Hoopdat kabinet de ouderen ontzietis nu wel verdwenen GOIIM'S GLORIE FABRIEKEN LOPIK WELINGELICHTE KRINGEN LEZEN GE KRANT. Tot 1985 ligplaatsen aan Oosterschelde met 2000 uitbreiden Milieuraad wil snel realisering zuiveringsinstallatie Walcheren chauffeur/i besteller Europese commissie moet afspiegelingscollege van parlement worden VRIJDAG 18 MEI 1979 wij geven met grote verslagenheid kennis dat. slechts enkele maanden voor zijn pensionering plotseling is overleden KO DEURLOO procuratiehouder van onze bank Gedurende byna 48 jaar heelt hij zijn beste krachten aan de bank gegeven, zowel in Tholen als in Bergen op Zoom Wy verliezen in hem een zeer gewaardeerd col lega. wiens innemende persoonlijkheid wij altyd in hoge ere zullen houden Directie en personeel Amro-bank District Bergen op Zoom Tot onze diepe droefheid is na een geduldig ge dragen lijden, zacht en kalm van ons heenge gaan mijn innig geliefde man, onze lieve zorg zame vader, behuwdvader, opa en schoonzoon ADRIAAN LOBBEZOO echtgenoot van Adriana Zander op de leeftijd van 69 jaar. RUland-Bath Waarde: RUland-Bath Lagos (Nigeria): RiUand-Bath RUland-Bath A Lobbezoo-Zandee M J Blok-Lobbezoo J J. Blok Suzette C J Lobbezoo C. J. Lobbezoo-Wisse Irma en Marcel J. C Lobbezoo M Lobbezoo-Modders Rutger en Bastiaan J M Moret-Lobbezoo T Moret Tonny en Arianda A. C Lobbezoo w Lobbezoo-Dekker M. Zandee-Korstanje 4411 AH RiUand-Bath. 17 mei 1979 Vliedbergstraat 7 De begrafenis zal D v plaatshebben op maan dag 21 mei as om 13 00 uur vanuit de bijgebou wen van de Geref Kerk, Valckenisseweg Simpelweg de meest vooruit strevende grasmaaier ter wereld Mei zijn krachtige benzine motor maai: Flymo sneller en eenvoudiger dan ooit, omdat hij door zijn vernuftige luchtkussen soepel over de grond zwevend maait. Komt u maar eens kijken. Met ontroering namen wij kennis dat de Heer van dood en leven tot Zich heeft genomen onze oud-collega en vriend HENDRIK JACOB MEIJAARD op de leeftijd van 78 jaar Met dankbaarheid gedenken wij de zeer vele ja ren. dat de overledene in verschillende be stuurlijke functies de belangen van onze kerk met volle inzet en grote liefde behartigde Zij gedachtenis zal bij ons voortleven. Kerkeraad. kerkvoogdij en notabelen van de Ned. Her vormde Kerk te Wemeldingc Wemeldinge, 15 mei 1979 Met grote droefheid geven wij kennis dat de Here zeer onverwachts tot Zich genomen heeft onze innig geüefde vader, behuwdvader en opa JACOB KRIEKAARD weduwnaar van Teuntje van Iwaarden op de leeftyd van 79 jaar Goes: C. Kriekaard Astrid Breskens: J J Traas-Kriekaard C. J. Traas Leo. Jaap. Robbie, Eddie, Evelyn Krabbendijke: J.'A. Kriekaard J M Kriekaard-Paauwe Jacob, Sabina, Tea Rilland: A. J Kriekaard P A. Kriekaard-Dammc Lianne, Miranda Krabbendijke. 17 mei 1979 Huize 'Nieulande' Post- en condoleantieadres Deltastraat 24. 4413 ED Krabbendijke De begrafenis zal D V. plaatshebben op maan dag 21 mei vanuit de aula van huize 'Nieulande om 14.30 uur fabrikant van margarine, vellen, oliën, sauzen, mayonaise, mosterd, plccalllly. pindakaas en satésaus, voor de levensmiddelen en horecabranche wij op korte termijn een Leeftijd: 21-24 jaar Standplaats: Goes De werkzaamheden bestaan uit het afleveren van bestellingen bij de consument in van tevoren geplande routes Bij gebleken geschiktheid bestaat de mogelijkheid om opgeleid te worden voor de funktie van assistent-vertegenwoordiger. Het bezit van groot-rijbewijs strekt tot aanbeveling. Sollicitaties uitsluitend aan ons kantoor te Lopikt.a.v. de heer A. A Stolker. STANDPUNT WATERSPORTVERBOND: ZIERIKZEE - Het Koninklijk Neder lands Watersport Verbond (KNWV) is van mening dat de waarde van het Oosterscheldegebied zoveel mogelijk behouden moet worden. Deze doelstel ling kan volgens het Verbond mede worden nagestreefd door een gefa seerde jachthavenontwikkeling. Het KNWV vindt dat de ontwikkeling van de Oosterscheldejachthavens moet worden gebaseerd op de lokale moge lijkheden en een door de georganiseer de watersport te activeren "positief gedragspatroon' in de vorm van ver enigingshavens. Uitbreiding van het aantal ligplaatsen met 2.000 tot 1985 en na 1985 een verdere groei met 5.000 ex tra ligplaatsen acht het KNWV ge wenst. Het Verbond brengt de wensen van de georganiseerde watersport, op initiatief van de Werkgroep Deltawateren, naar voren in een brief aan de Stuurgroep Oosterschelde. Het KNWV deelt de Stuurgroep mee van oordeel te zijn dat de 'veronderstelde sterke binding, tus sen waterrecreatie en verblijfsrecreatie op het land' niet juist is. Verder wijst het Verbond de stelling van de hand dat watersport vervuiling van het milieu tot gevolg zou hebben. Het KNWV vraagt de Stuurgroep het beleid voor het Oosterscheldegebied mede te baseren op de volgende aanbe velingen: Fasenng van de ontwikkeling steu nen door opvang van schepen van el ders mogelfjk te maken. (Wegnemen van 'planologische belemmeringen'i Aan te leggen jachthavens situeren in de directe nabyheid van steden of dor pen Havens nabij de werkeilanden een functie geven als havens voor apssan- ten. Het Oosterscheldegebied betaalbaar houden voor 'de doorsnee Neder lander'. (Middelen nodig voor een gefa seerde inrichting van een project mo gen niet ten laste van de watersport komen). Ongeveer duizend ouderen bezochten donderdag de Zeeuwse kanddag ANBO VOORZITTER OP EERSTE LANDDAG OUDEREN IN KAPELLE: ROND DUIZEND DEELNEMERS KAPELLE - "Het is van groot belang dat we als ouderen waakzaam blijven. Indien er daadwerkelijk bezuinigd moet worden dan wel op een eerlijke manier. Aanvankelijk bood 'bestek '81' ons de hoop dat de zwakkeren in de samenleving ontzien zouden worden. Door een aantal maatregelen van het huidige kabinet is die hoop verdwe nen. Het zijn niet steeds de sterkste schouders die de zwaarste lasten moe ten dragen" Dit zei de heer J. van de Waal. landelijk voorzitter van de Al gemene Nederlandse Bond voor Ouderren (ANBO), donderdag in de veiiinghal te Kapelle, tijdens de eerste Zeeuwse Landdag voor ouderen. Hier bij waren zo n duizend ouderen aan- Dë heer Van de Waal noemde in zijn toespraak een aantal maatregelen van het kabinet. Zoals de halfjaarlijkse kor ting op de AOW, de eigen bijdragen in de ziektekosten en de 3500 verzor gingsplaatsen die in bejaardenhuizen moeten verdwijnen Naar de mening van de ANBO-voorzitter blijkt hieruit, dat de ouderen in deze. economisch, moeilijke jaren een aantal van hun ver worven rechten moet inleveren. In zijn betoog ging de heer Van de Waal in op deze in het verleden verworven rechten voor de ouderen. Met name na de tweede wereldoorlog hebben de ouderen-organisaties vee! bereikt. Zij vormden een macht die invloed kon uitoefenen óp parlement en regering Ook nu dreigen er weer gevaren, het is dan ook van belang dat de ouderen zélf een en ander aan de regering weten duidelijk te maken. Hiervoor is een krachtige oudern-organisatie nodig", aldus de ANBO-voorzitter Gedeputeerde A L. van Geesbergen meende dat er in de samenleving een verkeerde beeldvorming over de oude ren vestaat. Hij zei dat uit onderzoekin gen bleek hou met name de jongeren bepaalde begrippen, zoals apathe, in- validiteitr, gering inkomen en vermin derd geestelijk vermogen, vereenzelvi gen met ouderen De gedeputeeerde acht het dan ook een taak van de ANBO om deze onjuiste beeldvorming recht te zetten Samenleving S. JONKER IN INLEIDING VOOR CD A-STA TENKRING MIDDELBURG: Energiecomité tegen overeenkomst PZEM met Franse opwerkingsfabriek OOSTBURG - Het cncrgiecomitr Zee land heeft ernstige bezwaren tegen de voorgenomen overeenkomst tussen de PZEM en de Franse opwerkingsfab riek in La Haque. Het comité vreest dat Nederland na het afsluiten van een dergelijkeovereenkomst niet meer om kernenergie heen kan. De toegezegde brede maatschappelijke discussie over kernenergie wordt met een derge lijk contract een lachertje, aldus comi télid Ron Vermeer tijdens een bijeen komst van het comité donderdag avond in café 'De Postiljon' te Oost burg. De heer Vermeer betichtte het dage lijks bestuur van de PZEM van een on democratische handelswijze. Het grootste deel van de voorlichtings avond m Oostburg was gewydaan de kerncentrales te Doel. waar op 2 juni een grote demonstratie wordt gehou den De visie van het Zeeuwse energie comité ten aanzien van kernenergie werd aan het begin van de avond, die werd bezocht door een vijfentwintigtal belangstellenden, uiteen gezet in de film 'Nog meer kerncentrales? De voorlichtingsavond werd besloten met een discussie. MIDDELBURG - De in 1981 nieuw te benoemen leden van de Europese Commissie (hel 'dagelijks bestuur' van de EEG-landen in Brussel) zullen moe ten worden gekozen naar de afspiege- .ling van de in het Europese Parlement vertegenwoordigde partijen. Tot die stelling kwam donderdagavond de heer S. Jonker, verkiesbaar kandidaat op de lijst van de Europese Volkspartij voor één van de zetels in de christen democratische fractie in Straatsburg, in een inleiding voor de CDAStaten- kring Middelburg in de Getuigenis- kerk te Middelburg. De heer Jonker vond de samenstelling van een Europese Commissie naar de getalsverhoudingen in het Europees Parlement des te meer logisch omdat het parlement in Straatsburg de be voegdheid zal hebben de Europese Commissie naar huis te sturen. De sa menstelling van de huidige Europese Commissie kan volgens de heer Jonker in ieder geval niet als representatief voor de democratische afspiegeling in het parlement worden beschouwd, Uit 'normen van fatsoen' zou de voorzit- CNV teleurgesteld over functioneren provinciale raad voor het milieu MIDDELBURG -..Het CNV-Zeeland beziet met teleurstelling en toene mende verbazing het functioneren van de Provinciale Raad voor het milieu. Afgezien van het aantal bijeenkom sten van de Raad, dat erg laag is in verhouding tot de milieuproblemen, die zich in Zeeland voordoen, worden een groot aantal zaken nooit op de ver gadering besproken." Dit deelde dis trictsbestuurder L. Q. Phernambucq van het district Zeeland en Goeree- OverP.akkee donderdag mee tijdens de vergadering van de Provinciale Raad voor het milieu in het gebouw van het Waterschap Walcheren in Middelburg. De gedeputeerde voor milieuzaken W Don betrok de brief van" het CN.V in een -discussie over hel functioneren van de Raad, dat hy donderdagmiddag aan de orde stelde, naar aanleing van het groot aantal leden, dat had afgezegd voor de ze vergadering.Volgens de heer Pher nambucq komen op de vergadering zelden of nooit zaken aan de orde-als de opslag van radio-actief pfval te Borsele. een mogelijke terugnemingsplicht van radio-actief afval vanuit Frankrijk, de toekomst van de Oosterschelde, de zo genaamde 'chemische sneeuw' en de uitstoting van broom door Broomche- mie. Als verklaring hiervoor ziet het CNV ondermeer een te zware ambtelij ke belasting van de agendacommissie „Wy willen graag onze bijdrage leveren aan een agenda, die de actualiteit meer benadert dan de bespreking van ver slagen over situaties van twee tot drie jaar geleden, aldus de heer Pher nambucq Hij pleitte daarom voor éen agendacommissie, waarin ook mensen van buitenaf hun inbreng kunnen heb ben. Dit is volgens voorzitter W Don van de Provinciale Raad niet nodig, omdat elk lid van de raad agendapun ten kan aandragen „Ik vind wel dat wy regelmatiger moe ten vergaderen, maar wij moeten er ook voor waken, dat er niet te veel verga derd wordt, zodat de mensen vergader moe worden." aldus de heer Don ter van de Europese Commissie, de Brit Roy Jenkins, er volgens de heer Jonker goed aan doen om de huidige commis sie te laten aftreden, al vreesde hij dat dit uit praktische overwegingen wel niet zal gebeuren. Ook om een andere reden is dat niet eenvoudig, omdat de Europese commissarissen als dagelijks bestuurder nu eenmaal door de rege ringen van de EEG-lidstaten worden benoemd. De heer Jonker stelde aan de andere kant dat er straks in 1981. als de huidge termijn van de Europese Commissie atloopt. geen reden aanwezig is om niet tot een democratische afspiegeling 1e komen. Hy meende dat dit te meer no dig is omdat dan de toetreding van Griekenland een feit zal zijn en er op nieuw nieuwe verhoudingen binnen het Europees Parlement worden gescha pen. Landbouw In zijn inleiding ging de heer Jonker verder nog in op een aantal land bouwproblemen. Hij meende dat het probleem van de enorme landbouwo verschotten niet kan worden opgelost door het nemen van allerlei prijsmaat regelen, maar door het maken van een premieregeling voor de vermindering van de produktic. 'Dat houdt de boer op zijn werk en de boer houdt er zijn inkomen mee', aldus de heer Jonker. De CDA-statenkring Middelburg stelde zich donderdagavond verder achter de brief van het Vlissingse CDA inzake de problematiek rond hel RSV-concem en met name de positie daarin van de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen. Verder merkte hij op dat de ouderen als grope nauw met de samenleving v erbonden dienen te blijven. "Zeeland heeft een groot aantal bejaarden, zo'n 14 procent, en het is dus van groot be lang dat ook deze groep aan z'n trekken komt. Het is knap dat u deze dag met zovelen bij elkaar bent. Ga zo door en u zult zeker gehoord worden in de sa menleving", betoogde de heer Van Geesbergen. Drs. A. Willems. bejaardenconsullent in Zeeland, zei in zyn toespraak, dat het de ouderen niet gemakkelijk wordt ge maakt om echt te kunnen meebeslissen en invloed uit te oefenen "Dit komt vooral door onleesbare nota's en rap porten Ook de 15 000 leden die de AN BO in Zeeland telt. schijnen niet ge noeg te zijn voor bestuurders om de ouderen te laten meebeslissen. Veel be sluiten worden vóór ouderen genoe- men, maar weinig dóór ouderen", zei de bejaardenconsulént. "De samenleving is er nog niet op- inge steld om veel aan ouderen over te laten Je krijgt de indruk dat e alleen over de biljardclub beslist mag worden. Ook voor ouderen zelf betekent dit dat een nog gtotere inzet gewenst is. Daarom zyn de kadercursussen, die dit najaar van start gaan. van groot belang. Ik hoop dan ook dat de wachtlijsten voor deze cursussen groten zullen zijn dan die voor de bejaardenhuizen. In de toe komst zullen de bestuurders 'last' moe ten krygen van de ouderen'aldus de heer Willems De heer H W Hletkamp, vertegen woordiger van de stichting bejaarden- Temeuzenaar in hoger beroep na veroordeling voor heroïnebezit DEN HAAG - De 37-jarige sehildcr J. M. M. uit Terneuzen was bij het gerechts hof in Den Haag in beroep gegaan te gen zijn veroordeling door de recht bank in Middelburg. Het vonnis, voor het bezit van anderhalve gram hero ine, luidde zes maanden gevangenis straf. waarvan drie voorwaardelijk. De procureur-generaal in Den Haag vond dat, vonnis echter te mild en eiste zes maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf De verdediger voerde redenen tot clementie aan. Het hof wijst over veertien dagen arrest. huizen in Zeeland, ging wat naderat* het bejaardenbeleid in Nederland s Europa. Hij merkte op dat het iaaa het beleid niet alleen gaal om maar meer om wal. menselijkheid aansluiting hierop meende dr. H. J.y de Jong, beleidsmedewerker van« ANBO, dat niet de arbeid de eea plaats in de samenleving dient in nemen, maar dat deze plaats meen# komt aande mens; "Een bejaarden#, beschouwd worden als een volwas^ lid baan de samenleving, meteenerr plaats' Ontvangst Morgens voor de aanvang vu i landdag werd een aantal eregasts ontvangen op het gemeentehuislefc pelle. Burgemeester G. Huitsingrz Kapelle zei in zijn welkomswoordw heugd te zijn een actieve bond als» ANBO in Kapelle te mogen onlni gen.In zijn toespraak in de veilinjU benadrukte hij nog eens dezegrolta tiviteit, door te wijzen op het gm aantal aanwezigen op deze dag. "b organisatie demonslrcerd duidelij dat ouderen zichzelf, voorzover dep zondheid dit toelaat, best kunnen w den. Betutteling van bejaarden isdz ook uit den boze. Helaas komt dit::; veel voor. Hoe vaak worden ondera niet getutoyeeerd alleen omdat ouder zijn", zei de burgemeester. Na het grote aantal sprekers sloot is bejaardenkoor 'Zanglust' uit Vlis:- gen het officiële gedeelte af. s Middag was er een feestelijk programma te ongeveer half vijf werd deze eerrï Zeeuwse landdag afgesloten met s: slotwoord door dd ANBO -voorat» van het gewest Zeeland, de heer A. van der Graaf. Mannelijk raadslid kreeg oproep voor baarmoeder-onderzot! OOSTBURG Hel Oostburgx'. V V O-raadslid de heer J. P S A Thomas heejldeze u eek een oproep gekregen om op 28 mei dee.ller.i- men aan het baarmoedcrhalska*-\ heronderzoek. „De problem kwamen pas bij het invullen vaiiit achterzijde van de oproep; ik me echt niet herinneren wanneeri): mijn laatste toestand heb gehad', zo drukte de heer Thomaes zich donderdagavond tijdens it raadsvergadering in Oostburg uil. Misschien is de afzender van fó kaartje in de war geraakt, doorit voornaam van het raadslid Hm me voor vrienden en bekenden De heer Thomaes taangeschrem j met geachte mevrouw wordt utr zocht om op het onderzoek le w schijnen in makkelijke kledingei met met laarzen Als de heerTha maes met kan deelnemen om welke reden dan ook. dan wordl hem, zocht, bericht tc geven, want 3 meldt het kaartje, er is voo tijd gereserveerd. TEN OOSTEN VLISSINGSE BUITENHA VEN BRIEF AAN COLLEGE GS MIDDELBURG - Dc provinciale raad voor het milieu doet een ernstig beroep op alle betrokkenen, om de snelle realisering van een zuiveringsinstal latie voor rioolwater uit Walcheren in het gebied ten oosten van de Vlissingse Buitenhaven niet te vertragen. Dit wordt schriftelijk meegedeeld aan het college van gedeputeerde staten van Zeeland. De raad besloot hiertoe tij dens de vergadering, die donderdag middag werd gehouden in het gebouw van het Waterschap Walcheren te Middelburg. Het provinciaal oestuur blijft volgens de gedeputeerde voor milieuzaken W Don vooral uit financieel oogpunt de voorkeur geven aan de spuikom van Ritthem als vestigingsplaats voor de zuiveringsinstallatie Hij zei ook niemand het recht te willen ontnemen om bezwaar te maken tegen vestiging van de installatie. Het nog langer onge zuiverd lozen van rioolwater is echter volgens hem, het. meest kwalijke. „De gemeente Vlissingen heeft de op dracht verstrekt tot herziening van het bestemmingsplan Buitengebied, waarin oorspronkelyk de nieuwe vee rhaven van Vlissingen was gedacht. Het Waterschap heeft de verzwaarde lozing van rioolwater by de spuikom van Ritthem aangekondigd, omdat 18000 woningen en 950 bedrijven wor den aangesloten op de persleiding. Als alle organen nu snel gaan werken kan het Waterschap binnenkort het bestek laten maken," kondigde de heer Don Dijkgraaf mr J A Larltshèer zei, dat liet Waterschap Walcheren de voorkeur blijft geven aan de spuikom by Ritthem als vestigingsplaats van de zuive ringsinstallatie. „Maar als de bouw met twee jaar ver sneld kan worden, geven wij de voor keur aan het terrein, waar de veerhaven gedacht is. Er is een redelyke kans. dat de installatie in 1982 of 1983 in gebruik kan worden gesteld,aldus de heer Lantsheer. Vervuiling De heer J. M. Bannink van het Zeeuws coordinatieorgaan voor natuur-land- schaps- en milieubescherming zei toch wel nadelen te zien in het terrein ten oosten van de Vlissingse Buitenhaven als vestigingsplaats van de zuiverings installatie, maar eerst de herziening van het bestemmingsplan te willen afwachten, alvorensbezwaren te ma ken. Hij informeerde ook naar het na delig effect van dc verzwaarde lozing op het zwemwater en of hierdoor spra ke is vaneen toename vanstankhinder bij de spuikom van Ritthem. Dcc vuiling van het zwemwater is vol?» mr. Lantsheer niet ernstig, omdatn» direct wordt geloosd op de Mest» schelde, maar via de spuikom,diet een soort zuiveringsinstallatie f® tioneert. „Soms stinkt het wel by de spuikoms soms niet. Dat ligt aan de hoeveel!», water m de spuikom. Het water sluit» stank namelijk af," aldus de hw Lantsheer Volgens milieu-lnspectft' drs G. J. Beijen wordt de negatieven vloed van de lozing van rioolwater K de Paardestraat in Vlissingen, het S* Rammekens en de spuikom bij R5 them duidelijk aangetoond ineenn» die binnenkort zal verschijnen. ..Er bestaat slechts een alternatief W is blijven doorgaan met lozen v£ rioolwater op het polderwater." aid! dijkgraaf mr. Lantsheer De w* ruigsinstallatie was op de agenda de vergadering aangekondigd als p'- blemen waterzuivering tussen Wate schap Walcheren en de gemeente® singen. De heer Lantsheer maaktehle tegen bezwaar, omdat wezenlijke pro blemen tussen het waterschap entf gemeente Vlissingen momenteel n# aanwezig zouden zijn Beide instantie hebben volgens mr. Lantsheer prow men, naar aanleiding van de wate zuivering. „Maar zij zijn bespreekt en oplosbaar," aldus mr Lantsheer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 8