Motorcross Oostkapelle lijkt elk jaar zwaarder te worden COSMOS NEEMT ZICHZELF AU SERIEUX ONVERWACHTE TRIOMF IN RONDE VAN ITALIË stopper LING EN SCHRIJVERS NIET IN AJAX EN NEDERLANDS ELFTAL Leo Ovaa sloeg jaar over maar Is nu weer present PZC/Sport VOOR ZESTIENDE MAAL OP HEMELVAARTSDAG Zuidafrikaanse coureurs naar TT Tom Okker BETTY STOVE Ronde van Italië verspreidt besmettelijke oogziekte ItaTERDAG 19 MEI 1979 33 MIDDELBURG - De Middelburgse motor- en autoclub 'Scheldegouwen', die in augustus haar 50-jarig bestaan viert, houdt op Hemelvaartsdag (donderdag 24 mei) wederom de traditionele motorcross te Oostkapelle. Het is al weer voor de 16e keer dat Scheldegouwen de cross houdt op liet fraaie duincircuit. Dit jaarlijks terugkerende motorsportevenement trekt ieder jaar enkele duizenden motorsportliefhebbers naar Oostkapelle. Velen van hen weten van de voorgaande jaren dat de deelnemers met een enorm zwaar circuit te maken krijgen, dat veel kracht vergt van mens en machine. rijders aan de start In dit gezelschap bevindt zich slechts één Zeeuw, name lijk Jan Witte uit Middelburg. Toch zal de strijd er niet minder om zijn bij deze zwaardere klasse. Enkele bekende rij ders die reeds eerder goede resultaten ln Oostkapelle wisten te behalen zijn o.a Hans Eenink uit Doetinchem (vorig jaar 2e). Boy Wassink, de man die twee jaar geleden met overmacht de beide manches op zijn naam schreef en dit staaltje zeker nogmaals zal willen her halen. Vanwege het vele zand lykt het par cours ieder jaar zwaarder te worden Zodat naast een goede techniek even eens een zeer goede conditie, nodig is ominOostkapelle in de voorste linies te strijden. Ook in haar jubileumjaar heeft Scheldegouwen weer een groot aantal lijders (140 in totaal) naar Oostkapelle «ten te halen. Reeds voor de 5e ach tereenvolgende maal wordt er nu een tampioenscross 125 cc senioren verre den. terwijl daarnaast de junioren 250 «en 500 cc aan de start zullen verschij nen. Vooral in de 250 cc junioren (51 deelne- sersi zijn veel Zeeuwen aanwezig. Zo aülen vele toeschouwers uit de omge- nng met belangstelling de prestaties ran bijvoorbeeld Leo Ovaa en Sjaak Meulmeester volgen. Laatstgenoemde rót immers vorig j aar een zeer fraaie 3e plaats te veroveren, terwijl van Leo Ovaa bekend is dat hij in Oostkapelle eveneens goed uit de voeten kwam. Vo- ng jaar was deze rijder uit Oost- Souburg wegens een blessure niet in staat om zijn 4e plaats van twee jaar geleden te verbeteren, iets wat hij nu zeker weer zal proberen. De overige Zeeuwse deelnemers in deze klas zijn: Jaap Verton (2e in 1977): Floor van Dommelen. Louis Murre, Jan Berend- sen. Charles Borgs. Dick en Peter de Kunder Tonnie de Rijke. Tinus van Dommelen. Hans van de Sande. Jaap Bimmel en Dick Vermaas. Ir. de klasse 500 cc junioren komen 47 De 125-cc'crs rijden twee manches, ieder van een half uur plus 2 rondeneen karwei dat er in de Oostkapelse duinen niet om liegt Het zware circuit in ogenschouw ne mende lijkt de kleine Dinand Zijlstra. die plm. 15 kilo lichter is dan Peter Groeneveld in het voordeel, maar of dat beslissend is zal donderdag blijken. Een fraaie strijd zal het beslist worden, waarbij overigens ook nog best eens een grote rol gespeeld zou kunnen worden gespeeld door bijv Henk Seppenwolde imomenteel 2e in het klassement» Theo Bouw Theunis Boersma. Bart Ant bonis. Jan van de Brom. Koos Mulder of Wkm van den Brink De training begint om 11 00 uur. terwijl de wedstrijd om plm 13.45 uur zullen aanvangen Omstreeks 16.45 uur zal dan de laatste manche in de 125 cc worden verreden. Grote klapper ASSEN' - Het Asser college van B en W isvoorlopig niet van plan deelneming ran Zuidafrikaanse coureurs aan de TT-raccs in Assen te voorkomen. ..Als trsprakc zou zijn van op raciale basis geselecteerde sportlieden, dan achten ïijdeelneming ongewenst. Het is ons «ietgebleken dat dat hier het geval is", aldus B en W op vragen van PPR- rudslid A. Hardeman. Het gaat het college te ver bij voorbaat stelling te nemen tegen elke deelne ming aan sportgebeurtenissen door Zuidafrikaanse sportlieden Mocht blijken dat selectie van TT-deelnemers opgrond van huidskleur plaatsvindt, dan willen B en W hun afkeuring ter tennis brengen aan de Stichting Cir cuitvan Drenthe Het college zegt dat het in strijd is met de essentie van een VN-resolutie om bij roorbaat stelling te nemen tegen Zuid afrikaanse sportlieden Bovendien zijn de coureurs, volgens B en W. geen of ficiële vertegenwoordigers van Zuid- tóika Volgens burgemeester J W Masman is dt een mededeling van het ministerie ran buitenlandse zaken gebleken, dat o Zuid-Afrika deelneming aan motor races open staat voor alle rassen Grote 'klappen' van deze motorsport middag zal ongetwijfeld weerde 125 cc senioren kampioenscross zijn. In deze klasse, waarin totaal 42 deelnemers in meedoen, verschijnen 9 internationa len aan de start onder wie alle grote mannen van dit moment. Zo zal Di nand Zijlstra uit Hellendoorn, natio naal kampioen in 1977 en 1978 en win naar in Oostkapelle in 1976 en 1978 ze ker proberen door middel van de cross te Oostkapelle weer aan de kop van het klassement te komen. Momenteel staat hij met 90 punten op de derde plaats in de strijd om het Nederlands kam pioenschap. Zijn grootste concurrent zal zonder twijfel Peter Groeneveld uit Zwijnd- recht zijn. de man die in 1977 in Oost kapelle zegevierde en die momenteel het klassement met 111 punten aan voert. Peter Groeneveld die de laatste jaren steeds zijn meerdere moest erkennen in Zijlstra. koestert dit jaar grote plannen om zijn concurrent van de troon te sto ten. Hiervoor stapte hij aan het begin van dit seizoen zelfs over van Suzuki naar Honda Nog onlangs tijdens een kampioensci'oss in Norg gaven beide mannen elkaar niets toe en wonnen al lebei één manche JAN KEIZER LEIDT AJAX-FC TWENTE ZAANSTAD - Scheidsrechter Jan Keizer uit Volendam zal de replay om de KNVB-beker tussen Ajax en FC Twente leiden De wedstrijd wordt dinsdag 29 mei in het Feyenoord-sta- dion gespeeld Grensrechters zijn de heren R. Kimt en C A Bakker Direct na afloop van de cross zal bur gemeester Diepenhorst van Domburg bij de jurywagen de pnjzen uitreiken De EHBO afdeling Oostkapelle zal voorts een hele dag met een ploeg aanwezig zijn op het terrein om bij eventuele ongevallen direct hulp te kunnen bieden. Een vaste ploeg organisatoren van Scheldegouwen is de laatste weken druk in de weer geweest om het duinterrein weer voor de cross ge schikt te maken. Ten behoeve van der ijders en het publiek zijn al van ver voor Oostkapelle pijlen aangebracht die de toeschouwers naar het cros sterrein dirigeren, alwaar men op slechts 100 meter van het parkoers twee grote parkeerterreinen ter be schikking heeft. De rijkspolitie zal een hele dag aanwezig zijn om de aan- en afvoer van auto's en motoren in goede banen te leiden. GROTE PRIJS VAN ZWEDEN GAAT DOOR ANDERSTORP - De Grote Prijs van Zweden voor formule 1-wagens gaat op 16 juni toch door De race werd deze week afgezegd, omdat verschillende sponsors zich terugtrokken en de or ganisatoren niet meer bij machte waren het verplichte miljoen gulden aan de bond van constructeurs te betalen. Op het laatste moment heeft zich echter een nieuwe sponsor gemeld. Tscheu la Ling, met beschtkbaa wegens blessure Piet Schrijvers: geblesseerd aj HILVERSUM - Ajax cn het Neder lands elftal zullen het in hun wed strijden tegen respectievelijk Ro- da JC (vanavond in Kerkradei en Argentinië (dinsdag in het Zwit serse Bern) zonder doelman Schrijvers en vleugelspits Ling moeten stellen. Beide Ajacieden tobben met een blessure. Van Ling, die een .spier heelt ver rekt was het niet meespelen tegen Roda - en dus ook zijn afschrijving voor Oranje - geen grote verras sing. Donderdag betwyfelde de medische staf van Ajax al dat zijn blessure op tijd zou zijn genezen Maar het afhaken van Schrijvers is zowel voor Ajax-coach Brom als Oranjes technische leider Zwart kruis een niet verwachte tegenval ler. De KNVB werd ook pas vrij dagmiddag daarvan op de hoogte gesteld Doelman Schrijvers heeft als ge volg van een botsing tijdens de be kereindstrijd van Ajax tegen Twente, dinsdagavond in het Feyenoordstadion, weer last ge kregen van zijn oude knieblessure. Aanvankelijk liet de kwetsure zich niet ernstig aanzien, maar vrijdag bleek dat de goalie niet kon spelen. Bondscoach Zwart kruis heeft nu als reserve voor Doesburg Utrecht-doelman Van Brcukelcn opgeroepen. De door de afschrijving van Ling opengeval len plaats in de nationale selectie zal niet worden opgevuld. Leo Ovaa in actie iAdvertentie -Dubbelzachte Jonge - Op het zware parkoers in Oostkapelle moeten de deelnemers aan de traditionele cross op Hemelvaartsdag s rekende toeren uithalen om overeind te blijven PERUGIA (ANP) - De eerste etappe van de Ronde van Italië heeft een on verwachte triomf opgeleverd voor de Italiaan Mario Beccia. Het betekende zijn eerste overwinning in dit seizoen. Beccia, vorig jaar nog knecht van Fran cesco Moser die de Giro wegens ziekte moest missen nadat hij in '77 een berg- HAMBURG (ANP) - Tom Okker heeft met zijn vaste Poolse partner Wojtek Fibak de kwartfinales van het heren- dubbelspel van het internationale tennistoernooi in Hamburg bereikt. Okker en Fibak versloegen de Ita liaans/Franse combinatie Gianni Ocleppo en Roger Vasselin met 6-3. 5-7 en 7-5. In de kwartfinales van Jiet herenenkel spel verloor de als derde geplaatste Amerikaan Eddie Dibbs met 6-4 en 6-3 van de Spanjaard Jose Higuenas. Voor het eerst sinds 1974 toen Hajo Ploetz tot de finale van het herenenkel spel doordrong, heeft een Duitser de halve finales bereikt van de internatio nale Duitse tenniskampioenschappen in Hamburg- De 25-jarige nationale kampioen van 1973 en 1978 Uli Pinner versloeg vrijdag voor 6000 toeschou wers de twee jaar jongere Tsjech Tomas Smid met 6-3.4-6 en 6-3 Hij ontmoet in de halve finales de Amerikaanse gra velspecialist Harold Solomon Deze als tweede geplaatste speler won in de kwartfinales met 6-2. 6-2 van Wojtek Fibak, die vorig jaar nog in de finale stond Pinner en Solomon hebben elk aar pas geleden nog ontmoet bij hel landentoernooi in Dusseldorp. Pinner won toen Terwijl Björn Borg zich naar zijn huis in Monte Carlo heeft begeven om daar zo snel mogelijk te herstellen van de bles- sue die hij opliep in de partij tegen El liott Telischer. is de jonge Amerikaan doorgedrongen tot de laatste vier Hij versloeg de Argentijn Jose Luis Clerc met 4-6. 7-5. 6-3 Hij komt in de halve fin-des te staan tegenover Higueras Van Borg wordt gemeld, dat zijn bles sure minder ernstig is dan zich in eerste instantie liet aanzien Hij hoopt weer op tijd fit te zijn voor het verdedigen van zijn Franse en Wimbledontitels etappe won. is qua stijl de Italiaanse equivalent van de Belg Pollentier Hij won de eerste etappe van de Giro op de manier waarop hij dit jaar bijna Milaan- San Remo won een demarrage tijdens de laatste twee kilometers. Het tempo m het peloton lag door verschillende vluchtpogingen erg hoog. Beccia zag kans een gat van honderd meter te slaan en kort voor de groep, waarin de Noord Knudsen de snelste was. te finis hen De eerste etappe over 156 kilometer van Florence naar Perugia werd pas in de KOBE (REUTER) - Betty Stove heeft zich geplaatst bij de laatste vier dames van hel 175.000 dollarinvita- tietoernooi in Japan. Zij versloeg in Kobe de Amerikaanse Stacev Mar golin met 6-3. 6-3. In de halve finales komt Stöve uit tegen Tracy Austin. Deze w on enkele dagen geleden in To kio met 6-3. 6-2 van Laura Dupont. Bij de heren won Dick Stockton met 6-2 6-1 van de Japanner Jun Kuki Stockton ontmoet in de halve finales Pat Dupré. Deze kwam bij de laatste vier doordat McEnroe zich halverwege de partij wegens een blessure terug trok De andere halve finalisten zijn Brian Teacher en Victor Amaya en bij de da mes Martina Navratilova en Kathy May slotfase levendig. De Duitser Braun demarreerde. 28 km voor het einde maar hij hield in toen hel. hem onmoge lijk bleek de Engelse knecht van Moser. Phil Edwards, van zich af te schudden. Vervolgens probeerde de Belg Dirk Baert een solo, maar ook hijwerd terug geroepen. evenals de Iaiiaan Barone Mario Beccia had bij het binnenrijden van Perugta meer succes, Hel algemeen klassement onderging ge:.n wijzigin gen Moser kreeg een nieuwe rose trui. De uitslag van de eerst? etappe, van Florence naar Perugia over 156 kilometer is 1 Mario Beccia rlta) 4 uur. 3 min. en 34 sec. (gem. 35.629 km-ui. 2 Knut Knudsen Nooi op 2 sec 3 Roger de Vlaeminrk i Bel 4 Pien- no Gavazzirltaiz t .5 Giuseppe Saronni (Ita) z.l 6 Francesco Moser iltai z i 7 Fausto Bertoglio .(Itai z t8 Bruno Wolfer iZwl) op 13 sec 9 Gody Schmutz iZwii z.t.. 10 Leonardo Natale z.t vervolgens de rest van hel peloton. 45 Roy Schuiten i Ned )op41sec Algemeen klassement. 1 Moser (Ita) 4 uur. 14 min. 41 sec. 2. Saronni dtai op 3 sec,3 Knud sen (Nooi op 6 sec.. 4 De Vlaeminck (Bel) op 20 sec.. 5 Laurent iFra) op 25 sec 6. Beccia (Ita) op 33 sec 7 Bertoglio (Ita) op 36 sec.. 8 Johansson (Zwei op 36 sec 9 De Muynck iBeliop43sec 10 VisentinnIta)op45sec 24 Roy Schuiten (Ned.) op 1 min 21 sec MILAAN SIDIANP- De negentienjarige verdediger van AC Milan. Franco Ba rest. is door de Italiaanse sportpers tot voetballer van het jaar gekozen Hg kreeg 295 stemmen Tweede werd zijn clubgenoot Aldo Maldera met 46 stem men FLORENCE - De kans is groot dat de Ronde van Italiè er de oorzaak van zal zijn dal veel Italianen besmet worden met een oogontsteking. Dat is althans de me ning van professor Giovanni Rama, werkzaam op een ziekenhuis in Venetië Rama heefl bij verscheidene coureurs, onder wie de Italianen Battaglm. Saronni en Moser een ontsteking geconstateerd van het hoornvlies en het bindvlies. een uiterst hinderlijke 'ziekte voor een wielrenner De infectie is zeer besmettelijk en Rama vreest dat hele delen van Italië erdoor worden aangetast vla de karavaan van de Giro Rama waarschuwt bovendien ..De ontsteking is niet van voorbij gaande aard In dertig procent van de gevallen heeft het een blijvende verminde ring van het gezichtsvermogen tot gevolg De infectie vereist uitgebreide medi sche begeleiding'' Volgens Rama is het zeer aan te bevelen dat de gehele karavaan van renners en volgers zich onderwerpt aan een preventief onderzoek Op donderdagmiddag 3 mei kw amen mijn vrouw cn ik in New York aan. Vrijdagochtend was ik er ach- ler. dal Cosmos op zondag 6 inei om half drie tegen Houston Hurricane zou spelen. Vrijdagmiddag ver voegde ik me op Rockefeller Plaza 75, het hoofd kwartier van Cosmos, en w erd ik door de lokettiste die via een computer kaartjes verkocht voor alle nog komende thuiswedstrijden van Cosmos, naar de 16e verdieping gestuurd. Vragen naar Chuck Adams. Director of Public Relations. Janie Stevens, Assistant Public Relations Director, werd opge trommeld. Ik legde minzaam uit, dat ik een sport journalist uit Amsterdam. Holland, was. en of ik voor zondag twee perskaarten kon krijgen. Zij legde aanzienlijk minder minzaam uit. dat ik een dag eer der had moeten komen: de uitreiking van perskaar ten was donderdagmiddag om 5 uur gesloten. Ik leg de (extra minzaam) uit. dat ik toen nog niet gearri veerd was (wat niet helemaal waar was. maar in de praktijk toch kloptcl. en dat ik niet uit 42nd Street kwam, maar uil The Netherlands. Voor de volgende thuiswedstrijd, verzekerde ze mij. kon ze wel voor perskaarten zorgen. Ik zei. al iets minder minzaam, dal ik niet van plan was de rest v an mijn leven voor Cosmos in New York te blijven, dus dat ik er dan (op 20 mei) allang niet meer zou zijn. Tja, niets aan te doen dan. zei ze. Mr. Adams w as er niet, die w as met het team naar Toronto, het enige w at ze kon aanra den was, om zondagmiddag bij het loket voor de pers naar Mr. Adams tc vragen De hiërarchische verhoudingen imerkte ik in de loop der week i zijn in de Verenigde Staten niet veel minder strikt dan in de Sowjet-Ume. een club is ver heen als zelfs de assistente van de perschef de verantwoor delijkheid niet durft te nemen een Amsterdamse sportjournalist, afkomstig uit de geboortestad van Johan Cruijff. die ze zo graag wilden hebben, aan een perskaart te helpen Ik besloot het zekere voor het onzekere te nemen en kocht beneden voor 6 dollar per stuk plaatsen achter het doel. Omdat iedereen heel zorgelijk reageerde als ik yroeg hoe je het beste naar het Cosmos-stadion kon gaan (politieagenten en jon gens met baseballknuppels op weg naar een of andere wedstrijdi. omdat het stadion namelijk helemaal in New Jersey lag en zonder eigen auto eigenlijk alleen met een Greyhound-bus te bereiken was. besloten we bijtijds vanaf het grote busstation Port Authority te vertrekken Blijkbaar lag het stadion helemaal in een andere straat, en je kon beter iets te vroeg zijn dan iets te laat. De bus vertrok om kw art voor 12. cn om 12 uur waren we bij het stadion. Gelukkig scheen de zon volop, op het grote parkeerterrein waren al heel wat auto's gearriveerd, met hele families of groepjes vrienden die uit de bagageruimte een barheque op pootjes haalden, een grote zak barbeque-kolen op de barheque gooiden en vlees aan slokjes begonnen te roosteren In mijn Europese onschuld dacht ik. dat zij die vervolgens te koop zouden aanbieden, maar hel bleek overal een onderdeel te zijn van de eigen pickniekpartv. Men gaat niet naar voetballen voor het voetballen, het voetballen lijkt voornamelijk een alibi voor een algehele uitgaansdag. Bij het loket voor de pers legde ik aan een meneer mijn simpele probleem voor. Hij vroeg naar mijn perskaart Hij begaf zich er mee naar de telefoon, en begon een gesprek te voeren waarin hij twee keer letter voor letter mijn naam spelde. De meneer aan de andere kant van de lijn bleek geen kennis aan die naam te hebben, en het vonnis luidde dan ook, dat de perstribune helaas vol was. Ik vroeg, met het geduld dat ik in files op Amsterdamse grachten heb aange leerd of ik dan tenminste na afloop van de wedstrijd de perskamer binnen mocht, om bijvoorbeeld even met Wiihelmus Rijsbergen te praten Niet dat ik ooit in Nederland de behoefte had gevoeld met hem te praten, maar je moet w at verzinnen als je voor zo n ioket staat Maar nee. ook dat was totaal onmogelijk Met andere woorden: de leidinggevende figuren van Cosmos (in totaal een man en vrouw of zeventig, waaronder Mick Jagger als International Con sultant. alsmede een Director of Cosmos Girls, een Choreographer Trainer van de Cosmos Girls, een Cosmos Girls' Uniform Designer, een Boots Acces soires-verzorger van de Cosmos Girls en een Line Captain van de Cosmos Girls: (namen en functies die in het 120 bladzijden tellende programmablad on der het kopje „Clubs Directory" te vinden waren) nemen zichzelf en hun club bijzonder serieus We hadden kllang besloten alles maar van de humo ristische kant te bekijken en omdat de poorten van het stadion nog gesloten waren, voegden we ons bij de enkele tientallen fans die post hadden gevat bij de Team Entrance. Die werd bewaakt door een tiental functionarissen met walkie-talkies en wapperende kaarten aan hun revers of riem. die hen als functiona ris onderscheidden van de gewone man Spelers die hun auto op een gereserveerd gedeelte bij de speler singang hadden geparkeerd werden met een twee persoons elektrisch witkarretje door zo n functiona ris met een snelheid van 15 kilometer per uur naar dc kleedkamer gereden, en arriverende fotografen ble ken ook allemaal al zo'n grote kaart aan hun lijf te hebben hangen, zodat ze al vanuit de verte ais be voorrechte beroepsbezoekers te herkennen waren Opvallend was ook op dal vroege uur al de grote hoeveelheid meisjes in de middebarc schoolleeftijd, dicacte de presence gaven. Ik schat dal tenslotteeen derde van de totale stadionbevolking tijdens Cos- mos-Hurricane (die ik op zo'n 50.000 toeschouwers schatte) uit vrouwen en meisjes bestond. Bij de in richting van het stadion is daarmee ook rekening gehouden, want nadat we met de roistrap naar bo ven waren gegaan, troffen we op de promenade die op een hoog ononderbroken rond het hele stadion loopt, om en om toiletten („rest rooms") voor man nen en voor vrouwen aan. En eën zo'n toiletruimte bevat dan weer een tw huietal damestoiletten, kom daar in Nederland eens om Ook op andere wijze wordt de inwendige mens uit stekend verzorgd Ik heb ze met geteld, maar ik schat dat om de zeventig meter op die promenade een goed geoutilleerde snackbar staat waar je. bU een over vloed aan jong personeel, allerlei dranken, versnape ringen en eetwaren kunt krijgen. Verder zwermen er tijdens de wedstrijd tientallen jongens van Harry M Stevens met bier Coca Cola en dergelijke over de tribunes uit. waarbij zi) het bier uit de blikjes eerst in kartonnen bekers moeten schenken, omdat zware wegwerpartikelen verboden bezit zijn voor de be zoekers Om daarop toe te zien is naast een overvloed aan geüniformeerde, jonge suppoosten (geen gepen sioneerden. zoals bij ons vaaki ook een eskadron Hogeboom-pollüe" aanwezig, dus het bleef aardig rustig tijdens de wedstrijd Maar daarover de volgen de keer Nico Scheepmaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 33