialist Van der Hek. waarin de rege ring nogmaals uitdrukkelijk werd verzocht in haar besluitvorming de grote scheepsnieuwbouw en drijvende off-shoreprojecten bij de VDSM te handhaven, haalde geen meerderheid. In het kader van de protestacties tegen het bezuinigingsbeleid van de regering staakte dinsdagmorgen het openbaar vervoer in Amsterdam. Dc bovenste foto is genomen juist voor het moment van de staking. De onderste foto toont het plein voor het Centraal siation twintig minuten nadat de staking begon. De christen-democraat Piet van Zeil. gesteund door de liberaal Huub Jacob- se. diende een eigen motie in. Daarin wordt de regering uitgenodigd uit te gaan van het behoud van capaciteit voor de grote scheepsnieuwbouw, de bouw van groot off-shorematerieel en assemblage-activiteiten. In een toe lichting op zijn motie verklaarde Van De Amerikaanse staatssecretaris Cyrus Vance en de Portugese demis sionaire minister van buitenlandse za ken. Freitas Cruz. hebben gisteren een nieuw akkoord getekend over het Ame rikaans gebruik van de luchtmachtba sis Lajes op de Azoren-eilanden De precieze inhoud van het Portugees- Amerikaanse akkoord is overigens ge heim Wel is bekend dat het gebruik van de luchtmachtbasis niet aan politieke voorwaarden is gebonden Zeil uitdrukkelijk aan de in de motie gestelde volgorde te willen vasthouden. Minister Van Aardcnne (economische zaken) zag echter kans aan de motie van Van Zeil zijn eigen interpretatie te geven, die neerkwam op een openhou den van de VDSM als assemblagewerf. Van CDA-zijde volgde daarop geen en kel protest. Bij het stemmen over de motie-Van der Hek stond op de tribune voor genodig den de delegatie van VDSM-werkne- mers eveneens op om op die manier een laatste wanhopig gebaar te maken. Het mocht met baten. Districtsbestuurder Herman Berkhout van de Industrie bond FNV verklaarde diep teleurge steld te zijn In de houding van het CD A. „Wij praten nu niet meer. Wij gaan naar de rechter en we zullen dit beleid laten toetsen aan eerdere uitspraken van deze regering over de VDSM- seheepsnieuwbouw". aldus Berkhout, voor wie het overigens nog steeds een raadsel is waar de regering nu eigen lijk naar toe wil met de VDSM. iZie ook pagina 3) Per l september 1980 wordt com modore D Klik gouverneur van de K M A Koninklijke Militaire Acade mie) in Breda Hij volgt de huidige gouverneur generaal-majoor M. H. von Meijenfeldt op die met pensioen gaat. Commodore Klik is sous-chef per soneelszaken van de koninklijke luchtmacht. Hij wordt de 35ste gouver neur van de K M A. BEIROET (AFP. REUTER. UPI) - Nederland staat niet zo zeer boven aan de zwarte ltjst van Arabische landen, als wel - samen met Groot-Britannlê - onder aan de lijst van landen, die de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO steunen Dat heeft Faroek Khadoumy. chef van de politieke afdeling van de PLO dinsdag gezegd in Beiroet Khadoumy ontving dinsdag de Nederlandse delegatie, die maandagavond is aangekomen in de Libanese hoofdstad Beiroet De delegatie heeft dinsdag ook een bezoek gebracht aan het Libanese parlement en is daarna per helikopter ver trokken naar het Unlfll-gebied. in Zuid-Libanon Zware Israëlische artillerie heeft dinsdagmiddag Libanese dorpen in het zuiden van het land beschoten, zo hebben ter plaatse gestationeerde correspondenten meegedeeld Het zwaartepunt van de beschieting lag bij de dorpen Auchijeh. Rihan en Jormok, op een paar kilometer van Na- batljeh, het bolwerk van de linkse Palestijnse troepen Journalisten in het zuiden van Libanon hebben meegedeeld dat een zwaar artilleriebombardement heeft plaatsgehad in het gebied van Kawkaba, waar onderdelen van het Liba nese leger en van de vredesmacht van de Verenigde Naties (het Nenalese bataljon) gelegerd zijn. Mick Jagger heeft de duurste kus... LONDEN - Bij Christie's m Lonaen zijn kussen van beroemde per soonlijkheden .onder de hamer geweestDe zoen van de Rolling Stone' Mick Jagger bracht de hoogste prijs op 3.200 gulden Mariene Dietrich was goed voor 2 400 gulden. Mohammed Ah 'The Greatest' deed 2 300 en David Bo wie kreeg een eigenares voor 1.300 gulden Het ging om papie ren kussen, die door een Engelse, die bij een lippenstiftfirma werkt, gemaakt waren en voor het goede doel verkocht werden. De totale opbrengst van deze 'hete' veiling beliep meer dan 20 000 gulden. Het bedrag komt ten goede van de kin derhulp-organisatie 'Save the children' De NSM en haax onbeholpenheid §De even plotselinge als op- vallende overheveling van een van Zeelands grootste bedrijven, de Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM) in Sluiskil heeft de afgelopen dagen in de Zeeuws-Vlaamse kanaal zone voor de nodige onrust en onzeker heid gezorgd Dat schijnt de nare bij werking bij dit soort transacties te zijn En het moet maar weer eens opnieuw vastgesteld: een dergelijke gang van zaken is funest voor het psychologische en sociale klimaat waarin bedrijfsover names als deze zich afspelen Vakbon den staan op hun achterste benen, een ondernemingsraad voelt zich overrom peld en het personeel van een onder neming als de NSM (het gaat tenslotte om 1200 man) blijft met een reeks on beantwoorde vragen zitten. Het Is on begrijpelijk dat de top van het Italiaan se multinationale chemieconcern Mon tedison tot de beslissing overgaat om het merendeel van het aandelen pakket- NSM Sluiskil over te dragen aan het Noorse concern Norsk Hydro zonder duidelijk opening van zaken te geven over de consequenties daarvan NSM is een in Zeeuwsch-Vlaanderen geworteld bedrijf met een bestand aan werknemers dat in veel gevallen ge hecht ls aan streek en onderneming. Wanneer zich in dergelijke arbeids verhoudingen ingrijpende veranderin gen voordoen waarbij iedere werkne mer zeer nauw is betrokken behoort een zorgvuldig voorlichtingsbeleid te wor den gevoerd, dat het personeel het ge voel geeft dat niet over en zonder hen wordt verhandeld Of zich dar nu in de top van NSM-SIuiskil en bij de Montedison- concemleiding m Milaan realiseert ol niet. - de volstrekt onbeholpen informa tie over de overname van het bedrijf wordt losgelaten in een gebied met een uiterst zwakke en kwetsbare arbeids markt De laatste tijd zijn in Zeeuwsch- Vlaanderen al verschillende klappen gevallen Komt bij dat de kanaalzone een vrij eenzijdige werkgelegenheidssi tuatie heeft door de aanwezigheid van enkele grote chemische bedrijven. Bij NSM is bovendien de op- en neergang in deze bedrijfstak ook met ongemerkt voorbijgegaan Ooit was er een per soneelsbestand van 1600 man. maar de laatste jaren zfjn - onvermijdelijk - en kele honderden arbeidsplaatsen na het vertrek van oudere werknemers niet meer opgevuld. Wanneer dan in de al jarenlang niet zo rooskleurige mark tomstandigheden van de wereldchemie plotseling verrassende en onvolledige mededelingen loskomen over wijzigin gen in de eigendomsverhoudingen van een groot chemisch bedrijf in de eigen streek is het logisch dat emoties ont staan en is het niet te verwonderen dat op basis van gissingen - die al snel een eigen leven gaan leiden - snelle en waar schijnlijk niet minder ongenuanceerde conclusies worden getrokken ZA VAN AARDENNE: SLUITING CENTRALES LOGISCH GEVOLG CDA ONVERWACHT OOK ACHTER DE MOTIES D'66 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De tweede kamer heeft dinsdagavond met ruime meerderheid twee D'66-moties aangenomen, waarin de regering wordt gevraagd om geen ingrijpende besluiten over kernener gie te nemen zonder voorafgaand over leg met de kamer, dat ondanks het vol le gewicht waarmee minister Van Aardenne van economische zaken zich in de strijd wierp door de beide moties ten sterkste te ontraden. Volgens de minister is sluiting van de kerncentra les in Borssele en Dodewaard het logi sche gevolg van het aannemen van de motie. „Onzin", reageerde mevrouw Lambcrs-Hacquebard, indienster van de moties, en andere woordvoerders. De beide moties vloeien voort uit het contract dat de PZEM over de verwer king van gebruikte splijtstofstaven heeft afgesloten met dc Franse nu cleaire opwerkingsfabriek Cogema. De notawisseling over het contract PZEM- Cogema tussen de Nederlandse en de Franse regering is kortgeleden afgeslo ten. zonder dat de kamer daarvan op de hoogte was De kamermeerderheid bestond uit D'66. PvdA. de kleine linkse partijen en het CDA. Tot op het laatste moment bleef het onduidelijk of alle CDA-ieden de harde, dreigende woorden van Van Aardenne naast zich neer zouden leg gen Na drukke discussies werd de frac tie op èen lijn gebracht en stemde zij uiteindelijk voor. iets waar mevrouw Lambers niet meer op had gerekend. Zy had in het begin van de avond haar bei de moties wat verzocht om het CDA voor zich te winnen, in ruil voor de steun van die partij De kamer wil niei vooruitlopen, sprak zij in de moties uit. op de brede maat schappelijke discussies die over alle aspecten van kernenergie moet worden gehouden De afgesloten contracten zijn enkel voor de verantwoordelijkheid van de contractpartners en mogen geen enkele belastende rol spelen in die dis cussie. aldus de kamer Van Aardenne stelde dat aanname van de moties inhoudt dat Engeland en Frankrijk (afnemers van de splijt stofstaven uit Dodewaard en Borssele) nu zonder meer zullen concluderen dat goedkeuring door het parlement van gesloten contracten er niet meer inzit. Zuiver Ook dat is, aldus mevrouw Lambers, niet het doel van haar moties. Dat doel is slechts de komende discussie op een 'zuivere manier' te kunnen voeren, zonder dat er al vergaande besluiten genomen zijn. Het CDA zei bij monde van het kamer- (Slot zie pag. 9 kol. 4) Do, 'oor het eerste schot aan de vak bonden te laten (zoals onverbeterlijk steeds in dit soort gevallen) heeft de huidige leiding van NSM duidelijk een kans gemist en misschien voor onnodi ge paniek helpen zorgen. Er is bi] vitale beslissingen van deze aard niets dat meer argwaan wekt dan zwijgen en af- houderige reacties in de trant van 'geen commentaar'. De huidige top van het bedrijf laat zich bovendien met infor matie in de tweede linie dringen (de vakbonden vertellen tenslotte hun mensen wat ze weten) en ziet zich aldus geplaatst voor de ondankbare taak om eerdere onduidelijkheden, veronder stellingen en mogelijk voorbarige me dedelingen om te buigen en te ontze nuwen. Dat is allemaal met nodig wan neer men zoveel mogelijk opening van zaken geeft en het personeel duidelijk inzicht verschaft over de nieuwe, toe komstige verhoudingen, in welk sta dium van voorbereiding men zich ook bevindt. Tenslotte kan men. met in achtneming van de spelregels die daar voor gelden, zelf bepalen welke infor matie en hoe geformuleerd naar bulten kan worden gebracht. De knullige ma nier van doen waarvan men zich tot nu toe heeft bediend zal zijn sporen zeker nalaten Op 'pvallend is intussen wel dat een woordvoerder van Norsk Hydro, het Noorse bedrijf waarbij NSM dan ken nelijk wordt ondergebracht, de onge rustheid al wat heeft gesust Elders in deze krant is een verklaring vanuit Oslo te vinden, waaruit kan worden afgeleid dat de Noorse onderneming zich be roept op haar goede en vooruitstreven de sociale beleid Gaandeweg wordt nu de conclusie getrokken dat de hele transactie in de toekomst wel eens duidelijke voordelen zou kunnen heb ben Een vooruitgeschoven post van een jonge industrie uit een land dat be kend staat om vooroplopende arbeids verhoudingen zou op de duur betere perspectieven kunnen bieden dan een NSM die zich meer en meer blok aan het been gaat voelen van Italiaans concern met allerlei interne spanningen Norsk Hydro zal het waar moeten maken De start is haar overigens door de verwar ring van de laatste paar dagen niet een voudig gemaakt vdM De kleine mensen in Zwitserland hebben dinsdag hun recht opgeëist om te mogen dienen in de krijgsmacht, zoals alle gezonde mannen Hun bond noemde weigering om hen te laten die nen omdat ze de voorgeschreven lengte niet halen, achterstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 1