Het cultureel centrum 'De Halle moet gemeenschapshuis gaan worden GEUZENFEESTEN Biervliet steekt zich in historische kledij Bestuur 'De Halle' gaat gebouw zelf exploiteren IEBB extiA Programma geuzen- feesten AXEL - Alleen dit jaar al is het bestuur van de Stichting Cultureel Centrum 'De Halle' in Axel bijna even vaak bij een geweest als in de tien jaren van haar bestaan daarvoor. 'De Halte' en de exploitatie ervan verkeren in een stroomversnelling. De gebeurtenissen volgen elkaar, meest achter de scher men. in een snel tempo op. Naar buiten toe is bekend geworden dat voor de huidige exploitante mevrouw Slager de deur naar 'De Halle' voorgoed is dichtgegaan. Het bestuur neemt de zaak in eigen hand. Namens de ge meente is de plaats in het bestuur van burgemeester De Kam overgenomen door wethouder Van Schaik. Er bestaan plannen om 'De Halle' op een aantal belangrijke punten aan te passen en vooral ook beter toegankelijk te maken voor minder-validen. Nu het bestuur zelf 'De Halle' gaat beheren zal ook de functie van^het culturele cen trum binnen de gemeente Axel een wij ziging ondergaan: het accent zal min der komen te liggen op het culturele aspect. 'De Halle' moet meer een soort dorpshuis, een gemeenschapshuis worden. Kortom, 'De Halle' wordt uit z'n ivoren toren gehaald en geplaatst tussen het volk waar het volgens het bestuur ook hoort, In het ruim 10-jarig bestaan van het cultureel centrum (het werd eina 1968 door de toenmalige commissaris van de koningin in Zeeland, mr J. van Aartsen, officieel geopend) heeft het drie exploi tanten gekend. Tot 1974 zwaaide de heer J. Reinerie er de scepter. Het viel niet mee en het bestuur bereikte van hem dan ook bij herhaling het verzoek tot verlaging van de pachtsom Door de hoge kosten die het beheer met zich meebracht Tot zowel het bestuur als de heer Reinerie het met langer zagen zit ten en het contract werd beëindigd. Nu breekt een vervelende tijd aan De heer K Dudek werd bereid gevonden het beheer tijdelijk op zich te nemen. Het centrum was vaak gesloten en zowel de exploitatie als de staat van het gebouw zelf gingen snel bergafwaarts. Kosten te hoog Tot in 1977 een nieuwe pachter werd gevonden in de persoon van mevrouw Slager. De berichten waren goed en de verwachtingen van bestuur en de nieuwe beheerdster zelf hoopvol. Het. gebouw krijgt een flinke beurt, de in ventaris wordt vernieuwd en de ijve- rige mevrouw Slager slaagt er met haar man in 'De Halle' weer tot een centrum te maken van talrijke activi teiten. Ondanks dat blijven er grote problemen. Opnieuw blijkt de ex ploitatie geen ruimte te laten voor een goede verdienste. Mevrouw Slager; „Ik heb het altijd al gezegd: de kosten van de exploitatie zijn te hoog. Het ge bouw is veel te oneconomisch ge bouwd. Het is in etages gebouwd waardoor je erg veel heen en weer moet lopen wat veel tijd kost en waar voor je bovendien personeel in dienst moet nemen. Ook de verwarming en de schoonmaak (veel hoge ramen» kost een hele sloot geld. terwijl het schouwburggedeelte niet rendabel te maken is in Axel". De voorzitter van het bestuur van 'De Halle'.' wethouder J. M, van Schaik, is het daar geheel mee eens. De indeling van het gebouw, zo beaamt hij, is ron duit slecht en ik kan me best voorstel len dat het voor een pachter een dure zaak is vooral ook omdat je met betrek kelijk veel personeel moet werken door die lange loopafstanden. Geschiedenis De heer Van Schaik is in de geschiede nis van 'De Halle' gedoken en stootte daarbij op een paar grote fouten die zijns inziens bij het ontwerp en de in richting van 'De Halle' zijn gemaakt. „Er was destijds, zo licht hij toe, een goed advies uitgebracht door de Stich ting Zeeland Provinciaal Opbouwor- gaan. Van dit advies is tot mijn spijt afgeweken. En dat hebben we geweten, want juist omdat we dit advies in de wind hebben geslagen, heeft CRM la ger geen subsidies willen verlenen. Bij dit ministerie was en is men van mening dat 'De Halle' teveel een puur cultureel centrum is en te weinig het karakter van een dorpshuis of een ge meenschapshuis heeft". Wethouder Van Schaik kan dit billijken. Hij is met CRM en overigens ook met andere be stuursleden van mening, dat aan de schouwburg binnen 'De Halle' veel te veel gewicht is gegeven terwijl juist kleinere lokalen en vergaderruimten node gemist worden. Van Schaik heeft sterk de indruk dat vooral de voormali ge burgemeester van Axel. de heer M. K. van Dijke, van 'De Halle' een visite kaartje heeft willen maken zonder daarbij voldoende te letten op het prak tisch gebruik dat je van zo'n gebouw moet kunnen maken. „En met die er fenis zitten we dan nu in onze maag", zo verzucht Van Schaik, die eraan toe voegt dat ook op het café-restaurant gedeelte teveel de nadruk is gelegd, Na tuurlijk begrijp ik dat laatste vanuit het oogpunt van de pachter best. die moet er tenslotte een bestaan in vinden". De eerste jaren was De Halle' een ge bouw met allure. Er werden veel bruiloften gevierd en ook de schouw burg was bij herhaling vol. In die tijd paste een tentoonstelling van konijnen of vogels in het geheel niet. Alles moest netjes en voornaam blijven en dat zette natuurlijk wel kwaad bloed. „Het ge bouw was, zo meent Van Schaik, niet echt voor de gehele gemeenschap. Er zijn een aantal verenigingen die in 'De Halle' gewoon niet terecht kunnen. We missen een paar lokalen die door ver enigingen permanent kunnen worden gebruikt en waar de rommel kan blijven staan. Ook de pachtster, mevrouw Sla ger, liet wel eens bruiloften en feestjes gaan voor vergaderingen. Terecht overigens, zegt Van Schaik. want zij moet er tenslotte aan verdienen. Ander etiket Zoals bekend is 'De Halle' toch niet in staat gebleken voldoende rendabel te zijn. Het contract met mevrouw Slager is afgelopen en het bestuur van de Stichting is om de tafel gaan zitten. Na talrijke vergaderingen kan de volgen de balans op worden gemaakt: Het be stuur heeft besloten 'De Halle' een an der etiket op te plakken. Het commerciële wordt teruggedron gen terwijl meer de nadruk zal worden gelegd op het functioneren binnen de gemeenschap van Axel. Van Schaik „Kort samen gevat zou je kunnen zeg gen; het wordt allemaal minder elitair en meer voor alle burgers, meer voor de totale gemeenschap" Het bestuur zelf gaat 'De Halle' voorlopig exploiteren. Om de nieuwe doelstelling, die gemeen te Axel natuurlijk geld gaat kosten, waar te kunnen maken zal het begouw worden aangepast. In de kelder zal een toiletgroep worden aangebracht, zodat het heen en weer gesjouw uit de kelder door de foyer tot het verleden zal gaan behoren. De foyer zal in de toekomst een aparte ruimte worden terwijl twee kleedruim ten voor artiesten bij de schouw burgzaal zodanig worden aangepast dat ze ook als vergaderzaal kunnen worden gebruikt De vouwwand tussen het restaurant en de voordrachtzaal gaat eruit en wordt vervangen door een stenen muur zodat de geluidshinder hier tot het verleden zal gaan behoren. Voor mindervaliden zal 'De Halle' beter toegankelijk worden gemaakt. Ten slotte komen er naast de foyer twee kleinere lokalen by, waar enige vereni gingen permanent gebruik van kunnen maken. De heer Van Schaik verwacht dat de meerdere exploitatiekosten als gevolg van deze wijzigengen minimaal zullen blijven. Teleurgesteld De exploitante mevrouw Slager zal niet bij de uitvoering van het nieuwe beleid zijn betrokken. Zij heeft tot 19 april j.l. de tijd gehad een nieuw con tract aan te gaan. „Op basis van het lopende contract konden we niet verder gaanzo ver zucht ze diep teleurgesteld en teneerge- slagen. „Erg jammer, want we hebben 2,5 jaar hard gewerkt maar we schoten er gewoon by in. Ik heb het ook altijd al gezegd: de kosten zijn veel te hoog. We hadden eigenlijk op een flinke iiyektie van het bestuur gehoopt waardoor we in de gelegenheid waren gesteld het ge bouw toch rendabel te maken". Met een bijna door tranen verstikte stem: „We hadden het liever anders gezien. Ik heb me er volledig aan gegeven en we zijn erin geslaagd van 'De Halle' weer een goed lopende zaak te maken waar altijd wel iets te doen was. Vroeger, in het be gin, zegt ze, was 'De Halle' een beetje voor de eilite maar wij hebben bewezen dat iedereen er mocht komen Web den erg veel clubs. Wat de klantaï treft, zo stelt ze met voldoening ns hebben wij de kroon wel op ons gekregen. Dat blijkt ook uit de reacties die we na ons vertrek gefcz hebben. De mensen kunnen hel gpa niet begrijpen". Niet gered Financieel heeft ze het, geeft a niet gered. Ook in de nieuw i heersvorm blijft 'De Halle' geldkwa „Meer dan vroeger maar", zegt ft Schaik, „als daar een goed gebruIM alle verenigingen uit onze geus schap tegen over staat, dan is dat ej inziens verantwoord". Een door Ti Schaik opgestelde begrotingtoonW 1979 een tekort van ca 80.000.-. Da van zal ook het salaris moeten s® betaald van mevrouw Greta van D Verbunt en Jannie van der G«; door de Stichting van mevrouw in loondienst zijn overgenomen zullen de zaken voorlopig gaarne*; waarbij Van Schaik namens bs stuur met het toezicht op de dage;! werkzaamheden is belast. Het is voor 'De Halle' en huil bruikers te hopen dat ze nu eind;, eens tot tevredenheid van de i Axelse gemeenschap mag funcli» ren. Tekst: Johan WiWI Foto's: Camile SchelsM Het huidige bestuur van de Stichting Culturele Centrum 'De HaUe'teA&M onlangs, na het vertrek van de pachtster mevrouw Slager, besloten deeip»-- van dit gebouw zelf in handen te nemen. Deze les werd getrokken na BW problemen met de drie pachters die 'De Halle' in de loop van haar bestaand 1968 heeft gehad. Breekpunt daarbij bleek steeds weer de voor de pachten* hoge exploitatiekosten die 'De Halle' met zich mee brengt. Het Cultureel CM 'De Halle' heeft zich daarmee geschaard in de rij van andere culturele centros 'Den Dullaert' in Hulst, Het 'Zuidland Theater' in Temeuzen en 'De Speye i» van Gent die ook door een stichtingsbestuur worden beheerd. In dit artikel wordt achter de coulissen gekeken. VRIJDAG 18 MEI 1979 ZEEUWSCH-VLAANDEREN tingsbestuur dan ook maar van een subsidieverzoek afgezien, hoewel de gemeente wel schriftelijk is verzocht onder meer dranghekken kosteloos be schikbaar te stellen. Kosten „Je hebt geen idee wat zo'n feest kost. Met een histo rische optocht erbij be dragen de kosten zo'n twintig a dertig duizend gulden". Het waren dan ook de kosten die er debet aan waren dat de historische optocht uit het feestprog ramma verdween en nu om de vijf jaar wordt gehouden. 'De tussendoorfeesten', zoals het stich tingsbestuur ze noemt, hebben echter niet veel aan charme verloren. De Geuzenfeesten in Biervliet zijn zo lang zamerhand in Zeeuwsch-Vlaanderen een begrip geworden. „De mensen ma ken het feest gezellig. Door hun aanwe zigheid wordt het dorp aantrekkelijk gemaakt", meent de heer Goossens. Voor de organisatie van het feest van dit jaar is een beroep gedaan op het be drijfsleven, horeca en de plaatselijke middenstand. Afgezien van het optre den van het 'nieuwe' Geuzenorkest Johnny Contra zyn alle evenementen gratis. „Bij sommige mensen heerst het denkbeeld dat het Geuzencomité over kapitalen beschikt. Dat is beslist niet waar. De kosten worden gedragen door de mensen zelf, terwyl ook de dans avond het feest financieel mogelijk moet maken. En in de tussenliggende jaren proberen we een kapitaaltje te vergaren voor de organisatie van het vijgaar lij kse grote feest". Overigens heeft het stichtingsbestuur nog één grote wens. Voorzitter Goos sens: „We missen in Biervliet een ter rein, waar je een grote tent kunt opzet ten. Je moet nu terugvallen op het sportterrein, en daar krijg je geen toe stemming voor. Zo'n terrein heb je toch beslist nodig". Intussen denkt het bestuur alweer aan de organisatie van het volgende grote feest in 1983, als Biervliet tegelijker tijd de herdenking van zevenhonderd jaar stadsrechten viert. „De steun van de gemeente is dan van harte welkom. Eigenlijk kan de gemeente ons dan met goed fatsoen niet voorbijlopen....". Tekst: Peter Oggel Foto's: Camile Schelstraete NIEUVLIET - Het pa voor de geuzenfeesten op vaartsdag luidt" 8 uur Revèj, uur oecumenische diensi fc R K.-kerk, 10 uur opening-, by tentoonstelling in de Kon»# uur opening feesten op de 13.00 uur tot 14.00 uur wielerw strijd; 14.00 uur tot 18.00 uuipj zeiwandeltocht; 15.00 uurtoti;1 uur kindercircus in de feesun; 15.15 uur aankomst duiven s vlucht; 15.15 uur optreden Job Wice op de Markt; 15 30 uur 4« monstratie Haringruiters op 4 speelweide: 16.00 uur vóUodea op de Markt; 16 30 uur branöw wedstrijden op de speelweide::;! uur taptoe op de Markt; 201) - Geuzebal met medewerking^ het Geuzenorkest Johnny in de feestzaal ide showrooajj garage Vervaet». Doorlig houdt Ter Walle 'open huls",*» bolwedstrijden. is er schaaks-s taan. braderie, paardentram, t, mis. kunstmarkt en tenten stelling. BIERVLIET - "Een Biervliets feest maken". Dat is het doel van het bestuur van de stichting 'Geuzenfeesten' in Biervliet. Voor donderdag 24 mei - Hemelvaartsdag - staan de zevende Geuzen feesten op stapel. Als het stichtingsbestuur haar zin krijgt, zullen de inwoners van de meest westelijke kern van de gemeente Terneuzen zich die dag weer hullen in historische kostuums. „We sporen de bevolking daartoe aan", zegt voorzitter A. C. Goossens, „de historische kostuums zijn karakteristiek voor de Geuzenfeesten". Het verleden heeft bewezen dat het Biervlietse feest een enorme aantrek kingskracht uitoefent op de omliggen de plaatsen. Onder de voorwaarde dat de weergoden meewerken, vermaken zich jaarlijks duizenden mensen op de Geuzenfeesten. Het begon allemaal in 1973. het jaar waarin Biervliet zich voor de eerste keer in de roes van de Geuzenfeesten stortte. Een groots op gezet festijn was het. waar praktisch el ke inwoner enthousiast aan meewerk te. Stadspoorten markeerden de toe gangswegen tot het dorp, vrijwel ieder een liep rond in middeleeuwse kledij en in de versierde straten reed een histori sche optocht. „Het was een echt volksfeest, bijzonder succesvol", zegt de heer Goossens, die de overleden Izak de Ruijsscher als voorzitter is opgevolgd. „Maar het suc ces dwong ons een vervolg te geven, hoewel we ons al snel realiseerden dat het in die mate geen haalbare kaart meer was. We hebben toen besloten de Geuzenfeesten om de vijf jaar groots aan te pakken". De aanleiding tot de Geuzenfeesten is in feite te danken aan een onderzoek van Rinus Willemse, onderwijzer en plaatselijk historicus. Willemse, die nu MO-geschiedenis studeert, stuitte bij zijn onderzoek naar de historie van Biervliet öp een zeeslag tussen de Spanjaarden en de Geuzen tijdens de tachtigjarige oorlog. De slag resul teerde in het ontzet van Biervliet. „Het is een historische kapstok", zegt de heer Goossens nu. „Ik geloof dat de Geuzenfeesten beter passen in het ka der van de volksfeesten. Een herleving van de aloude dorpsvermaken. Er be stond weer behoefte aan sociale con tacten". In november 1972 werd begon nen met de eerste voorbereidingen: er werd een comité samengesteld, waarin nu nog vrywel dezelfde mensen zitten: naast voorzitter Goossens zijn dat se cretaris P. Hamelink, penningmeester P Borm en de bestuursleden T. Verde- gem en J. Robesin. Overigens is het huidige bestuur niet voltallig. Er wordt naarstig gezocht naar aanvulling. Om de eerste Geuzenfeesten rond te krygen. brak een intensieve periode van vergaderen met onder meer de wykcomité's aan om de bevolking en thousiast te maken. Veel is volgens het stichtingsbestuur te danken aan me vrouw Beyer, die door haar geestdrift de bevolking meesleepte. Zy zat verga deringen voor en zorgde voor patronen van historische kledij via contacten in Den Briel, waar men al ervaring had met de organisatie van soortgelijke Geuzenfeesten. Bovendien ging een delegatie uit Biervliet naar Den Briel toe om daar de opening van de festivi teiten op 1 april mee te maken. „Maar ons eerste feest was veel uitgebreider dan in Den Briel", zegt het stich tingsbestuur nu. Vraagteken Het grote vraagteken bij het eerste Geuzenfeest: is het financieel een haalbare kaart. Het stichtingsbestuur wendde zich daarvoor onder meer tot de gemeente Terneuzen. die zowaar over de burg kwam met een start subsidie. „Eigenlijk maar een schijn tje", aldus voorzitter Goossens. On danks herhaalde verzoeken werd deze geste slechts éénmaal - in 1977 - her haald. Het bestuur zegt dan ook dat de medewerking van de gemeente Ter neuzen niet bijzonder soepel verloopt. „We hebben meermalen met een subsi dieverzoek bij de gemeente aangeklopt. Maar we zijn natuurlijk geen bedelaars. We hebben toen gezegd: wé zoeken 't zelf wel uit. Maar wat we in feite toch wel erg missen is een garantiesubsidie. Het is toch duidelijk dat je bij de or ganisatie van een groot feest financiële armslag moet hebben. Dat werkt ook stimulerend. Nu loop je het risico voor een financieel debacle te komen omdat het feest bijvoorbeeld door slecht weer mislukt". Dit jaar heeft het stich-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 36