'Strijd' sleepdiensten aanzienlijk verscherpt Deurwaarder legt beslag op de Serooskerkse zilvermuntenschat TERNEUZENSE BEDRIJVE) KOPEN GEBOUWEN TSM Afvloeiingsregeling werknemers van recyclingbedrijf Maxalloys Woningbouw Zeelam opnieuw afgenomen BEMANNING SLEEPBOOT UNIE' KAPTE TROS VAN BOOT MULLER almanak Aannemer en een houthandel BINNENKORT AANVRAAG ONTSLAGVERGUNNING snéde of poplinjack stretch corduroypantalon hei DONDERDAG 14 JUNI 1979 TERNEUZEN - Het is 'oorlog' tussen de sleepdiensten op de Westerschelde. Dinsdagochtend kwam het, nadat het Noorse vrachtschip Belinda op de rede van Vlissingen aan de grond was gelopen, tot een treffen tussen de bemanning van sleepboten van Muller en de 'Unie van Reddings- en Sleepdiensten'. De ruzie tussen de sleepdiensten is een gevolg van de problemen, die vorig jaar ontstonden rond de overeenkomsten voor het sloop- en bergingswerk op de Westerschelde. Muller wilde de geldende afspraken bijstellen, maar daarvoor voelden de 'Unie' en 'Smit Internationale' niets. Op 1 februari liepen alle overeenkom sten -ze werden afgesloten rond de Tweede Wereldoorlog en in de loop der jaren verschillende malen bijgesteld- af. Vanaf dat moment wakkerde de concurrentiestrijd tussen met name de 'Unie' (met het hoofdkantoor in Ant- werpen) en Muller in Temeuzen aan. Smit. vooral actief op de Westerschelde tussen Vlissingen en Temeuzen. hield zich wat afzijdig. „Voor ons hoeft er niets te veranderen", verklaarden woordvoerders van Smit en de 'Unie' by herhaling. Muller probeerde tevergeefs wijziging in de geldende afspraken te brengen. Men voerde als argument vooral de uit breiding van de vloot aan. Toen men niet tot overeenstemming kwam, brak de concurrentiestrijd pas goed uit. Verschillende malen kwam het tot een confrontatie tussen Muller en de 'Unie'. Een ongelijke strijd overigens, want Muller beschikt over een zestal slepers. Bemonstering van groente Nieuwdorp wordt voortgezet MIDDELBURG - De incidentele be monstering van groenten - met name boerenkool en andijvie - in de omge ving van Nieuwdorp blijft. Wel zal aan het uitvoerende instituut voor plan- teziektekundig onderzoek in Wage- ningen worden gevraagd om met de mededeling van de resultaten niet te wachten tot de officiële rapportage van de metingen in het Sloegebied uit komt, maar de gegevens zo snel moge lijk te verstrekken. Dat heeft het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke regeling voor me ting van luchtverontreiniging woensdag besloten, op voorstel van voorzitter W. Don. Hij kwam met zyn suggestie de resultaten van de groente bemonstering zo snel mogelijk te ver spreiden. nadat de Vlissingse wethou der A. Lorier had gevraagd deze infor matie vóör de officiële rapportage te melden als er sprake is van ongunstige afwijkingen. Uit opmerkingen van de kant van provinciale waterstaat werd duidelijk, dat het onderzoek door de bevolking op prijs wordt gesteld; als nadeel geldt echter, dat de groente al lang is geconsumeerd op het moment, dat er iets van de bemonstering bekend wordt De vergadering ging niet nader in op suggesties uit de milieuraad om een breder groente-onderzoek te hou den met het oog op de fluor-belasting, zoals enkele jaren geleden door dr. K. Biersteker is gebeurd. De resultaten daarvan gaven aan, dat er als gevolg van groente-consumptie geen ongun stiger fluor-gehalten bij de bevolking werden vastgesteld. De vergadering ging zonder discussie akkoord met het meetprogramma 1979-1980, waarin een SOï-meetpunt bij Ritthem komt te vervallen en ten zuiden van Sas van Gent een nieuw Quor-meetpunt wordt opgericht. De kosten van het meetprogramma komen op ruim vier ton. ZEEUWSE Leer Gisteren mochten wij bij onze ne genjarige dochter de woelingen meemaken van een belangivek- kende confrontatie met de harde maatschappij buiten gezins verband. Op school - zo bleek - was in het kader van de leer der maat schappij een heer op bezoek ge weest. die met de dieren bescherming samenhing. Zijn referaat had haar zèêr opge- luden. ..Weten jullie," sprak zij bij thuiskomst op berispende toon. „dat er elke zeventien minuten een zeehondje wordt doodgeknup peld?" Nu wisten wij van die exacte tijd- stabel niets, maar onder haar be straffende blik in onze richting rie pen wij haastig „Wij doen daar niet aan mee hoor. Wij vinden dat ook heel erg Ze knikte goedkeurend. En kondigde onmiddellijk daarop aan „Ik ga alle autonummers opschrij ven van mensen, die hun hond bui ten de auto zetten als ze op vakan tie gaan." Nu knikten ivij goedkeurend. En vervolgens sprak ze: Kalfsvlees moet ik niet meer. En kippevlees ook niet." Uitgerekend op dat moment betrad de Europese korthaar Kneus grommend en in tijgersluipgang ons pand met een jong eendje in de bek. Wij keken belangstellend toe „Ooooohhl", riep ze, en begaf zich driftig in de richting van de poes, hem geruime tijd vermanend toe sprekend. Hij verdween grommend onder een stoel, maar liet niet los. Wij vrezen, dat de dieren bescherming hier machteloos staat./ direct inzetbaar op de Westerschelde. terwijl de "Unie' over een twintigtal sle pers kan beschikken. Dinsdagochtend ontmoetten de slepers van beide fir ma's elkaar bij het vastgelopen Noorse vrachtschip Belinda. Een woordvoer der van de 'Unie' in Temeuzen: „De sleepboot 'Zeeland' van Muller maakte toch vast, terwijl wij al een contract hadden afgesloten met de kapitein van de Belinda De 'Fighter' was de eerste sleepboot, die zich bij het vrachtschip meldde. Toen de 'Zeeland' toch vast maakte. is opdracht gegeven de tros te kappen en dat is. voor zover wij weten, toen ook gebeurd". Muller: „De directie van Muller voelt niets voor een treffen op welke wijze dan ook. De bemanning van de sleep boten van Muller houdt zich niet bezig met het kappen van trossen of wat dan ook. Natuurlijk is er dinsdag, toen die trossen werden gekapt, door de be manning van de 'Zeeland' gevraagd wat van die zijde kon worden onderno men. Er is die mensen toen op het hart gedrukt absoluut niets te ondernemen. „Wy doen zulke dingen niet", is er toen gezegd. Kijk, dit is natuurlijk allemaal een gevolg van het ontbreken van goe de afspraken. Er is nu een bikkelharde concurrentiestrijd gaande, dat weet iedereeen en we hoeven er echt niet omheen te draaien: er worden dreige- De ligplaats van de 'Union'-sleepboten bij de binnenvaartsluis in Temeuzen. menten geuit, ze eten zeker geen koek jes met elkaar" Geen geweld Muller houdt er rekening mee dat. door het treffen van dinsdag, de verhouding tussen de bemanningen van de slepers van beide firma's zal verslechteren. „De directie van Muller heeft de be manningen er al verschillende malen op gewezen in ieder geval geen geweld te gebruiken, dat zal binnenkort weer gebeuren. Muller bouwt op dit mo ment aan een internationale reputatie, dan past een dergelijk optreden zeker niet in het beleid", aldus de woordvoerder. „Wij hoeven onze bemanningen niet te waarschuwen", zegt een vooraan staand medewerker van de 'Unie' in Temeuzen. „Als Muller dat wel moet doen. zegt dat alles over de mentaliteit van die mensen Wij en Smit Inter nationale werken gewoon verder, op basis van de oude afspraken. Muller is er uitgestapt, die doet niet meer mee en de directie van de 'Unie' heeft dan ook besloten op de Westerschelde geen za ken meer te doen met Muller. Wanneer er assistentie moet worden verleend, sluiten wij een afzonderlijk contract met de reder". Aan Muilerzijde, maar ook bij de 'Unie' bestaat geen behoefte om aan te drin gen op nieuwe besprekingen. De woordvoerder van Muller: „In het ver leden is gebleken dat dat toch niets opleverde". De 'Unie': „Wij voelen ons niet geroepen. Muller heeft de overeen komst opgezegd, wij niet". De strijd spitst zich toe. Muller wijst op de goede contacten met de firma Dijk huizen in Vlissingen (een kleine sleep dienst). Directeur Dijkhuizen echter: „Ik wil met iedereen samenwerken en niet alleen met Muller. Die hele strijd op de Westerschelde ié een slechte zaak, daaraan ga ik m'n vingers niet branden. Ik blijf volledig onafhankelijk opere ren". De gebouwen van de failliete TSM te Temeuzen Contract op korte termijn definitief VLISSINGEN - De directie van het re cyclingbedrijf Maxalloys bv aan de Oost-Souburgseweg te Vlissingen en de Induriebond FNV hebben woensdagochtend overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling voor de 17 werknemers. De ontslag- vergunning zal volgens directeur A. Wachman van Maxalloys waarschijn lijk al begin volgende week worden aangevraagd bij het gewestelijk ar beidsbureau. Werknemers die vertrekken voor het begin van hun opzegtermijn krijgen een bedrag van ƒ2000,- bruto Daarop komt nog een aanvulling, die afhanke lijk van het dienstverband maximaal een maandsalaris kan bedragen. „Waarschijnlijk vier personeelsleden blijven nog enige tijd in dienst, om de zaken af te wikkelen. Verwacht wordt, dat een aantal van de ontslagen per soneelsleden aan het werk kan komen bij de Oosterscheldewerken." zegt dis trictsbestuurder A. P Noorendaal van de Industriebond FNV. Maxalloys is een dochteronderneming van Grondnet bv te Rotterdam, die weer een dochteronderneming is van het Oostenrijkse concern Treiwacher Chemische Werke. Via een recy- clingproces wordt onder meer mkke) terug gewonnen uit chemische afval stoffen. In verband met de milieu-om standigheden hadden de gemeente Vlissingen en de provincie het bedrijl liever verplaatst gezien naar het indu striegebied Sloe. Ook milieu-actieg roepen traden herhaaldelijk in het ge weer tegen Maxalloys. Treiwacher Chemische Werke wilde echter geen investeringen doen voor een overplaatsing. Andere argumenten voor het moederbedrijf om Maxalloys te sluiten zijn de slechte markt- verwachtingen voor de produkten en de wet op de chemische afvalstoffen, die dit jaar van kracht wordt en als een 'belemmering' wordt gezien. Gedeputeerde W. Don voor milieuza ken zei woensdag desgevraagd op kor te termijn bij de directie van Maxalloys om een toelichting te vra gen over de volgens hem 'plotselinge' berichtgeving, dat het bedrijf waar schijnlijk zou gaan sluiten. De directie van het bedrijf zou gemeente en pro vincie in april hebben toegezegd de nodige gegevens te zullen verstrekken, zodat bekeken kan worden of het be drijf met behulp van overheidssteun naar elders zou kunnen worden ver huisd. Directeur Wachman deelde woensdag desgevraagd mee dat het in oktober toegezegde medisch onderzoek aan de werknemers van kracht blijft, „Wie gekeurd wil worden kan op kosten van het bedrijf naar de huisarts gaan. Toen wy in oktober deze belofte deden was ons nog niets bekend van een op handen zijnd besluit om Maxalloys te sluiten." aldus de heer Wachman. TERNEUZEN - Het aannemersbedrijf T. A. Swets Bzn bv en de hout- en bouwmaterialenhandcl Schoen makers bv uit Temeuzen kopen de ge bouwen van de failliete Terneuzense Scheepsbouw Maatschappij (TSM). Het definitieve contract wordt bin nenkort getekend. Beide firma's wil len zich op het Kanaaleiland vestigen. Swets, een aannemersbedrijf met 30 man personeel, gespecialiseerd in weg en waterbouw, neemt ongeveer 1.75 hectare van de terreinen en opstallen over. Het gaat om kantoor, magazijn, timmerwerkplaats, machinefabriek, dok, kantine en woning. Schoenmakers' interesse gaat uit naar de grote bedrijfshal, een paviljoen van de Brusselse wereldtentoonstelling. Bij dit Terneuzense bedrijf -momenteel ge vestigd in een aantal (te kleine) panden aan de Stationsweg- werken ongeveer 25 mensen. President-commissaris drs A. A. M. Verdijk van de Terneuzense Scheepsbouw Belangen (TSB), die de gebouwen in eigendom heeft, bevestig de dat Swets en Schoenmakers de enige gegadigden zijn voor het onroerend goed van de TSM. „De koop is echter nog niet gesloten, omdat er nog een aantal zaken moet worden afgewikkeld met de bankEind volgende week wil de makelaar duidelijkheid", zei hij woensdagavond. Ook een zegsman van Schoenmakers deelde mee dat de transactie "nog niet 100 procent rond is"..Dat houdt verband met een aantal ontbindende voorwaarden". De TSM-gebouwen kwamen leeg, na dat de Terneuzense réparatiewerf begin december de poorten sloot en 116 per soneelsleden ontsloeg. De industriebonden FNV vinden, dat een deel van het geld, dat het onroerend goed opbrengt, moet worden bestemd voor een afvloeiingsregeling. De raad van commissarissen van de TSB heeft op dit voorstel positief gereageerd. Het moet echter nog worden voorgelegd aan de aandeelhouders. De TSM had een schuldenlast van on geveer 7 miljoen gulden. Een va; van roerende goederen bracht2nS op. De opbrengst van de gebouwenij in de eerste plaats naar de A1Ê bank. Twee personenauto1' beschadigd te Kloosterzande KLOOSTERZANDE - Bij een keersongeval op de Groenendijk Kloosterzande zijn woensdagmióty twee personenauto's beschadigd, ft ongeluk gebeurde omstreeks tien vot drie. Automobilist P. A. M. B. uit Kloosu zande botste tegen de auto vanW 11 M. uit dezelfde plaats. M. was bezige auto op de weg te keren. B. had dan in de gaten en begon te remmen, m waarschijnlijk door het gladde vree (het regende) schoof hij door B: aanrijding raakte niemand gewoni (Advertentie) Een mooi vaderdagkado: gecombineerd met een Herenmodehuis Lange Delft 46 - Middelburg. CIJFERS OVER EERSTE VIER MAANDEN (van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Nog steeds heeft de wo ningbouw in Zeeland te lijden van de lange en kwakkelige winter: er is een sterke teruggang in de bouwactivitei ten te constateren in de eerste vier maanden van dit jaar, vergeleken met januari tot en met april '78. Cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek leren dat de daling zich het sterkst manifesteert in het aantal wo- ningen waarvoor de eerste steen gemetseld: dat waren er in het era deel van dit jaar 565, een cijfer dal) schril contrast staat met de bijna IS! huizen waaraan in de eerste vier mie- den van vorig jaar werd begonnen Et daling met 54 procent, landelijk gese de sterkste achteruitgang. Er werden iets meer huizen voltce het getal van 753 betekent echtere een vermindering - met 32 procent- opzichte van de vergelijkbare pen* ini'78. In uitvoering waren 3 086 w gen, bijna een kwart minder dan i eerste vier maanden van het vorigjn- Landelijk gezien is het beeld ongein hetzelfde, al betekende april een as zienlijke opleving van de woningbow Er werd met 12.281 woningen to' nen, tegen 8 515 in april vorigjanr 0n de eerste vier maanden gezien is ere: ter een daling: met 26.808 hi een begin gemaakt, altijd nog Tl minder dan in de vergelijkbare psifl van vorig jaar. Voltooid werden Cf woningen, tegen 31.542 in '78 PROCEDURE OM EIGENDOMSRECHT KAN NU BEGINNEN VEERE- Medewerkers van het deurwaarderskantoor Van Dijke uit Middelburg hebben woensdagmiddag ten gemeentehuize van Veere bewa rend beslag gelegd op de Serooskerkse zilvermuntenschat, die daar, na de vondst op vorige week vrijdag, in een kluis werd bewaard. Dat gebeurde, nadat de Vlissingse advocaat mr. M.L. Huisman bij de rechtbank in Middel burg namens de vijf dochters van Frans Geldof uit Serooskerke de na koming had gevraagd van de speciale clausule in de acte van verkoop van het betrokken pand door de erfgena men van Geldof aan de gemeente Vee- re. Zoals bekend was in de acte als ex tra bepaling opgenomen dat bij de vondst van geld op of in het pand, dat geld aan de verkoper zou worden over gedragen. De gemeente Veere wil nu echter, na de vondst van een pot met 849 eeuwen ou den zilveren munten bij de sloop van het betrokken pand, geen afstand doen van deze schat. De gemeente baseert deze houding op een omschrijving van het woord 'geld' in de 'Dikke van Dale'. Medewerkers van het deurwaarders kantoor Van Dijke bij het verlaten van het gemeentehuis in Veere. nadat zij bewarend beslag hadden gelegd op de in Serooskerke gevonden munten. In dat woorden boek wordt 'geld' om schreven als 'een wettig betaalmiddel'. En die antieke munten vormengeen wettig betaalmiddel, zo stelt de ge meente. Na kennisneming van dit standpunt namen de erfgenamen van de begin dit jaar overleden Frans Geldof, een ad vocaat in de arm. Deze advocaat, mr. Huisman, vroeg en verkreeg woensdagmiddag toestemming van de rechtbankpresident om over te gaan tot het leggen van zogenaamd con servatoir beslag op de zilverschat. Nog dezelfde middag vervoegden twee me dewerkers van het deurwaarders kantoor Van Dyke zich ten gemeente huize in Veere om daar aan gemeente secretaris Van der Hiele het deurwaar dersexploot voor te leggen en zich na der te vergewissen van de aanwezigheid van de munten. De munten werden niet meegenomen. De handelingen door de vertegen woordigers van het deurwaarders kantoor werden alleen uitgevoerd om op officiële wijze te voorkomen, dat de gemeente Veere tussentijds de munten aan derden zou kunnen verkopen. In het deurwaardersexploot wordt als waarde van de gevonden munten een bedrag van f250.000 aangehouden. Beide partijen zijn ermee akkoord ge gaan, dat de muntvondst dezer dagen zal worden overgebracht naar het Ko ninklijk munten- en penningenkabinet in Den Haag, waar een nader onderzoek zal plaats vinden. Men meent dat alle betrokkenen er baat bij hebben dat de munten die nu door opgraving zijn bloot gesteld aan oxidatie goed behan deld worden. Burgemeester Hack in een reactie op de gang van zaken rond de zilverschat: „Ik had het wel zien aankomen. Overigens hadden wjj zeker niet het piangehad tot verkoop aan derden of tot een veiling. Eerst dienen de munten grondig te worden schoongemaakt en nader te worden bekeken. Dat nader onderzoek zal", aldus burgemeester Hack, „nog zeker wel enkele maanden in beslag nemen nemen". Procedure Volgens de regels dient binnen acht dagen na de beslag legging een juridi sche procedure te beginnen. Onderdeel daarvan vormt allereerst de behande ling door de rechtbank van de kwestie of het beslag terecht of niet terecht is gelegd. Daarna moeten worden uitge maakt wie nu enig recht kan laten gel den op de schat: de gemeente of de vijf gezusters Geldof. Inmiddels heeft antiquair en veiling meester Ab Verhage uit Middelburg er voor gepleit de eventuele veiling van de munten in Zeeland te laten plaats vin den en niet in Amsterdam. Zoals be kend zou het numismatenkantoor Schullman uit Amsterdam al hebben laten weten de veiling op zich te willen nemen. Dit kantoor veilde ook de Se rooskerkse goudschat. Volgens de heer Verhage zou een veiling van de munten in Zeeland de meeste kans opleveren voor een grotere opbrengst. Ab Verhage veilde onlangs nog de Raamsdonkveer- se muntenvondst. Die schat bracht een aanzienlijk bedrag op. Bonden beraden zii over volgend gespre met directie Total VLISSINGEN - De vakbonden btb woensdag afgesproken zich intern* hun deskundigen te beraden ovtrr wijze, waarop de kloof tussen drdirs tie van Total in Vlissingen-Oostm* vakbonden kan worden overbrug de voorbereidende gesprekken een CAO. De bonden hebben woeastó een gesprek gehad met de directief Total over het systeem dat toegepF- moet worden voor de functiechss-- catie. Het huidige functieklassid» ticsysteem dat de directie van Tb toepast is voor de bonden vaardbaar. Een volgend gespreid de directie zal volgens disüi® bestuurder S. Jorritsma val striebond CNV niet eerder plaats^ den dan in de tweede helft van MP* tus, in verband met de vakanties. „De directie van Total is in hetverle® tot een systeem gekomen. Dat is zogenaamde functieklasslficaÜö? teem, dat overwegend In de UK* wordt toegepast." zegt de heer ritsma. „Wij willen echter invoeriEUj- het zogenaamde UGM-systeem o® de Uitgebreid Genormaliseerd» thode. Dit systeem wordt landeaJM gepast in de industrie. Iedereen te» dat er een CAO moet komen. Dets tielijst maakt daarvan een wezw onderdeel uit. Daarover mo"1 duidelijkheid zijn. Zodra het systfr- hiervoor rond is kunnen wij CAO komen," aldus de heer Joirils» Aan het gesprek met de directie Total namen deel de Industrie^ FNV en CNV. de Unie BLHPenNC" Dit es: komt, ab maatseh schrokkf Het is g« ruinigini bald- Br. zult «kdeai as aan 1 datzeni minder 1 levering maatseh Volgens regel nle LAP REC Hst gac ètnzot Kg nie echtere éden n tlachle mr In Uns te gras loi iagreg bruiker Gisten; Int mie meei iand. 'i sen de mr Vnjdct! ritst U neebn Boord achter ine to sen v klacht hierdo itaat l een tei Aan oj de tape Matig

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 2