Archieven Hoogelande oor bezichtiging open Hoela-hoep 'uit motteballen' Staatsloten? Ukunt ze nukopen. PZC/ provincie me 8 MEI 1979 idden in het Walcherse landschap staat, omringd door landerijen, bij een kruispunt van enwpgen, een kerk. Het is de kerk van de ambachtsheerlijkheid Hoogelande, ook wel de ,pel van St. Maarten genoemd. De uit 1188 daterende kerk, wordt niet zozeer gebruikt voor :diensten. Sinds 1965, toen de restauratie van de tot een troosteloze, spookachtige ruïne rervallen kerk werd afgerond, dient het bouwwerk tot onderdak voor culturele manifestaties en iposities. 'anaf aanstaande zaterdag kunt u in die kapel van St. Maarten een interessante tentoonstelling bezoeken. Het gaat hier om een expositie die is opgebouwd uit archiefstukken van de ibacbtsheerlijkheid Hoogelande. Na veel aandringen is dat archief nu voor bezichtiging open •steld. En dat is een boeiende zaak, want in het archief bevinden zich vele waardevolle stukken, ials de Verleenbrief van Willem van Oranje in origineel met zegel aan vrouwe Anna Henriette aria Josepha de Neuff, d.d. 1794. gaan. Slechte begaanbaarheid van de voetpaden bij hoogwater en het voorts durende gevaar voor berovingen zul len vermoedelijk de oorzaak zijn ge weest. De Westmonsterkerk was de moederkerk van die van Hoogelande. Opvallend is dat de as van de kerk van Hoogelande is gericht op de Markt in Middelburg, waar de moederkerk zich bevond. Deze Westmonsterkerk. afgebroken in 1575, werd ook wel de St. Maartens kerk genoemd. De kerk van Hoog- Dr E. Hoegen uit Amsterdam, die in I960 bij testament de elgendoms- en imbachtsrechten van Hoogelande iver nam van zijn vader geeft in een ter ■elegenheid van de expositie versche len beschrijving een stukje boeiende nformatie. Ds. kerk van Hoogelande rerd. zo valt te lezen in een brief van ïisschop Balduines van Utrecht aan je pastoor van de Westmonsterkerk in jfiddelburg. destijds gesticht omdat de bevolking van de streek niet veilig mee: in Middelburg ter kerke kon elande was aan dezelfde heilige gewijd. Martin us was de schutspatroon van de armen en bestrijder van elk geweld- Rondom de kerk van Hoogelande vormde zich een arm dorpje, be staan de uit een pastoorshuis en een aantal schamele woningen. Er was toen al een herberg aanwezig, later bewoond door een familie Corbijn en weer opge bouwd tot boerderij door een familie Groenenberg. Deze boerderij was door een terp van de kerk gescheiden door een weg, later een klinkerweg, die zich tussen de gebouwen splitste in een weg naar Werendijke en naar Krom- menhoeke. Een deel van deze klin kerweg is in stand gehouden. In de Napoleontische tijd werd het arme dorp omgedoopt tot "La Com mune de Hoogelande" en de boerderij werd 'la Mairie'. Waarschijnlijk was een Groenenberg de burgemeester. Hoewel de pastoor regelmatig opriep om verantwoording af te leggen over de tienden en rekeningen van geeste lijke goederen, bleef de arme parochie waarschijnlijk toch in gebreke. Die armoede spreekt ook nog eens uit de correspondentie van ene Baron de Gilman met zijn rentmeester. Daaruit blijkt dat de ambachts heer zijn recht op de bermen van de wegen overliet aan de armen. Aangenomen wordt dat de kerk van Hoogelande verschillende malen ge havend is door stropende benden. In de tijd van het beleg van Middel burg* 1572-1574) toen veel kerken op Walcheren ten gronde gingen, werd ook de kerk van St. Maarten het slachtoffer. Naderhand besloten de Staten van Zeeland dat alleen die kerken zouden worden herbouwd waaromheen nog een dorp bestond en dus bleef Hoogelande een ruinc. Op 7 november 1592 werden de geestelijke goederen kerk be graafplaats en dubbele gracht van Hoogelande. verkocht aan de am bachtsheer. Willem Pietersen in Ro- senburg h, eigenaar van de grootste portie van het ambacht, was de koper van het kerkelijke goed. In 1911 kwam voor het eerst weer het gecombineerde eigendoms- en ambachtsrecht in één hand: van de heer P.W.M. Hoegen te Middelburg. Nauwelijks was de eigendomsover gang een feit geworden of de eerste we reldoorlog brak uit. De stilte rondom Hoogelande werd nog dieper en slechts nu en dan hoorde men daar het lawaai van de moker en het breekijzer wanneer de in de omtrek wonende boeren aan de ruine sloopten om met het puin hun dammen en binnenwe gen te verharden. Na die eerste we reldoorlog werden enkele herstel werkzaamheden aan de ruine verricht door een dorpsmetselaar. Twee grote veranderingen vonden er plaats in de twintiger jaren. Het gebied rond de kerk van Hoogelande stond 's winters blank als gevolg van hoge waterstan den. Daardoor was de begraafplaats van Grijpskerke op het kerkhof van Hoogelande onbereikbaar. De ter aar de bestelling vond in die tijd per bootje plaats op de terp van Hoogelande, toen en ook nu nog steeds een 'open begraafplaats'. Per begrafe nis moest men - en dat is nog altijd zo één gulden betalen. In 1929 werd de bemaling van het eiland Walcheren drastisch verbe terd, zodat daarna 'Den Hoek' ook in de winter droog bleef In overleg met het gemeentebestuur werd het begraven op de terp beperkt tot omwonenden en de familie van de ambachtsheer. Een tweede grote ver andering was in 1924 de afschaffing van het heerlyk jacbtrecht' In mei 1940 ontstond door het water opnieuw een stilte rond Hoogelande De waterstand was na het bombarde ment van de dijken in 'Den Hoek' het grootst. De boerderijen spoelden weg, de wegen verdwenen, de sloten spoel den dicht en alleen de ruine bleef droog. Ook de begraafplaats stond by hoog water blank. By de herindeling van het land, de heraanleg van sloten wegen en wa tergangen kreeg de terp van Hoog elande een nieuwe beplanting en werd de dubbele sloot of gracht in ere her steld. Ook een stukje van de oude weg, die, tussen terp en weg liep werd op nieuw aangelegd. De verwoeste boerderij van Groenenberg werd her bouwd maar iets anders gesitueerd vanwege de aanleg van de nieuwe we gen. In 1965 verrichtte commissaris der Koningin mr. J. van Aartsen de ope ning van de gerestaureerde kapel van St. Maarten. Ambachtsheer Hoegen heeft de kapel en het consistoriege bouw verhuurd aan de stichting Ka pel van St. Maarten. Deze stichting coördineert alle activiteiten. Met fi nanciële steun van de vereniging van vrienden van de kapel van St. Maar ten. De contributie bedraagt mini maal f 2,50 per jaar. „Daaruit blijkt", zo concludeert dr. Hoegen. dat de morele steun belangrijker is dan de geldelijke". De laatste weken komen we op straat de jaren vyftlg tegen. In de vorm van het spelletje hoela-hoep. U weet wel: dat gemanouvreer met een grote plas tic hoepel die je met allerlei heupbe wegingen rond je lichaam kunt laten draaien Goed voor het afslanken. Maar niet zo best voor de nieren als u het my vraagt. In de vijftiger jaren ontstond er een complete hoela-hoep rage, nog extra aangezet door een spe ciaal op dat hoela-hoepen afgestemd liedje, gemaakt door Shapiro en Bern stein, gezongen door Ruth Adams. Menig huisvader heeft toen voor z'n dochter zo'n hoelahoepel gemaakt van een plastic buis. waar de electricien stroomdraad door trekt. De hoela hoep van nu is van wat zwaarder mate riaal gemaakt en kost in de winkel rond de vyf gulden. De winkeliers kry- gen het nostalgische speeltuig nauwe- Ujks aangesleept. Zoveel interesse is er In de Middelburgse wijk Dauwend aele trof ik van de week zo'n stel van die heupwiegende jongedames Ilse Roodenburg. Maringe Vogel en Ester van Wort. Vooral Ester (helemaal rechts) is een volhoudertje. zy heeft het al een keer elfhonderd omwente lingen volgehouden, voordat ze de hoepel op de grond liet kletteren. Betovergrootvader in Oosterland Nog iets te melden? Be! dan 01184-15144. toestel 40 De oudste inwoner van otis dorp, meldt onze man in Oosterland met trots, is betovergrootvader geworden. Het gaat hier om de heer Johannes Goudzwaard Kz, geboren op 17 augus tus 1885. Hij is dus 93 jaar oud. Beto vergrootvader hoe wordt je dat? In het geval van de heer Goudzwaard zit het zo: zijn zoon Krijn, 70 jaar oud heeft weer een zoon Johannes, die woont in Alphen aan de Rijn geboren in het jaar1930. En die heeft een doch ter Krina genaamd, die het leven heeft geschonken aan een zoon. Daarmee zijn we gekomen op een totaal van vijj geslachten wat voor de stamvader het recht geeft om zich betovergrootvader te noemen. Vanaf vandaag zitten we met deze rubriek weer in het grijs verleden. Voor reacties en suggesties kunt u schrijven naar Hoort-Ziet-Schrijft (Tijdje Terug), PZC, Wolstraat Vlissingen. nivenrubriek 1 ir reactie» op >n dere I smmenliren Ni#t voor open bneven, gedichten en dergeli). ngen ol «lukken ronder duidelijke opgaat van adres er n m behandeling genomen Bijdragen mogen niet langer rijn odectie behoudt rich het recht voor inzendingen m te korten ag zou ik willen reageren op het je provinciaal Duivenrubriek in de nt van 27-4-'79. Daar wordt gesug- srd door die van boven de Schelde, de Zeeuws-Vlamingen de prys- chten op Den Bosch, Roermond, istricht enz, willen boycotten, nu; Daar stellen ze zelf, dat de ZNB i niets zou laten gezeggen door die ir) leden die ze boven de Schelde ben. Dat wil zeggen dat de meer- ïeid van leden het, als het op een ladering op stemmen aankomt, van de minderheid. De leden van IBvZ in Zeeuws-Vlaanderen verke- indezelfde positie. Wanneer er op de Bngsvergadering in Kruiningen, emd moet worden over de vlucht- (die ze bijna steeds willen verleg- dan kun je als 4 verenigingen van Ws Vlaanderen tegen 20 verenigin- ivan boven de Schelde stemmen tot jen ons weegt, zy drijven door wat is. Om dat ze de vlaming liever it dan rijk zijn Afgelopen winter der een vereniging (ik zal met zeg- welke) een voorstel om de Vlamin- maar apart te laten concoursen, spreekt boekdelen van sporttiviteit opzichten van de Vlaming, laatste 9 jaar kampioenschappen vervlogen werden in afdelingsver- I werden 6 maal boven de Schelde :n«fonnen. zelfs tot in Schouwen en uit 'eland, en 3 maal in Zeeuws Vlaan- c;,;ten. Er werden van enkele jaren terug 0 maalde le prijs gewonnen boven de n'We, en 61 maal in Zeeuws Vlaande- ecc Zelfs die paar maal eerste gunnen fc oog niet. Ze zoeken van alles uit de tf t tom de winst zo veel mogeiyk aan g kant te houden, vandaar dar ze uit erü oosten zijn gaan vliegen. Daar ze iri mee dwars tegen de vliegrichting «deandere vliegende duiven gaan. 12Ü ^Uen ze hun eigen duiven voor éi feren Dat rot smoesje dat ze niet cf- 06 Schelde durven houd geen - t tiaar de Vlaamse er nog wel over ji £r.. die er niet over moeten tydens fl;j duchten. Jaren geleden mocht de op enkele vluchten met de NABvP a tot er 2 maal een auto in de B gewonnen werd Het was afgelo- t De NBvZ mocht niet meer mee j# 11,11 vallen er teveel pryzen in *s Vlaanderen en nu doen ze bo ot Schelde net als een kat in het De HBvZ zou veel meer kunnen renen voor de duivensport in heel Zeeland maar dan moeten ze wel zich zelf biy ven en zich niet door afgunst la ten leiden, en gewoon de vluchtlyn la ten vliegen die we de laatste jaren vlie gen. Want heel de duivenmelkerswe reld in Nederland lacht om het vluchtp- rogramma dat de NBvZ afd. Zeeland zyn leden voorschoteld. Zeker nu ze in de krant hun vuile was buiten gaan hangen en over boycotten gaan schrij ven. D. Bare man. Reuzenhoek 8, Zaamslag. Werkverdeling In kranten van begin april stonden ad vertenties betreffende aangifte van nieuwe kleuters en leerlingen voor openbare lagere scholen in Vlissingen Myn aandacht werd getrokken door het grote aantal 'mevrouwen' n.l. 14 als hoofdleidsters, tegenover 4 'mejuffrou wen' voor eenzelfde functie. We kunnen dus vrijwel aannemen dat die 14 'me vrouwen' dik salaris verdienen dat re sulteert in een debbel inkomen per ge zin. De regering is bezig een noodwet in elkaar te zetten om 'discriminatie' van getrouwde vrouwen, dit is hier het voor laten gaan van ongetrouwde vrouwen, tegen te gaan. Van de regering is, m.i. ook niets anders te verwachten, want hoeveel getrouwde vrouwen zitten daar op een dik gehonoreerde stoel' Ik vraag evenwel: Is het moreel Ver antwoord by de hoge werkloosheid dat dubbel inkomens nog langer getole reerd worden? Het is my bekend dat er in Holland op een advertentie voor kleuterleidsters meer dan honderdvyftig brieven zyn gekomen uit alle delen van het land. Zouden die allemaal onbekwaam zyn? Het zou wel droevig met ons land ge steld zyn als er alleen maar bekwame getrouwde en domme ongetrouwde vrouwen voor handen zyn. Merkwaardig is dat de dames zich nooit gediscrimineerd voelen door het feit dat alleen jongens dienstplichtig zyn en meisjes niet. Daarom lykt het me beter het woord 'discriminatie' te vervangen door 'egoisme' In deze stabilizering van dubbele in komens speelt alleen de politiek een grote rol. want hoewel alle partyen pra ten lof kletsten) over werkverdeling is er niet een party die die dubbele inko mens eens aanpakt. Bang voor stem menverlies! En zo rommelen we maar voort. Het ene gezin leeft in luxe met bungalows en meestal twee auto's en het andere gezin moet z'n hand ophou den by de WW. Voor my onbegrypelyk dat niemand in durft te grijpen en dat1 de werkloze jeugd dit slikt. J. Minderhoud. St. Pieterstraat 23. Middelburg. Van cockpit tot rotatiehal Hoewel ik maar een niet-betalend abomiee op de PZC ben, mag ik mis schien voor één keer wat ruimte vragen in de rubriek 'Lezers Schrijven'. By het zorgvuldig en kritisch lezen van het verslag, dat over de uitreiking van een aan my verleende koninkiyke onder scheiding werd gepubliceerd in de PZC van zaterdag, 28 april j.l. -en mede gelet op de kop boven het verslag - kreeg ik de indruk, dat wellicht een misverstand by de lezers zou kunnen postvatten over myn R.A.F.-periode. Meer dan 50.000 dappere jonge kerels uit Engeland en haar dominions lieten het leven boven Europa in vliegtuigen van de R A.F. Ten opzichte van hun of fer en hun nagedachtenis zou het vol komen ongepast zyn om - al was het maar in je eigen familie, laat staan in je eigen krant -te doen voorkomen, alsof je met hen dc gevaren van zoeklicht en afweer vuur hebt gedeeld Ais oorlogsvrijwilliger.- die zich in no vember '44 kon aanmelden voor dienstneming in de R.A.F.. was ik veel te laat klaar met de opleiding om nog deel te kunnen nemen aan acties boven Europa. Myn jaren lagen na myn bre vettering in de R.A.F. tot voorjaar 1949 in wat toen heette Nederlands Oost-In- dië. Vandaar de door mij bedachte 'kop' boven dit ingezonden stuk, een kop. die m.i. beter de lading zou hebben gedekt. F. van de Velde Sr Direkteur PZC NKV en FNV Naar aanleiding van enxeie ariikelen in de dagbladen van de Provinciale Zeeuwse Courant waarin een vertekend beeld werd gegeven van de posities van het N.K V. en de F.N.V. in West-Zeeuws Vlaanderen, menen wy te moeten age ren tegen deze verkeerd weergegeven visie van de aanwezige journalisten De F.N V. West Zeeuws Vlaanderen is sinds 1876 een vrijwillig ontstane sa menwerking tussen het NW West Zeeuws Vlaanderen en de zeven funk- tionerende NKV centrales van Aarden burg, Eede, Hoofdplaat. Mariadorp. Oostburg, Schoondyke en IJzendyke Dit FNV vormde een voorlopig bestuur van elke centrale een vertegenwoordi ger en het NW met een evenredig aan tal personen. Aanvankelyk werkte dit bestuur niet of nauwelijks daar er pro vinciaal niveau een dergelyke vorm nog niet was. Op 18 november is de FNV Zeeland pas tot stand gekomen, zodat de FNV West Zeeuws Vlaanderen zon der konkrete ruggesteun moest opere ren. Fankzy de steun van de distrikts- bestuurders, de heren W. Pel iNWi en M. Strous (NKV) is de FNV West Zeeuws Vlaanderen aktiever kunnen worden, toch tevens bleek hierby, dat de gelyke meningsvormen binnen de NKV ver te zoeken was. Dit was de re den waarom de NKV centrale Aarden burg besloten had de kat de bel aan te binden en zich openlyk ging verzetten tegen deze gang van zaken in dit FNV. Immers de bestuursleden van de NKV centrales kenden elkaar byna niet en hun doen en laten als bestuur nog min der. Alleen daarom was het bestuur van de NKV centrale Aardenburg van me ning, daarin veranderingen noodzaak werden en zy besloot UIT de FNV te gaan tenzy een NKV Overleg orgaan West Zeeuws Vlaanderen tot stand kon komen. Misschien een paardemiddel, doch gezien hun plaats van herkomst toch niet zo verwonderiyk Naar aan leiding van uitgaande brieven aan de overige centrales en de heer Strous. heeft laatst genoemde een byeenkomst belegd waarby Aardenburg hun standpunt nader heeft toegelicht en het voor ieder duidelyk is geworden, dat het gebrek aan kontakten by elke NKV centrale leeft en het idee van Aarden burg wordt overgenomen en een NKV centrale leeft en het idee van Aarden burg wordt overgenomen en een NKV Overlegorgaan voor West-Zeeuws Vlaanderen wordt opgericht. Daar Aardenburg hun doel verwezenlykt zag. deelde zy op deze vergadering mee, dat hun inzet weer voor het NKV en de FNV wordt verdeeld. Daar de leden van de NKV centrale Aarden burg ook het recht hebben te weten wat het bestuur doet, is op haar jaarvergadering in april j.l. deze zaak uitvoerig toegelicht door het bestuur en aangevuld door de heer Strous. Dit is door de aanwezige pers helaas zéér nadelig uitgelegd, waardoor de indruk is ontstaan, dat 1. De FNV West Zeeuws Vlaanderen Niet bestaat; 2. Het NKV Aardenburg niets van de FNV wil weten; 3. Het NKV Aardenburg autonoom wil bUjven. Niets is minder waar! De NKV centrale Aardenburg zet zich niet buitenspel en wyst samenwerking binnen de FNV niet af Eenheid in het bereiken van de doelstellingen van de georganiseerde werknemers is noodzaak en dit beseft het NKV Aardenburg zeer goed A M v.d. Sluys. Voorzitter NK V-overlegorgaan West-Zeeuwsch Vlaanderen. Wetstraat 82. Aardenburg Distelvorming De Stichting Zeeuws coördina tieorgaan voor natuur-, landschaps-, en milieubescherming heeft volgens de PZC van 27 april '79 de Provinciale Sta ten van Zeeland gevraagd de distel- verordening in te trekken. We beleven wonderlyke dingen. De stichting vindt klaarblykelyk. dat we geen distels ge noeg hebben en dat deze zullen uitster ven. Wetenschappeiyk onderzoek zou dit hebben uitgewezen. En dan zouden ook de insecten er aangaan, die erop en ervan leven. Dit laatste Is echter in strijd met een andere wetenschappely- ke vinding, dat de insecten nog eens, ons mensen zullen overleven. Want dat zyn toch zulke taaie en vindingrijke, zich aanpassende wezens, dat zy ner gens voor staan. Dus, wat moet men ervan geloven? En men moet ook niet geloven, dat de distels er zo gauw aan gaan. Vroeger wist men ze niet klein te krygen. Toen was het: distels maaien is distels zaaien en distels steken is distels kweken, maar distels trekken is distels nekken. Doch al dat vechten tegen de distels van Adam af tot nu toe heeft geen totale vernietiging van de distels teweeg gebracht, wel een gunstige be perking. Hieraan heeft ook meegehol pen de distelverordening die tot doel 'Le bon Départ' Eind augustus wordt er waarschynlyk een kursus georganiseerd over de me thode van Le Bon Depart Deze metho de tracht de psycho-motorische ont wikkeling van het kind te bevorderen door middel van gericht waarnemen, door bewegen en door het op de juiste manier beleven van tyd en ruimte. Zy tracht dit doel te verwezenlyken door een programma van een t wintigtal figu ren met bypassende liedjes Om de methode te leren toepassen worden er kursussen georganiseerd die vooral praktisch gericht zyn. Het zelf beleven en ervaren staat voorop, daar na volgt hoe en waarom De kursus staat open voor diegene die belangstel ling heeft voor de totale ontwikkeling van het kind, en is byzonder geschikt voor o.a. toepassing in kleuter- en lager onderwys, onderwys aan LOM-scholen, medische kinderdagverblyven. Kor tom voor iedereen, die in zyn beroep te maken heeft met de ontwikkeling van het kind By voldoende belangstelling komt er waarschynlyk een kursus in het Kin derrevalidatiecentrum Zonneveld te Oostkapelle De totale kursus omvat 13 lessen die éénmaal in de week 's avonds zullen worden gegeven. Meer inlichtin gen kunt u krygen by de afdeling Fysio therapie te Zonneveld. Telefoon 01188- 1910. Mej. E. Michielsen, Van Cittersstraat 74. Sint-Laurens. heeft de vrucht- en zaadvorming van de aanwezige distels tegen te gaan. „Nee. dat moet niet", zegt de stichting, „laat ze vruchten krijgen, volop, waar 't maar mogeüjk is". Ik sprak van wonderlyke dingen, die we beleven, want by men sen willen velen hun vruchten als on gewenst vernietigen. Wat moet daar van komen? Meer zorg voor doorns en distels, dan voor de medemensen. La ten we niet menen, dat we de natuur kunnen beheersen, wel beheren. Met verstand te werk gaan. Er bestaat een wyze wereldorde, door God zo gescha pen en wy mogen en kunnen daarin hele kleine schakeltjes zyn. Maar laten we ons niet verbeelden, dat wry zo flink zyn, dat we alles In de hand hebben. Niets daarvan. Als we de distels hier uitroeien, dan woekeren ze wel voort op een andere plaats. Waar grond ver waarloosd wordt, komt vanzelf - zo zeg gen wy tenminste - doornen en distels. En zie: ik ging langs de akker van een luiaard en langs de wijngaard van een verstandeloos mens en zie, hy was ge heel begroeid met distels en met on kruid bedekt, zo lezen we in het boek der wijsheid. Spreuken: 24:30. En daar moesten we ons maar aan houden. De ware wysheid komt niet van geleerd heid en nog minder van verstandeloos heid. Ik zou zeggen: Provinciale Staten en Gedeputeerde Staten, hou het maar zo. Laat de provincie niet een z.g.n. vuulboer worden, waar andere boeren last van krijgen. k. Booy, Prins Hendrikstraat 20, Axel. Onbegrijplijk Naar aanleiding van het artikel in de PZC van dinsdag 10 april 1979j 1. hoort, ziet en schrijft) van J. Cats wil ik eens reageren, daar ik my als inwoner van de provincie Zeeland zeer verontrust voel. wy worden als Zeeuwen gecon fronteerd met vergiftigingen door de industrie die 'in het land waar het leven goed is' het land maakt waar het. leven slecht is. De thailiumverglftiging die voorkomt op Walcheren etc. by verschillende mensen is zeer verontrustend. Daarom begryp ik niet dat de inspecteur van volksgezondheid in Zeeland, dr Lelie, hier zo gemakkefijk over kan denken. Ik vind het verder onbegrijpeiyk, dat er maar 2 mensen zyn die verder worden onderzocht, en dat er aan de rest van de meldingen geen aandacht wordt ge schonken. c Koops, Oost Souburg. i AU ten trtw Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 9