Regionale radio-omroep voor heel Nederland Aantal kleurentv's neemt nog steeds toe Matthijs Vermeulenprijs 'Jeugd en Muziek' en componist Leo Cuypers 7 Realisering Zeeuwse regionale omroep blijft moeilijk BELEIDSNOTITIE MINISTER GARDENIERS Regionale jmroepen: niet blij 'ZEELAND-SUITE' BEKROOND IOENSDAG 2 MEI 1979 PZC/kunst radio en tv (Van onze correspondent) !f )EN HAAG - Elke provincie moet over een eigen, regionale radio-omroep kunnen beschikken, •oi ;uid-Holland zou door zijn grote bevolkingsdichtheid zelfs twee van deze omroepen moeten rijgen. In totaal gaat een landelijke „bedekking" met regionale radiozenders 31 miljoen gulden ier jaar kostén. Daarvan draagt het Rijk 19 miljoen gulden bij en de lagere overheden (provincies n gemeenten) 12 miljoen gulden. Reclame in de regionale radio-uitzendingen, waarbij wordt itgegaan van een gemiddelde zendtijd van 2 uur per dag, wordt afgewezen. De regio's zijn vrij in et bepalen of zij een regionale omroep willen hebben. lit zijn de voornaamste punten uit een fect bij de landelijke pers was al eerder sprake bij de introductie van de lan delijke etherreclame (STER). In het door minister Gardeniers voor gestelde systeem krijgt elk van de twaalf regionale radio-omroepen jaar- ieleidsnotitie van minister Til Gar- c|emers van cultuur, recreatie en maat- •happelijk werk, .Regionale Radio- nroep in Nederland: ontwikkeling en eleid". die dinsdag aan het parlement, NOS. provincies en gemeenten is angeboden. Op dit moment is er re- ionale omroep in Limburg (ROZ), riesland (Radio Friesland). Gronin- ,r3» en Drenthe (Radio Noord), Overijs- en Gelderland (Radio Oost), Am- erdam en omgeving (STAD) en Bra- ant (SROB). De eerste vier omroepen orden thans gefinancierd uit de op- rengst van de omroepbijdragen en de TER; de overige twee uit de speciaal evormde regionale omroepreserve. legulerend beleid ilnister Gardeniers vindt regionale adio-omroep belangrijk omdat deze de wnmunicatie binnen de regio bevor- ert en de diversiteit van nieuwsvoor- rnmg en de opinievorming vergroot, de beleidsnotitie blijkt dat zij in het nsi ader van het decentralisatieprincipe e kosten van regionale radio-omroep laaet liefst geheel bij de provincies en 'au emeenten zou willen leggen. Wie het sul eleid bepaalt, betaalt. Maar omdat zij vill reest dat de regionale en lokale over- eid zonder reclame-inkomsten de fi- anciële lasten niet zullen kunnen dra- in, wil zij (het Rijk) meebetalen. Bo- endien ziet zij regionale omroep als en onderdeel van het geheel van om- lepvoorzieningen in ons land, waar- oor de centrale overheid een mede- erantwoordelijke rol zal moeten blij- en spelen. Een „regulerend beleid", laar terughoudend, le bewindsvrouw spreekt zich uit te- en regionale etherreclame, omdat re- lame de advertentiepositie van de re- ionale pers zal aantasten. Van zo'n ef- lijks van het Rijk één miljoen gulden ter bestrijding van de exploitatiekosten. Tevens zullen de kosten voor gebouwen en zenders geheel worden vergoed, v)at totaal 7 miljoen gulden per jaar zal be dragen. Het totaal aan bijdragen van Minister Gardeniers. 11LVERSUM/EINDHOVEN - Het da- elijks bestuur van Stad Radio Am- terdam vindt de opvattingen van mi- lister Gardeniers over de toekomst ;an de regionale omroep 'weinig door- V lacht en sterk willekeurig van karak- on lat zegt het dagelijks bestuur in een ce!erste voorlopige reactie op de be kendmaking van de beleidsnotitie in- ake de regionale omroep. Iet feit, dat de minister aan Zuid-Hol- ind een dubbele bijdrage wil geven oor twee streekradio's vindt het be en luur van Stad Radio Amsterdam een iscriminatie van Noord-Holland en imsterdam 'op hoogst discutabele ronden'. fi iet is van mening dat dit in strijd is met n e erlangeos uit de kamer en adviezen ;n an tal van instellingen en organisaties, ie 1 laarbij wijst het bestuur erop dat de ;en mroepraad met nadruk heeft gepleit irk oor één streekradio per provincie en vên voor de drie grote steden Am- terdam, Rotterdam en Den Haag, ge- nancierd uit de omroepbijdrage, infenslotte is het bestuur van Stad van lening dat Noord-Holland naast Am- terdam spoedig over een eigen streek- adio dient te beschikken. >e in het samenwerkingsorgaan ROOS etrokken regionale omroepen in ons and zullen zich vrijdag in een vergade- Ing beraden over de beleidsnotitie. ))e NOS wilde nog geen commentaar leven op de notitie. De commissaris oor regionale zaken, drs. M. Dijkstra, ril de notitie eerst grondig bestuderen, ekend is echter wel het begin dit jaar iltgesproken standpunt van het NOS- estuur over regionale omroep. Daarin 'erd toen onder meer gezegd dat de Jtreekradio beschouwd dient te worden ls een onderdeel van de omroep in het Igemeen en dat financiering van de re- c ionale omroep uit de middelen van re- Ionale overheden vooralsnog noch :oor de regionale omroepen noch voor Ie landelijke omroep voordelen biedt, rel nadelen. Daarom zou volgens het IOS-bestuur financiering van die re- ge ionale omroep uit de algemene mid delen de voorkeur verdienen, maar dat ■ou dan niet ten laste moeten van de lomenteel voor de landelijke omroep i beschikbare middelen, e)e Regionale Omroep Brabant be- 'N reurt het, dat in de plannen van minis- aï !r Gardeniers geen sprake is van een vergangsregeling voor Omroep Bra manten Radio Amsterdam. lkfpet bestuur van de omroep zegt in een ;te reactie dat het zich nauwelijks °tan voorstellen dat het de minister mst is met een snelle invoering van aar plannen, nadatzij zo lang gewacht b® «eft met het ontwerpen van een rege- in tag. De Regionale Omroep Brabant •ei let het als een achterstelling voor de irovincie Brabant, als deze slechts één •g( inroep zou krijgen, Voor de twee mil- ni oen inwoners en de grootte van de pro- 0 incie zou dit te weinig zijn, zo vindt de D Imroep Brabant. rl loewei de financiële plannen van de e ilnister nog door de omroep gede- alleerd op waarde bekeken zullen t (Orden, zegt de omroep in haar eerste factie dat Brabant er veel ongunstiger töcomt dan de kleinere provincies DIRECTEUR KOCH CULTURELE RAAD: MIDDELBURG - Het plan van mi nister Gardeniers van crm om de regionale omroepen een vaste jaarlijkse bijdrage uit de rijks middelen te verstrekken van on geveer één miljoen gulden, is voor de directeur van de Zeeuwse Cul turele Raad, de heer H. W. A. Koch, geen aanleiding om te veronder stellen, dat een dergelijke omroep in Zeeland dan eenvoudig te reali seren zal zijn. „De kosten van een regionale omroep kunnen ge raamd worden op ongeveer 2,5 miljoen gulden per jaar, Wanneer het rijk één miljoen gulden bij draagt, moeten provincie en ge meenten nog altijd 1,5 miljoen gulden opbrengen. En dat is voor een regio als Zeeland toch altijd nog een fors bedrag". De heer Koch vreest, dat, ondanks het plan van de minister, de realise ring van een regionale omroep in Zeeland 'toch vrij moeilijk' zal zijn. „Als kleine provincie met een be perkt aantal inwoners zijn wij in het nadeel", meent de heer Koch, die zijn persoonlijke mening gaf over hét. plan van de minister, daal de Culturele Raad ten aanzien daarvan nog een standpunt moet bepalen. Niet alleen heeft de heer Koch zijn beuciuuugen over het opbrengen van de nodige financiën door pro vincie en gemeenten in materiële zin, hij heeft ook bezwaren tegen het feit dat een regionale omroep financieel afhankelijk is van regio nale en plaatselijke overheden. Hij vreest dat dit een beïnvloeding van het beleid van de omroep tot gevolg zal hebben. Naar zijn mening speelt dat in een provincie als Zeeland, 'waar iedereen iedereen kent', nog sterker dan in de meer dicht bevolkte provincies. De heer Koch acht het dan ook het meest wen selijk dat regionale omroepen uit sluitend steunen- op rijksgelden, zoals het geval is met de huidige regionale omroepen in Nederland. Deze mening wordt onder meer ge deeld door de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Volgens de heer Koch is een verhoging van de omroepbijdrage met 6 a 7 procent voldoende om regionale omroepen in Nederland te financieren. De heer Koch ziet weinig heil in het houden van enqutes over de wen selijkheid van een regionale omroe omroep, omdat men niet met het medium vertrouwd is. Pas als een dergelijke omroep enige tijd draait, zal blijken of deze in een behoefte voorziet. De heer Koch is ervan overtuigd dat dat het geval zal zijn. het Riik komt hiermee op 12 miljoen gulden plus 7 miljoen gulden; dat is sa men 19 miljoen gulden. De minister schat dat elke regionale omroep zelf één miljoen gulden zal moeten bijdragen. De bijdrage van het Rijk zal be schikbaar worden gesteld aan desbe treffende samenwerkingsorganen van de lagere overheden, die in het leven worden geroepen op grond van de Wet gemeenschappelijke regelingen. Het beheer van alle (ook nog op te rich ten) regionale studio's wordt opgedra gen aan de NOS. Hieruit vloeit voort dat de huur en andere op de gebouwen rustende lasten en de kosten van groot onderhoud van die gebouwen ten laste van de NOS:begroting komen. Voor de meerkosten die de NOS moet dragen, zullen extra middelen beschikbaar worden gesteld. Als de regio de aan loopkosten voor de oprichting van een omroep niet zelf kan betalen, zal het Rijk ook deze „voorbereidingskosten" voor zijn rekening nemen. Deze bijdra ge zal ten hoogste 50 procent van de werkelijke kosten bedragen, met een maximum van een half miljoen gulden. Het staat de regio's vrij meer voorzie ningen voor een regionale radio-om- roep te treffen dan de minister aan geeft. Maar dan zal het extra geld zelf betaald moeten worden. Er zal even wel niet meer dan 21 uur per week (ge middeld 3 uur per dag) mogen worden uitgezonden. In de huidige situatie moeten voor de regionale program ma's de programma's van de landelij ke radio-omroep soms worden onder broken. Bij overschrijding van een zendtijd van 21 uur per week zou die onderbreking te langdurig worden, wat de bewindsvrouw een ongewenste situatie vindt. Als het bedrag dat het Rijk voor de re gionale radio-omroep uittrekt (19 mil joen) uitsluitend uit de opbrengst van de omroepbijdragen (luister- en kijk geld) zou moeten worden verkregen, zou dit betekenen dat de tarieven met 2 gulden moeten worden verhoogd. Maar op dit moment zou de administratieve verwerking van zo'n verhoging de Dienst Omroepbijdragen van de PTT (DOB) voor te grote problemen stellen, de inningskosten zouden in verhouding tot de opbrengst niet gering zijn. Daar om heeft'mevrouw Gardeniers besloten tot en met 1985 de extra lasten te finan cieren uit de algemene reserve van de omroep. Op dit ogenblik is het nog niet moge lijk geheel Nederland met regionale radio-omroep te bedekken. Wil men dit toch, dan zullen de landelijke pro gramma's te zeer onderbroken moeten worden. Toch zullen er zo weinig mo gelijk (of geen) „witte plekken" moe ten ontstaan, waarbij niettemin de ge bieden binnen zenderbereik elkaar niet in aanzienlijke mate mogen over lappen. Tenslotte wijst de minister erop dat regionaal en lokaal gebruik van draadomroepinrichtingen (radio en televisie) niet door het Rijk zal worden gefinancierd en geheel voor rekening komt van de lokaie gemeenschap. Internationale dirigentencursus van de NOS HILVERSUM - Michel Tabachnik, die onder meer vaste dirigent is van het Philharmonisch Orkest van Lorraine in de Franse stad Metz, zal de 26e diri gentencursus van de NOS leiden. Op zijn aandringen is voor het eerst voor deze van 6 augustus tot en met 1 sep tember in Hilversum te houden cursus geen toelatingsexamen verbonden. Wel is het bezit van het einddiploma conservatorium of een gelijkwaardige opleiding verplicht en ook mogen de cursisten niet ouder zijn dan 36 jaar. Onder leiding van Tabachnik zullen alle liefhebbers tijdens de eerste twee weken van de cursus, die geheel in het teken staat van de muziek van deze eeuw, de partituren grondig bestuderen en analyseren. Tijdens deze periode zullen Tabachnik en de cursusleiding op grond van de prestaties van de cur sisten beslissen welke acht toekom stige dirigenten in de laatste twee we ken met het Radio-Philharmonisch Orkest en het Radio-Kamerorkest zul len gaan werken. HILVERSUM - Het aantal kleuren televisietoestellen in ons land is in 1978 opnieuw toegenomen. Uit een door de afdeling Kijk- en Luisteron derzoek Nederlanders van twaalf en ouder is gebleken, dat in het najaar van 1978 ongeveer tweederde van alle Nederlandse gezinnen over kleuren televisie beschikt. Van alle onder vraagden namelijk had 65 procent een kleuren-tv thuis tegen 55 procent in het najaar van 1977. Vier jaar tevoren, in 1974, keek slechts een kwart van de Nederlandse gezinnen in kleur. Van die kleurenontvangers was nu al tien pro cent voorzien van afstandsbediening tegenover zeven procent in 1977. De stijging van het aantal kleuren-ap- paraten is uiteraard ten koste gegaan van het zwart-wit kijken: van 53 pro cent in 1977 tot 48 procent in 1978, Op merkelijk is volgens de onderzoekers dat het aantal videorecorders in een jaar tijd gedaald zou zijn van twee tot één procent. De ondervraagden konden in 1978 iets meer dan een jaar tevoren de Belgische en Westduitse televisiezenders ontvan gen. Wat Belgié betreft: de program ma's van de Vlaamse zender kwam in 35 procent, Duitslanden een, twee en drie haalden respectievelijk 64,63 en 51 pro cent van de Nederlandse kijkers. En geland bleefzoals het ook in 1977 was: bereikbaar voor twee procent van de kijkers. In het najaar van 1978 had vrijwel ie dereen ook ten minste één radiotoestel in huis. In een derde van de gezinnen beschikte men zelfs over drie of meer toestellen. Daarbij waren veel draagba re radio's: in 67 procent van de gezin nen. Voorts beschikte 32 procent over een radio-cassette-combinatie, had 82 pro cent van de Nederlandse bevolking van twaalf jaar en ouder één of meer pic kup's, 26 procent minstens één bandre corder en 53 procent ten minste één cassetterecorder. Ruim de helft van de Nederlandse be volking (53 procent) bleek tenslotte aangesloten te zijn op een centraal an tennesysteem voor de televisie. Wat de radio betreft maakte 37 procent ge bruik van een dergelijk systeem. Jeugd en Muziek-Zeeland, bestuur 1977. Van links naar rechts Wim Buys, Jan-Willem Jongepier, manager Ad van t VeerGerrit Schoenmakers en Nico van den Boezem. MIDDELBURG - Dc Stichting Am sterdams Fonds voor de kunst heeft de Matthijs Vermeulenprijs 1978 toegekend aan Jeugd en Mu ziek-Zeeland en de componist pianist Leo Cuypers. De advies commissie, bestaande uit Hans Heg, drs Kees Hillen en Ed Span jaard, heeft unaniem het mu- ziekproject 'Zeeland Sfuite' voor gedragen. Aan de prijs is een be drag van 7.000,verbonden. De leden van de commissie zeggen in hun advies van mening te zijn dat dit muziekproject 'het dichtst in de buurt komt bij het karakter van de prijs die - niet zonder reden - is vernoemd naar de destijds strijdbare figuur Matthijs Ver meulen.' „Met nadruk willen we hierbij aantekenen, dat vooral de wijze waarop dit muziekproject is ontstaan en uitgevoerd ons van aanzienlijke betekenis voorkomt Als compositorische proeve maakt deze suite deel uit van de door Wil lem Breuker geïnitieerde stroming in de Nederlandse geïmproviseerde muziek. In deze aanstekelijke suite frappeert componist Leo Cuypers echter niet in eerste instantie als de eigengereide persoonlijkheid die hij in zijn hoedanigheid van pianist „Dat aspect van eigengereidheid typeert juist wél de organisatie die vanaf het- eerste uur verantwoor delijk is geweest voor het ontstaan van de 'Zeeland Suite' de Stich ting Jeugd en Muziek-Zeeland. Een instelling die zich al enige jaren met grote hardnekkigheid bezig houdt met het propageren van eigentijdse (klassieke) muziek uit alle windstreken en de geïmprovi seerde muziek van eigen bodem in het bijzonder. En dat in een provin cie die - met Drenthe - als 'kuituur- arm' te boek staat (beide provin cies beschikken als enige in den lande niet over een professioneel sym fonie-orkest), en vaak ook met frisse tegenwind van lokale subsi diegevers". t De commissie gaat ook in op de or ganisatiekant van Jeugd en Mu ziek en constateert een 'hoogst oor spronkelijke visie' op het gebied van de hedendaagse muziek. „Jeugd en Muziek-Zeeland houdt echter al jaren achtereen onver moeibaar vol en organiseert jaar lijks muziekfestivals en andere manifestaties waarop niet zelden muziek aan bod komt die elders nog niet eerder of nauwelij ks was te beluisteren. Zoals een van de or ganisatoren het in juni 1977 ter opening van het Festival Nieuwe Muziek in Middelburg formuleer- de:„Wij houden niet van reprises voor de provincie van produkties die het in de Randstad zo goed de den, Daarom zijn wij ons in de laatste jaren steeds meer gaan richten op eigentijdse stromingen in de cultuur, omdat op dat terrein in onze provincie een volslagen leegte heerst". Met name de wijze waarop Jeugd en Muziek-Zeeland de 'Zeeland Suite' van de grond heeft weten te krijgen - in financiële en in organisatorische zin - en de manier waarop de verschillende delen van de suite op oer-Hollandse locaties in première zijn gebracht getuigen van een hoogst oorspron kelijke visie op de relatie tussen muziek, muzikanten, decor en pu bliek. Daardoor ontstond een 'mu- ziekreis' die uniek genoemd mag worden binnen de historie van zo wel het traditionele concertleven als de geïmproviseerde muziek". Spektakel Op verschillende dagen achter el kaar zijn op wisselende punten in de provincie Zeeland de achter eenvolgende delen van de suite uitgevoerd door een septet onder leiding van de componist: op een desolaat industrieterrein, bij de Grevelingendam, op een veerboot, rond het stoomtreintje van Goes, midden in het Zeeuws landschap, hoog in een hijskraan, op het Wes- terstrand bij Domburg en in Slot Haamstede, met de Zeeuwse fol- klote en lokale klederdracht als geïntegreerd bestanddeel van het spektakel. De commissie vervolgt: „De situe ring van de afzonderlijke delen van 'Zeeland-Suite' blijkt van es sentieel belang voor het karakter van het stuk geweest te zijn. Waarmee - voor zover wij hebben kunnen nagaan - in Nederland voor het eerst een relatie is gelegd tus sen geïmproviseerde muziek eh conceptual art'. Iedereen moest zich met de muzikanten mee ver plaatsen om de hele 'Zeeland Suite' te kunnen horen. „Toch is deze oorspronkelijke op zet niet blijven steken in een ma nifestatie voor de happy few. zoals bij andere initiatieven van Jeugd en Muziek Zeeland soms wel het geval is, doordat een en ander - me de dankzij de 'bijna ondraaglijke eigenwijsheid' die de organisatie zichzelf toeschrijft - heeft, geleid tot de produktie van een gram mofoonplaat, radio-uitzendingen en een televisieprogramma van de 'Zeeland Suite'. Met name het ter plekke geregiseerde televisiepro ject heeft er toe bijgedragen dat de zo specifieke Nederlandse geïmproviseerde muziek op authentieke en onderhoudende wijze bij een groot publiek is geïntroduceerd. Ook het feit dat verschillende buitenlandse televi siestations de verfilmde 'Zeeland Suite' hebben uitgezonden bena drukt naar onze mening de waarde van dit initiatief van Jeugd en Mu ziek-Zeeland. Een initiatief dat als bijdrage tot het Nederlandse mu ziekleven zijn locale begrenzingen verre heeft overschreden". „De adviescommissie voor de Matthijs Vermeulenprijs 1978 stelt daarom met klem dat de door de Stichting Jeugd en Muziek-Zee land geproduceerde 'Zeeland Suite' als het meest oorspron kelijke muziekproject van eigen bodem in 1977 dient te worden aangemerkt. Waarbij de inbreng en het doorzettingsvermogen van de organisatoren niet hoog genoeg kunnen worden gewaardeerd. Ad van 't Veer, manager van Jeugd en Muziek, zegt bijzonder blij te zijn met de Amsterdamse blijken van waardering. „De prijs komt voor ons bovendien op een zeer gunstig tijdstip, juist nu de voorbereidingen voor ons Fes tival van de Nieuwe Muziek in volle gang zijn en er aan verschillende kanten weer moeilijk wordt ge daan over subsidies.. Het is een mooi lichtpunt in een tijd van soms grove teleurstellingen". De prijs en de oorkonde zullen op 1~8 mei aan Jeugd en Muziek en Leo Cuypers worden overhandigd tij dens een feestconcert in theater Centrum/Bellevue aan de Leids- ekade te Amsterdam. Pianist-componist Leo Cuypers (foto Wim Riemens).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 9