Staten geven vijf ton voor bad Hulst Reeuwse staten geven 30 mille 'Walcheren metArends' ogenin rijksarchief mr festival Nieuwe Muziek Rijk gaat 'eerstdaags' akkoord met het terugzenden van radio-actief afval Vlissingen wil meer informatie over contract kernafval PZC/, {LEERHOEK IfUSSINGEN weg ïerhole UTERDAG 19 MEI 1979 fVDA EN D'66 WILDEN 10.000,- MEER provincie bevolking vervreemdend, als wij terwijl de brede maatschappelijke discussie over kernenergie nog gevoerd wordt, al akkoord zouden gaan met bijvoorbeeld het terugontvangen van afval". Hij meende, dat men zou kunnen volstaan met een beperkte uitbreiding van de opslagmogelijkheid binnen het reactorgebouw. In dit opzicht deed hij een beroep op de statenfracties om 'be vriende fracties in de tweede kamer' voor deze visie te winnen Overigens onderstreepte de heer Venekamp aan de hand van een aantal uitspraken van de heer Don, dat de PZEM-gedeputeer- de niet als 'een lid van de kernenergie- lobby' gezien kan worden. „Don heeft sinds 1975 bij herhaling betoogd, dat er niet meer kerncentrales moeten ko- meh, zolang het afval-probleem niet is opgelost. Er blijkt uit zijn houding al leen een aanvaarden van deze ene kerncentrale, die goed functioneert Risico De gedeputeerde erkende, dat men het risico loopt dat afgehaalde splijtstofe lementen terugkomen, als de regering tegen opwerking bezwaar zou maken. Hij liet weten, dat de raad van bestuur van de PZEM intussen een krediet heeft gegeven voor uitbreiding van de Het Huis op Overduin van voren te zien WERK VAN TEKENAAR-SCHILDER GRAVEUR JAN ARENDS (1738-1805) de opslag van uranium binnen het reactorgebouw moet beperken. „We hebben nog enige tijd om te zorgen, dat de opslag binnen verantwoorde grenzen blijft", zo zei hij De heer Don erkende desgevraagd, dat de regering nog geen reactie heeft gegeven op de visie van de PZEM dat de gevolgen van een beslissing tégen opwerking van de elementen ook voor rekemng van het rijk moet komen. „De wissel op de toe komst'aldus de heer Don. 'is in 1968. by het besluit voor de kerncentrale, ge trokken. Nu is duidelijk, dat de tijd van vóór Harrisburg niet meer terugkomt Hy wees er overigens op, dat de rege ring voor het afval van de centrale Do- dewaard wel de mogelijkheid van te rugname heeft opengelaten In de staten viel vrijdag te beluisteren, dat men op de problematiek van de kernenergie nader wil ingaan tijdens de volgende vergadering op 22 juni. als de jaarstukken over 1978 van de PZEM aan de orde komen De heer Don ver klaarde nog. dat men intussen ook be zig is een fonds te vormen, waaruit te zijner tijd de afbraak van de Borsselse kerncentrale kan worden bekostigd Daarvoor is nu 11,3 miljoen opzij ge legd Die reserve wil men uitbreiden tot 100 miljoen gulden. MIDDELBURG - Vanaf vandaag tot en met 1 september wordt in het Rijksarchief. St. Pieterstraat 38 te Middelburg, een tentoon stelling gehouden over het leven en werk van de tekenaar-schilder- graveur Jan Arends (1738-18051. Deze expositie, die de naam draagt 'Walcheren met Arends' ogen' laat met name werken zien die de in Dordrecht geboren tekenaar heeft gemaakt in de tijd dat hij in Mid delburg woonde van 1770-1787. In deze periode legde hij een groot aantal Walcherse 'gezichten' vast, met een nauwkeurigheid die maar van weinig schilders of tekenaars bekend is. Van een en dezelfde buitenplaats maakte Arends soms wel twintig verschillende tekeningen Hij deed dat zo precies dat er aan de hand van deze gezichten verrassende re constructies gedaan kunnen wor den Drs R. L. Koops, char termeester van het Rijksarchief zegt hierover: „Zijn tekeningen ge ven de realiteit van toen tot in de fijnste details weer. Daardoor is de historische waarde van deze pren ten veel groter dan de kunsthistori sche waarde. Als beeldend kun stenaar kunnen we Arends niet rangschikken onder de allergroot sten. maar als documentalist ver dient hij het zeker dat zijn werk met waardering wordt bekeken."' De oudste bekende tekeningen uit zijn Middelburgse periode stam men uit 1770. Vanaf dat jaar teken de Arends een groot aantal Wal cherse buitenplaatsen en enkele dorps- en zeegezichten. Het ver moeden bestaat dat Arends voor die tijd (ongeveer van 1758 -1770) in Dordrecht, vrijwel alles heeft ge schilderd wat hem werd opgedra gen. Pas in Middelburg is hij zich gaan specialiseren in het op papier zetten van buitenplaatsen, die hij soms met hele kleine verschillen in drievoud vervaardigde Tot een van de laatste Zeeuwse werken van Jan Arends behoren twee afbeeldingen uit 1787 van de beschieting en de plundering (tij dens de patriottenwoelingen') van het huis 'Leeuwenburg' aan de Lange Noordstraat, dat in die tijd werd bewoond door doctor Lucas van Steveninck. De samenstellers van de tentoonstelling hebben ge tracht door middel van foto's een verbinding te leggen met het he den Veel van de door Arends gete kende objecten bestaan niet meer of zijn verbouwd. Een enkele keer kwam er op de plaats waar vroeger --- I00rd voerde, maakte duidelijk, g de grootst mogelijke meerderheid ®zi)o fractie met grote moeite het «stel van het dagelijks bestuur van provincie wilde volgen. Hij stelde, y jeugd en Muziek voor het festival «olide begrotingen heeft ingediend, jartegenover toonde hij waardering köi het enthousiasme, waarmee het fctivalwordt opgezet en hij erkende, Hiopde activiteiten van Jeugd en Mu- 'Ji m steeds wijdere kring positieve grties kommen. De heer Beinema ^ade. dat met een bijdrage van f iWü.aan Jeugd en Muziek recht cd', gedaan en dat dat bedrag ook «rde komende jaren - aangepast aan cedmatige stijgingen - als een uiterste pas gezien moet worden. Ifeïïouw J. L.A. Boogerd-Quaak van 055 stelde, dat het overheidbeleid een vaste normen aanlegt voor het ge- ra van subsidies en dat als gevolg iurvan vanuit culturele kring wordt Mobeerd zo hoog mogelijke subsi- tete krijgen. Zij stelde verder, dat het KpUpeUJk is. dat in de begroting voor jk festival Nieuwe Muziek onzekere ücenten voorkomen en zij voerde a-dat het festival een belangrijk stuk Seiind-promotie inhoudt. Mevrouw jgoeerd meende, dat ertegen gewaakt 3Kt worden, dat het festival ver- glraalten zij meende, dat de provincie fjöOOO,- zou moeten geven. Later sloot (j rich bij de PvdA aan. omdat haar sijgestie niet haalbaar zou zijn in de «wn. Overigens vroeg zij gedeputeer- jtstaten te bekijken, of het ministerie ia cultuur, recreatie en maat- 0DDELBURG - Jeugd en Muziek Zeeland krijgt van de provin- flten bijdrage van f 30.000,- voor het festival Nieuwe Muziek, jjtdeze zomer wordt gehouden. De provinciale staten van Zee- tjiid volgden vrijdag in meerderheid het voorstel van het dage rs bestuur van de provincie. Een voorstel van de heer P. de looijer van de PvdA om Jeugd en Muziek f 40.000,- te geven werd illeen gesteund door zijn eigen fractie en door D'66. Het werd derhalve verworpen met 15 stemmen voor en 26 tegen. Tegen het morstel van gedeputeerde staten om f30.000,- te geven stemden It fractie van de SGP en de heer J. B. Vente vogel van het CDA. jttfrM. Beinema. die voor het CDA schappelijk werk niet alsnog kan wor- dat dit tekort sterk verarmend kan werken op de inhoud van dit festival' zei hij. den gebracht tot het geven van een ho gere bijdrage. van de actovlteiten. Hij zette uiteen, dat het festival van deze zomer prima is opgezet, hoewel hij betreurde, dat met name activiteiten voor kinderen waar schijnlijk niet kunnen doorgaan. De heer De Nooijer toonde begrip voor de onzekerheden, waarmee Jeugd en Mu ziek te maken heeft bij het opstellen van een begroting. Hij kwam met het voorstel f 40.000.- te geven. „Wij weten allemaal, dat de organisatie van dit fes tival met grote terkorten worstelt en D'66 EN SGP TEGEN MIDDELBURG - De gemeente Hulst krijgt van de provincie een half mil joen gulden voor de bouw van een overdekt zwembad. De staten van Zee land hebben dat vrijdag besloten met de stemmen van de leden van D'66 en de SGP tegen. D'66 meende, dat een maximum aangehouden zou moeten worden van twee ton en dat op dit moment onduidelijke criteria bestaan voor het verlenen van bijdragen uit het provinciaal ontwikkelingsfonds en de SGP keerde zich vooral om prin cipiële redenen tegen het voorstel van het dagelijks bestuur van de provincie. Tijdens een korte discussie over de bij drage zei de heer A. J. de Koene van de PvdA, dat de provincie zou moeten stimuleren, dat zwembaden geschikt zijn voor wedstrijdzwemmen en hij pleitte ervoor, dat in de provincie een bad komt. waar waterpolo gespeeld kan worden. Gedeputeerde Van Geesbergen meende, dat men daar nu bij de gemeente Hulst niet op moet aandringen. Hij maakte duidelijk, dat Terneuzen plannen heeft voor de bouw van een zwembad, dat ook geschikt is voor het spelen van waterpolo De heer L A. M. Elenbaas van de WD liet weten, dat zijn fractie de bijdrage aan Hulst wel wilde geven, maar hij maakte zich zorgen over de toekom stige mogelijkheden, die het provin- De heer De Nooijer wees erop. dat Jeugd en Muziek en de componist Leo Cuypers vrijdag de Matthijs Ver- meulenprijs aangeboden kregen en hij zag daarin een belangrijke erkenning OSltWf effect van rte artnvlW.nn Hli De heer /Q Zw,e,en „e WD beaamde, dat het festival een positief effect heeft op het culturele klimaat in Zeeland. Hij plaatste echter kritische kanttekeningen bij de manier, waarop Jeugd en Muziek achtereenvolgens en kele begrotingen heeft veranderd, waarbij hy zei: „Het gehele begrotings- gedoe maakt op mij een slordige en slecht onderbouwde indruk" De heer Van Zwieten maakte duidelijk, dat zijn fractie niettemin de f 30.000,- wilde ge ven. Voor de toekomst pleitte hij voor een stabielere manier, waarop subsidie zou moeten worden gegeven. Hij meen de. dat bezien zou moeten worden, of het niet zuiverder zou zijnhet hele fes tival Nieuwe Muziek via de Stichting Cultuurspreiding Zeeland te subsidië ren..Ik denk. dat daar de afweging van het belang van dit festival in samen hang met andere beroepspodiumkun sten in onze provincie eigenlijk thuishoort zei hij. De heer G. van den Berg van de SGP liet weten, dat zij n fractie op principiële gronden tegen de provinciale bijdrage voor het festival is. Gedeputeerde J. Hoekstra, die het voorstel van het dagelijks bestuur van de provincie verdedigde, stelde, dat het belang van het festival niet moet wor den onderschat. Hij bracht verder naar voren, dat Jeugd en Muziek moeilijke onderhandelingen moet voeren met kunstenaars.die aan het festival deel nemen. Overigens hield hij vast aan het voorstel van gs. ciaal ontwikkelingsfonds nog biedt. „Ons overvalt een gevoel van onbeha gen. als we zien. wat er nog in de pot zit. Het is dringend nodig prioriteiten te stellen", zei hij. De heer C. de Schipper van D'66 liet weten, dat zijn fractie het niet eens is met de gedragslijn, die gevolgd wordt bij het geven van bijdragen uit het ont wikkelingsfonds. Hij gunde Hulst het zwembad wel, maar meende, dat duidelijke- criteria voor subsidiëring ontbreken. „Wat nu gevraagd is. is bui ten proporties", vond hij. De heer Th. F. C. M. Baert van het CDA wees erop, dat een gewoonterecht ont staan is. op grond waarvan gemeenten een bijdrage van tien procent voor pro jecten als deze kunnen krijgen. Hij ves tigde er ook de aandacht op. dat de ge meente Hulst uit eigen middelen een zeer groot bedrag heeft beschikbaar ge steld voor het bad en dat dat aansluit bij de gedachte, dat verdere ontwikke ling van het gebied nodig is. Gedeputeerde Van Geesbergen stelde, dat het zwembad in Hulst zonder meer noodzakelijk is en ook hij maakte duidelijk, dat Hulst op grond van het tot nu toe gevoerde beleid mag rekenen op de half miljoen Hij erkende, dat in de toekomst mogelijk andere richtlij nen zullen moeten gelden. De gemeen ten in Zeeland zijn daarvan overigens al enige tijd geleden op de hoogte gesteld. J G. van Zwieten I Voorjaars j leermode! J Damessuèdejack 145,90 i Kinderjack leder 157,50 I Herenjack leder ƒ190,- L Lange Zelke 7 Twee auto's geheel vernield bij botsing in Terneuzen TERNEUZEN' - In de nacht van don derdag op vrijdag zijn omstreeks twee uur twee personenauto's geheel ver nield bij een botsing op de Bachlaan in Terneuzen. De inzittenden liepen geen verwondeingen op. De botsing ontstond toen de Am sterdammer A. A L F op de Bachlaan reed in de richting van de Rooseveldt- laan, en op het kruispunt met de Bar- tokstraat geen voorrang verleende aan J C T P uit Sluiskil die uit de Bartok- straat de Bachlaan wilde oprijden. opslagcapaciteit via rekken voor de splijtstofelementen, voor eenderde deel van de 560 elementen. Hij zegde toe, dat plannen voor verdere uitbrei ding in de stalen ter discussie zullen komen. Ook verklaarde hij in de raad van bestuur te zullen bespreken of men een rustiek buitenverblijf stond, een nieuwbouwwijk tot stand. Zonlicht Wie de tentoonstelling bezoekt zal het waarschijnlijk opvallen dat van één serie tekeningen met iden tieke exemplaren de getekende bomen veelal een blauwe kleur hebben. Zo zijn ze echter niet door Arends gekleurd, na onderzoek is gebleken dat deze tekeningen bloot gestaan hebben aan het zon licht. waardoor er kennelijk een chemische reactie van de inkt heeft plaatsgevonden. De exemplaren die niet met zonlicht in aanraking zijn geweest, behiel den in grote mate hun oorspron kelijke groene kleur. In aansluiting op deze tentoon stelling staat er een expositie op het programma waarin de door Arends getekende Walcherse buitenplaatsen centraal komen te staan. Deze tentoonstelling zal in samenwerking met de kunsthisto ricus Van der Wijck uit Doorn wor den opgezet. Deze kunsthistoricus bereidt een wetenschappelijke pu blicatie voor over de buitenplaat sen op Walcheren, waarbij Jan Arpnrt« Tim belangrijkste 'infor mant' is gebleken In het belang van deze publicatie en het door de heer Van der Wijck gepleegde on derzoek verzoekt drs Koops van het Rijksarchief, (tel. 01180-12767) een ieder die informatie kan geven over nog niet bekende afbeeldin gen van buitenplaatsen, door Jan Arends getekend, contact met hem op te nemen Het grootste deel van het materiaal voor de huidige expositie is afkom stig uit de hïstorisch-topografische atlas 'Zelandia Illustrata' van het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen Verder hangen er enkele werken uit par ticulier bezit en van de volgende in stellingen Museum Boymans-Van Beuningen te Rotterdam, gemeen tebestuur van Domburg, gemeen- telyk rijksarchief Dordrecht. Stichting Duivenvoorde te Voor schoten en van het Nederlands Scheepvaartmuseum te Am sterdam. Walcheren met Arends' ogen' is te bezichtigen van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 12.ZO uur en van 13 30 tot 17 uur. Op zaterdag van 9 30 tot 12.30 uur Het Rijksar chief is op zon- enfeestdagen geslo ten. Nauwkeurige afbeelding der plundering van hel huis genaamt Leeuwenburg, beiooond door doctor Lucas van Steveninck. op zondagmorgen den 3 july 1787 binnen Middelburg in Zeeland. MIDDELBURG - De provinciale staten nu Zeeland hebben vrijdag een be- Irajvan bijna 28 miljoen gulden be- scbikbaar gesteld voor de aanleg van kweg van Driewegen naar Terhole. Dj gingen unaniem akkoord met een wrslel daartoe van het dagelijks be- «or van de provincie. Tijdens de dis wie over het voorstel stelde gedepu- wrde A. L. van Geesbergen, dat het ■verantwoord zou zijn te wachten op W moment, waarop de weg in het njbwegenplan zou worden opgeno- Hij zei, dat de ervaring heeft ge- ttrd.dat dat een zeer lang uitstel kan Mekenen en hij meende, dat men dat iadit geval niet kan verantwoorden. DiheerL. Becu van de WD benadruk- it.datde weg nodig is, mede in verband atde aanleg van de brug-tunnelcom- isatie over en onder de Westerschelde 2," vroeg de gedeputeerde of de uit- Krders van het werk blijvend contact tonen houden mei de belangehbben- fcen hij kreeg een toezegging in die ïtaing. De heer C. de Schipper van 3W wilde weten of voldoende is onder- smen om het ryk financieel te laten frjdragen m de kosten voor de weg. Hij Pig akkoord nadat de heer Van Gtesbergen had uiteengezet, welke be ntangen er sinds 1968 zijn gevoerd wtr de weg. Goede hoop op efinitieve regels trije vaart veer JffllDELBURG Gedeputeerde J.' ®*kstra heeft goede hoop, dat ook op kstuurlijk niveau overeenstemming ■dworden bereikt over het reglement ""r de vrije doorvaart voor de vee- riienst Vlissingen-Breskens. Hij liet «vrijdag weten, toen de provinciale "•ten kort spraken over het ontwerp- «tletnent, waarover op ambtelijk ni- overeenstemming is bereikt en inde praktijk op vrijwillige basis wat gehanteerd. loult de staten werd algemeen tevre- «gereageerd op het feit. dat er nu een j tttrp-reglement is. Mevrouw G. de les-Hommes van de PvdA vestigde wrby nog eens de aandacht, op de Wblcmen, die de Provinciale Stoom- wtdlensten hebben met het mate- feel. B. EN W. 'VERRAST' VLISSINGEN - „Het contract van de nv PZEM met een Frans opwer kingsfabriek voor het afval van de kerncentrale in Borsele heeft ook het college van b en w van Vlissingen ver rast. Het college zal proberen meer in formatie over dit contract te verkrij gen." Dit zei de Vlissingse burgemees ter drs. Th. J. Westerhout vrijdagmid dag tijdens de vergadering van de ge meenteraad van Vlissingen, in ant woord op vragen van onder anderen het raadslid C. A. M. M. v.d. Elshout (D'66) over dit contract van de PZEM met de opwerkingsfabriek in het Fran se Cap La Hague. Het raadslid mevrouw A Meijer- BrouweriPvdA-PPR) zei blij te zijn met het bezwaarschrift tegen de vergun ning, die de PZEM heeft aangevraagd voor uitbreiding van de opslag van ra dio-actief materiaal in de kerncentrale. Zoals bekend besloot het college van b en w vorige week donderdag unaniem tot dit bezwaarschrift. Het raadslid ing. G. Huizinga (WD) had uit het verslag van de commissievergadering voor mi lieu de conclusie getrokken, dat het de bedoeling was om een brief te verzen den waaruit alleen de ongepastheid over deze uitbreiding van de opslag zou blijken. „Waarom wordt üe volgende dag toch een bezwaarschrift verzon den." vroeg de heer Huizinga. Bur gemeester Westerhout deelde hem mee. dat het college tot het besluit was ge komen de vraagtekens rond deze uit breiding over te brengen. „Dat besluit is op deze manier naar de commissie voor volksgezondheid en milieuhygiëne gebracht, naar aanlei ding van het verzoek van mevrouw Meijer. Daarna is deze zaak weer op een rijtje gezet," aldus de burgemeester. Hij benadrukte, dat het een unaniem be zwaarschrift van het college is en niet van een meerderheid van het college. Burgemeester Westerhout deelde de opvatting van het raadslid J Kodde iRPCUi, dat de leiding van de kern centrale al het mogelyke doet het wer ken met radio-actief materiaal zonder al te veel risico's te laten verlopen, maar zei ook niet te kunnen beoordelen, of de maatregelen die hiertoe genomen zijn wel voldoende zijn. (PvdA) Slot van pag. 1) punt meegedeeld, dat de gevolgen ook niet op het bedrijf kunnen worden af gewikkeld, maar voor rekening dienen te komen van het rijk". Onzeker Uit de staten wilden met name de he ren H. Eversdijk (cda). H. Venekamp (pvda), L. A. M. Elenbaas (vvd), G. van den Berg <sgp) en mevrouw J. Boogerd- Quaak (D'66l meer duidelijkheid over met name die financiële onzekerheid. Hoe is het mogelijk", formuleerde me vrouw Boogerd bijvoorbeeld, "dat een dergelijke wissel op de toekomst wordt getrokken zonder dat de maat schappelijke discussie over afval en kernenergie al is afgerond?". De heer Venekamp (pvda) attendeerde in dit verband op het voornemen van de PZEM het* aantal rekken voor splijt- stofelementen in het reactorgebouw van de Borsselse kerncentrale uit te breiden en attendeerde ook op de plan nen voor een opslagloods voor licht ra dio-actief afval. „Onze fractie zal niet akkoord gaan met een uitbreiding van het formaat, dat men nu voor ogen heeft, een minderheid wijst zelfs elke uitbreiding af. Wij vinden het voor de Hoewel de mededelingen van de heer Don het gevolg waren van 'recente krantenpublicaties' over het nieuwe contract met de opwerkingsfabriek in Frankrijk, vond de grote meerderheid van de staten, dat de PZEM niet ge heimzinnig over deze zaak is geweest. „Er is niet gebleken, dat de PZEM in deze affaire achterbaks heeft gehan deld". constateerde de heer Eversdijk bijvoorbeeld. Die mening deelden ook de heren Elenbaas (vvd) en Van den Berg isgp) en de heer Venekamp (pvda) vond: „Er is een grote openheid ge toond. Als er niks te verbergen is moet ook alle schijn vermeden worden. De zaak komt wat laat in discussie, maar de politici hadden wellicht ook zelf eens wat meer vorsingswerk kunnen doen". Alleen mevrouw J. Boogerd (D'66) was minder geestdriftig over de openheid van de PZEM „Hetverwondertons.dat ze pas in de staten aan de orde komt. nu de actualiteit er af is en het contract gesloten is". Zij verweet de gedepu teerde. dat er op vragen naar knelpun ten nu en in de toekomst bij de PZEM in de raad van bestuur niet op deze zaken is geattendeerd. De heer Don betoogde, dat knelpunten beter besproken kun nen worden bij de behandeling van jaarverslagen of de begroting

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 7