PROMOTIE GOES 'We mogen niet klagen over situatie werkgelegenheid' Industrieterreinen in Goes VOORLICHTER KAN: JAARLIJKS ONTMOETINGSPUNT De gemeente Goes heeft momenteel éèn zogenaamd droog industrieterrein in ontwikkeling: de Poel I met een netto oppervlakte van 21 hectare. In voorbereiding is een nieuw industrieterrein. Poel II genaamd, met een op pervlaktevan ongeveer 30hectare. Langs het havenkanaal, ten noorden van de apparaten-en ketelfabriek. ligt een planologische bestemming 'nat lndur strieterrein' op een gebied van ongeveer 30 hectare. In gebruik zijn in de gemeente de volgende industrieterreinen: nabij het dorp 's-Heer Arendskerke (oppervlakte ft hectare, nog beschikbaar circa 2 hectareuindustrieterrein Zuid-west I en II (oppervlakte 16.5 heetare). indu" strieterrein Zuid-West III (oppervlakte 5,7 hectaré) en bet. havenin dustrieterrein (oppervlakte 45 hectare). Het Industriegebied ten 'noorden van de Borselse woonkern Lewedorp (oppervlakte 6 hectare) behoort ook nog tot de gemeente Goes. Expo Goes... Voor de ge meente Goes als één der deelnemers langzamer hand een vertrouwd gebeu ren. Op de begroting prijkt er zelfs een aparte post voor. In het kader van de publieksvoorlichting komt dit jaarlijkse evenement uitstekend van pas. Bij welke andere gelegenheid bereik je in 5 dagen zoveel mensen? Zeker voor een gemeente die niet over een eigen informatiecentrum beschikt vormt een beurs een goede, zij het tijdelijke vervanger. Het gaat er daarbij om dat je ais overheid de mensen tegemoet treedt. Dat je met hen kontakt krijgt op een plaats waar ze in grote getale komen en die hen vertrouwd voorkomt. Een stadskantoor is dat helaas nog al te vaak niet Vriende lijke bodes en welwillende amb tenaren veranderen daar weinig aan. Zeker een wat ouder gebouw- als dat in Goes werkt niet bepaald uitnodigend om de Inwoners over de drempel heen te helpen. En toch wil je die burgers als gemeentelijke overheid bereiken. Waar je naar streeft is een voortdurende weder zijdse informatiestroom. Waarbij de bevolking weet wat het gemeen tebestuur van plan is. En waarbij men er in het stadskantoor van op de hoogte is hoe de inwoners over bepaalde zaken denken. Kortom: er dienteen blijvend gesprek te zijn over dingen die de plaatselijke ge meenschap bezig houdt. Voor dat kontakt moet je met el kaar in aanraking kunnen komen. Expo Goes vormt één van de ontr. moetingspunten. Drie jaar erva ring heeft .uitgewezen dat de park tijk aardig overeenkomt met de theorie Niet dat iedere bezoeker van de beurs in de stand van de gemeentelijke voorlichting bin nenwipt. Gelukkig niet zelfs, want de 15m2 oppervlakte laat dat niet toe. Het merendeel van die enkele tienduizenden vangt in ieder geval wel even een glimp van 'de gemeen te' op. Bij het voorbij schuifelen over het gangpad kunnen ze vast stellen dat ook de plaatselijke overheid van de partij is. Dat deze het blijkbaar als een normale zaak ervaart om de bevolking op te zoe ken. Daarmee aftekenend met de vroeger gehanteerde ivoren-toren opvatting Van al die passanten blijven er toch zeker enige duizenden even voor je stand staan kijken. Enigszins angstvallig blikt men op wat de wand siert. Daarbij glijdt hun oog ondermeer langs de luchtfoto's van het grondgebied 'Goes in vogel vlucht' is immers iedere keer weer vaste prik Dikwijls treedt men vervolgens dichterbij om gezinsle den de plaats aan te wijzen waar hun woning staat. Echt kontakt heb je gedurende die 5 dagen met enkele honderden personen Mees tal is dat overigens van korte duur. Beufsgangers hebben nu eenmaal haast. Er wacht hen immers nog veel meer dat in de hallen afgelo pen moet worden. En zonder een plastic tas die uitpuilt van fol dermateriaal kun je niet huiswaar ts In veel gevallen komt men bij je met iets dat naar binnen schiet bij het zien van je stand. Geen al te wereldschokkende problemen. Over het algemeen hoofdzakelijk kleine ongemakjes uit de onmid dellijke woonomgeving. Die echter wel storend kunnen werken op de relatie gemeente - inwoners. Bellen Veelal komt het er gewoon niet van het stadskantoor daarover op te bellen of er een brief aan te wij den. Maar nu men toch op deze voorpost stuit vindt men het mooi meegenomen. Daar een paar minu ten halt voor houden is nooit weg. Niet iedere vraag of klacht laat zich ter plaatse oplossen. De be zoeker verwacht dat ook niet. Men is er vaak reeds mee gehaat te ho ren waar men wezen moet. In het steeds ondoordringbaarder doolhof van instanties wordt de verwijzende functie van een bureau voorlichting steeds belangrijker. Maar als het even kan lossen wij als standbezetting hetgeen ons voor gelegd wordt uiteraard zelf op. Soms zal het nodig zijn daarvoor elders inlichtingen in te winnen Bewust is daarvoor een aparte telefoonlijn beschikbaar We doen namelijk ons best de be zoekers zoveel mogelyk sendee te bieden. Tot op heden hebben wij het gezicht' van de stand zo alge meen mogelijk gehouden. Daar mee benadrukkend dat men hier in beginsel voor alles terecht kan dat met Goes te maken heeft. Daar naast is sinds vorig jaar een hoekje ingericht voor een bepaalde tak van het gemeentelijk apparaat. Een onderdeel waarvoor de be trokken ambtenaar zijn intrek neemt in de stand. In 1978 ging dat „Op verzoek van de PZC-redac- tie heeft een ervaren 'Expo- ganger' zijn ervaringen gedu rende drie beurzen weergege ven. Het gaat om de gemeente lijke voorlichter van Goes, Jan S. Kan Hij heeft tot nu toe ieder Expo-jaar in een steeds wis selende stand de Ganze-stad 'verkocht'en zal dal ook tijdens ie Expo 79 doen." over de stadsvernieuwing. Velen kwamen toen Informeren of er ook voor hen nog een financiële bijdra ge in de wacht te slepen viel. Dit- maal is de gemeentelijke brand weer te gast. Informeren Doorlopend zal een der korpsleden beursbezoekers informeren over brandweerzaken. Waarbij het met name gaat om maatregelen gericht op het voorkomen van brand. Wat •uit te reiken foldermateriaal be treft verhuist tijdelijk de hele san tenkraam uit het stadskantoor naar het gebouwencomplex in Goes-Zuid. Men kan bij ons terecht voor een informatieblad over in dividuele huursubsidie tot een in kleur uitgevoerde brochure over de gemeente Goes Ook in dit opzicht vervult de Expo weer een zinvolle functie. Want wie neemt in het dagelijks leven de moeite het stadskantoor binnen te wippen om te kijken of er nog ac tueel foldermateriaal van zijn ga ding ligt? Dat zijn er begrijpelijk slechts heel weinigen. Terwijl men er hier In'de Vellinghallen alleen maar een paar extra passen voor hoeft te maken Alles bij elkaar zijn het veelal 'kleine dingen' waar je als gemeen telijke standhouder op de Expo de mensen van dienst mee kunt zijn. Maar juist die spelen een belangrij ke rol in ieders leven Een overzicht van de gemeentelijke stand tijdens de Expo 1978. tiet vrijwel volgebouwde industrieterrein Poel I gingen er ongetwijfeld ingezeten. Nu zijn vooral ook de beleggers wat huiverig geworden. We merken dat ook in de woningbouw. Hoe je dat moet doorbreken is een moeilijk te beant woorden vraag. De belegger is nu een maal verplcht een zeker rendement na te streven." Naast de dienstensector mikt het Goe- se gemeentebestuur ook op de mi lieuvriendelijke industriële bedrijven. De opzet van de nieuwere industrieter reinen is het zuidelijke deel van de kern Goes, is daar geheel op gericht. Wet houder Dijkgraaf vertelt dat het be stemmingsplan 'Zuidwest' bijna hele maal vol is. In het plan Toel I' wordt de beschikbare grond volop uitgegeven. Er is momenteel 8 hectare aan 16 'klan ten' toegewezen. De heer Dijkgraaf: „Dal zijn natuurlijk geen indruk wekkende getallen, maar het gaat om gevariërde bedrijven. Ik mag dat wel. Bovendien hebben we voor 12 ver schillende gegadigden ruim 6 hectare gereserveerd Wat erg belangrijk is: de prijzen van het industrieterrein liggen gewoon goed. Daar is ook nooit over gemarchandeerd en dat vind ik een gunstig teken." Voorbereidingen Vanwege de vrij grote belangstelling voor de zogenaamde 'droge' industrie terreinen. heeft het dagelijks bestuur van de gemeente Goes inmiddels op dracht gegeven tot het treffen van voorbereidingen voor een nieuw indu striegebied, 'Poel II' genaamd. „Op een bepaald moment heb je op de bestaan de industrieterreinen een aantal ka vels die niet toereikend zijn voor wat betreft de keuzemogelijkheden. Om vang, vorm, en dergelijke. En ook de ligging en bereikbaarheid spelen mee. Ik zie dat in ons gebied Poel I allemaal wat moeilijker worden. Daarom moe ten we tijdig om gaan kijken naar nieuwe mogelijkheden, naar een nieuw stukje textiel in de etalage. Dat wordt Poel II". stelt de heer Dijkgraaf. Hij brengt naar voren dat de droge in dustrieterreinen niet de enige 'troef zijn van de gemeente Goes: „We kun nen ook beschikken over nat industrie terrein. gelegen in het havengebied. Er was ooit wel eens sprake van een buitendijks industrieterrein bij een af gesloten Oosterschelde. Ik ben daar nooit een groot voorstander van ge weest. ik wil liever voortbouwen op het bestaande." Met dat bestaande doelt drs Dijkgraaf op het haverundustriege- bied, met als grootste werkgever een apparaten- en ketelfabriek. „En als we een nieuwe, grotere sluis hebben, dan kunnen we betere mogelijkheden bie den aan bedrijven die aan vaarwater willen zitten. We moeten daar vooral op gangwerken", vindt de heer Dijkgraaf- Hij maakt duidelijk dat er geen 'pan klaar' nat industriegebied ligt. maar wel een planologische 'reservering' van het gebied ten noorden van de appara ten- en ketelfabriek (totaal ruim 30 hec tare) De wethouder: „We hebben als Goes verschillende gunstige ves tigingsfactoren. De mogelijkheden worden verbeterd door de nieuwe sluis en de doortrekking van de Deltaweg. Verder is het vooral een kwestie van Goes onder de aandacht brengen. Pro motie als het ware Drs J. Dijkgraaf ...niet pessimistisch... willen wel vooruit", aldus de wethouder voor financiële- en economische zaken. Drs Dijkgraaf maakt duidelijk dat het gemeentebestuur van Goes voor wat betreft nieuwe arbeidsplaatsen vooral ook denkt in de richting van de dienstensector. Als zodanig beschouwt de wethouder de komst van het psy chiatrisch ziekenhuis voor Zeeland (en voortdurende uitbreidingen bij het streekziekenhuis De Bevelanden) als een aanzienlijke versterking - 'en het gaat daarbij mede om hoger gekwalifi ceerde mensen' - van het totaal aantal arbeidsplaatsen in de dienstensector. „Ook het onderwijs is een sector waar we niet aan het eind zijn. De geboorte- piek is wel weg, maar het voorzienin genpakket wordt groter. Ik denk in de hoger beroepsonderwijssector vooral in de richting van de gezondheidszorg", meldt de heer Dijkgraaf „En meteen langzamerhand volgroeide Erasmusuniversileit moeten we reke ning houden met de mogelij kheid dat er voor ons ook iets inzit.. Het is nog altijd zo dat het percentage Zeeuwse jonge ren dat universitair onderwijs volgt la ger ligt dan het landelijk gemiddelde Uiteraard is er voor een dergelijke si tuatie wel samenwerking nodig". Achteruitgang De wethouder erkent dat de zoge naamde 'stuwende dienstverlening', zoals bijvoorbeeld centrale vestigin gen van banken, niet uit de verf geko men is. In die sector is er juist sprake van een duidelijke achteruitgang, door het vertrek van het centrale kantoor Van een bankinstelling naar Noord- Brabant. De heer Dijkgraaf: „Die kan torenfunctie van Goes - dat is mij per soonlijk wel een beetje tegengevallen. Naar mijn mening is daar tot nu toe te weinig uitgekomen, Er is wat dat aan gaat ook sprake van een economische situatie die belemmerd gewerkt heeft. Als de recessie nog wat was uitgeble ven, dan hadden meer nieuwe vesti Aood zakelijk Naar de mening van de Gocse wethou der is het nog steeds noodzakelijk voor de Ganzestad om nieuwe arbcids- Nabü de apparaten- en Keiejaonek wacht een nat industrieterrein van ongeveer 30 hectare. „We mogen in Goes niet klagen over de werkgelegenheid. Ik vind dat de echte klappen in de werkgelegenheid tot nu toe zijn uitgebleven. Dat er hier en daar wat arbeidsplaatsen teruglopen - wat wil je? We zitten al zoveel jaren in de depressie, dat gaat ook aan Goes niet helemaal voorbij. Ook heeft het gebeuren in het Sloegebied niet opgeleverd wat we ervan verwacht hebben. We hebben als Goes altijd geroepen: de toeleveringsbedrijven kunnen bij ons komen. Dat is niet zo geweest. Wel heeft het feit dat er in Het Sloe bedrijven zijn gekomen, in bepaalde branches vruchten afgeworpen. Ik geloof dat de Sloe-industrie de zaak toch wat heeft opgetrokken". De Goese wethouder vindt dat er voor wat betreft de toekomst op het Sloege bied niet 'gegokt' mag worden. „We dachten destijds dat de bomen tot aan de hemel groeiden. Dat is dus tegenge vallen. Er valt daar geen expasie te verwachten. Gelukkig hebben vele be staande bedrijven een graantje meege pikt van het Sloegebied. toen daar vo lop ontwikkelingen waren en ook nu nog. Nieuwe vestigingen als gevolg van de activiteiten ln het Sloegebied zijn in de gemeente Goes niet duidelijk aan te geven. Ik denk dat de verbeterde ver bindingen in Zeeland hierbij een rol spelen; de afstand is daardoor minder belangrijk geworden, zodat men niet zonodig naar Zeeland hoeft; te verhui zen om de bedrijven m het Sloegebied te kunnen bedienenbetoogt de heer Dijkgraaf. Aan het woord is de Goese wethouder drs J. Dijkgraaf (financiële- en econo mische zaken). Zijn niet-pessimistische Idjk op het arbeidsplaatsen-gebeuren in de Ganzestad wordt onderstreept door de officiële cijfers over het aantal bezette arbeidsplaatsen in de gemeente Goes. Uit die cijfers blijkt dat er in 1978 nog een toename was van het aantal bezette arbeidsplaatsen (met totaal 200) ten opzichte van 1977: van 12.140 naar 12.340. Met name de sectoren bouwnijverheid, handel, sociale werk plaats, bank- en verzekeringswezen en zakelijke dienstverlening (accoun tants. belastingconsulenten, architee- tenbureaux) zorgde voor de stijging. Dalingen waren er onder meer in de sec toren akkerbouw, voedings- en genot middelen, machine-industrie en maat schappelijke dienstverlening. „Men doet wel eens wat somber naar buiten toe. terwijl het dan in de praktijk best blijkt mee te vallen", zegt wethou der Dijkgraaf. Hij is zich er overigens wel van bewust dat er sprake is van een groeiende werkloosheid, met name ook onder jeugdigen: „De mogelijkheden voor de jeugd waren voor de depressie toch al niet zo geweldig groot. Dat wordt nu extra afgeremd. Er zit te weinig expansie. Hoe houd je de men sen niet alleen vast, maar hoe geef je er uitbreiding aan. zodat de jongeren niet weg hoeven of werkloos blijven - dat is een groot probleem". In dit verband benadrukt de heer Dijk graaf dat het niet alleen degenen zijn die staan ingeschreven bij het geweste lijk arbeidsbureau, die de omvang van de werkloosheid bepalen. „Er lopen er nog veel meer rond die werkloos zijn. Men moet zich niet verkijken op het werkloosheidspercentage Dat ligt in werkelijkheid hoger", stelt drs Dijk graaf. plaatsen (en vooral méér) te scheppen. Drs Dijkgraaf: „We hebben met een geweldig stuk kleinschaligheid te ma ken in deze provincie. Je moet als ge meente daarom blijven groeien. Niet vanwege de grotere salarissen voor de wethouders en ambtenaren, maar voor de voorzieningen ten behoeve van dc mensen die blijven en zich vestigen. Ook als gemeente Goes willen we ern aar blijven streven om te groeien. Zo'» 35.000 inwoners omstreeks 1985, dat lijkt redelijk, al ben je dan nog een kleine gemeente. En als je als Goes groeit, dan heb je ook in je overleg met andere gemeenten meer in de melk te brokkelen". De heer Dijkgraaf ziet als éen van de belangrijkste zaken voor de gemeente Goes - als bet gaat om bevordering van de werkgelegenheid - het zorgdragen voor een goede 'infrastructuur' (wegen, viaducten, vaarwegen, sluizen en der gelijke). De wethouder vestigt er de aandacht op dat er in dit verband het nodige gebeurt: de Deltaweg wordt doorgetrokken tot rijksweg A-58, zodat de industrieterreinen in De Poel aan zienlijk beter ontsloten worden en er wordt gewerkt aan plannen voor de bouw van een nieuwe sluis aan de mon ding van het kanaal Goes-Oosterschel de. „En ook de aanleg van de vaste oeververbinding is voor onze gemeente van veel betekenis. Als men het Del tagebied wil bestrijken en eventueel ook een st.uk Belgisch gebied, dan is Goes straks niet zo'n slechte ves tigingsplaats. En we laten dan ook als gemeentebestuur naar buiten toe steeds blijken dat wij nieuwe vestigin gen toejuichen. We proberen een stuk imago op te bouwen van: die jongens

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 31