VOGEL VERSCHRIKKER Expressie van de boer 15 JUNI 1979 Wat is de betekenis van de vogelver schrikker in het Zeeuws-Vlaamse landschap? Deze vraag werd voorge legd aan de Zuidelijke landbouw Maatschappij in Goes. Na duidelijk merkbare verbazing aan gene zijde van de telefoon kwam uiteindelijk toch een reactie. Bekomend van een lachbui zei de ZLM-woordvoerder: ..De Zeeuws-Vlaamse boer kiest voor een milieuvriendelijke oplossing om schade aan de gewassen te voorkomen. Bovendien is de vormgeving van de vogelverschrikker een expressie van de boer. Een kunst apart." De ene verschrikker is de andere niet Datmerkte onlangs ook fotograaf Peter Verdurmen. Toerend door het Zeeuws- Vlaamse landschap werd hij getroffen door de grote verscheidenheid aan vo gelverschrikkers. 'De expressie' van de boer wordt duidelijk door de aankle ding van de verschrikkende poppen In het verleden heeft Godfried Bomans er al op gewezen, de meeste vogelver schrikkers blijken van het mannelijk Tekst Peter Oggel Foto's Peter Verdurmen geslacht te zijn. Bomans had daar ook een verklaring voor: de aanwezigheid van voornamelijk vogelverschrikker mannetjes is praktisch gezien verreweg het eenvoudigste, want in het omge keerde geval zouden de akkers en vel den overbevolkt raken met allemaal 'kleine' vogelverschrikkertjes. En de pril ontluikende gewassen zouden daarvan danig kunnen schrikken. Om zich vervolgens ijlings in de be schermende grond terug te trekken Het doel van de vogelverschrikker zou dan een averechtse uitwerking krijgen in plaats van de vogels zouden de ge wassen worden afgeschrikt. Toch behoort de vogelverschrikker zo langzamerhand tot een uitstervend ras Moderne middelen verdringen de nu zelf verschrikte verschrikker Mis schien is het daarom dat boeren, die de vogelverschrikker nu nog in ere houden, een zekere vorm van genegen heid voor hem hebben opgevat Som migen hebben hem zelfs een naam ge geven. „Ik moet Gijs maai" weer ns uit de schuur halen", merkte een landbou wer serieus op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 45