STRIJD IN IRAN IS WEER LOSGEBRAND Bokkesprongen van kabinet schandalig Tweede kamer wil het laatste woord over teruggave van radioactief afval MODERNISERING VAN BEWAPENING DOUANE Tientallen doden in Chorramsjar en Abadan vandaag Libanon vraagt zitting V-raad Zaakgelastigde Zwitserland in El Salvador vermoord NCBO- VOORZITTER WIERINGA: Niet iedereen gewapend VANDAAG INTERPELLATIE PZEM-CONTRA CT TEHERAN (AFP/RTR/UPI) - In Iran is opnieuw 0e strijd losgebrand. In twee grote plaatsen braken woensdag gevechten uit die tientallen slachtoffers hebben geëist. De gevechten tussen 'Arabische comités' en de 'comités van Khomeini', die woensdag de hele dag in Chorramsjar, in de Iraanse provincie Choezistan, hebben gewoed, zijn 's avonds overgeslagen naar Abadan, 20 km zuidelijker, zo meldde Radio Teheran. In Abadan bevindt zich de voornaamste olieraffinaderij. De radio zegt dat er in Abadan 'verscheidene doden en talrijke gewonden' zijn gevallen. De toestand was gisteravond in Chorramsjar nog zeer gespannen, aldus Radio Teheran. De weg tussen deze havenstad en Abadan, is woensdagavond voor het verkeer gesloten. Op last van de Khomeini-comités zijn de twee steden geïsoleerd. Er zouden in Chorramsjar 80 doden zijn geval len. In de olie-industrie werden gebruikt, terwijl de Perzen de betere salarissen verdienden. Hun sociale voorzienin gen waren ook slechter dan voor Per zen. Ontwikkelingsmogelijkheden hadden zij nauwelijks. Woensdag deed de gouverneur, schout-bij-nacht Achmad Madani, een beroep op de bevolking rustig te zijn en thuis te blijven, terwijl hij de noodtoe stand aikondigde. Havenautoriteiten hebben meege deeld, dat een menigte Arabieren het In Chorramsjar, de grootste haven van Iran, zouden woensdag 80 doden zijn gevallen. Van de 200.000 inwoners zijn 70 procent Arabieren. In de provincie Choezistan, waarin de stad ligt, wonen ongeveer twee miljoen Arabieren. Hun religieuze leider, Sjeik Al Sjabir Cha- qani, had met actie gedreigd als zijn politieke en religieuze eisen niet wer den ingewilligd. Evenals de Koerden en de Toerkmenen, willen de Arabieren van Choezistan autonomie. De 'poli tieke organisatie van het Arabische volk' ln Chorramsjar zou 80.000 man onder de wapenen hebben. Er zijn woensdag bloedige straatgevechten gevoerd. Verscheidene gebouwen, waaronder het hoofdbureau van politie, zyn door de Arabieren in brand gesto ken. In een groot deel van de stad zou den de regeringsstrijdkrachten de overhand hebben, maar een zuidooste lijke wijk zou door de Arabieren worden beheerst Kwaad bloed Het heeft onder de Arabieren van Choezistan al lang kwaad bloed gezet, dat zij als goedkope arbeidskrachten havengebied heeft aangevallen met benzinebommen, waardoor gebouwen vlam vatten. plannen PAGINA 3 navo De Navo wil snel een besluit over de modernisering van de kernwapens sluiting zuivering kritiek Opnieuw kritiek van de oppositie in de kamer op minister Beeiaerts van Blokland. europacup Nottingham Forest wint Europa-cup Brochure ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de NOS; radio en televisie. VERENIGDE NATIES (RTR-ANP) - Libanon heeft in een brief aan de Ver enigde Naties een spoedzitting van de Veiligheidsraad gevraagd teneinde „de situatie in Zuid-Libanon te bestu deren die snel achteruitgaat na de toe neming van de Israëlische aanvallen". De raad zou ook de negatieve invloeden moeten onderzoeken die deze toene ming heeft op de uitvoering van de re soluties 425 en 444. Deze resoluties de- finieren het mandaat van Unifil (VN-in- terim-macht in Libanon) en de modali teiten voor de vestiging van het gezag van de Libanese regering in het gehele land. Voorts wordt daarin het wegne men geëist van alle obstakels die de uitvoering van het mandaat van Unifil in de weg staan. Het Zuidlibanese dorp Siddiqin is woensdag bij een artillerieduel tussen Palestijnen en Christelijke militie on der vuur komen te liggen waardoor vier leden van één gezin de dood vonden en drie gewond raakten. Tijdens een on derbreking van de beschietingen ad viseerden Nederlandse militairen van de V.N.-vredesmacht de dorpelingen naar veiliger gebied te vertrekken daar verdere duels te verwachten waren SAN SALVADOR (AFP) - De zaakge lastigde van de Zwitserse ambassade in El Salvador, de 52-jarige Hugo Wey. is woensdagmorgen in San Salvador, de hoofdstad van deze Middenameri- kaanse staat, doodgeschoten. De zaakgelastigde was woesndagmor- gen op weg van zijn woning naar de Zwitserse ambassade toen zijn auto tot stoppen werd gedwongen door een an dere wagen. Wey werd daarop in het hoofd geschoten en overleed vrijwel onmiddellijk Volgens ooggetuigen zouden drie jon gelui de moord op hun geweten hebben Het is de laatste tijd zeer onrustig in EI Savador Linkse guerrilleros vechten tegen de militairen dictatuur. De Ven ezolaanse en Franse ambassades wor den nu al enkele weken bezet door link se verzetsstrijders. Bij de kathedraal van San Salvador deed zich onlangs een ernstig incident voor toen het leger het vuur opende op vreedzame beto gers. Zeventien van hen stierven op de trappen van de kathedraal. Brandbestnjders werden door schutters weerhouden van het bestrij den van het vuur. Een nabijgelegen vlootbasis kreeg het verzoek steun te verlenen. Een woordvoerder van de Arabische politieke organisatie in Te heran heeft daarentegen verklaard, dat 'het culturele centrum van het Arabi sche volk' is aangevallen door revolu tionaire gardisten Er waren velen ge dood bij de aanval. Executies In Iran zijn woensdagmorgen weer vier mensen terechtgesteld. Ze werden in Masjad, een stad in het noordoosten van Iran, door een vuurpeloton dood geschoten. Het proces, aldus Radio- Iran, is in het geheim gevoerd. Een re volutionair tribunaal had de vier mannen, die behoorden tot de strijdk rachten van de sjah, schuldig bevon den aan moord op mensen die in de cember van het vorig jaar deelnamen aan tegen de sjah gerichte betogingen. Sinds de februari-revolutie zijn nu ze ker 234 mensen in Iran om politieke redenen terechtgesteld. CHORRAMSJAR - Beeld van de armoedige omstandigheden waarin minderheid in Iran verkeert. Arabische vrouwen doen de was in tussen het afval. de Arabische Chorramsjar Twee woordvoerders van 'Charta 77' en acht leden van het comité voor ver dediging van onrechtvaardig vervolg den zijn dinsdag in hun woning gearres teerd, zo is dinsdagavond in Praag ver nomen. UTRECHT (ANP) - Wettelijke maatre gel om in te grijpen in al lopende cao's is in Nederland nog nooit vertoond. We zijn geschokt en verbijsterd over deze wijze van handelen van het kabinet. De bokkesprongen die het nu uithaalt om tot een sluitend Bestek '81 te ko men zijn meer dan schandalig. Voorzitter W. Wieringa van de Neder landse Christelijke Bond van Over heidspersoneel en personeel in gezond heidszorg en welzijn, verklaarde dit woensdagochtend in Utrecht op de al gemene vergadering van de NCBO. Dit naar aanleiding van het voornemen van minister Albeda (sociale zaken) om via een wettelijke maatregel met terug werkende kracht tot 1 januari pen kor ting op de salarissen van trendvolgers in gezondheidszorg, welzijnswerk en bejaardenzorg af te dwingen. Wieringa zei stellig te verwachten, dat de meer derheid van de tweede kamer een stokje zal steken voor deze 'escapades' van het kabinet. CNV-voorzitter Harm van der Meulen, die het congres toe sprak, zei dat ook het CNV „wordt ge tergd door de wijze waarop nu wordt geopereerd". „Ik vrees dat van ons sta len zenuwen zullen worden gevraagd om te voorkomen dat de zaak totaal uit de hand loopt", aldus Van der Meulen. Van der Meulen vreest dat in de tweede kamer de hele aftopping van de prijs compensatie de mist in gaat omdat de politieke partijen het niet met elkaar eens kunnen worden Daarom zou het CNV graag zien dat de PvdA de keuze van het CDA voor aftopping bij 50 mil- WillekeU le zou steunen. Dan is er een kamer meerderheid en dan zijn ook de plan nen van het kabinet om pas bij 55 miI le af te toppen van de baan. bij de ambtenaren aan meewerkte, daar strijdt hij blijkbaar in het kabinet als WD-minister tegen, concludeerde Van der Meulen. Van der Meulen betreurt het dat de af topping - een belangrijk instrument om de werkloosheid te bestrijden - nu een speelbal is geworden van partijpolitiek. Met name het gedrag van minister Wiegel noemt Van der Meulen op zijn zachtst gezegd merkwaardig. Wiegel ging er als hoogste baas van de amb tenaren mee akkoord dat de ambtena ren al bij 45 mille aftoppen. Maar diezelfde minister Wiegel werkt nu in de regering mee aan een politieke strijd over de hoogte van de aftopping in het particuliere bedrijfsleven. Waar Wiegel Volgens de PvdA-fractie in de tweede kamer heeft het kabinet in paniek zijn toevlucht gezocht tot een daad van be stuurlijke willekeur met de loonmaat regel jegens de zogenoemde trendvol gers. Immers, een willekeurige groep werk nemers die afhankelijk is van over heidssubsidie wordt een extra mati ging opgelegd op basis van een gele- genhcidsargumentatie. De extra mati ging in de ambtenarensector is des tijds uitsluitend beargumenteerd met de bijzondere rechtspositie die amb tenaren genieten. Dat argument gaat voor de trendvolgers niet op, aldus een verklaring van de fractie. ROTTERDAM - „Louter indianen verhalen", zo reageert een voorlichter van het ministerie van financiën op berichten als zou er bij de douane sprake zijn van een „algemene mobili satie met zwaardere bewapening en zelfs verborgen wapenopslagplaat- Wat er wel gaande is wordt bij finan ciën een logisch vervolg van bestaande plannen genoemd. Al in 1976 werd zo wel bij douane als bij gemeente- en rijkspolitie de behoefte aan een mo dern pistool onderkend aangezien het huidige FN-handvuurwapen een ont werp is uit de eerste-wereldoorlog. De gebeurtenissen in Kerkrade, waarbij terroristen een douaneman doodden, hebben de wapenaanschaf wél ver sneld, maar verder zijn er geen andere voorstellen tot vergaande bewapening ingediend. Zo noemt men bij de douane de geruch ten als zouden de patrouilles met pis tool-mitrailleurs bewapend worden ronduit een lachertje. „Het is lang niet zo dat iedere douanier bewapend is of wordt", zo stelt men, „het hangt een voudig van de klus af. Het is onzin om jongens die bij een zeepfabriek de al- coholvoorraad controleren met een pistool op pad te sturen. Ook in de Rot terdamse havens zal een douanier die in een loods de voorraad peilt over het algemeen niet met een wapen worden uitgerust. Anders ligt het natuurlijk bij speciale gevallen als de douanerecherche bij voorbeeld een aantal smokkelaars met narcotica probeert aan te houden. Hetzelfde geldt bij de grenzen. Het komt op sommige posten voor dat de douane als eerste ambtenaar met vreemdelingen te maken krijgt en de paspoorten moeten controleren. In zo n situatie kan het gebeuren dat een in specteur het raadzaam vindt als zijn mannen wapens meekrijgen. Maar er is bij ons beslist geen sprake van een uit breiding van het wapenpakket, wel van een vernieuwing". Het nieuwe wapen waarmee de douane te maken krijgt is de „Walther PF5", een pistool van Duitse origine. DEN HAAG - Bellen blazen voor de kleintjes als moeders met kinderen op het Haagse Binnenhof demonstreren tegen verhoging van de ouderbijdra gen voor kinderdagverblijven. De minimumbijdrage zou volgens plannen van staatssecretaris Wallis de Vries moeten ivorden verdubbeld: van 11 naar 22 gulden per maand, \iaximumbijdrage wordt in dit plan 568 gulden per maand. Rijnwater en zout-ellende fin Straatsburg ls deze week voor de zoveelste keer een poging ondernomen om de 'grote schoonmaak' van de rivier de Rfjn eindelijk eens op gang te krijgen. Par lementsleden uit alle Rijnoeverstaten hebben er nu voor de tweede maal ver gaderd over de mogelijkheden om het Rijnwater te zuiveren van de verzilting en van de moeilijk afbreekbare en gif tige afvalstoffen van de chemische fa brieken die erop lozen. Eerlijk gezegd ging het meer over de onmogelijkheden en het onvermogen om aan zo n op schoning van het rivierwater toe te ko men, want veel meer ls de afgelopen tientallen jaren Jammer genoeg niet be reikt De Nederlandse delegatie op deze Rijnwaterconferentie heeft zich terecht nogal opgewonden over het gebrek aan politieke wil om in internationaal overleg tot een oplossing te komen. En daarbij wordt dan vooral met de be schuldigende vinger gewezen naar Frankrijk, dat tot op de dag van van daag nog steeds probeert onder afspra ken uit te komen die al enkele jaren terug zijn gemaakt over een verminde ring van de enorme hoeveelheden zout uit de kalimijnen in de Elzas. die door lopend in de rivier de Rijn worden ge kieperd. Bijna drie Jaar geleden is over deze kwestie een 'zoutverdrag' geslo ten. maar in de praktijk heeft die over eenkomst weinig of niets opgeleverd. Het Franse parlement heeft het verdrag nog altijd niet bekrachtigd. Daardoor is de hele zaak niet verder gekomen dan een papieren oplossing De CDA STELT 'OPWERKING' ZELF TER DISCUSSIE DEN HAAG - De tweede kamer zal vandaag - donderdag van minister Van Aardenne (economische zaken) eisen, dat hij voor de notawisseling tussen de Nederlandse en de Franse regering over de eventuele teruggave van radio actieve afvalstoffen uit de Franse op werkingsfabriek voor splijtstoffen in Cap la Hague aan Nederland een „wet- geve „wetgevende procedure op gang brengt. Een dergelijke procedure zou het mogelijk maken, dat het parlement het laatste woord heeft over het terug zenden van dergelijk afval naar Neder land, voor zover het afkomstig is uit de kerncentrale in Borssele. Minister Van Aardenne wordt vanmorgen - don derdag - over het contract, dat de PZEM met de Franse opwerkingsfab riek heeft afgesloten geïnterpelleerd door mevrouw I. LambersHaquebard van D'66. Zoals gedeputeerde W Don in de zitting van de Zeeuwse staten deze maand meedeelde is voor de terugzending van radio-actief afval toestemming van de regering nodig. In 1978 al heeft de mi nister van economische zaken al laten weten dat Nederland niet van plan was retournering van dit afval in de verdere toekomst te beletten. D'66 wil onder meer openbaarmaking van het contract, dat de PZEM heeft afgesloten en een inbreng ln de kwestie van het terugkomende afval van het parlement. Die visie wordt gedeeld door het CDA, zo liet CDA-tweede ka merlid H. Eversdijk woensdag desge vraagd weten. Het CDA grijpt de inter pellatie van vanmorgen aan om een „breder gefundeerd" debat aan te vra gen over de vraag of het nog wel nodig is afgewerkte splijtstoffen uit de kern centrale in Borssele op te werken. Daarbij attendeert men er op, dat het Slot zie pagina 9 kolom 7) e patstelling waarin de kwestie van de bestrijding van de Rijnverzilting is geraakt (wél afspraken, géén uitvoering van maatregelen) is typerend voorde 25 laar internationale ellende rondom de <walitelt van het water in deze belang rijkste rivier van West-Europa. Ze toont aan dat problemen zich niet aan lands grenzen storen, maar dat pogingen om dergelijke vraagstukken op te lossen steeds opnieuw op tegengestelde, enge ïationale belangen stuklopen. Vertra- ringstaktieken zijn dan doorgaans erg ewilde trucs om via bijzaken de aan- _acht van het hoofdprobleem af te lei den. Op grond van het in 1976 gesloten 'zoutverdrag' zouden de Fransen de zoutlozingen in de Rijn al per 1 januari van dit Jaar met een miljoen ton per jaar moeten hebben verminderd Jaarlijks storten ze 6 miljoen ton zout in de Rijn. En hoewel andere landen (waaronder Nederland) al betalen om dat kali-pro bleem te helpen oplossen hebben de Fransen nog steeds niet beslist hoe ze opslag van dat Elzas-zout gaan regelen. Milieugroepen en politici uit de Elzas voeren heftig campagne tegen voorne mens om de lozingen in de Rijn te ver vangen door inspuiting in diep gelegen bodemlagen (ondergrondse opslag dus). Ze zijn bang dat het grondwater tot in een verre omgeving van die stort plaats ernstig wordt verontreinigd. Door haar aarzelende houding om het zoutverdrag na te komen laat de Franse regering in feite weten dat ze zich meer gelegen laat liggen aan binnenlands verzet met mogelijk partijpolitieke ge volgen dan aan internationale ver plichtingen JJe vooral Nederlandse verontwaar diging over de hele gang van zaken met de Franse onwil om uit te voeren wat is afgesproken klinkt overigens even be grijpelijk als machteloos. Nederland is erg afhankelijk van de kwaliteit van het rivierwater in de Rijn. voor een groot deel van de nationale drinkwatervoor ziening, voor de ontziltmg (doorspoe ling) van onze polders. Een half jaar ge leden heeft een delegatie van Neder landse kamerleden dat nog eens pogen uit te leggen aan 0e Franse milieumi nister en aan Franse parlementariërs. Bij die gelegenheid hield het Neder landse eerste kamerlid mr H. Versloot de Fransen een bijbeluitspraak voor, waarin wordt gezegd dat het vervuilen van waterbronnen van de buurman als een van de zwaarste vergrijpen geldt. Er werd beleefd geluisterd. Na de trip naar Parijs moest worden vastgesteld dat milieubesef in Frankrijk in de alle reerste plaats een kwestie is van chauvinisme en egoïsme. Iedere werkelijk serieuze poging om de kwaliteit van het Rijnwater in inter nationaal verband te verbeteren zal de ze mentaliteit als een geweldige han dicap moeten meerekenen. Daarom blijven alle slotresoluties van conferen ties, zoals deze week ln Straatsburg, alle plechtige beloftes en alle overeen komsten evenzovele holle woorden wanneer er nog één partij overblijft die ze niet ernstig neemt. vdM MX-RAKET IS VOLGENS NYT AL IN PRODUKTIE NEW YORK (AFP) - Volgens de New York Times heeft de Amerikaanse re gering toestemming gegeven voor de serieproduktie van de mobiele inter continentale MX-raket. Hij moet de 'Minuteman III' vervangen, die met zijn vaste silo's te kwetsbaar wordt geacht. President Carter zei dinsdagavond in een persconferentie over SALT-2, dat hij nog niet had besloten welke versie van een nieuwe intercontinentale bal listische raket de V.S. Ingevolge het nieuwe akkoord voor de strategische bewapening zouden gebruiken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 1