INTERJUTE Een bedrijf met toekomst ES3 extw VRIJDAG 15 JUNI 1979 Vanaf de Molenstraat tussen Clinge en Sint-Jansteen wijst een houten richtingaanwijzer met ingegrifde letters naar Interjute Zeeland. Dezelfde naam prijkt in grote witte letters op de ach termuur van de opslagloods van het bedrijf. Interjute is de voortzetting van Verwilligen bv. Sinds 1919 wor den er jutezakken gesorteerd, schoongemaakt, gerepareerd, ge perst en gestempeld. In 1944 kwam de toen 21-jarige Florent Verwilligen in de zaak en nam het bedrijfje van zijn vader over. Jarenlang heeft hij het als een éénmansbedrijfje voortgezet. Hij leefde voornamelijk van de aardappel-, graan- en kunst mesthandel, die van zijn zakken gebruik maakten. Geleidelijk aan groeide de produktie en kon Florent de zaken niet langer alleen aan. Nu is Interjute Zeeland een bloei end bedrijf waar behalve Florent nog 28 mensen werken, terwijl er een belang rijke uitbreiding voor de deur staat waardoor er nog eens 15 mensen aan het werk kunnen. Per dag worden er nu zo'n 20.000 zakken bewerkt Elke dag stopt er een grote trailer voor het bedrijf die die zelfde dag nog gelost moet worden. Het is een nieuwe voorraad al eerder gebruikte zakken die in produktie wordt geno men. De volgende dag wordt dezelfde trailer beladen opgehaald. Toen de binnenlandse handel meer en meer ge bruik ging maken van plastic zakken voor het verpakken van kunstmest en de aardappels en granen als stortgoed venoerd werden, heeft Florent zijn markt naar het buitenland verlegd. De totale dagelijkse produktie is bestemd voor expoi t en vindt zijn weg over de gehele wereld. Van de 300 éénmans- bedrijfjes uit de tijd dat Florent's vader indezakkenhandel zat. zijn er nu nog 30 over in ons land. Alleen Florent Verwil ligen heeft een reparatiebedrijf waar niet alleen zakken verhandeld, maar ook hersteld worden. De grondstof jute blijft op deze manier langer in gebruik tot de zakken werke lijk tot op de draad toe versleten zijn en naar de lompenhandel gaan. Bewerking Tegen de muur van het bedrijf geleund staat een aantal fietsen te rusten tot de werktijd om is. Bij Verwilligen wordt gewerkt van half acht tot kwart over drie. Binnen heerst een en al bedrij vigheid. Aan lange tafels tegen de buitenmuur geplaatst zijn een groot aantal meisjes bezig de zakken te ke ren en de gaten te stoppen met grote naaimachines, om ze daarnaop stapels van telkens twintig zakken te leggen. Hoewel het werk saai en eentonig is en bijna automatisch in hoog tempo wordt verricht, heerst er in de kleine bedrijfshal een opperbeste stemming. Hier en daar overstemt het 1 achcn af en toe Hilversum drie. De werksfeer onder de personeelsleden van Interjute is goed. ook al omdat er in bet bedrijf goede salarissen worden be taald Florent Verwilligen: „Er wordt goed verdiend, let wel verdiend. Ieder een krijgt by mij het wettelijk voorge schreven minimumloon, maar daar hoeft het niet bij te blijven. Het mini mumloon is maar een garantieloon. Die hard wil en kan werken, mag van mij gerust meer verdienen. Wie voor twee werkt, moet ook voor twee kunnen ver dienen. Daarom wordt er stevig aange pakt en ligt de produktiecapaciteit erg boog" Verwilligen heeft voornamelijk jonge mensen in dienst. Hij voelt zich er zelt ondanks zyn 56 jaren jong bij en werkt nog altijd even hard mee. De stapels die de naaistertjes maken worden opge haald in partijen van 300 stuks die naar de pers gaan Op speciaal daarvoor ge maakte karretjes worden de zakken naar de pers gereden die van een stapel zakken van ruim anderhalve meter een pakketje maakt van slechts een halve meter hoog Om zo'n grote samen persing te krijgen is een kracht nodig van 200 ton druk Florent Verwilligen „Onze zakken worden meestal per schip vervoerd. Een schip rekent niet in de allereerste plaats met gewicht, maar met volume. Het gaat om de kubieke meters. Hoe kleiner de pakjes zijn. des te meer kun nen er in één vracht geladen worden". Voor sommige afnemers moeten er op de jute zakken speciale stempels staan. Vol trots laat Florent een gloednieuwe machine zien die pas geïmporteerd is en waarmee in hoog tempo een groot aan tal zakken gestempeld kunnen worden De cliché s voor zo'n stempel maakt Florent zelf met de grootste nauw keurigheid Als Florent zijn bedrijf doorloopt is hij er trots op dat zijn éénmansbedrijfje zo'n ontwikkeling heeft doorgemaakt Het oude handwerk is verdwenen Vroeger werd elke juté zak op de hand gewassen en daarna opnieuw bewerkt Nu staan als geweldige stofzuigers die grote afzuiginstallaties in de produk- tiehal waar drie jongens de hele dag met anders doen dan zakken omheen leggen die vanzelf worden omgekeerd door de grote zuigkracht Het stof en de resten van de vroegere inhoud van de zakken worden tegelijkertijd weggezo gen. Snelheid De grondstof jute komt uit landen als India. Pakistan en Bangla Desh. Daar komen ook de nieuwe jute zakken van daan. Interjute maakt zelf nog geen zakken maar Florent Verwilligen ziet dat er in de toekomst ook nog in zitten. Zijn kracht op de wereldmarkt is de afleveringssnelheid. Wat uit de derde landen komt heeft een levertijd van minstens twee tot drie maanden. Inter jute levert op bestelling binnen enkele weken. Geen enkel concurrerend bedrijf heeft zo'n grote produktiecapaciteit dat het ■desnoods binnen enkele dagen geheel bewerkte en van stempels voorziene ju te zakken kan leveren. Inteijute Zee land heeft capaciteit over. Lang niet alle machines in het bedrijf worden doorlopend gebruikt maar bij een spoedorder kunnen ze op elk gewenst moment ingeschakeld worden. Ook de werknemers zijn in staat om meerdere bewerkingen uit te voeren zodat ze op elke machine ingezet kunnen worden om een spoedorder de deur uit te wer ken. Florent Verwilligen: „De conurrentie met de derde landen is moordend. Daar werken de mensen nog altijd tien uur of langer per dag in een ongelooflijk hoog tempo. Ik heb het laatst met eigen ogen gezien. En dat voor een loontje dat hoogstens een kwart bedraagt van de lonen die wij hier betalen. Dat blijft niet zo. Je kunt de mensen niet op die manier blijven onderdrukken. Bij ons is er ook een eind gemaakt aan de mis standen die er de vorige eeuw nog heersten. De werknemers daar gaan ook langzamerhand inzien hoe ze wor den uitgebuit. Dat blijft niet zo en wanneer de loonkosten in die landen stijgen en de werkomstandigheden verbeteren, verdwijnen de scherp con currerende prijzen. Dan zakt de hele produktie uit die landen in. De prijzen die hun consumptiegoederen op de we reldmarkt moeten opbrengen liggen veel te laag om te kunnen concurreren. Daarom staan bij mij kwaliteit en een vlotte aflevering voorop. Daar kunnen de derde wereld landen met tegenop Op de basis heeft Interjute een groot aantal klanten, verspreid over de hele wereld die een hoger rendabele produk tie mogelijk maken Jute zakken zijn er in alle mogelijke soorten, kwaliteiten en maten en worden genoemd naar de landen van herkomst Zo heb je Colum bia's, Mexico's en Curacao's. Elke soort jutezak heeft zijn eigen strepen en is voor de kenner terug te brengen op het land van herkomst, waardoor hij tege lijk het vroegere gebruik kent en de kwaliteit van het weefsel. De stempels die de vorige gebruiker erop heeft gedrukt verdwijnen bij het keren naar de binnenkant Alleen de buitenkant van de zak is belangrijk voor de volgende gebruiker Die wordt opnieuw bedrukt met, een firmanaam, produktnaam of kwaliteitsaanduiding In de expeditichal liggen de bundels ju tezakken metershoog opgetast, ge rangschikt naar kwaliteit, soort en land van bestemming, te wachten op trans port Aanpt >assing Een goede bedrijfsvoering vraagt voortdurende aanpassing. Met dit uit gangspunt voor ogen heeft Florent Verwilligen zich niet uitsluitend toe gelegd op jute zakken. In zijn bedrijf worden ook katoenen zakken bewerkt, jute zakken met een papieren bin nenzak en polypropyleen zakken. Florent Verwilligen: „Wanneer we on ze ogen niet openhielden konden wc de ontwikkelingen op de wereldmarkt niet bij benen. Nu kunnen we op elk gewenst moment onze produktie aan passen en aan elke vraag voldoen. Juist daarom is de komende uitbrei ding noodzakelijk. Interjute Zeeland heeft haar naam op de wereldmarkt verdiend en wil die graag hoog hou den". In een tijd waarin er dagelijks sprake is van bedrijfssluitingen is het een ver ademing een bedrijf binnen te stappen dat om uitbreiding staat te springen Nog maar enkele jaren geleden heeft Florent Verwilligen werktijd verkor ting aan moeten vragen voor al zijn per soneelsleden. Volgens Florent Verwilli gen was dit noodzakelijk om het bedrijf gezond te houden. Zoals 'net er nu naar uitziet heeft hij het gelijk aan zijn kant. Inteijute is een bedrijf met toekomst. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Opslagplaats Het verstellen van de zakken Het stempelen van de zakken stempelmachine

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 43