wee weken gevangenis Ivoor 'gratis' vakantie Waterverbruik Noord-Beveland gaat in toekomst flink omhoog GS MAAKTEN OPZET VOOR RAAD ADVIES UIT HET BEDRIJFSLEVEN Voorstellen kleiner verschil heffingen fll) TEN ONRECHTE OP REKENING GESTORT Twee nieuwe redeboten Belgisch loodswezen in Vlissingen DISTRIBUTIESYSTEEM MOET AANGEPAST WORDEN Zuiveringsslib goede bemester voor landbouw Nota tot oktober ter discussie (VOENSDAG 30 MEI 1979 PZC/ provincie «MIDDELBURG - Toen bij vergissing een bedrag van bijna vierduizend gulden op zijn bankreke- ertOing werd gestort, had de Terneuzense jongeman geen moment geaarzeld de bloemen uitbundig N» buiten te zetten. Direct nadat het dagafschrift, waarmee hem grootmoedig maar geheel onterecht een bedrag van 3825,- werd toegeschoven, in zijn brievenbus was gedwarreld, spoedde de jon geman zich per rijwiel naar de bank om het geld op te nemen. Vervolgens pakte hij zijn koffertje en vertrok hij met dezelfde haast in zuidelijke richting, om aan de zonnige stranden van de Middel landse Zee troost te zoeken voor wat hem al zo lang onder Zeelands grauwe hemel gebonden had, financiële onmacht. rerd - het was juni 1977 - een pret tige vakantie, die nu echter een minder plezierig vervolg krijgt in een minder jonnig milieu in de vorm van twee we len gastvrijheid in een Nederlandse penitentiaire inrichting. Veertien da- gevangenisstraf dus. waarmee de jp-jarige B. E. het gistermorgen op de ritting van de politierechter in Middel burg volstrekt oneens bleek te zijn. om dat hij de mening aanhangt dat alles sat terecht of ten onrechte op zijn bankrekening wordt gestort, hem toe- lomt en dat 'ze bij de bank dan maar niet zulke stomme fouten moeten ma ten' De betrokken (Raboibank kon er niets aan doen: een andere bank had de fout gemaakt het bedrag van 3825,- op de Rabo-rekening van E. te laten bij schrijven. Een kostbaar abuis, want het snoepgeld bleek na de Zuid-Europese tournee van de Temeuzenaar tot nul te ajn geslonken. Politierechter mr J Kolkman had be grepen. dat E. nog steeds van mening is, dat als er bij een bank een dergelijke fout wordt gemaakt, die fout maar afge straft dient te worden. De jongeman bevestigde dat: „Omdat het op mijn re kening stond beschouwde ik het als mijn eigendom". In justitiële kringen denkt men daar anders over: het levert het misdrijf van verduistering op en was voor officier van justitie mr W. G. C. Mijnssen gis termorgen met het excuus "Ik kan niet het comfort bieden van Zuid-Europa" aanleiding drie weken gevangenisstraf te eisen. „Absurd", vond Ewaarna de poli tierechter slechts bereid bleek die ab surditeit met één derde terug te bren gen tot twee weken gevangenisstraf. Voor een serie inbraken, waarvan en kele in Sluiskil, werd de 38-jarige F. de Z. uit Dordrecht veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan éen maand voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De man uit Dor drecht pleegde deze inbraken samen met de 26-jarige L. den H. uit Tcrneu- zen, wiens zaak echter in verband met ziekte later zal worden behandeld, jejde mannen zijn reeds gedetineerd. Tweemaal, in februari en maart van dit jaar, wisten zij door het inslaan van een ruit binnen te dringen in de winkel van R. aan de Nieuwe Kerkstraat in Sluiskil, waar sloffen sigaretten en kle dingstukken de buit vormden. In fe bruari slaagden zij er in een Temeuze naar 'uit te schudden'. Samen pakten zij A L. beet. schopten hem en namen hem met geweld zijn portemonnaie met geld af. In maart volgde nog eens een diefstal in Beuningen, waar uit een winkel koffie en sigaretten werden ge stolen. Flessentrekkerij bracht G. H. uit Hon- tenisse voor de politierechter. In de loop van 1977 en 1978 had de man er zijn gewoonte van gemaakt bij diverse win kels in Sas van Gent en Axel goederen te kopen zonder deze te betalen. De lijst omvatte onder meer aankopen van hoüt, verf, golfplaten, spijkers, kruide nierswaren. textiel en een ledikant met matras. Eerst werden in de betrokken winkels aankopen voldaan, later werd 'op rekening" gekocht zonder dat kwite ring volgde. Zo konden onder meer bij een kruidenier en bij een woninginrich ting schulden oplopen tot bedragen van bijna negen- en zevenhonderd gul den. Maar omdat H. berouwvol bezig is de oude schulden af te doen beperkte de officier zich in zijn eis tot één maand voorwaardelijke gevangenisstraf met één jaar proeftijd. De politierechter vonniste conform. Bij verstek werd de niet op de zitting verschenen jongeman F. D. uit Philip pine veroordeeld tot een geldboete van vijfhonderd gulden. Hij had op 19 de cember in zijn woonplaats met een mes stekende bewegingen gemaakt naar A H en in die ruziesfeer opgemerkt "Ik zal je eens een mes door je donder steken Eveneens bij verstek werd de 31-jarige Temeuzenaar P. van H. veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en een boete van vijfhonderd gulden. De ge vangenisstraf kreeg hij, omdat hij on danks een rij-ontzegging toch met een auto was gaan rijden en de boete (alles conform de eis) opgelegd omdat hij bij Margrette-Axel een stopteken van de politie had genegeerd. Rijden onder invloed, met recidive, leidde voor R G. uit Breskens tot een gevangenisstraf van twee weken en ne gen maanden rij-ontzegging. Op 9 de cember van het vorig jaar kwam G. in zijn woonplaats in botsing met een lan taarnpaal Er werd toen een bloedal- coholpromülage van 2.47 gecon stateerd Voor gladde banden aan de auto zal G. een boete van honderd gul den moeten betalen Vrijspraak bij gebrek aan bewijs vroeg de officier van justitie in de zaak van W T uit Oud-Vossemeer. die in december van het vorig jaar op zijn land met een tractor zou zijn ingereden op J R die daar aan het jagen was. De politierech ter vond eveneens dat er teveel twijfels waren over hoe het geheel zich nu pre cies had afgespeeld en kwam eveneens tot vrijspraak. De uit Zottegem afkomstige 29-Jarige Belg L. van H. werd veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 500,- met een proefiijd van een jaar. In november van het vorig jaar had hij in een lokaal van de Axelse huishoudschool een veertienjarig meisje zijn lid getoond, wat tot zijn verwijdering uit het school gebouw leidde. KOSTEN ONGEVEER 25 MILJOEN FRANK VLISSINGEN - Het Belgisch loodswezen in Vlissingen heeft twee nieuwe redeboten aangeschaft, voor het vervoer van loodsen naar de schepen op de Wester- schelde. De boten zijn gebouwd door de scheep- swervenPécherie te Oostende en Daraen in Gorinchem. die hiervoor een zogenaamde tijdelijke vereniging zijn aangegaan. Proeven hebben volgens het Belgisch Loodswezen in Brussel uitgewezen dat de nieuwe rede boten een snelheid van 16 knopen kunnen halen. Er zijn zitplaatsen voor tien loodsen. De beide boten hebben samen ongeveer 25 miljoen Belgische frank gekost. De nieuwe redeboten van het Belgisch loodswezen in Vlissingen hebben de nummers 10 en 11 gekregen ZU hebben een lengte van 14.5 meter, een breedte van 4.15 meter en een gemiddelde diepgang van 15 meter. Het Belgisch loodswezen had al vier schepen in Vlissingen, namelijk de nummers 16 tot en met 19. Twee daarvan worden door de nieuwe boten vervangen. Welke twee schepen met de twee nieuwe boten zullen overblijven is nog niet beslist. DIJKGRAAF JAGER: GOES - Het gebruik van Zeeuws zuiveringsslib voor bemes- tingsdoeleinden in de landbouw is een goede zaak. Het natte slib heeft name lijk een bodemverbeterende en bemes tende waarde. Er zitten behoorlijke porties fosfaat en stikstof in het slib en in het kader van de re-circulatie is het zinvol het slib ter beschikking te stel len van de landbouw. Dit stelt de voor zitter van de technologische dienst de Zeeuwse waterschappen, dijk graaf G. J. de Jager. Hij is ervan over tuigd dat toepassing van het slib uit de Zeeuwse zuiveringsinstallaties voor landbouwdoeleinden géén problemen hoeft op te leveren. Het landelijke landbouwschap heeft bnlangs laten weten dat het gebruik Van het zuiveringsslib in de landbouw •mmder wenselijk geacht moet worden, omdat er in dat slib milieu-onzuivere zaken voorkomen. De heer De Jager: Jn Zeeland zal dat zo'n vaart niet lo pen. Het slib zal veel minder ongerech tigheden hoeven te bevatten dan elders in het land. Ook de hoeveelheid slib waar het om gaat is in Zeeland gering. We hebben totaal maar ongeveer 600.000 inwoner-equivalenten" Ir K Diekema. hoofd van de technolo gische dienst van de waterschappen, wijst erop dat van belang is welke (in dustriële) activiteiten in een gebied plaatsvinden. „In een gebied met veel metallurgische bedrijven is het niet verantwoord en niet verstandig slib voor landbouwdoeleinden te gebrui ken'. aldus de heer Diekema. ..Als technologische dienst onderzoeken wij regelmatig het slib uit de zuiveringsin stallaties. Alle Zeeuwse slibsoorten zijn zonder uitzondering onder de gren swaarden. We hadden ook niet anders verwacht: hier zitten geen kwade be drijven". Ir Diekema en dijkgraaf De Jager vesti gen er de aandacht op dat het slib re gelmatig wordt bemonsterd. Zij ver wachten voorshands geen moeilijkhe den melde verwerking van het slib, ook wanneer de landbouw er onverhoopt geen interesse voor heeft. Twee personenauto's vernield bij botsing Zuiddorpe ZUIDDORPb - Bij een botsing op de Hoofdweg Zuid te Zuiddorpe zijn dinsdagmorgen omstreeks acht uur twee personenauto is volledig ver nield. Het ongeluk gebeurde doordat een per sonenauto. bestuurd door mevrouw J van H uit Zuiddorpe achteruit een ga rage de weg opreed. De uit de richting Overslag naderende automobilist J. P eveneens uit Zuiddorpe zag geen kans meer tijdig te remmen en botste tegen de auto van Van H. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor Kampeerterrein 'De Roompotmet eigen zuiveringsinstallatie: andere berekening vervuilingsgraad door middel van normbedrijven. (Slot van pag. 1) subsidie verwachten iot de rijkshef- fingenpot". aldus de heer De Jager. Over de inhoud van de voorstellen om de heffingsverschillen terug te brengen, wil de voorzitter van de Zeeuwse tech nologische dienst zich nog niet uitlaten. Aangenomen kan worden dat de stu diecommissie zich met name heeft be zig gehouden met de uitwerking van een idee van de oud-voorzitter van de technologische dienst, dijkgraaf J. B. Becu van het 'Vrije van Sluis'. Deze op perde de gedachte om de lasten die ver bonden zijn aan alle investeringen voor zuiveringsinstallaties- en werken (na melijk de rente en aflossing van lenin gen) in Zeeland voor gezamenlijke re kening te nemen. Daardoor kan er een aanzienlijke afvlakking van de huidige verschillen ontstaan en kan voorkomen worden dat gebieden waar nog dure in stallaties moeten verrijzen, extra belast worden. Verdeling De heer De Jager benadrukt dat de wa terschappen ernaar streven om tot een zo rechtvaardig mogelijke verdeling van de zuiveringslasten over de ver schillende groepen vervuilers (huis houdelijk, industrieel, recreatief) te komen. In dit kader wijst hij op een nieuwe regeling die de technologische dienst heeft getroffen voor de Zeeuwse kampeerbedrijven (in overleg met de belangenorganisatie Recron). Volgens het beginsel 'de vervuiler betaalt' is het in feite noodzakelijk dat ieder kampeerbedrijf het afvalwater meet en bemonstert. Dat brengt echter nog al wat onkosten met zich mee en ge zocht is naar een mogelijkheid om aan de hand van normen tot een goede vaststelling van de vervuilingsgraad van kampeerterreinen te komen. Er zullen nu 6 tot 8 kampeerterreinen van verschillende aard continu worden bemonsterd en deze bedrijven zullen als normbedrijf gaan gelden. Uit de bemonsterde bedrijven wordt na- mleijk de gemiddelde vervuiling be rekend, waarna door middel van het watergebruik dat elk kampeerbedrijf wekelijks moet bijhouden, de vervui ling kan worden vastgesteld. „Het is voor de kampeerbedrijven een hele financiële tegemoetkoming om het zo te regelen", meent dijkgraaf De Ja ger. „Met dit systeem benaderen we de werkelijkheid zeer dicht. Er komt bo vendien bij dat wanneer we zonder meer de hefffngsverordening zouden toepassen, het niet goed mogelijk zou zijn om het piekaanbod van de recrea tie extra te belasten". De voörzitter van de technologische dienst vestigt er de aandacht op dat de omvang van de re creatie yoor een belangrijk deel het volume en de kosten van de Zeeuwse zuiveringsinstallaties bepaalt en als zodanig vindt hij een financiële bijdra ge op basis van de werkelijke vervuiling (dus ook de zomerpieken) erg belang rijk. Wél brengt de heer De Jager naar voren dat de ervaringen tot nu toe heb ben uitgewezen dat devervuiling van kampeerbedrijven minder is dan alge meen werd aangenomen: „In het verle den is de vervuiling van de recreatie te zwaar ingezien". Hij onderstreept in dit verband nog eens dat dé richtlijn voor al het gebeuren in en om het waterk waliteitsbeheer is: zeer nadrukkelijk streven naar een eerlijke verdeling van de kosten over de belanghebbenden „Daar is het hele spul gewoon op ge richt. Op dit terrein mogen we geen brokken maken", betoogt de heer De Jager. GOES - De NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) ver wacht dat de waterafnamc op Noord- Beveland in de lockomst flink zal stij gen. In 1977 was het verbruik (huis houdelijk, commercieel en recreatief) totaal 467.800 kubieke meter. Over 1980 wordt rekening gehouden met een verbruik van 530.400 m3 en over 1990 totaal 716.900 m3. In het jaar 2000 zal er volgens de jongste prognose van de watermaatschappij sprake zijn van bijna een verdubbeling van het huidi ge waterverbruik op Noord-Beveland, namelijk 868. 100 m3. Eén en ander blijkt uit een nota die WMZ heeft opge steld over de toekomstige watervoor ziening op Noord-Beveland. Voor de sector huishoudelijk verbruik wordt uitgegaan van een stijging van 297.300 m3 in 1977 tot 457.600 m3 in 2000. De toename komt - zo stelt WMZ - alléén voor rekening van het groter wordende hoofdelijk verbruik. In de re creatieve sector is een stijging voorzien van 98.700 m3 (in 1977) naar 280,300 m3 (in 2000). De toename wordt in deze sec tor veroorzaakt door drie factoren: een toename van de slaapplaatsaccommo datie; een toename van de zogenaamde seizoenlengte: een toename van het hoofdelijke recreatieve verbruik Voor de sector commercieel verbruik is uit gegaan van een vast percentage van het totale verbruik, zodat de afname daar geleidel k groei t van 71.800 m3 in 1977 tot 130 200 m3 (in het jaar 2000). Bij het berekenen van de waterhoe- veelheden die naar de verschillende be volkingsconcentraties op Noord-Be veland moeten stromen, is er door WMZ van uitgegaan dat er een gelijkmatige groei zal zijn van alle bevolkingscon centraties Voor plaatsen als Colijns- plaat. Kortgene. Wissenkerke en Kam perland heeft het nutsbedrijf er reke ning mee gehouden dat het 'recreatieve groeikernen' zijn. waardoor het water verbruik in het vakantieseizoen sterk zal toenemen In verband met de te verwachten stijging van het water verbruik op Noord-Beveland. is het noodzakelijk het bestaande water transport- en verdeltngssvsteem te verbeteren De watermaalschappij heeft daartoe twee mogelijkheden in de nota onderzocht en vergeleken: het bestaande systeem handhaven, maar dan aangepast aan de grotere be hoefte; de bouw van een centrale opjager aan de Prinsendijk bij Kortgene, van waar uit het water gedistribueerd wordt. Opjager In de huidigesituatie wordt het drinkwater voor Noord-Beveland al vanuit Goes naar de bestaande opjager aan de Prinsendijk getransporteerd (een hoeveelheid gelijk aan de gemid delde behoefte per uur van een et maal). Vanuit de opjager Prinsendijk wordt het water Verder verdeeld over de kleine opjagers annex kelders te Wissenkerke en Kamperland (door middel van drukverhoging). Ook wordt vanuit de opjager Prinsendijk De huidige opjager van WMZ aan de Prinsendijk bij Kortgene. die vanwege de toename van het ivaterverbruik moet worden aangepast. de opjaaginstallatie te Colijnsplaat van water voorzien. Vervolgens wordt door de opjagers te Wissenkerke, Kamperland en Colijnsplaat het water verder gedistribueerd. Vanuit Goes wordt via een aan de oost zijde van Noord-Beveland gelegen buisverbinding Kats en een deel van Colijnsplaat gevoed. Om hef dorp Kortgene van water te voorzien wordt ter plaatse gebruik gemaakt van een drukverhogingsinstallatie met. buf ferend vermogen. Deze installatie ont vangt het water - weer de gemiddelde behoefte per uur van een etmaal - uit de transportleiding tussen Zuid-Beveland en de opjager Prinsendijk. Berekeningen hebben aangetoond dat voor de 'driehoek' Prinsendijk-Kam- perland-Wissenkerke het bestaande systeem tot omstreeks 1990 gehand haafd kan blijven. De pompcapaciteit van de opjager Prinsendijk moet dan wel worden aangepast, teneinde een hogere persdruk te kunnen leveren. In de nota is voorts aangetoond dat de wa tervoorziening van Kats en Colijns plaat bij het hoogste verbruik niet vol doende is. Voorgesteld wordt een nieuwe transportleiding van vier kilo meter (met een doorsnee van 200 mil limeter) aan te leggen tussen Prin sendijk en Colijnsplaat. De raad van commissarissen van WMZ heelt voor de aanleg van deze leiding inmiddels een krediet beschikbaar ge steld Met deze aanpassingen is naar de mening van de watermaatschappij de watervoorziening op Noord-Beveland tot 1990 veilig gesteld. Daarna moet opnieuw worden gekozen aanpassing van het systeem (waarbij uitbreiding van leidingen en vergroting van op slagkelders noodzakelijk is) of het bou wen van een centrale opjager bij de Prinsendijk. Een kostenvergelijking (op basis van de thans bekende prijsge gevens) heeft aangetoond dat aanpas sing van het bestaande systeem een stuk goedkoper is. ook nó 1990 Daar is dan ook voorlopig voor gekozen. Aan gezien echter pas rond 1990 een defini tief besluit hoeft te worden genomen, is het altijd nog mogelijk om van gedach ten te veranderen als de feitelijke ont wikkeling van het verbruik daartoe aanleiding geeft „Gezamenlijk advies van meer gewicht" MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie heeft een opzet ge maakt voor de oprichting van een raad van advies uit het bedrijfsleven, die de provincie moet adviseren over het so ciaal-economische beleid in Zeeland. De raad zou moeien cnenen als „cen traal adviesorgaan" voor gedeputeerde staten, zo blijkt uit een discussienota, die gs over deze zaak naar buiten heb ben gebracht. De bedoeling is, dat er voor oktober op wordt gereageerd In de afgelopen jaren is het idee van een „mini-SER" voor Zeeland naar voren gekomen - zoals gemeld. De adviesraad uit het bedrijfsleven is de vorm, waar voor gs hebben gekozen. De raad zou volgens het college moeten bestaan uit vertegenwoordigers van de provincie - een gs-lid en diverse hoofden van pro vinciale diensten, en vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven zoals de raad voor de arbeidsmarkt, het ETI. werk- geversen werknemersorganisaties en de kamers van koophandel Verder denkt men aah een vertgenwoordiging van het rijk. via het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening, de rijkson- sulent voor handel en ambachten en de hoofdingenieur-directeur van de rijks waterstaat in Zeeland Gs veronderstellen, dat een gezamen lijk advies meer gewicht in de schaal zal leggen dan zoals tol nu toe ge bruikelijk is van alle adviesinstanties afzonderlijk. De minister van econo mische zaken heeft bij herhaling ge pleit voor regelmatig contact tussen de regionale overheden en het bedrijfs leven. In de nota regionaal sociaal- economisch beleid schreef hij, 'dat dit contact voorwaarde is om slagvaardig te kunnen reageren op de meer speci fieke en concrete vraagstukken van het bedrijfsleven in de regio'. In een advies van de Sociaal Economi sche Raad van 1976 schreef een kleine meerderheid van die raad te klezenvoor versterking van de nuiuige tamers van koophandel en de vorming van een provinciale kamer voor de beleidsad visering. De structuur van de kamers zou niet gewijzigd moeten worden. Een grote minderheid van de SER sprak de voorkeur uit voor vorming van een nieuw provinciaal orgaan met een ge lijk aantal vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers Bij de taakstelling van de in te stellen raad moet voorop staan, dat het gaat om een zelfstandig en onafhankelijk or gaan. uitsluitend ten dienste van het provinciaal bestuur, dat dient als ge spreksplatform tussen dat bestuur en het bedrijfsleven Concrete punten waarover de raad - ge vraagd of ongevraagd - advies zou kun nen gevan zijn industnalisauepolitiek. werkgelegenheidsbeleid, specifieke en concrete problemen bij het bedrijfsle ven en algemene aspecten van het re gionaal sociaal-economisch beleid. De advisering moet zich niet beperken tot de macro-regionaal-economische pro blemen. maar moet ook gericht zijn op de micro-problemen, zoals die van indi viduele bed nj ven In de praktijk zullen taken en werk zaamheden verder gestalte moeten krijgen, daar zal ook blijken of de raad van advies een zinvolle functie kan ver vullen Gs hebben hun discussienota gezonder, aan alle potentiële deelnemers ln de raad van advies met het verzoek daarop voor 1 oktober aanstaande te reageren TRAINING VOOR WERKERS IN DE RECREATIE KAMPERLAND - In het recrea tiecentrum 'Dc Schotsman' tc Kam perland is voor de derde maal een pro vinciale training voor recrea tiewerkers gehouden. Dit gebeurde door het Nederlands Centrum voor Recrcatiewerk (NCR) in samen werking met de Provinciale Inter kerkelijke Recreatie Kommissie (P1RKI en de RECRON-Zeeiand. Hoewel er in Zeeland nog geen recrea- tiewerk-consulent is, achtten dc or ganisaties een dergelijke trainings bijeenkomst noodzakelijk omdat de kwaliteit van het recrcatiewerk moet worden verbeterd. Ongeveer 60 vrij willigers. zow el uit Zeeland als uit an dere provincies, namen aan dc trainig deel. Om deze provinciale training zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen besloten de organisatoren niet alle deelnemers gelijk te trainen. De leiding van de trammgsdagen was ln handen van dc dames Ruudje Spronk en Lilian van der Linden en Gerdo Osterthun van het NCR. De deelnemers aan de trainlngsdagen zullen dit zomerseizoen worden ingezet bij campings of bij in terkerkelijke recreatiecommissies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 9