Oliemaatschappij dwingt [pomphouders tot besparing Werkgevers afwezigheid weigeren loon bij voor FNV-protest Energiecrisis vraagt om een snelle actie Van Aardenne: nog geen dwang achter energiebesparing VOLGENDE WEEK NOTITIE HAARS OVER KERKTURKEN PZC/binnen -buitenland desnoods een da g per maand dicht het weer ECONOMEN: BESTEK '81 GEEN OPLOSSING 'DESPERAAT' BEROEP FNV OP KAMERFRACTIES ffllPEBDAG 14 JUNI 1979 sfhsppijen hun afnemers verzochten te „heren tot die bezuiniging te komen jjtbij moest worden uitgegaan van (hoeveelheid benzine die de pomp- ations het vorig jaar hebben afgezet, lil die afzet mochten ze 4 procent, nor mal te verwachten, groei optellen, en gr moest dan weer de 5 procent van lat betekent dus, dat de pomphouders naar ook andere leveranciers van .produkten - dienden te streven •teen afeet van ten hoogste 99 pro- at van die van vorig jaar. Dat streven ;r,U voor de pomphouders van ESSO «Bet in een verplichting, zo blijkt it de brief die dinsdag is verstuurd. schrokken ESSO daartoe is overgegaan, I, aldus een woordvoerder van de Julschappij. omdat men zeer ge trokken is van de cijfers over mei. [el is gebleken dat de 5 procent be- Dnijing bij lange na niet wordt ge lald. at zullen de pomphouders - en dus ideautomobilisten - nu wel moeten, jlsaanhet eind van deze maand blykt, its niet erin zijn geslaagd, 5 procent bderbenzine af te zetten, zal er in de Tering worden gekort, zo heeft de sjtschappij bekendgemaakt. Oigasde woordvoerder zal de maat- igd niet in alle gevallen even stringent 10HAAG - Sluit de pomp desnoods een dag per maand, maar zorg ervoor dat u de gewenste bezuiniging van 5 procent haalt. Met deze harde oproep heeft ESSO zich middels een brief tot haar benzineporaphouders gericht. De brief van de oliemaatschappij betekent een nieuwe fase in de plannen het energieverbruik te leperken. ESSO is er als eerste toe overgegaan de 5 procent bezuiniging die het kabinet nastreeft, dwingend aan haar pomphouders voor te schrijven. jo; dusw was het zo, dat de oliemaaT worden gehandhaafd. „Er wordt in de- jerrycans met benzine te vullen, ten- zen naar een flexibel beleid gestreefd", zo verklaarde hij ons. Pomphouders wordt onder meer aangeraden, geen einde ook langs die weg het doel te ha len. Het besluit van ESSO staat op zichzelf. LANDBOUW MET REGENVERLET Boorome weerkundige medewerker J. Pellebocr) ja at een miserabele situatie wor- fazoverdit met name in de landbouw «a met het geval is. Eerst al een ex- re-a nat voorjaar en nu een juni- mi die nog geen drie droge dagen citereen heeft opgeleverd. Uit alle nons land komen toenemende loeiden uit de landbouw over het Inde weidegebieden ziel men geen i te hooien en zelfs het inkuilen van naloopt hier en daar vast. want elke sg regen kan men ook daarbij niet ge zien. Hslermiddag kwam het plaatselijk in tl midden en oosten van het land tot mersbuien met tien tot vijftien mil- Kter regen. Gisterochtend noteerde Mkapelle 30 millimeter neerslag. Maag was het even droog, maar te rn de avond arriveerde alweer een onl met regen aflcomstig van Schot- lussen IJsland en Scliotland is te depressie losgebroken en op iveg Denemarken en de Noordzee, 'njdag zal dit een koele en krachtige s'. tot noordwestelijke ivind met zich eebrengen en af en toe een bui. tor deze ontwikkeling zijn de vooruit- Wen voor het weekeinde nu al koel ïümselvallig. Dat betekent de eerste 'netotvljf dagen nog geen uitzicht op a verbetering van betekenis. De Mm over het juni-weer zullen ■erdoor alleen toenemen. Inmiddels Ba! De Bill deze maand nu al weer op u tekort van ruim 40 uren zon. Aanhoudend koel fel weer met veel bewolking en later de dag opnieuw regen. Middag- {Maturen ongeveer 16 graden. b»5e, later vrij krachtige zuidwes- arind. «dtzichten voor vrijdag en zater- rimet af en toe buien. ssrooruitzichten in cijfers gemid- ai over Nederland: vnjdag: aantal uren zon: 2 tot 8: '•«np.: omstreeks 9 graden: max. omstreeks 16 graden; kans op adroge periode van minstens 12 uur: Went: kans op een geheel droog £u!: 30 procent. y" zaterdag; aantal uren zon: 2 tot temp,: omstreeks 8 graden; a ltmP omstreeks 15 graden; kans «n droge periode van minstens 12 -10 procent; kans op een geheel tog etmaal: 40 procent. ■vordtsteeds kouder. Een trog over Sn!se eilanden trekt naar het toosten en zal later vanmiddag de M passeren. Dit zorgt vanochtend 'rveel bewolking en vooral later re- "J- In de loop van de middag wordt ^noordwestelijke winden koude, on- ®e lucht aangevoerd, ivaarin as! opklaringen enkele buien kun- ontstaan. De maximum tempera- niet hoger dan ongeveer 15 'tien Celslus worden. Bericht voor de «rsportwind zuidwest 3-5 Bft, toe- Mi 5-6 Bft en vanmiddag ruimend noordwest 5-6 Bft. De water- 'Piratuur is 15 graden Celsius. De 'niuzichten voor vrijdagkoud, op- ■ongen afgeimsseld met buien en ma- noordwestelijke winden. tei op ZON EN MAAN 05.20 00.55 DEN HAAG (ANP) - Wettelijke dwangmaatregelen om energie te spa ren zullen hooguit worden overwogen als dat internationaal nodig blijkt. Pas als ook elders in de wereld blijkt dat vrijwillige besparing absoluut niet werkt, zal de regering in coördinatie met andere landen maatregelen ne men. Dat zei minister Van Aardenne (eco nomische zaken) woensdag in het VA- RA-radioprogramma "De wekkerradio'. Hij reageerde op het standpunt van de kamerfracties van PvdA, CDA en D'66. die de regering dinsdag lieten weten helemaal niets te verwachten van het streven om via vrijwilligheid vijf pro cent energie te besparen. Als vrijwilligheid niet werkt, aldus Van Aardenne, moet je natuurlijk iets an ders proberen. Maar dwang werkt ook niet, meent de bewindsman. „Ons land kent al één dwangmaatregel, die geldt sinds de energiecrisis van 1973 (de maximumsnelheid van 100 kilometer per uur). Daar houdt men zich niet aan en het is ook niet goed te controleren."' De regering wil zich voorlopig houden aan de norm van vijf procent. „Dat is internationaal afgesproken, ook door landen die veel slechter zitten dan wij." Aan verhoging tot tien procent denkt men dan ook niet. Het probleem van hoe een forse ener giebesparing te bereiken valt. speelt volgens Van Aardenne overal. Hij wil eerst afwachten of ook elders vrijwillig heid niets uithaalt, voor hij het huidige regeringsplan afdankt en overgaat, tot een harder standpunt. Als hij volgende week dinsdag de tweede kamer inlicht, verwacht hij cijfers uit het buitenland ter beschikking te hebben. Het advies van de Algemene Energie- raad om besparing voorlopig alleen te zoeken in het verkeer, vindt Van Aar denne 'afgewogen'. Hij realiseert zich dat het een korte-termijn oplossing is, maar vindt het juist dat eerst is geke ken naar benzine- en dusoliebesparing. Bezuiniging op andere vormen van energie zal alleen op lange termijn kun nen worden bereikt met grootscheepse isolatieprogramma's e.d. Ook in de huishoudens wil Van Aar denne een bezuiniging zien te bereiken via de vrijwilligheid. In tweede in stantie is er dan het prijsmechanisme. „Het aardgas zal volgend jaar wel duurder worden", aldus Van Aarden- Er is hierover met overlegd met econo mische zaken, zo blijkt uit een gesprek met een woordvoerder van dit. depar tement. Ook andere oliemaat schappijen hebben drastische maatre gelen als ESSO die nu heeft genomen, niet op het programma staan Binnenvaart Een woordvoerder van Shell: „Wij doen dat op dit moment voor de benzi nesector niet. Wel is op andere terrei nen inmiddels dwingend bezuiniging voorgeschreven". Met name de bin nenvaartschippers klagen steen en been over te kleine rantsoeneringen. Shell is er in deze sector toe overgegaan de leveranciers te laten weten, dat ze niet meer gasolie kunnen krijgen dan vorig jaar. Daar staat tegenover, dat de vraag vanuit de binnenvaart naar gas olie enorm is toegenomen. Die stijging wordt veroorzaakt, doordat buitenlandse schippers - met name Westduitsers - op de relatief goedkope Rotterdamse markt hun gasoüe bun keren. De vraag is daardoor 10 tot 20 procent omhoog gegaan, schat de Shell-woordvoerder. Nog een andere categorie afnemers van olieprodukten heeft het moeilijk. Het zijn de mensen die als tussenhan delaar bijvoorbeeld benzine van ESSO weer doorverkopen. Zij hebben al eni ge weken geleden te horen gekregen, dat er minder geleverd gaat worden. Die vermindering betreft 5 tot 7 pro cent minder benzine, en 7 procent minder gasolie en dieselolie, aldus ESSO. AMSTERDAM (ANP) - Het econo misch beleid van Bestek '81 biedt geen oplossing van de werkloosheid. Be zuinigingen op sociale uitkeringen, lo nen en collectieve voorzieningen aan de ene kant en lastenverlichting en subsidies voor bedrijven anderzijds, versterken slechts de positie van de grote bedrijven. Dit staat in een verklaring, van 91 eco nomen. Het merendeel van de onderte kenaars is werkzaam bij overheidsin stellingen, vakbeweging, universiteiten en hoger beroepsonderwijs. 'i> 2«7lf uw» mm* MUENCHEN - Om de Duitse autobestuurder duidelijk te maken dat niet alles winst is, slaat op sommige benzinepompen aangegeven hoeveel vader tje staat per liter in zijn zak steekt: in dit geval, meer dan de helft! Almere-spoorlijn meer westelijk DEN HAAG (ANP)- Minister Tuynraan van verkeer en waterstaat heeft de re geringspartijen achter zich kunnen krijgen voor het aanleggen van de Al mere-spoorlijn Almere-Weesp) via het zogenaamde verschoven A-tracé. Het trace komt vijfhonderd meter ver der naar het westen te liggen waardoor de uit milieu oogpunt waardevolle Ke- verdijkse polder zoveel mogelijk wordt ontzien terwijl anderzijds de agrarische bedrijven in de Bloemendaler polder er zo min mogelijk hinder van ondervin den Dit bleek woensdag In de tweede kamer bij de voortzetting van het debat over de spoorlijn die uiteindelijk Lelys tad met de Randstad moet gaan ver binden. SCHMIDT HOOFDSCHUDDEND TERUG UIT VS: Rapport over situatie Turkije (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Staatssecretaris Haars (justitie) zal niet eerder dan volgende week met een standpunt over de vluchtelingenstatus van de Turkse christenen in ons land komen. Een groep van deze orthodoxe christenen houdt al geruime tijd de Sint Jans kathedraal in Den Bosch bezet. De staatssecretaris wil haar standpunt bepalen aan de hand van een rapport van een Nederlands ambassademede werker in Ankara over de levensom standigheden van de christenen in Oost-Turkije. Ambassademedewerker Van Leeuwen bracht van 11 tot en met 19 mei een bezoek aan het betrokken gebied. Uit zijn rapport blijkt dat de christenen in dit deel van Turkije op vele wijzen ver volgd en geïntimideerd worden. Ook elders in Turkije verslechtert de situa tie voor de christenen, aldus Van Leeu wen. De vaste commissies voor justitie en buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer zijn woensdag op de hoogte ge steld van de inhoud van het rapport. Van Leeuwen komt tot zijn conclusies naar aanleiding van gesprekken die hij had met christenen, zowel leken als geestelijken, in de steden Mardin en Midiyat en dorpen en kloosters in het betrokken gebied. Kerkelijke leiders hebben echter ver zekerd vertrouwen te hebben in het streven van de Turkse premier Ecevit gericht op het tegengaan van discrimi natie tegen de christenen. Staatssecretaris Haars, die dit rapport slechts enkele dagen geleden ontving heeft een nieuwe afspraak gemaakt met de beide kamercommissies voor vol gende week woensdag. Voordien zal zij haar standpunt neerleggen in een noti tie aan de Tweede Kamer. Daarin zal zij ook ingaan op de kritiek op haar beleid, zoals die de laatste weken van de kant van de Raad van Kerken en de PvdA geuit is. Op een geïmproviseerde persconferen tie ontkende mevrouw Haars hierover dat haar beleid „onduidelijk" zou zijn geweest, zoals wel gesuggereerd is. „Ik hoef geen knopen door te hakken. Mijn beleid is nooit onduidelijk geweest", aldus de bewindsvrouwe. Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Na afloop van zijn bezoek aan de Verenigde Staten zei Bondskanse lier Helmut Schmidt in „vertrouwe lijke" kring: „Als ik Jimmy Carter was, dan zou ik het Amerikaanse volk zeg gen: de zaak ligt zo en zo en niet anders en zo wordt gehandeld en als jullie dat niet willen, dan moeten jullie me maar wegsturen". De zaak - dat is een bitter noodzakelij ke energiepolitiek, die moet verhinde ren dat er een „levensgevaarlijk" tekort aan energie ontstaat. En de consequen tie. die Helmut Schmidt daaruit trekt, is het opstellen van een wereldomvat tend programma, waaraan niet alleen de industrie- en olielanden, maar ook dc ontwikkelingslanden deel moeten nemen. Schmidt heeft in Amerika zijn ergernis over de subsidies, waarmee Washing ton de olieleveranciers lokt en tegelij kertijd de olieprijzen op de wereld markt omhoog drijft, naar vermogen onderdrukt. Hij heeft Carters optreden tegen het gebod van een internationale solidaire energiepolitiek niet openlijk bekritiseerd. De kanselier is. naar eigen zeggen, immers niet als „leermeester" naar de Verenigde Staten gereisd, maar als iemand die wat wilde leren Maar de manier waarop in de mach tigste staat ter wereld belangrijke energiebesluiten worden genomen, be streden en teruggedraaid, werkte op Schmidts zenuwen: „Die zetten toch overal al hun startblokken voor de pri maries neer". In februari zijn de eerste primaries - voorverkiezingen - voor de presidentsverkiezingen in 1980. Energieprogram Schmidt en zijn regering hebben woensdag tijdens het kabinetsberaad gesproken over een energieprogram ma, dat volgens Bonn behandeld dient te worden op de Europese top in Straatsburg en de topconferentie van de zeven belangrijkste industriestaten in Tokio. Volgens Schmidt moet er een „internationaal coöperatief olïema- nagement" komen. ..Een ongecon troleerde prijsontwikkeling van olie zou in eerste instantie de ontwik kelingslanden, maar daarna ook de in dustrielanden voor buitengewoon zwaarwegende problemen stellen", aldus Schmidt. Er moet dus iets gebeuren. Ten eerste spaarzamer met energie omgaan, hoewel dat alleen lang niet voldoende is. Schmidt, volgens een uitlating in de Kolner Stadt-Anzeiger: „Als Eppler (een ten opzichte van kernenergie zeer kritisch SPD-bestuurder- red.) metzijn fiets naar kantoor gaat, dan is Duits land daarmee nog niet gered". „Marinepersoneel wordt weggekocht 59 DEN HELDER (ANP) - „Willen wij een halt toeroepen aan het verloop bij de marine, dan zal er meer geld op tafel moeten komen. Opvarenden van ma rineschepen zullen, hoewel deze eis onzinnig klinkt, er maandelijks rond vijfhonderd gulden op vooruit moeten gaan." Dit is het standpunt van de Vereniging voor Belangenbehartiging van Schepelingen en oud-schepelingen bij de Zeemacht (VBZ) te DenHelder. Voorzitter Sohier stelt, dat steeds meer personeel bij de marine wordt weg gekocht. De best geschoolde en meest bruikbare krachten gaan naar de bur germaatschappij, die meer salaris be taalt, waar men geen tachtig uur per week hoeft te werken en waar niet wordt gevaren De VBZ is van oordeel, dat voor de Ne derlandse VN-mllitair in Zuid-Libanon 'uitermate voordelige voorzieningen' zijn getroffen. „Binnen de marine heeft deze Libanon-affaire nogal wat deining veroorzaakt, aangezien hierdoor bin nen de krijgsmacht op sommige punten een ongelijke rechtspositie is ontstaan, die zijn weerga niet kent", zo meent VBZ-voorzitter Sohier. Ten tweede alle krachten mobiliseren om alternatieve energiebronnen te vin den. tot wind en getijden En ten derde meer kernenergie, omdat, volgens de kanselier, de wereld daar niet buiten kan. Dat laatste zal binnen de politieke ver houdingen in de Bondsrepubliek niet makkelijk te verwezenlijken zijn. Grote gedeelten van de SPD en de liberale FDP hebben al te kennen gegeven dat zij op zijn minst een pauze willen. De vrije democraten praten het aanstaan de weekeinde op hun partijcongres over kernenergie. De liberale ministers, met voorop minister van econovische zaken Otto Graf Lambsdorff, zijn van plan persoonlijke consequenties te trekken als hun partij met betrekking tot kern energie „verkeerde" besluiten mocht nemen Discussie Het partijcongres van de SPD wordt in december in Berlijn gehouden. Schmidt heeft nu al aangekondigd, dat hij meer „greep" wil krijgen op de energiediscussie in de SPD. Verder heeft hij zich voorgenomen in de toe komst duidelijker voor de hoop op ko len te waarschuwen. Meer kolen bete kent meer koolstof en stikstof, wat de meeste mensen kennelijk nog niet be grijpen. Na de economische topcon ferentie in Tokio zal Schmidt een rege ringsverklaring afleggen. De CDU- CSU-oppositie had geëist dat de Bondsdag nog voor het einde van de volgende week een energiedebat zou houden. DEN HAAG (ANP) - De zeven centrale werkgeversorganisaties, hebben zich woensdag op het standpunt gesteld dat geen loon dient te worden uitbetaald over de verzuimde uren als gevolg van de FNV-demonstratie op 19 juni, tenzij hiervoor een snipper(mid)dag wordt opgenomen. Eerder op de dag had de grootste werkgeversccntrale, het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen, zich al in dezelfde zin uitgelaten. king tot in de middag kan voortduren. Bij het Haagse gemeentelijk vervoer bedrijf blijven de bussen en trams waarschijnlijk eveneens tot in de mid dag 'op stal', aldus de Vervoersbonden FNV. De bonden verwachten dat de collega's bij de stedelijke vervoerbe drijven in de andere grote steden het voorbeeld zullen volgen. De acties in het streekvervoer worden in de eerste plaats ontketend in het ka- De werkgeverscentrales, die woensdag der van het FNV-protest tegen bestek. „Maar een aardig detail," aldus de vak bondswoordvoerder is nog dat dins dagmiddag de vervoersbonden FNV 'toevallig' met minister Tuijnman van verkeer en waterstaat een gesprek heb ben over de cao voor de streekbus chauffeurs. die ten opzichte van hun collega's bij het gemeentelijk vervoer volgens de bonden qua arbeidsvoor waarden nog steeds een 'forse' achter stand hebben. Ambtenaren Een van de vijf grote ambtenaren- centrales. het Ambtenarencentrum, zal op 19 juni niet deelnemen aan de demonstratieve acties van de FNV. omdat het amblenarencêutrum ui cent dat de acties een politiek karakter hebben. Volgens voorzitter drs. Roefs gaat het de FNV niet zozeer om de trendkorting, anders was daar van die kant in het rijksoverleg wel meer ver zet tegen geweest. .Het Ambtenarencentrum laat zich met voor politieke karretjes spannen." al dus Roefs, „we zijn een a-politieke cen- bijeen waren in de raad van bestuur ar beidszaken, vinden dat het niet aan gaat de kosten van een politiek conflict tussen de FNV en de overheid af te wen telen op de bedrijven. De centrales hebben him leden aangeraden de werknemers in de bedrijven tijdig van dit standpunt op de hoogte te stellen en zorg te dragen voor een goede registra tie van verzuimde werktijd. Acties vervoer Niet alleen in Amsterdam en Rot terdam, maar ook hij het gemeentelijk vervoerbedrijf in Den Haag en bij het streekvervoer zijn volgende week dinsdag - op de grote FNV-protestdag tegen het regeringsbeleid - wer konderbrekingen van enkele uren te verwachten, zo hebben de Vervoer sbonden FNV woensdag aangekon digd. In Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, een deel van Gelderland en de IJs- selmeerpolders en mogelijk nog elders in het land rijden er volgende week dinsdag voor en tijdens de ochtendspits geen bussen. De vervoersbonden FNV sluiten niet uit dat de werkonderbre- De delegatie van het FNV-bestuur bij de C D A-frac tie, links Drebbe. 2 e van links Spit en rechts CD A-fractievoorzitter Lubbers trale. Het gaat ons niet om deze rege ring. maar om de maatregelen die wor den genomen. Daarom zullen wij niet oproepen aan de acties van de FNV deel te nemen." Juli-pakket De FNV heeft woensdag in afzonderlijk overleg met de tweede kamerfracties van PvdA. CDA. WD en D'66 nog eens haar bezwaren tegen het pakket 1 juli- maatregelen van het kabinet Van Agt naar voren gebracht. FNV-vice-voorzit- ter Wim Spit noemde het overleg 'een desperate poging onzerzijds.' terwijl hij er aan toevoegde dat men tot de fer vente categorie van optimisten moet behoren om te verwachten dat het pak ket nu ongedaan zal worden gemaakt. Spit concludeerde na afloop van de ge sprekken met CDA. PVDA. D'66 en WD, dat de kaarten op tafel liggen zoals al door de federatie werd ver moed. De benadering van de PvdA noemde hü parallel aan die van de FNV. Binnen het CDA wil men de handen nog vrijhouden, aldus Spit, Veel verwach tingen zei Spit niet te hebben van de christen-democraten. Voor de visie van de FNV valt bij de WD geen steun te verwachten. De li beralen namen 'het heilsplan Bestek '81 weer eens nadrukkelijk in be scherming," aldus Spit. Van D'66 heeft de FNV de stellige indruk gekregen dat deze partij is gekant tegen de plannen van het kabinet met de sociale uitke ringen en de trendvolgers. (01184) Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W F. de Pagter. Hoofdredactie: M. P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00- 11.30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur Expeditie: (01184) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 43,00; franco per post 50,00; per maand 14,55, losse nummers f 0.60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 93 cent per mm; minimumprijs per advertentie 13,95; ingezonden mededelingen 2'/zx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 3.50 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuw se Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 35