PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZIJLSTRA: SITUATIE SOMBER MAAR NOG NIET HOPELOOS CNV voor aftopping bij 50.000 gulden «^auta adria Alkaansulfonaatfabriek van Hoechst in Vlissingen-Oost wordt toch voltooid CNV pleit voor bedrijfstaksraden Ruim 1700 betogers in Turkije opgepakt als het am auto's gaat Demonstratie op Utrechts stadhuis 1-meiweekend trekt 850.000 buitenlanders Neeskens niet pagina 13 222e jaargang no. 103 Woensdag 2 mei 1979 Marconistr.1Gc3EsTBl.ni1DQ-2P44D* AMSTERDAM (ANP) - De president van De Nederlandsche Bank, dr. J. Zijlstra, kenschetst de economische situatie weliswaar als somber maar niet als hopeloos. Hij gelooft dat de Nederlandse volkshuishouding aan het begin van een moeilijk jaar staat, waarbij de internationale hemel die eindelijk scheen te zullen opklaren, weer lijkt te versomberen, zo schrijft hij in het jaarverslag. Of de nieuwe versombering slechts een voorbijgaand wolkenveld is dan wel of de lucht opnieuw dichttrekt is op dit ogenblik niet te voorspellen. Dr. Zijlstra betreurt het wel dat de nationale economie nog steeds niet voldoende weerbaar is om een storm van buiten te weerstaan. Het Nederlandse kostenpeil is te hoog merking dat aan de Innerlijke vee- ven in de komende jaren werkelijk rkracht van onze volkshuishouding niet behoeft te worden getwijfeld. "In dien. in goed overleg tussen alle par tijen. met betrekking tot het nationale kostenpeil en tot de collectieve uitga- en mitsdien is de bereidheid en de rao- lelijkheid tot arbeidsplaatsen ver schaffende investeringen te gering. De werkloosheid die economisch en mo reel de samenleving verziekt neemt dan ook niet aDat op het ogenblik de aan drang tot een nieuwe en buitensporige toeneming van de arbeidskosten moet worden geconstateerd kan slechts diep worden betreurd. De wanverhouding tussen de markt sector en het overige deel van de eco nomie dat moet worden gefinancierd uit belastingen en premies vertoont en tekenen van herstel in de goede ichting. Dit zou echter volgens dr. Zijl- ;tra wel nodig zijn omdat belasting- en •remiedruk via de bekende afwen- ■üngsmechanismen de levensvat baarheid van de bedrijven zodanig aan- isten dat bij uitblijven van een tijdige :eer ten goede een inkrimping van de iarktsector moet worden gevreesd die le problemen slechts tot onoplosbaar 'ordends zou kunnen verzwaren In- roering van een super-btw of andere verzwaring van de belastingdruk lijkt lan ook geen goede zaak. ,an het eind van zijn verslag steekt dr. lijlstra het Nederlandse volk echter hart onder de riem met de op- afval beleid labour boete UTRECHT - Een klein half nur hebben op 1 mei twee grote rode vlaggen vanaf het Utrechtse stadhuis gewapperd. Twintig actievoerders van een aantal linkse groeperingen hadden daarvoor gezorgd. Een zestal klom daarvoor over de nok van het dak en haalde de Unie van Utrecht-vlaggen naar bene den. Drie mensen kregen van de politie een proces-verbaal. De anderen kon-, den op tijd ontkomen. De actievoerders lieten grote hoeveel heden vals geld naar beneden dwarre len. Ze hadden de wind mee. Tegen het huidige kabinet gerichte bankbiljetten gingen voor hen de goede kant op en kwamen tussen de mensen terecht. Vooral kinderen haastten zich het duidelijk als nep gepresenteerde ..geld" te verzamelen De zogenaamde 25-guldenbiljetten wa ren volgens het opschrift 81 gulden waard. Wat duidelijk sloeg op Bestek '81 Op de plaats waar op normale bankbiljetten wordt gewaarschuwd voor valsemunterij stond, dat het ging om vals geld. „Niet voor echt uitgeven. Echt geld ls ook vals. omdat het onge lijk is verdeeld", aldus de vernieuwde tekst. Behoudens een over het troittoir voor het stadhuis rondcrossende motora gent hield de politie zich afzijdig. stappen in de goede richting zouden worden gezet behoeft - onder bedmg van de afwezigheid van nieuwe externe schokken - aan herstel van de welvaart niet te worden gewanhoopt", aldus dr. Zijlstra- Reactie CNV Hel CNV vindt dat dr. Zijlstra te veel vertrouwt op het vermogen van indi viduele ondernemingen en het marktmechanisme als oplossing van de economische en sociale problemen. De krachten van de individuele onder nemingen worden overschat, aldus het CNV in een commentaar. Aan zichzelf overgelaten kunnen indi viduele ondernemingen bijvoorbeeld het probleem van de overcapaciteit en de vele arbeidsmarktproblemen niet oplossen. Zonder aanpak op bedryfs- takniveau vreest het CNV dat een be hoorlijk scholingsbeleid niet van de grond/komt en dat groepen met een zwakke positie op de arbeidsmarkt geen kansen krijgen op het bezetten van een arbeidsplaats. Het ontbreken van een gezamelijke aanpak van het arbeidsmarktprobleem zal er alleen maar toe leiden dat de concurrentieslag om vakbekwame werknemers wordt verhevigd met als gevolg dat de ar beidskosten uit de hand gaan lopen. Als alternatief daarvoor ziet het CNV de in stelling van bedrijfstakraden met be voegdheden ten aanzien van Inves teringsplanning. Pleiten voor kos tenmatiging alleen veronderstelt het aanwezig zijn van voldoende winst gevende projecten maar volgens het CNV is dat nu juist een van de knelpun ten. mers te snel. Dat dit ook in het nadeel van de werknemers zelf is lijkt zon neklaar, maar toch zijn wij in ons land nog niet zo ver dat we gezamelijk trachten deze vicieuse circel te door breken. Dat zegt de werkgeversorgani satie VNO dinsdag in een commentaar op het jaarverslag van de Nederland sche Bank. De werkgeversorganisatie is van me ning dat binnen de marktsector de ver houdingen scheef zijn getrokken Het VNO vindt verder dat de president van de Nederlandsche Bank in het jaarver slag 1978 terecht heeft gewezen op de wanverhouding tussen de marktsector en het overige deel van de economie, dat uit de belastingen en premies wordt betaald Regering en parlement moe ten inzien dat er geen ruimte is voor schijnoplossingen ten aanzien van deze problemen, aldus het VNO. Voor het jaarverslag van de Neder landse Bank zie ook pagina 15. VNO Terwijl het voortbestaan van de on dernemingen steeds verder in gevaar wordt gebracht, stijgt het reeêl be schikbaar inkomen van de werkne- Bezetting veer tussen Denemarken en West-Duitsland WESTERLAND/FLENSBURG (DPA)- Rond 300 uit heel Denemarken samen gekomen matrozen hebben dinsdag in Havneby op het Deense Noordzee-ei- land Roem het schip "Vikingland' be zet, dat een veerdienst onderhoudt tussen Roem en het Westduitse eiland Sylt. In maart had de Westduitse Foerde- Reederei in Flensburg de veerdienst van de failliet gegane Deense rederfj Lindinger samen met de beide schepen Westerland en Vikingland overgeno men voor een bedrag van 12 miljoen mark- De Vikingland voer tot dusverre nog onder Deense vlag. Maar volgens Foer- de zouden beide schepen onder Cypri sche vlag moeten gaan varen. Volgens het vlagrecht mogen op Duitse schepen geen Deense bemanningen varen en omgekeerd ook niet. Kern van het ge schil ls. dat de beide vroegere Lindin- gerbemanningen nog vakantiegeld van de afgelopen twee jaar tegoed zouden hebben. Bovendien willen zij zo moge lijk onder Deense vlag blijven varen. PARIJS - Aan het eind van de 1 -mei-demonstraties in Parijs deden zich botsingen voor tussen politie en betogers. Op de foto: een demonstrant blijft op straat liggen: de agent op de voorgrond houdt zijn tijdens de vechtpartij gebroken geweer in de hand. VERBODEN 1-MEIDEMONSTRA TIES: radio-omroep arbeidsmarkt ANKARRA/MOSKOU/LONDEN (RTR/AFP/UPI/DPA) - Miljoenen ar beiders in de hele wereld hebben dins dag met demonstraties en manifesta ties de internationale dag van de ar beid gevierd. In Turkije ging dat ge paard met ernstige onlusten waarbij meer dan 1700 mensen werden opge pakt. In de rest van de wereld verlie pen de demonstraties vrij rustig. In de Turkse stad Istanboel werden dinsdag meer dan dulzen mensen gear resteerd toen zij probeerden te demon streren ter gelegenheid van 1 mei. De autoriteiten hadden echter een ult- gaansverbo'd afgekondigd vanwege de politieke onrust die al maanden in Tur kije heerst In Istanboel werden Behlce Boran, voorzitter van de Turkse arbeiders partij, en 300 van haar medestanders opgepakt toen zij probeerden een de monstratie te houden. In andere delen van de stad werden zeker 700 arbeiders (Slot zie pag. 8 kol. 4) UTRECHT - In tegenstelling tot de FNV steunt de (kleinere) christelijke vakcentrale CNV het plan van het ka binet om de prijscompensatie van in komens hoger dan f 50.000 af te toppen. „Dat voornemen had van ons afkom stig kunnen zijn", zei CNV-voorzitter Harm van der Meulen gisteren in Utrecht Na afloop van het gebruikelij ke overleg in de verbondsraad zei hij evenwel de voorkeur te hebben gege- \en aan een vrijwillig tussen vakbon den en werkgevers tot stand te bren gen regeling boven het nu wettelijk bepaalde. De mogelijkheden om alsnog in cao- overleg tot resultaten te komen zijn volgens hem gering omdat in de meeste bedrijfstakken cao's al tot stand zijn gekomen. In de industrie waar de cao besprekingen nog niet zijn beëindigd, speelt een andere factor een rol. Van der Meulen: „De Industriebond CNV is de enige die er de aftoppingseis heeft ge steld. De Industriebonden FNV hebben dat niet gedaan maar zouden die eis alsnog moeten stellen" Teruggave AOW Het CNV wijst de plannen van staats secretaris De Graaf om op te houden met het terugbetalen van een deel van de premie voor aow en aww aan ge huwde werkende vrouwen vierkant van de hand. Van der Meulen zei het gevoel te hebben dat De Graaf eén krent uit de aow-pap heeft gelicht. „Maar dan wel één die veel geld ople vert". De hele aow-problematiek is een complexe zaak waar niet zomaar één element uitgewipt kan worden". Onderwijs Volgens de bij het CNV aangesloten Protestants Christelijke Onderwijs vakorganisatie (PCO) dreigt een aantal onderwijssituaties volledig vast te lo pen door het ontbreken aan voorzie ningen. Volgens het hoofdbestuur van het PCO valt er een eenzijdige nadruk in de discussies over het onderwijs beleid op bezuinigingen en de i onwen selijkheid ervan en de vraag waar die bezuinigingen moeten worden toege past. De PCO verzet zich niet catego risch tegen bezuinigingen maar zegt als onderwijsvakorganisatie te moeten waken voor de belangen van het on derwijs en die van de onderwijsgeven den. Een beleid dat onderwijsvoorzie ningen afbreekt en daar geen verbete ringen tegenover stelt, kan moeilijk de instemming hebben van de PCO De verbondsraad van het CNV heeft dinsdag unaniem besloten de kandida tuur van FNV-voorzitter Wim Kok voor het voorzitterschap van het Europees Verbond van Vakverenigin gen (EW) te steunen. Andere kandida ten zijn er niet zodat het er dik in zit dat Kok voorzitter wordt van het EW waarbij 31 vakcentrales uit West- Europa zijn aangesloten met in totaal 40 miljoen leden. INGEBRUIKNAME ZAL ONGEVEER 45 ARBEIDSPLAATSEN OPLEVEREN Nathalie Cole: soul heeft geen kleur, het ls gevoel, radio- en televtslepro- gramma's, strip. BOUW WERD IN 1975 GESTAAKT Van een onzer redakteurem AMSTERDAM - De raad van bestuur van Hoechst Holland NV in Am sterdam heeft eind vorige week de be slissing genomen de alkaansulfonaat fabriek in Vlissingen-Oost, waarvan de bouw in 1975werd gestaakt, toch te voltooien. Met de afbouw van deze fa briek zal ongeveer een jaar gemoeid zijn. zodat in april of mei 1980 met de produktie kan worden begonnen. De voorzitter van de raad van bestuur van Hoechst Holland NV, de heer D. J. Brand, verklaarde dinsdagmiddag tij dens een bijeenkomst in Amsterdam tegenover de PZC dat de inge bruikname van de alkaansulfonaat fabriek in Vlissingen-Oost direct en in direct ongeveer 45 arbeidsplaatsen gaat opleveren. Een niet onbelangrijk deel van deze arbeidsplaatsen zal 'van buiten' moeten worden opgevuld. Alkaansulfonaat wordt toegepast ln moderne was- en reinigingsmiddelen. Het ls een milieu-vriendelijk pro- dukt.dat volgens de raad van bestuur van Hoechst Holland bovendien biolo gisch uitstekend afbreekbaar is. Van de ongeveer 30 miljoen gulden aan inves teringen die Hoechst dit jaar op het programma heeft zal zeker iets meer dan de helft worden gebruikt voor de afbouw van de alkaansulfonaatfabriek in Vlissingen. De voorzitter van de raad van bestuur zei dinsdagmiddag tijdens de bijeen komst ter gelegenheid van de presenta tie van het jaarverslag 1978 duidelijk gunstiger perspectieven te zien dan een jaar geleden het geval was. De resulta ten over 1978 wijzen in ieder geval in die richting, er kon een winst worden ge maakt van - na aftrek van belastingen - 5.6 miljoen gulden, tegen een negatief saldo van 11,7 miljoen yerlies dat ln 1977 moest worden geboekt. Met name de in Vlissingen-Oost getroffen afslan kingsmaatregelen door de stillegging van de polycondensaalfabriek hebben tot dit gunstiger resultaat bijgedragen. De heer Brand noemde het een geluk kige zaak dat deze sluiting in het per- Fosfc or De veerkracht van de economie >i) alle somberheid over het economisch klimaat in Nederland plaatst de presi dent van de Nederlandsche Bank, dr Jelle Zijlstra in het Jaarverslag over 1978 deze kanttekening: „Aan de innerlijke vee rkracht van onze volkshuishouding be hoeft echter niet te worden getwijfeld. Indien, in goed overleg tussen alle par tijen, met betrekking tot het nationale kostenpeil en met betrekking tót de collectieve uitgaven in de komende ja ren werkelijk stappen in de goede rich ting worden gezet, behoeft - onder be ding van de afwezigheid van nieuwe ex terne schokken - aan herstel van de weivaan niet te worden gewanhoopt" Een hoopgevende en geruststellende uitspraak aan het slot van een verhaal dat de oorzaken van het slechte weer. waarin onze vaderlandse economie is terechtgekomen, tracht op te sporen. Volgens Zijlstra behoeven er geen wer kelijk gekke dingen te gebeuren, wan neer werknemers, werkgevers en over heid - de direct betrokkenen bij het overleg dat steeds weer zo bepalend is voor de gang van zaken in onze volks huishouding - hun gezonde verstand gebruiken en hun zelfbeheersing weten te bewaren. Vandaar dat hij alvorens deze troostende gedachte te ontwik kelen tot een serie forse waarschuwin gen komt. Boodschappen, waarin hij een ernstig beroep doet op medewer king aan pogingen om het kostenpeil in ons land terug te drukken en het met de particuliere bestedingen wat kalmer aan te doen. -Ln zijn ontleding van de wereldecono mie en de kwetsbare positie die Neder land daarbij inneemt, bedient Zijlstra zich nogal van termen afkomstig van weerdeskundigen. Het verslagjaar 1978 beschrijft hij als: minder bewolking, meer blauw aan de hemel. Zijn ver wachting voor 1979 is overigens minder rooskleurig: de bewolking neemt weer toe; een enkele donderkop is reeds te ontwaren.Toch is de president van de Nederlandsche Bank geen mooi- of slecht-weer-profeet. Hij is de nuchtere analyticus, die tegelijk op afstand en in het middelpunt van onze Nederlandse economie zijn meteorologische instru menten nauwkeurig in de gaten houdt en zonder voorbehoud alarm slaat wanneer hij daartoe aanleiding ziet. Dit keer geldt dat nogmaals de verliezen die worden geleden in de uitvoer naar de Duitse, de Belgisch-Luxemburgse en de Britse markt. In de periode sinds het (gunstige) jaar 1973 is de Neder landse export naar de Bondsrepubliek Duitsland afgebrokkeld. Bovendien moet worden vermeld dat de Neder landse uitvoer naar sterk uitbreidende markten van de ontwikkelingslanden sind3 1973 minder is gegegroeid dan die van andere EEG-landen. Nieuw zijn de ze geluiden niet. Toch is het zinvol dat Zijlstra ze nog eens duidelijk laat horen in het overzicht dat een doorsnee geeft van ons economisch doen en laten in 1978. Ho, onvoorspelbaar overigens de economische weersvooruitzichten op wat langere termijn ook voor Zijlstra zijn blijkt als hij vaststelt dat maar moet worden afgewacht 'of de versom bering aan de internationale hemel een wolkenveld van voorbijgaande aard is dan wel 'of de lucht opnieuw optrekt.' Wat hij wèl zeker weet en ook ronduit zegt is 'dat de nationale economie nog steeds niet voldoende weerbaar is om een storm van buiten te weerstaan'. Nederland ls te duur, we prijzen ons uit de internationale markt, we geven te veel uit en we denken nog te vaak dat er eigenlijk niets aan de hand is Zijlstra is er jaar voorjaar om ons met de neus op de feiten te drukken. En die feiten leren dat er heel erg moet worden opgepast dat sprookjes (zoals verkondigd op het Jongste partijcongres van de PvdA over de invoering van een vijfurige werkdag) geen eigen leven gaan leiden. Want als de president van de Nederlandsche Bank het heeft over zijn vertrouwen in de innerlijke veerkracht van onze volkshuishouding, dan gaat hij ervan uit dat we wèl met beide benen op de grond staan en goed om ons heen kij ken. vdM Istanboel - In Istanboel werden op de eerste mei honderden mensen gearresteerd, die ondanks het uitgaansverbod toch de straat op gingen om te betogen. Op de foto een groep arrestanten bewaakt door gewapende leden van de veiligheids dienst. soonüjke vlak tot nu toe zo kon worden opgevangen dat er geen gedwongen ontslagen hoeven te vallen en hij zei er op te vertrouwen dat tegen het einde van dit jaar de problemen als gevolg van deze stillegging geheel zullen zijn opgelost. Een andere ontwikkeling in Vllssin- gen-Oost heeft eveneens bijgedragen (Slot zie pagina 7 kolom 2) DEN HAAG (ANP) - Tijdens het afgelopen weekeinde en de daarop volgende koninginnedag en dag van de arbeid hebben naar schatting van het nationaal bu reau voor toerisme 850.000 buiten landers een bezoek aan ons land gebracht. Dat zijn er hon derdduizend meer dan vorig jaar tijdens het zogenoemde 1 mei- weekeinde. dat toen drie dagen duurde. De grootste toeristische trekpleis ter was de Keukenhof, waaraan 145 000 mensen een bezoek brach ten Daarnaast trokken ook Madu- rodam. de Efteling, de Flevohof en de Beekse Bergen veel publiek. Door het slechte weer hadden ook de musea een goed weekeinde

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 1