NCW is tegen aftopping ran de prijscompensatie Felle kritiek op nota aanpak jeugdwerkloosheid Luchtvaart: toeslag op brandstofprijzen Apotheker acht zich niet schuldig aan fatale fout KHOMEINY: REGERING BAZARGAN TIJDELIJK Miniatuur-Nijenrode A min verder in het nauw VOORZITTER: 'NIEUWE ZAKELIJKHEID'IN OVERLEG NODIG NA PRODUKTIE BESMET INFUUS Actiecomité eist sluiting kerncentrale in Dodewaard OLIEMAATSCHAPPIJEN ONTKENNEN HOORZITTING IN TWEEDE KAMER Energiebewaking huizen Zuinig in West-Duitsland Geen snode plannen VfllJDAG 18 MEI 1979 AMERSFOORT (ANP) - Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) zal zich sterk «netten tegen de zogenaamde aftopping van prijscompensatie voor mensen met hogere inko mens. Dit zei de nieuwe NCW-voorzitter S. J. van Eijkelenburg donderdagmiddag op een pers conferentie in Amersfoort ter gelegenheid van de ledenvergadering van het werkgeversverbond jldaar. De prijscompensatie is bedoeld om de koopkracht van werknemers te handhaven. Aftop ping kan volgens Van Eijkelenburg dan ook alleen maar plaatsvinden als er sprake is van overcompensatie. nieuwe zakelijkheid tussen vakbonden en werkgeversorganisaties te komen. Wanneer de sociale partners elkaar van een afstand met woorden blijven be stoken is die zakelijkheid onmogelijk. Dit stelde de heer Van Eijkelenburg in Amersfoort in zijn jaarrede voor de le denvergadering van het NCW. waar voor hij voor de eerste maal als voorzit ter optrad als opvolger van ir. J. de Wit, die als zodanig afscheid nam. De sterk gedemocratiseerde maat schappij van nu maakt het onmogelijk Dj NCW-voorzitter keerde zich even als tegen belasting- of tariefcvérho- Bngen en tegen eventuele looningre- «n van de regering Vin Eijkelenburg wil als nieuwe NCW- «jorzitter wat gaan doen aan het beter nun functioneren van de arbeids markt. Tegenover de 200.000 werklozen Uionsland staan talrijke open plaatsen In ondernemingen. De periode waarin iemand ontslag aangezegd krijgt en seer in een nieuwe baan aan de slag landuurt te lang. Daardoor stijgen ook je arbeidskosten van bedrijven en dat baagt weer aan het rendement en de concurrentiepositie van het bedrijfsle ren, aldus Van Eijkelenburg. Hij vond ook dat de arbeidsbureaus «er beter moeten gaan functioneren eomeer aan bemiddeling moeten gaan doen. Dan zal het vertrouwen m de öb's weer toenemen en komen de be dien hun open plaatsen weer mel den Misbruik Ook moet het misbruik maken van so ciale wetten (wao en werkloosheids- aUeringen) door zowel ondernemers ^werknemers worden aangepakt. Het mrt werken bijvoorbeeld wordt te- ftnwoordig te gemakkelijk als een normaal verschijnsel gezien. Er is. zo «egde Van Eijkelenburg eraan toe. een terschuiving van het normbesef. Een ombuiging op dit punt is naar zijn oor deel dringend nodig. Hij verzet zich evenwel tegen een verlaging van de so ciale uitkeringen. Daar straf je de men sen mee die graag willen werken maar dat niet kunnen of die ziek zijn. Om economisch en sociaal in beter vaarwater te komen Is het nodig tot en ongewenst om oplossingen te force ren op basis van eenzijdige machts uitoefening. Echte oplossingen komen alleen tot stand langs de weg van het overleg, aldus de nieuwe NCW-voorzitr ter. Hij pleitte daarbij voor een overleg op alle niveaus gericht op het bereiken van resultaten. Uitgangspunt zal daar bij moeten zijn dat werkgevers en werknemers open staan voor ontwik kelingen in de maatschappij en dat zij elkaar in hun afzonderlijke posities respecteren. Het scheppen van volledige en vol waardige werkgelegenheid blijft naar de mening van Van Eijkelenburg het centraal punt in de economische en po litieke discussie. De werkgevers heb ben op dat punt ook een belangrijke verantwoordelijkheid. De overheid dient de mogelijkheid te geven voor een actief ondernemerschap op dat gebied. Uit onderzoekingen in andere landen blijkt dat nieuwe arbeidsplaatsen veel al het resultaat zijn van inspanningen van kleinere bedrijven en dan meestal nog nieuwe, aldus Van Eijkelenburg. ASSEN (ANP) - Grove onachtzaam heid danwel ernstige nalatigheid heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Assen, mr. L. C. M. Meijers, de 35-ja- rige apotheker S. R. van het Wilhelmi- na-ziekenhuis Assen donderdag ten laste gelegd. Diens apotheek produ ceerde eind februari, begin maart vo rig jaar een partij met besmet infuus, waardoor tien operatiepatiënten hoge koorts, lage bloeddruk en shock oplie pen. Drie hunner overleden later. De apotheker is inmiddels geschorst in afwachting van zijn ontslag. Mr. Meijers heeft alleen schuld aan zwaar lichamelijk letsel met tijdelije ziekte ten gevolge bij een 58-jarige vrouw uit Assen in de tenlastelegging opgenomen. Zij overleed op 17 april 1978. De apotheker, die 9 jaar lang de apo theek van het ziekenhuis leidde, ver klaarde zich niet direct schuldig te ach ten aan het gebeuren. Hij had al ge- ruimte tijd.te kampen met een klein maar hinderlijk defect aan de sterilisa tiekamer, de zogenaamde autoclaaf. Daar kwam bij dat zowel de apotheek als de dienst centrale sterilisatie van het ziekenhuis van een en dezelfde au toclaaf gebruik moeten maken De betrokken partij infuus-vloeistoi. geheten Rlnger Glucose 7.5 procent, keurde hij goed voor gebruik hoewel op het erbij horend papier geen bevesti ging stond dat deze gesteriliseerd was. Volgens hem vergaten zijn assistentes af en toe daarvoor te paraferen. Als er werkelijk problemen zouden zijn ge weest had hij dat wel van hun gehoord, zo verklaarde hij. De door de rchtbank gehoorde deskun digen zijn het echter met elkaar eens dat de apotheker de verantwoordelijk heid draagt voor zijn produkten. Zeker als zijn uitrusting niet geheel in orde is moet hij op zijn hoede zijn voor fouten De rechtbank zet de zitting vandaag (vrijdag) voort met het horen van ge- tuigen-deskundigen en een requisitoir van de officier van jusitie en pleidooi van advocaat, mr. P. J. van Stemp- voort. WIEGEL WEIGERT ANTWOORD OP VRAGEN OVER BVD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Wiegel (bin nenlandse zaken) heeft donderdag ge weigerd in het openbaar antwoord te geven op vragen over activiteiten van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) en andere politieke inlich tingendiensten. PSP-kamerlid Van der Spek wilde van hem weten of de BVD nog steeds achter mensen aanzit die vrije lijsten bij ondernemings raadsverkiezingen steunen. In een verklaring na afloop van het debat zegt de PSP dat zij deze zaken bin nenkort opnieuw in de Tweede Kamer aan de orde zal stellen. De PSP'er vroeg de minister ook of de BVD nog steeds partijgenoten van hem onder de loep neemt. Van der Spek heeft een document uit 1966 in handen gekregen, waarin de geheime dienst In structies krijgt om bepaalde PSP-leden in de gaten te houden. Hij wilde van de minister weten of dit nog steeds ge beurt en verlangde vernietiging van de verzamelde gegevens. De minister ver wees hem echter voor al zijn vragen naar de vaste kamercommissie voor de BVD, waarin over dit soort zaken ver trouwelijk gesproken kan worden. DODEWAARD (ANP) - Het actiecomi té "Stop Dodewaard' heeft in een brief aan de minister Ginjaar (volksgezond heid), Albeda (sociale zaken) en Van Aardenne (economische zaken) on middellijke sluiting van de kern centrale Dodewaard geëist. Het comité bepleit de instelling van een onafhankelijke commissie van onder zoek naar de veiligheid van de centrale. Aan de verzekering van minister Gin jaar, dat de centrale geen gevaar ople vert voor de omwonenden, hecht het comité geen waarde. Ook moet er op zo kort mogelijke termijn een strallngs- en bevolkingsonderzoek komen in de dor pen rond de centrale. KAMPALA (REUTER) - Tanzaniaanse troepen hebben de Amins troepen nog zijn. Tanzanlaanse officieren zeiden don- troepen van de verdreven Oegandese president Idi AMin derdag dat bij de bestorming 12 Oegandese soldaten en drie verder in het nauw gedreven. Tanzaniaanse soldaten waren gesneuveld. Zij veroverden woensdag bij de Karuma-watervallen de brug Alleen de Pakwach-brug is nu nog in handen van Amins over de N(jl waardoor de weg is vrt) gekomen voor aanvallen soldaten. Deze brug moet nog worden genomen om Arua te op Goeloe en Arua. de laatste twee belangrijke steden waar bereiken. (Van onze verkeer sredakieur) SCHIPHOL - Luchtvaartmaat schappijen beschuldigen de olielever anciers van het creëren van kunst matige brandstoftekorten op de Euro pese luchthavens. Wanneer een maat schappij meer brandstof nodig blijkt te hebben dan contractueel is vast gelegd. kan het meerdere „alleen via de vrije markt" geleverd worden en de prijs ligt dan, aldus de luchtvaart maatschappijen. niet minder dan 25 procent hoger." Met deze gang van zaken zou een dag oi tien geleden een begin zijn gemaakt. Vrijwel alle maatschappijen ondervin den deze praktijken aan den lijve, zij het niet op alle luchthavens De ..vrije- marktprijzen" worden niet alleen op Schiphol in rekening gebracht, maar ook in Zurich. Athene, sommige West- duitse eri Britse en vrijwel alle Spaanse luchthavens. terwijl alle vliegtuigbrandstof leverende maat- schappijen eraan meedoen Zij willen echter onder geen beding met naam worden genoemd, uit vrees dat de oliemaatschappijen sancties zullen toepassen en de beschikbare hoeveel heden brandstof zullen verkleinen, oi zelfs geheel van brandstoflevering wor den uitgesloten. Een woordvoerder van öheü ontkent dat voor extra hoeveelheden hogere prijzen worden gevraagd „De contrac ten die zijn afgesloten, worden nage komen op hoeveelheid en prijs. Daarbij wordt uitgegaan van wat de lucht vaartmaatschappijen in 1978 hebben afgenomen". „Wel trachten wij te voorkomen dat maatschappijen er een gewoonte van zouden maken uit te wijken naar lucht havens waar de brandstofprijzen lager liggen", aldus Shell „In die gevallen le veren wij in het geheel geen brandstof'. Een minder categorische ontkenning komt van Esso's woordvoerder C R Bagchus. „In Nederland leveren wij de brandstof alleen tegen de overeenge komen prijs en niet tegen een hogere, maar dat zoiets in andere landen voor komt. is best mogelijk. Daartoe zijn wij dan dikwijls gedwongen door de over heden", aldus Bagchus. Hij voegt eraan toe dat. indien een maatschappij, wat Nederland betreft, extra vluchten in legt of grotere machines gebruikt dan in overeenstemming is met wat con tractueel overeengekomen is, „wij met de maatschappijen gaan praten. In sommige gevallen wordt de extra ge vraagde hoeveelheid niet geleverd Per slot ontvangen wij zelf ook tien procent minder ruwe olie dan voorheen Woordvoerder Van der Fluit van BP verklaart dat er „in zijn algemeenheid geen problemen zijn, hoewel BP van alle maatschappijen die olie im porteerden uit Iran, het hardst getrof fen was. Toch hebben wij het brand stoftekort tot dusver redelijk kunnen overbruggen", aldus Van der Fluit. TEHERAN (AFP) - De Iraanse eerste minister, Mehdi Bazargan, zal zijn be voegdheden aan een andere regering overdragen na het aannemen van de nieuwe grondwet en de verkiezing van de nationale vergadering. Dit heeft Khomeiny verklaard, zo meldt de pers in Teheran. Bij de ontvangst te Qom van een groep studenten uit Isfahan heeft de leider van de Islamitische revolutie nogmaals gewezen op het beperkte karakter van de taken die zijn toevertrouwd aan de voorlopige regering van Bazargan. Hij benadrukte dat de na-revolutionaire instellingen, ondanks hun overgangs karakter 'de gelegenheid hadden ge schapen een regering door het volk in de plaats te stellen voor het bewind van de duivel'. Ayatollah Khomeiny heeft donderdag ln een redevoering ter gelegenheid van de eerste Iraanse vrouwendag ver klaard dat de sjah van Iran wilde dat de vrouwen er aantrekkelijk uitzien. Hij bekijkt de vrouwen echter vanuit een dierlijk gezichtspunt, aldus Khomeiny. Hij waarschuwde de vrouwen voor mensen die willen dat vrouwen er aan trekkelijk uitzien. De vrouwendag viel samen met de ver jaardag van Khomeiny. In Qom waren de straten ter gelegenheid van zijn 79e veijaardag bedekt met bloemen. Twee leden van de Savak. de geheime politie ten tijde van de sjah. zijn don derdag in de stad Mashad in Noord- Oost-Iran terechtgesteld nadat zij door een Islamitische rechtbank ter dood waren veroordeeld op beschuldiging van het doden van mensen die tegen het bewind van de sjah hadden gepro testeerd. De Amerikaanse senaat heeft don derdag in een resolutie zijn afschuw- uitgesproken over de executies zonder vorm van proces in Iran en gezegd dat deze de grondbeginselen van gerech tigheid en menselijkheid aantasten. In de resolutie wordt ook gewezen op de oproep om de sjah te vermoorden. Ik Madurodam heeft Prins Bemhard ionderdagmorgen kasteel Nijenrode 'Instituut voor bedrijfskunde) overge- imgen aan Madurodam. De prins plaatste een vlag met de kleuren van iïjenrode op het model van het kasteel Advertentiei UITNODIGING aan alle foto- en filmliefhebbers. Olympus demonstratie mei de nieuwe Olympus OM 10 en het gehele Olympus programma. Bij FOTO BACK, Si Jacobsstraat 27, Vlissingen. TOT ZIENS IN DE ZAAK J Een dertigtal Joden heeft woensdag ■e Kantoren in het centrum van New lork van de Ford-automobielfabriek vier uur bezet gehouden om het jntsiag af te dwingen van een Ford- tritnemer in Cleveland die een nazi- *[rlogverleden zou hebben. De beto- stfs eisten het ontslag van Ivan Dem- '*njuk. die kampbewaker in Polen zou s)n geweest DEN HAAG (ANP) - Tal van maat schappelijke organisaties hebben kri tiek op de aanpak van de jeugdwerk loosheid zoals die in de notitie van de regering is uitgestippeld. De notitie is afkomstig van de departmenten van sociale zaken, onderwijs en crm. Tijdens een donderdag gehouden hoorzitting in de tweede kamer gaven de Federatie Nederlandse Vakbewe ging (FNV), het NVV-jongerencontact en de KWJ beweging van werkende jongeren te verstaan dat de beleidsma tige inhoud van de notie zeer matig is, de uitzette aanpak uiterst onbevredi gend en ver onder de maat. Zelfs ont breekt de toezegging dat met voortva rendheid naar nieuwe, betere instru menten zal worden gezocht. Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) is de mening toegedaan dat Be stek '81 en het daaruit voortvloeiende beleid onvoldoende perspectieven biedt om de jeugdwerkloosheid op een adequate wijze te bestrijden. Ook organisaties ais 'de vierde sektor Amsterdam' en de raad voor de jeugdvorming vinden dat het anders moet. gezien hun schriftelijke adviezen aan de vaste kamercommissies Volgens FNV. NW-jongerencontact en KWJ is een intensivering van het beleid vereist waarbij voorstellen voor ar beidsplaatsen alleszins passen. De sterk verslechterende perspectieven op arbeid voor meisjes nopen tot extra maatregelen voor deze categorie. 'De vierde sektor Amsterdam', legt de nadruk op de nleLkoopkrachtige vraag naar goederen en diensten. Onderzoe kingen hebben aangetoond dat in Am sterdam 48 000 huishoudens gebruik zouden maken van dienstverleningen die er nu niet zijn. Het CNV bepleit een beleid dat gericht is op de creatie van permanente ar beidsplaatsen in het bedrijfsleven en bij de overheid Ook kan gedacht worden aan zoge naamde arbeidsprojecten. Dit zijn projecten met een vrij lange looptijd. verspreid over het land, waarin jonge ren zich kunnen bezighouden met het voortbrengen van maatschappelijk nuttige voorzieningen en produkten Kwalitatief Voorts is van groot belang dat binnen het arbeidsvoorwaardenoverleg af spraken worden gemaakt over de kwa liteit en de kwantiteit van de werkge legenheid in de onderneming. In dit overleg zal met name aandacht moeten worden besteed aan de zwakke groe pen op de arbeidsmarkt. Zo kunnen in het arbeidsvoorwaardenoverleg af spraken worden gemaakt over het aandeel van de jongeren in het per soneelsbestand van de onderneming. De raad voor de jeugdvorming kwam met het 20-20 plan om jonge school verlaters werk te bieden Het gaat om 20 uur gewoon werk en 20 uur werkjleersi- tuatie. waartoe een 40-urencontract met een projectbureau wordt gesloten Dit bureau is de werkgever voor de deelnemende jongeren. Wie werkt ont vangt het minimumloon. In dit geval gaat het om het minimumjeugdloon van de 16- of 17-jarigen op basis van 40 uur per week. De werk/leersituatie kan betrekking hebben op oefenwerk, vrij* wllligerswerk, educatieve activiteiten, onderwijs of vrije tijd. De raad van bestuur in arbeidszaken, het samenwerkingsorgaan van werk geversorganisaties, onderschrijft de uitgangspunten van het overheidsbe leid en daarnaast de financiële con sequenties die moeten worden opge vangen binnen het financiële raam werk van Bestek 81. Primair behoren arbeidsplaatsen geschapen te worden in de marktsector. De raad vraagt meer aandacht voor scholingsmaatre gelen. In de algemene bijstandswet zullen jeugdnormen moeten worden opgenomen die ertoe leiden dat bij standsuitkeringen in geen geval hoger kunnen zijn dan de voor overeenkom stige leeftijdscategorieën geldende minimam uitkeringen krachtens de sociale verzekeringen. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM - Ook voor wonin gen is cnergiebewakingsappara- tuur mogelijk. Een eenvoudig, klein apparaat (dat in de meter kast kan worden geplaatst) is daartoe nodig. De kosten daarvan zijn ongeveer 500 gulden. Dat geld kan snel worden terug verdiend als gevolg van lager verbruik. De ze voorziening is alleen mogelijk in nieuwbouw, waar er bij de elek trische installatie mee rekening mee kan worden gehouden. In bestaande hulzen is energiebe waking in deze vorm niet mogelijk, omdat scheiding van stroomlei dingen voor verlichting en voor ap paratuur vereist is. Wordt bij nieuwbouwplannen tijdig energie- bewust gedacht, dan kunnen twee stroomcircuits worden aange bracht. Dat zal de installatlekosten niet verhogen, eerder verlagen Voor oudere huizen kan een zoge naamde dimmer op de stopcontac ten wel diensten bewijzen om dc verlichting te regelen naar be hoefte. Ook hier ls het weer de micropro cessor die de mogelijkheden biedt, het zijn namelijk computer gestuurde apparaten. Men heeft er al succes mee in restaurants en kantoorgebouwen Het bedrijfsle ven ln zijn geheel ts echter nog te weinig energiebewust. Er zijn ook verschillende appara ten. afgestemd op de omvang van bedrijven. Zo is er een speciaal ap paraat dat de verlichting aan en uit schakelt naarmate het daglicht (waarbij de aanwezige zonneschijn uiteraard een belangrijke plaats inneemt) meer of minder intens is. Dit apparaat verlaagt de spanning op het lichtnet, die vaak veel te hoog is. zo leert de praktijk. Com binaties van verschillende appara ten zijn mogelijk. HAMBURG - De Westduitse Vereniging van oliemaatschappijen heeft een rapport gepubliceerd waarin het verbruik van ruwe olie in de Bondsrepu bliek dit jaar wordt geraamd op 133.1 miljoen ton, 3.3 miljoen ton meer dan in 1978 toen 4,7 procent meer olie werd verbruikt dan in het voorgaande jaar. De toeneming van het verbruik in het lopende jaar schrijft de vereni ging toe aan de strenge winter. In 1978 was er nog sprake van een overschot van olie. WU de Bondsrepubliek dit jaar vermijden dat er een tekort ontstaat dan zullen de verbruikers zuiniger aan moeten doen De Westduitse minister van economie. Otto Lambsdorff. heeft laten weten dat zijn regering het nog steeds niet noodza kelijk acht om dwingende voorschriften uit te vaardigen om op energie te besparen, al komt er dit jaar waarschijnlijk niets terecht van het voornemen om het energieverbruik terug te dringen. Het Westduitse kabinet is woensdag tot de conclusie gekomen dat de West duitsers door middel van een voorlichtingscampagne duidelijk gemaakt moet worden dat zij verstandiger met energie moeten gaan omspringen dan tot dusver. Het bestaande energieprogramma van de regering voldoet nog prima, aldus Lambsdorff. Kerncentrales vormen een hoeksteen van het energieprogramma die onmisbaar is. zo zei minister Lambsdorff. PARIJS (DPA) - De directeur van het Internationale Engergiebu- reau (IAE), Ulf Lantzke, vindt dat er geen sprake van is dat de inter nationale oliemaatschappijen het aanbod van ruwe olie en otiepro- dukten doelbewust verkleinen om kunstmatig schaarste te scheppen. Natuurlijk maken de oliemaat schappijen winst, dat is hun stre ven, maar de prijzen die zij voor hun produkten vragen zijn even min als hun winsten buitensporig. Tijdens de oliecrisis van 1973 heb ben de grote oliemaatschappijen al bewezen dat zij geen snode plannen beramen om een kunst matig tekort aan olie te creëren. De winsten in de Amerikaanse olie-industrie overtreffen geens zins de gemiddelde winst in de rest van bet Amerikaanse bedrijfsle ven. zo zei Lantzke in een vraagge sprek in Parijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 15