Scherpe kritiek PvdA in senaat op beleid van Pais Nog negentig man naar Libanon HA VO- EN MA VO-KANDIDATEN BOGEN ZICH OVER DE HIK Sithole dreigt met afsplitsing SADAT ONTKENT RECHT PLO OP GAZA-STROOK ze erdoor zijn Kritiek op Saoedi-Arabië WOENSDAG 2 MEI 1979 PLEIDOOIEN VOOR ONDERWIJS MINDERHEIDSGROEPEN PZC/binnen-buitenland Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De PvdA-fractie in de Eerste Kamer heeft dinsdag scherpe kritiek geuit op het beleid van onderwijsminister Pais. Volgens woordvoerder Kolthoff wekt deze de indruk dat hij zijn gebrek aan een eigen beleid wil maskeren door zich telkens af te zetten tegen zijn voorganger Van Kemenade. De discussies over het onderwijs zijn verstomd, het machteloos gemor in het onderwijsveld neemt toe en men zoekt tevergeefs naar een visie die aangeeft wat de bewindslieden nu eigenlijk voor ogen staat. Er wordt volgens Kolthoff de indruk gewekt van een „afwachtend toezien". Ook van CDA-woordvoerder Ouden- coordineerd beleid ten aanzien van ter Pais een reactie op een VVD-ini- hoven kreeg de minister te horen dat de discussie over de relatie tussen onder wijs en samenleving is stilgevallen. Oudenhoven noemde dat niet zo posi tief. Maar hij was wel tevreden met het feit dat de hevige discussies die de pe riode-Van Kemenade kenmerkten, en vaak polariserend werkten, tot rust zyn gekomen De WD was daarentegen zeer tevreden met het beleid van minister Pais en de staatssecretarissen Hermes en De Jong. „Wij zien de toekomst van het onderwijs in Nederland nu met ver trouwen tegemoet". De PPR-senator Van Waterschoot zei dat „economische en bezulnigingsaspecten" de inhoude lijke discussie over het onderwijs op de achtergrond drukken. Kleine scholen. Kolthoff wenste dat de regering meer aandacht schenkt aan de heel kleine scholen. Het teruglopende leerlin gental mag geen aanleiding geven tot zonder meer opheffen of samenvoegen van scholen, zei hij. Ook de nieuwe ba sisschool moet meer zijn dan een sim pele samenvoeging van kleuter- en ba sisschool. Maar de scholenbouwcircu- laire van de minister staat daarmee op gespannen voet, zei de PvdA'er. Hij vroeg bijzondere aandacht voor het onderwijs aan kinderen uit min derheidsgroepen, zoals buitenlanders. Deze problematiek is onderschat, zei hij. Het is voor de onderwijskrachten vrijwel onmogelijk om deze kinderen onder de huidige omstandigheden vol ledig aan hun trekken te laten komen. Kolthoff drong er bij de bewindslieden op aan de gemeenten weer een belang rijke plaats te geven in het onderwijs vernieuwingsproces. Juist zij kunnen beter de lokale behoeften afstemmen op elkaar. Oudenhoven (CDA) vroeg zich af of het ministerie van onderwijs nu wel de hoofdrol moet spelen bij het oplossen van de problemen van kinde ren met sociale achterstanden. Hij zei dat dit wellicht ook gezocht moet wor den in het geven van een voorkeursbe handeling van de betrokken wijken in het beleid van CRM en volkshuis vesting, waardoor die achterstanden uit de weg worden geruimd. Ook Oudenhoven vroeg om een ge- Advertentie) Stuur bloemen als Fleurop-interflora omspant de wereld met 43.000 aangesloten bloemisten. Fleurop mterfiora staar garant voor uw bioemengroet Koningmne gracht 735, 2S14AM Den Haag kinderen van (buitenlandse) derheden. Hij vroeg om een „Nationaal Urgentieprogramma" voor het onder wijs aan minderheden. Van Water schoot zei dat die achterstand niet al leen door het onderwijs kan worden ingelopen. „Het gaat om een algemeen maatschappelijke achterstand Aansluiting. Zowel PvdA als WD uitten kritiek op het beleid rond het middelbaar onder wijs. Hierbij wees de liberaal Heijne Makkreel vooral op de slechte aanslui ting. die de havo geeft op het hoger be roepsonderwijs. Volgens hem komt dit niet zozeer voort uit een ondeugdelijk programma, maar veel meer omdat de stof onvoldoende bestudeerd wordt Reacties hierop, dat het hbo zich maar aan het havo-niveau moet aanpassen, werden door hem van de hand gewezen: „Ook de kwaliteit van het hbo moet bewaakt worden, dat vereist een zeker niveau van degenen, die binnenko- - men", aldus Heijne Makkreel. De liberaal hield voorts een pleidooi voor een betere taalbeheersing, omdat dit de basis is van maatschappelijke weerbaarheid. Taken. De PvdA'er Oskamp vroeg van minis- tiatiefvoorstel om drie moderne talen verplicht te stellen op havo en vwo, en het pakket met twee vakken uit te breiden. Oskamp verklaarde dat voor zijn fractie andere prioriteiten golden, dan de voorstellen van de WD. Deze zouden weliswaar 1200 nieuwe ar beidsplaatsen opleveren, maar ook 72 miljoen gulden kosten. Ook wilde hij van minister Pais (WD) weten waar om deze een initiatiefvoorstel kiest boven een discussie over zijn examen nota. Senator Oskamp vroeg staatssecreta ris Hermes voorts extra aandacht te be steden aan de positie van de ryks- V ulkaanuitbarsting op Sumatra kost tientallen levens JAKARTA (AFP) - Bij een vulkaan uitbarsting op Sumatra zijn maandag minstens zestig personen omgekomen en velen gewond. Negentien mensen worden vermist,, zo is in Jakarta ver nomen. De uitbarsting deed zich voor bij de 2891 meter hoge Merapi, waarbij vijf dorpen door lava en gesteente werden getroffen. CAIRO (UPI)- President Anwar Sadat heeft in een toespraak ter gelegenheid van 1 mei verklaard dat 'de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO niet kan beweren een recht te hebben op Cis- jordanië en Gaza'. Guur Wisselend bewolkt met af en toe regen of hagelbuien. Vrij krachtige tot harde noordwestenwind. Middagtemperatu- ren 8 graden. Vooruitzichten voor donderdag en vrij dag Koud met nu en dan buien. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor donderdag Aantal uren zon: 2 tot 9; min. temp., omstreeks 3 graden; max. temp., om streeks 9 graden; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor vrijdag: Aantal uren zon' 2 tot 9; min. temp. omstreeks 3 graden; max. temp., om streeks 9 graden; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 procent: kans op een geheel droog etmaal 40 procent. ROTTERDAM - Nadat André van der Louw, burgemeester van Rotterdam, een krans heeft, gelegd bij het monument van H Spiekman, een van de oprichters van de S D A P.. zing hü uit volle borst, met begeleiding van mandolines en gitaren, de Internationale scholengemeenschappen, die vooral op het platteland, vaak de enige openbare scholen voor voortgezet onderwijs zijn In dit verband wilde hij ook weten wel ke maatregelen al genomen zijn, in voorbereiding zijn of overwogen wor den om het voortbestaan van het ge hele openbaar onderwijs vooral op het platteland te waarborgen. Hij noemde hierbij de klachten dat er iets scheef zou zitten in de financiële verhouding tus sen openbaar en bijzonder onderwijs Isolement WD-woord voerder Zoutendijk uitte opvallende kritiek op minister Pais voor diens houding ten aanzien van het wetenschappelijk onderwijs. Pais opereert teveel uit een isolement, is moeilijk benaderbaar en laadt soms de verdenking op zich met voldoende naar redelijke tegenargumenten te willen luisteren De presentatie kan beter, aldus Zoutendijk, temeer daar er volgens hem in de universitaire wereld best be grip is voor bezuinigingen. Pais zou van de constructieve krachten meer ge bruik moeten maken door zich meer voor hen open te stellen Zoutendijk vroeg ook om een betere coördinatie van de universitaire en hogere be roepsopleidingen „Het is ongewenst dat er straks bijvoorbeeld drie soorten ingenieurs komen" De socialist De Rijk wilde van minis ter Pais een waarborg dat in het aan gekondigde wetsontwerp op het hbo en de experimentenwet hbo-wo, beide partners (wo en hbo) een gelijkwaar dige positie zullen hebben. Indien dit niet gegarandeerd zou worden vreesde De Rijk dat de doorstroming hbo-wo een „ware drainage" zou worden, ter wijl de omgekeerde stroming niet van de grond zou komen. WASHINGTON - Actiegroepen die protesteren tegen de slachting van walvissen, hebben in Washington gedemon streerd bij het Kapitool Zij vragen een boycot vanprodukten uit Japan, Rusland en Noorwegen, landen die op grote schaal op walvissen jagen MOREEL EN GEZONDHEID GOED Hij ontkende de PLO dat recht omdat "die organisatie bestaat uit een twin tigtal organisaties die elkaar be schuldigen van verraad'. „Ik heb geen enkel recht te spreken over de Golan die aan Syrië toebehoort, maar over Cisjordaniè en Gaza, die niemand toebehoren, mag ik wel spre ken." De Egyptische president, cfie op een bijeenkomst in Safaga, ca. 480 km ten zuid-oosten van Cairo sprak, haalde fel uit naar Saoedi-Arabië. Hij zei dat dat land invloed en geld had gebruikt om een collectieve verbreking van de di plomatieke betrekkingen van Arabi sche landen met Egypte te organiseren. De huidige leiders van Saoedi-Arabië werden gemotiveerd door een verlan gen het leiderschap over de Arabische w ereld op zich te nemen Zij waren ook bezweken onder druk van radicalen als Syrië. Irak en de PLO die zich tegen een vredesverdrag verzetten. „Daarvoor zullen zij zwaar moeten betalen Verwijzend naar de Arabische landen waarmee Egypte geen diplomatieke betrekkingen meer heeft zei Sadat „Sommige van hen verbraken de be trekkingen als gebaar van beleefdheid jegens Saoedi-Arabië. De anderen wer den daarvoor betaald door Saoedi- Arabië Landen van beide categorieën vertelden mij dit en vroegen om be grip" „Zijn de Saoedische leiders er op uit Egypte zo bang te maken dat het zich zal terugtrekken (uit het verdrag)? Nee, wij zullen ons niet bang laten ma ken en wij zullen de betrekkingen met Israël normaliseren. En elke keer dat Israël een stap voorwaarts doet. zullen wij het aanmoedigen en twee stappen vooruit doen." I1ARIS (ANP) - Uit de voorlopige con clusie van de vier Nederlandse organi satiedeskundigen van de land machtstaf blijkt, dat het Nederlandse VN-detachement in Zuid-Libanon on geveer negentig infanteristen te weinig heeft. De drie operationele compagnieën zullen er op korte ter mijn ieder een gemotoriseerd peloton infanteristen (circa dertig man) bij- krijgen. Het bataljon wordt niet ver groot. maar de logistieke verzorging zal worden verminderd en heringe deeld. Dit verklaarde dinsdag in Haris bataljonscommandant E. H. Lensink. Onder aanvoering van brigade-gene raal M. Woerlee. sous-chef operatie landmachtstaf, hebben de deskundi gen bijna een week het gehele per soneelsbestand van het VN-bataijon doorgelicht De brigade-generaal heeft zijn voorlopige conclusie uitvoerig doorgesproken met overste Lensink en is inmiddels naar Nederland terugge keerd. De overige drie deskundigen vertrekken in de loop van deze week, nadat ze ook alle materieel-aspecten onder de loep hebben genomen. Behal ve het peloton infanteristen krijgt ieder van de drie operationele compagnieën vier jeeps er bij (totaal twaalf), die aan de verzorging zullen worden onttrok ken. De bataljonscommandant is zeer te spreken over 'zijn jongens' 'We heb ben in die zeven weken dat we hier zijn een goede naam opgebouwd Ondanks de vaak lange werktijden en vaak pri mitieve omstandigheden is de inzet goed en het moreel hoog', zegt hij Er wordt hard gewerkt aan de zijns inziens gerechtvaardigde klachten inzake de legering (onder meer bij de Charlie- compagniei. maar de genie is niet steeds volledig inzetbaar. Deze eenheid moet ook wachtlopen en heeft boven dien een aantal dagen geen materieel uit Nakoera ontvangen toen daar alles was geblokkeerd Gewonden gewonde soldaat (door onzorgvuldig heid) is het in de Nederlandse zeiken boeg tot heden rustig geweest. Er wer den enige gevallen van lichte maag en darmstoornissen behandeld, maar dat kwam grotendeels door de dagelijkse temperatuurverschillen. Tot nu toe zijn ook alle Libanon-gangers met ver lof in Israël steeds gezond en wel te ruggekeerd. De bataljonscommandant vertelt dat ook de dertien man sterke ploeg van de marechaussee geen overuren hoeft te maken De situatie noemt de mare chaussee dan ook 'niet verontrustend'. In de eerste zeven weken Libanon is een soldaat naar Nederland teruggestuurd ('een sociaal geval') en zijn er tien wacbtdelicten gerapporteerd. Het be trof soldaten die waarschijnlijk als ge volg van vermoeidheidsverschijnselen 's nachts op wacht in slaap zijn geval len. Behalve de drie gewonde militairen als gevolg van beschietingen (een ser geant-majoor en twee kapiteins) en een PARTNERS TEGEN ONDERZOEK Aanhouding SALISBURY (AP) - De nieuwe Rhode- sische 'regering van nationale eenheid' is dinsdag geconfronteerd met de mo gelijkheid van een afsplitsing, doordat dominee Ndabaningi Sithole zich op het standpunt stelde dat zijn ZANU- partij geen zitting zal nemen in het parlement, tenzij een onafhankelijke commissie zijn beschuldigingen van 'grove onregelmatigheden' bij de ver kiezingen van vorige maand, onder zoekt. De andere drie leden van de uitvoeren de raad wezen Sithole's eis. dat de in stallatie van de eerste Rhodesische zwarte regering wordt uitgesteld tot na een dergelijk onderzoek, van de hand. Premier Ian Smith verklaarde na af loop van een ontmoeting tussen de vier leiders van de uitvoerende raad dat er 'reeds een commissie bestaat', hetgeen een verwijzing was naar de commissie van toezicht die voor de verkiezingen werd benoemd. Smith, de zwarte leider bisschop Moezorewa - die in het nieuwe kabinet de post van premier zal vervullen - en stamhoofd Jeremiah Chirau deelden Sithole mee dat hij zijn taak moet voorleggen aan de bestaande commis sie. die wordt geleid door een rechter van een hooggerechtshof Als hij niet tevreden is over het vonnis dat deze wijst, kan hij in beroep gaan by het hoogste rechtscollege ln Rhodesiê De 15 leden tellende Veiligheidsraad der Verenigde Naties heeft maandag avond de verkiezingen in Rhodesiê van nul en gener waarde verklaard en uitge sproken dat alle leden van de volkeren organisatie de in het verleden uitge vaardigde economische sancties tegen dit land strikt moeten blijven naleven. De desbetreffende resolutie kreeg de stemmen van twaalf landen. De Ver enigde Staten, Frankrijk en Engeland onthielden zich van stemming, omdat, naar hun vertegenwoordigers ver klaarden. zij op dit moment geen standpunt voor of tegen tie resolutie konden innemen. Ook werd een Nederlandse militair aangehouden omdat hij 750 gram hasj van een 18-jarige dealer had gekocht. Deze jongen - waarschijnlijk een Sy riër- is inmiddels hei land uitgezet. De betrokken militair zal te zijner tijd voor de krijgsraad moeten komen. Een ander geval, waarvan proces-verbaal is opgemaakt, is dat van een 19-jarige soldaat die zijn eigen maat door grove onzorgvuldigheid onder vuur nam en hem met zijn Uzi in de voet trof. Vol gens de bataljonscommandant zal over niet al te lange tijd in Haris een krijgsraad te velde aanwezig zijn om dit soort delicten direct te behandelen. Nog altijd bestaat er geen uitzicht op een spoedige weersverbeteringNadat vannacht een kleine maar actieve dep ressie oostwaarts over zuid-Nederland trok ivordt het weerbeeld voor vandaag opnieuw bepaald door een krachtige noordwestelijke luchtstroming. Hier mee wordt koude lucht aangevoerd, de maximum temperatuur omstreeks acht graden, waarin buien kunnen ontstaan met mogelijk hagel enlof natte sneeuw De windverwachtingnoordwest 5-7 Vooruitzichten voor woensdag: in de nacht kan de temperatuur tot rond 0 graden of iets eronder dalen, overigens geen wijzigingen. ZON EN MAAN 2 mei Zon op 06.10 onder 21.05 Maan op 10.56 onder 01.51 DEN HAAG - Ooit wel eens gereali seerd wat er eigenlijk gebeurt als je de hik hebt? Het middenrif beweegt zich omlaag, terwijl bij het hikken de lucht naar binnen gaat. Zo gaat dat. Havo- en mavo-eindexamenkandidaten kregen dinsdag deze kwestie voorgeschoteld bij het onderdeel biologie. Daarbij was een aantal vragen over en weer gelijk. Dat gold ook voor vwo en havo. Het vak werd in alle schooltypen geëxa mineerd door middel van vragen geba seerd op het systeem van de meer- keuzentoets. Bij elke vraag staan vier antwoorden, aangegeven met a, b, c en d. Het goede antwoord moet worden aangekruist op het antwoordblad. Naarmate de huidige eindexamens meer en meer ingeburgerd raken ver stomd ook het rumoer over deze wijze van examineren. Zowel by het mavo als het havo be stond allerwege tevredenheid over de zwaarte van de vragen. Het werk was best te doen. In tegenstelling tot het havo waar een redelyke variëteit was in aangeboden onderwerpen bloed, spysvertering, voortplanting, plant kunde, bestond oy het mavo bezwaar tegen de eenzydigheid Veel plantkun de, minder mens- en dierkunde. By mavo werd vreemd aangekeken te gen de formule vraag 8. Het is by deze onderwysvorm geen gewoonte dat leerlingen formules kunnen lezen. Er viel overigens na bestudering wel uit te komen. Het antwoord moest luiden, c. Beide processen kunnen nameiyk in het licht plaatsvinden, maar één alleen niet in het donker. Leerkrachten en leerlingen waren vrijwel unaniem van mening dat de aangeboden stof zeker te verwerken was. Geen strikvragen. Eenzelfde mening overheerste by het havo Geen strikvragen, veel feiten en vergelykbaar. voor wie zich daar in ver diept had. met voorgaande jaren. De tyd was nergens een beperkende factor, zoals een biologieleraar het uitdrukte Wat dat betreft hadden de vwo-ers het zwaarder te verduren. By het examen van vorig jaar kon je. als je niets tot weinig geleerd had. in ieder geval nog een vier halen. Dat was nu volstrekt onmogeUjk, zo reageerde een leerling. Vraag zeven over de produktie van zuurstof door twee planten was be- driegeiyk. NatuurUjk produceren beide planten evenveel zuurstof op het punt waar de twee grafieken elkaar sneden. Die simpele oplossing was voor velen aanleiding naar iets moeilyks te zoeken en dus in de fout te gaan. Tot opluch ting van velen zat er maar weinig schei kunde in Probleemvragen waren er over de enzymen i „Ik begreep niets van de opgave, laat staan van de oplos sing". aldus een leerling) en over bloeddruk De serie slotvragen over zaaddodende urine en de kruising chincilla's met konijnen, bracht door de niet al te hoge moeilykheidsgraad weer wat opluchting. Nederlands Havo en mavo rondden verder het vak Nederlands af met resp opstel en tekst. De ma visten bogen zich over een be schouwing die part-time werk tot on derwerp had Het ging om een bewer king van een artikel dat vorig jaar maart in het weekblad Haagse Post verscheen Een actueel verhaal dat zich m de bewerkte versie zonder al te veel moeilijkheden liet lezen. Pittig en in structief. meenden diverse onderwys- gevenden, maar moeiiyker dan in voor gaande jaren. Het was uitkyken geblazen by alle reële en veronderstelde nadelen. Havo-kan didaten hadden de keus. of een met ci taten onderbouwde opdracht over het onderwerp emancipatie uitwerken of een keus maken uit een rij opstelon- derwerpenHer en der werd gemopperd door onderwijskrachten over aange vers als „Lees wat je lekker vindt" en „Angst". Onderwerpen als deze. menen zyhoren niet thuis op havoniveau Er waren overigens andere, meer aanspreekbare onderwerpen voorhanden Het Levens testamenten Argentinië '78-Moskou '80 lagen wat dat betreft goed in de markt. Latijn. Het vwo tenslotte kreeg dinsdagmor gen een niet al te moeiiyk stukje Latyn voorgeschoteld over een dlchterswed- stryd in de oudheid en de maatstaven die de jury daarby hanteerde. Een duidelyke, concrete tekst, luidden de commentaren. Wel had menigeen moeite met de vertaling van de eerste zinnen De beantwoording van de vra gen ging daarentegen byna iedereen gemakkelyk at Toch een addertje on der het gras en wel by vraag 2 Wat is het subject van „probarent"? „Quod pro- barent' betekent letterüjk: wat zy goedkeuren Voor de hand lag dat dat het volk was. maar dat is een en kelvoudig begrip. Er werd daarom ook gekozen voor de rechters als subject, die van het volk de instructie krygen ..wat zy moeten goedkeuren" Voor beide oplossingen valt iets te zeggen. Fout is in ieder geval als in de vertaling de ene mogeiykheid wordt gekozen en by het antwoord op de vraag de andere. Directie: F. van de Velde. K Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdradactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas, BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22. tel (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. tel (01140)4058. In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers bulten kan- Advertentie-afdeling: (011861 1584 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00- 11 30 uur Redactie (01184)14796. Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie (01184) 63533. Over!, adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 43,00. franco per post 50.00; per maand 14,55; losse nummers 0,60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek nr. 3754346. t.n.v PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 93 cent per mm; minimumprijs per advertentie 13.95, ingezonden mededelingen 2''jx tarief Voor brieven bureau van dit blad 3,50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuw se Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 3