Spanning in de strijd om de degradatie ROEIEN bondag beslissing: Axel of Terneuzen degradeert Terneuzense Boys mag niet meer verliezen Wilskracht kan Anneke naar de top brengen Eïïext™ LA LOUVIERE EN FC LUIK BELANGRIJKSTE KANDIDATEN VOOR TICKET TWEEDE KLASSE pnnAG 18 MEI 1979 ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7 ZAAMSLAG - Eindelijk is het dan zo ver: Beveren is de nieuwe kampioen vin België. Voor de eerste keer is de Kiaslandse club de primus bij onze miderburcn. Vorig jaar werd de natio- "»le beker al veroverd. Bevelen «achtte niet op de uitslag.van de wed strijd Anderlecht-Wintcrslag, want ketene punt, dat nog nodig was in de ptvedstrijd tegen Beringen werd via «n 0-0 behaald. Nog voordat bekend «crd dat naaste concurrent An derlecht zijn laatste hoop en ook de «cdstrijd verloren had (1-2) werd het veld van Beringen een prooi van de duizenden meegereisde blauw-gele supporters. De strijd om de degradatie werd niet duidelijker. De belangrijkste kandida ten La Louviérs en FC Luik verloren beiden hun wedstrijd en kunnen nog al tijd niet gerust adem halen. Met nog twee wedstrijden op het programma blijft de spanning nog even voortduren. Ook de verdeling van de plaatsen, die recht geven op deelname aan Europees voetbal blijft nog even doorgaan. Club Brugge kan dat wel afschrijven na de 1-3 thuisnederlaag tegen RWDM. dat zich goed herstelde van de zware ne derlaag van afgelopen week. Lokeren. Standard en RWDM zullen de p.aatsen gaan verdelen. TERWIJL Anderlecht en Club Brugge nog in de running zitten voor de Belgische beker. De meeste aandacht gaat nu nog uit naar de strijd om de degradatie. WieK V Kortrijk zal vergezellen op weg naar tweede klasse blijft vooralsnog een open vraag. FC Luik staat voor de zwa re opgave om Anderlecht partij te ge ven. Toch mag zo maar niet veronder steld worden dat Luik aan het kortste eind trekt. Drie redenen zijn daarvoor aan te geven: Anderlecht is uitge schakeld voor de titel en de motivering zal niet zo groot meer zijn; de Brusselse club verloor zaterdag thuis van Win ter slag en ten derde werden de paars-wit- ten in de uitwedstrijd met, 4-0 verne derd. Luik kan met een grote inzet de betere technische kwaliteiten van An derlecht compenseren en te voorspel len is dan ook moeilijk wie de overwin ning op zak zal steken. La Louvière moet op bezoek bij de bedwinger van Anderlecht. het Limburgse Win terslag. Deze ploeg heeft aangetoond tot op de laatste wedstrijddag hun sportieve plichten te blijven vervullen. De Hene gouwse ploeg zal het bijzonder moeilijk krijgen om deze hindernis te nmen. dmaar wanneer de inzet nogmaals te rugkomt. die de ploeg in het competi- tiebegin kenmerkte, hoeft het nog niet verloren te zijn. De spanning blijft dus nog even voortduren onderaan en zal de laatste wedstrijddag meer dan waar schijnlijk de beslissing moeten gaan brengen. Topper Standard Luik tegen RWDM wordt on getwijfeld de topper van de dag. Met het oog op de belangrijke derde plaats is deze confrontatie van grote waarde voor de beide teams. Want als An derlecht er niet in mocht slagen be kerwinnaar te worden, dan blijven er slechts twee te verdelen plaatsen over voor deelname aan de UEFA-cup. Beide ploegen verschillen slechts een punt in het voordeel van Standard. Belgisch voetbal Voor RWDM is er maar één opdracht en dat is winnen, want een nederlaag brengt de achterstand op drie punten en dat is met dan nog slechts één ont moeting te gaan te groot, maar dan zal ook Lokeren zijn wedstrijd tegen Ware- gem in winst om moeten zetten. Daar voor is de mogelijkheid wel degelijk aanwezig, mede gezien de grote 4-0 zege die de Waaslanders behaalden op Beerschot. Anderzijds moet ook wor den aangetekend dat Waregem juist te gen gerenommeerde tegenstanders tot uitstekende prestaties komt en vooral de laatste weken zijn er al heel wat pun ten behaald Ook spanning alom dus voor de bezetting van de derde plaats en zo gaat de Belgische competitie zo zachtjesaan naar zijn einde toe. Voor de meeste clubs is er niets meer te verdienen en zij kunnen dan nu ook volop jonge spelers gaan testen, die eventueel volgend jaar een kans zouden krijgen om door te dringen in de hoofdmacht van hun ploeg. Maar toch moeten deze clubs ook in "de gaten hou den dat zy. zeker ten opzichte van hun supporters, geen gezichtsverlies mogen leiden. In Antwerpen moet er nog een derby worden gespeeld en wel die tussen Beerschot en FC Antwerp. Voor de schatbewaarder van Beerschot is het zonder meer spijtig dat de ontmoeting nu pas staat geprogrammeerd dnadat de meeste beslissingen reeds zijn ge vallen. Gezien de ranglijst zouden de twee punten mee moeten gaan naar de Bosuil, maar een derby is altijd anders Alle twee de ploegen staan eigenlijk op eenteleurstellende plaats in de rang schikking. Voor aanvang van het nu bijna afgelopen seizoen moest er toch geducht rekening worden gehouden met de twee vertegenwoordigers uit de Metropool, was de algemene gedacht*. Dat gedachten niet altijd uitkomen is hierbij wel duidelijk bewezen. Berchem Sport heeft zich dit jaar ook weer ter nauwernood aan een naderende deg radatie kunnen onttrekken. Vooral de eindsprint van dit team was ongeloof lijk. Afgelopen zondag werd er met het kleinst mogelijke verschil (1-0) verloren van Waterschei, maar in de daaraan voorafgaande zes wedstrijden werden er maar liefst twaalf punten behaald. Nu de wedstrijd tegen Beringen ge speeld moet worden, kan er nogmaals puntenwinst gescoord worden. De resterende wedstrijden zijn niet meer van belang. KAMPIOEN Beveren mag zich laten juldigen door KV Kor trijk. dat volgend jaar definitief weer uitkomt in de tweede klasse. Winst of verlies het maakt voor beiden niet Veel meer uit. al is Beveren aan zijn stand verplicht de wedstryd in winst om te zetten. Blijven dan tenslotte nog over Sporting Charleroi tegen Waterschei en de confrontatie tussen SK Llerse en Club Brugge, die zonder meer aange merkt kunnen worden als wedstrijden, die enkel nog gespeeld moeten worden om te komen tot de definitieve afslui ting van de strijd om het Belgisch kam pioenschap. Inmiddels is ook bekend geworden Racing Jet uit Brussel volgend jaar uit zal komen inde tweede klasse, na de 1-2 zege op Vorst. Met Hoesselt nemen zij de twéé vrij gekomen plaatsen in tweede in. Anneke In haar skiff SLUIS - „Ik roei liever wedstrijden dan dat ik train", zegt de elf-jarige Anneke de Meester uit Sluis.'De jeugdige roeister heeft een sterke wil om te winnen. In het eerste seizoen, dat zij wed strijden roeide, haalde zij al een fraaie, zege in het Belgische leper en dit jaar won ze al twee keer in grote internationale wedstrijden. Het gaat Anneke de Meester beslist voor de wind. Waar zij aan de start ver schijnt. neemt zij alleen genoegen met een ereplaats. Ondanks haar nog jeugdige leeftijd heeft zij een flair, die inderdaad nodig is om de top te halen. Voor niemand is zij bang, zoals onlangs bleek in haar eerste grote internatio nale wedstryd toen haar moeder, zei: „Die en die starten ook vandaag", waarop zij ad-rem reageerde: ..Ik ben er toch ook!". Duidelijk is dus dat zy voor niemand bang is en dat heeft haar tot nu toe alleen maar successen gebracht. De pryzenkast in de woning van de fa milie De Meester in het Sluisse Bagijn- hof staat dan ook al behoorlijk vol met fraaie bekers en schitterende medailles. Trots Vader Johan de Meester is behoorlijk trots op zijn dochter. Ook hij was in het verleden een succesvol roeier. In de ja ren tussen 1935 en 1955 heeft hij heel wat belangrijke wedstrijden gewon nen. Kampioenschappen heeft hij nooit in de wacht kunnen slepen, om dat hij als Nederlander lid was van een Belgische club en daarom niet mee mocht doen aan de Belgische kam pioenschappen. Ook aan de Neder landse titelstrijd deed hij nooit mee. omdat hij geen lid was van de nationa le roeibond. Wel heeft hij één keer deelgenomen aan de Europese kampioenschappen, die in 1954 in Amsterdam werden gehouden. Het waren meteen zijn laatste grote wedstrijden, want kort daarna haalde hij een traïnerslicentie en voelde hij er weinig meer voor om nog langer aan wedstrijdroeien te doen. De heer De Meester was toen lid van de Brugse dub KRWB. waar hij is gebleven tot twee jaar geleden (hij was toen vice-voorzit- ter) moeilijkheden ontstonden en er een nieuwe vereniging werd opgericht: de Brugse Trim- en Roeiclub (BTRi Hij werd daar trainer en dochter Anneke werd eveneens lid- Waarom toch aan roeien gaan doen. terwijl veel vriendinnetjes van haar een andere sport bedrijven, zoals handbal en volleybal: „Ik ging regelmatig met pa mee naar de trainingen en hij vroeg wel eens: wil je ook niet eens in een boot? en dat wilde ik wel en ik had er direct plezier in", vertelt .Anneke. Gerichte training Voordat zij echter aan wedstrijden mee mocht doen is er nog heel wat aan vooraf gegaan. Via een gerichte trai ning. uiteraard onder leiding van haar vader, moest zij eerst het Trimbrevet halen. Dat moet in Belgiè, want het moet eerst vaststaan dat je kunt roei en. In een brede boot moet er eerst geoefend worden en wanneer je een Trimmie, zoals die oefenboot wordt genoemd, helemaal in de hand hebt, moeten er in één week tijds ver schillende proeven worden afgelegd om het Trimbrevet te halen. Daarna staat de weg naar de eenmans roeiboot - de skiff - open. „Je moet dan behendigheidswedstrij den doen. Dit is beslist noodzakelijk, wantje slaat met een skiff snel om. Zo dra je de riemen loslaat is het gebeurd en lig je in het water", beweert Johan de Meester. Het getuigschrift, dat dan de beloning is, betekent dat de poort naar wedstrijden definitief openstaat. En voor Anneke was dat ook allemaal weggelegd en reeds aan het einde van het eerste seizoen wist zy in haar leef tijdscategorie (11/12 jaar) een eerste prijs te halen in leper. Dat succes zette zich in de aanvang van het nieuwe seizoen voort en bij de eerste inter nationale wedstrijden in Brugge van haar club liet zij iedereen achter zich en met grote voorsprong won zij na 250 meter een fraaie beker. Dat de succes sen reeds vroeg in het jaar komen, komt volgens haar vader, door het Boude- wijnkanaal waarop geroeid wordt en dat erg brak water bevat, dat niet dichtgevroren is geweest in de afgelo pen strenge winter. „Zij heeft daardoor eèn grote voorsprong op de meeste van haar tegenstandsters. De hele winter is er getraind en steeds m het water", zegt Iedere training bestaat uit minstens zes kilometer en meestal is het nog meer. „Ik wil zelf door gaan met roeien. Ik wordt het nooit beu en ik blyf het met veel plezier doen. Ik zou nooit meer een andere sport willen doen", zegt Anneke en vader Johan voegt er onmiddellijk aan toe: „Wij zullen haar nooit dwingen competitie met een gemiddelde van één punt per wedstrijd gespeeld. Vierde klas In de vierde klas lijkt de rol van Sluiskil uitgespeeld. In de slopende slotfase moest de debutant het door al lerlei oorzaken af laten weten. Een daarvan was de regen aan blessures, die niet afdoende konden worden op gevangen. De kansen van Sluiskil zijn, na de resultaten van de laatste weken, gedaald tot pakweg 5 procent, want slaagt Zeeland Sport er bij Koewacht in om een punt weg te halen, dan wordt het voorgoed onbereikbaar. Sluiskil, dat zondag op eigen veld tegen Vogel waarde speelt, kan enkel nog hopen op een beslissingswedstrijd, maar dan moet het wel zelf winnen en moet Koewacht alle medewerking verlenen. Het eerste (winst op Vogelwaarde) is al problematisch, omdat de brigade van Guust Voet na een aantal minder tot de verbeelding sprekende uitslagen, de competitie waardig zal willen afsluiten door een goed resultaat tegen Sluiskil te boeken. Het tweede (verlies van Zeeland Sport) is twijfelachtig. Of Koewacht in staat zal zijn het nerveuze Zeeland Sport van de titel te houden, zal tondag blijken. De Vlissingers zijn in elk geval bij voorbaat gewaar schuwd. want was het immers niet Koewacht, dat hen voor de eerste maal. kort voor de winsterstop, deed capitu leren (1-0)? De overige wedstrijden in de vierde klas zijn alleen nog van belang voor de defi nitieve klassering. Een interessante krachtmeting kan misschien Clinge- Breskens worden en mogelijk ook Hon- tenisse-Biervliet. Domburg-Ria en Zeelandia-Aardenburg eindigt waar- schinlijk in het voordeel van de be zoekende clubs. Het overige programma ziet er als volgt uit: KNVB - afdeling Zeeland le klas: Phi lippine 1-Hulsterloo 1; IJzendijke 1-Pa- trijzen 1; Walcheren 1-Com. Boys 1: Oostburg 1-Schoondijk 1. Reserve le klas: Noormannen 2-Axel 3: Steen 2-Breskens 2: Aardenburg 2-HW 3. 2e klasse A: Schoondijke 2-SDO 2: Biervliet 2-Graauw 1; Com. Boys 2- Luctor 1; Hontenisse 3-IJzendijk 2; Ria 2-Hoofdplaat 2; Clinge 2-Terhole 1. 2e klasse B: SDO 1-Zeeland Sport 3. 4e klasse B: Philippine 3-Biervliet 3; IJzendijke 4-Sluiskil 3. TUSSEN SCHELDE EN GRENS om te gaan trainen; als ze geen zin heelt blyft zé gewoon thuis. Je moet een kind niet roeimoe maken, dan gaat het ple zier weg". De animo is er dus en als alles naar wens verloopt bestaat voor haar wel de mo gelijkheid om deel te nemen aan de Belgische kampioenschappen voor ju nioren, maar dan moet zij zich wel eerst zien te plaatsen via de Vlaamse titel strijd op 19 mei. „De deelname is aan gevraagd bij de Belgische roeibond. Iemand die de reglementen goed kent heeft het probleem nu aangekaart en we zijn wel hoopvol dat het zal lukken. Het is natuurlij kaïog altyd een bekro ning op je werk, een nationaal kam pioenschap. Maar mocht het niet luk ken en wil zij later wel aan de Neder landse kampioenschappen meedoen dan moet ze ook maar lid worden van De Honte". zegt Johan de Meester, die duidelijk wil dat zijn nog zo jonge doch ter zo hoog mogelijk in de roeiwereld gaat eindigen. Teleurstelling Dat Johan de Meester niet stil zit, be wees hij vorig jaar toen hij, onder het motto 'Als er water is, kan er geroeid worden' bij de gemeente Sluis een ver zoek indiende om een roeivereniging op te mogen richten. Dat liep voor hem op een grote teleurstelling uit. Het antwoord dat hij van b. en w. kreeg was, na advies van de sportraad, nega tief. De reden die werd opgegeven luidde letterlijk: 'omdat er in deze ge meente reeds een zeer ruim aantal sportverenigingen bestaan". „Belachelijk dat je zo'n antwoord krijgt. Zonder verdere uitleg of wat dan ook. Als je dan ziet hoe veel sportver enigingen er zijn. dan stel ik gewoon dat men in Sluis niet voor watersport is. Ik heb er toen met meer achteraangelo- pen.Hetwas bijzonder jammer, temeer daar er meer gegadigden waren, die be reid waren om ook lid te worden van een eventuele vereniging hier in Sluis Maar als er iemand is in Zeeuwsch-Vlaande- ren die toch een club op wil richten ben ik bereid om daaraan mee te werken, want het is toch erg dat in een gebied met .zoveel water er niet aan roeien wordt gedaan", laat De Meester ten slotte nog weten. tekst: V/im de Vos foto: Camïle Schelstraete achterstand op Goes met nog twe wedstrijden te spelen, geeft weinig re den tot optimisme. Als Hoofdplaat zondag op eigen veld van het Bergen op Zoomse DOSKO verliest, dan valt meteen het doek en wordt de wedstrijd tegen Goes (Hemelvaarsdag) van ge nerlei waarde. Het is dus zaak. dat de formatie van de veelgeplaagde George de Bakker (die een competïtielang door blessures en schorsingen genoopt was een schaduw elftal in het veld te sturen) DOSKO met lege handen huiswaarts stuurt. Dat is Sprundel bleek afgelopen zondag te kloppen. Waarom DOSKO dan niet? Eén puntje heeft ook HW'24 nog nodig om definitief in veiligheid te geraken. Dat ene puntje zou er dan moeten ko men in de thuiswedstrijd tegen het al gedegradeerde METO. Op zich zou Hulsterse winst geen punt moeten zijn Steen, al zeker van het behoud van het derde kl asserschap, speelt zondag in Middelburg tegen Jong Ambon, een plichtmatig uitspelen van de competi tie dus. Wint Steen dan heeft het deze ERNEUZEN - Aanstaande zondag staat het dan te gebeuren: de ontknoping van de competitie, laarbij van de Zeeuws-Vlaamse ploegen vooral Terneuzen, Axel, Hoofdplaat en Sluiskil nog alle elanghebben. Met name de strijd onderaan in de tweede klas is adembenemend. Komen Terneu- en Axel, in een nog niet zo grijs verleden meer dan gerenommeerde tweede klassers, zondag iet tot winst, dan lijkt hun lot bezegeld en is degradatie naar de derde klas onafwendbaar. Voor [oofdplaat geldt in feite hetzelfde: de formatie van George de Bakker moet uit de resterende twee redstrijden vier punten halen anders blijft Goes onbereikbaar. Sluiskil tenslotte moet winnen, ilhetde kans op een beslissingswedstrijd tegen Zeeland Sport open laten. óe tweede klas komen nog drie ploe- het schier kansloos is. Drie punten niet geheel onmogelijk, want ook jn aanmerking voor de twee deg- idatieplaatsen. Van die drie (Temeu- m sC-Gastel en Axel) bevindt Axel cjjinde ongunstigste positie, omdat et immers een punt minder heeft dan Jjndere twee Toch is de situatie voor equipe van Toon van de Velde niet iheel hopeloos. De thuiswedstrijd te- B het uitgebluste Zierikzee biedt vo- p kansen op winst. Is Axel zondag iccesvol en verliest de concurrentie is de ploeg gered. Zierikzee mag. de thuiswedstrijd van Axel tegen 0AD(5-0) in het achterhoofd, de borst test nat maken tast van Axel wordt echter waarde los. indien Terneuzen erin zou slagen iet twee punten uit Made terug te ke- In dat geval degradeert Axel hoe ook en, ervan uitgaande dat de SC ^tel bij kampioenskandidaat Rood it kansloos is, redt Terneuzen het ve ie lijf. Zover is het echter nog niet. want ok Terneuzen zal de punten niet ca- leau krijgen. Madese Boys ziet immers leel liever een Zeeuws-Vlaamse ploeg lalen dan buurgenoot SC Gastel. Of 'emeuzen, dat puur op karakter de legradatiestrijd tot de laatste dag toe leeft volgehouden, nog over de juiste nstelling en mentaliteit beschikt is de Taag. De 5-0 nederlaag afgelopen zon- ag tegen het vrijuit spelende Cluzona s als een mokerslag aangekomen, laarbij komt dan nog eens, dat enkele pelers nog steeds op een schorsing mchten. Krijgen die spelers deze week lericht. dan lijkt het helemaal een on- DOgelijke opgave te worden. In deg radatieduels zijn echter al meer onmo- $!jk heden gebleken. Terneuzen èn ijn scheidende trainer Harry Tijssen jokken daarop. se Boys zal daarom morgen overgecon centreerd aan de start verschijnen, in de wetenschap dat hernieuwd verlies de promotiedeur tot op een kiertje dichtslaat. AZV\' AZW heeft het morgen al niet gemak kelijker. Tegenstander is koploper en kampioenskandidaat nummer één Al-1 tena, wiens specifieke speelwijze (sterk het accent op de verdediging en wanneer de mogelijkheden zich voor doen razendsnel counterend, óók thuis) tot nu uiterst 'succesvol is ge weest. De Axelse formatie, die tien punten uit de laatste zes wedstrijden vergaard heeft, is na de midweekse overwinning in Lyra (2-1) praktisch zorgenvrij. Vandaar ook dat verwacht mag worden, dat AZW het de kop loper aardig moeilijk zal maken. Winst is misschien te hoog gegrepen, maar gokken op een gelijkspel zou niet overdreven zijn. Vierde klasser Sluis speelt morgen voor eigen publiek tegen het grillige Ril- landia. Een wedstryd. die voor beide teams een plichtmatig karakter heeft. Niettemin kan het nog een aardige krachtmeting worden. Derde klas Inde derde klas spitst alle aandacht óch toe op de 'doodsstrijd' die Hoofd plaat momenteel levert, maar waarin TERNEUZEN - Voor Terneuzense Boys, de nog steeds van promotie be zielde zaterdag vierde klasser, wacht een spannende week. Immers, morgen (zaterdag) spelen de Terneuzenaren thuis tegen koploper Kapelle en voor donderdag (Hemelvaartsdag) staat de uitwedstrijd tegen Oostkapelle, de huidige nummer twee op de ranglijst, op het programma. De formatie van Rini Dev heeft een (relatieve) achter stand van twee punten op beide teams en kan het zich daarom in feite niet veroorloven om niet te winnen, ook al promoveren dan de bovenste twee. Vooralsnog concentreert men zich op de tweestrijd met Kapelle. dat afgelo pen dinsdag vrij verrassend op eigen veld een puntje moest laten liggen te gen Nieuwland Kapelle (volgend seizoen is oud-Hoek en Axel trainer Ronnie Bouchaute er werkzaam) zal niet voor een tweede maal zijn neus willen stoten en zal er, gewaarschuwd als het is door de reputatie van de Ter neuzenaren, keihard tegenaan willen gaan. Drie weken geleden nog maar werd de eerste wedstrijd tussen beide promotiekandidaten gespeeld. Een wedstrijd, die desastreus voor de Zeeuws-Vlamingen verliep. Het werd 4-0. nadat Kapelle al in de eerste mi nuut de score had geopend. Terneuzen- Xonnie Bouchaute

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 39