mM Wat ie op hart hebt moet ie op papier zetten kran tepapier bijvoor beeld 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 14 JUNI 1 Open brief aan onze Regering en Volksvertegenwoordiging Over auto energie. Onze regering heeft iedere energieverbruiker in Neder land opgeroepen om zuinig te zijn met energie. Met alle vormen van energie. Zuinig dus met vloeibare brandstoffen, gas en eleetriciteit, BOVAG en RAI zyn overtuigd van de noodzaak van deze energiebesparing. Dit standpunt is bekend bij de betrokken ministeries. De autobedrijven hebben hun loyale medewerking toegezegd. Ze bieden bijvoorbeeld de automobilisten een zuinigheidstest aan.om hen te helpen die noodzakelijke vermin dering van het brandstofgebruik met 5% te verwezenlijken. Gebruikt die auto nu wel zoveel energie? Van het totale energiegebruik komt ongeveer 5.5% voor rekening van de personenauto. Niet minder. Maar ook niet meer. In dit licht gezien doen uitlatingen van politici en anderen over de wenselijkheid van bepaalde dwingende maatregelen (zondagsrijverbod e.d.), die in de publiciteitsmedia een ruime aandacht hebben gekregen, op zijn zachtst gezegd wat over trokken aan. De indruk wordt immers gewekt alsof de auto, de energiegebruiker bij uitstek is. En alsof dit soort maatregelen indrukwekkende besparin gen zouden kunnen opleveren. Welnu, in theorie zou een autoloze dag per week op z(jn gunstigst een besparing van 0,8% kunnen opleveren op het energieverbruik. Een besparing die in de werkelijkheid nooit verwezenlijkt zou kunnen worden, omdat een gedeelte van de ritten naar andere dagen verschoven zal worden. Een goedkoop voorbeeld. Onze organisaties kunnen zich niet aan de indruk onttrek ken dat voorstandei's van zulke maatregelen niet in de eerste plaats aan besparing denken. Een zondags rijverbod is namelijk een maatregel die veel indruk maakt Makkelijk controleerbaar is. En een voorbeeld stelt Wü achten echter een dergelijk goedkoop voorbeeld net zo onaanvaardbaar als een energieloze dag voor alle huis houdens. Onaanvaardbaar vooral, omdat onze Regering zegt een besparing na te streven op alle energiegebruik. Supcr-BTWop"energieverslindendc"goederen? Een andere maatregel waarover wordt gesproken is het heffen van een super-BTW op „energieverslindende" goederen. Uit de cijfers blijkt duidelijk dat de personenauto niet die energieverslinder is waarvoor hij wordt aangezien (5,5%!). Verder wijzen wij erop dat er op auto's al een soort super- BTW wordt geheven, de zogenaamde Bijzondere Verbruiks belasting. Van de koopprijs van een personenauto bestaat al bijna één derde deel uit belasting. Dat wil zeggen: 5000 gulden op iedere auto van 15.000. We spreken dan nog maai- niet van de motorrijtuigen belasting en de 65 cent belasting op iedere liter benzine. Mogen duizenden arbeidsplaatsen óók meetellen? Maatregelen als belastingverhogingen en autoloze zonda gen hebben ernstige gevolgen. Niet alleen voor de Horeca- en recreatiebedrijven. Maar ook voor onze bedrijfstak. Een dergelijke maatregel leidt onontkoombaar tot stagnatie in de branche. De normale vervanging van oudere auto's door auto's van nu. die zuiniger zyn. komt er ook door in het gedrang. En een branche waarin nu liefst bijna 160.000 mensen een bestaan vinden komt erdoor in de verdrukking. Zeker ook in het kader van werkloosheidsbestrijding is omzichtig omspringen vereist met de bestaande werkgelegen heid in nog gezonde branches. Vooral als die goed zijn voor duizenden nieuwe arbeidsplaatsen. Tegen eenzijdig beleid. De auto heeft een wezenlijke plaats in het economisch en maatschappelijk verkeer. De branche doet voortdurend belang rijke investeringen in research en apparatuur, die nu al geleid hebben tot aanzienlijke besparingen in het brandstofgebruik. BOVAG en RA! zijn van mening dat, wanneer de lopende besparingsaktie op basis van vrijwilligheid niet het gewenste effekt heeft, dwangmaatregelen tegen het autoverkeer alléén, hun doel voorbijschieten. Het gaat om een besparing van alle vormen van energie; niet alleen de benzine, maar ook het gas en de elektriciteit. Het aandeel van de personenauto in het totale energiever bruik is bescheiden. En rechtvaardigt om die reden geen enkele dwingende maatregel (rijverbod, distributie, belastingverhoging) die uitsluitend en eenzijdig tegen de auto gericht is. Hel zou in hoge mate onbillijk zijn de consequenties van een besparingsmaatregel in het algemeen belang, af te wentelen op één bedrijfstak. Een bedrijfstak die de gevolgen van de energiemaatregelen uit 1973 te boven is gekomen. Maarniet opnieuw het slachtoffer wenst te worden van een eenzijdig beleid. BOVAG en RAI zijn er overigens van overtuigd, dat er vrijwdlig energie bespaard kan en moet worden, ook door auto mobilisten.Zij zullen hun medewerking blijven verlenen aan alle redelijke activiteiten die de Regering op dit gebied ontwikkelt. BOVAG RAI. Veraartlaan 12 Europaplein 2 2280 AK Rijswijk. 1078 GZ Amsterdam. Mooi zijn in Uw vrije tijd. Vrijetijdsmode vraagt om kwaliteit en een vleugje nonchalance. Dit vindt U terug in onze vrijetijdskleding, waarin U zich goed gekleed zult voelen. Zoals nevenstaand voorbeeld: Blouse in 100% luchtig katoen fl. 99,- Pantalon in corduroid fl. 98,- Jack in popeline fl. 199,- Daarnaast hebben wij vanaf vandaag iedere week een speciale weekaanbieding voor U in huis. Vanaf 18 juni a.s. zijn wij elke maandag geopend van: 13.30 tot 17.30 uur. MODEHUIS IXmi'. FXCIJJSIEVEIMMESMODE COQSJEBUSKE1VSTR. '4'HÏ' VIJSS/XOEX TEL""<S4-,2W ie Mensen, die de krant maken "Een stoer vak kan je het niet meer noemen". Cor Bronk (52) is al dertig jaar typograaf. Vorig jaar werd de overgang van de warme zetterij naar de fotozetterij voltooid. Nooit meer meten, passen, persen en sjouwen met lood. Aan een tafel zitten en plakken doet hij nu. De blauwe overall vol met zwarte vlekken vervangen door een spierwitte doktersjas. Heef t'ie nog plezier in z'n werk? "Natuurlijk wel", zegt Cor resoluut. "Er is één ding dat nooit verandert. Een krant maken blijft altijd een dynamisch bedrijf". Prinses Christina leeft in spanning. Hoewel haar moeder er rotsvast van overtuigd is dat haar dertiende kleinkind gezond zal zijn, blijft bij haar dochter Christina de nodige angst bestaan. Daarom zocht onze jongste prinses steun op Soestdijk en liet zij haar man eenzaam achter in Amerika. Verder deze week o.m. in Mix: Kook Willy Alberti verklapt zijn favoriete visrecepten. Reis Samen met Pussycat de Limburgse natuur in. Mode Cisca Peters op de sportieve toer. Schoonheids Zonder"kopzorg" op vakantie. Handwerk Werkbeschrijving voor een zelf gehaakte mini-bikini. Elke week voor maar 1.25 (Bij abonnement slechts 1.05. Bel: 023 - 319420). Wij zijn met vakantie vanaf 19 juni tot en met 2 juli SLAGERIJ WIJFFELS Kasteelstraat 81, Vlissingen Toegelaten tot het 'Worstmaakersgilde'. Zet zelf 'n kleintje

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 38