T EILAND een leven dichtbij de aar de Redactie en administratie: Terneuzen, Nieuwstraat 22, tel. 01150-94457. Hulst, Steenstraat 6, tel. 01140- 4058. VRIJDAG 15 JUNI 1979 m Zeeuwsch-Vlaanderen Extra Op een landkaart uit ongeveer 1650 van Nicolaas Visseher ligt 't Eiland er nog duidelijk als een eiland bij. Van alle kanten omgeven door water. Geen oceanen, weliswaar, maar toch in ieder geval riviertjes, met daarmiddenin: 't Eiland. Geen onoverkomelijke barrières, maar in die tijd •en veel later ook nog- een reden voor isolement. Dat isolement werd nog versterkt door de politieke verhoudingen uit die tijd. De Tachtigjarige Oorlog: Maurits en later Frederïk Hendrik tegen de rest van de beschaafde wereld, 't Eiland lag er opnieuw middenin: op de grens van Spaans en Hollands territorium. Van ongeveer 1650 tot 1794 of daaromtrent, toen de Fransen hun intrede deden, bleef 't deltagebied bij Aardenburg een afgescheiden woongemeenschap. Nadien zijn de grenzen letterlijk en figuurlijk vervaagd. De oude grenzen zijn alleen nog terug te vinden in de landscheidingen, die precies langs de lijnen uit de tijd van Nicolaas Visseher lopen. t Eiland is geen 'buurtschap' in de Zeeuwse betekenis van het woord. Geen kluitje arbeiderswoningen ergens onderaan een dijk. met een leeg school tje en een vervallen café. Toch is er, door het eeuwenoude isolement, sprake van een 'leefgemeenschap', een een heid, die ook zichtbaar wordt in het landschap. En iedereen kent elkaar van oudsher, van geslacht op geslacht. 't Eiland is een van de meeste vrucht bare landbouwgebieden in het westen van Zeeuwsch-Vlaanderen. En dat heeft de interne verhoudingen altijd bepaald, tot op de dag van vandaag. Een stuk of tien grote boerderijen van mensen met bekende namen: eeuwe noude eilandbewoners als de Bonte's. dp Wijffels, pn de De Smet's Alle ande ren waren landarbeiders op een van de ze grote boerenhoeve's. Ook dat ging van vader op zoon. Medard René de Krijger behoort tot de tweede groep. Zijn vader was lan darbeider, en hy dus ook. Zijn hele le ven woonde hij op 't Eiland. 'Behalve een jaartje in De Klinge, toen ik trouw de', vult hij aan, bijna verontschuldi gend. Hij woont met zijn vrouw in het voormalige boswachtershuisje aan de weg van Oostburg naar St.. Margnete. Op doktersadvies. Voor die tijd huisde hij en zijn gezinnetje in een klein, voch tig woninkje. (Zo hoog. zegt hij. de rech terhand op schouderhoogte houdend). Met de bedstee naast de kachel. Me dard is klein, smal gebouwd met grijs krullend haar. een verweerd gezicht, kleine pretoogjes, een blauwe overall broek met bretels over een geblokte flanellen bloes. De hele dag scharrelt hij zo maar wat rond, net als zijn kippen, in de tuin of het bos achter zijn woning. Her en der in de tuin hangen de vogel kooitjes. voor het merendeel bevolkt door lawaaierige vogelsoorten. En wat Medard niet ziet, hoort hij des te beter. Een moeilijk gesprek. 'Hoor je die wielewaal er niet bovenuit?' 'Wat, een wielewaal? Welke dan?' Medard gaat parmantig rechtop staan en imiteert een vogeltje. 'Oh, die, ja...'. 'Er zit hier ergens een nest van een Vlaamse gaai', zegt hij geheimzinnig. 'Waar dan?' 'Daar', zegt hij wijzend naar de dicht begroeide kruin van een boom. 'Waar precies?' 'Nou daar, in die kruin, bij die tak daarboven'. Ingespannen turend. 'Hmmmm. ja. ik geloof dat ik hem zie zitten...'. Het gesprek komt op 't Eiland. Vroeger was het veel gezelliger, zegt Medard Rene de Krijger, die er het grootste deel van zijn 6G levensjaren sleet. Sa men overal naar toe, wel met z'n derti gen. Allemaal op de fiets. En zelf mu ziek maken in de café's, tot het geld op was. Maar dat alleen op de weinige feestdagen: kermissen en dergelijke. Op de doordeweekse dagen was het hard werken. Medard: ,,Je was altijd maar bezig, hé. Je moest het hele jaar door werken. Je groeide erin op en leeft erin mee, in het landarbeidersbestaan. Je kon nergens naartoe, het ging van vader op zoon. Maar het was nooit eentonig, als in een fabriek. Wij hadden meer plezier als de mensen tegenwoordig, Zondagsmid dags weg. met een groep, op de fiets naar Eeklo, bijvoorbeeld. En samen muziek maken En nu: hier een paartje daar een paartje. En een jukebox in de cafés". Fabriek Vroeger waren het bijna allemaal lan darbeiders. op 't Eiland. Nu zitten ze in de Kanaalzone. Met een baan in een van de grote fabrieken. Mensen die eerst jarenlang op het land hebben ge werkt. en dan in de fabriek komen te staan, kunnen daar niet tegen, weet Medard. Ze worden er ziek. Vogels Als het gesprek over de natuur gaat-zijn kippen, de vogels, het moestuintje naast de woning- beginnen aijn ogen te schitteren Hij heeft het wel naar z'n zin, hier. Nooit meer weg, nee Vele malen Het omcirkelde gedeelte op de kaart van Nicolaas Visseher geeft de ligging van t eiland aan per dag loopt hij over het eigenhandig gefabriceerde loopplankje over een wa terplas naar het bos. Daar zitten nog een paar vogelnestjes in zijn houtops- laghokje. Een merel en een winterko ninkje. Een ander nest is net uitgevlo gen. Elf jongen, die als bladeren van de bomen fladderden. Sommige vogeltjes komen zelfs bij Medard binnen, in huis Ze trippelen dan gewoon over de drem pel, nergens bang voor Verderop in het bos zitten wilde bergeenden, zegt Me dard. Ze wonen in een konijnehol, waar ze hun jongen uitbroeden. De jongen zitten bij elkaar, als in een schoolklasje. En op een dag vertrekken ze. naar de zee. Zonder ooit nog terug te komen. Da's de natuur, hé?" Foto's: Peter Verdunnen Tekst John Verhoeven hard werken, maar nooit eentonig met zijn kippen op het loopplankje da s de natuur hé'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 41