REGELMATIG AANVALLEN VAN DOLHEID INDE GOESERAAD" Actie Industriebond FNV: 'Schandaal in de metaal' 'Anti-rookfietser(72) is terug uit Marokko Woeste achtervolging verdachten drughandel PZC/ in zeeland toespraken voor 800 werknemers schelde en 100 bij akf almanak „SOMMIGE MENSEN GOOIDEN TER PLEKKE SIGARET WEG" schietpartij politie bij a ctie in zeeuwsch- vlaanderen Dragline was oorzaak van stroomstoring VRIJDAG 18 MEI 1979 provincie ZEEUWSE De bejaarde wielrenner Peter Laurier bij zijn aankomst uit Marokko in Vlissingen. in gezelschap van zijn echtgenote mevrouw Laurier-Alexander en Jan Mutje, de bestuurder van de volgauto. Links op de foto John Danckaed van i Trefpunt voor jongeren uit Vlissingen. NA TOCHT VAN MEER DAN 7500 KILOMETER VLISSINGEN - De 72-jarige Peter Laurier uit Den Haag is don derdagochtend in Vlissingen aan gekomen na een fietstocht van bij na vijftig dagen naar Marokko, in het kader van een anti-rookactie. De heer Laurier, die in totaal ruim 7500 kilometer heeft afgelegd, kreeg om elf uur op de stationsres tauratie een bos bloemen aange boden door John Danckaert van 't Trefpunt voor Jongeren in Vlis singen, dat de anti-rookactie heeft opgezet in Vlissingen. De heer Laurier reed daarna vrijwel on middellijk door naar Middelburg, waar zijn dochter Marian van 't Westende woont, in verband met haar dertigste verjaardag. De bejaarde fietser is zijn rit op za terdag 31 maart begonnen. Hij zou acht weken doen over de tocht. „Dat hebben wij gezegd uit voor zichtigheid. In ons achterhoofd hadden wij echter het idee, zeven weken nodig te hebben voor de rit. Je kunt dat echter moeilijk zeggen, wantje weet nooit wat er tussen komt. Alles is echter prima verlo pen, hetgeen zeker niet op de laatste plaats te danken is aan onze chauffeur van de volgauto, Jan Muije," aldus de heer Laurier. De heer Laurier heeft de afgelopen dagen geleefd op tomaten, fruit en melk. „Wy aten ook elke dag kip. die soms ter plaatse geslacht werd. Bovendien heb ik elke ochtend le vertraan genomen. Dat heeft mij op de been gehouden. Nu is de lever traan op en ben ik verkouden ge worden," aldus Laurier. De heer Laurier heeft de tocht ge maakt in gezelschap van Jan Muije (62), die de volgauto bestuurde en zyn echtgenote, mevrouw Laurier- Alexander (56), die de organisatie in handen had. Zy zorgde voor het voedsel, onderdak en de contacten met ondermeer de politie in de di verse landen. „Het busje dat wy als volgauto hadden is tien jaar oud, maar ver keerde in redelijke staat. Wij heb ben het risico daarom genomen, maar nu is hij helemaal op," aldus de heer Muije. Mevrouw Laurier is nog het meest te spreken over de medewerking van de Spaanse politie. „Ik reed in Spanje op de autoweg," vertelt de heer Laurier, „toen de politie plotseling voorbij kwam en mij naar de kant verwees. Nu ben ik het haasje, dacht ik, in de veron derstelling een proces-verbaal te krijgen. Toen bleek echter dat de politie mij zocht, omdat mijn echt genote hen gewaarschuwd had. Zy was my namelijk even uit het oog verloren en kon my niet terug vin den." De heer Laurier heeft per dag 150 tot 175 kilometer gereden. De lang ste rit was 225 kilometer. „Dat was in de Spaanse bergen. Ik had tien uur op mijn fiets gezeten. Toen moest ik echt van mijn fiets af, anders ga je boven je krachten." Om zeven uur iedere ochtend liep de wekker af. De heer Laurier stap te tegen negen uur op zijn fiets en reed dan tot zeven uur 's avonds of langer. „Soms werd het zelfs half tien. Het vinden van een hotel was vaak een probleem en dan moest ik doorfietsen, tot wij iets hadden ge vonden waar wij konden overnach ten Belangstelling De belangstelling onderweg was volgens de bejaarde fietser over weldigend. „Er waren mensen, die ter plekke hun sigaret neergooiden, toen zy de anti-rook sticker op de volgauto zagen. Woensdag hebben wij nog een grandioos ontvangst gehad in Gent. Maar de reacties waren over al geweldig, in Frankrijk, Spanje vooral, maar ook in Marokko, waar wy ongeveer een week zijn geweest. De fiets van Jan Jansen, die ik in bruikleen heb gekregen trok veel belangstelling in Spanje, maar vooral in Marokko. De mensen daar wilden die racefiets hebben en noemden het ding een super-fiets, terwjjl zij my superman noemden," vertelt de heer Laurier enthousiast. „Ik heb dertig banden meegekre gen, waarvan ik er acht heb versle ten. Ik ben geen enkele keer van mijn fiets gevallen. Een keer ben ik geslipt, door steenslag op de weg in Spaiye, in verband met werkzaam heden. Toen heb ik mijn knie ge schaafd doordat ik mij stootte aan het frame. Ik ben ook toen echter niet tegen de grond gegaan." Bergt jen, De tocht door de bergen in Frank rijk en Sparye viel volgens de heer Laurier erg mee. „Ik heb nog nooit eerder in de bergen gereden en er worden verschrikkelijke verhalen over verteld. Ik ging echter heel gemakkelijk de bergen op, in de grote versnelling. Als ik voelde, dat ik het dodepunt naderde, schakel de ik pas over op de kleinere ver snelling. De meeste renners begin nen beneden echter al in de kleine versnelling. In Spanje vroor het nog ln de bergen, terwijl ik enkele dagen later door een omgeving reed, waar het veertig graden was Vaak dacht ik een verkoudheid op te zullen lopen, wantje rilt wel, als je die hellingen komt afsulzen en de wind langs je bezweete lichaam gaat." aldus de heer Laurier. Vrijwel onmiddellijk na aankomst in Vlissingen reed de heer Laurier door naar Middelburg. „Daar ga ik pannekoeken met spek eten bij mijn jarige dochter. Dan moet ik nog naar Putten. In totaal wachten mij nog een kleine 400 kilometer, voor ik via Gouda weer terug ben in Den Haag." Wie mocht denken dat de heer Laurier voorlopig rust neemt om van de vermoeienissen te bekomen heeft het mis. De heer Laurier heeft namelijk de reis naar Marokko zo danig vastgesteld, dat hij voor Tweede Pinksterdag terug is in Nederland. Dan wordt namelijk in Friesland de elfstedentocht voor wielrenners gereden, waaraan hy wil deelnemen. „Dat beschouw ik als een toetje na deze stevige maal tijd," aldus de heer Laurier Schelde toe, die gehoor hadden gege ven aan de oproep van de Industrie bond FNV, die in de morgenuren per pamflet was gedaan. De heer Bijvank uitte kritiek op de reorganisatieplan nen voor het RSV-concern, waartoe De Schelde behoort. Het overgaan van bepaalde onderdelen van De Schelde naar andere RSV-afdelingen noemde hij 'onaanvaardbaar'. De vakbondsbe stuurder bekritiseerde verder de hou ding van de werkgevers tijdens de on derhandelingen over de metaal-cao. Hij verwees hierbij naar de cao's voor Hoogovens en voor Philips, waarin men het wel eens was geworden over extra vrije dagen en vervroegd uittre den. De districtsbestuurder was van mening, dat dit ook in de cao voor de metaalindustrie mogelijk zou moeten zijn. Na de demonstratie, die ruim een half uur duurde, ging men weer aan het werk. De heer Norendaal liet zich voor de werknemers van de AKF in Goes in min of meer dezelfde bewoordingen uit. Hy wees er onder meer op, dat wanneer het laatste gesprek met de werkgevers op 23 mei niet tot resultaat leidt, acties by de verschillende bedrijven te verwach ten zijn. „De grens is bereikt", aldus de heer Norendaal VLISSINGEN - Onder het motto 'Schandaal in de metaal' heeft de nog geen dag oude Federatie Industriebond FNV donderdag rond het middaguur een landelijke actie gehouden in de metaal bedrijven. Bij een groot aantal bedrijven verspreid over het hele land, spraken bestuurders van de Industriebond FNV met de werknemers om informatie te verschaffen over de spaakgelopen onderhandelingen rond de cao voor de metaalindustrie. In Zeeland werden acties gehouden voor de poort van de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde', waar districtsbestuurder H. Bijvank zich via een geluidsinstallatie tot naar schatting 800 werknemers richtte, en bij de AKF in Goes, waar districtsbestuurder A. P. Norendaal in aansluiting op de schafttijd ongeveer 100 van de 250 werknemers van het bedrijf toesprak. In een pamflet dat de metaalarbeiders 13.00 uur- de werknemers van De is uitgereikt, zegt de Industriebonddat het de schuld is van de werkgevers dat de nieuwe cao. die op 1 januari van dit jaar van kracht had moeten worden, er nog steeds niet is. De onverzettelijke houding van de werkgevers zou vooral te wijten zijn aan het weinig lfexlbelc optreden van FME-voorzitter Ter Hart, die zich - zo luidt een interne nota - 'nog waar moet maken door hard tegen de bonden en hun leden op te treden'. De Industriebond FNV is de laatste cao-onderhandelingen ingegaan met de eisen dat: - de koopkracht tot ten minste modaal zou blijven gehandhaafd; - de 35-urige werkweek zou worden in gevoerd, en - de mogelijkheid tot vervroegde uit treding (VUT) zou worden uitgebreid. De IB FNV stelt in het pamflet dat die eisen nu met bepaald uit de lucht zijn komen vallen. Zij worden primair inge geven door de wens het beschikbare werk beter te verdelen en daardoor plaats te maken voor werklozen en an dere kwetsbare groepen. Na ruim vier maanden onderhandelen bleken de werkgevers in de metaal be reid een cao af te sluiten die voorziet in: - uitbreiding van de normale vakantie met één dag, en - een verruiming van de VUT-regeling tot 62-jarigen per 1 januari 1980. Volgens de Industriebond FNV veel te weinig. Het haalt het niet bij de resulta ten die reeds in andere bedrijfstakken zijn bereikt. Ook het argument van de werkgevers dat Nederland in deze za ken koploper zou zijn, accepteert de IB FNV niet. Immers, zo staat in het pam flet, in ons omringende landen is men al met. werktijdverkorting begonnen en de EEG roept dat het zal moeten. Werkgevers en werknemers zullen el kaar vrijwel zeker nog één keer ont moeten: op 23 mei in de Raad van Over leg in de Metaal. Houden de werkge vers dan nog voet bij stuk, dan zal de IB FNV teruggaan naar zijn achterban met het voorstel om 'nee' te zeggen te gen het afsluiten van een cao. Dat be tekent een cao-loos tijdperk zonder een dag extra vakantie in 1979 en zonder verruimde VUT-regeling. Maar, zegt de IB, dat levert het voordeel op van het behoud van het eigen gezicht, de vrijheid om per bedrijf te onderhande len en de mogelijkheid aanvullende looneisen te stellen. Met die aanvullende looneisen heeft de IB van het begin af aan geschermd. Ze zaten "in de achterzak'. De Centrale Raad en de Bondsraad van de - toen nog gescheiden - industriebonden NW- NKV besloten 17 januari jongstleden dat, als de werkgevers niet bereid zou den zijn reëel te praten over arbeid stijdverkorting, er looneisen gesteld zouden worden. Destijds heette dat nog de 'twintig-gulden eis'. De FME-werk- gevers moeten er rekening mee houden het nu wel eens niet bij die 20 gulden zou kunnen blilven. Zeeland In Vlissingen sprak de heer Bijvank na afloop van de schafttijd -omstreeks De Industriebond CNV is overigens be paald niet gelukkig met de acties die onder verantwoordelijkheid van de In dustriebond FNV in ongeveer honderd metaalbedrijven zijn gevoerd. „We hebben al moeite genoeg om uit de moeilijkheden rond een nieuwe metaal cao te komen. Daarom is het niet ver standig om het onderhandelingskli maat bij voorbaat met acties te ver troebelen". aldus voorzitter L. Ester van de Industriebond CNV. Wat de heer Ester ook steektis het feit dat de Indu striebond FNV zich volgens hem mo nopolistisch opstelt en daarmee sug gereert alle metaalwerknemers te ver tegenwoordigen De heer Ester bena drukte, dat zijn leden in dit stadium 'geen klap' voor acties voelen. Hij is overigens somber gestemd over de ko mende onderhandelingen in de Raad van Overleg Metaalindustrie (ROM). Hij is niet van plan om nog enige con cessie te doen in de richting van de werkgevers. De heer Ester liet er geen onduidelijkheid over bestaan dat ook zijn bond andere middelen in het strijdperk gaat werpen als de 23ste geen resultaten worden geboekt. Districtsbestuurder H. Bijvank van de Industriebond FNV had een wat hoger standpunt gekozen om de werknemers van De Schelde te Vlissingen toe te spreken. ZENTRASPORT GOES AANHOUDING BIJ GRENS BELGIE TERNEUZEN/KLOOSTERZANDE - Een poging tot aanhouding van ver dachten van handel in zware verdo vende middelen in Terneuzen heeft woensdagmiddag geleid tot een woeste achtervolging door Zeeuwsch- Vlaanderen. waarbij het in Klooster- zande kwam tot een schietpartij van de politie op de verdachten. Zij zagen echter kans opnieuw met hun per sonenauto te ontkomen, en vluchtten richting Antwerpen. Daar raakte de politie het spoor bijster. Enige uren la ter werd de door de politie achtervolg de auto (een Mercedes 280 SE) aange houden aan de grensovergang De Meer op de weg Antwerpen - Breda. Twee van de drie Amsterdamse inzittenden staan bij de politie bekend als 'zware criminelen op het gebied van hard drugs'. De drie inzittenden ontkenden iets van een schietpartij of verdovende middelen te weten. De recherchegroep van het district Middelburg van de rijkspolitie had er tucht van gekregen, dat ergens in Zeeuwsch-Vlaanderen woensdag zware verdovende middelen verhandeld zou den worden. Er werden posten uitgezet bfj Hulst en Temeuzen. De opzet leek te slagen: tegen vijf uur hield men een per sonenauto aan, waarvan men ver moedde, dat die de handel vervoerde. Er zaten op dat moment drie mensen in de auto. De aanhouding mislukte echter, door dat de Mercedes er in volle vaart van door ging. Bij Kloosterzande slaagde de politie er in de wagen met twee politie auto's klem te rijden. Opnieuw ont kwam de verdachte auto, ditmaal door achteruitrijdend de ene politiewagen weg te duwen, waardoor ruimte ont stond om vooruitweg te rijden. De poli tiemensen i vier in getal) losten zes a ze ven schoten, maar geen van alle trof doel. De twee politie-auto's zetten de achtervolging in. Via Kapellebrug vluchtten de verdachten naar Antwer pen, waarbij de politie zoals gezegd de wagen uit het oog verloor. Aangehouden Twee uur later werd de Mercedes bij de grenspost De Meer, op de weg van Antwerpen naar Breda, aangehouden. In de auto zaten op dat moment de 23- jarige Amsterdammer H. A. E. K. de 22-jarige R. J. K. eveneens uit Am sterdam en het 18-jarige meisje F. C. E. De enige verklaring die zij aflegden was, dat zij niets wisten van een achtervol ging, schoten of verdovende middelen. Aangezien geen van de betrokken re chercheurs het drietal herkende, is het niet zeker, dat de aangehoudenen bij de zaak betrokken zijn. In de auto werden geen drugs aangetroffen. Een woordvoerder van de politie verklaarde donderdagmiddag, dat wel zeker is dat het om de juiste auto gaat; het kente ken. de kleur en het model klopten met de verklaring van de rechercheurs. Ook vertelde hij, dat de twee aan de grens aangehouden jongemannen voor de politie geen onbekenden zijn. „Zij staan bij de politie bekend als zeer zware cri minelen op het gebied van de hard drugs", aldus de woordvoerder. De twee jongemannen en het meisje zijn don derdagmiddag op vrye voeten gesteld. De politie zet het onderzoek voort. Dat onderzoek wordt ernstig bemoeilijkt, zo vertelde de politiewoordvoerder, door het feit dat verdachten in Nederland niet verplicht zijn een verklaring af te leggen. Bak Te Middelburg bezochten we deze week een huisarts om verzachting te zoeken voor enig lichamelijk lij den. Het was in de wachtkamer best gezellig. De deur stond open en je keek uit op de gang, waar een pa raplubak zó stond opgesteld, dat mensen, die de spreekkamer ver heten er wel over móesten struike len. Wij hebben geen mooi karakter en wachtten dus gespannen af. En ja hooreen omvangrijke man, die zojuist de arts had geraadpleegd ging languit tegen de vlakte. Wij lachten en de man keek ons, terwijl hij opkrabbelde, woedend aan. Even later riep de geneesheer ons binnen en schreef na enig onder zoek een recept uit. Een woord van dank sprekend liepen we zijn ka mer uit. En gingen languit tegen de vlakte over die paraplubak. We keken woedend naar een man, die nog in de wachtkamer zat. En troostten ons op straat met de ge dachte, dat zijn beurt nog wel zou komen. MIDDELBURG - Uit onderzoek is ge bleken dat de storing in de elektrici teitsvoorziening van Zeeuwsch- Vlaanderen, affge lopen woensdag niet in het hoogspanningsnet aldaar w«ri veroorzaakt, maar te wijten was aai een plotseling optredend defect inb« 150 kv-boogspanningsnet in West- Brabant. Om 13.28 uur kwam ter hoogte va Geertruidenberg een dragline in aan raking met de 150 kv-hoogspan- ningsverbinding. Door de kortsluiting die hierdoor ontstond traden er op ver schillende plaatsen in het Brabantse® het daaraan gekoppelde Zeeuwse hoogspanningsnet spanningsverho- gingen op. die plaatselijk leidden tot het automatisch uitvallen van de stroomvoorziening, aldus heeft de nv PZEM donderdag medegedeeld. W. DON OVER KERNAFVAL MIDDELBURG - De gedeputeerde W. Don zal vanmorgen - vrijdag - in p.rovinciale statenvergadering ten verklaring afleggen over de p,rofr vlematiek rond de opslag van radio actief afval van de Borselse kern centrale. De heer Don, die voorzirter van de raao van bestuur van de Provinciale Zeeuw se Energie Maatschappij is, zal ingaan op de berichten, dat de opwerkingsfab riek in het Franse Cape la Hague na 1985 kernafval zal terugsturen naar Ne- deland. De heer Don legt de verklaring af aan het begin an de vergadering, na de behandeling van de ingekomen stukken. De statenvergadering begint om tien uur. j DE LANGE Dit is kolder. GOES - „Bij het aanvaarden van mijn raadlidmaatschap, vorig jaar sep tember. heb ik de opmerking gemaakt dat de raad zich naar mijn indruk schuldig maakte aan een enorme ener gie- en tijdverspilling. Nu zo'n 8 maan den meedraaiende, moet ik constate ren dat het veel erger is dan Ik dacht. Om ieder misverstand te voorkomen: mijn opmerkingen gelden voor de ge hele raad, dus ook voor mijn eigen fractieleden, want die kunnen er ook wat van". Dit zei het Goese raadslid J. de Lange (cda) donderdag aan het be gin van de raadsvergadering. In een verklaring deed hij een klemmend be roep op de raadsleden om zakelijker, beknopter en meer zinvol te vergade ren. „De leden van de diverse fracties sloven zich uit om een zo mooi mogelijk pre- veiemeiib op papier te zetten over prak tisch ieder onderwerp dat in de raadsvergadering ter sprake komt", al dus de heer De Lange. „Deze punten zijn dan ai in de diverse raadscommis sies doorgepraat. Ook al zijn alle frac ties het volmaakt eens met het betref fende voorstel, dan toch moet iedere fractie - meestal op uitvoerige wijze - zijn zegje doen Want immers de kiezer heeft er recht op te weten hoe zijn tiek horen" De heer De Lange noemde het gebeuren tijdens de Goese raadsvergaderingen idie vaak tot voorbij middernacht du ren en verschillende keren na een schorsing op een andere avond worden voortgezet) 'eigenlijk lachwekkend als het niet zo triest was'. Hij herinnerde aan een uitspraak van het oud-tweede kamerlid freule Wttewaal van Stoetwe gen, die nachtelijke vergaderingen in t/diiement ooit bestempelde als 'gekkenwerk'. De heer De Lange: „Ik zou er aan toe willen voegen, naar aan- leidinq van de situatie in Goes, dit is kolder. Regelmatige aanvallen van dolheid die een kwartier tot een half uur- duren. Waar we echter voor in de raad zitten is: met elkaar een slagvaardig beleid voeren. Daar hebben de kiezers recht op. Ik hoor de kiezer tienmaal liever zeggen dat er in de raad weinig is gezegd, maar dat er toch veel zaken tot stand zijn gekomen, dan. wat ik nu veelvuldig hoor: ze praten en ze kletsen maar en er komt zo weinig uit" Herhalen Het CD A-raadslid riep zijn collega's op om niet voortdurend herhalende beto gen te houden, maar meer aansluiting te zoeken bij hetgeen de eerste raads- woordvoerder naar voren brengt. „Geen enkele inwoner van Goes heeft er belang bij dat iedere fractie, in an dere bewoordingen, hetzelfde gaat zeggen", meende de heer De Lange. Hij deed een dringend beroep op alle raadsleden en het college van bur gemeester en wethouders, het gezonde verstand te laten werken en naar be perking van de praatwatervallen te streven. „Wat mij betreft mag de kol der zich niet langer herhalen", betoog de de heer De Lange. Zijn 'hartekreet' leek voorshands succes te hebben. Ver schillende raadsleden verklaarden tijdens de vergadering de keurig voor bereide speech te vergeten, alhoewel dat niet met duidelijke overtuiginq gebeurde. Doordat er soms plotsklaps wat geïmproviseerd moest worden, werd de raadsvergadering er niet in alle opzichten begrijpelijk op. Maar wel korter AUTO RENAULT .DIJKWEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 2