hogelijk lagere landbouw school Zeeuwsch-Vlaanderen Adviesbureau bepleit aanleg rondwegen Domburg-Oostkapelle Marketingplan van appelveiling mislukt Fruittelers willen afzetkans verbeteren Particuliere ziekenvervoerders dreigen met boycot alarmposten Ziekenhuis St. Joseph uit het Vlissings stadsbeeld verdwenen Geen advies Vlissingse verkeerscommissie over Spoorstraat Oost-Souburg mniBPAG 14 JUNI 1979 IJl OM ONDERZOEK MOGELIJKHEDEN VERZOCHT ypELLE - In verband met de toenemende belangstelling voor het agrarisch onderwijs hebben de jjjuwse landbouworganisaties plannen om een lagere landbouwschool te vestigen in Zeeuwsch- ^jnderen. Wel zal er dan eerst een onderzoek moeten komen naar de mogelijkheden van een gelijke nieuwe school. De landbouworganisaties hebben daartoe het Economisch Technolo- rjschlnstituut (ETI) verzocht dit onderzoek te verrichten. Als voorwaarde geldt dan dat, naast de njdelijke LandbouwMaatschappij (ZLM) en de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB), de Christelijke Boeren- en Tuinders Bond (CBTB) hieraan mee willen doen. Dit zei mr J. Oggpl, algemeen secretaris van de ZLM, woensdagavond tijdens de diploma-uitreiking van de l#ere land- en tuinbouwschool (Groene School) te Kapelle. uitreiking diploma's groene school KloetinRe. A P J Heijnsdilk, W J de Jonge, B J W van der Molen, T-Faase J. D van der Maale en J. F. Ostermeier, allen uit Goes, M. J Oosterveer en G. J. Schouwenaar. uit We- meldinge; A. M, A. Steljn, Hoedekenskerke; M. J. Steljn. Kwadendamme; L. G. M. de Be- lelr. Westdorpe; D. B, Goense. Nleuwerkerk; P. Meijers, Zoutelande; P. Mes, Haamstede; J C. Poley. Yerseke; L. G J. Rijk en J. B. Noteboom. 's Heer Arendskerke: M, J Stroo- berg, Oost-Soubrug; J. C. C. de Theye. Wol- phaartsdUk. tórde mening van de heer Oggel is het .belang om tijdig op de groei, die het mwonderwijs momenteel kent, "y spelen. De CBTB heeft inmiddels overleg tussen de drie Zeeuwse irganisaties te kennen gege- Caëe te willen doen in een dergelijke --verkingsschool. Overigens is de niet betrokken by de Groene [Sol in Kapelle. Lfbèr Oggel zei het onderzoek van Lol belang te achten, met name voor mogelijkheden die zo'n school zal jgïen op wat langere termijn. In dit Uier wees hij op de moeilijke periode nu het agrarisch onderwijs ongeveer leojaar geleden. „In verband met een dssHJds afnemende belangstelling aoesteen aantal scholen gesloten wor- ffe zullen dus moeten oppassen fi; er nu geen fouten gemaakt wor- aldus de ZLM-secretaris. tajo toespraak benadrukte de heer Öge; de onmisbaarheid van de tcaenbedrijven, die zich inzetten voor destage-begeleiding van de leerlingen de Groene School. Ook directeur J. (pi Hof ging hier wat nader op in. Hij aecdede bedrijfseigenaren die stage- p&ücn verschaffen 'onbezoldigde jsakrachten'. „Misschien dat dit in de Kkomst nog eens kan veranderen", ai de directeur, die deze avond aan 53 tellingen het diploma uitreikte. D* voorzitter van de beheerscommis sie heer C. Bal, sprak van een mooi ïHltaat, gezien het aantal geslaagde iadidaten. Hij wees erop dat de direc- wren de leraren in dit resultaat een cote rol hebben gespeeld. Debeer Bal toonde zich verheugd over d> vooruitzichten van de Groene „Gelet op het aantal aaninel- ±3gen zal het leerlingen-aantal voor tógend jaar vrijwel stabiel blijven. Gelukkig is er geen sprake van al te veel unmeldlngen, want dan zou ruimte- phreklndeze gebouwen gaan dreigen, tatbreldlngen zullen echter moeilijk te realiseren omdat de deur van de tandkast van het ministerie van land- bom? en visserij slechts op een kiertje Seat", meende de heer Bal. (am Volgens de voorzitter van de be- kterscommissie is het van groot be lui dat de toekomstige eigenaren van «landbouwbedrijf voldoende ken- tis bezitten. „Zeker in deze voor de liadbouw moeilijke tijd is het van be ting om met de nodige kennis het hoofd boven water te houden. Met kennis kun je worstelen en ontkomen, zonder kennis verdrink je", zei hij. Burgemeester G. Huitsing van Kapelle wees op de goede contacten die tussen het schoolbestuur en de gemeente be staan. Tevens zei hij verheugd te zijn met zo'n school in de gemeente. „De leerlingen van de Groene School ko men uit alle delen van Zeeland. Bij het terugdenken aan hun schooltijd zullen velen zich ook Kapelle herinneren", aldus de burgemeester. Tijdens deze diploma-uitreiking ont vingen verschillende leerlingen een boekenbon vanwege hun bijzondere prestaties. Ongeveer 160 betrokkenen De geslaagde kandidaten zijn L. Comellssens, NIeuw-Namen. J. K. Crucq, Nieuw en St. Joosland; P. L. J. Dekker. Rit them. S. van Driel, Kats: J. C. van Gaaien; F A. Kloosterman,A. Zuidweg; J. H. Harinck: M. J A. de Jager; R. Mallekote, allen uit Ka pelle;?. van Hattem, Noordgouwe; P. A de Kever, Ossenlsse; M, R. E. Mahu, Hengstdijk; B. Mol, J M. de Koster, uit 's-Gravenpolder; A van Nieuwenhuyze, Zonnemaire, W. S. Ovaa en J. L. de Visser uit Domburg; W C. Remeeus en W. P. T. Kuyper uit Ouwerkerk; J W. deRooenJ. W de Jager uit BiezeUnge: L J. Scheele. NIeuwland; C. T. P. Verhoeven en A Vierhout uit Middelburg, J. W R. Ver- meule en P. W. M. Boonman uit Ovezande; C. J van Waterschoot. Hontenisse; L P. Barend- regt en D. Lokerse uit Kruiningen; A. H. JAARVERSLAG CENTRALE VEILING '78 kwaliteit niet eerste klas KAPELLE - Het marketingplan van de Nederlandse veilingen om meer appels afgezet te krijgen is mislukt. Het was de bedoeling de betere kwaliteiten op de markt te brengen in een aantrek kelijke en herkenbare verpakking. Vo rig jaar zijn op verschillende plaatsen, ook in Zeeland, in het kader van dit plan voorlichtingsbijeenkomsten voor de telers gehouden, waarop de telers hun medewerking toezegden. Het plan is echter niet van de grond gekomen. De kwaliteit van de meeste rassen bleek gemiddeld zodanig te zijn dat er geen op de eerste kwaliteit gericht af- zetbeleid mee te voeren was en verder bleek de speciaal ontworpen doos in de praktijk niet te voldoen. Secretaris J. S. Kind van de centrale velling Kapelle-Temeuzen meldt dit in het jaarverslag van de centrale veiling over 1978. Het is het laatste jaarverslag van deze veilingcombinatie. Vorig jaar juni besloten de algemene vergaderin gen van beide veilingen de centrale vei ling Kapelle-Temeuzen per 31 decem ber op te heffen en per 1 januari 1975 samen met de veilingen in Goes en Krabbendijke de centrale tuinbouwveiling Zeeland te vormen. De totale omzet van de centrale veiling Kapelle-Temeuzen bedroeg in 1978 ƒ20.172.505,99 tegenover 22.556.727.- in 1977. De vermindering van de omzet ten bedrage van 2.384.221,- komt vol ledig voor rekening van de veiling in Kapelle, want bij deze veiling daalde de omzet in 1978 tot j la.m.im,- tegen over 16.503.195,- in 1977. De veiling Temeuzen had in 1978 een omzet van 5.361.356,- en in 1977 5.099.532,-. De omzetstijging van Temeuzen moet ge zien worden in het licht van de zeer teleurstellende omzetontwikkeling in 1977. Toen bleef de omzetontwikkeling als gevolg van een misoogst van appe len in het gebied van deze veiling sterk achter bij de landelijke tendens onder de fruitveilingen. In de totale omzet van de centrale veiling is een bedrag inbe grepen van 1.354.353,- dat werd ge veild voor andere veilingen. Deze post bedroeg in 1977 920.150.-. De lagere omzet van de centrale veiling is een ge volg van het feit dat de prijzen voor hard fruit in de tweede helft van 1978 Bedrijfje in Waarde wegens niet voldoen aan voorwaarden hinderwet gesloten WAARDE - Op last van de gemeente Reimerswaal is woensdagmiddag het uien en aardappelen exporterende be drijf A. Waterman te Waarde gesloten. De aanwezige machines werden verze geld. Aanleiding tot de sluiting was het feit, dat het bedrijf al jaren niet voldoet aan de in de hinderwet vergunning vermelde voorwaarden. De zaak kwam aan het rollen doordat omwonenden in 1973 zich beklaagden over overlast, onder meer doordat er nog laat in de avond in het bedrijfje gewerkt werd en doordat afval uit de buiten staande containers door de straten waaide. In 1969 vroeg het bedrijf bij de toenma lige gemeente Waarde een hinderwetr vergunning aan. Deze kreeg men. met de vermelding van enkele verplichtin gen waaraan moest worden voldaan. Dat gebeurde echter niet. Na de klach ten werd het bedrijf door de gemeente aangezegd dat het voorlopig gesloten zou worden. Daartegen ging de heer Waterman in beroep. Op 6 juni vorig jaar deed de Raad van State uitspraak en verklaarde het beroep ongegrond. De gemeente Reimerswaal gaf daarna de heer Waterman nog tot 1 juni van dit jaar de gelegenheid om aan de verplich tingen te voldoen. Toen daar geen ge hoor aan bleek te zijn gegeven, werd woensdag besloten tot sluiting van het bedrijf, dat al zo'n 20 jaar in Waarde gevestigd is. De heer Waterman heeft nog niet beslo ten of hij alsnog zijn bedrijf aan de eisen van de hinderwetvergunning zal aan passen. De mensen die bij hem werken De laatste resten van het voormalige ziekenhuis St. Joseph te Vlissingen worden opgeruimd. NA DE ZOMER BOUW VAN APPARTEMENTEN zeer laag waren. Het jaarverslag 1978 van de centrale ^n v.n.mameliik naaste lanulieleden. veiling wordt komt aan de orde in de °°k "'iï' wel 8ebrall! van aigemene ledenvergaderingen van de me van de veilingvereniging Kapelle- Biezelinge en omgeving op 20 juni en de MIDDELBURG - De Heemkundige coöperatieve vruchtenveiling kring 'Walcheren' maakt zaterdagmor- Zeeuwsch-Vlaanderen in Temeuzen gen een excursie naar Amemuiden. De (op 28 juni). rondwandeling door het dorp, die om half tien begint op de Markt, wordt ge leid door de heer J. de Klerk. DEEL OOGST VOOR VEILING ZELF veilingbestuur PRESENTEERT (fzetstructuur KRABBENDIJKE - „Nog steeds gaan «ifcetkansen voor de telers verloren, irkandan ook nog veel gedokterd en «rbeterd worden aan de afzet in Ne- (G VZ). In de eerste plaats is de CVZ ver plicht contracten aan te bieden aan het ministerie van landbouw en visserij, waarin staat wat de teler in het komend seizoen denkt te gaan produceren. Ver volgens verplicht de teler zich, wanneer de veiling hem daarom zou verzoeken, minimaal 20 procent van de oogst be schikbaar te stellen. De telers kunnen volgens de nieuwe itrland. Door de kansen voor de afzet structuur ook in alle Zeeuwse fruitvei- wor de veilingen zo maximaal moge- ijk te benutten zullen wij bereid moe- la rijn een gedeelte van onze oogst ter fcxhikking te stellen aan onze mlingdirectie, zodat zij naar bevind ua zaken kan handelen en op ieder wnent op de omstandigheden kan in spelen". Dit zei de voorzitter van de ttilingvereniging 'Krabbendijke en «streken', de heer J. A. Nieuwenhuy- woensdagavond op de algemene [njadering te Krabbendijke. "armee ging hij in op een voorstel van at bestuur aan de algemene vergade- om te komen tot een bepaalde af- «tstructuur voor het seizoen 1979-1980. zijn openingswoord stond de heer Mtuwenhuyse stil by het feit dat het gelopen jaar slecht was voor de •atteelt. Ook de toekomst ziet er vol- ifflshem niet erg rooskleurig uit. «TOoraitter stond verder stil bij de «thoden die worden gebruikt om de friliteit van het fruit te verbeteren, factoren die daarbij een rol spelen zyn yioudere boomgaarden, minder goede «'aarmethoden. de voorbereiding bij 9pels voor de opslag en de grondsoort *^P ze geteelt worden. „Ik geloof wjj wat dat betreft nog veel kunnen van de ervaringen van onze Wtenlandse collega's", stelde de heer wuwenhuyse. voorstel met betrekking tot verbe rg van de afeetstructuur stuitte bij «vergadering op weinig problemen. In *l voorstel staat onder meer dat men «ventariseren van de te verwachten productie wil. Verder wil men na de een inventarisatie maken van •«erbuiten de koelhuizen nog aanwe ns. Ook wil de directie van de veiling -ztstens eenmaal per week op bezoek 3deleden gaan om de contacten te '■roeteren en problemen door te spre- z®. ^directeur van de veiling, de heer A. ^®nlsse. Pleitte er ook voor om fruit «schikking te stellen voor afeet via Centrale Tuinbouwveiling Zeeland lingen terecht. De kosten hiervan zul len waarschijnlijk voor de teler zelf zijn. In het voorstel wordt tot slot gepleit voor het op ruime schaal toepassen van het voorverkoopsysteem. Bromfietser gewond bij botsing te Koudekerke KOUDEKERKE - De 18-jarige brom fietster E. J. uit Middelburg is woensdagmiddag omstreeks vier uur bij een botsing met een personenauto op de kruising Ter Poorteweg - Groeneweg te Koudekerke ernstig ge wond geraakt. Zij moest met twee ge broken benen per ambulance naar het Gasthuis te Middelburg worden over gebracht. De bromfietster reed op de Ter Poorte weg in de richting Middelburg. Door nog onbekende oorzaak botste zij fron taal tegen een uit de tegenovergestelde richting komende personenauto, be stuurd door P. J. M. uit Middelburg. 1r Twee gewonden bij botsing Middelburg MIDDELBURG - Bij een aanrijding op dc kruising van de Kruiswegen de Adr. Lauwcreyszstraat in Middelburg zijn woensdagmorgen omstreeks acht uur dc 16-jarige bromfietser B.S. en zijn 14- jarige duo-passagier R.V., beide uit Middelburg, zodanig gewond dat zij moesten worden overgebracht naar het Gasthuis. B.S verleende geen voorrang aan een auto bestuurd door de 24-jarige C. van de S, uit Serooskerke. waardoor de aan rijding ontstond. V. kon na behandeling in het ziekenhuis naar huis terugkeren. De bromfiets van S. werd totaal ver nield. Ookde auto van Van de S. werd beschadigd Feest rond scheren schapen in Veere VEERE - Op zaterdag 23 juni wordt voor de tweede maal een groot schaap- scheerdersfeest in Veere gehouden. Tijdens het feest worden 100 schapen met de hand geschoren. Daarnaast zul len de Zeeuwse dansgroepen 'Wal- lacra' en 'De Zeeuwse Babbelaars' de gehele dag optreden. Verder zal de troubadoursgroep 'Fluitekruid' aan wezig zijn. Voor de kinderen is er het kindertheater 'Deurtje open-deurtje dicht' dat twee optredens zal geven. Ook het poppentheater 'De Tover spiegel' zal op het feest aanwezig zijn. Voor de kinderen is er een aparte speel hoek met teken- en kleimateriaal inge richt. Vyftig mannen zullen een touwtrek-wedstrijd aangaan met de originele stoomwals 'Zoef-zoef en twee echte ouderwetse dorpsomroepers zullen de aanwezigen voortdurend op merkzaam maken op alle attracties. Tevens is er een grote oude-am- bachtenmarkt met onder meer een kaarsenmaker, een kantklossen een stoelenmatter, een koperslager, een houtsnijder, een tingieter, een glas blazer, een schrijnwerker, een pitriet- vlechter, een babbelaarbakster, een alikrulkenkoker.een klompenmaker, een koekvergulder, een silhouettenk- nipster. een zeefdrukker, een smid en een poppen maakster. Tussen deze stands zullen kraampjes staan met ty pisch ouderwetse lekkernijen en spe ciale Zeeuwse stoffen en sieraden. Het feest wordt van 10.00 tot 17.00 uur gehouden rondom de grote Dom of On ze Lieve Vrouwekerk in het centrum van Veere VLISSINGEN - Een puinvlakte is alles wat nog rest van het voormalige St. Josephziekenhuis in Vlissingen. De huidige eigenaar, projectontwik kelaar 'Mavob' uit Den Haag wilde het gebouw voor de vakantie gesloopt hebben om na de vakantie te kunnen beginnen met de bouw van 90 wonin gen in de premie-verkoopsfeer. De ap partementen zullen in drie en vier bouwlagen worden opgetrokken. Het Pandaan de Van Dishoeckstraat is 66 jaren een voor velen bekend gebouw in Vlissingen geweest. Het werd geopend op 8 januari 1913. Het zieken huis. toen hypermodem, was oorspron kelijk van de Franciscanessen. De ziekenverpleging en het nieuwe ziekenhuis kwamen voort uit de ver pleging van wezen door deze orde uit Salzkotten die zich in 1883 in Vlissingen had gevestigd. Het ziekenhuis werd verschillende keren uitgebreid en ge moderniseerd, onder meer in 1922. In 1963, bij de viering van het vyftig-ja- rig jubileum werd door het bestuur van St. Joseph al gedacht aan nieuwbouw. In 1969 besloot men samen te gaan met het Bethesda-ziekenhuis en daar de VLISSINGEN - De Souburgse buurtvereniging Van Duij venvoorde houdt zaterdag een gezellige avond in de sporthal Van Duivenvoorde. De mu ziek wordt verzorgd door de groep Easy Going. De aanvang is 20.00 uur. Tevens wordt een loterij gehouden. nieuwbouw te betrekken. In 1974 stelde de Vlissingse welzijnsraad voor het ziekenhuis, dat in mei leeg moest ko men. te bestemmen voor „de huisves ting van bejaarden of anderen die tijde lijke opvang willen." Een jaar later werden 300 Surinamers in het gebouw ondergebracht door het ministerie van CRM. Midden 1977 waren de meesten niervan definitief gehuisvest en waren de laatste twintig naar het opvangcen trum in Bergen op Zoom vertrokken. Sindsdien heeft 'St. Jospeh' leeg ge staan totdat eind april van dit jaar met de sloop werd begonnen Tijdens die sloop bleek het onmogelijk twee gevel stenen, waaronder een uit 1922, te be houden. TE WEINIG LEDEN AANWEZIG: VERANDERING IN BEA TRIXSTRAA T AFGERADEN VLISSINGEN - De Vlissingse commis sie voor het verkeer heeft tijdens de woensdagavond gehouden vergade ring in het politiebureau van Vlissin gen geen advies uit kunnen brengen aan het college van b en w over de ver keerssituatie in de Spoorstraat te Oost-Souburg. Op het moment dat dit BEZWAREN TEGEN INVOERING NIEUWE WET „nauwelijks bij oprichting betrokken" MAARSBERGEN IANP) - Dc particu- liere ziekenvervoerders in ons land maken ernstig bezwaar tegen de vol ledige invoering per 1 juli van de wet ambulancevervoer. Het voor hen be langrijkste onderdeel van deze wet, namelijk de oprichting van een vijf tigtal regionale alarmposten. is bij lange na niet rond, zo zeggen zij. De particuliere ziekenvervoerders heb ben staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid woensdag telegra fisch gevraagd de wet op te schorten, Zij verlangen bovendien binnen een week een onderhoud met de bewindsvrouwe om haar duidelijk te maken, dat de par ticuliere vervoerders by de oprichting van die centrale posten nauwelijks worden betrokken. De overlegsituatie met de overheden is wat dit betreft er barmelijk, zo verklaarden woordvoer ders van de particuliere ambulan cediensten woensdag tijdens een pers conferentie in Maarsbergen. Ongeveer tweederde van het zieken- vervoer in ons land is in handen van de 175 particuliere ambulancediensten. De particuliere ziekenvervoerders overwegen de centrale pesten voor het ambulancevervoer te boycotten, om dat die uitsluitend beheerd dreigen te worden door vertegenwoordigers van gemeentelijke overheden en de gg en gd's. Door de invoering van de centrale pos ten vrezen zij ook financieel te worden benadeeld. De wet ambulancevervoer is zes jaar geleden door het parlement goedge keurd. Afspraak was dat de wet gefa seerd zou worden ingevoerd en dat zij per 1 juli geheel van kracht zal worden. De situatie nu, enkele weken voor die datum, is echter dat in meer dan de helft van het land nog geen centrale posten zijn opgericht, aldus de particu liere ziekenvervoerders. Die centrale posten moeten worden op gericht door de gemeenten binnen een regio. Blijven die in gebreke, dan legt de provincie een centrale post op. Volgens de particuliere bedrijven is de huidige stand van zaken als volgt: in sommige regio's is nog nooit overleg gepleegd met de particuliere ondernemers. In andere regio's worden conceptregelin- gen op het laatste nippertje ter tafel ge bracht zonder dat behoorlijke inspraak agendapunt ter sprake kwam was het vereiste aantal leden om een advies vast te stellen niet meer-aanwezig. Van de zijde van de opbouwcommissie Souburg waren verschillende sugges ties gedaan met betrekking tot de ver betering van de huidige verkeerssitua tie. Hierop ging de commissie voor het verkeer uitvoerig in, maar doordat me vrouw E. A. L. van Tongeren-van Raal- te en de heer J. Verkerk de vergadering voortijdig hadden verlaten kon de commissie niet tot een advies komen. In de volgende vergadering van de commissie en in de komende raadsver gadering zal op dit punt nog worden teruggekomen. De commissie besloot het college van b en w te adviseren voorlopig geen ver andering te brengen in de verkeerssi tuatie in de Beatrixlaan. De school vereniging op reformatorische grond slag had de commissie verzocht een parkeerhaven aan te leggen nabij de Graaf Jan van Nassauschool in de Beatrixlaan ten behoeve van de schoolbus. Volgen de heer L. E. Schuller, hoofdinspecteur van politie, was er geen sprake van een dringende noodzaak. De kosten van een dergelijke parkeerhaven zouden ongeveer 10.000,- bedragen. Over de onttrekking aan het openbaar verkeer van het gedeelte van de Bos- schaartsweg tussen de Schroeweg en rijksweg A58 en de onttrekking aan het verkeer van de Faradayweg besloot de commissie het college van b en w posi tief te adviseren. Ten aanzien van het instellen van een parkeerverbod in de Falckstraat en omgeving suggereerde de heer M. Bode in dit gebied een een richtingsverkeer in te stellen. De overi ge leden van de commissie konden zich hiermee niet verenigen zodat de com missie, met de heer Bode als enige die tegen stemde, besloot over het plan zoals dat ter tafel lag positief advies uit te brengen. wordt toegestaan. In weer andere re gio's is wel overleg gevoerd met ge meente, maar dreigt dat overleg te worden doorkruist, doordat de provin cies zonder meer regelingen opleggen. Tot de regio's, die er wat dit betreft 'het slechtste' aan toe zijn. behoren Gronin gen, Drenthe, Noord-en Zuid-Hoiland. Steun De particuliere ziekenvervoerders zeggen over het algemeen te worden gesteund door de ziekenfondsen, huis artsen en ziekenhuizen. Die zijn ook van mening, zo zeggen zij, dat de be staande goede structuren niet veran derd moeten worden. De boze particu lieren hebben besloten hun actie in twee centra (Rotterdam en Groningen) te concentreren. De koninklijke Nederlandse vereniging van Transportondernemingen KNVTO) heeft woensdag laten weten achter de actie van de particuliere Reddingsmaatschappi. van het tot dusver gevoerde organisa tiebeleid en 'als logisch gevolg van het overheidsbeleid ten aanzien van het ambulancevervoer gedurende de afge lopen jaren'. LANGPARKEREN AAN KUST TEGENGAAN in kom domburg gebied voor voetgangers DOMBURG - Wanneer men de ver keerssituatie in de hand wil houden in Domburg en Oostkapelle tijdens het zomerseizoen, verdient de aanleg van rondwegen in deze kernen de grootst mogelijke aanbeveling. Deze conclusie trekt het adviesbureau Stad en Land schap BV uit Middelburg in een con cept verkeerscirculatieplan, uit een onderzoek dat het bureau voor de ge meente Domburg heeft uitgevoerd. Bij de aanleg van de rondwegen gaat de voorkeur uit naar het zuiden van zowel Domburg als Oostkapelle. Voor Domburg wordt aanbevolen een tracé via het plan Roosjesweg dat ten zuiden van de camping loopt. In de kom Domburg wordt de hoofdverkeersdra- ger dan de route Roosjesweg-Singel -Schelpweg. Het rapport is van oordeel, dat door middel van een uitgekiende verkeerscirculatie het verkeer ten noorden van de Singel drastisch kan worden beperkt. Belangrijk hierbij is evenwel de parkeermogelykheden langs de kust te beperken en uit- sluitend toe te wijzen aan bewoners, vaste gasten en parkerende bezoekers. Dit zou kunnen worden bereikt door een zogenaamde „pasjesregeling Strandbezoekers Strandbezoekers of dagjesmensen zouden dan moeten parkeren op ter reinen aan de zuidzijde (Domburgse- weg, Schelpweg, Roosjesweg en Brouwerijweg). Dit betekent de aanleg van een aantal nieuwe parkeerterrei nen voor deze bezoekers, maar, zo con cludeert het rapport, de mogelijkhe den hiertoe zijn Gedacht wordt aan een totaal van bijna 650 nieuwe par keerplaatsen. Doordat het verkeer dan buiten de kom van Domburg om gaat, is de mogelijk heid aanwezig van de Markt en de Ooststraat een voetgangersgebied te maken, zowel in als buiten het seizoen. Om het fietsverkeer te bevorderen zou den de fietsers moeten worden uitge zonderd op straten met éénrich tingsverkeer Oostkapelle De Dorpsstraat in Oostkapelle wil men handhaven als een ëenrichtings- straat.Door de aanleg van een rondweg zal de Dorpsstraat echter een drasti sche vermindering van het verkeer te zien geven, zodat het mogelijk is de Dorpsstraat om te bouwen tot win- kelerf Hierdoor wordt tevens een beter winkelklimaat geboden. Verder voor ziet het plan voor Oostkapelle ook nog in de aanleg van een strandweg, waarin reeds in het bestemmingsplan De Hal ve Maan rekening is gehouden. Samenvattend is de meest opmer kelijke conclusie van dit concept ver keerscirculatieplan het afschaffen van het langparkeren langs de kust en ditte verplaatsen naar nieuwe parkeer terreinen in de kom en verder lan dinwaarts. De bedoeling hiervan, zo wordt in de nota toegelicht, is het voorkomen van ongewenste en on evenredige verkeersstromen op zoek naar parkeerplaatsen langs de duinen. De gemeente zal op donderdagavond 26 juli een hoorzitting houden in het Schuttershof te Domburg, waarbij de gegevens en conclusies uit dit rapport besproken zullen worden. redde in 1978 582 opvarenden AMSTERDAM - De 'Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij (KNZHRM) heeft in 1978582 mensen behouden aan wal ge bracht of uit gevaar bevrijd. Het totaal aantal geredden sinds de oprichting van de KNZHRM is hiermee op 13.825 gekomen. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1978 van de KNZHRM. De KNZHRM verrichtte in 1978 280 diensten aan de scheepvaart (269 in 1977), waaronder 185 diensten aan ple ziervaartuigen. Dit is 66 procent van het totaal aantal diensten. In vergelij king tot tien jaar geleden, toen het aan tal diensten in deze categorie rond de 60 schommelde, betekent dit een toename van 300 procent. Hoewel dit cijfer hoog is, is de KNZHRM hierover niet veront rust. gezien de sterke groei van de wa tersport en het daarmee toegenomen aantal scheepsbewegingen. De opbrengst van giften en de zoge naamde offerbootjes' was in 1978 onge veer 18.000,hoger dan in 1977. Hoewel de jaarlijkse exploitatierekening ook dit jaar weer met een nadelig saldo sloot, was het minder dan in 1977. In 1978 bedroeg het negatief saldo iets meer dan 300.000 gulden tegen 430.000 gulden in 1977. De oorzaak hiervan is onder meer de vermindering van de In flatie en de verhoging van de minimum contributie. Het negatief saldo kon dit jaar weer worden overbrugd door lega ten en erfenissen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 9