Verborgen werkloosheid vrouwen zeer aanzienlijk Terneuzen boycot hoorzitting provincie over woonwagenplan Plan voor vliegopleiding via het vliegveld Midden-Zeeland FINANCIEEL RESULTAAT 1978 DOW CHEMICAL WEKT ZORGEN Minister geeft geld voor onderzoek onder werkzoekende Ooievaars vonden elkaar op schoorsteen lts Vlissingen >Ortus33< HEMELVAARTSDAG kker Uitbreiding vuilnisbelt Borsele kost 8 miljoen Weinig optimisme voor dit jaar ZEEUWSE RAAD VOOR DE ARBEIDSMARKT: MIDDELBURG - De Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt registreerteen aanzienlijke 'verborgen Sfkioosheid' onder vrouwen. Tot deze conclusie kwam de raad tijdens de plenaire vergadering ijjt in Middelburg werd gehouden. Na te hebben vastgesteld dat de werkloosheid onder vrouwen M 1977 in Zeeland aanzienlijk is toegenomen en thans na Groningen en Limburg in Zeeland relatief het grootst is, meende de raad dat de hoge werkloosheid onder vrouwen en de geringe deelname aan beroepsarbeid van vrouwen in Zeeland in vergelijking met Nederland in verband moet worden gebracht met de ondervertegenwoordigde dienstensector. De vooruitzichten op werkgelegenheid in deze sector zijn somber, zodat de raad besloten heeft om hierover in een volgende vergadering verder te praten. Dan zal de positie van de vrouw op de Zeeuwse arbeids markt nader worden bezien, jv Zeeuwse Raad voor de Arbeids markt stelde voorts vast dat het aan deel van de werkloosheid onder school- isrlaters op dit moment niet groter is dan landelijk. In vergelijking met een laar geleden is dit aantal evenwel aan merkelijk toegenomen, met name door de werkloosheid onder vrouwelijke schoolverlaters. Naar de indruk van de leden van de Raad zijn de verwachtin gen van de schoolverlaters over de door hem of haar te vervullen functie vaak te hoog gesteld, wat overigens geldt voor alle niveaus in het onderwijs. De raad is SPECIFIEKE ZEEUWSE PROBLEMEN van mening dat aan dit aspect in net onderzoek jeugdwerkloosheid dat mo menteel wordt uitgevoerd aandacht zal moeten worden besteed Naar aanleiding van de thans gevoerde actie door jonge boeren deelde de hoofdingenieur-directeur voor de be drijfsontwikkeling in de landbouw, ir. M. Sanders, mee dat 'uitstoot' van jon ge boeren maar betrekkelijk weinig voorkomt. De 'uitstoot' gaat voor de helft om natuurlijke afvloeiing, terwijl verder boeren stoppen als gevolg van het gebrek aan vakkennis en wegens onvoldoende grootte van het bedrijf. Een vertegenwoordiger tfan de Provin- Advertentie t ciaie Stuurgroep Werkloosheid zal voortaan de vergaderingen van de raad bijwonen De raad zal zich over de ont- wikkelingen in de stuurgroep laten in formeren door de heer M. L. Strous. die van beide organen lid is In de onder- nemersen werknemersvacature in het dagelijks bestuur werd "Voorzien door de benoeming van respectievelijk ir S. J de Graaf, directeur Vitnte-fabriek en de heer L. Q Phemambucq. districts bestuurder van het CNV. Tenslotte werden de jaarrekening 1978. het jaar verslag 1978 en de begroting voor 1980 vastgesteld Ven onze Haagse redacteuri DES' HAAG - De Zeeuwse Raad voor dt Arbeidsmarkt heeft 30.000 gulden ./kregen van minister Albeda (sociale aken) om een onderzoek in te stellen mar de specifieke problemen waar mee Zeeuwse jongeren bij het zoeken van een baan worden geconfronteerd. Het onderzoek, dat wordt uitgevoerd door het ETI en de Stichting Zeeland, loopt al enige tijd; begin november moet het klaar zijn. Behalve sociale jaken betalen ook het provinciaal be stuur en de Kamer van Koophandel mee,met bedragen van respectievelijk 21.000 en 10.000 gulden. Er rijn. zo legde de heer Filius. secreta ris van de Zeeuwse Raad voor de Ar beidsmarkt, donderdag uit, problemen die een echt Zeeuws karakter hebben Een goed voorbeeld is de geografische situering jongeren in met name Zeeuwsch-Vlaanderen worden met lange reistijden geconfronteerd als zij wvolg-onderwijs - dat zij in hun eigen reponiet kunnen vinden - willen genie ten Nauw verband daarmee houdt de fifcrenüatie van het onderwijs, stelt Filius Een met zo lang geleden uitgevoerd migratie-onderzoek toont volgens hem aan dat Zeeland "met een verirekover- schot van jongeren tussen de 16 en-24" jaar te kampen heeft. ..Wij willen weten «elke elementen daarbij een rol spe len". zegt Films over het onderzoek. Zeeland heeft bovendien te kampen met een duidelijke oververtegenwoor diging van de sectoren landbouw en in dustrie, en met ondervertegenwoordi ging van de dienstensector. Het onder- Mek moet die gegevens nader uitdie pen. De ETI en de Stichtng Zeeland houden zich ieder met een eigen deel van dat onderzoek bezig. Het ETI analyseert bet aanbod van jongeren, de Stichting Zeeland houdt een schriftelijke enqu'te onder jeugdige werklozen. De bedoeling is dat de Raad voor de Arbeidsmarkt met de gegevens van het onderzoek in de hand. de verschillende overheden gaat adviseren over de maatregelen die speciaal voor werk zoekende Zeeuwse jongeren soelaas moeten bieden. De subsidie van Albeda. die al een maand of twee geleden officieus was toegezegd, is vastgesteld na een positief advies van de Coördinatie Commissie van de landelijke Raad voor de Ar beidsmarkt. Er is voor heel Nederland 350.000 gulden beschikbaar: tien on derzoekprojecten - waaronder het Zeeuwse - hebben van Albeda ieder een bedrag van ongeveer 30.000 gulden ge kregen Grandioze b/oemenshow (zonder verkoop) Vrijdag 25 en zaterdag 26 méi a s.: Grandioze b/oemenshow (met verkoop) bloemen en tuincentrum Dagvaarding wegens flessetrekkerij werd vernietigd DFN' HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft in hoger beroep het vonnis van de Middelburgse rechtbank nietig verklaard tegen de 39-jarige Middel burgse slager IV. H. H. was door de rechtbank veroordeeld tot drie weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf wegens verschillende gevallen van flessetrekkerij door de hele provincie. De procureur-generaal bij het Haags gerechtshof vroeg vernietiging van de dagvaarding, omdat verdachte niet op het aangegeven adres woonde Het hol kon zich met de eis tot nietig verklaring verenigen VLISSINGEN-De afgelopen twee weken zijn regelmatig twee ooievaars gesignaleerd op Walcheren. Erkicamen meldingen uit Middelburg. Vlissingen en Oostkapelle De vogels werden aanvankelijk steeds apart waarge nomen. maar in Vlissingen schijnen ze elkaar tenslotte gevonden te hebben, want daar streken ze donderdag samen neer op de overkapping van een schoorsteen van de LTS aan de Zaaihoekweg Het is moeilijk te voorspellen of de ooievaars hier zullen blijven of dat ze verder trekken naar noordelijker broedplaatsen. Een andere mogelijkheid is, dat de vo gels een zwerftocht hebben ondernomen vanuit de ooi evaarskolonie in het vogelpark Hei Zwinbij Knokke. Op de foto De twee ooievaars op de schoorsteen van de LTS te Vlissingen Kort na deze donderdag genomen opname vlogen de vogels weer weg. BOOS OVER UITBLIJVEN VOOROVERLEG TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen zal maandag de grote afwezige zijn op een hoorzitting over het ontwerp- woonwagenplanZeeland. Vandaag (vrijdag) verzenden b en w van Ter- neuzen een 'pittige brief aan gedepu- MIDDELBURG - De Haarlemmer R. G. Grootendorst (47) heeft plannen om het vliegveld Midden-Zeeland te betrek ken in een sportvlieg-opleiding, die deels op het vliegveld kan worden ge geven en deels in Engeland, op Lydd Airport in Romney Marsh, Kent. Vol gens de heer Grootendorst zijn vlieglessen in Engeland aanzienlijk goedkoper. Een dergelijke gecom bineerde sportvlieg-opleiding biedt tevens nieuwe mogelijkheden voor het vliegveld Midden-Zeeland, aldus de heer Grootendorst, dal onder meer door een drastische verhoging van de erfpacht-canon in zijn voortbestaan bedreigd wordt. Grootendorst. zelf een vliegamateur, kwam toevalligerwijs in contact met de Engelse vliegclub 'Cinque Ports Flying Club' In Romney Marsh. Door deze ontmoeting kwam hij op het idee de mogelijkheden die een vliegopleiding in Engeland biedt naar Nederland over te brengen. De Engelse vliegclub heeft HEINKENSZAND - Het uitbreiden van de gemeenschappelijke vuilstort plaats voor Midden-Zeeland in de ge meente Borsele zal ruim 8 miljoen gul den gaan kosten. Er komt voor dat be drag bijna 17 hectare stortruimte bij. Deze grond kan dankzij de gemeen schappelijke regeling (door bemidde ling van het Borselse gemeentebe stuur) worden gekocht van het Haven schap Vlissingen. Ir moet ruim 7 miljoen gulden voor «orden neergeteld (36 gulden per vierkante meter). De aanleg- en inrich tingskosten van het nieuwe stort- pdeelte belopen ongeveer 1.4 miljoen gulden. De bestuurscommissie van de gemeenschappelijke regeling houdt ach in een openbare vergadering op maandag 28 mei met de definitieve kos tenopzet voor de uitbreiding bezag. De tmeenxomst wordt gehouden m het femeente huis van Borsele te Heinkenszand en begint om 14.00 uur. h) een eerdere bijeenkomst besloot de commissie al tot genoemde uitbreiding van de bestaande vuilnisbelt. De vliegschool bij Lydd Airport in Romney Marsh. een eigen vliegschool en luchttaxibe- drijf op Lydd Airport, dat gesitueerd is tussen Folkstone en Hastings aan de Engelse zuidkust De. gegeven oplei ding is voor het PPL (het Engelse A- brevet voor privévliegers). Deze PPL (Private Pilot's License) wordt echter niet automatisch door de Nederlandse Rijks Luchtvaart Dienst erkend, maar geldt wel als ervaringsuren voor het af: leggen van een examen voor het Ne derlandse vliegbrevet Doordat de vlieglessen van de Engelse vliegclub aanmerkelijk goedkoper zijn. stelt Grootendorst zich voor toekom stige leerlingvliegers eerst in Engeland een deel van de praktische opleiding te laten volgen, waamade opleiding vol tooid kan worden op onder meer het vliegveld Midden-Zeeland Dit zou kunnen door de aspirantvliegers vanaf vliegveld .Midden-Zeeland over te vlie gen naar Lydd Airport, een afstand van ongeveer40 minuten, bijvoorbeeld voor een vliegvakantie, of een lang weekein de. Alvorens men in Nederland praktisch examen mag doen, moet de vlieger vooraf met goed gevolg theoretisch examen hebben gedaan Daartoe kun nen op het vliegveld Midden-Zeeland de theoriecursussen worden gegeven, zo betoogt Grootendorst. Zijn plannen bieden verschillende mogelijkheden. Een volledige cursus PPL duurt 4 we ken en om vat onder andere 40 uur prak tijkervaring. landingsgelden, theorie en examen-en verblijfskosten. De totale kosten bedragen nog geen 6000, aldus Grootendorst, die in Nederland de En gelse vliegclub vertegenwoordigt Daarnaast bestaat ook de mogelijkheid om tijdens een lang-weekeinde een 'Pllot-stand-by' cursus te volgen voor ongeveer ƒ900, waarbij inbegrepen 5 uur praktijk op een Cessna-150 en ver- voers- en verblijfskosten in Engeland. Interessant Hoofd-vliegdienst van het vliegbedrijf Midden-Zeeland, de heer A. J de Beijer, vindt de plannen van de heer Grooten dorst „interessant." Hoewel hij niet di rect de voordelen van het vliegen in En geland ziet, zei hij het initiatief van de heer Grootendorst niet zonder meer af te wijzen. ..Wij geven al jaren vliegles sen op Midden-Zeeland en het geven van de aanvullende theorie-cursussen voor het Nederlandse vliegbrevet vormt dan ook geen probleem." Wel meent hij. dat een groot stuk voordeel van het nemen van een vliegopleiding in Engeland verloren gaat met het overvliegen van de leerlingen. „Wan neer de heer Grootendorst toch van mening is, dat de voordelen wel degelijk bestaan, dan zijn wij zeker bereid onze medewerking hieraan te verlenen," al dus de heer De Beijer De mogelijkheden om de leerlingen over te vliegen zijn op het vliegveld Midden-Zeeland aanwezig. Het vliegveld heeft een Pyper Lance en een Cessna-Centurion beschikbaar met zitplaatsen voor 6 personen. teerde staten, waarin zij hun ongenoe gen uiten over de procedure rond het ontwerpplan. Wethouder drs R. C. E. Barbë verklaarde donderdagavond m de raadscommissie voor openbare werken: „In die brief zal ook worden meegedeeld dat wij maandag •verhin derd' zijn De hoorzitting, die maandagavond wordt gehouden in lunchroom Van As- sche in de Terneuzense Noordstraat en wordt voorgezeten door gedeputeerde R. van Ommeren is de laatste in een serie van drie. Dinsdagavond werd in Middelburg de eerste (matig bezochte) hoorzitting gehouden, maandagmid dag volgt de tweede in Zierikzee. Het nieuwe woonwagenplan is veertien dagen geleden aan de Zeeuwse ge meenten toegestuurd. Het plan was vergezeld van een brief, waarin werd gewezen op de te houden hoorzittingen De WD-er W de Zeeuw kaartte de zaak donderdagavond in de raadscommissie aan. -,Ik heb uit een annonce in de krant begrepen dat de huidige accommoda tie, volgens het plan van de provincie, zou moeten worden uitgebreid met 15 staanplaatsen Ik ben er eigenlijk een beetje door overvallen. Is er overleg ge weest met b en w" Het antwoord van wethouder Barbé was kort en duidelijk „Neen". Hij voegde er aan toe; „Wat nu gebeurt is een uitvloeisel van de woon- wagenwet. Wjj hebben destijds als ge meenten de hele zaak gedelegeerd aan een 'schap'. Onze vertegenwoordiger in die gemeenschappelijke regeling was niet op de hoogte van een en ander en kon ons dus ook niet informeren". Drs Barbé wees er voorts op dat er. al leen al uit een oogpunt van ruimtelijke ordening, vooroverleg had moeten plaatsvinden. „Men had vooraf bij Ter- neuzen moeten informeren naar de mo gelijkheden". aldus de wethouder. Volgens het woonwagenplan dient het aantal standplaatsen voor woonwa gens met enkele tientallen te worden uitgebreid. Voor Midden- en Noord- Zeeland wordt gedacht aan een aantal van 23 en voor Zeeuwsch-Vlaanderen aan 34. Het plan voorziet ook in een aantal nieuwe centra, aangezien de be zetting van de bestaande woonwagen kampen gebonden ia aan een maximum van 25. Voorts dienen de nieuwe centra op korte afstand te lig gen van de bebouwde kom van een ge meente. Zo mogen niet meer dan 15 standplaatsen tellen. Zowel de be staande als de nieuwe woonwagencen tra moeten aan een aantal nienwe ei sen voldoen. Gedeputeerde Van Om meren wees er tijdens de hoorzitting in Middelburg op dat de gemeenten nu al moeten bekijken welke terreinen in aanmerking komen voor uitbreiding. Dit in verband met eventuele bezwa ren. Wethouder Barbé in een korte toelich ting. na afloop van de commissie ver gadering: „Het huidige woonwagen centrum bij Sluiskil telt 18 standplaat sen, 16 vaste en 2 voor passanten. Uit het plan van de provincie blijkt dat Terneuzen 15 extra standplaatsen zou moeten verwezenlijken Datkomt, vol gens ons, neer op een tweede centrum. Kijk, ik heb niets tegen de woonwagen bevolking, maar dit is toch wel zo In grijpend dat enig vooroverleg toch wel op z'n plaats geweest zou zijn". WETHOUDER BARBÉ 'verhinderd ZOMERMODE shirts, korte mouw blousons, korte mouw Alles wat luchtig en lek ker draagt: Licht gewicht pantalons, shorts enz. Uit onze voorjaarscollectie: iT Omzet en de netto-winst zijn gedaald HERENMODE l*n£e Ortlf 1! - MM4 TERNEUZEN - Dow Chemical Neder- land is bezorgd over de financiële re sultaten van het bedrijf over het afge lopen jaar. De omzet daalde met enkele procenten, terwijl de netto-winst met twee miljoen afnam tot 91 miljoen gul den. In het sociaal jaarverslag 1978 schrijft Dow de omzetdaling toe aan het niet al te rooskleurig economische klimaat in ons land en de koersstijging van de gulden tegenover vreemde va luta. Daarnaast wordt een gezond prijsbeleid voor de eigen producten ontregeld door laaggeprijsde impor ten uit Japan, de Verenigde Staten en de Oostbloklanden. Dow is niet al tè optimistisch gestemd over de vooruit zichten van dit jaar. Een onzekere factor is volgens het jaar verslag In hoeverre de marktprijzen van de eigen produkten de grote kostenstij gingen van voornamelijk grondstoffen en energie kunnen opvangen. Van grote mvloed hierop is het verlenen van over heidssteun aan de industrie in sommige landen en de politieke situatie in het Midden-Oosten. „De chemische indu strie werkt internationaal concurre rend", zegt de heer W. J. Kerckhaert, lid van de raad van bestuur. „Overheids maatregelen verstoren de Internatio nale markt, omdat landen goedkoper kunnen afzetten Desondanks meent de heer Kerckhaert dat Dow de nodige veerkracht bezit ozp de vooruitzichten van een gezond bedrijf te hebben. „Naarmate de pryzen van grondstoffen stijgen, zullen procesverbeteringen erg belangrijk zbn". meent hij. De daling van de verkoopprijzen en de stijging van de produktiekosten had een zeer ongunstige invloed op het bedrijfsre sultaat. Sinds de zomermaanden van 1978 steeg met name de prijs van Nafta, een voor Dow zeer belangrijke grond stof. desastreus. Een ton nafta kost nu ongeveer 250 dollar per ton; in mei vorig jaar was dat nog 130 dollar. Dat de net to-winst ondanks deze prijsstijging slechts twee miljoen gulden lager werd. is te danken aan het opnemen van koerswinsten in de resultaten van 1978 Het eigen vermogen van Dow steeg met 82 miljoen gulden In 1978 werd 109 miljoen uitgegeven voor nieuwe inves teringen Voor 1979 staat er voor 100 miijoen aan investeringen op de balans Investeringen Voor de Dow-vestiging in Terneuzen staan geen grote uitbreidingen meer op stapel. Hoewel wordt gewerkt aan de uitbreiding van de Aminusfabriek en de bouw van een Latexfabriek, zul len investeringen voornamelijk in landen als Korea en Canada plaatsvinden. De zekerheid van de be voorrading ter plekke speelt hierbij een belangrijke rol. Overigens moet Dow op de braakliggende terreinen voor 1984 vijftien procent bebouwd hebben. De bouw van de Latexfabriek brengt een geringe vergroting van het aantal arbeidsplaatsen met zich mee. Ver wacht wordt dat het personeelsbestand dit jaar met een kleine dertig man zal toenemen. Eind vorig jaar werkte er op een totaal personeelsbestand van 2819 2073 man in Temeuzen. Opvallend is dat bij Dow Temeuzen slechts 134 vrouwen werken Dat, terwijl Dow sinds enkele jaren poogt ook vrouwen te inte resseren voor het werken in de produk- tiesector. Wervingsacties hebben ech ter niets uitgehaald. De dalende lijn in het totaal aantal on gevallen zette zich ook in 1978 voort Vorig jaar viel er één dodelijk ongeval te betreuren, maar verder deden zich geen ongelukken met ernstig letsel voor. Hoewel het gemiddelde ziekteverzuim van Dow Chemical (4,6%positief is ten opzichte van het gemiddelde van de chemische industrie (7,3%) steeg het ziekteverzuim in 1978. Naast, zuiver medische waren ook bedrijfsgebonden faktoren aanleiding tot een verhoogd verzuim. Uit de gegevens blijkt dat jongeren zich vaker ziek melden dan ouderen De duur van het ziektever zuim ligt bij ouderen echter hoger Of het experiment met de vijf-ploegen- dienst van nadelige invloed is op het ziekteverzuim is nog niet bekend. Het twee-jarige experiment loopt eind dit jaar af Bejaarde dame in Middelburg werd slachtoffer van grote oplichterij MIDDELBURG - Een keurig uitziende en welbespraakte man van ongeveer 30 jaar heeft donderdag een bejaarde dame te Middelburg voor ettelijke honderden guldens opgelicht. De al leen wonende dame werd voorgehou den dat zij een prijs had gewonnen, samen met vier anderen, ter gelegen heid van de opening van een zaak op het groot industrieterrein. Hierbij overhandigde de man de bejaarde da me een barometer en een ouderwets lijkende olielamp. Ook kreeg zij nog een twgetal vazen, waarvoor zij echter 400 moest betalen. De vrouw liet zich overhalen en betaal de promp de 400, waarvoor de man haar een kwitantie aanbood. Een be zoekende zoon doorzag de oplichterij en waarschuwde de politie. Het ver moeden bestaat, dat de man nogmaals zal toeslaan. i Advertentie) het aanbouwprogramma in verschillende Mimnpi kleuren essehout Altena-inti/archi Scheldestraat 25-2.9. Vlissingen tel. 01184 -13476

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 7