Zeeland herdacht gevallenen in de tweede wereldoorlog Provinciale en Herv. Jeugdraad: meer aandacht jeugdwerkloosheid „Hervormde kerk moet standpunt innemen over de kernenergie Dertig vrouwengroeperingen op manifestatie te Kapelle F OPHEFFING KLEUTERSCHOOL PINKELTJESLAND SOUBURG vi .95 Stichting voi museum in Arnemuiden VEEL JONGEREN IN BIJZONDER MOEILIJKE SITUATIE almanak TER GELEGENHEID BEZOEK VAN KONINGIN JULIANA PZC/, STILLE TOCHTEN EN KRANSLEGGINGEN VLISSINGEN - Op verschillende plaatsen in Zeeland zijn vrij dagavond de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog herdacht. Dat gebeurde veelal met een stille tocht en het leggen van kran sen bij monumenten. In Middelburg woonden enkele honderden belangstellenden de dodenherdenking bij. Onder tamelijk slechte weersomstandigheden legden onder anderen de com missaris van de koningin, dr C. Boertien, burgemeester P. A. Wolters van Middelburg en de provinciaal militair commandant luitenant-kolonel C. M. van der Vliet een krans bij het monu ment op de Groenmarkt. Daaraan voorafgaande werden in de voorafgegaan door de harmonie 'De Nieuwe Kerk vaderlandse liederen ge- Vliegende Hollander', die na de krans- zongen met begeleiding van de chris- legging en enkele minuten stilte ko- telijke brassband 'Onda'. Mevrouw T. raalmuziek speelde. Ook de'Zwaluwen' Scheltens verzorgde de declamatie. Om uit Sluiskil en de 'Vrijbuiters' uit Ter tien voor acht werden de klokken van de Lange Jan en van de rk kerk geluid, waarna om acht uur twee minuten stil te in acht werden genomen. Tot slot werd de Last Post geblazen Na de kranslegging zongen de aanwezigen ge zamenlijk het zesde couplet van het Wilhelmus. Tijdens een korte plechtigheid op de Noorderbegraafplaats te Vlissingen legde burgemeester drs Th. J. Wes terhout vrijdagavond namens het ge meentebestuur een krans bij het mo nument voor de gevallenen. Ongeveer vijftig belangstellenden woonden deze plechtigheid bij, die om vijf voor acht begon met het ten gehore brengen van enkele muziekwerken door de mu ziekvereniging 'Vlijt en Volharding'. Nadat om acht uur twee minuten stilte in acht waren genomen, speelde 'Vlijt en Volharding' het Wilhelmus en werd de vlag, die tot dat moment halfstok had gehangen, weer in top gehesen. Nadat de burgemeester namens de ge meente de krans bij het monument had gelegd, volgden bloemstukken van ver tegenwoordigers van de in Vlissingen gevestigde consulaten, de Communis tische Partij Nederland, het Comité Feestelijkheden Vlissingen en het Vlis- sings Actie Fonds. Vergezeld van de aanwezigen maakte de burgemeester tenslotte een rondgang langs de graven van de gevallenen. Goes In de gemeente Goes werden in het ka der van de nationale herdenkings avond twee bijeenkomsten gehouden. Evenals voorgaande jaren werden korte herdenkingsplechtigheden ge houden in Goes en Kloetinge. In Goes was de wandelkerk van de Grote of Maria Magdalenakerk de ont moetingsplaats. Medewerkers van de fanfare 'Euphonia' zorgden voor ko- raalmuziek en verschillende ere-sig- nalen. Een delegatie van het gemeen tebestuur legde een krans aan de voet van een opgestelde standaard, waar ook bloemen werden gelegd. In Kloetinge vond de herdenking plaats op de begraafplaats, waar bij het monument dat staat op het graf van de Canadese militair J. P. Dicaire namens het gemeentebestuur een krans werd gelegd. Belangstellenden legden bloe- men. Medewerkers van de brassband 'Excelsior' en leerlingen van de hoogste klassen van de Kloetingse school na- men eveneens aan de herden kingsplechtigheid deel. In Temeuzen heeft burgemeester C Ockeloen vrijdagavond een krans ge legd bij het monument voor de gevalle nen bij de middensluis te Temeuzen. Dat gebeurde na een stille tocht die op de markt begon. Vele tientallen Ter- neuzenaren namen aan de tocht naar het monument deel. De stoet werd neuzen werkten aan de herdenking mee. Bij het monument stonden Ter- neuzense padvinders en leden van het 436ste peloton van de Nationale Reser ve opgesteld. De organisatie van het geheel was in handen van de Even ementencommissie van de VW-Ter- neuzen. Een paar honderd belangstellenden namen vrijdagavond deel aan de stille tocht in Breskens. Vanaf de hervormde kerk in Breskens begaf men zich in alle stilte naar de begraafplaats. Daar legde burgemeester A. Schipper van Oost burg een krans bij het monument. Kin deren uit de hoogste klassen van de la gere scholen uit Breskens legden een boeket bloemen op de zes graven van geallieerde soldaten. Het koor 'God is mijn lied' zong enkele toepasselijke liederen, waaronder het Wilhelmus. Ook werd de Last Post geblazen. Tij dens de korte plechtigheid werd de Ne derlandse vlag halfstok gehesen. Aan de stille tocht werd ook deelgenomen door de wethouders J Vergouwen en Th. Cambier. Burgemeester J. de Jonge van Ar- nemuiden legde vrijdagavond kransen bij het Franse monument op de Sloedam en op de begraafplaats te Ar- nemuiden. De plechtigheid, waarvoor van de zijde van de bevolking geen be langstelling bestond, werd ook bijge woond door de beide wethouders, J. van Belzen en G. den Hartog. Benw van Vlissingen willen de kleuterschool 'Pinkeltjesland' per 1 augustus opheffen. Voorstel b. en w. Vlissingen: VLISSINGEN - Het college van b en w van Vlissingen steltvoor de openbare kleuterschool Pinkeltjesland aan de Oosterbaan in Wesl-Souburg per 1 augustus op te heffen. Het gebouw is al sinds het voorjaar van 1978 buiten ge bruik vanwege een te hoge concentra tie formaldehyde-gas. Een behande ling met speciale verf van de spaanpla- Advertentie) tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit ten, waarin de gasontwikkeling zich voordoet, is niet afdoende gebleken. De eerste verfbehandeling kostte 38.000 gulden. B en w vinden het dan ook niet verantwoord een nieuwe verflaag aan te brengen waarvan niet zeker is of deze wel afdoende zal zijn. Aanvankelijk werden de ruim 60 kleuters per bus naar de openbare kleuterschool Iris in de Bloemenbuurt vervoerd. Vanaf het be gin van dit schooljaar zijn de kleuters gehuisvest in het scholencomplex De Stellepit aan de Kleiweg in Papegaai enburg. Veel ouders willen hun kin deren al naar deze school laten gaan omdat de onzekerheid over Pin keltjesland groot is. In De Stellepit is genoeg ruimte doordat de wonij in Papegaaienburg stagneert D reden voor het definitief opheü Pinkeltjesland is dat deze school geen directe verbindingakur lagere school heeft. eg' Ook het komende schooljaar iiLib de kleuters worden opgevangetoei Stellepit. Mocht het nodig z$ iet komt volgend jaar een semi-perrsel. lokaal vrij in Oost-Souburg da; en Stellepit kan worden geplaaftro* commissie voor onderwijs btifiin het voorstel in de vergaden: ïs woensdag. De aanvang is 17.00u)e Sb De plechtigheid in Temeuzen, links burgemeester C. Ockeloen. PROVINCIALE HERVORMDE JEUGDRAAD ZEELAND: ÖRIEF AAN PROVINCIALE VERGADERING MIDDELBURG - De Provinciale Her vormde Jeugdraad Zeeland wil dat de Nederlandse hervormde kerk in deze provincie tot een standpuntbepaling komt inzake de kernenergie. In een brief aan de Provinciale Kerkvergade ring van Zeeland, die woensdag 9 mei bijeenkomt, vraagt de hervormde jeugdraad om steun voor haar afwij zende standpunt ten opzichte van de kernenergie en voor haar zich solidair verklaren met die groeperingen die een tijdelijke sluiting van de kern centrale in Borssele op zijn plaats vin den, zolang na de ramp in Harrisburg nog niet duidelijk is of het Borsselse systeem ook gevaarlijk kan zijn voor de omgeving. De Provinciale Kerk vergadering wordt gevraagd een standpunt inzake de kernenergie in de vergadering van woensdag te bepalen door het uitgeven van een verklaring. Verder stelt de hervormde jeugdraad de PKV voor een adhesiebetuiging te zen den aan de organisatoren van de Euro pese energiemanifestatie, die 2 juni in Doel wordt gehouden. De jeugdraad vindt verder dat er vanuit de Provin- ciale Kerkvergadering bij regering en parlement moet worden aangedrongen op een snel begin van de reeds vaak aangekondigde maatschappelijke dis cussie over kernenergie. 'De hervormde kerk in Zeeland kan - met inschakeling van haar organen van bijstand - een platform bieden waarop de discussie gestalte kan krijgen hoe ernst te maken met een levensstijl, die zal leiden tot besparing van energie en bereidheid daar eventueel grotere offers voor te brengen, mede bedoeld voor het onder zoek naar de ontwikkeling van alter natieve energiebronnen. Het gaat hier namelijk niet alleen om een zaak van 'hier en nu', maar om iets dat verstrek kende en vernietigende gevolgen kan hebben voor onze en komende genera ties', aldus de hervormde jeugdraad. In een toelichting op de brief zeiden de voorzitter van de prov^.ciale hervorm de jeugdraad Z eeland Leo Vonk en provinciaal jeugdwerkadviseur Fred Bergwerff dat de brief is geschreven als gevolgtrekking uit het standpunt dat de hervormde kerk eerder innam, na melijk dat de kerk niet om de politiek heen kan. Leo Vonk: 'Eris ongerustheid over kernenergie. Ook onder de kerkle- den.Je merkt het 's zondags, na de dienst bij het koffiedrinken. De mensen hebben zorgen over deze zaak, dus moet je een duidelijke opstelling kie zen, Je moet duidelijk zeggen: kern energie is een heilloze weg en die visie moet je - met het oog op morgen ken baar maken' Gs willen 5 mille voor stichting Blijf van m'n lijf MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland willen de Zeeuwse stich ting „Blijf van m'n lijP' één keer een bijdrage van vijfduizend gulden ge ven. Het dagelijks provinciebestuur voelt er niet voor een bijdrage te geven van 25.000 gulden als start voor de ac tiviteiten in Zeeland. Men acht dat ook niet volledig meer nodig, nu de ge meente Vlissingen „Blijf van m'n lijP' inmiddels geld heeft geleend om de in richtingskosten van een opvangcen trum voor vrouwen. Gs wijzen er de staten in een voorstel voor de vergadering van 22 juni op, dat tussen medio december vorig jaar en begin maart veertien vrouwen en een- entwlnti kinderen bij de stichting on derdak hebben gevonden. Men ziet daarin een duidelijke aanduiding voor de behoefte aan een dergelijk centrum. Gs „Omdat echter het werk van de stichting zich beweegt op het terrein van het uitvoerend maatschappelijk werk, zijn wij van mening, dat de ver antwoordelijkheid daarvoor niet op provinciaal niveau ligt, maar bij het rijk en de gemeente(n). Anderzijds zijn wij van mening, dat het werk van de stich ting In een behoefte voorziet en gesti muleerd dient te worden. Tegen die achtergrond denken gs aan een eenma lige bijdrage. ARNEMUIDEN - In Arnemuid de 'Stichting Oudheidkundi( seum Arnemuiden' in het leve roepen. Het doel van deze ting is het inrichten bchere instandhouden van oudheidkundig museum i nemuiden waarbij centraalj staan het bewaren en expo van klederdrachten, bruiksvoorwerpen uit de bj}3| bouw, visserij, huishouding j' oude kaarten en tekeningen, op De Stichting tracht dit doel tf^ reiken om door middel v dies, donaties, schenkingen tij fenissen, een geschikte r eigendom te kunnen ve Inmiddels heeft de gemeente} van Arnemuiden al een starts die toegekend van 1.000,- zelfde bedrag kwam v woonster van Arnemuiden. 55 ZEEUWSE Gewoonte Het is - als wij het goed interprete ren - in het ondememerswezen ge woonte de aandacht van de te inte resseren consument te vangen door aanlokkelijke aanbiedingen en prijzen. Klap op de vuurpijl vormen dan meestal de koopjes, die er op neerkomen, dat men voor één artikel zeg - vijf gulden be taalt, terwijl men dan voor twee ar tikelen van dezelfde aard slechts 9.98 gulden betaalt. En dat alles onder het motto„Tel uitje winst." Daarom blijven advertenties boei en, goede lezer. Zo troffen wij recentelijk in een an nonce de volgende aanbieding aan: „Nylon daghaametten, 25 cent per stuk, twee stuks voor 98 cent. Macht der gewoonte, als u het ons vraagt. MIDDELBURG - 'Als je met jongelui zo rond de 16,17 praat, dan valt je op hoe moedeloos ze vaak zijn.Ze zien niks meer zitten en hebben geen enkel ideaalmeer voor de toekomst. Er is sprake van een enormemoedeloosheid en het zou dodelijk zijn als wij alskerk daaraan niets zouden proberen te doen, Vooralin de examenklassen la ten ze verstek gaan en dan is er natuur lijk het enorme probleem van de jeugdwerkloosheid. Daarom willen we ons als hervormde jeugdraad bij het vaststellen van onze werkplannen in tensief bezighouden met vraagstukken die een toekomst met hoop op het oog hebben. En we vragen de kerk daarbij om haar steun'. Leo Vonk, voorzitter van de Provinciale Hervormde Jeugdraad Zeeland, windt ér geen doekjes om: de situatie waarin veel jongeren in de leeftijd van 16 tot ongeveer 20 jaar verkeren is naar zijn mening bijzonder zorgelijk. Met name de jeugdwerkloosheid die ook in Zee land steeds meer toeslaat is naar zijn mening verantwoordelijk voor die si tuatie. In het jaarverslag van de her vormde jeugdraad over 1978 werd de vraag gesteld 'Heeft de jeugd een toe komsten het bestuur van de hervorm de jeugdraad was daarniet al te opti mistisch over. Citaat uit het jaarver slag: 'Tot het begin van de jaren zeven tig werdenjongeren opgeleid met de ze kerheid dat de maatschappij op hen wachtte. De volwassenen van toen hebben de jongeren een toekomstspie- gel voorgehouden die een onjuist beeld blijkt weer te geven. De jeugdwer kloosheid is van eenenorme omvang. Zowel de ouderen als de jongeren we tenvrijwel niet wat ze hiermee aan moe ten. Ouderen die werkloos raken heb ben vaak een (vrij groot) gedeeltevan hun leven 'arbeidzaam' doorgebracht. Ook zij hebben vaak grote moeite met jongeren hebben in een groot aantal gevallen geen enkel uitzicht' Volgens het jaarverslag van de her vormde jeugdraad is het niet zo dat be taald werken de hoogste vorm van menselijk geluk is, maar 'wij - als maat- schappij vinden werklozen in de meeste gevallen maar een nutteloze bevo- liingsgroep. Op dit moment kunnen we allerlelrages signaleren (disco en der gelijke) die behalve het einde van een stimulerende muziekperlode ook kun nen worden beschouwd als een vlucht- vanuit de ontoegankelijke toekomst- loze maatschappijnaar een droomwe reld van aardigheid en eenvoud. Wev- ragen ons veel te weinig af in hoeverre ouderen dit ontoegankelijke, toe- komstloze beeld hebben opgebouwd en als we het ons afvragen doen we er in ieder gevalheel weinig mee. De vraag is hoe de huidige jonge generatie, die in de publieke opinie nog geen stem heefETa- ten horen aankijkt tegen algemeen aanvaarde waarden en normen van on ze maatschappij, zoals een'gewone' baan hebben, humaniteit, democratie en(christefijke) naastenliefde. Wordt het niet hoog tijd dat we daarover de maatschappelijke discussie uitbreiden en onze gezamenlijke verantwoor delijkheid - voor het te laat is - laten wegen?' aldus het bestuur van de her vormde jeugdraad in het jaarverslag. Te weinig aandacht Voorzitter Leo Vonk en provinciaal jeugdwerkadviseurFred Bergwerff zijn beiden van mening, dat de kerken momenteel nog veel te weinig aan dacht schenken 'aan deze gTote groep zonder hoop'.'Als kerken geven we ons veel te weinig rekenschapvan hun problemen' vinden ze. De hervormde jeugdraadvindt overigens steun in i aantal opmerkingen dateen aantal le den van de hervormde classis Goes (nietpredikanten) heeft gemaakt over- jaarverslag. 'Wij zouden graag willen waarschuwen voor een te optimisti sche kijk op deze rampzalige maat schappelijke situatie. Wij kunnen als- kerk onze verantwoordelijkheden niet meer waarmaken door een maat schappelijke discussie op gangte brengen over dit onderwerp, Iaat staan om deslachtoffers hoop op een toe komst te presenteren, die er in wer kelijkheid niet'is. Het zou van wer- kelijksheidszin getuigen om in de meest letterlijkezin naast onze mede mens te gaan staan, die zich alzo opge laten voelt en als kerk (met grote K!) onze stem te laten horen ook ten over staan van de overheid, om onze grote zorg kenbaar te maken en niet in deze situatie te berusten voor er verbete ring is ingetreden'. Directeur van ziekenhuis Goes L legt functie neer I GOES - De medisch directeur streekziekenhuis de BeveUni k Goes, dokter G. T. Lie, moet zondheidsredenen zijn functit leggen. De heer Lie is al geruis J wegens ziekte op non afetief. B sinds april 1963 verbonden aand se ziekenhuiswereld, aanvankfl chirurg aan het toenmaliji Joannaziekenhuis in Goes-zuii ter Lie is als medisch directeur' streekziekenhuis tijdelijk ven door dr. A. J. A. Hintzen, intern: roloog. In verband met zijn vertrek als teur, biedt het bestuur street huis dokter Lie en zijn echtgeno afscheidsrecetpe aan, die woens mei wordt gehouden in het ziekt de Bevelanden-Zuid en wel vm tot 18.30 uur. (Advertentie) Lf.Wl Neen, Bosch heeft voor ieder een individuele "maatkeuken" en... voor een "confectieprijs". Keukencentrum 't Hoekje vu ZATERDAG 5 MEI 1979 provincie Y'USSINGEN/KAPELLE - In totaal dertig vrouwengroeperingen, waar van twintig aangesloten bij de Zeeuwse Vrouwenraad, manifesteren zich vrijdag op de voorlichtings- en informatiemarkt in gemeen schapscentrum 'De Vroone' te Kapel le, die daar ter gelegenheid van het bezoek van koningin Juliana wordt gehouden. Het geheel is onderver deeld in een afdeling van de Zeeuwse Vrouwenraad met de plaatselijke ra den en verder afdelingen waar educa tieve, levensbeschouwelijke, alge mene en politieke onderwerpen aan de orde komen. Het bezoek van de ko ningin begint om 10.00 uur en duurt precies anderhalf uur. Vanaf half twee tot half vier is 'De Vroone' voor het publiek toegankelijk. Het is de bedoeling om door middel van deze tentoonstelling het werk van de deelnemende groepen kenbaar te maken. Dit gebeurt vanuit negen gro te en twee kleine marktkramen. Vol gens mevrouw D. M. Bloos-Steenhui zen. voorzitster van de Zeeuwse Vrouwenraad, heeft men voor een speelse opzet van de kramen gekozen. Zo worden er in de zaal looppaden, gemarkeerd met plantenbakken, aan gelegd. Om de koningin in de gelegenheid te stellen alle groeperingen te bezoeken, is een strak programma opgesteld. Iedere groep heeft slechts enkele mi nuten tijd om de koningin een en an der te verklaren- Het organiserende comité, samengesteld uit vijf vrouwen van de Zeeuwse Vrouwenraad, heeft daarom besloten de marktkramen met twee vrouwen per groep te 'be mannen' Op deze wijze blijft de ma nifestatie volgens mevrouw Bloos overzichtelijk, 's Middags worden meer vrouwen ingezet om het publiek de nodige informatie te kunnen geven. Tot de groeperingen, die niet bij de Zeeuwse Vrouwenraad zijn aangeslo ten. behoren onder meer 'Welfare' van het Rode Kruis, vrouwen van de gere formeerde gemeenschap, een praatgroep van de 'open school' en medewerksters van de cursus 'vrou wen oriënteren zich op de samenle ving' (VOS). Er is ook een vertegen woordiging van medewerksters aan de actie 'Zeeland helpt Rwanda'. Me vrouw M. Willemsen-van Witsen uit Groede zal zelfgemaakte poppen ex poseren In het tijdschema is verder een optreden van de volksdansgroep van de Katholieke Vrouwenorganisa tie (onderdeel van de Nederlandse Christelijke Boerinnenbond) opge nomen. De Rooie Vrouwen in de PvdA maken, samen met de vrouwen in het CDA en vrouwen in de WD. een pro ject over de werkloosheid onder vrou wen in Zeeland. Deze groeperingen zijn overigens wel aangesloten bij de Zeeuwse Vrouwenraad Geheim Mevrouw Bloos vertelt, dat de or ganisatie op 15 maart op gang kwam. „De Zeeuwse Vrouwenraad had daarvoor een verzoek van de provin ciale griffie ontvangen, om iets ter ge legenheid van het tweedaagse ko ninklijk bezoek aan Zeeland te or ganiseren. De griffie verzocht ons te vens geheimhouding van het bei* totdat dit officieel bekend zou *L den gemaakt", aldus mevrouw Bijl Over het financiële aspect, dat aatl manifestatie is verbonden, besiT nog weinig duidelijkheid. De vooil ster: „De kosten zijn nog niet bektójgi maar het zal duidelijk zijn die tamT hoog zullen zijn. De Zeeuï Vrouwenraad kan die niet alleen jaer brengen en daarom hopen we bijdrage van de provinciale o\ Het is een moeilijk punt''

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 2