Ambulancediensten mee in strijd om plaats centrale Bestuursleden sportclub Sas van Gent stappen op H GOES GOEDKOPER DAN VLISSINGEN Brandstichting houten noodschool BEVELAND WIL GOES, WALCHEREN VLISSINGEN Aanhouding na joyriding en stelen accu FINANCIËLE PERIKELEN OORZAAK Vernielingen in Haamstede MAANDAG 30 APRIL 1979 VLISSINGEN - De gemeenschappelijke regeling ambulancedienst Bevelanden en de stichting ambulancevervoer Walcheren hebben zich in de strijd geworpen om de vestigingsplaats van de centrale post ambulancevervoer (CPA). Deze meldpost moet vanaf 1 juli 1979 het ambulancever voer gaan regelen in Noord- en Midden-Zeeland (met uitzondering van Tholen en St. Philipsland, die op West-Brabant zijn aangewezen). De ambulancedienst Bevelanden pleit in een brief aan het algemeen bestuur van de 'hulporganisatie ambulancevervoer Midden-en Noord-Zeeland' voor handhaving van Goes als CPA-plaats. Het ambulancevervoer Walcheren beveelt Vlissingen in de aandacht van het algemeen bestuur van de hulporganisatie aan. Het dagelijks bestuur van de ambulan cedienst Bevelanden herinnert eraan dat destijds (1975) na uitvoerig overleg werd bepaald dat de CPA voor Schou- wen-Duiveland, Noord- en Zuid-Beve land en Walcheren in Go?s zou moeten komen. ..Het bestuur van de gemeen schappelijke regeling heeft naar onze mening geen andere taak dan zorg te dragen dat met inachtneming van de bepalingenvan de gemeenschappelijke regeling en de terzake geldende wet telijke bepalingen, de meldpost op 1 juli 1979 in de aangewezen vestigingsplaats Goes operationeel wordt", aldus voor zitter J Kaboord van de gemeen schappelijke regeling ambulancedienst Bevelanden (waarin deelnemen de ge meenten op Noord-en Zuid-Beveland). De heer Kaboord vestigt er de aan dacht op dat er aanvankelijk bij het be stuur van de ambulancedienst veel aar- Lichte schade bij aanvaring voor Walsoorden VLISSINGEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in de schaar van Wal soorden door onbekende oorzaak twee schepen in aanvaring gekomen. Om tien voor een voeren de Panamese coaster 'Andrea' (384 brt) en de Duitse kustvaarder 'John Blum' (983 brt) te gen elkaar aan. Beide schepen liepen lichte schade boven de waterlijn op. De 'Andrea' vervolgde haar weg naar van Antwerpen naar Ipswich en de 'John Blum' zette de reis voort naar Aarhus. Er waren geen gewonden aan boord Aanvraag vergunning kernenergiecentrale MIDDELBURG - De commissie van volksgezondheid en milieubeheer van Middelburg houdt op donderdag een vergadering in het stadhuis van Mid delburg. Behandeld wordt de aanvra gen van de PZEM tot het wijzigen van de vergunning voor de kernenergiecen trale te Borsele. De vergadering begint om 16,30 uur TERNEUZEN - De Temeuzenaar van E. is zaterdagmiddag door de Temeu- zense gemeentepolitie opgepakt we gens joyriding en diefstal. Zijn wagen werd 's middags om half vier be schadigd aangetroffen op de Indu strieweg in deze gemeente. Hij bleek de garagedeur van de firma Verbrugge-de Meijer met zijn wagen te hebben be schadigd Tijdens het verhoor op het politiebureau bekende hij tevens in de nacht van vrijdag op zaterdag een accu te hebben gestolen uit een auto aan de Van Romputstraat in Temeuzen. Van E. werd na verhoor weer vrijgelaten. Sprei Vorige week, donderdag zag die oudere Middelburgse mevrouw in een grote advertentie een prach tige vrijdagaanbieding, die haar juist van pas kwam, In die ad vertentie stond een goede kwaliteit sprei voor amper de helft van de prijs te koop aangeboden. En dat was nou net iets, dat ze fantastisch goed gebruiken kon. Omdat de betreffende mevrouw slecht ter been is, zag ze er geen gat jn om helemaal naar de winkel te gaan. Ze belde dan ook op om te vertellen, dat ze donderdags be jaardenhulp had. Of die bejaar denhulp niet al op donderdag de sprei kon komen kopen. De telefo nist kon het niet zeggen. Hij ver bond wel even door met een chef, En de chef kon ook niet zomaar respijt geven. Ook hij verbond door, want een beslissing in deze zaak moght hij helaas niet nemen. Telefonisch-kwam de mevrouw, door het hele bedrijf Ze zou nog wel worden terug ge beld. En inderdaad. Na ander half uur bleek de directie een beslissing te hebben genomen De bejaarden hulp kon een brief van mevrouw naar de winkel brengen en die zou dan aan het begin van de don derdagse koopavond worden geopend. Daarmee zou de zaak dan zijn ge regeld. Er zou geen regel worden overtreden, want zolang de brief niet geopend was, kon de koop als niet. gedaan worden beschouwd. En zo verschaft het particuliere bedrijfsleven z'n eigen bureaucra tie. zelirig bestond over het oprichten van de centrale meldpost en de financiële gevolgen ervan „De vrees dat door het instellen van een zelfstandige CPA de ritprijzen voor het ambulancevervoer met vele tientallen procenten zouden moeten worden verhoogd, noopte ons bestuur tot een zeer kritische opstel ling", stelt de ambulancedienst. Ge meld wordt dat de vrees is weggenomen door de combinatie van CPA met hulp centrum (01100-14444) en huisvesting'in de BB-commandopost te Goes, „Een oplossing die in technisch- zowel als in financieel opzicht alsook ten aanzien van de op elkaar afgestemde voorzie ningen, optimaal zal kunnen bijdragen tot het welzijn van de burger in ons werkgebied", betoogt het dagelijks be stuur vande ambulancedienst. Aange voerd wordt ook dat de voorgestelde opzet (BB/CPA/Hulpcentrum) tot ge volg heeft dat de voor de ambulan cedienst optredende kostenstijging zeer gunstig is, met name ook in verge lijking tot de kosten van CPA's elders in Nederland- Secretaris H. T. Giezen van de stichting ambulancevervoer Walcheren (geves tigd in de brandweerkazerne te Vlissin gen) wijst er in een brief aan het alge meen bestuur van de 'hulporganisatie ambulancevervoer Midden-en Noord- Zeeland' op dat vestiging van de CPA in het meidcentrum van de Vlissingse brandweer het beste is. Hij voegt eraan toe dat dan tegelijkertijd het alarm nummer (01100-14444) erbij moet ko men. „Afgezien van de financiële aspec ten. is het van belang te constateren dat bij vestiging van de CPA in Goes een situatie ontstaat, dat in het gebied Noord- en Midden- Zeeland in normale omstandigheden twee alarmcentrales gaan functioneren, hetgeen zeer on praktisch genoemd kan worden", meent secretaris Giezen. In dit kader acht het bestuur van de stichting am bulancevervoer verpl-atsing van het hulpcentrum van Goes naar Vlissingen (zodat het samen met de CPA bij de brandweer ondergebracht kan worden) noodzakelijk.Wanneer dat gebeurt, is er volgens de stichting ambulancever voer een goedkopere oplossing 136.100 tegen 201.000) mogelijk dan bij vestiging van de CPA in Goes. Deskundig Naar de mening van de stichting am bulancevervoer mag ook niet uit het oog worden verloren dat de regionale brandweercentrale zal gaan beschik- (Slot van pag. 1) of de startdatum van 1 juli 1979 gehaald kan worden. De Goese wethouder voor volks gezondheid en milieuhygiëne, L. H. de Leeuw, die sinds eind vorig jaar voorzit ter van de gemeenschappelijke regeling voor de CPA is, wilde zich aanvankelij k niet uitlaten over de stand van zaken. Hij wees erop dat het algemeen bestuur 'van de gemeenschappelijke regeling nog geen voorstellen heeft ontvangen, terwijl ook de kringraad van de Be scherming Bevolking zich nog rnoet uitspreken. Geconfronteerd met feite lijke gegevens, deelde de heer De Leeuw mee dat het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke regeling zich in meerderheid heeft uitgesproken voor vestiging van de CPA in Goes, daarbij uitgaande van de offerte die het dage lijks bestuur van de BB-kring heeft uit gebracht. „De vergadering van het al gemeen bestuur van de gemeen- L. H. de leeuw. schappelijke regeling moet nog wach ten op het. definitief worden van de of ferte van de BB Ik hoop het algemeen bestuur zo snel mogelijk - dat zal zijn rond half mei - bijeen te kunnen roepen",aldus de heer De Leeuw. Hy onderstreepte dat het al gemeen bestuur van de gemeen schappelijke regeling géén besluit meer hoeft te nemen over de vestigingsplaats (dat kan, zoals oorspronkelijk, Goes blijven nu het kostenvergelijkend on derzoek aantoonde dat zulks goedko per en veiliger is). „Wel zullen we het algemeen bestuur natuurlijk om een uitspraak vragen over de kostenop- stelling voor de CPA", aldus de heer De Leeuw. De voorzitter van de gemeenschappe lijke regeling liet in het midden of de meldpost op 1 juli '79 daadwerkelijk operationeel kan zijn. „Er hoeft bij de BB in Goes niet zoveel aangepast te worden. Maar de PTT heeft er wel wat tijd voor nodig. Zonodig kan er met noodmaatregelen veel gebeuren", be toogde de heer De Leeuw. „Of we op tijd zijn durf ik niet zo concreet te zeggen. We streven ernaar om de door alle overleg opgelopen schade zoveel mo gelijk te beperken". De wethouder on derstreepte dat het overleg in ieder ge val als 'voordelig punt' heeft opgele verd dat de opzet voor de CPA in Goes op de meest goedkope wijze geregeld wordt. Er was namelijk van uitgegaan dat er een compleet nieuwe meldpost inge richt zou moeten worden. Door het overleg is combinatie met het hulp centrum en huisvesting in de BB- commandopost in beeld gekomen. Het heeft er - zo verduidelijkte de heer De Leeuw - toe geleid dat gemeenschaps geld bespaard kon worden. De voorzit- - ter van de gemeenschappelijke rege ling maakte duidelijk dat de kostenbe- spraking in Goes - ook met het oog op het toekomstig alarmnummer 0011 - groter is dan bij vestiging van de CPA in Vlissingen, ken over deskundige centralisten, met ervaring in bediening van de alarm centrale, de brandbestrijding, de hulpverlening en het ambulancever voer. Secretaris Giezen:„Tcnslotte willen wij nog opmerken dat ons is verzekerd, uitgaande van een spoedige beslissing, dat een CP A/Hulpcentrum op 1 juli 1979 in Vlissingen in bedrijf kan zijn. Bij een eventuele keuze voor Vlissingen zal in de gemeenschappe lijke regeling de vestigingsplaats van de CPA dienen te worden gewijzigd. Deze formaliteit kan een spoedige realisering van de CPA niet in de weg staan". Voorzitter Kaboord van de ambulan cedienst Bevelandenheeft in zijn zienswijze al commentaar gegeven op de combinatie CPA/Hulpcentrum in de Vlissingse brandweerkazerne. Hij vindt dat onmogelijk. „Het Hulpcentrum is namelijk in Goes gevestigd, dicht bij de telefooncentrale. Ook Vlissingen zal dit als een normaal gegeven hebben te ac cepteren. ook nadat te zijner tijd het algemeen alarmnummer 0011 door de PTT In Goes zal zijn gevestigd. Dat alarmnummer zal. zo deelde men ons mede. in Goes technisch probleemloos kunnen worden aangesloten via de BB- post". aldus de ambulancedienst. „Het is ook de meest veilige verbinding. Aangezien Vlissingen eindstation is, is dat volgens de PTT ook veel kwets baarder. Om dit kwetsbare element op te heffen moet tussen Goes en Vlissin gen een zeer kostbare verbinding wor den aangelegd, waarover tot onze be vreemding overigens, de stichting am bulancevervoer niet rept". De Beve- landse ambulancedienst vraagt zich ook af of er in Vlissingen wel rekening is gehouden met de eventuele feitelijk heid dat het ministerie van bin nenlandse zaken wel eens een claim zou kunnen leggen op een gedeelte van het netto-rendement van een combinatie van een CPA-meldpost en de brand weer (dat ministerie geeftnamelijk voor de brandweer - en niet voor de CPA -een aanzienlijke subsidie). Voorzitter Ka boord benadrukt dat investeringen op het stuk van de telefonie in Goes niet of nauwelijks nodig zijn, terwijl er in Vlis singen respectabele bedragen mee zijn gemoeid. Hij voegt eraan toe dat de PTT ten aanzien van Vlissingen een le vertijd voor apparatuur bedingt van 9 a 12 maanden, terwijl zulks in Goes niet meespeelt. De ambulancedienst:„Wij blijven bij ons standpunt dat het bestuur van Be gemeenschappelijke regeling hulpor ganisatie onverwijld uitvoering dient te geven aan de plicht om de meldpost in Goes per 1 juli 1979 operationeel te krijgen. Niets is gediend bij welke wij ziging en welk uitstel dan ook". De Vlissingse brandweer haalde enkele door de brand beschadigde schotten uit de noodschoot. VLISSINGEN- Zaterdagmorgen vroeg is brand uitgebroken den werden ontdekt in de gang van het schoolgebouw Ook in het noodschoolgebouw van het Maritiem Instituut De ivas er een ruit van de voordeur ingeslagen De eerste Ruyter aan de Kenau Hasselaarstraat in Vlissingen. De vuurhaard was uit zichzelf uitgegaan, maar bij de tweede brand, die vermoedelijk met opzet is gesticht, werd rond half ontstond schade aan een houten schot en een plafond. Vol- zeven ontdekt door een politiepatrouille die onmiddellijk de gens de brandweer, die in zeer korte tijd de brand meester brandweer waarschuwde. Dat de brand kennelijk was aan- was, is de schade beperkt gebleven, doordat er geen ramen oestoken, leidt de politie af uit het feit dat er twee vuurhaar- openstonden. SAS VAN GENT - De Sas van Gentse watersportvereniging heeft in een besloten ledenvergadering vorige week vrijdag drie leden van het bestuur aan de kant gezet. Onder hen was de pen ningmeester, de heer M. Hitters uit Temeuzen. Het nieuwe be stuur, dat die avond werd gekozen, heeft besloten een accoun tant in de arm te nemen om licht te brengen in de financiële situatie van de Sasse watersportvereniging. Onder de leden gaan geruchten, dat er dateren al van maanden geleden. Er een kastekort van tegen de twin- ontstond een groeiend wantrouwen HAAMSTEDE - Enkele inwoners van Haamstede ontdekten zondagmorgen dat er vernielingen waren aangericht aan hun woningen aan de Torenweg in die plaats. Er waren buitenlantaarns van de woningen getrokken en brievenbussen vernield. Op de parkeerplaats van de camping 'Duinrand' werden vier sierdoppen van een Duitse auto gestolen. De politie heeft de zaak in onderzoek, Kettingbotsing bij Bruinisse BRUINISSE - Zondagmiddag om twee uur vondop Rijksweg 18 in de buurt van de Sluis bij Bruinisse een kettingbot sing plaats. De heren H. B. uit Rot terdam, J. C. de J. uit Rotterdam en G. van J. uit Rotterdam reden achter el kaar richting Zierikzee in eenfile. Door dat de bestuurders van de eerste twee auto's stopten, botste de auto van G. van J. op de auto van J. C. de J., waar door deze op de auto van H. B. reed. Alle drie de auto's zyn flink beschadigd. tigduizend gulden zou zijn. Volgens de 'officiële boeken' echter speelt de ver eniging quitte, maar de waarde van die cijfers wordt door betrokkenen sterk in twijfel getrokken. De accountant, die binnenkort wordt aangesteld, dient met gegevens van de giro- en bank rekening van de vereniging duidelijk op een rijtje te zetten hoe het met de wer kelijke kasinhoud is gesteld. Vast staat, dat er op korte termijn nog enkele - grote - betalingen moeten worden verricht, die samen meer dan tien mille bedragen. Zo willen de PZEM en de WMZ de nieuwe jachtha ven niet aansluiten op water en elec- triciteit voordat er enkele duizenden guldens op tafel liggen* Daarnaast moetop korte termijn nog een deel van de nieuwe jachthaven worden 'afbe taald', een bedrag van over de tienduizend gulden. De emoties over de onduidelijke finan ciële situatie zijn zo hoog opgelaaid, dat een van de leden van de kascommissié, E. J. Rutten, die begin vorige maand de boeken controleerde en goedkeurde, nadien enkele malen telefonisch werd bedreigd met het 'in elkaar trappen van zijn auto'. De kascontroleur was hier door dermate geïntimideerd, dat hij zich niet op de laatstgehouden verga dering durfde te vertonen. Ook het aanbod van enkele verenigingsleden om het met een escorte van vier man thuis op te halen en na de vergadering weer terug te brengen, kon de bedreig de man niet vermurwen. Wantrouwen De problemen binnen de verenigingen tegen sommige bestuursleden, die zich te veel macht zónden toeëigenen. Fi nanciële gegevens zoals afschriften van bank- en girobetalingen zouden volgens sommigen niet openbaar zijn gemaakt. Dat was olie op de golven van de geruchten dat de vereniging met een steeds groeiend financieel te- kortzou kampen. Als gevolg van de groeiende strubbe lingen moest de officiële opening van de nieuwe jachthaven worden uitgesteld van 28 april naar 1 september. Ook een feest, dat op die datum zou worden ge houden, kon niet doorgaan. 'Een janboel', noemt een van de be trokkenen de huidige situatie in zijn vereniging. „Op een gegeven moment was er geen touw meer aan vast te kno pen. Door allerlei oorzaken is het be stuurlijk beleid het laatste jaar dan ook eén beetje in het slop geraakt. Hopelijk kan het nieuwe bestuur de vereniging weer op het rechte pad brengen" Dissidenten De zaak kjvam ruim een maand gele den aan het rollen toen een groep van verontruste leden een brief verspreid de onder de georganiseerde water sporters. Daarin werd gesproken over 'verontrustende ontwikkelingen' bin nen de vereniging. De groep 'dissiden ten' leverde kritiek op de werkwijze van het bestuur en de onduidelijke fi nanciële situatie. Naar aanleiding van deze brief werd een 'groep van wijze mannen' ingesteld, een soort arbitagecommissie. Deze com- missienep afgelopen vrijdag de - beslo ten - ledenvergadering bijeen Na de 'paleis-revolutie' van afgelopen vrijdag wil het nieuwe bestuur een einde ma ken aan de sfeer van 'persoonlijke ran cune, roddel en achterklap', waarin de Sasse watersportvereniging de laatste maanden verkeert. Enkele leden van de vereniging, waar onder ex-bestuurders, wilden gisteren wel ingaan op de problemen van de vereniging, maar niet als met name genoemde woordvoerders ten tonele worden gevoerd. De betrokkenen wa ren het er overigens unaniem over eens dat een g:root deel van de huidige pro blemen te wijten zijn aan de snelle groei van de vereniging, die ruim an derhalf jaar geleden begon en nu al over de honderd leden telt. Bij botsing 4 ernstig gewonden en 2 auto's vernield IJZENDIJKE - Bij een botsing op de kruising Rijksweg 61-Provinciale weg nabij Parkzicht te IJzendijke zijn zon dagmiddag^ personen ernstig gewond geraakt en twee auto's totaal vernield. Het ongeval gebeurde doordat de 83-ja- rige mevrouw C, M. H uit IJzendijke. met haar auto over de Provinciale weg reed vanuit de richting IJzendijke. Bij de kruising Provinciale weg-Rljksweg 61 verleende zij geen voorrang aan de auto van J W. V. (49) uit Middelburg. Mevrouw H. is in kritieke toestand met een schedelbasisfractuur naai- het ziekenhuis in Oostburg overgèbracht. De heer V. liep een beenbreuk op, zijn echtgenote, mevrouw V. (48) en hun 18- jarige dochter liepen snijwonden op Ook de familie'V. werd overgebracht naar het ziekenhuis te Oostburg. De beide auto's werden totaal vernield GOES - De organisatie voor blinden en slechtzienden 'Stichting Ons Zeeland' heeft zaterdag de eerste Zeeuwse tan demtourtocht gehouden. Het startsein voor de tocht, die voerde door de Zak van Zuid-Beveland werd gegeven door burgemeester F. G. A. Huber van Goes. Bijna 50 blinde en slechtziende deel nemers vertrokken met evenzoveel begeleiders voorop vanuil de lagere technische school aan de Bergweg te Goes. De groep tandems werd tot aan de spoorlijn begeleid door de Goese poli tie. De Nederlandse blindenbibliotheek in Den Haag had gezorgd voor routebe schrijvingen in braille Daarna ging de tocht 'oek-over 'raoie' (wat betekent: dwars door de velden) op weg naar de eerste stopplaats: Kwadendamme. Burgemeester Huber, die het eerste ge deelte van de tocht als begeleider mee fietste. haakte hier af wegens andere ambtelijke verplichtingen terwijl de deelnemers de lunch konden gebrui ken. De 50 tandems trokken verder naar Kapelle. waar de Goese politie weer stond te wachten om hen tejug naar Goes te escorteren. De lagere technische schooi had voor een koffie tafel gezorgd terwijl de scoutinggroep 'Frans Naerebout' de slechtziende deelnemers opving. CLOTH WOVEN IN SCOTLAND MAKERS OF THE WORLD' MOST EXPENSIVE TWIST SUITING CLOTHS AND TAILORED UV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 2