Kennedy-tunnel bestaat 10 jaar TWEEDE ZONDAG MEI IN EERSTE DECENNIUM MEER DAN 200 MILJOEN AUTO'S GEREGISTREERD extiA PZC/ VRIJDAG 25 MEI 1979 Deze maand is het precies tien jaar geleden dat officieel de eerste auto's door de Kennedytunnel onder de Schelde reden. Een feit dat toen niet onopgemerkt voorbij is gegaan. Een aantal hoge functionarissen was aanwezig bij de opening van deze nieuwe tunnel. Als volksvermaak werd er een spetterend vuurwerk vertoond. Op 31 mei zal dit precies tien jaar geleden zijn en in al die jaren registreerde de in het wegdek ingebouwde meetapparatuur meer dan 200 miljoen auto's. Dit aantal werd behaald in de maand februari van dit jaar en sindsdien gaan er per etmaal steevast ongeveer90.000 voertuigen door de tunnel. Hen kan^rustig stellen dat de E3. die Lissabon met Stockholm moestver- binden, ingrijpende veranderingen lewecg heeft gebracht. Niet alleen werd het personenvervoer een Hink sluk vergemakkelijkt maar ook in de economische sector werd een positieve invloed merkbaar. Met de nieuwe tun nel in 1969 was er ook een eind ge maakt aan de enerverende wachttij den en onoverzichtelijk files aan de ffaaslandtunnel. Historie de eeuwwisseling trokken de Antwerpenaren elk weekend naar het Linkeroevergebied waar het strand St Anneke druk bezocht werd en waar de pallng-in-'t-groen 'een dagje uit' moest afronden. Daarvoor moest men echter de Schelde over en de bestaande over zetboten konden tot ongeveer 1925 het kleine aantal auto's verwerken. Daarna was de auto snel in opkomst en de bo ten konden de 'stroom' wagens niet meer aan. Makkelijk te begrijpen overi gens als men weet dat per boot maximaal 25 voertuigen van de ene oever naar de andere oever kon worden gebracht. Eind '29 maakte men de ba lans van de overzetboten op en men constateerde dat er in dat jaar 20.000 wagens de Schelde over gezet waren. Tot dusver waren cr wel plannen ge weest om een vaste oeververbinding tot stand t e brengen en de discussie 'tunnel of brug' woedde in alle hevigheid. Een strijd die eigenliik noe niet helemaal beslecht is. In die jaren kreeg het 'tun nel-idee' de bovenhand en werd de 'Imalso-tunnel' aanbesteed. Drie jaar (1933) was een sinds vele tientallen ja ren gekoesterde wensdroom werkelijk heid geworden. De oeververbinding was er. En meteen zouden alle verkeers problemen voorgoed van de baan zijn, dacht men toen. Meer verkeer Na de tweede wereldoorlog kwam ook Belgie in een stroomversnelling te recht en werden tal van zaken opgezet. Maar de steeds aanzwellende stroom verkeer kon men nauwelijks de baas. Aan het begin van de jaren vijftig raakte de Imalso-tunnel al aan zijn verzadigingspunt en moest men drin gend uitkijken naar een betere verbin ding. De redding kwam uit Geneve waar in 1950 werd besloten om een groot Europees wegennet te bouwen. Alles werd in kaart gebracht. Om het zuiden van Europa met het noorden te verbinden moest men een aantal ma len hel water oversteken, zoals onder meer in Antwerpen. In 1963 kwam de 'Intercommunale Ver eniging voor de Autoweg E3' van de grond waann vertegenwoordigers van Antwerpen Gent, Kortrijk, Sint-Ni- klaas. Turnhout en van de provincies Antwerpen, Oost- en West Vlaanderen en van het Wegenfonds zaten. De ver eniging kreeg als opdracht het aanleg gen uitrusten, onderhouden en ex ploiteren van de autoweg en het realise ren van een vaste oeververbinding In juli van '63 kwam er een wedstrijdaan besteding en de strijd tussen de tun- nelfans en brugliefhebbers ontbrandde opnieuw in alle hevigheid. De laatsten moesten echter hun idee laten varen toen bleek dat het onmogelijk was een goeie treinverbinding te realiseren op een brug die 50 meter boven het water moest komen te liggen Daarvoor zouder er kilometer-lange opritten moeten komen Het werd dus een tun nel. Vijf firma's kregen het meer dan Tekst: Swa Collier Foto's: Camile Schelstracte vier miljard Belgische franks kostende bouwwerk toegewezen Het werk moest zo snel mogelijk geklaard worden, want de Linkeroever was in volle expansie zodat deze tunnel een echte 'must' was voor de aldaar gevestigde industrie. Konijnepijp e tunnel zou veel korter wor den dan de Imalso-tunnel die onder tussen aangeduid werd met troetel naampjes als 'konijnepijp' én 'tunnel der duizend vloeken'. De nieuwe tun nel werd precies 690 meter lang, ter wijl de konijnepijp 1769 meter onder de grond loopt. De tunnel werd voorzien van twee gan gen voor de auto's, met dne rijstroken van 3,75 meter. Daarnaast legde men een koker voor fietsers en bromfietsers, een spoorwegkoker en een ruimte voor de nutsvoorzieningen aan. Het was vooral de grilligheid van de stroom die de bouwers soms voor onoverkomelijke problemen stelde maar op 31 mei 1969 kon koning Boudewijn de Kennedy tunnel openen Niet zonder enige trots werden de installaties aan de buiten wacht getoond. Een volledig uitgeruste controlekamer- lichtsterkte die gere geld werd door foto-electrische cellen, camera's die het geheel 24 uur gades laan en hulpgeneratoren die bij stroomonderbreking zelf de nodige electriciteit leveren. De Kennedy-tun nel kreeg het etiket 'veilig' opgeplakt en meteen waren alle vervoersproble men in en rond Antwerpen van de baan. dacht men V 'erzadigd Tien jaar later tonen de cijfers dat men veel vlugger verzadigingspunt heeft bereikt dat men vermoedde. In 1978 kregen de twee tunnels samen bijna 39 miljoen auto's te verwerken, en de verhouding tussen beide wordt het best geïllustreerd door de cijfers van dat jaar: 27.500.000 door de Kennedy tunnel en 8.300.000 door de Waasland tunnel zoals de Imalso-tunnel nu of ficieel heet. Pieken van 5000 auto's in één van de twee richtingen zijn sedert jaren geen reden tot ongerustheid meer voor de E3-verantwoordelijke personen. Wel hield men het hart vast toen op 30 juni 1978 - de laatste dag voor de grote va kantie - er een absoluut record gebro ken werd met 108.000 wagens op een dag terwijl uit theoretische berekenin gen was gebleken dat 55.000 de absolu te grens zou moeten zijn. Uit de erva ring blijkt echter dat bij een snelheid van 60 km per uur deze tunnel vrij ge makkelijk enkele tienduizenden auto's meer kan verwerken. Fouten in de berekeningen zijn er wel gemaakt Zo dacht men dat de ruwe af werking van de tunnel langs de bin nenkant voldoende zou zijn, maar door de miljoenen auto's die jaarlijks door de tunnel stromen blijkt het een onmoge lijke zaak om de tunnel een fatsoenlijk aanzien te laten houden. Momenteel wordt er gedacht aan een nieuwe.be kleding. zodat het onderhoud (een le vensgevaarlijke zaak) sneller en ef ficiënter kan verlopen Overigens heeft de Intercommunale E3 nog andere zor gen Zo moest deze vereniging deze winter uitrukken met niet minder dan 300 ton zout om het wegdek een beetje berijdbaar te maken De viering van tien jaar Kennedytunnel zal in alle stilte gebeuren. Er komt een tentoonstelling met foto's van weleer, dia's en films over de werkzaamheden van tien jaar terug en iedereen die dal wenst kan tijdens het weekeinde van 19 en 20 mei de installaties bezoeken Ook op dinsdag 22 en woensdag 23 mei kan dat. Maar bijzonder veel aandacht zul len de schitterende prenten krijgen die tien jaar geleden gemaakt werden van het oogverblindende vuurwerk dat toen afgestoken werd. En daar is men nu nog steeds niet over uitgepraat ZEEUWSCH-VLAANDEREN 3 De tentoonstelling rond 10 jaar Kennedytunnel controlekamer De dag na moederdag lag er op het kerkhof een pa radijselijke vracht aan verse bloemen op laatste rustplaatsen van moeders. Misschien waren er wijlen moeders bij die in hun leven nooit één bloem gekre gen hadden, maar nu, alia iedereen doet het op de tweede zondag in mei. Het veroorzaakte een zekere géne dat er ook naakte zerken waren zonder bloemengroet. Bittere vergetelheid van het eens ge liefde middelpunt van het gezin Merkwaardig welk een vlucht moederdag heeft ge nomen, juist in een tijd dat moederverering een ver flauwd verschijnsel is en sterk aan waarde heeft in geboet. Wie heeft moederdag uitgevonden? Het moet ivel een man geweest zijn, onvoorstelbaar dat het een vrouw was, een zakenjongen ongetwijfeld. Alleszins, degene die op het idee gekomen is, moet, zo hij tot de levenden behoort, een gevoel van triomf bezitten, 'k Weet nog goed hoe aarzelend het in mijn omgeving begon. Een verstokte huisvader duwde zijn verblufte vrouio een bescheiden boeketje onder de neus: alstje- blieft schat, voor je moederdag. Het mens wist niet wat haar overkwam, vader was nooit scheutig met bloemen, ze was niettemin vereerd Er is weinig bekend over de oorsprong van moeder dag. te weinig, we zgn nieuwgierig. Folkloristen, hier ligt werk voor u! 't Waaide hier over vanuit de VS waar het gebruik in 1914 ontstond, vijf en zestigmaal dus, kregen de vrouwen het koesterend moederschap beloond met een dag intense eerbied. De tijd gaat snel! In Amerika gingen ze - economisch, vernuftig van aanleg als ze daar zijn - zo ver Mother's Day wettelijk te verklaren. Dan zitje als moeder natuur lijk helemaal op rozen: wie de wet negeert begaat op zijn minst een overtreding. In 1930 - leuke tijd zeg - waren wij gelijktijdig met onze zuiderburen aan de beurt. Toen ivas een dubbeltje een daalder, wat zeg ik, een tientje van nu waard, toen dus werd elke ruiker uit pure liefde gegeven! Een wettelijke feestdag ervan maken, zo gek kreeg je de overheden bij ons niet. wel maakt zich momenteel in het zicht van de standaard zondag een nerveuze koopwoede van het publiek meester. Geen wonder, in dezelfde week kregen moeders een verbijsterend goede pers, hun dierbaren de richtlijnen met welke geschenken ze hun eerbied aan haar kunnen betuigen. Het blijft immers niet meer bij het ob ligate bloemetje, er komen grotere huldeblijken, hoewel niet'inniger, duurzame ge schenken bij om de hoek kijken Ja. als de moeders hun zegeningen een voor een zouden gaan tellen, was daar zeker moederdag bij Bij vlagen is de herden king uitgegroeid tot een triviaal feesthoe dikker de portemonnee, hoe duurder de cadeaus die moeder in verrukking moeten brengen. En wat is hierop haar antivoord? Wat minder te doen dan trakteren en nog eens een gulle traktatie, ze stuurt haar visite niet weg met een kaal bakje koffie Er zou een aftrekpost voor de belasting moeten komen voor de extra uitgaven op moederdag Er zullen mensen blijven die hardnekkig weigeren mee te doen aan de vrijwillig verplichte dag van attentie omdat ze uit principe zich niets willen laten opdringen door commercieel getinte acties. In oorsprong was moederdag een selectief huldebe toon Natuurlijk, iedereen heeft moeder of althans had er ooit een. Maar niet elke vrouw heeft meege werkt aan instandhouding van het menselijk ras. Geen nood. het onderscheid is vervaagd, moeder oj niet. elke vrouw deelt de laatste jaren in de vreugde, Hel obligate bloemetje is er voor iedereen bij. afkom stig van echtgeboot, vriend, minnaar of vriendin en ze hebben er niets voor hoeven te doen. Er zijn zelfs alleenstaande vrouiven die zichzelf op deze dag eens extra venvennen. Want voor alles is in dit leven een oplossing. Janneke Dierx Harms Het cofnplex wegennet rond de Kennedytunnel. De ingang ran de tunnel aan de rechteroev

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 59