ROMAIN MAI .FLIET HetL and van W aasin bijna a Iriehonderd etsen Wereldberoemde Opera van Peking in Oostende wieliÊÊÊil Uitgaan in België Films in Zeeuwsch-Vlaanderen OCHTENDWANDELING VRIJDAG 18 MEI 1979 ZEEUWSCH-VLAANDEREN SINT-NIKLAAS - Bij de jonge Vlaamse uitgeverij Dhante te Sint-Niklaas is een boek verschenen met bijna 300 etsen, die de Sint-Niklazenaar Romain Malfliet maakte in 'Het land van Waas'. Doel van de uitgave is eigenlijk het bewaren van een aantal aspecten van het Waasland, die zonder dit boek wellicht verloren zouden zijn gegaan. Malfliet, die in het Waasland grote faam geniet, werd in 1910 in Sint-Niklaas geboren. Zijn oplei ding kreeg hij vooral aan het Hoger Instituut te Antwerpen. Hij is lid van de Koninklijke Wase Kunstkring en gaf jaren lang les aan de Stedelijke Academie voor Schone Kunsten in Sint-Ni- klaas. ■-«>-ü' "'vnr-w* De journalist Willem Persoon, net als Malfliet een geboren Waaslander, heeft de uitgave voorzien van een uitgebreide biografie. In een lange reeks gesprek ken met deetser heeft Persoon gepro beerd door te dringen in diens persoon lijkheid, wat mede tot uiting komt in de vele anecdotes waarmee de biografie is doorspekt. Maar niet alleen met Malfliet zelf heeft de biograaf gesproken, ook bij mensen die Malfliet na aan het hart liggen ging Persoon op bezoekl Hij kwam terecht bij de huidige directeur van de Sint-Ni- een beeld van uw exclusieve herenkledingzaak Alaise* Legrand Burchtstraat 14 - Oostburg Tel. 01170-2462 klase Stedelijke Academie, Karei Me- chiels. Die zegt over Malfliet: 'Men kan zich moeilijker een eenvoudiger mens, een fenomeen, een curieuzer man ook, voorstellen dan Malfliet die we als le raar en kunstenaar steeds erg hebben gewaardeerd'. De directeur wijst erop. dat Rom Malfliet niet zo buitengewoon traditioneel is als wel eens wordt aan genomen. Terwijl veel modernen nu zweren bij de handgedraaide pers. heeft Malfliet in zijn atelier zelf een motor geïnstalleerd om handiger en vlugger te kunnen drukken. Commentaar van de etser zelf: „Wat een ezel voor je kan doen moet je niet zelf fiksen'. Wemer Heyndrickx. beeldhouwer en goede vriend van Romain Malfliet, eveneens ex-docent aan de academie, is uitstekend met de etser te vergelijken. 'Hun afscheid van het kunstonderwijs' zo schrijft Persoon, 'was tegelijk een af sluiten van een generatie die vooral klassiek gericht was en nog net op de grens van het nieuwe heeft geleefd'. Heyndrickx heeft over de etser een me ning. die nogal afwijkt van die van de meesten. Hij vertelde tegen Persoon: „De mees ten vinden hem groter als etser dan als schilder. Ik beweer het tegendeel De etser doet het wellicht beter bij het gro te publiek omdat zijn werk zo onmid dellijk aanspreekt. Ik had hem echter wel eens graag beeldhouwer zien wor den, hij kon het omdat hij kon 'zien' en die gave heb je of heb je niet, maar een mens moet zich als kunstenaar op een zeker moment specialiseren en Malfliet heeft al zo veel gedaan". De traditionele zijde van Malfliet komt nog eens sterk tot uiting in een verhaal tje, dat een van -zijn leerlingen, André Roelant (nu zelf docent aan de acade mie) vertelt. In de tijd dat Malfliet nog les gaf. verscheen ooit een Amerikaan- Van de Sande Noordstraat 57 - Terneuzer. Iedere week een bezoek waard OOSTENDE - Het Casino/Kursaal in Oostende is erin geslaagd om de we reldberoemde Opera van Peking naar Belgié te halen. Op zaterdag 2 en zon dag 3 juni brengen dansers, zangers, acrobaten en mimespelers een spec taculair programma, dat bestaat uit gedeelten van een aantal bekende' opera's, zoals De Phoenix, de Herfstri- vier en De gevonden jade-armband. De Opera van Peking bestaat uit 100 gezelschappen, die in hun optreden een gelijke perfectie nastreven. De artiesten volgen van hun tiende tot hun 21sje een cursus aan de opera- school van Peking. Na die opleiding moeten ze alle rollen kunnen vervullen. In de Chinese opera komen namelijk diverse theatervormèn samen in een muzikale, rituele en verhalende tradi tie, die zich door de eeuwen heen naar een definitieve vorm heeft toegewerkt. Een bepaalde glimlach, een mouw, een vinger, een wenkbrauw die licht be weegt, een kleur, versiersels en inge wikkelde make-up, de snit van een baard, voor het Chinese kennerspu- bliek hebben ze allemaal een specifieke betekenis. De programma s die de Opera op 2 en 3 juni in Oostende brengt zyn per avond verschillend. De prijzen van de plaatsen zuilen varlé ren van 200 tot 600 frank. Een moment uit de opera De Herfstri- vier, die de Opera van Peking in Oos tende brengt. se. een 'ongewassen mens' noemde Malfliet haar. Zij ging op de grond zit ten. Malfliet tot Roelant: „Wa moettek daar nu mee doen? Kunde bij wat En gels?. Maak haar dan eens wijs dat dit niet kan". De Amerikaanse werd nooit ingeschreven als leerling en verdween na een paar maanden. André Roelant en zijn echtgenote Su zanne van Kerckhove (ook leerlinge van Malfliet) hebben de etser van nabij leren kennen en hebben voor hem hoge waardering en veel respect. Ze kennen hem goed. maar zeggen nog steeds 'me neer Malfliet' De etser heeft zelf een keus gemaakt uit zijn werk, om in deze uitgave hetVVaas- land vast te leggen. De etsen zijn on derverdeeld in 'hoofdstukjes'; Het land van Waas, Sint-Niklaas, Lokeren, Beveren, Temse, Sint-Gilles-Waas, Waasmunster, Kruibeke, Stekene, Zwijndrecht en drie minder aan een plaats gebonden onderdelen: Reli gieuze taferelen, Wase figuren en Kamp te Lokeren. Presentatie Het boek 'Het Land van Waas' werd vo rige week gepresenteerd op een bijeen komst in het stadhuis van SintrNiklaas Daarbij bleek hoe trots het Waasland is op 'haar' Romain Malfliet. Honderder al dan niet vooraanstaande Waaslan ders waren naar de schitterende feestzaal van het stadhuis gekomen om aan te horen hoe verschillende sprekers superlatieven en schitterende volzin nen van vyftien regels te kort kwamer om de eenvoud en de bescheidenheid van Malfliet aan te geven. De etser er ook zijn biograaf bleven rustig onder de grootste loftuitingen. Niet voor mets waren er verschillende gesprekken no dig voordat Malfliet zijn zin kreeg orr 'Het Land van Waas' samen te stellen In die gesprekken met de uitgever zot hij vaak hebben gevraagd: 'Is dat nou >erig geprijsde tas: in de favoriete zomer/deuren. Oostburg tel. 2814 Noordstraat Terneuzen. nodig?' Waarschijnlijk heeft hij bij de groots opgezette presentatie meerma len hetzelfde gedacht. Piet Oosthoek Advertentie) Theater Antwerpen Koninklijke Nederlandse Schouw burg: 'Driestuiversopera van Be- rtold Brecht, in de regie van Walter Tillemans. 18, 19, 20, 21 en 24 mei. aanvang 20 00 uur. 't Appeltje. Lange Nieuwstraat: 'De kleine Eva uit de Kromme Bijl straattoneelstuk van de onlangs overleden Vlaamse schrijver Louis Paul Boon. door het toneelgezel schap Ivonne Lex, 18,19 en 24 mei. aanvang 20 30 uur EWT-randstadtheater. Cogels- plein, Deume 'Een poging tot ves tiging van een nieuw wereldrecord' van Paul Coeck, op 18.19, 20 en 24 mei, aanvang 20 30 uur. Zaal Parkschool, Smetstraat (aan J. Bovenlei). Borgerhout: 'Onder het melkwoud' van Dylan Thomas, regie Gil Vrijdaghs, 18. 19. 20 mei. aanvang 20.00 uur Gent NTG: 'De laatsten toneelstuk van Maxim Gorki in de regie van Jean- Pierre de Decker over het Rusland tijdens het tsaristische regime in 1905-1906, 18. 19 en 20 mei vinden de laatste voorstellingen plaats, aanvang 20.00 uur. Vertikaal: 'Zwijg, kleinen', to neelstuk in het Gentse dialect met een familie tijdens een feestelijke maaltijd. 18. 23. 24 en 25 mei, aan vang 20.15 uur Arena: 'En God schiep de vrouw', van de Internationale Nieuwe Sce ne, met acteurs Dario Fo en Franca Rame, over de vrouwenproblema tiek, 18 mei. aanvang 20.15 uur. Brugge De Korre: 'Edouard en Agrippine' van René d'Obaldia en 'Dames- handwerk' van J. C. Danaud. in de regie van Roger Dewilde, 18,19, 22 mei, aanvang 20.30 uur Ope oera Antwerpen Koninklijke Vlaamse Opera: 'My fair lady', met dirigent S. van den Broeck m de regie van S. Deruwe, 18, 19, 20, 22 en 24 mei, aanvang 20.00 uur. Gent Koninklijke Opera Gent: 'Die lus tige Witwe', van Franz Lehar, 18 en 20 mei, aanvang 20.00 uur. 'Pikovaya Dame' van Pjotr Iljitsj Tsaikowski, met dirigent Atanas Margaritov in de regie van Peter Starbanov. 20 mei. aanvang 14.30 uur, 25 mei aanvang 20.00 uur Concerten Antwerpen Fats Domino, vrydag 18 mei. Ko ningin Elisabethzaal. Antwerpen Aanvang 20.00 uur. Herman Brood his Wild Roman ce, Arenbergschouwburg, dinsdag 22 mei, aanvang 20.00 uur. Thin Lizzy, Gemeentehal, Vos- selaere, vrijdag 25 mei, aanvang 20.00 uur. Films Antwerpen Filmhuis, Lange Brilstraat: 'Allon- sanfan' van de gebroeders Paolo en Vlttorio Tavani, over een revolu tionair die na tien jaar oorlog te rugkeert naar zijn particiersfami- lie. Dagelijks 20.00 uur, behalve maandag en donderdag. 'San Michele aveva un gailo" <St. Michel had een haan) van Paolo en Vittorio Tavani, waarin evenals in 'Allonsanfan', het lot wordt belicht van de eenzame mens die buiten zijn wil om wordt meegetrokken door zijn noodlot en zyn omgeving. Aanvang dagelijks 22.00 uur, be halve maandag en donderdag In de cyclus Naglsa Oshima: 'Dood - door hanging' uit 1968, maandag 20.00 uur. In de retrospectieve komische film: How I won the war' van Richard Lester, donderdag 20.00 urn- In de serie grote films/grote regis seurs: 'I giardino dei Finzi Contini' van Vittorio de Sica uit 1972, met Dominique Sanda. Fabio Testi en Helmut Berger, donderdag 22.00 uur. Rex: 'The deer Hunter' van Mi chael Cimino, dagelijks 14-17 is 20 30 uur Odeon: 'De Klompenboom', poèti- sche film over het leven van de boe ren in de streek rond Bergamo, van Ermanno Olmi, dagelijks 14-17 is. 20.30 uur. Astrid: A window to the sky' ieen glimp van geluk), van Larry Peerce dagelijks 12-14 15-16.30-18 55-2120 uur. Vendome: 'Een vrouw tussen hond en wolf. van de Vlaming Andre Delvaux, met Marie-Chrlstine Bar- rault en Ruiger Hauer, dagelijks 14.10-16.35-19.00-21.25 uur. Savoy: 'Liebesgrusse aus der Le- derhose'. sex in Tirol, dagelijks 12- 14-16-18-20-22 uur Astra: 'Money from home' met de Amerikaanse komiek Jerry Lewis en Dean Mar tin, dagelijks 12-14-16-18-20 -22 uur Rubens: 'Battlestar Galactica' imitatie van Star Wars. dagelijks 12-15-18-21 uur Capitole: They called him bull dozer' met Bud Spencer en Joe Bugner. dagelijks 12-14.20-16 40- 19.10-21-30 uur Siiyoor: 'Flic ou Voyou' met Jean- Paul Belmondo. dagelijks 12-141 j- 16.30-18.55-21.20 uur Metro: The chosen', science-fiction met Kirk Douglas, dagelijks 12- 14.20-16.45-19.10-21.35 uur. Quellin: 'The ugly dachshund' (De gekke dashond), dagelijks 14-16-18- 20-22 uur. Ambassades: 'Mademoiselle cuis- ses-longues' (juffrouw Langbeen), dagelijks 14-16-18-20-22 uur. Nachtvoorstellingen Metro: Justine', naar het rucht. makende boek van markies De Sa- de. vrijdag en zaterdag 24.00 uur Ambassades: 'Lipstick', met Mar- gaux Hemingway en Anne Banc roft. vrijdag en zaterdag 24 00 uur Stadrandzalen Festa: The revenge of the pink panther', inspecteur Clouseau op pad, dagelijks 13-15-17-19-21 uur. Roma: Pete's Dragon' (Peteren Elliott de draak), met Helen Reddy, Mickey Rooney en Shelley Winters! dagelijks 20.00 uur behalve maan dag. Palace: 'Ashanti', met Michael Calne, dagelijks 20.00 uur, behalve maandag. Gent\ Studio Skoop: zaal 1: 'The last Waltz'. het gefilmde afscheid van The Band. dagelijks 20.00 uur 'The birds', van Alfred Hitchock uit 1963. thriller waarin het vogelrijk zich tegen de mensheid keert, da gelijks 22.30 uur Zaal 2: 'Les rendezvous d'Anna', van Chan tal Akerman. traag gt filmd verhaal over de ontluistering van menselijke verhoudingen en sex. Dagelijks 22.00 uur. Galypso: zaal 1: 'Chinatown', dage lijks 14.15-17.10-20. 05 uur. Select: 'The thief of Bagdad', met Peter Ustinov en Marina Vlady, dagelijks 14.05-15.50-18.10-20.30 uur. Majestic: 'Vrouw tussen hond en wolf, over de moeilijke keuze van een vrouw voor twee mannen, die haar geen zekerheid kunnen geven, dagelijks 14-15.50-18.10-20.30 uur. Majestic 2000: 'The deer Hunter", met Robert de Niro, dagelijks 16-20 uur. Ventury: 'The labyrinth', dagelijks 14-15.50-18.10-20.30 uur Cine Rex: 'Mijn vriend', film van het proces Jespers door Fons Ra demakers, dagelijks 14-16.55-1950 Films Brugge Memlinc: 'The deer Hunter', dage lijks 20.00 uur, zondag en don derdag ook 13.45-17.15 uur en 20 45 uur. Zwart Huis: 'Midnight Express, dagelijks 20.00 uur, zondag en don derdag ook 14.30-Hl5-20.00 uur 'Zo was eens Amerika', vrijdag, za terdag. zondag en woensdag aan vang 22.30 uur. Rembrandt: 'Game of death' van en met Bruce Lee. dagelijks 20.00 uur. zaterdag en woensdag ook 22.30 uur, zondag en donderdag ook 14.30-17.15 uur Sex, geweld en spanning beheersen de komende week het beeld in de Zeeuivs-Vlaamse bioscopen. De categorie 'spanning' is goed vertegenwoor digd met Brian de Palma's 'The fury' (razernij), die de komende dagen wordt vertoond in het Temeuzense Luxortheater. De film gaat over kinde ren met de gave van helderziendheid, die door vertegenwoordigers van geheime diensten ivorden ontvoerd om bij de spionage te worden betrokken Het thema staat niet ver van de werkelijkheid af. ais men bedenkt dai Russische en Amerikaanse geheime diensten al jaren gebruik maken van helderzienden om op'grote afstanden 'boodschappen' door te seinen 'Voor een handvol dollars', een spaghetti-western met muziek van Ennio Morricone. is eveneens te zien in Terneuzen. Voor de kinderen draait hei Luxor 'Gulliver 's reizen', naar het beroemde boek van Jonathan Swift. Het Oostburgse Ledeltheater draait het vervolg op 'De kanonnen van Navaro- ne'. Force ten from Navarone'. De koning van Engeland in Hulst draait een thriller. 'Moord a la carte'. De rest is sex. wat de klok slaat. In Terneuzen 'Sexhuis Rozemarie', in Oostburg: 'Wie komt er in m'n hokkie', en in Hulst. 'Bilitis', 'De Turkse non' en 'Pomopretjes in zachte bedjes' OP DE PONTENEUR De hele lange laan door kwam je het tegen op het trottoir dat er grillig als een lang lint langsliep: hon- dedrek. Compacte bruine hoopjes die soms de omvang hadden van heuveltjes. Sommige leken akelig vers. hier en daar kwam de rook eraf. Geen sieraden die het aanzien van het plaveisel verhoogden, het maakte ge- woon een beetje treurig. Aanvankelijk begonnen we ze te tellen, maar er was geen doen aan. we raakten de tel kioijt. Trouwens, wat schoten we ermee op? Wat te doen met het eindgetal? De lijst aanbieden aan de bur gemeester als ochtendgroet? En zulk een smakelijk kanvei was dat tellen nu ook weer niet. Avondlijke wandelaars komen in deze onrustige tijd in een stad van een beetje allure nagenoeg met meer voqt. Het schoeisel besmeuren docrr onverhoeds in een hoop te trappen is dus alleen overdag te wijten aan roekeloze voorbijbangers die maar raak lopen Uitkij ken, jawel maar menige viervoetige vriend heeft zijn excrementen verraderlijk gespreid achter struik, om heining of om een hoek die de driftige passant juist omslaat. Er heerst in dit land een sterke onverdraagzaamheid tegenover mensen die geen hond bezitten Men is snel gereed met de term dierenbeul aan hun adres. Als je een reusachtige hond aangelijnd tegenkomt, kijkt het dier wel vriendelijk, dit in tegenstelling met de agres sieve blik die zijn meester je toewerpt. Op katten mag gescholden worden zoveel men lust. Men mag zeggen dat het akelige enge dieren zijn, vals. nimmer te ver trouwen. dat je ze haat. De kattenvriendLzal het aan horen met droefheid 111 zijn hart maar zich slechts in bescheidenheid weren. In tegenstelling hiermee wordt iemand die durft te bekennen niet van honden te hou den uitgekreten voor een onmens. En een onmens wil niemand zijn. De niet-hondenbezitters - vaak uit nood - en de niet-hondenliejhebbers, doen er daarom meestal het zwijgen toe. Met bewonderende aandacht volg ik dan ook altijd de polemische discussies in de lezers rubrieken van de dagbladen over het onderwerp hond en deszeljs gevoeg Dat zijn me daar eens even moedige heden die durven praten over hondenoverlast Ik vind dat wij mensen bij loijlen maar weinig begrip voor elkaar op kunnen brengen. De hondenliefhebber houdt er een autonome mening op na en staat hiermee absoluut negatief tegenover de hondloze burger Hij beschuldigt deze van dierenhaat maar geen actieve belangstelling voor iets opbrengen, betekent nog niet het te haten. De liefde tot het dier schijnt een aangebo ren iets te zijn en 't is jammerlijk maar heus ivaarik ken mensen die zacht uitgedrukt, geen enkele interes se op kunnen brengen voor de medemens, laat staan voor diens lot. Hun grote passie geldt het dier. Je mag anti-socialist zijn. nog wel anti-militarist, anti-revolu tionair mag ook. maar anti-hond nooit Weinigen zeg gen dus openlijk niet van honden te houden, in een land waar zoveel hondenbazen zijn is dit niet zonder gevaar Een eindweegs verder in de laan zweefde ons een pene trante geur tegemoet. Dat was niet afkomstig van hon- dedrek, dat wisten we zeker, deze oude lucht had iets te maken met de stoelgang van mensen, Naderbij geko men zagen we dat in een tuin een septic tank werd leeggehaald. Nou, het kon kennelijk niet op. op deze frisse ochtendwandeling, "t geeft schoner kleur en fris ser geur aan alles ivat m 'omnngt' zongen we zacht. Janneke Dierx Harms.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 34