Peet de Maertelaere riep om voor 'een schoon stuk vlees' DORPSOMROEPERS Jannis Casteleyn (82): 'Wudder drienk'n nog op z'n boers oor..." CeesBlaecke: duidelijke stem en gewoon doen Redactie en administratie: Temeuzen, Nieuwstraat 22, tel. 01150-94457. Hulst, Steenstraat 6, tel. 01140- 4058. Zaterdag 21 juli wordt in IJzendijke het Zeeuws kampioenschap voor dorpsomroepers gehouden. Hegen man, van Tholen tot Sluis en niet zelden hoog bejaard, heeft een uitnodiging ontvangen. Jurylid Jan Scheele, vorig jaar 'in training' tijdens het Zeeuws-Vlaams omroeperskampioenschap, belooft van zijn taak géén half icerk te maken. jk vind het erg moeilijk om regels te stellen en daarom wil ik elders In t land eens informeren of ze óók zo'n concours hebben en hoe ze de deelnemers beoordelen", zegt hij. Zelf hield hij vorig jaar de originaliteit van de tekst (de deelnemers hebben een vrije en een verplichte mededeling op te lezen), de wijze van voordragen en de verstaanbaarheid en de algemene indruk (.anders zou ik het niet kunnen omschrijven") in de gaten. Jannis Casteleyn (82) uit Groede won toen de regiobeker. Veel collega's in t Zeeuios-Vlaamse heeft hij niet In IJzendijke woont Peet de Maertelaere - inmiddels 72 en in 1968 als een vorst ingehaald na t winnen van het landelijk kampioenschap in Egmond - en in Sluis huist de benjamin van dit exclusieve gezelschapje 'kleine zelfstandigen' Cees Blaecke. Hij is 49, heeft een schitterend poor terskostuum en 17e eeuwse zwier, en dreigt - bij leven en welzijn - al zijn collega's te overleven. Blaecke is ook de eruge die regelmatig elders in het land wordt gevraagd. Hij draait z'n hand niet om vooreen braderie in Veere of eenjubileumcoUecte van het Koningin VJilhelminafonds in Den Haag, toen kamerleden met de bus rammelden En verder is t in het regionale omroepwezen gezapig en gezellig. Een verkopinkje aankondigen, een verloren portemonnee 'uitbellen' en zeer veel - gratis - verenigingswerk. Al laat Peet de Maertelaere de carnavalsclub betalen „omdat dal toch maar een feest van lekker veel zuipen is". Bob Lagaai) peilde - aan de vooravond van het Zeeuwse omroepersconcours - stemming en koersen bij de Zeeuws- Vlaamse kandidaten. Het werd een amusante rondreis, „wantje moet op z'n tijd eens kunnen lachen", vinden ze alledrie. Zeeuwsch-Vlaanderen Extra VRIJDAG 18 MEI 1979 baas". Bij zijn werk tussen de Inboedels leunde hi) op een paar vuistregels. ..Nóóit tegen de zon in gaan staan, want dan kun je 't volk niet zien". En verder loopt een verkoping vlotter als je begint met wat niemendalletjes: een schop of wat ander klein gereed schap. Kruiwagens verkopen 't best, tractoren heel wat moeilijker Jannis en zijn vrouw hebben een leven lang bij de boer gewerkt. Verder was hij bode bij de notaris van De Groe en bij de ZLM en Ooft en Tuinbouw Nadat de vorige omroeper was gestor ven nam Casteleyn zijn taak over. "t Moet 'alf de veertig jaar' geleden zijn - in datums is hij niet zo sterk. „Ik weet nog wel dat je 't in de oorlog ontzettend druk had. Alle momenten waren er noodslachtingen. Maar De Groe was nietzo groot Vier wijken: a. b, c, en d Ik ben op m'n klompen begonnen. Het hele dorp doen was een groot uur werk. Daar kreeg je 60 cent voor" Die eerste prijs, vorig jaar in IJzendijke op het regionale concours, heeft hem wat overvallen. „Ik dacht: Maertelaere en Blaecke. daar sta ik toch als koeke- bakker tussen? Ik heb aan een me vrouw die in de jury zit gevraagd waar om hebben jullie me laten winnen0 Jij spreekt het Cadzand's dialect het best, zei ze". Hij neemt trouw deel aan concoursen in de buurt. IJzendijke, Sluis. Nu het aan tal verkopingen terugloopt („alles wordt tegenwoordig toch uit de hand verkocht? De makelaars stropen heel de streek af') en er al jaren vlees zonder bon is. moeten de dorpsomroepers het hebben van de folkore. Een midden stander wil de opening van z'n zaak wat cachet geven en ontbiedt Casteleyn en Maertelaere Stralend staan ze voor de pui. Peet bewaart de foto. En Jannis heeft zich sterk gemaakt voorde festiviteiten rond de restauratie van de hervormde kerk van Groe. Met twee vrouwen in Kezandse dracht haalden ze toen 500.op. En verder is er natuurlijk ieder jaar de Bamesseker- messe, een authentiek dorpsgebeuren, waar paptaarten worden uitgedeeld. Jannis - hij is tenslotte reizend ambas sadeur van z'n dorp - gaf er vorig jaar 100 aan de bejaarden van IJzendijke. Op een kaartje staat er nog een tekstje over het lokale baksel dat aan duide lijkheid niets te wensen overlaat. Hij leest zoiets dan op. Nóóit met z'n stem tegen de wind, want dan bereik je niemand De papaorfn uut de Groe Die gaon noe nao Baaigem toe. Het is een Groese specialiteit Waar je een goeie smaoke an eit. Je mo z'eten met bruune suuker In dan nog snieeên mie een luuker. Je kunt'r ook gewoon van bieten. Je tand'n zuü'n d'emie van versliefn. Eet ze noe mae mie smaoke op Dan ei je vast in zeker géén strop. Cees Blaecke. prijzen: 'Omroepen nu zien als hobby...' roepend in Den Haag. waar kamerleden collecteren voor het jubilerende Ko ningin Wilhelmlnafonds voor de kan kerbestrijding. Een braderie in Bladel, hat schaapscheerdersfeest in Veere Je roept er toch al gauw een hele dag om. Daar zijn Jannis en Peet te oud voor. Het vergt ook heel wat van een mens hoor Ik ben bijvoorbeeld al naar Groningen geweest. Ach, je begint wat bekendheid te krijgen hè?" Zijn huis aan de Hoogstraat heeft een tuin die uitkomt op de wallen. Cees stalt zonder morren zijn onderscheidingen uit op het wegdek: eerste prijs op het landelijk omroepersconcours ln Sluis van 1974, een tweede in 1975 en een derde in 1976 In 1977 werd hij opnieuw kampioen van Nederland. „Je moet een goeie, duide lijke stem hebben en verder maar pro beren om zoveel mogelijk gewoon te doen", is zijn devies Hij was niet zo enthousiast over het Zeeuws-Vlaams omroepersconcours dat vorig jaar in IJzendijke werd ge houden. Iedereen wist wel zo'n beetje wie er zou komen, de spanning was eraf. „Daarom heb ik Pol van de Vijver, die de zaak organiseert, aangeraden: maak er een Zeeuws kampioenschap van. Dat heeft hij gedaan". Cees Blaecke maakt zich niet druk over zijn kansen. Geen type dat tegen de wind in gaat roepen om z'n stem geluid te trainen. Leeftijd en pak heeft, hij zó al mee Foto's: Peter Verdurmen. GROEDE - „Wudder drienk'n nog op I'll boers oor", zegt Jannis Casteleyn. Hij heeft zojuist behoedzaam wat kof fie in een schoteltje gegoten en dat aan njn mond gezet. Zijn vrouw deelt eigengebakken babbelaars rond. Jan nis (82) woont op een boerderijtje even buiten Nieuwvliet maar hij is dorp somroeper van Groede. .Jk ken heel Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat komt doordat ik ook oproeper ben op verkopingen. Dan kom je door de hele streek. Deed ik voor notaris Van den Hoek. Die stopt ermee en ik hou het ook voor gezien. Ik hoef geen nieuwe Jannis Casteleyn ren echtgenote: „Drienk'n op z'n boers....". SLUIS - De Blaecke's zit het IJZENDIJKE - Als een vorst haalden ze Peet de Maertelaere in, toen hij in 1968 het Neder lands kampioenschap voor dorpsomroepers in Egmond had gewonnen. IJzendijke stond op stelten. Peet en zijn vrouw werden in een open wa gen naar de markt gereden. La ter, na de lovende woorden van plaatselijke notabelen, was er een gezellig samenzijn in het café. Hij bewaart de amateurkiekjes van die zonnige momenten - scheve tafels, be stuurders met halve hoofden, maar steeds opgewekt proostend, onscherp armgezwaai - in een album, dat méér mijlpalen in zijn 36-jarige carrière mar keert. „We hadden hier een omroeper, maar die stopte ermee. Zijn zoon wilde het niet en er was net een noodslach- ting. Vlees zonder bon: 1943 of 1944. Ik zat in de bouwvak en die slager vroeg: "Peet, wil Je een stukje vlees verdienen? Hoep dan eens om". Ik heb 't gedaan en Ik kreeg een schoon stuk vlees. De an dere week stond-ie weer aan de deur. Notaris Korthals, de voorganger van notaris Kok, waarvoor ik nu verkopin gen doe, wilde dat ik een veiling omriep, 't Was zaterdag toen die klerk het kwam vragen. Ik ben naar de gemeentesecre taris gegaan en heb hem gevraagd wat ik doen moest. Want ja, officiéél was ik nog geen omroeper. Peet, zei hij, ga maar naar de burgemeester. Dat was toen nog Van Bonninghausen. Die zat gewoon in zijn kantoortje te werken. Doe je 't graag? vroeg hij. Stuur maar een sollicitatiebrief, dan zorg ik er wel voor datje omroeper wordt". En toen de straat op, gedekt door 't ge zag. Hij kreeg 1 gulden voor 36 keer roe pen door heel het stadje. Slachtingen, verkopingen, portmonnee zoek. Peet de Maertelaere bracht het verder. Veel verenigingswerk ook. Oud papier op halen door de wandelsport, de duiven melkers en hun concoursen, wieler sportevenementen - gratis kunnen ze krijgen wat ze omgeroepen willen heb ben. In 1968 reist hij naar Egmond, voor het eerste landelijke concours. Ze wa ren met 39 man. Peet rekende op mets. Tot de jury bU de vijfde, de vierde, de derde plaats was en hij zijn naam nog altijd niet had gehoord.Jk ga winnen hoor, zei ik tegen Jannis Casteleyn en Cees Blaecke en de omroeper uit Vo- lendam. Ze vonden 't grootspraak, maar ik heb gezegd: wedje leggen.... en m'n rondjes gewonnen natuurlijk". Jk was niét zat", roept De Maertelaere terug. Maar er is geweldig gefeest die zomer. Op het volgende concours, in Hoom. raakt hij zyn titel kwijt aan de omroper van Kruiningen. .Jk liep als eerste op 'm af om hem te feliciteren. Die burgemeester zei: dat vind ik nou sportief. Ach, 't was een gezellig man netje Tachtig". Met de notaris reist hij heel het gebied door voor de verkopin gen. Soms nam hij wat eerder vrij en dan kostte zijn bijbaan hem meer dan hij opleverde. ..Maar ik zei altijd: ik doe alleen verko pingen in plaatsen waar ze geen om roepers hebben. Je moet niet onder el- kaars vleugels schieten". In IJzendijke kan hij een potje breken. Gierend van de lach denkt hij terug aan zijn grappen. In februari omroepen dat er voor een cent een sipje aardbeien te koop is op^en bepaald adres. Aankoru- gen datje ergens paling kunt krijgen, of dat een dorpsgenoot zoek is en tegen beloning bü zijn vrouw kan worden te rugbezorgd. Soms staat het zwart van 't volk. „Maar die vrouw van die vent die kwict was stond met bei d'r vuusten onhoog. Maar ja. Peet was natuurlijk alweer een straatje verder....". Hij be reidt zich niet voor op het concours („'t gaat niet om 't winnen") maar doet in ieder geval mee: „Al moet ik op twee krukken". Peet de Maertelaere: „Niet onder eikaars vleugels schieten....". omroepen in het bloed. De va der van Cees, Sluis' galmende toeverlaat, was tot zijn 83e om roeper. Af en toe verleende zijn zoon assistentie. Senior zat tenslotte ook nog in verzeke ringen en dan dreigde er wel eens een noodslachtinkje tus sendoor te glippen. Als Cees er niet was geweest.... Hij is 49 en dreigt zijn bejaarde collega's met glans te overle ven. Blaecke roept om door heel Nederland en hij heeft ook het mooiste pak. In rood bom bazijn van 17e eeuwse snit en met een indrukwekkend hoofddeksel op draagt hij - bij voorkeur op straathoeken - zijn boodschap uit. „Vroeger had je natuurlijk regelmatig die noodslachtingen en ook nogal wat verkopingen. Nu moet je omroepen meer zien als hobby, al doe ik ook nog wel verkopingen". Zijn betrekkelijk Jonge leeftijd stelt hem in staat om karweitjes buiten het gebied aan te nemen. Kranteknipsels. Cees om-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 33