Oranje op volle sterkte naar Polen AJAX NA MISLUKTE 'COUP' VAN FEYENOORD ONBEDREIGDE LEIDER PSV geeft voorsprong tegen Twente knullig uit handen Topper in de Kuip eindigt onbeslist: 1 -1 ARRESTATIES NA FEYENOORD-AJAX Zege Vonck Oosterhout kist is onmisbaar TIMMAN BRAK TWEE KEER AF RODA JC OPMARS NAC DEN HAAG NEC OP DREEF VOLENDAM LING WIL BIJ AJAX BLIJVEN MAANDAG 30 APRIL 1979 ZEIST - Het Nederlands voetbalelftal, dat vandaag voor de kwalificatiewed strijd om het Europees kampioenschap tegen Po len naar Katowice ver trekt, zal woensdagmiddag op volle sterkte kunnen aantreden. Bondscoach Jan Zwartkruis, die gisteren het duel tussen Feyenoord en Ajax bijwoonde, toonde zich met name verheugd over het spel van de Aja- cieden Ruud Krol en Piet Schrijvers, twee geselec teerde spelers over wie hij door hun blessures in onze kerheid verkeerde. Die onzekerheid is wat Krol betreft volledig weggenomen. Zwartkruis noemde de Amsterdamse libero met Feyenoorder Wim Jansen de beste spelers van het veld Krol zeil hield zich wat meer op de vlakte. Na afloop van het prestigeduel te gen Feyenoord verklaarde de Am sterdammer, dat hij het wed strijdritme nog niet te pakken had ..Maar het is pas mijn tweede wed strijd", verontschuldigde Krol zich „Conditioneel viel het me overi gens erg mee" Krol is naar het oordeel van de Am sterdamse clubarts Rolink fit om met het Nederlands elftal tegen Polen te spelen Dezelfde mening houdt Rolink erop na met betrek king tot doelman Piet Schrijvers. Zwartkruis over de Amsterdamse keeper „Hij startte wat onzeker, maar dat is een normale zaak als je tien dagen op non-actief hebt ge staan". Schrijvers beaamde zijn onzekere start. „In het begin weifelde ik een beetje, maar ik dacht dat ik me daarna redelijk herstelde" Over het definitief meespelen van Schrijvers zal de medische staf van de KNVB beslissen. Speltechnisch is er voor Zwartkruis geen enkel probleem. „Op de vraag of Schrij vers tegen Polen opgesteld zal worden, kunnen alleen de medici een antwoord geven", aldus de bondscoach. Zwartkruis vertrekt vandaag met de zestien spelers, die hij vorige week heeft geselecteerd, naar Po len. „Ik heb geen enkele afschrij ving gehad", vertelde de bonds coach. Ook de buitenlanders Ruud Geels, Rob RensCnbrink en Johan Neeskens zijn van de partij. Jan Peters kopt Feyenoord vallend op voorsprong Piet Schrijvers reageert te laat op de inzet van de Rotterdamse spit Door Fnts Bakker ROTTERDAM Op het beslissende moment van de landscompetitie mist Feyenoord toch de pure individuele klasse die Ajax in deze slopende race zoveel minder kwetsbaar maakt. De laatste demarrage en de dreigende aanslag op de leiderspositie van de Amsterdammers werden gisteren in de volle Kuip koel en onberispelijk opgevangen door de koploper. Aanvankelijk leek Feyenoord energiek en dartel naar een bejubelde triomf en de aansluiting met Ajax te draven. Maar in de finale van het toptreffen strompelden de Rotterdammers nog slechts uitgeblust en afgemat over de grasmat. Tot nu toe verspeelde Feyenoord in eigen stadion twee winstpunten (aan PSV en AZ). De halve buit tegen Ajax (1-1) is wellicht beslissend voor de verdeling van de landstitel. De riante koploper kan nu in de eindfase onbekommerd 'op safe' spelen. Met een voltallige ploeg - Krol en Schrijvers kwamen m Rotterdam weer aan het vertrek - moet Ajax onbedreigd kunnen finishen. Feyenoord was de laatste opponent die nog 'lastig' was. maar het gevreesde eindschot van de Jezek-brigade is kennelijk toch afgebot door de explosieve aanloop naar dit duel Jezek gaf het na afloop toe: „Mijn ploeg is nog jong en onervaren. We moesten hard werken omAjax te domi neren en dat heeft erg veel energie ge kost Na rust kwam de terugslag, toen Ajax sterk op balbezit ging spelen. Normaal moeten we dan conditioneel overeind blijven. Maar na de gelijk maker van Ajax kwamen we inderdaad psychische kracht tekort". Weggespeeld Voor die fatale inzinking had MONTREAL (ANP) - Jan Timman heeft in de twaalfde ronde van het sterk bezette Internationale schaak toernooi te Montreal zijn partij tegen oud-wereldkampioen Boris Spasski uit de Sovjet-Unie in gunstige positie afgebroken. De partij wordt zaterdag uitgespeeld. De huidige wereld kampioen Anatoli Karpov stond er bij het afbreken van zijn partij tegen de Deen Bent Larsen evenmin gunstig voor. De overige drie partijen eindig den allen in remise. In de dertiende ronde kwam Jan Tim man ook (nog) niet tot een resultaat. Zijn partij tegen de Tsjech Hort werd afgebroken- De uitslagen uit de twaalfde ronde van het toernooi zijn Karpov (SovVLarsen (Den) afgHöbner (Wdl)-PortJsch (Hon)0.5-0,5; LJubojevic (Joe Tal (Sov) 0.5-0.5. Hort (Tsj)-Kavalek (Vst)O^- 0,5, Timman (Ned)- Spasskl (Sov) afg De uitslagen van de partijen uit de dertiende ronde zijn. Timman-Hort afg.; Spasskl-Karpov 0-1. Ka- valek-ljubojevlc 1-0; Tal-Hübner 1-0, Por- tiscn-Larsen afg. De stand na dertien ronden. 1 Karpov 9 punten en 1 afg 2 Tal 9;3Portisch 7.5 en 1 afg.; 4 LJubojevic 7. 5 Hübner 6,5, 6 Hort 5.5 en 1 afg 7 Timman 4,5 en 2 afg 8 Kavalek 4.5; 9 Spasskl 1 en 1 afg.. 10 Larsen 3,5 en 2 afg OOSTERHOUT - Piet Vonck van RKHAV uit Hulst heeft zaterdag een wedstrijd over 10 Engelse mijlen ge wonnen in het Brabantse Oosterhout. Hij legde de afstand afin 49 minuten en 21 seconden. Hugo van Duysse van RKHAV werd tweede, twintig secon den achter Vonck. De uitslag van Oosterhout 1 Piet Vonck (RKHAV) 4921. 2 Hugo van Duysse (RKHAV) 49.41; 3 Jaques Spijkerboer (GMi 49.50; 4 Cees van der Heul (Avantl) 50.33; 5 juilen Grimond (Belg) 50 39 Beste veteraan Gerard Kramer (AVR) 54.16. Feyenoord evenwel al beslissend uit moeten halen. Want vooral in de begin fase werd Ajax indrukwekkend opge rold en bijna vernederend weg gespeeld. Vanuit een collectief mid denveld overrompelde Feyenoord on middellijk na de aftrap de chaotische defensie van de Amsterdammers, waarin Wijnberg geen vat kreeg op de beweeglijke Peters en E verse stuntelig overklast werd door de vaak onna volgbare soloakties van Van der Lem. Die briljante opening leverde Feyenoord al m het eerste kwartier en kele gave kansen op Zo kopte Peturs- son een voorzet van Van der Lem op de vuisten van Schrijvers, moest Meutste- ge een inzet van de IJslandse spits van de doellijn trappen en moest Schrijvers een flater van Everse opknappen Maar ook daarna bleef Feyenoord gevaarlijk in het offensief. De vaak geteisterde, maar gisteren in de Kuip gevierde Cor Brom analiseerde later in alle rust: „In- die eerste helft liep Feyenoord gewoon door onze linies. We waren nergens, vooral defensief, omdat ze vaak met een mannetje meer kwamen dan wij ver wacht hadden". Daarom dirigeerde de Amsterdamse coach na dat helse openingskwartier Amesen terug naar de middenlinie. De Deen was aanvankelijk vooruitgescho ven om Stafleu in de diepste punt van de tweede lijn te dwingen. Maar de de fensieve middenvelder van Feyenoord was met zijn aanvallende akties mees tal de opkomende man die Ajax niet verwacht had. Overwicht Doordat Amesen terugplooide. Clarke vast in de tang zat bij Van de Korput en Ling slechts af en toe voor opluchting kon zorgen, bleef het overwicht van Feyenoord voortrazen. De dynamische Jan Peters werd voortdurend in stel ling gebracht, maar de afwerking van de moeilijk te bespelen spits was slor dig en gehaast. En in die voorste lijn was Petursson dit keer geen schim van de vleugelspits die Feyenoord in eer dere duels de openingen wees. Twee keer claimde Feyenoord in de slotfase van het eerste bedrijf een straf schop. Eerst omdat Krol binnen de lij nen een voorzet van Van Til dubieus afblokte en even later toen Petursson net binnen de lijnen wat al te gretig te gen de matging. Maar uiteindelijk kwam die verdiende voorsprong er toch pal voor de rust. In de laatste minuut gleed Van der Lem nog maar eens langs Everse. zijn voorzet werd door Peturs son aan de tweede paal teruggekopt naar Peters, die op z\Jn beurt met een sierlijke zweefduik kon scoren. 1-0. Ontketend Die marge bleek echter niet genoeg te gen de na rust plotseling ontketende Amsterdammers. „Wc moesten toen wel aanvallen. Na die achterstand hadden we"niets meer te verliezen", verklaarde Krol later het veranderde spelbeeld van de tweede helft. En aan vallen deed Ajax inderdaad. Feyenoord verloor de greep op het middenveld, omdat Notten conditio neel niet meer diep kon gaan. Van Til vaak onnodig balverlies leed en Sta fleu zijn vorm van de eerste helft niet meer kon benaderen. Ajax domineerde met veel inzicht Niet brutaal, maar weloverwogen en attent op de tegenaanvallen Al in de 11e mi nuut kwam de gelijkmaker op het bord. Petursson liet Krol aan de zijlijn aan nemen zonder te storen, de dieptepass op Tahamata ontregelde de achterste lijn van Feyenoord en de tengere mid denvelder bediende Schoenaker op maat": 1-1 Jezek gokte nog op een tegenoffensief. Hij verving Peturssondoor Van Dein- sen („Petursson draaide niet vandaag en ik gaf in het laatste half uur de voor keur aan een frisse man") en probeerde daarmee toch weer wat verrassing in het aanvalspatroon te brengen Het ef fect van die wissel was nauwelijks merkbaar. Feyenoord bleef volharden in een tactloos concept, had geen spel verdeler die creatief openingen kon maken en was bovendien niet meer in staat om pressie te voeren. Agressief ROTTERDAM - Na afloop van de voetbalwedstrijd Feyenoord-Ajx in 'de Kuip' in Rotterdam heeft de politie zeven arrestaties verricht. Op het Breeplein in Rot terdam-zuid raakten Feyenoord- en Ajaxsupporters slaags, er werden volgens de politie rake klappen uitgedeeld. Daar arresteerde de politie drie Jongelui. Op het stationsplein in het centrum van de stadwerden nog eens vier man aangehouden. Een van hen had een oude man een klap gegeven met een paraplu. Een andere arrestant had een stiletto en vuurwerk bij zich. In het stadion is het vrij rustig gebleven. Er deden zich alleen wat schermutselin gen voor m vak FF. De terreinen bij station Feyenoord werden volgens de politie met stenen bekogeld. „In tegenstelling tot de eerste helft waren wij na rust veel agressiever en feller", vond Brom. „Feyenoord was uitgespeeld en daar konden wij van profiteren. Ik geloof zelfs dat de Rot terdammers al lang tevreden waren met dat ene puntje. Ze hebben niet meer geprobeerd om het spel te ver plaatsen. nadat wij gelijk hadden ge maakt. En omdat Ajax na dat matige begin daarna toch vrij vlot heeft over geschakeld en Feyenoord na riist zelfs bij vlagen ver terugdrong, is die eind stand wel verdiend". Verdiend vond Jezek de uitslag niet. „Wij hebben meer kansen gecreeerd dan Ajax. Maar ik geef toe. je moet ze er wel inschoppenbedacht de Tsjech nog net op tijd. En Brom weer .Ach. meer kansen Die goal van Feyenoordwas zelfs aanvechtbaar. Voordat Van der Lem die voorzet naar Petursson aangaf, had hij al een over treding begaan op Everse". Maar ook Ajax mazzelde met de ge lijkmaker De kopbal van Schoenaker was beslist houdbaar voor Treytel. maar op het laatste moment verander- deVanTildebal van richting..Ik stond klaar om die bal te vangen", mopperde Treytel. „Zonder die tussenkomst van Van TH was er niets gebeurd". Toch heeft Feyenoord nauwelijks am bities gekoesterd om Ajax echt te be dreigen. Jezek heeft altijd voorspeld: „We willen in de kopgroep eindigen en volgend jaar Europees spelen. Dan is voor ons het seizoen geslaagd". Die voorzichtige intentie heeft Ajax giste ren in het zadel geholpen. Na de mis lukte 'coup' van Feyenoord is Ajax on bereikbaar voor alle achtervolgers. ENSCHEDE - Voor de tweede keer binnen een tijdsbestek van een week heeft PSV een nare smaak overge houden aan een ontmoeting met FC Twente. Nadat de Eindhovenaren vorige week dinsdag in eigen huis al door FC Twente uit het bekertoer nooi waren gewipt, moest de forma tie van oefenmeester Kees Rijvers zondag in Enschede genoegen ne men met een 2-2 gelijkspel. Door dit resultaat is PSV een punt achter ge raakt op concurrent Roda JC in de strijd om de vierde plaats. Voor PSV de enige mogelijkheid om zich te plaatsen voor Europa-Cupvoetbal. Weliswaar heeft PSV een wedstrijd minder gespeeld dan Roda JC, maar de kans dat de Lichtstad-bewoners komend weekeinde in een directe confrontatie de achterstand van twee punten op Roda JC weer goed maakt, moet uiterst gering worden geacht. „PSV zit momenteel namelijk muurvast'moest ook Kees Rijvers na de derde wedstrijd tegen FC Twente binnen tien dagen tot zijn gTote teleurstelling bekennen. „Met name voor rust", zo oordeelde Rij vers later, .ós er weliswaar hard ge werkt. maar twee keer een voor sprong uit handen geven op een zo knullige manier mag eenvoudig niet voorkomen. En dan praat ik nog niet eens over die vele kansen, die we voor de pauze hebben gehad. Wordt er namelijk wat minder slordig met die kansen omgesprongen, dan ls de wedstrijd reeds met de rust beslist". Sterkste aanvaller De licht ontstemde Rijvers, die PSV nog nooit naar een zege in Enschede heeft kunnen leiden, had na afloop alleen waarderende woorden over voor centrumspits Harry Lubse. die PSV twee keer op voorsprong zette. Reeds in de 18e minuut boog de sterkste aanvaller van PSV in leidend werk van Ernie Brandts om in een 0-1 voorsprong. Nog geen twaalf minuten later versloeg hij invaller doelman Eddie Pasveer op nieuw. Nu na voorbereidend werk van Willy van der Kuylen. die in En schede ver onder zijn normale vorm bleef. Intussen had Hallvar Thoresen FC Twente weer voor even naast PSV geschoten na een gemiste strafschop van Kick van der Vall. Diezelfde Kick van der Vall stond negen minuten voor rust ook aan de basis van de tweede gelijkmaker van FC Twente Zijn vrije trap kwam via het hoofd van voorstopper Niels Overweg bij Theo Pahlplatz terecht, en die had van dichtbij geen moeite om doelman Jan van Beveren te passe ren Kees Rijvers later: „Toch mogen die tegentreffers nooit vallen. Bij die strafschop kreeg Twente drie keer de kans om Van Beveren onder vuur te nemen en bij die vrye trap van Van der Vall stond de achterhoede op nieuw alleen maar toe te kijken hoe FC Twente het karwei af zou ma ken" Toch had PSV tot dan het beste spel laten zien. In de tweede helft echter moesten de Eindhovenaren met Piet Wildschut als falende linkerspits ver terug Echt gevaarlijk voor het doel van Jan van Beveren werd het echter maar zelden. Alleen nadat Emie Brandts de doorgebroken Hallvar Thoresen net bulten het straf schopgebied had neergelegd t Brand ts kreeg hiervoor de gele kaart evenals Niels Overweg eerder in de wedstrijd) moest Van Beveren zijn capaciteiten tonen na de toegekende vrije trap van Kick van der Vall. In de slotfase probeerde PSV de thuisclub. die zonder Ab Grltter en Helni Otto weer was aangetreden, nog wel onder druk te zetten, maar het ontbrak de Eindhovenaren aan overtuiging. Met een simpele voetbeweging scoort Harry Lubse PSV's tweede treffer in het duel met FC Twente. Eddy Pasveer en Epl Drost zijn kansloos. De Waarde van Kees Kist voor AZ '67 is in woorden niet meer uit te drukken. De kleine gezette aanvalsspits, die nu Ruud Geels weer in de selectie van het Neder lands elftal is teruggekeerd allerminst zeker is van een uitverkiezing woensdag a-s. tegen Polen, is voor iedere Nederlandse vereni ging een gevaar. Ook tegen Utrecht vond hij tweemaal de juiste opening. Niet in de eerste helft, omdat het duel toen was weggezakt naar een bedenkelijk niveau Maar de speech van Georg Kessler in de rust had AZ ontwaakt. Zes minu ten na het begin van de tweede helft scoorde Kist. Ruim twintig minuten later opnieuw maar toen uit een strafschop Twee minuten voor het scheiden van de markt mocht ook De Kruyk dat van elf meter doen. 1-2. Roda JC dat zo lang heel trots de onverwachte lijstaanvoerder was van de eredivisie, maar te kampen kreeg met een geweldige terugval, proefde zondag weer eens het zoet van een overwinning Met goed voetbal ging dat niet gepaard Vermeulen, twee keer en Lees te kenden voor de zuidelijke produc tie. 'Een geflatteerd verlies', noem de Vitesse-trainer Henk Wuliems deze overwinning „Daarbij waren twee doelpunten naar mijn mening in buitenspelpositie gescoord" Een visie die ook Bertus Jacobs van Roda had. „Maar wie ben ik als winnende trainer om daar nu nog over te vallen. Ik ben blij dat we weer eens doelpunten hebben ge maakt" Sinds Jo Janssen bij NAC Hans Dorjee is opgevolgd is de Bredase club aan een opmerkelijk opmars bezig. Reeds tien wedstrijden is NAC one onder zijn bewind onge slagen. Slechts een keer sneuvelde NAC en dat was in de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-be- ker tegen PSV. Zelfs Go Ahead Ea- gels dat een aantal uitschieters beeft gekend zag geen kans NAC ook maar een punt afhandig te maken. Via Sprangers. Vreysen en Mohorovic speelde NAC zich soepel naar een 3-0 voorsprong. Dat Teun Kist negen minuten voor het slot signaal van scheidsrechter Bosman iets terugdeed deerde NAC en trainer Janssen niet. De zesde overwinning op eigen bo dem was een feit. Met MW dat m de eerste fase van deze competitie liet merken dat zijn plaats in de eredivisie volko men terecht was. gaat het niet goed. MW is het scoren en winnen verleerd. Wel mocht Mulkens na achttien minuten Den Haag op achterstand zetten. maar Goemans. Albertsen en opnieuw Goemans hielpen Den Haag. dat vorige week ook ai van FC Utrecht had gewonnen aan de twee punten. Al met al heeft Den Haag zich aar dig uit dé onderste regionen opge werkt. Evenals D~en Haag ls ook het Nij meegse NEC met een opzienbaren de eindspurt bezig. Uit vijf wed strijden pakte NEC zes punten. Zelfs Sparta, dat zo lang meedraai de in de subtop ondervond de kracht van NEC Ronald Hendriks doelpuntte In de eerste helft en Sparta zag daarna geen kans om een puntje uit de Goffert mee te pakker. Oranjereservedoelman Pim Doesburg, die zijn doel uitste kend verdelgde mopperde na: „Europees voetbal, laten we het vergeten Ja.datwilikaan het eind van mijn carrière nog spelen Daar om wil ik zo graag weg bU Sparta" Aan de boorden van het IJsselmeer maakten Voldendara en VW uit wie vrijwel zeker naar de eerste divisie gaat degraderen. Toen om kwart over vier scheidsrechter Van Ettekoven beide partijen liet inrukken keken de Volendam- supporters elkaar met grote ogen aan. 4-0 was het geworden, een uit slag die in jaren in een thuiswed strijd niet op het scorebord was geregistreerd. Plat. een speler uit het C-team, maakte er drie en ver dediger Guyt passeerde doelman Vieten voor de laatste keer 4-0. ROTTERDAM - Gerard van der Lem blijft zo goed als zeker bij Feyenoord. Volgens directeur Pe ter Stephan zal de Amsterdammer deze weec-een tweejarig contract bij de Rotterdamse club tekenen. „We moeten nog even over een paar puntjes van gedachten wisse len, maar dat gaat over bedragen achter dc komma". Tsjeu la Ling is bij Ajax eveneens ln de slag over een verlenging van zjjn verbintenis Ondanks geruchten, als zou de Hagenaar ambities koesteren om het komend seizoen bij Anderlecht te spelen, worden door hem nadrukkelijk tegenge sproken. „Het liefst blijf Ik in de Watergraafsmeer", aldus Ling, „want daar heb ik het momenteel goed naar mijn zin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 9