De Eurocheque is 't veiligste briefje van f300,-. Onredelijk veel standplaatsen woonwagens Schouwen-Duiveland Woonwagenbewoners Goes richten nieuw kamp in Vaste oeververbindini is in Europees verband niet nodig Bezwaar ontbreken sloopvakken woonwagencentrum Sas van Gent i PZC/provincie Amitié Franse Wijn Inwoner Breda voor uitlokken roofoverval veroordeeld TERREIN AAN KLAPHEKKEWEG MET GOEDE SANITAIRE VOORZIENINGEN Eurocheque: het handige en veilige betaalmiddel. DINSDAG 22 MEI 1979 GEMEENTEBESTUREN ZIERIKZEE EN WESTERSCHOUWEN: Voor elk moment Puike wijnen zoals dè Fransen ze zeil drinken: Een uiterst plezierige rouge, een soepele blanc en een insse rosé ZIERIKZEE - De gemeentebesturen van Zierikzee en Westerschouwen vinden dat in het ontwerp 'Woonwagenplan Zeeland' een onredelijk groot aantal nieuwe standplaatsen voor woonwagens op Schouwen-Duiveland wordt voorgesteld. Woordvoerders van de twee gemeenten, die zijn vertegenwoordigd in het 'Woonwagenschap Midden- en Noord-Zeeland', maakten dit maandag middag te Zierikzee duidelijk tijdens een hoorzitting van het provinciaal bestuur over het voor gestelde woonwagenplan. voren, dat de gemeenten, ondanks de bedoelingen van de decentralisatie-ge dachten de laatste jaren vrijwel geen activiteiten hebben ondernomen „In feite is elke gemeente voor zover niet deelgenomen wordt aan een samen werkingsverband. verplicht een woon wagenkamp in stand te houden'' Raadslid Hoogerhuis van Wester schouwen zei 'verwonderd' te zijn over het voornemen om van het tijdelijke kampje bij Renesse een permanente aangelegenheid te maken Hij was van mening dat de woonwagenbewoners zich niet thuis voelen in de recreatie gemeenten ..De woonwagenbevolking op Schouwen-Duiveland wordt in de armen van de sociale dienst gedreven. De regio heeft de mensen weinig o( niets te bieden, want ze kunnen er geen klan tenkring voor handel of ambacht op bouwen. En een klein kamp gaat. erg veel geld kosten", aldus raadslid Hoog erhuis. Hij meende verder, dat de ge meentelijke vertegenwoordigers in het woonwagenschap niet of onvoldoende betrokken geweest zijn bij het tot stand komen van het ontwerp 'Woonwagen plan' Gedeputeerde Van Ommeren bena drukte dat de gemeenten bij de advise ring voor het ontwerp nauw betrokken Naai' aanleiding van kritische opmer kingen van Zierikzees burgemeester Th. de Meester en raadslid L. C. Hoog erhuis van Westerschouwen. zei voor zitter, gedeputeerde R. van Ommeren van de hoorcommissie. dat Schouwen- Duiveland bepaald met is uitgezocht als een regio om extaatjes in de vorm van nieuwe standplaatsen aan uit te delen. De werkgroep 'Ontwerp woon wagenplan Zeeland' was wat Schou wen-Duiveland betreft misschien we! iets in het voordeel omdat er in die regio toch twee nieuwe centra moeten ko men". aldus gedeputeerde Van Omme ren. Hy wees de opmerking van bur gemeester De Meester dat Schouwen- Duiveland 'de Zwarte Piet.' krijgt toe gespeeld. van de hand „Gelet op de voorgestelde aantallen standplaatsen zouden wij als er al sprake is van een "Zwarte Piet', dan toch eerder aan Zeeuwsch-Vlaanderen moeten den ken". aldus de gedeputeerde. Hij wees erop dat het voor Zeeuwsch- Vlaanderen voorgestelde nieuwe aan tal standplaatsen 34 bedraagt en voor Midden- Zeeland 23. Zierikzees burgemeester zei niets te hebben tegen bewoners van woonwa gens. ..De voorgestelde uitbreiding van standplaatsen is echter voor een -dun-bevolkt gebied als Schouwen- Duiveland veel te groot. De regio wordt over-bedeeld", aldus de heer De Meester. Hij keerde zich ook tegen de wijze waarop het 'Woonwagenplan Zeeland' door het provinciaal bestuur is aangeboden. „De presentatie van het plan geeft het ontwerp te zeer een dwingend karakter. Ik betwijfel of de gemeenten nog wel wat in te brengen zullen hebben. Het plan wordt als een voldongen zaak naar buiten gebracht. De gemeenten verkeren in feite in een onmogelijke positie. CRM wil dat wij wat doen, maar anderzijds wordt het soms onmogelijk gemaakt een be stemmingsplan van de grond te krij gen", aldus burgemeester De Meester. Hij herinnerde in dit verband aan 'ja renlange vertragingen' veroorzaakt BREDA De rechtbank in Breda heeft de 35-jarige Peter Z. uit Breda veroor deeld tot 2 jaar en 6 maanden gevang enisstraf met aftrek van voorarrest wegen het uitlokken van een roofover val. De eis van de officier van justitie mr J. Huigen, was een jaar meer. Zijn zaak was een uitvloeisel van de par.dbrie- venaffaire waarbij in de nacht van 29 op 30 november vorig jaar in Middelburg gepleegde diefstal van maar liefst voor 8 miljoen gulden aan pandbrieven van de Westland-Utrecht Hypotheekbank. Op 8 december werd in een sex-huis in Breda Van der J. beroofd van 3 miljoen Belgische franken toen hij daarmee de pandbrieven wilde terugkopen. Peter Z. werd van uitlokking van deze overval verdacht en ter zitting werd daarvan ook het bewijs geleverd via op band op genomen afgeluisterde telefoonge sprekken. In deze zaak is reeds Paul van V. uit Goes eveneens tot 2 jaar en 6 maanden veroordeeld en is de Belg Léon M. al uitgeleverd. door een bestemmingsplan-procedure bij de nagestreefde verwezenlijking van het woonwagencentrum Klerk- sweg. „Het is gewoon niet waar, dal de gemeenten niet voorvarend genoeg zijn. Wij hebben hard genoeg, maar tot nu toe vergeefs, gevochten voor een centrum aan de Klerksweg". aldus de heer De Meester. Gedeputeerde Van Ommeren zei in een algemene toelichting op het ontwerp, dat er momenteel over het gehele land gerekend, zo n 1000 standplaatsen voor woonwagens te weinig zijn ..Dat had kunnen betekenen, dat er in elke pro vincie 100 nieuwe standplaatsen zou den moeten komen. In het inler-pro- vinciaal overleg met minister Gar deniers hebben wij echter duidelijk kunnen maken dat Zeeland de woon wagen-bewoners onvoldoende moge lijkheden en achterland ie bieden heeft", aldus de gedeputeerde. Hij deelde mee. dat buiten het kader van de hoorzittingen om de gemeen- tenbesturen zeer binnenkort de gele genheid krijgen hun standpunt in rechtstreeks overleg met het provin ciaal bestuur nader toe te lichten In zijn toelichting op hel concept woonwagenplan bracht de voorzitter van de hoorcommissie onder meer naar waren door hun vertegenwoordiging in het woonwagenschap. .Als er geen overleg is geweest dan hebben de ver tegenwoordigers onvoldoende terug gekoppeld" De gedeputeerde stelde verder dat er de laatste jaren onvol doende rekening gehouden is met de gevolgen van de natuurlijke groei van de woonwagenbevolking „Als die groei met meegenomen wordt, dan blijven we nergens", aldus gedeputeerde Van Ommeren. Het ontwerp 'Woonwagenplan Zee land' voorziet op Schouwen-Duive land in handhaving van het tijdelijke kampje met drie standplaatsen nabij Renesse. De bestaande tijdelijke kam pen bij Nicuwerkerk en De Val te Zierikzee. zouden moeten worden op geheven. Voorgesteld wordt het toe komstige centrum 'Klerksweg' Zierik zee. 12 standplaatsen, in de jaren 1980- 1985 nog met 2 standplaatsen te ver groten. Het ontwerpplan stelt verder een uitbreiding in het vooruitzicht met 4 standplaatsen in de jaren 1980-1985 van hetmet 10 standplaatsen in te rich ten kamp 'Bruinisse'. De voorgestelde handhaving van 3 standplaatsen in de gemeente Wester schouwen meegerekend, houdt het ontwerp 'Woonwagenplan Zeeland' voor Schouwen-Duiveland een uitbrei ding in met 9 nieuwe standplaatsen tot een totaal van 25 „De mter-gemeente- lijke sociale dienst is niet ingesteld op de begeleiding van 25 woonwagen ge zinnen Zuid-Beveland geeft de mensen veel meer mogelijkhedenaldus ageerde raadslid Hoogerhuis tegen het ontwerpplan SENATOR C. VAN WATERSCHOOT OP FORUMA VOND TERN EU ZEN Import er distributie DCUJWt Telefoon Wr 015 569324' Dr. Boertien opent expositie 'Juliana' in Vlissingen VLISSINGEN - De commissaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. opent vrijdagmorgen 29 juni de expositie 'Mijn naam is Ju liana'. die tot en met 31 juli in het Stedelijk Museum Vlissingen wordt gehouden. De voorberei ding van deze expositie berust bij het Konink lijk Huisarchief in sa menwerking met de Oranje Ver eniging te Hoensbroek, de sligh ting Museum voor Heemkunde te Almelo en het Stedelijk Museum te Vlissingen. De tentoonstelling geeft beelden uit het leven van de koningin Dit gebeurt door middel van schilde rijen. foto's en persoonlijke bezit tingen uit vroegere tijd en nu Ver der is er een uitgebreide collectie geschenken, die haar in de loop dei- jaren tijdens bezoeken zijn ge schonken De gehele inbreng is af komstig uit de collectie van de ko ningin. aangevuld met voorwerpen uit de Stichting Historische Ver zamelingen van het Huis Oranje- Nassau. De tentoonstelling, die inmiddels in Hoensbroek t.e bezichtigen is geweest en momenteel m Almelo te zien is. is vanaf vrijdagmiddag 29 juni voor publiek toegankelijk TERNEUZEN - 'Een vaste oeverver binding in Europees verband zie ik niet zitten. Zeeuwsch-Vlaanderen is namelijk het voorland van het Euro pese continent.' Dat zei maandag avond Europees kandidaat (en sena tor) C. van Waterschoot van de PPR op een forum over de Europese verkiezin gen in het Terneuzense stadhuis. De bijeenkomst onder voorzitterschap van commissaris van de koningin dr C. Boertien trok ruim 100 belangstellen den. De organisatie was in handen van het Comité Europese Verkiezingen Zeeland. Van Waterschoot betwijfelde sterk, dat het in Europees verband mogelijk is om lot waterdichte afspraken te komen over de grensoverschrijdende mi lieuverontreiniging 'als je ziet hoe moeilijk dat al gaat in Benelux- verband'. Als het aan de PPR ligt zet Europa een punt achter de kernenergie. Europees parlementslid W, Albers van de PvdA bepleitte een andere aanpak van de economie. De gemeenschap zal duidelijk 'sturend' moeten optreden, waarbij hij ondermeer dacht aan de problemen van de grensarbeid. Dr J. Blokland van het GPV waar schuwde zijn gehoor dat het GPV ern stige bedenkingen heeft tegen een ver enigd Europa dat de deelnemende sta ten hun souvereimteit. ontneemt. Hy vindt dat Europa in plaats van politiek vooral geestelijk één moet worden. partijen de eerste waren met etc mocratisch vastgesteld verkieris» programma en onderstreepte dat y zich vooral richt op het midden kleinbedrijf. 'De landbpuw is de enige poot la Europa,' zei ze. 'Het is de enige sect# waarin sprake is van een Europeesbê leid. En we kunnen rustig zeggen dn de boeren in Europa de dupe hierin zijn. De consument heeft kunneuproft. teren van een ruime keus aan kun, teitsproductcn tegen een redelijk prijs. De producent - de boer-zagu> inkomen veelal achteruit gaan.' De neer N. G. M. Wegter (D'66) wildej, bezoekers de illusie ontnemen datj. politieke activiteit van het Europe» parlement in de toekomst voldoe^, zal zijn. Hij had kritiek op de huidige sluitvormingsprocedures, die enn leiden dat minister Van der Stee vi> landbouw onafhankelijk beslissinta neemt en bij terugkeer in Den Ha; zegt 'dat hij het zo goed heeft gedaan' 'Zijn achterban kan het toch niet con troleren en zegt dan inderdaad dataj vindt dat hij het uitstekend heeft;t daan,' aldus de D'66-er. Te laat. 'We zijn met de Europese verkiezingen eigenlijk 25 jaar te laat," aldus Sj. Jon ker van het CDA. Hij is van mening dat alle Europeanen 7 juni naar de stem bus moeten en wees erop, dat 'er niet voor niets oppositie tegen de Europese verkiezingen wordt gevoerd in Enge land en Frankrijk'. De heer W. Kolijn (SGP) voelde weinig voor Euroverkiezingen. 'De scheiding van volken en staten is ons inziens geen toevallige zaak.' Hij ziet het Europees parlement als een discussie forum met een adviserende taak 'dat gehoord kan, maar niet hoeft te wor den.' Mevrouw E. Maris-Koster (WDl noemde het de hoogste tijd dat de poli tieke eenheid van Europa ('nu een reus op lemen voeten') tot uitdrukking komt. Ze herinnerde eraan, dat de liberale Reünie marine mor 'thuisvaarders' van divisie mijnenvegen DEN HAAG - In Den Helder wordlij 26 oktober aanstaande een reünie p. houden voor de 'thuisvaarders'vanfc laatste divisie stalen mijnenvegen van de Koninklijke Marine, die op li augustus 1951 uit Indonesië vertrok Ondercommando van luitenant terra, eerste klas J. H. van de Weyer kwams de opvarenden van Hr Ms. Jan vc Gelder. Pieter Florlsz, Abraham CrijE sen en Abraham van der Hulst dat ju- op 27 oktober na een reis van 72 dage in Den Helder aan. Een aantal vanc* 'thuisvaarders' heeft het plan opgeir om alle maats weer eens bij elkaar brengen. Veel namen en adressen?; de opvarenden van destyds zijn te kend. maar naar 140 bemanningslede is men nog op zoek. Een aantal van he woont hoogstwaarschijnlijk in Zeeland Het nieuwe tooonivagenkmap aan de Klaphekkeweg in Goes, WOON WA GENWERK ZEEUWSCH- VLAANDEREN: Europese prijs voor artikel Aardenburger P. van Donkelaar AARDENBURG - De redactieraad van het tijdschrift Quality van de Europese Organisatie van Kwali teitscontrole (EOQC) heeft de prijs voor een van de twee beste artike len in 1978 toegekend aan ir P. van Donkelaar uit Aardenburg. Hij kreeg de prijs voor zijn artikel: 'Kwaliteit als alternatief voor on beheerste groei'. De prijs wordt uitgereikt op het volgende congres van de EOQC dat in september in Boedapest gehouden wordt. De EOQC is een organisatie waarin landen uit West-Europa en het Oostblok verenigd zijn en die zich bezighoudt met kwaliteitscontrole in de ruimste betekenis. De prijs, waaraan een geldbedrag van onge veer 500 gulden is verbonden, wordt toegekend aan het artikel dat de meeste invloed gehad heeft op de toepassing van de kwali teitscontrole in de fabrieken. Ir Van Donkelaar stelt in het prijs winnende artikel dat een minimum aan grondstoffen en energie omge zet moet worden in een maximum aan geluk en gezondheid, doch niet alleen bij gebruik van een product maar ook bij de vervaardiging en de recycling ervan. Hij illustreert deze stelling met zeer concrete voorbeelden, terwijl ook de poli tieke en economische consequen ties ervan niet over het hoofd ge zien worden. Een uitspraak van de redactieraad van Quality; „Het ar tikel van ir Van Donkelaar leverde een belangrijke bijdrage aan de theoretische en praktische resulta ten op het gebied van kwaliteit en kwaliteitszorg". GOES - De bewoners van het woonwa genkamp te Goes zijn maandag begon nen met de verhuizing naar het nieuwe kamp aan de Klaphekkeweg. Hiervoor kwam maandagmiddag een dieplader die de grotere wagens van het kamp overbracht naar het nieuwe kamp. Het ligt in de bedoeling dat de verhuizing binnen drie dagen wordt geklaard. In totaal verhuizen er 21 gezinnen met evenzoveel wagfens, Naast de woon wagens verhuizen ook de autoon derdelen en autowrakken van de slo pers van het woonwagenkamp. Deze spullen komen terecht op sloopterrci- nen die grenzen aan het nieuwe kamp. In totaal zijn er twaalf van deze terrei nen. Ze worden gescheiden door een aarden wal en groen, om het aanzicht van de autowrakken wat te verbloe men. Bij de wagens staat hu een stenen ge-, bouwtje dat gedeeltelijk wordt ver warmd. In het verwarmde gedeelte be vinden zich een toilet, een wasbak en een doche Verder is er enige berg ruimte en ruimte om een wasmachine te plaatsen. Ook hangen er boiilers in deze gebouwtjes Daarnaast is er bij el ke wagen parkeerruimte. De woonwagenbewoners krygen nog een periode de tijd om de spullen bij het oude kamp op te ruimen Na verloop van tijd zal de gemeente dan zorgen voor het verder opruimen van dit kamp. waarna het gebied (aan de Oosthaven- dijk) een agrarische bestemming krijgt. TERNEUZEN" - De stichting Woonwa- genwerk Zeeuwsch-Vlaanderen is het er niet mee eens dat het nieuwe woon wagencentrum in Sas van Gent geen sloopvakken krijgt. Volgens de stich ting kunnen de bewoners hierdoor hun beroep niet meer uitoefenen. „En dat betekent de gang naar het arbeids bureau, maar instellingen voor maat schappelijke dienstverlening en de bijstand", aldus stichtingsvoorzitter D. M. Hollaart maandagavond tijdens de hoorzitting over het ontwerp- woonwagenplan Zeeland in Terneu- zen. Het ontbreken van sloopvakken zou er bovendien toe kunnen leiden dat het illegaal venten met horloges op mark ten toeneemt Hiertegen zou de politie dan moeten optreden „Ai met al een weinig verheffend vooruitzicht", meen de Hollaart. Nadat gedeputeerde R van Ommeren, die de vergadering voorzat, zich had afgevraagd welke oplossing voor het probleem gevonden zou kunnen worden, bleek dat het aan vankelijk wel de bedoeling is geweest drie sloopvakken aan te leggen De be- 1985) mogelijkheden te scheppen m de aanleg van nieuwe centra ofde-r breiüing van bestaande parken Da- naast zou gedeputeerde staten moets toezien op een evenwichtige verdelis van de standplaatsen, waarbij rekenn gehouden moet worden metdebinari van de woonwagenbewoners met derf- gio. „Het is de bedoeling mensen dï hier wonen en willen blijven wonts voorrang te geven bij de toewij zing va woners zouden in dat geval echter weigeren naar het nieuwe centrum te gaan. Overigens zei een woordvoerder van de werkgroep Woonwagenbewo ners dat een aantal bewoners wél sloopvakken wil hebben Tenzij planologische procedures een spaak in het wiel steken, zal het Woon wagenplan in 1985 gerealiseerd zijn. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen betekent dat een uitbreiding met 34 standplaat sen. Aardenburg krijgt een centrum standplaatsen", zei gedeputeerde met vier plaatsen, Terneuzen wordt Ommeren, met vijftien standplaatsen uitgebreid, terwijl in Axel en Hontenisse nieuwe centra worden aangelegd met res pectievelijk tien en vyf standplaatsen De centra mogen niet groter zijn dan vijftien plaatsen. Het woonwagenpark in Hulst met 34 plaatsen zal afgebouwd moeten worden. De vergadering bleek hierin overigens een zwaar hoofd te hebben „Woonwagenbewoners zijn familiegebonden" De stichting Woonwagenwerk Zeeuwsch-Vlaanderen pleitte ervoor om bij de eerste herziening van het woonwagenplan (het ontwerp geldt tot Hij zei verder dat er voor gewaaü moet worden dat provincies, die te; eerst klaar zijn met de uitvoering va het woonwagenplan, niet als een nu; neet op andere gebieden gaan werki „Dat moeten we natuurlijk niet bd- ben. Daar zal dan ook overleg ore moeten zijn". Bent u al een van de bezitters van het handige en veilige betaalmiddel? Zo niet, dan verdient 't echt aanbeveling om bij uw bank Eurocheques aan te vragen. Want daarmee kunt u op vertoon van uw pasje overal in Nederland tot f300,- per cheque betalen. In winkels, restaurants, benzinestations of waar dan ook. En datzelfde is ook mogelijk in bijvoorbeeld Duitsland, België en Zwitserland. Bovendien kunt u er bij banken in geheel Europa en nog een paar andere landen geld mee opnemen. En... een extra-voordeel is: Eurocheques zijn verzekerd tegen verlies en diefstal. De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. Dus: op naar uw bank voor Eurocheques! En vergeet u dan niet om het boekje met tips mee te nemen, waarin u alles vindt over het hoe en waar uw cheques te gebruiken, eank - Van Ommeren geen begrip voor wegblijven Terneuzen TERNEUZEN - 'Ik begrijp de reac tie van de gemeente Terneuren niet. Er is toch overleg over bei ontwerpplan mogelijk'. Zo reageerde gedeputeerde R. van Ommeren maandagavond tijdens de hoorzitting over het ontwerp- woonwagenplan in Terneuzen op de afwezigheid van een vertegen woordiger van het Terneuzense gemeentebestuur. B en w van Terneuzen schreven vo rige week een 'pittige' brief aan ge- dputeerde staten, waarin zij hun ongenoegen uitten over de proce dure rond het ontwerpplan. In de brief werd meegedeeld dat het col lege tijdens de hoorzitting 'verhin derd' zou zijn, omdat er geen voor overleg over het woonwagenplanis geweest. Wethouder P. T. A. M. R. Apersvan Axel haakte fel In op de woorden van de gedeputeerde. 'Ik heb be grip voor de houding van de ge meente Terneuzen. Het is een vreemde zaak dat de gemeenten niet bij het vooroverleg zijn be trokken. We hebben nauwelijks tijd gehad het ontwerpplan in het col lege van b en w te bespreken'. Ge deputeerde Van Ommeren wees erop dat de gemeenten zijn verte genwoordigd in een gemeen schappelijke regeling. 'Dat er dan geen terugkoppeling is. ligt niet aan ons'. De gedeputeerde voegde daaraan toe, dat er vanaf volgende week bijeenkomsten met de ge meentebesturen worden belegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 24