HET WINTERKONINKJE Statencommissie wil behoud project open school Beveland 'Scherpe reactieop plannen minister voor grotere PA 's nodig Raad Hontenisse om uitspraak gevraagd over kerncentrales Magere yoghurt halve liter tijdelijk Weer denken aan 'schippersbeurs9 voor uitwisseling van personeel De koning van het kreupelhout is een dreumes IR. J. H. MULOCK HOUWER BIJ AFSCHEID VAN PERSONEEL 'DE SCHELDE' IN VLISSINGEN: Rampenfolder voor Tholen ONDERWIJSCOMMISSIE: DONDERDAG 14 JUNI 1979 fcv ONSCHATBARE WAARDE" woordelijkheid" bij het rijk voor het project ligt. Boersma: „Alsjeinditedu- catieve veld een project opzet, zonder dat je helderheid hebt over de con- tinuiteit. weet je niet welke frustraties Je oproept. Je kunt die enorme behoefte alleen aanboren, als je zeker kunt zijn van een proces van continuïteit. Je kunt geen verwachtingen wekken, die je niet kunt waarmaken. Daarom is een uitspraak van het rijk over het project in Goes na augustus 1980 ook snel no dig De opvatting van de staten is wel duidelijk, maar de lagere overheden kunnen financiering van zo'n project over heel Zeeland niet aan." Mevrouw Boogerd (D'66) vroeg zich af of Zeeland voor alle zekerheid niet een interim-re geling voor het Bevelandse project kan opzetten „om te laten merken dat het ons emst is met deze zaak." De heer Roose (cda) onderstreepte daarop, dat de vier Bevelandse gemeenten best be reid zijn bij te dragen in de voortzetting MIDDELBURG - De statencommissie voor onderwijs vindt het „van onschatbare waarde" als het JproeOprojcet Open School op Zuid-Beveland na augustus van 1980 wordt voortgezet. Dat bleek woensdagmiddag, toen men zich - naar aanleiding van een brief van de Open School - met de toekomst van dit project bezighield. Gedeputeerde mr J.P. Boersma betoogde op vragen in die richting van de heer Th. Baert (cda) en A.J. de Koene (pvda), dat een uitspraak over het vervolg van 6etBevelandse project dringend nodig is en dat een statenuitspraak om dat te helpen bespoedigen jjnnig kan zijn. GS komen met KOTA vorming volwassenen sjiiet de commissie overigens weten. Jjte:-na recent beraad van de afdelin- mt onderwijs en cultuur op de griffie - isugustus een nota uitkomt, waarin inaeopde vorming van volwassenen mbet provinciaal bestuur aan de orde «dt gesteld. Daarin gaat het niet al- tonorer de open school, maar ook over Jere vormen van onderwijs aan vol lenen. als moedermavo, avond-on- tómjstot en met de open universiteit, kopzet is, dat deze nota van inspraak Kcdt voorzien en daarna in de staten jpat behandeld. In die context kan Bi-ajn mening dan ook bekeken wor- jd ui hoeverre uitbouw van de Open &hool in Zeeland mogelijk is. De heer Hoovers van de open school Beveland litendeerde er in dit verband op. dat er tientallen aanmeldingen zijn van gega an buiten Beveland, die niet kun- Knworden toegelaten. Op de heer G. tollenaar (sgp) na, die een afwachtende houding innam, was einde commissie grote eenstemmig- btid over het belang van het Open School-project. „Van onschatbare iJrde voor de deelnemers," betoogde bdlt opzicht de heer J.G. van Zwieten „Verdwijnen van dit project zou hande zijn," vond mevrouw G, de Tnes-Hommes (pvda) en de heer J.H. Roose (cda) stelde vast, dat voortzet te „een weldaad voor velen" zou zijn. jig positief' oordeelde ook mevrouw JBoogerd-Quaak (D'66), maar zy vroeg «haf „Hoe kan de provincie er, zowel tsar gemeenten als naar het rijk, op in dien zonder één streek in Zeeland roo: te trekken?" Gedeputeerde Boasma onderstreepte daarop, dat er ja heel zware, menselijke verant- DOOR WERKGROEP KERNENERGIE HULST - De werkgroep kernenergie Oost-Zceuwsch-Vlaanderen wil dat de gemeenteraad van Hontenisse zich uitspreekt over kernenergie, met het oog op de twee in werking zijnde kern centrales bij Doel, net over de Neder landse grens, en bij Borssele. Voorts vraagt de werkgroep zich af of er voor de gemeente Hontenisse een ram penplan bestaat. In de brief aan b. en w. en de leden van de gemeenteraad wijst de werkgroep er op, dat de Hul ster gemeenteraad zich in april heeft uitgesproken voor de bevriezing van alle kernenergieprogramma's. De werigroep is van mening, dat een rampenplan bij alle burgers bekend moet zijn De leden menen 'als veront ruste burgers' recht te hebben op de toezending ervan. Alleen voor Melkunie-of Menken Landbouw produkten In een brief aan B. en W. en de gemeen teraadsleden van Hulst spreekt de werkgroep kernenergie haar waarde ring uit voor het door de raad ingeno men standpunt. Tegelijkertijd wil men weten, welke concrete maatregelen het gevolg zullen zijn van dat standpunt. De werkgroep schrijft in de brief onder meer: „Welke mogelijkheden ziet de gemeente Hulst om bij de Belgische in stanties aan te dringen op het stopzet ten van de verdere uitbreiding van het 'kernplan Doel'. Dus, geen bouw van Doel-drie en Doel-vier". Ook van de gemeente Hulst zou de werkgroep gaarne een exemplaar van het be staande rampenplan ontvangen. Men vraagt verder informatie over subsi diemogelijkheden die er zouden be staan voor de bouw van individuele atoomschuilkelders. De werkgroep kernenergie Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren heeft zich solidair verklaard met de veertig werknemers van Hoogovens, die weigeren radio-actief afval over te laden. Tegelijkertijd verzoekt men de Industriebond zich meer met dit soort zaken bezig te houden. van de open school - mogelijk tot een ton - maar dat „de basisbijdrage van het rijk moet komen." Er bleek in de commissie onderwijs symphatie te bestaan voor het streven naar een regionale omroep, maar al gemeen signaleerde men, dat de pro vincie daar „op eigen kracht" niet aan toekomt De financien zullen van het rijk moeten komen en niet voor een groot deel van de regio, zo werd ge zegd. Die centrale financiering achtte men ook nodig vanwege de onafhan kelijkheid van een dergelijk instituut. „Maar bij een keuze zou mijn prioriteit eerder bij een open school dan bij een regionale omroep liggen," betoogde de heer Roose. Mevrouw Boogerd-Quaak (D'66) vroeg zich af of men - met behoud van de vol ledige rijkssubsidie van een miljoen per jaar - niet „eenvoudig zou kunnen be ginnen". Directeur H. Koch van de cul turele raad zag die mogelijkheid niet zitten. „Je moet minimaal met ander- alf tot twee uur zendtijd beginnen en dan ben je zo leert de ervaring elders, rond de 2,5 miljoen gulden kwijt." Ook hü onderstreepte nog eens de visie, dat de financiering centraal moet worden geregeld en zag daartoe mogelijkheden als de omroepbijdrage met zeven gul den zou worden verhoogd. „Dan kan er een omroep komen in alle regio's," zei hy. Hij vond - op een suggestie van me vrouw Boogerd - gewestelijke om- roepbestuurders uit Zeeland „niet de eerst aamgewezenen" om voorlopige programmaraad in Zeeland te vormen. De heer H. C Lagendijk 861 uü Vlissingen trechtstwas een van de vele voormaligewerknemers van de Koninklijke Maatschappij De Schelde', die woensdagmiddag afscheid namen van directeur ir J. H. Mulock Houwer (midden). De heer Lagendijk trad op 14-jarige leeftijd in dienst van De Schelde, waar hij in totaal 48.5 jaar heeft gewerkt. Inmiddels is hij al 22 iaar gepensioneerd ST-MAARTENSDIJK - Het gemeen tebestuur van Tholen laat binnenkort in de stad Tholen een folder versprei den met aanwijzingen hoe de inwoners van de stad moeten handelen bij een eventuele ramp op het industrieterrein Theodorushaven in Bergen op Zoom. Aanleiding voor het samenstellen van de folder zijn de gasontsnappingen bij General Electric Plastics in Bergen op Zoom. By een eventuele calamiteit op het industrieterrein kan de stad Tholen in de invloedssfeer van zo'n ramp te recht komen. VLISSINGEN - „Tijdelijke tekorten aan mankracht binnen een afdeling van de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' konden in het niet zo verre verleden als regel worden gecom penseerd door tijdelijk overschot op andere plaatsen binnen het bedrijf. Deze uitwisseling kon tot stand komen door overleg op de zogenaamde 'schippersbeurs'. Deze procedure ging op weerstanden stuiten. Ik zou nu bij mijn vertrek graag de wens uitspre ken. dat de mensen die betrokken zijn bij die uitwisselings- of in- en uit leenprocedure. nog eens aan die schippersbeurs zuilen denken." Dit zei ir. J. H. Mulock Houwer woensdag bij zijn afscheid als directeur van de Ko ninklijke Maatschappij 'De Schelde' in het Vlissingse Scheldekwartier. Om 11.00 uur begon daar de receptie voor het personeel van 'De Schelde', nadat de heer Mulock Houwer vrijdag al of ficieel afscheid had genomen. De Schelde blijft volgens de heer Mu lock Houwer een belangrijke plaats in nemen binnen de nieuwe getransfor meerde RSV. Zijn vertrouwen hierin wordt volgens hem onderbouwd door de opmerking van de president van RSV, ir. A. Stikker, die vorige week vrydag by het officieel afscheid zei, dat RSV behoud en uitbouw van De Schel de voorstaat. „In welke mate in het Vlissingse aanpassende maatregelen worden getroffen laat zich voor het moment slechts gissen." aldus de heer Mulock Houwer. „Toen ik in 1961 de taak van myn voor ganger Kapsenberg mocht overnemen moest hy by zyn afscheidsrede stellen, dat de conjunctuur in de scheepsbouw en de daarby behorende machinebouw minder gunstig was. Op gevoelige wiize merken de scheepsbouwers dit, ver volgde Kapsenberg, aan het uitbly ven van orders en aan de prijzen. De vraag tijst hoe ernstig kan dat worden en hoe lang zal deze recessie duren? Ironisch genoeg zou die vraag vandaag, nu ik de estafettestok overgeef aan myn opvol ger, weer gesteld kunnen worden." al dus de heer Mulock Houwer. De heer Mulock Houwer kwam in 1942 als tekenaar-constructeur in dienst, van 'De Schelde'. „Onder de indruk van de technische prestaties en de prettige omgang met de mensen, maar ook van het Vlissingen van de dertiger jaren, be sloot ik op niet zo briljante voorwaar den in dienst te treden. Een wat on realistische benadering om zo het be roepsleven binnen te stappen. Ik werd daarom niet geheel serieus genomen, wat ook blykt uit de tyd die verstreek voor ik werd opgenomen in het pen sioenfonds," aldus de heer Mulock Houwer. Hy was verder van mening, dat het vak construeren binnen het on- derwysmeer aandacht verdient. „Het is een creatief vak van het eerste plan. Nu de wereld om ons heen om innovatie vraagt of deze zelfs eist. wordt die aan dacht des te klemmender," aldus de heer Mulock Houwer. Gratificatie gevaar voor verdwijnen academies uit zeeland MIDDELBURG - De provinciale on derwijscommissie vindt, dat er van Zeeland uit „een scherpe reactie" moet komen op de visie van minister Pais van onderwijs het aantal pedagogi sche academies in Nederland terug te brengen tot vierentwnitig stuks, met leerlingenaantallen die niet kleiner zijn dan twaalfhonderd. Dat advies heeft de commissiewoensdagmiddag voorzitter mr J.P. Boersma meegege ven voor het college van gedeputeerde staten. De heer Boersma liet weten, dat hij bij de formulering voor de brief naar Den Haag de beide directeuren van de twee pedagogische academies in Zeeland zal betrekken. Zoals al eer der gemeld zou bij een doorgaan van de visie van de minister in Zeeland moge lijk zonder opleidingsinstituten voor onderwijzers komen te zitten. „Zeeland zal dat de minister niet in dank afnemen. Een aantal van 135 aca demies in Nederland kun je vandaag de dag ook niet helemaal waar maken, maar padagogische academies op kleine schaal moeten mogelyk biy ven." zo zei hy. Vanuit de onderwyscommis- sie werd het woensdag „heilloos" ge noemd als Zeeland van zyn pedagogi sche academies beroofd zou worden Men stelde zich daarby achter de op merkingen. die directeur drs. A.A.M. Wisse van de christeüjke pedagogische academie in Middelburg in een briei aan de commissie had geformuleerd. Hy vreesde met name, dat in de opzet van de minister de persoonHjke contac ten en de persoonHjke begeleiding in het gedrang komt, dat de vor mingsfuncties van de instituten wor den verzwakt, dat de samenwerking en de teamvorming van docenten wordt bemoeilijkt. Ter vergadering wees hy er onder meer op, dat een toenemende specialisatie, die in een dergeiyk groter verband optreedt, zich juist niet ver draagt met teamvorming. Normen In de provinciale onderwijscommissie werden ook madrukkelyk vraagtekens gezet by de getalsnormen, die de minis ter voor zyn nieuwe opzet heeft gehan teerd. Betoogd werd. dat die getalsc riteria mogelyk in dichtbevolkte ge bieden zinvol zyn, maar dat in dunner bevolkte regio's de zaken genuanceer der bekeken moeten worden. „Ik zou, betougde de Vlissingse onderwy- swethouder G. Adan. „weieens afwillen van die normering voor Zeeland. Die is voor deze provincie in het verleden fu nest geweest." Er werd - door de heer Den Hertog - op gewezen, dat in het ho ger beroepsonderwys in Nederland aantallen van 1200 studenten nergens worden gehaald, by de hts is het ge middelde 770 studenten, zo zei hy. ETI- directeur De Jong betoogde, dat getal len „niet alleen zaligmakend mogen zyn" Naar zyn mening komt het aantal van 1200 studenten per pedagogische academie in die visie van de minister „uit de lucht vallen" Hy vreesde, dat het getal is gebaseerd op de situatie die men wel by middelbare scholen gemeenschappen aantreft, maar bena drukte dat pedagogische academies ook kenmerken van „academies" heb ben; daarvoor gaan die aantallen niet op- Directeur drs. C. Hartog gaf in zijn af scheidstoespraak een overzicht van de loopbaan van de heer Mulock Houwer. Ook de echtgenote van de heer Mulock Houwer werd in zijn dankwoord be trokken. De heer Hartog overhandigde de heer Mulock Houwer een gratifica tie in een kaftje, zoals dat tot begin 1960 gebruikelijk was. „Dit kaftje moest vroeger weer worden ingeleverd by de portier, wy wilden de gratificatie nogmaals op deze manier uitbetalen, met dien verstande dat het kaftje niet meer terug gegeven hoeft te worden," aldus directeur Hartog. Bo vendien overhandigde hy de heer Mu lock Houwer de Scheldevlag en namens de ondernemingsraad de traditionele tegel. De scheidende directeur werd voorts toegesproken door de heer W. Landheer en ir. C. J. Verkleij. die hem eenrekenmachine en boekenbon over handigde. Ik had het begin maart al zien zitten de toen nog kale meidoornstruik, toi kogelrond nestje van grasstengcl- (s, bladeren en mos, vlak boven de Pond. Het bouwwerkje van een Win- krkoning. Helemaal niet zó vroeg voor •ie dat denken mocht. Althans: niet Wxgvoor de Winterkoning. Want de- 8 kleine, parmantige scharrelaar houdt zich bijna doorlopend bezig met ^huizenbouw. Hij maakt er heel wat, uur hel vrouwtje zal er maar een uit- °wn om het met veertjes te bekleden nnie eitjes in te leggen. De rest van nesten noemen we 'speelnesten'. Bttisdan ook eigenlijk maar een grote '«ralligheid dat juist het nest dat ik «lekte en dat maandenlang onbe- ®>ond was, nu een zestal eitjes bevat. vliegopening van het bouwseltje zit ïf' 4im - op 't zuidoosten. Dat is de J® de regen afgekeerde kant Veel ®sop inregenen of inwaaien is er dus Een knap stukje werk van ons ®jmpje, zoals men dit vogeltje over 't «itmeen in onze provincie noemt roa Winterkoning is nu aan 't **den. Om z'n winterkoningin naar nest te lokken heeft het mannetje «reerst fel achtervolgd en zich uitge eft! door met uitgespreide vleugel pen trillend staartje voor haar te zin- Pn Want zingen kan-ie! En 't lykt wel «hij altyd goed geluimd is. want hy zingt de hele winter door Zelfs bij sneeuw en vorst kun je z'n vrolijk liedje horen, schel en ratelend. Steeds dezelf de strofe, die uit drie delen bestaat: een triller en een roller, afgesloten met en kele volle tonen. Je kunt je haast niet Do voorstellen dat al dat geluid uit zo'n klein vogeltje komt... Onze koning van het kreupelhout is nog geen decimeter groot. Een dreumes dus. kort en gedrongen De bovenzyde maakt een wat rossige indruk: opzy en op de buik is 't vogeltje heel dicht dwars gestreept. Met het dunne, vrij lange snaveltje verschalkt hij insecten, lar ven, spinnetjes e.d. Daarvoor scharrelt hij vaak rond tussen rommel op de grond en tussen dichte onderbegroei ing. Dat gebeurt met een ongelooflijke beweeglijkheid, waardoor het vaak lijkt of er een veldmuis rondschicht Maar dan ineens vliegt hy met z'n snelle, kort snorrende vlucht langs je heen en barst weer los in z'n winterkoningenhed. vaak nog voordat hy op een takje zit Zeis by 't zingen zit-ie nog niet stil. 't lijkt, wel of hij er bij danst! En z'n staar tje houdt hy - zeer kenmerkend - recht omhoog. Winterkoning is - op het Goudhaantje na - onze kleinste broed vogel. Hy nestelt op de vreemdste plaatsen, meestal dicht bij de grond, soms in de onderbegroeiing en in sta pels hout. Hij probeert in de nauwste gaatjes te kruipen, vandaar waar- schijnlyk zijn Latynse benaming Troglodytes, wat zoveel wil zeggen als 'holbewoner'. Hij bouwt ook wel nesten op oude nesten van andere vogels. In boerenschuren vinden we 'm wel op ou de boerenzwaluwnesten. Het vrouwtje legt vyf tot acht eitjes en begint soms al met broeden als 't legsel nog niet com- peet is. Dat leidt tot nakomertjes in 't nest, die 't erg moeilijk kunnen hebben tussen de al wat oudere winterprinsen en -prinsessen. Maar voor 't zover is verstrijken er zo'n veertien dagen van broeden. Het be grip emancipatie is de Winterkoning vreemd. Alleen het vrouwtje broedt en als het voedselaanbod groot is. komt ook het weren van de jongen voor haar rekening. Het mannetje houdt er dan soms meerdere vrouw tjes op na. Poly gamie heet dat. of minder netjes: veel wijverij. De jongen vliegen na zo'n vijftien tot twintig dagen uit en ge bruiken soms de speelnesten om er in te overnachten. Meestal hebben de Winterkoningen twee broedsels per jaar. soms drie. De Winterkoningen die hier broeden zyn standvogels. Dat wil zeggen dat ze niet trekken, maar 't gehele jaar door hier verblyven. In 't najaar neemt hun aantal toe door de komst van broed vo gels uit 't noorden, die wel naar 't zuiden afzakken. Ze trekken in hoofdzaak 's nachts en er is eigenlyk weinig van be kend. Bij invallende koude verplaatsen ze zich; vorsttrek noemen we dat. Win terkoninkjes zien we altijd alleen, nooit in troepen. Toch blijken ze soms in groot aantal byeen te zyn. Zoals op de gezamenlijke rustplaatsen, waar ze wel met 30 tot 40 stuks dicht opeengedron gen (energiebesparing!) de nacht door brengen. Men heeft er in een nestkast zelfs wel eens 61 aangetroffen! In zeer strenge winters, zoals in die van 1962/63, heb ben ze 't zwaar te verduren gehad Men schat dat toen driekwart van de Win terkoningen is omgekomen. Maar het aantal broedsels en het. aantal eieren zorgt ervoor, dat de stand weer snel op peil is. Te oordelen naar het aantal zin gende mannetjes heb ik niet de indruk dat de Winterkoning in onze provincie de afgelopen winter sterk geleden heeft Tot slot nog het volgende In Europa kennen we eigenlyk maar één verte genwoordiger van de Winterkoningen familie In Amerika zijn dat er veel meer; in Noord-Amerika kent men er een tiental, waaronder onze soort Dat heeft geleid tot de gedachte dat de Win terkoning van oorsprong uit de Nieuwe Wereld afkomstig moet zijn. Tijdens de laatste ystijd of vlak daarna hebben ze van daaruit, waarschijnlijk via de Be- ringstraat. Europa gekoloniseerd Er zyn in Europa verschillende bygelo- ven en gebruiken waarin de Winterko ning een rol speelt. Zo werd dit vogeltje in vroeger tyd m Engeland op Kerstdag fel opgejaagd en met stenen of knup pels doodgeslagen. Dit gebruik hield verband met de gedachten van de dood en de wedergeboorte, zoals die zich rond deze christeUjke feestdagen ma nifesteren. Maar gelukkig kom je in dit land met z'n vele tradities dit gebruik nu niet meer tegen.... Tenslotte vraag ik nog even uw aan dacht voor een verschijnsel dat wel in verband wordt gebracht met vogels, maar er helemaal niets mee te maken heeft. Ik doel op de klompjes schuim, die we op 't ogenblik zo veel op allerlei grassen en planten in veld en tuin aan treffen. Men noemt het wel 'padden- of kikkerspog' of ook wel 'koekoeksspog'. Er waren vroeger wel mensen die uit vrees voor dit onsmakelijk uitziende schuim snel hun bloempotten bin nenhaalden als ze de Koekoek hoorden roepen. Wie de moed opbrengt het schuim weg te stryken. ontdekt op de stengel een klein, geel-groen beestje met donkere oogjes. Het is de larve van de schuimcicade. die sap zuigt uit de plant waar hy op zit. Een deel van het sap scheiden ze weer uit en mengen dat met een zeepachtige afscheiding van bepaalde klieren. Door vermenging met lucht ontstaan belletjes, die een klompje schuim vormen. Erg onschuldig dus. ze richten ook niet veel schade aan. Het volwassen diertje is een kleine centimeter groot. Later in de zomer springen ze als mi niatuursprinkhaantjes voor je weg Eitjes worden in de lente gelegd. Ze komen volgend jaar pas uit en de larven vormen dan weer opnieuw 'vogel- spuug' MaroUe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 11