VVD heeft grote moeite met abortusvoorstel kabinet Compromisvoorstel VVD hulp weggelopen kind NETTO 140 MILJOEN GULDEN MEER VOOR VOLKSH Minister op bezoek bij Unifil PZC/i WIJST WETSONTWERP VAN DE HAND Benzine in Europa KLM wijzigt vluchtschema's Tropenmuseum heropend AMENDEMENT MELDINGSPLICHT Kamer eist prioriteit verkeers- veiligheid Extraatje 270 miljoen-130 miljoen inleveren VS WEIGEREN SOMOZA STEUN ,,.onze parlementair redactie pEN'HAAG - De WD-fractie in de Tweede Kamer heeft grote bezwaren tegen een aantal belang- lijkeonderdelen van het abortusvoorstel van het kabinet. De WD blijft echter bereid op basis van jet wetsontwerp constructief naar een aanvaardbare abortusregeling te blijven zoeken. De frac tie van D'66 wijst het abortus wetsontwerp vrijwel geheel van de hand. Dit blijkt uit de schriftelijke reacties ervan moet vergewissen dat de noodsi- Veel kritiek heeft de WD op de vijf L beide fracties op het abortuswets- ..rtw Hp niniflar niwerp (VDl en van de ministers Ginjaar De Ruiter (CDA) dat vong l3„ werd ingediend. De overige ka- facties zullen vandaag hun vragen HCpmerlcingen over de voorgestelde e-ieist bekendmaken. Het wetsont- ps waarover CDA en WD in het ka- een compromis hebben bereikt. Mt abortus in beginsel toe, zij het on- «rokte voorwaarden uYVD-fractie zegt positief te staan ■o opzichte van de uitgangspunten c de wet De WD betwijfelt echter of wetsontwerp wel voldoet aan de eis zorgvuldige besluitvorming en Elverlening en heeft daar een groot antal kritische vragen over. De steun HflOe WD voor het wetsontwerp lijkt £an>m nog allerminst zeker. fcMiren Dfbnwaren van de WD richten zich «oral tegen de bepalingen over de be slissingsbevoegdheid van de vrouw, vijf dagen wachttijd en de drie suinden-grens, waarboven abortus in wziekenhuis moet plaatsvinden. In kl wetsontwerp staat dat de arts zich 14 JUNI 1979 binnen-buitenland 13 DEN HAAG (ANP) - Hier volgt het overzicht, samengesteld door de ANWB, van de situatie in de Euro pese vakantielanden ten aanzien van mogelijke problemen met de levering van benzine. InWest-Duitsland, Belgié, Frank rijk. Oostenrijk. Italië, Luxemburg, Zwitserland. Spanje, Portugal. De nemarken, Finland en Grieken land Is geen beperkte benzineleve- nng. GROOT-BRITTANNIÊ Veel tankstations in Groot-Britan- niêzijn 's avonds en in de weekein den gesloten. In zuid-oost Enge land is in enkele gevallen sprake van lange rijen wachtenden voor de tankstations De stations langs de snelwegen zijn zeven dagen per week 24 uur geopend, maar kennen raak beperkte levering. Toeristen die in moeilijkheden komen kun nen zich bij de plaatselijke politie melden. Bi] de tankstations bij de havens van Dover en Newcastle on Tyne njn geen problemen. De stations in Fdixtowe zijn maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17.30 uur geopend. In Harwich zijn zij 's avonds en in de weekeinden geslo ten. Levering kan beperkt zijn tot kleine hoeveelheden brandstof. Ook in Sheerness beperkte leve ring De situatie in Engeland geldt levens voor Schotland. IERLAND Interland is geen distributie van brandstof en zijn geen wettelijke teperkingen Voor toeristen is een svsteem ontworpen indien enkele pompen zonder brandstof zouden zijn Tegen overleg van een re- lourbiijetje worden op de ferry-bo ten vouchers afgegeven met vier bonnen, afhankelijk van de unkinhoud goed voor ca. 18 tot ca. 23 liter brandstof. Bij de vouchers wordteen lijst van 70 pomphouders gevoegd, die tegen inlevering voor normale prijzen brandstof leveren. De vouchers moeten bij aankomst in Ierland bij een van de kantoren v»n de Irish Tourist Board geldig gemaakt worden. De vouchers zijn 15 dagen geldig en niet overdraag bar. Bij enkele van de pompstations en tok bjj stations die niet op de lijst voorkomen, kan men zonder toucher tanken. Men moet daar wel rekening houden met beperkte kvering. ZWEDEN Van 21 juni tot 1 september zijn in Zweden tijdelijke snelheidsbeper kingen ingevoerd. De maximum snelheid op wegen waar 110 km per uur mag worden gereden wordt dan teruggebracht tot 90 km per uur. De maximum-snelheid op de ove- ige wegen blijft ongewijzigd. I0EGOSLAVIÈ Buitenlandse automobilisten wrdt aangeraden gebruik te ma ren van het. minder drukke verkeer ip de dagen dat voor auto's met loegoslavisch kenteken een rijver bod geldt. Iedere dinsdag en ieder srste weekeinde in de maand (za- lerdag 00.00 uur tot en met zondag 1400 uur) voor auto's met een even Knteken Iedere donderdag en «Ser derde weekeinde in de maand ;oor auto's met een oneven kente- ten pBKUE in de grotere steden en aan. de stidkust van Turkije bestaan Reeds weer problemen met benzi- «levering. Toeristen moeten re selling houden met lange wacht eden voor de tankstations. De toe pten kunnen zich bij de plaatse- overheid en VVV melden voor voorrang bij de levering. De ko- ®bnde zomermaanden wordt geen verandering in deze situatie ver wacht. tuatie van de vrouw niet op andere wijze dan door abortus kan worden opgeheven. De WD vraagt zich af of via deze omweg toch niet een norm stelling in de wet is opgenomen. Ook vindt de WD het risico groot, dat op dit punt een verschil van mening ont staat tussen arts en de vrouw waar door er uiteindelijk niets gebeurt. De hulpverlening aan de vrouw dreigt daardoor in gevaar te komen, zo meent de WD. Met de uitgangspunten van de wet kan de WD zich wel verenigen, met name met het punt dat er geen algemene normstelling in de wet is opgenomen, dat de beschermwaardigheid van het ongeboren leven gestalte krijgt in een zorgvuldige besluitvorming en dat de gewetensvrijheid van de arts en de ver pleegkundige wordt gerespecteerd. Wat betreft het beslissingsrecht over abortus gaat de WD op grond van het wetsontwerp ervan uit, dat dit „in eerste en laatste instantie" bij de vrouw ligt. Alleen daartussen speelt zich de eigen verantwoordelijkheid af van de arts, die van zijn kant moet beslissen of hij de ingreep wil uitvoeren. De WD vraagt aan de ministers Ginjaar en De Ruiter of zij deze interpretatie delen, die nauw aansluit bij het beginsel „de vrouw beslist". Zoals bekend heeft het CDA onoverkomelijke bezwaren tegen dit beginsel. dagen wachttijd, die volgens het wets ontwerp verplicht moet liggen tussen het verzoek om abortus en de ingreep zelf. De WD vindt het een groot risico dat de vrouw hierdoor de huisarts zal passeren, een ontwikkeling die door de WD als hoogst onwenselijk wordt be schouwd. De kwaliteit van de hulp verlening en de besluitvorming is met de vijf dagen-grens allerminst ge diend, zo zegt de fractie. Op grond van ditzelfde criterium wijst de WD de drie maanden-grens even eens af. Het argument van Ginjaar en de Ruiter is dat abortus boven deze termijn om medisch-technische rede- SCHIPHOL (ANP) - De KLM heeft woensdag een gewijzigd vlucht- schema bekendgemaakt, dat van kracht zal blijven zolang de zeven DC- 10 toestellen van de maatschappij aan de grond moeten blijven. De vluchten tussen Amsterdam en Los Angeles zullen in plaats van met een DC-10 worden uitgevoerd met een DC- 8-63. Zowel op de heen- als op de re tourvlucht zal een tussenlanding in Montreal worden gemaakt. De vluch ten tussen Amsterdam en Los Angeles worden normaal nonstop uitgevoerd. Ook de vluchten van en naar Houston en Mexico zullen allemaal via Montreal lopen. Door het aandoen van Montreal op de beide bovengenoemde diensten kan de KLM een aantal andere dien sten op Canada laten vervallen. Deze vluchten zouden worden uitgevoerd met Boeing 747 en DC-8-63 toestellen. Deze vliegtuigen komen nu be schikbaar voor vluchten die anders met de DC-10 zouden worden uitgevoerd. De KLM zal voor de uitgevallen Cana- davluchten een nieuwe vlucht naar To ronto inlassen, die met een DC-8-63 zal worden gevlogen Ook de KLM-diensten naar Latijns- Amerika zal in plaats van de DC-10 de DC-8-63 gaan vliegen. De eindbestem ming zal voorlopig Rio de Janeiro wor den, in plaats van Santiago de Chili Op de diensten naar het Caribisch gebied en het noordelijk deel van Zuid-Ameri- ka zal de Boeing 747 worden ingezet. Deze diensten, die vier maal per week via verschillende routes worden uitge voerd, zullen nu alle via één gecom bineerde route lopen: Amsterdam - Ca racas - Curacao - Amsterdam. De DC-8-63 vliegtuigen zullen verder in Afrika de DC-10 gaan vervangen. gen door de DC-8-63 Het aantal diensten naar Tokio via de Poolroute, waarbij een tussenstop in Anchorage wordt gemaakt, wordt van drie naar twee teruggebracht en zal nu met de Boeing 747 worden gevolgen. nen beter in een ziekenhuis kan plaats vinden De WD vindt dat de ervaring tot dusver juist op het tegendeel wijst. Ook is de WD teleurgesteld dat abor tus deel blijft uitmaken van het Wet boek van Strafrecht en de fractie vraagt de indieners dan ook om een nadere verklaring. Wat betreft de opneming van abortu in het ziekenfondspakket zegt de WD dit „in beginsel een logisch sluitstuk v n de regeling te vinden". Wel moet de Ziekenfondsraad nader advies geven over de positie van de buitenlandse vrouwen en de kwestie van premiebe taling door gewetensbezwaarden D'66 De fractie van D'66 is overwegend ne gatief in haar reactie op het wets voorstel. De fractie geeft als conclusie dat het wetsontwerp geen eigentijdse reactie is op de maatschappelijke werkelijkheid. „Het menselijk gezicht ontbreekt in het voorstel", aldus D'66. D'66 vindt dat de vrouw en de hulp verlener in hun vrijheid en onafhan kelijkheid door de wet tekort worden gedaan. Voorts dat de sociaal zwakkere vrouwen in een nadelige positie terecht dreigen te komen en het gevaar van clandestiene praktijken door de opne ming van strafbepalingen in de wet juist weer dreigt te stijgen. De termijn van vijf dagen veronderstelt dat de vrouw overhaast en ondoor dacht om de abortusingreep verzoekt. „Niets is minder waar", aldus D'66. Enige bezinning kan eventueel gewenst zijn, maar het dwingend voorschrijven, zelfs op straffe van een jaar hechtenis, wijst D'66 af. D'66 betreurt het voorts dat het verrichten van abortus in ziekenhuizen aan een apart vergun ningenstelsel wordt onderworpen en heeft kritiek op het feit dat de huisarts in het wetsontwerp geen enkele rol heeft toebedeeld gekregen. Het verplicht zoeken naar andere op lossingen dan abortus voor de noodsi tuatie van de vrouw beschouwt D'66 als een levensgroot gevaar dat clan destiene abortuspraktijken de kop weer zullen opsteken. Volgens D'66 zou de vrouw wellicht uit angst voor een twistgesprek met haar arts zich direct tot een medisch onbevoegde wenden. AMSTERDAM- Koningin Juliana heeft woensdagmiddag in Amsterdam het vernieuwde Tropenmuseum geopend Op de foto stempelt de koningin kin dertekeningen, die bestemd zijn voor kpideren in de Derde Wereld. AMSTERDAM - Koningin Juliana heeft woensdag het vernieuwde Tropenmuseum in Amsterdam geopend. Bij de plechtigheid wa ren ook prins Bernhard. prins Claus, minister De Koning voor ontwikkelingssamenwerking en de heer A. M. M'Bow, directeur- generaal van de Unesco aanwezig. In zijn toespraak In zijn toespraak onderstreepte M'Bow de belangrijke rol van de musea met betrekking tot de cul turele uitwisselingen. „Deze heb ben de afgelopen jaren niet dezelf de aandacht gekregen als de com merciële, communicatieve en technologische samenwerking," aldus M'Bow. Volgens hem kan het Tropenmuseum, evenals andere musea, bijdragen tot het c nen van vooroordelen als ont moetingsplaats van verschillend geaarde culturen. De directeur-ge neraal van de Unesco zei verder dat de doelstellingen van de Unesco op het gebied van de bevordering van interculturele uitwisselingen nauw overeen komen met die van het Tropenmuseum Het Tropenmuseum werd in 1864 opgericht en Is sinds 1923 gevestigd aan de Linnaeusstraat in Am sterdam. In 1975 sloot het museum voor een ingrijpende verbouwing en werd het opnieuw ingericht. Doel van de huidige presentatie is het publiek voor te lichten over en inzicht te geven in het leven van mensen in de tropen en sub-tropen en de problemen van de derde we reld in relatie tot Nederland en de rest van de wereld. Al Mansoun - Minister Schollen hoort, gezeten op een stoel in een hete legertent, de wensen van de militairen aan. AL MANSOURI (ANP) - Vooral de har de levensomstandigheden van de Ne derlandse Unifil-militairen zijn minis ter Scholten van defensie opgevallen tijdens zijn bezoek aan Libanon. De bewindsman heeft dat woensdag ge zegd na een ongeveer 25 kilometer lan ge rondrit over soms vrijwel onbe gaanbare wegen langs een aantal com pagnieën en posten. Minister Scholten legde vooral de na druk op een goede hygiëne. De vele ge vallen van buikloop zijn wel een aan wijzing. dat een goede hygiëne erg be langrijk is, aldus de bewindsman na zijn rondrit in Al Mansouri. Overste Len- sink. de commandant van het Neder landse detachement, legde de minister uit, dat de genie het te druk heeft gehad om beton te storten. Eerste prioriteit is de veiligheid, daarna komt de hygiëne. Een probleem bij de hygiëne is voorts watergebrek. Er zijn inmiddels al drie extra waterwagens toegezegd. Het niet uitkomen met geld vormt voor som mige militairen eveneens een pro bleem. een financiële commissie heeft die zaak in onderzoek. VN-secretaris-generaal Waldheim heeft dinsdag de Veiligheidsraad ge waarschuwd dat een terugtrekking van Unifil voordat zij haar missie ver vuld heeft, noodzakelijk zou kunnen zijn ondanks de gevaren die dat met zich mee zou brengen. Waldheim sprak tot de raad na de her vatting van het debat over de toestand in Zuid-Lïbanon. Als noodzakelijke voorwaarden voor de uitoefening van de taak van Unifil noemde hij de vesti ging van een veiligheidszone rond het hoofdkwartier in Nawuura, beëindiging van het bestoken van de burgerbevol king en Unifil door de door Israel ge steunde christelijke militaies, wijziging van de houding van de Israëlische auto riteiten en voortduring van medewer king van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO. De bijeenkomst van de raad werd ver daagd tot vandaag. Generaal Yehochoua Saguy. het hoofd van de militaire inlichtingendienst van Israel, heeft op een persconferentie in Tel Aviv 'weglatingen in het rapport van secretaris-generaal Waldheim over de VN-troepen in Zuid-Libanon' ont huld. Deze weglatingen hebben vooral be trekking op de schermutselingen tus sen 'blauwhelmen' en Palestfjnen. DEN HAAG - Een nieuwe VVD-amen- dement op het wetsontwerp van de PvdA-Tweede-Kamerleden Roethof en mevrouw Haas-Berger moet het vast gelopen overleg in de Kamer hierover weer op gang brengen. De oorspronkelijke bedoeling van de initiatiefwet is om zorgvuldige hulp verlening aan kinderen die van huis zijn weggelopen straffeloos te maken. Hier voor was echter in de Kamer geen meerderheid te vinden. Het struikel blok was voor zowel WD als CDA dat er in het ontwerp geen meldingsplicht voor hulpverleners was ingevoer De liberalen zijn woensdag met een tus senvoorstel gekomen dat vooral be doeld is om de bezwaren van de PvdA tegen de voorgestelde meldingsplicht weg te.nemen. In het nieuwe amen- dement-Nijpels wordt nu voorgesteld om hulpverleners, die zo snel mogelijk de Raad voor de Kinderbescherming inschakelen en daar de verblijfplaats van het weggelopen kind melden dat ze onder hun hoede hebben, straffeloos heid te garanderen. Mochten ze dat niet willen, dan kunnen ze toch vrijuit gaan wanneer ze kunnen aantonen dat er sprake is geweest van zorgvuldige hulpverlening „Het voordeel van dit amandement vergeleken met de voorgaande wijzi ging van de initiatiefwet is dat nu de rechter gaat beoordelen of er sprake is van zorgvuldige hulpverlening en niet de politie, een van de indieners. Daarbij moet volgens ons wel het amen- dement-Patijn in acht genomen wor den. dat ook de ouders van het weg gelopen kind gewaarschuwd moeten worden", aldus Ed Nijpels, een van de vijf indieners van het VVD-amen- dement. Mevrouw Ineke Haas-Berger, een van de indieners van het ontwerp, wilde woensdag nog geen commentaar op het amendement-Nijpels leveren. Ed Nijpels denkt dat het CDA waar schijnlijk niet achter"zijn amendement zal gaan staan. Het amendement van de VVD zal ver moedelijk volgende week in de Twee de Kamer aan de orde komen bij de voortgezette behandeling van het ini tiatiefwetsontwerp. betrouwbare middel bij maag stoornissen ueiTuuv* 00^ in de vakant,et DEN HAAG (ANP) - De tweede kamer heeft van minister Tuynman van ver keer en waterstaat geëist dat er bij zijn ministerie alsnog een aparte dienst komt voor de verkeersveiligheid. Bij een interpellatie daarover woensdag van het PvdA-kamerlid Van Thijn werd een door de grote meerderheid van de kamer ondersteunde motie in gediend waarin werd uitgesproken dat de minister moet voldoen aan een ka meruitspraak met algemene stemmen eerder dit jaar waarin om een derge lijke dienst werd gevraagd. De minister zegde toen toe de motie te zullen uitvoeren maar heeft niet meer gedaan dan aan ae bestaande directie verkeersveiligheid enige ambtenaren toe te voegen. „De bewindsman slaat daarmee een heel andere weg in dan hij de kamer heeft toegezegd. Een andere en ontoe reikende weg. De bevoegdheden voor die dienst waar de kamer met algemene stemmen op" heeft aangedrongen, ko men er niet De kamer wil een bunde ling van taken op het gebied van de verkeersveiligheid desnoods dwars door de departementen heen." zo voeg de de socialist Van Thyn de bewinds man toe. De regeringsfracties vielen hem daarin bij. Ook zij willen dat de verkeersveiligheid eerste prioriteit krijgt DEN HAAG - Er is dit jaar 270 miljoen gulden extra beschikbaar voor de volkshuisvesting. Dit bedrag zal voor namelijk worden besteed aan isola tiesubsidies. stadsvernieuwing en voor verbetering van woningwetwo ningen. Naast deze meevaller moet het ministerie 130 miljoen inleveren als zijn bijdrage in het bezuinigingsplan van het kabinet. Deze 130 miljoen gul den heeft geen enkele invloed voor het bouwprogramma. Het geld blijft volgend jaar be schikbaar. Dit heeft staatssecretaris Brokx woensdag in de Eerste Kamer verklaart bij de begrotingsbehandeling van zijn departement, Brokx liet weten dat hij en zijn minister niet gewillig naai- de financiële slachtbank zijn ge voerd, zoals de laatste dagen menig maal werd gesuggereerd. De 130 miljoen die volkshuisvesting bij de minister van financiën heeft ingele verd komt uit de pot voor woning wetleningen, Deze pot is mede als ge volg van de strenge winter, waardoor minder werd gebouwd, goed gevuld. Begin dit jaar had het ministerie bijna 1 miljard gulden beschikbaar voor het verstrekken van leningen voor wo ningwetwoningen. Dit bedrag is zo hoog omdat veel gemeenten de lenin gen niet bij het Rijk opvragen omdat zy elders, in verband met een gunstiger rentepercentage, goedkoper terecht kunnen.Het ministerie moet het geld echter beschikbaar houden voor wo ningwetleningen Brokx meldde dat door de vorst, begin dit jaar, in ieder geval 130 miljoen gul den minder betaald hoeft te worden dan was voorzien.Alle plannen voor woningwetwoningen kunnen dit jaar gewoon worden ingediend en de kor ting van 130 miljoen heeft geen gevol gen voor het afgeven van vergunningen voor deze huizen, zo informeerde de staatssecretaris de senaat. Huursubsidie Naast het inleveren van 130 miljoen heeft het ministerie van volkshuis vesting ook enkele tientallen miljoenen moeten afstaan uit de pot voor de indi viduele huursubsidie Het gaat hierbij echter niet om een bezuiniging. In de begroting voor dit jaar was uitgegaan van een huurverhoging van 6 in plaats van 5 procent Eén procent minder heeft tot gevolg dat minder geld aan individuele huursubsidie hoeft te wor den uitgekeerd Voor de verbetering van woningwetwoningen heeft het de partement van volkshuisvesting 60 miljoen gulden extra gekregen De staatssecretaris deelde de Eerste Ka mer nog mee dat de financiering van 2000 extra woningwetwoningen, in het Westen vanhet land. veilig is gesteld. Begin dit jaar kondigde het kabinet de ze verhoging van het bouwprogramma Onderzoek Er zijn nog steeds veel te weinig wonin gen in ons land. Brokx noemde het te kort onaanvaardbaar groot. De tekor ten liggen boven alle verwachtingen. Binnenkort is de uitslag te verwachten van een regionaal behoefteonderzoek naar woningen. Getracht wordt de ach terstand in het programma voor dit jaar enigszins in te lopen. Maar het is vol gens Brokx niet mogelijk het totale programma van net onder de 110.000 te halen. De bouw van premie-koopwoningen en vrije-sectorhuizen verloopt dit jaar stroef. Brokx wil bezien of binnen het programma nog kan worden geschoven om ongebruikt ggld naar een andere sector over te hevelen. Met minister Andriesssen van financien wordt over leg gevoerd over een dergelijke opera tie. De woningwetbouw loopt wel goed. Over de oorzaak van de terugval in premie-koop en vrije-sector kon Brokx niets meedelen ,,Het aanbod blijkt ge woon niet altijd terecht te komen waar de vraag is". De staatssecretaris van volkshuis vesting kondigde tot slot aan dat per 1 juli aanstaande weer een rijks- goedkeuringenbeleid wordt inge voerd. Hiermee kan met name de vrije- sectorbouw worden afgeremd in het voordeel van de woningwetbouw. Maar Brokx verwacht nog weinig ef fect van het rijksgoedkeuringssysteem omdat de bouw in de vrije sector mo menteel ook achterblijft bij de plan ning. CUERNAVACA (UPI) - De afgezette sjah van Iran zal drie maanden in Mexico blijven, zo heeft zijn woordvoerder, Robert Armao, dinsdag meegedeeld. Hij zei dat de sjah op uit nodiging van president Lopez Portillo naar Mexico was gekomen. MANAGUA (UPI) - President Anas- tasio Somoza van Nicaragua heeft woensdag de Amerikaanse regering ge vraagd haar invloed aan te wenden om het escalerende guerrilla-offensief, dat zijn regime in gevaar brengt, tot staan te brengen. Washington heeft echter te verstaan gegeven, dat het de voorkeur geeft aan een aftreden van Somoza. President Scmoza heeft in een tele foongesprek met een radiostation in Colombia gezegd, dat de toestand in zyn land 'hachelijk' is. De leider van Ni caragua, die verklaarde 'tot het eind toe' en 'zonder angst voor de dood' aan de macht te zullen blijven. Ongeveer twintig vertegenwoordigers van het FNV. CNV en de Solidari teitsbeweging CLAT-Nederland heb ben woensdag gedemonstreerd bij het consulaat van Nicaragua in Rot terdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 13