OPENBAAR GROEN Schaamgroen maskeert falen van stedebouwers Bomen moeten te vaak veld ruimen voor huizen Openbaar groen verbindt mens en natuur DRS. CHR. J. KALDEN VAN ZEEUWS COORDINATIE-ORGAAN: MOL DE JAGER: W. J. J. DE KONING, CHEF AFDELING BEPLANTINGEN GOES: ERDAG 5 MEI 1979 De afdeling beplantingen van de gemeente Goes bestaat dit jaar 75 jaar Het gemeentebestuur vond dal er alle aanleiding is om dit jubileum te meren. Door haar activiteiten is de afdeling immers zeer bekend bij de inwoners van de gemeente Voor de viering van het jubileum is een uitgebreid programma tragesteld De eerste activiteiten vonden al in maart plaats. Om de nationale boomfeestdag werd toen een booinfeestweek gebouwd, tijdens welke de leer- - iingen van de zesde klassen van de langere scholen uitgebreid hebben kun nen kennismaken met de werkzaamheden van de afdeling beplantingen Het maartlaprUnummer van het gemeentelijk voorlichtingsblad Samenspel stond geheel m het teken van het jubileum Aan het blad zat een zakje met hloemenzaad gehecht om de inwoners van de gemeente Goes hef feest op een fleurige manier mee te laten vieren'. Verder is een fotowedstrijd georgani seerd onder de inwoners van de gemeente met als onderwerp 'Groen in Goes fti de vereniging van hoofden van gemeentelijke beplantingen houdt op 6 en 7 september haar zomercongres in Goes Hoogtepunt van de jubileumviering wordt de groenmanijestatie die op dtns dag 8 en woensdag 9 mei m de Grote Kerk in Goes wordt gehouden Tijdens deze manifestatiedie het motto 'natuurlijk Goes' heeft gekregen, zulten de afdeling beplantingen, staatsbosbeheer, de koninklijke Nederlandse na tuurhistorische vereniging, het Zeeuws coórdinatieorgaan voor natuur-, landscliaps-en de nutuurbeschermmgswacht voor Zuid en Noord-Beveland de vereniging tot behoud van natuurmonumenten, de koninklijke maat schappij voor tuinbouw en plantkunde en de groep veldpolitie van de rijks politie zich presenteren en laten zien wat er in Goes en omgeving te zien is op het gebied van de natuiu De manifestatie is dinsdag te bezichtigen van 10 00 tot 21.00 uur en woensdag van 10.00 tot 17 00 uur Ter afsluiting ran de manifestatie zal 'onkniiddeskundige prof P Zonderwijk uit Wageningen woensdagavond in de Prins van Oranje ren inleiding houden, waarin hij kritiek zal laten horen aan het adres van de plantsoenman. de wegbeheerdei de waterschapper en de landbouwer Deze afsluiting begint om 20 00 uur He, Let groen vergroot sterk de leef baarheid van de woonomgeving. Dat N vooral een gevoelskwestie: men voelt zich thuis in het groen. Het heeft denk ik ook te maken met de manier van bouwen. Bij een grotere variatie in bouw, bijvoorbeeld in een binnenstad, voelt men zich beter op het gemak dan in een strakke nieuwbouwwijk. Mede daarom is er in zo'n nieuwbouwwijk een grotere hoeveelheid groen. Maar de groenmassa in een nieuwbouwwijk is op zich geen oplossing. Het Schaam groen maskeert in feite het falen van de stedebouwers en architecten" Aan het woord is drs Chr J Kalden, coördinator van het Zeeuws coórdina tieorgaan voor natuur-, landschaps-. en milieubescherming (de werkorganisa tie van 25 aangesloten particuliere or ganisaties voor natuurbehoud en mi lieubeheer) Vanuit de stelling dat groen een gevoelsmatige zaak is en dus ook zoveel mogelijk gevoelsmatig moet worden aangepakt en benaderd, merkt drs Kalden op „Er wordt nog teveel vanachter het bureau geregeld De kern van het probleem zit vaak bij de pla nopzet en met bij de uitvoering Wij vuiden een soepeler aanpak, met min der rechte lijnen, noodzakelijk De heer Kalden herinnert, eraan dat het massale van de huidige nieuwbouwwij ken in vroeger jaren geen groot pro bleem was .Iemand bouwde in stad ol dorp een huis Dat werd gemakkelijk opgenomen in het bestaande geheel, zonder storende elementen Men zit nu met het dilemma dat er veel gebouwd moet worden om aan de vraag te vol doen Er is ook te weinig ruimte. De overgang tussen stad en buitengebied moet vloeiend zijn. Als je meer ruimte had. dan zou je gemakkelijker die over gangsfase kunnen creëren" aldus de coördinator Het probleem ligt bij de massa. Dat is niet op te lossen door aleen groenHij constateerd dat de leefbaarheid in stad en doip gelukkig steeds sterker gaat spelen, evenals het betrekken van de bevolking erbij Drs Kalden ..Je moet groen een wezelijk onderdeel van de wijk proberen te ma ken Het accent ligt nu nog teveel op het bouwen en op de algemene voorzienin gen die in een wijk nodig zijn In een goede situatie heeft het groen een gelij ke waarde als de neiuwbouw Ik geelt toe zoiets is erg ideaal Het kost name lijk moeite, tijd en geld en het heeft ge volgen voor de opzet van de wijk Men zal minder in rechte lijnen kunnen den ken en dat doet de bouwkosten weer stijgen" De heer Kalden onderstreept dat het proces van het betrekken van de burger erbij erg belangrijk is. ..an ders krijg klachten over bladeren op de stoep, en dergelijke De coördinator van het Zeeuws coördi natieorgaan heeft de indruk dat er voor het groengebeuren meer aandacht is ontstaan Hij neemt een streven waar naar betere overgangszones tussen de grauwe stad en het groene buiten gebied Drs Kalden brengt naar voren dat de grotere aandacht voor het openbare groen mede veroorzaakt wordt dooi de noodzaak om meer open plaatsen in nieuwere wijken op te vul len met. groen en hij gelooft dat voorts de toegenomen waardering voor hel groen en de natuur een rol speelt. Als zodanig acht de coördinator van het coórdinatieorgaan het noodzakelijk dal het gebruik van het groen gemaakt zal worden, bij de planopzet betrokken wordt .En een groep die dan altijd vei - geten wordt de kinderen Terwijl zij in feite het meest gebruik maken van het groen De ouderen bekijken het hoog uit of zitten er eens 'n keer in op een bankje meent drs Kalden Hij bena drukt dat openbaar groen bruikbaar moet zijn voor de mensen. „Je zult het natuurlijk nooit iedereen naar de zin kunnen maken Wei moet je als over heid soepel inspelen op ontwikkelingen in een wijk. Het moet in de gaten ge houden worden en aangevuld of weg gehaald worden waar dat nodig is. Dat kinderen zo nu en dan eens thuiskomen met een nat apk of flink geprikt worden door de brandnetels -dat hoort erbij. boortpn ijt'op tl In hel kader van een zo goed mogelijk gebruik van het openbaar groen, past ook een weloverwogen keuze van de soorten groen. „In de eerste plaats is de verdeling tussen gras/struik/boom be langrijk. Daarmee hangt samen de herkenbaarheid van buitenaf. Als je in een wijk in het geheel geen bomen plant, dan verminder je de herken baarheid. De keuze of je bijvoorbeeld gazongras zaait of een speelweide maakt is ook erg belangrijk", betoogt de coördinator „Het assortiment bo men en struiken moet aangepast zijn aan de bodem en de streek. Jc moet hier beslist geen coniferen zetten. Wel es sen. meidoorns, iepen, eiken, linden, kortom: bomen die in de zware klei thuishoren". Drs Kalden vestigt de aandacht op een onderdeel dat bij het toepassen van openbare groenvoorzieningen vaak in de vergeethoek raakt de grootte van bomen „Je moet niet overal de bomen klein houden Je moet - dat hoeven ze niet allemaal te zijn - méér bomen plan ten die de oorspronkelijke hoogte kun nen bereiken Er worden teveel bomen geplant die zodanig zijn gekweekt, dat ze klein blijven. Ook de leeftijd van de bomen die je plant is erg belangrijk Jonge bomen, van die hele dunne, die zie je het meest sneuvelen", vertelt de heer Kalden Je kunt het vermelen van jonge bomen niet allemaal tegen houden. Maar op punten die zich daar voor lenenis het beter wat ouder mate riaal in te planten Een gemeente kan een soort voorraad vormen en een sys teem toepassen van inplanting van een mengeling van snelgroeiende en lang- zaam groeiende bomen Je hebt dan sneller een aangeklede wijk". De coördinator van het Zeeuws coördi natieorgaan wil desgevraagd wel een vooral persoonlyk getinte - mening ge ven over de wijze waarop in Goes de openbare groenvoorzieningen en de na tuureducatie gestalte krijgen. Zelf woonachtig in de Goese Polder stelt hij dat in deze nieuwbouwwijk geprobeerd is door middel van groen het nodige op te frissen en een leefbaar aanzien te ge ven. „maar wat bouw betreft is en blijft de Goese Polder een onding" De heer Kalden vindt dat er in die wij k duidelijk sprake is van een opvulling van ruimtelijke tekortkomingen met schaamgroen. Overigens is hij van oor deel dat de gemeentelijke afdeling be planting er in de Ganzestad zeker wat van probeert te maken, binnen de speelruimte die men heeft Drs Kalden noemt als gunstig voorbeeld een goede keuze van het assortiment dat word; toegepast Hij wijst op een moeilijkheid in deze „In hoeverre wordt de afdeling hr plantingen in Goes gekend in het op stellen van nieuw bouwplannen? De coordinator benadrukt dat de meest ideale situatie -voor hel groen dezelfde rechten als voor het houwen - nog lang niet bereikt is. Wat dat betreft kent hi i in Zeeland geen goed voorbeeld. et openbaar groen m een gc- sntc legt een verbinding tussen de die er woont en de natuur. Juist figuurlijke verbinding - het wijzen «r» vfde natuur - vind ik erg belangrijk, mens is nu eenmaal een onderdeel de natuur en kan niet zonder die ïr. In dit verband is ook de na- iui educatie- de natuuropvoeding zou opll(unrien zeggen - bijzonder belang- Als je wilt bereiken dat iedere rgerzich zijn verantwoordelijkheid opzichte van het instandhouden i de natuur bewust is. dan moet hij Idc eerste plaats kennis hebben van matuur en ook kennis hebben van de jfolgen van zijn gedrag voor de na- 'aninzegt mevrouw L J Mol - de Jager, n inictieleider van de WD in de gemeen- id van Goes Onder meer vanuit metrjl positie heeft mevrouw Mol bij hei- ig aandacht gevraagd voor het ibaar groen en milieuonderwijs. In nrad76 schreef zij daarover al een notitie jen tu opgenomen werd in de gemeente- He.wie milieunota) Met enige vreugde termtateert mevrouw Mol dat er heel ievrejtvan de aanbevelingen uit de notitie in de praktijk'gestalte hebben datftregen (zoals lesmateriaal en hulp- :entr middelen die door de gemeentelijke overheid verstrekt worden, een kin derboerderij waar de natuureducatie centraal staat). Zij voegt eraan toe dat er nog altijd het nodige op te voeden valt. "Het besef voor de natuur zou veel groter kunnen zijn", aldus mevrouw Mol. Het raadslid ziet de functie van het openbaar groen in de stad duidelijk zit ten. Niet alleen vanwege de verbinding tussen de mens en de natuur. "Het geeft de stenen massa een vriendelijker en leefbaarder aanzicht, al kun je met groen niet alles redden", stelt mevrouw Mol. "En men moet ook de mogelijk heden voor groen in bijvoorbeeld een binnenstad als die van Goes niet over schatten. Je moet de natuur geen ge weld aandoen in een binnenstad. De nadruk zal moeten liggen op klein schalige groenelementen en vooral kijk-gioen. zoals bloembakken waar mogelijk een boom, en dergelijke Voor wat betreft de grootschaliger groenvoorzieningen hecht de VVD- fractieleider veel waarde aan de aanwe zigheid van het zogenaamde recrea tieve groen: voorzieningen van fikse omvang, met wandelmogelijkheden en speelgelegenheden En dat vlakbij de binnenstad, makkelijk bereikbaar voor de mensen Als voorbeeld noemt me vrouw Mol het gebied waar de mensen niet moeten kijken naar het groen, maar er ~een stukje natuurbeleving kunnen hebben, met minder een na druk op het mooie. Er is in dat opzicht in Goes de laatste jaren veel bijgeko men en het kykgroen overheerst niet meer. Die ombuiging - de bordjes met verboden toegang zijn verdwenen - is bijzonder belangrijk" De liberale fractieleider brengt naar vo ren dat de belangstelling voor het groen bij de Goese bestuurders in de afgelo pen periode "zeker niet is afgenomen' Zij benadrukt dat het openbaar groen in de Ganzestad altijd aardig in de be langstelling heeft gestaan. 'Beplantin gen is een onderdeel van het beleid waarmee ik altijd de minste moeite heb gehad", vertelt mevrouw Mol Zij heeft het idee dat de wijze waarop de ge meentelijke overheid het groen behan delt. bij de burger wel waardering on dervindt Ik hoor zelden klachten. Men is in het algemeen tevreden Zo'n reactie van de mensen, teen er een ten- rushal was gepland midden in het groengebied van de Hollandse Hoeve, is een duidelijke aanwijzing dat men hei groen erg op prijs stelt Raadslid Mol heeft wel de indruk dat de burger nog te weinig hel gevoel heeft dat openbaar groen in feite onder zijn eigen verantwoordelijkheid moet val len. Het is gemeenschapsbezit en dat geldt zeker wanneer het gaat'om de in standhouding ervan", onderstreept zij. Als zodanig beschouwt mevrouw Mol het het als een goede zaak wanneer de burger een handje mee gaat helpen bij het onderhoud van het kleinschalige gemeenschapsgroen in de directe woonomgeving "We hebben in Goes veel openbaai groen. De oppervlakte neemt nog steeds toe. Het onderhoud kost veel geld. Daarvoor moet men on der meer creatieve oplossingen vinden, zoals onderhoudsarme beplantingen Maar we kunnnen ook best aan de men sen wat medewerking vragen, zoiets moet kunnnen Je hebt natuurlijk men sen die wat tuinieren betreft twee lin kerhanden hebben, maar je hebt ook mensen die het graag doen En wanneer je de mensen mee laat praten over de inrichting van het groen in hun straat, dan mag je ze ook duidelijk maken dat hel onderhoud geld kost en dat enige hulp op prijs gesteld wordt Je kweekt er ook een stuk verantwoordelijkheid mee en kennisbetoogt raadslid Mol De VVD-aanvoerder in dc Goese ge meenteraad vestigt er de aandacht op dal het openbare groen naast het leg gen van een verbinding tussen mens en natuur en naast het een meer leefbaar aanzien geven van het stedelijk ge bied, ook nog een 'natuurlijke' functie heeft, In dit kader denkt mevrouw Mol aan de afgifte van zuurstof, de opvang van stof, het fungeren als geluiddem per en het zorgen voor schaduw. Het raadslid vindt dergelijke functies juist ook in een binnenstad van waarde. Mevrouw Mol zegt dat de overheid bij het hele groengebeuren in sterke mate afhankelijk is van het gedrag van de burger en zijn gezindheid ten aanzien van het groen. Zij is ervan overtuigd dat er een duidelijke samenhang is tussen de bereidheid om de regels van de natuur na te leven en natuureduca tie. Het raadslid heeft de indruk dat de aandacht voor het groeft binnen het onderwijs in de gemeente Goes is ver beterd: "Dat is merkbaar aan de kin deren. vooral aan de wijze waarop ze het natuurgebeuren benaderen". Me vrouw Mol is blij over die toegenomen belangstelling en met name ook over het feit dat bij het milieu-onderwijs de samenhang in het natuurgebeuren Hink veel aandacht krijgt (en niet al- Het dagelijks bestuur van de Gan zestad wil (overigens met instemming van de gemeenteraad) een milieucon troleur gaan aanstellen. De functiona ris zal onder andere de vervuiling in het buitengebied moeten bestrijden en ook het nodige aan natuureducatie moeten doen. Mevrouw Mol is niet erg enthousiast over de taakomschrijving van de milieueontrolcur. Zij erkent dat meer controle nodig kan zijn. "Wil je het gedrag van de mensen ten aan zien van het milieu-gebeuren veran deren, dan zul je helaas wat strenger moeten optreden. Maar beide laken van de milieucontroleur, namelijk op voeden en bekeuringen uitdelen, kun nen wel eens niet makkelijk te com bineren zijn", meent het raadslid. Zij is overigens geen voorstander van een aparte ambtenaar voor de na tuuropvoeding Dan krijg je gauw iemand die het de mensen op school gaat vertellen Ik zie het liever door de mensen van de afdeling beplantingen zélf gebeuren, zoals nu ook het geval is. en dan kweek je tevens respect voor hun werk' xxan huizen wordt in Nederland vaak meer waarde toegekend dan aan bomen. Dat is onjuist, want bomen gaan soms langer mee dan huizen. Wanneer zo'n oude, waardevolle boom op een plaats staat waar huizen zijn geprojecteerd, dan zeg ik: maak maar een ander bouwplan en zorg ervoor dat die boom kan blijven staan. Te vaa?: gebeurt het nog dat de boom het veld moet ruimen voor huizen die hij ge makkelijk had kunnen overleven. Verplaatsen is vaak geen oplossing voor echt oude bomen. Het is een dure grap en je moet maar afwachten of de boom het overleeft. Het spreekwoord zegt het al: je moet geen oude bomen verplanten". Ing. W. J. J. De Koning, chef van de jubilerende afdeling he- plantingen van de gemeente Goes, kan gemakkelijk enkele uren vol praten als hij het over bomen heeft Hij ken schetst zichzelf dan ook als een bo- mengek. Volgens De Koning zijn veel mensen en daaronder ook mensen die eigenlijk beter zouden moeten weten - onvol doende doordrongen van de belangrij ke functie die bomen vervullen ze pro duceren zuurstof en filtreren de lucht Vooral in stedelijke gebieden is dat van groot belang. Maai- ook in streken die wemig bomen rijk zijn, zoals Zeeland. De Koning: "Het Zeeuwse landschap is bepaald niet rijkelijk gestoffeerd met bomen Dat moeten we met bomen bmnen de bebouwde kommen com penseren Daar is gewoon behoefte aan ook al zijn er maar weinig mensen die echt het gevoel heben dat ze bomen missen Maar kijk eens naar bomen- rijke streken bijvoorbeeld in Brabant Daar vind je in de steden en dorpen veel minder groon dan bij ons". Daarbij komt dat bomen een wat vriendelijke re. meer menselijke schaal geven, niet alleen binnen de bebouwde kommen maar ook in het buitengebied Een saaie straat wordt een stuk gezelliger als er wat bomen in staan en een vlak landschap ziet er wat minder leeg en kaal uit als er njen of groepen bomen zijn. In dit verband vindt De Koning het een goede zaak dat de laatste jaien weer een aantal dijken in het Zeeuwse landschap met bomen zijn ingeplant Het streven naar een gezond bomenbe- stand betekenl volgens De Koning dat geen drama moet worden gemaakt van het kappen van zieke bomen. "Een boom heeft nu eenmaal net zo mm als de mens het eeuwige leven Zieke bo men moeten er gewoon uit Sommige soorten gaan niet langer dan enkele tientallen jaren mee Dat betekent dat je tijdig voor verjonging moet zorgen Als je dat goed doet. dan hoeft het kap pen van zieke bomen geen grote gaten m het bomenbesland te slaan De chef van de afdeling beplantingen m Goes is er geen voorstander van om voor iedere zieke boom een zogenaamde boomchi rurg in te schakelen Dat kost han denvol geld terwijl het resultaat vaak twijfelachtig is Het is een beetje eer modeverschijnsel geworden dat in schakelen van boomehirurgen War neer het gaal om een oude boom kan e wat mijbetreft wel een paai duizena gulden aan gespendeerd worden om te proberen zo'n boom in stand te houden Maar dergelijke ingrepen zijn volgens mi) aan minder lang levende bomen met besteed Een van de grote zoigen waarvoor een chef van een afdeling beplantingen zich geplaatst ziet wordt gevormd door de vernielingen aan de openbare groenvoorzieningen 'Je vraagt je wel eens af waar je mee bezig bent als steeds maar weer jonge bomen in bepaalde straten worden vermeld en weel moeten worden vervangen Gelukkig valt er een zeker verzet van het publiek waar te nemen tegen moedwillige of onnadenkende vernielingen Da's een goed teken Kijk. een kind dat eens een tak van een boom af trekt vemieil na tuurlijk ook groen, maar het vandalis me dat volwassenen soms bedrijven, dat vind ik een stuk erger' Voorbeel den van dergelijke vernielingen znn het omkeren van bloemenbakken het parkeren van auto s op grasvelden en in heesteraanplanten en dergelijke De Goese afdeling beplantingen probeert door het geven van natuureducatie op de lagere scholen de jeugd wat meer eerbied bij te brengen vóór de natuur De reacties van kinderen, ouders en onderwijzend personeel zï.in over het algemeen positief "Maar ie vraagt je wel af wat dezin van al die moeite is. wanneer een kind betrapt wordt op hel plukken van tulpen in een bloemenbak waarbij dat blijkt dat hij door zijn ouders gestuurd was", aldus De Ko ning. De tijd dal de keurig geknipte gazons ontsierd werden met bordjes verboden te spelen' is in Goes voorbij Alleen op het grasveld bij de begraafplaats mag niet worden gespeeld "Groenvoorzie ningen z\jn met alleen om naar te kij ken". vindt De Koning 'Er wordt zo veel geld in geïnvesteerd dat het alleen maar goed '.s dat er zo optimaal moge lijk gebruik van gemaakt wordt Bo vendien wordt de ruimte voor spel steeds kleiner Op straat o* op een fiets pad kun je toch nauwelijks meer bad mintonnen De Koning praat over kwalitatief slecht en kwalitatief goed groen Sleeht groen wil niet zeggen dat er nauwelijks onderhoud aan wordt ge pleegd en dat de onkruidplanten ver scheidene decimeters hoog groeien. In tegendeel een goed onderhouden ga zon met een rand rozen kan volgens de kwalificatie van De Koning ook slecht gtoen zijn. Er kan namelijk te weinig mee worden gedaan "We hebben hier in Goes op een aantal plaatsen een paar bulten, waar kinderen graag op spelen omdat ze hun fantasie de vrije loop kunnen laten Het resultaat is wel dat alle planten die je op zo'n bult probeert te zetten binnen de kortste keren hele maal kapot zijn. Maar toch vind ik zo'n bult een stuk goed groen" De afdeling beplantingen heeft een goede haam bij de Goese bevolking Doordat de groei van de gemeente er de laatste jaren een beetje uit is. kan er behoorlijk wat aandacht worden be steed aan het met behulp van groen zo aantrekkelijk mogelijk maken vn de woonomgeving. Daarbij wordt dan ge streefd naar overleg met de bewoners van pas gereed gekomen complexen nieuwe woningen of renovatiepanden Het is duidelijk te merken dat de mens zich meer betrokken gaat voelen bij zijn woonomgeving. Ik hoop dat uit die lx trokkenheid ook een verantwoor delijkheidsgevoel voortkomt' aldus De Koninu Hij meent ovengens dat goed onderhoud van dc openbare groenvoorzieningen een pnma middel Ls om vernielingen tegen te gaan. De ervaring heeft geleerd dat in verwaar loosde plantsoenen eerder vernielingen worden aangericht, dan ut goéd onder houden stukken groen. "Ik hoop alleen dat we die goede naam bij de bevolking kunnen houdenzegt de chef van de Goese afdeling beplan tingen "Daar ben ik eerlijk gezegd wel een beetje bang voor. De oppervlakte door ons te onderhouden groen groeit ons een beetje boven het hoofd. De laatste jaren is die oppervlakte sterk toegenomen met sportvelden en be graafplaatsen mee van 130 ha in 1976 tot 168 ha nu. Voor de oppervlakte die eén man kan onderhouden bestaat een norm. namelijk 3.2 ha. Uitgaande van die norm is de bezetting van onze dienst met 33 man te krap. Als daar niets aan gebeurt dan bestaal het gevaar dat we alle groenvoorzie ningen in dc gemeente de komende ja ren niet op dezelfde manier kunnen blijven onderhouden als nu het geval is En dan veranderen we van de popu laire plantsoenendienst in dc gebeten hond. Een toezegging van het gemeen tebestuur dat er in dc toekomst iets aan de personeelsbezetting van onze afdeling kan worden gedaan, zou dan ook een heel mooi geschenk zijn ter gr legenheid van ons 75-jarig bestaan Rinus Antomsse en Ben Jansen Foto's- Willem Mi eras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 23