SNELLERE INNING FISCUS, BLOKKERING UITGAVEN Kort geding NS tegen Vervoersbond FNY Ministerie akkoord met bouw van nieuw ziekenhuis (280 bedden) in Kanaalzone Andriessen trekt aan de noodrem Senaat VS wil eind sancties tegen Rhodesië Brand in Napels9 Buik Directeur bank Israël wil 'Marshall-plan' Midden-Oosten TER VER VANGING ZIEKENHUIZEN TERNEUZEN EN SLUISKIL Sojoez-32 terug op aarde [Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft kritisch gereageerd op de Voorjaarsnota van minister Andriessen, waarin 1300 miljoen aan extra dekking wordt voorgesteld om te voorkomen dat het financieringstekort boven de gestelde norm van 6 procent stijgt. De PvdA vindt het een „bleke" nota, waarin geen enkele echte beleidsmaatregel genomen wordt. De CDA-fractie is teleurgesteld dat het kabinet haar voorstel tot belastingverhoging niet heeft overgenomen en de keus tussen belastingverhoging en verdere bezuinigingen heeft uitgesteld. jlmister Andriessen (financiën) wil de 1300 miljoen extra dekking binnenha- Ka via het versneld innen van belastin- «11500 miljoen) en het blokkeren van uitgaven tot een bedrag van 750 mil joen Andriessen noemde het woensdag b(| de presentatie van de Voorjaarsnota onaanvaardbaar" dat het financie ringstekort stijgt tot 6.5 procent van betnationaal inkomen. Eerder had het kabinet al 6 procent als absolute norm gesteld en aangekondigd dat het des noods de „noodremprocedure" in wer king zou zetten. Wat de 750 miljoen aan de uitgaven kant betreft, volstaat het kabinet met mb blokkade van dit geld voor de rest nn net jaar. De departementen mogen normaal verplichtingen blijven aan gaan, bijvoorbeeld op het terrein van de «ouingbouw; alleen de kasuitgaven moeten met in totaal 750 miljoen wor den beperkt. Tijdelijk Minister Andriessen gaf toe dat deze maatregel slechts een tijdelijke ver lichting betekent voor het financie ringsprobleem. Volgend jaar drukken de uitgestelde betalingen extra op de begroting maar, aldus Andriessen, de noodremprocedure gold slechts voor strijd De strijd' tussen de sleepdiensten op de Westerschelde is aanzienlijk ver scherpt besparing PAGINA 7 bibliotheek PAGINA 11 school SUtencommu open school B PAGINA 15 slecht Ontwikkelingsprogramma Suriname loopt niet goed. PAGINA 16 itletiek Schelde Sport dames en Marathonhe ren wonnen atletiekcompetitie. PAGINA 17 counters impasse Nederlandse architectuur in hopeloze Impasse. PAGINA 21 plezier The Shadows en gitaarclubje schen ken Hank Marvin plezier: radio- en te- kusieprogramma's; strip. kwaliteit dit jaar en als er later problemen rij zen, bekijken we die bij het opstellen van de begroting voor 1980. Volgens Andriessen komen de departementen door de maatregelen nauwelijks in de problemen, omdat de voorgestelde be dragen toch niet uitgegeven konden worden, bijvoorbeeld door het slechte winterweer. Ook worden nergens las ten verzwaard, aldus Andriessen. Kritiek De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat de methode die Andriessen gekozen heeft, alleen maar de proble men voor 1980 vergroot. „Er is niet echt gekozen. Het is pappen en nathouden", aldus de PvdA Verder hekelt de PvdA dat er een achterstand van 400 miljoen is opgelopen bij aanvullende werken voor de werkloosheidsbestrijding en dat het wonmgbouwprogTamma niet wordt gehaald „In schrille tegenstel ling tot deze bleke nota staat het door- drammen van het kabinet bij het kor ten op de sociale uitkeringen en de trendvolgers in het 1 juli-pakket", aldus de PvdA. schreden, maar dat is nu afgelopen. Volgens Andriessen is er echter niets aan de hand als men gewend was op tijd aan zijn verplichtingen te voldoen. De versnelde inning van de inkomstenbe lasting moet dit jaar 250 miljoen in brengen, de verhoging van de voorlopi ge aanslag van de vennootschapsbelas ting van 80 naar 85 procent de resteren de 300 miljoen. Hef tekort voor de schatkist van 1300 miljoen (eerder was sprake van 1600 miljoen, maar dit blijkt iets mee te val len) wordt voornamelijk veroorzaakt door do tegenvallende belastingopb rengsten. in totaal 1820 miljoen. Alleen al de vennootschapsbelasting bleef 1300 miljoen achter bij de raming. Ook de aardgasopbrengst begint tegen te vallen: 120 miljoen minder dan ge raamd. Van de 750 miljoen geblokkeerde uit gaven moeten volkshuisvesting en economische zaken elk 130 miljoen op brengen. Andriessen bestreed met kracht dat er ooit sprake van is geweest om op de woningbouw 500 miljoen te CDA akkoord CDA-fractievoorzitter Lubbers is het eens met de gevolgde methode van Andriessen om de kasuitgaven van de overheid te vertragen en de belastin gen versneld te innen. Wel wil hij van het kabinet de garantie dat er geen we zenlijke aantasting van de overheids taken in het geding is. Lubbers zegt re ombuigingen dan wel belastingver hoging. „Het CDA heeft onlangs zijn voorkeur voor belastingverhoging voldoende duidelijk gemaakt", aldus Lubbers. De WD kan zich geheel vinden in de maatregelen van Andriessen. maar be treurt dat ook in 'zijn opzet nog extra monetaire (dat wil zeggen inflatoire) fi nanciering nodig zal blijven. D'66 kan in principe instemmen met het in wer king zetten van de noodremprocedure, maar wijst erop dat zulks slechts tijde lijk soelaas biedt. Aan een selectieve verhoging van de indirecte belastingen geeft D'66 verre de voorkeur. Met name de extra bedragen die later dit jaar nog aan steunverlening aan bedrijven moet worden uitgegeven, zou via belas tingverhoging gefinancierd moeten worden, aldus D'66. De 550 miljoen aan de belastingkant uit de noodremprocedure wordt bereikt door de belastingen versneld, dat wil zeggen stipt op tijd, te innen. Tot dus ver werd enige soepelheid betracht als men een betalingstermijn had over- WASHINGTON (UPI) - De Amerikaan se senaat heeft woensdag president Carter opgedragen de economische sancties tegen Zimbabwe-Rhodesié onmiddellijk te beeindigen. Het bevel was opgenomen in een wets ontwerp tot besteding van 40.1 mihoen dollar aan wapens. Het geheel is met 89 tegen 7 stemmen aangenomen en naar het huls van afgevaardigden gezonden. Als dat het ook aanneemt, moet presi dent Carter beslissen of hij al of niet een veto zal uitspreken, dat weer ongedaan kan worden gemaakt door twee-derde van het congres. Carter wil de sancties handhaven tot de zwarte meerderheidsregering in Rho desië pogingen doet de zwarte opposi tie bij het democratische proces te be trekken. Als zijn veto overeind blijft, vervalt ook de machtiging voor de de fensie-uitgave. ROME - In de "buik' van Napels, een labyrint van gangen en holen in de turfstenen bodem onder het stadscentrum, woedt sinds een week een brand die de nauwe straatjes met een verpestende rook vult. De brandweer heeft zelfs de haard van het vuur nog niet kunnen lokaliseren. Vermoedelijk is de brand ontstaan in de hopen afval die de bevolking al tientallen jaren Illegaal in de on deraardse gangen stort. Het enige resultaat van het werk van de brandweer tot dusver is dat door het vele bluswater een groot gat in een van de straten is ontstaan, waardoor wegens instortingsge vaar vier grote huizen moesten worden ontruimd. Ruim 40 gezin nen zijn hierdoor dakloos gewor den. De stedelijke overheid heeft al ja ren geleden de moed opgegeven om de 'onderwereld' van de stad in kaart te brengen en daar orde op zaken te stellen. Dit streven werd hoofdzakelijk gedwarsboomd door het gebrek aan medewerking van de bevolking. korten, een zaak waarover de CDA- fractie zich afgelopen weekeinde zeer bezorgd toonde. „Dat is volstrekt uit, de lucht gegrepen", zei Andriessen. Verder moet sociale zaken 111 miljoen opbren gen en verkeer en waterstaat 73 mil joen. Ontwikkelingshulp is van de blokkade niet uitgesloten, ook al om dat bij dit departement een groot stuwmeer aan niet-uitgegeven geld be staat. Defensie komt er met 17 miljoen relatief hel beste af. Andriessen gaf toe dat dit deels om politieke redenen ge beurt Hoe de blokkade concreet per depar tement wordt ingevuld, kon Andriessen niet zeggen, dat is een zaak van de be trokken bewindslieden. Hij vond echter dat op een totaal uitgavenpakket van de overheid van meer dan 100 miljard de 750 miljoen temporisering best te vinden moet zijn. Juli-pakket Bij de raming van het tekort van 1,3 miljard is nog geen rekening gehouden met het 1 juli-pakket uit sociale maat regelen en ook niet met de steunverle ning aan grote bedrijven zoals RSV. Volvo en Fokker. Als het kabinet be sluit voor deze steunverlening op kor te termijn geld beschikbaar te stellen, kan het beeld verder verslechteren, zo zei Andriessen. DEN HAAG - Tijdens een persconferentie heeft de minister van Financiën. An driessen, de voorjaarsnota van het kabinet Van Agt toegelicht POGING STAKING TE VOORKOMEN UTRECHT - De Nederlandse Spoor wegen zullen via de rechter proberen de dreigende staking van maandag ochtend tegen te houden. Via een kort geding dat vanochtend om tien uur voor de Utrechtse rechtbank zal die nen, zal de NS een verbod eisen van de werkonderbreking. De NS vindt dat al le onderhandelingsmogelijkheden nog niet zijn uitgeput en dat de vervoer sbond FNV. die de staking wil uitroe pen. te snel naar dit middel heeft ge grepen. Laatste gesprek woensdagavond tus sen de vervoersbonden FNV en de Ne derlandse Spoorwegen is op niets uit gelopen. „De directie van de NS is hal- starrig gebleven in haar ingenomen standpunt en is g^en duimbreed tege moet gekomen aan de eisen van de ver voersbonden", zo zeggen zij. De ver voersbonden vinden dat zij na driemaal onderhandelen over hun eisenpakket toegepitst op 16-daagse verlofsgarantie geprobeerd hebben het onderste uit de kan te halen, aldus een woordvoerder van de bonden woensdagavond. De bonden willen dat voor de oplossing van deze problemen een bedrag van minstens tien miljoen gulden wordt uitgetrokken, waarmee dan tevens nieuwe arbeidsplaatsen kunnen wor den gecreëerd. De Vereniging van Machinisten heeft inmiddels de NS-treinbestuurders op geroepen niet mee te doen aan de sta king. De helft van de 3600 treinma chinisten is behalve lid van een van de vakverenigingen ook georganiseerd in de belangenvereniging van de ma chinisten. In een woensdag verstuurde brief aan de leden zegt het WM-bestuur her haaldelijk bij de NS-directie en de vak- bondsbesturen de aandacht te hebben gevestigd op onrechtvaardigheden ten opzichte van de machinisten. „Plotse ling". zo zegt de VVM, „worden we nu verrast door de mededeling dat de FNV-Vervoersbond door middel van een staking gaat protesteren tegen het zelfde personeelsbeleid dat door haar in de overlegsfeer met de NS-directie eerst werd goedgekeurd" De VVM zegt ervan overtuigd te zijn dat er bij NS al genoeg gepraat, ge haarkloofd en gehaspeld is en dat er eindelijk eens iets moet gebeuren. „Toch vragen wij ons af of een belan genbehartiging wel met zo'n plot selinge uitbarsting gebaat is". Het WM-bestuur vindt dat alleen in de grootste noodsituatie tot zo'n maatre gel moet worden overgegaan, „wy kunnen ons niet aan de indruk onttrek ken dat de FNV-Vervoersbond met de voorgenomen staking het algemeen FNV-bestuur wil steunen in de enorme krachtsinspanning tegenover het ka binet-Van Agt om aan de regering duidelijk te maken dat het 1-julipakket moet worden afgewezen", aldus de WM. De 4000 leden tellende Federatieve Spoorweg Vakvereniging, die zich ra dicaler noemt dan de Vervoersbond FNV en in 1961 is ontstaan uit onbeha gen tegen dc slappe houding van de vakverenigingen tegenover de NS-di- rectie, is diezelfde mening toegedaan. In een woensdagochtend gehouden vergadering heeft de FSV haar leden opgeroepen niet aan stakingsactis mee te doen. „De FSV is niet bereid om zich achter het politieke karretje van dc FNV te laten spannen", zo wordt ge zegd in een uitgegeven verklaring LEIDEN - Het kabinet-Van Agt gaat drastisch snijden in de salarissen van topambtenaren, burgemeesters, com missarissen der koningin en rectores magnifiei. Ook mensen in de militaire sector cn lagere overheden met een topsalaris zullen moeten inleveren. Dit staat te lezen in een vertrouwelijk stuk waar Elseviers Magazine deze week melding van maakt. De grootste financiële aderlating is voor ae commissarissen der koningin Bedroeg hun maximum-maandsalaris op 1 augustus van het vorig jaar 15.063 gulden, in de nieuwe plannen van de regering gaan zij er nu jaarlijks ruwweg 36.000 gulden op achteruit. De bur gemeesters van de drie grote steden (Amsterdam. Rotterdam en Den Haag), die nu nog maandelijks maximaal 15.593 gulden opstrijken, zullen jaar lijks ongeveer 29.000 gulden moeten Inleveren. Rectores magnifiei met nu nog een maximum-maandsalaris van 12.061 gulden, gaan er per jaar volgens de plannen van de regering 11.532 gul den op achteruit. In het stuk staat dat het kabinet hoopt en verwacht dat de voorgenomen her structurering van de topsalarissen bij de overheid een voorbeeld is voor het beleid ten aanzien van topsalarissen In het particuliere bedrijfsleven. Daaraan wordt toegevoegd dat het kabinet nJet zal nalaten zijn Invloed daartoe aan te wenden. Het terugdraaien van de salarissen van topambtenaren komt overigens niet helemaal onverwacht. Begin april verkondigde minister Wiegel van bin nenlandse zaken dat er een chaos heerste in de bestaande salaris- structuur van hoge (politieke) ambtsd ragers. DEN HAAG (ANP) - De Verenigde Sta ten, de Europese landen en Japan zou den Israël, Egypte en eventueel die Arabische landen die een vredesover eenkomst met Israël sluiten, in de ko mende tien jaar dertig miljard gulden moeten lenen. Dit geld is nodig om de economie in Israël en Egypte, die veel te lijden heeft gehad van de dertig jaar durende strijd tussen de twee landen, weer gezond te maken. Dit zei de gouverneur van de bank van IsraèL A Gafni. woensdag in Den Haag op een symposium over de situatie in het Midden-Oosten na de onderteke ning van het vredesverdrag tussen Is raël en Egypte. PvdA-leider drs J. M. den Uyl en prof. dr. A. Heertje, hoogleraar in de econo mie aan de universiteit van Am sterdam, leverden kritiek op Gafni's 'Marshall-plan' maar wezen het niet geheel van de hand. Den Uyl uitte kritiek op het feit dat er in Gaflii's plan geen geld beschikbaar ls voor de Palestljnen. DEN HAAG/TERNEUZEN - Staatsse cretaris van volksgezondheid en mi lieuhygiëne, mevrouw mr E. Veder- Smit zal het bestuur van de Stichting Ziekenzorg in Midden Zeeuwsch- Vlaanderen binnenkort toestemming geven voor de bouw van een zieken huis met 280 bedden in de Kanaalzone. Het complex -waarvoor nog geen ves tigingsplaats is uitgekozen- moet het Julianaziekenhuis in Temeuzen en het Sluiskilse Elisabethziekenhuis (die beide onder de Stichting Ziekenzorg ressorteren) vervangen. Hoewel het ministerie van volks gezondheid zich woensdag officieel van commentaar onthield, is uit be trouwbare bron komen vast te staan dat de goedkeuring van de staatssecre taris elk moment kan worden verwacht. Toestemming zou betekenen, dat zij zich opstelt achter de adviezen van het landelijk college voor de ziekenhuis voorzieningen; ziekenhuiscommissie en de provinciale raad voor de volks gezondheid. Het plan voor een nieuw ziekenhuis in de Kanaalzone bestaat al jaren. De aanvraag is diverse keren herhaald, waarbij het beddenaantal werd terug gebracht van 300/350 tot 280/290. Het college voor de ziekenhuisvoorzie ningen en de provinciale raad voor de (Slot zie pagina 7 kolom 2)' MOSKOU iDPA) - Het Russische ruimteschip Sojoez 32, waarmee Wladimir Ljachov en Valeri Rjoemin ruim drie en een halve maand geleden het ruimtestation Saljoet 6 bereikten, is woensdag zonder de twee naar de aarde te ruggekeerd. Naar Tass meldde, maakte de capsule een zachte lan ding in Kazachstan. Ljachov en Rjoemin zetten hun werk voort aan boord van de com binatie Saljoet 6-Sojoez 34. De So joez 34. die 6 juni zonder beman ning naar het station Saljoet 6 ls gezonden, moet de twee kos monauten naar de aarde terug brengen. De Sojoez 32 heeft volgens Tass materiaal teruggebracht, dat de ruimtevaarders voor hun ex perimenten hebben gebruikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 1