De blijde verwachting IflKT VN-detachement niet juist samengesteld P VDA-CONGRES WIL 5-URIGE WERKDAG PZC/binnen-buitenlanri BUITENGEWOON NUMMER tijdje ^>erucj VAN LENT BEZOEKT TROEPEN Nederlander in Turkse cel voor oprapen steen WOORDVOERDER VAN DE VN: Unifil zal leger van Haddad niet aanvallen Zelfmoord van griffielid in Maidanekproces Werkweek 35 uur teveel gevraagd ZATERDAG 28 APRIL 1979 'H.M. de Koningin die hedenochtend te 6.50 uur beviel is naar omstandigheden zeer goed. Ook de jonggeboren prinses is welvarend'. Zo luidde op die dertigste april 1909 de inhoud van het ol'tlciele bulletin, dat was uitgegeven door prof Kouwer en dr. Roessing, de specialisten, die we tegenwoordig onder soortgelijke omstandighedenhet medisch team' zouden noemen. Eindelijk was het zover: al wekenlang hadden de kranten bol gestaan met berichten die op de duur het vaste kopje<je blijde verwachting' hadden meegekregen. Gaat u even mee, zeventig jaar terug? Aan de hand van kranteberichten uit die dagen krijgt u enigszins een beeld van de sfeer waarin toen de vorstelijke geboorte werd afgewacht. Boven het bericht waarin staat te le zen, dat bij koninklijk besluit is be paald dat er twee compagnieën wielrijders zullen worden opgericht, meldt de Vlissingsche Courant van donderdag 23 december: „Het li ep te gen drieën. In de Tweede Kamer was de heer Bos aan het woord Toen kwamen plotseling al de ministers binnen. Groote beweging ontstond De koffiekamers liepen leeg. De minis ters gingen staan en toen klonk het: „Het woord is aan de minister van bin- nenlandsche zaken. En met diep ont roerde stem, die hij nauwelijks ver mocht te bedwingen, zeer bleek, las minister Heemskerk de gewichtige meededeling vcor, dat Hare Majesteit de Koningin een hoopvolle gebeurte nis tegemoet ziet. Namens de kamer verklaarde de voorzitter dat zij vol vreugdevolle aandoening de tijding heeft gehoord. Dan' staat de heer Troelstra op en deelt mee dat waar de voorzitter heeft gesproken namens de Kamer er in die Kamer ook leden zijn die in de gedane mededelingen geen aanleiding zien zich voor de gehouden demonstratie verantwoordelijk te stellen. 'Een fel incident", schrijft de krant in die dagen. 'Men kan er weer in zien' zo schrijft een commentator de andere dag. „hoe de sociaal-democratie ten onzent nog steeds zichzelf buiten de nationale gemeenschap blijft stellen". In het Staatsblad van 31 december 1908 verschijnt een koninklijk besluit van de volgende strekking: „Hebben de goedgevonden en verstaan: toe te stemmen dat de naam Oranje Nassau zal worden gedragen door alle Prin sen en Prinsessen der Nederlanden, Onze wettige nakomelingen met en benevens den naam of namen, die Zij aan het Geslacht van Hunne Vaderen ontleenen, met dien verstande dat aan laatstbedoelde naam of namen zal voorafgaan de naam Oranje Na ssau". De raad van ministers laat op 11 ja nuari aan het Neder landse volk we ten: „Daar de hoogste Staatsbelangen zowel met het behoud van Harer Ma- jesteit's leven gezondheid als met de geboorte van een troonopvolger ge moeid zijn, acht de Raad het plicht matig met 't oog daarop de voorbede'n der kerken te vragen". In het Middelburgse stadhuis is op 30 maart 1909 het geschenk van de Zeeuwse vrouwen te bewonderen een kinderwagen met toebehoren De wa gen is van ivoor, terwijl de garnituur verzilverd is Op de wagen komen, zo meldt de krant, een paar kroontjes en het wapen van Zeeland voor. De wa gen is gevoerd met wit satijn. De kant van de lakentjes ën het sloopje zijn af komstig uit NieuwNamenen bevatten evenals het wagenkleedje motieven van oranje bloesem. Aan het geheel is ook een zilveren wagenkruikje toege voegd. De heer D C. Bouwense te Mid delburg leverde de wagen. Het ge schenk is te bezichtigen tegen een toe gangsprijs van vijf cent Er blijkt veel bekijks te zijn voor het vorstelijk geschenk. Citaat: ,,De toe loop bij de bezichtiging van het ge schenk der Zeeuwsche vrouwen aan H.M. de Koningin was hedenmiddag van dien omvang dat uitgebreide poli tiemaatregelen noodig waren om de orde te handhaven In sGravenhage is een zekere heer Van 't Kruys inmid dels druk bezig met het componeren van een feestzang, die namens de Haagse burgerij voor het koninklijk paleis ten gehore zal worden gebracht ..Het historische Prinsenlied zal er in gesloten worden", zo wordt gemeld Op 3 april verschijnt er in de krant een handleiding over de wijze van vlaggen Daar blijkt nog wel eens wat aan te mankeren „Niet alleen toch dat dik werf de vlaggen door te langen of te korten wimpel door te veel versiering of om andere redenen niet aan de eis- chen voldoen, doch ook de kunst om een vlag goed en naar behooren te doen waaien, is er eene die slechts weinigen kennen Aan de Maliebaan in Den Haag wor den ondertussen de stukken opge steld. bestemd voor het lossen van minuutschoten ter aankondiging van de vervulling der blijde verwachting ten hove. Een schildwacht der vel dartillerie memet sabel bewaakt het geschut. Onder het kopje een heuglijke gebeurtenis' valt op 6 april te lezen, dal te Vroomshoop een prins en een prinses zijn geboren, zoon en dochter van het echtpaar Prins. Zij ontvingen respectievelijk de naam van Hendrik en Wilhelmina. Op acht april gaat het gerucht dat er nu toch echt een vorstelijke geboorte heeft plaats gehad. Hier en daar worden vlaggen uilgestoken en er dromt pu bliek samen rond het geschut aan de Maliebaan. Maar het is loos alarm. Uit den Haag wordt gemeld: tot zater dagmiddag heeft H.M. de Koningin nog dagelijks wandeltochten ge maakt in de minst drukke stadsge deelten". Het belangrijkste binnenlandse nieuws van 15 april bevat de medede ling dat H.M. de Koningin "gisteren een half uur in den tuin gewandeld heeft. Maandag zat zij ten paleize voor het raam. De koningin -moeder heeft maatregelen getroffen dat zij elk hall uur van den nacht en den dag zoo zij opgeroepen wordt terstond naar de Koningin kan rijden Ook in 1909 was er al een Henk van der Meïjden-achtige verslaggever. Hij schrijft op 16 april: „In verband met al die wiegen welke den Koningin ten ge schenke werden aangeboden was het Binnen de kolommen van deze rubnek nemen we vanaf vandaag met gepaste regelmaat een kijkje in het verleden. Onder het motto 'Tijdje terug'. Een nostalgisch ge tint rubriekje, zo u ivilt. Voor sug gesties en reacties kunt u schrij ven naar Hoort-ZietSchnjfl i Tijdje TerugPZC Wolstraat Vlissingen niet anders dan begrijpelijk dat de vrouwelijke en ook de mannelijke nieuwsgierigheid zich met de vraag zou bezig houden, welke wieg nu het voorrecht hebben zou om in de Vor stelijke kraamkamer een plaats te verwerven Welnu ik ben er in geslaagd om gegevens te verzamelen die mij in staat stellen om een antwoord te ge ven op deze vraag. De eigenlijke spe ciale Koningswieg zal wegen de oor spronkelijke Wieg van Haar, die nu hoopt binnen enkele dagen "t Konink lijk moederschap te verwerven. In diezelfde wieg, waarin onze Koningin werd neergelegd zal ook de jongste telg van ons Vorstenhuis rusten". In den Haag maken de bak kersknechts er intussen een potje van Zij doen. zo staat er te lezen in een 'brief uit de Hofstad' in jeugdigen overmoed de deksels hunner wagens dichtknallen om de buurt in de waan te brengen dat er vreugdeschoten klinken Een reeds zeer bejaarde blinde dame in Middelburg heeft, zo zegt een bericht op 25 april 1909 een paar gebreide schoentjes vervaardigd en deze aan de Koningin toegezonden met het verzoek dat het verwachte Koningskind althans een dag deze schoentjes zou aan hebben. Ondanks een opkomende onweersbui maakt Hare Majesteit op de 26e april van half zes tot zes uur een wandeling in de tuin. Deining in de krant van 29 aprii: „Naar wij vernemen zou de blijde ge beurtenis nog slechts een kwestie van enkele uren kunnen zijn. Ook was he den te 's Gravenhage de spanning zeer groot, waarvan hedenmiddag blijk werd gegeven toen minister Heemskerk tijdens de behandeling van de Schepenwet binnen trad. Zijn komst wekte grote opschudding en hij werd spoedig door de leden om ringd. Maar Zijne Excellentie schud de naar alle kanten van neen". Uit een ander bericht blijktdat prof Kouwer en dr. Roessingh 'den geheelen nacht niet te bed zijn geweest'. In de omgeving van het Paleis mogen rijtuigen en wagens slechts stapvoets passeren. ..Kwam een wagen uit een der belendende straten wat hard aan- ratelen dan klonk uit de men- schenmassa. die zich stil in een wijden kring om het paleis verdrong, een al gemeen gesis, zoodat onmiddellijk de voerman zijn paard stapvoets deed rijden en de wagen geruischloos voor trolde als ging hij op luchtbanden Groningen was men dooreen verkeerd i*g»li 0.40 Voir dkfn n>g«l inrt-r 10 rral. llij .liif U vnii drinnoiil i-lj.Hnm: dcrv-lfl» Tatroonoiiti 10 Een PRINSES geboren. De langverwachte blijde gebeurtenis is heden werkelijkheid geworden. Naar men ons uit Den Haag seint, werd de Koninklijke Familie en de geheele natie verblijd met de geboorte van eene PRINSES. bericht al m feeststemming geraakt Alles tooide zich met oranje. Vlaggen kwamen uit. De illuminaties zelfs bij den heer Scholten. lid van de Eerste Kamer werden ontstoken. Een tegen bericht van 'De Provinciale Gronin ger' kwam de feestvreugde vergallen. De studenten zetten ondanks de te genspraak het feest voort Maar de il luminaties werden gedoofd. En de vlaggen werden ingehaald. Dan verschijnt op de dertigste april op Oranje papier het 'buitengewoon nummer van de Vlissingsche Courant, waarin onder de kop 'Een prinses ge boren' wordt gemeld: de lang ver wachte blijde gebeurtenis is heden werkelijkheid geworden. Naar men ons uit Den Haag seint, werd de Ko ninklijke Familie en de gehele natie verblijd met de geboorte van eene Prinses" Zelden toch is hier zoveel geestdrift waargenomen' meldt de krant over de viering van de geboorte in Den Haag Maar ook in Zeeuwse contreien weet men van wanten. Er vinden tal van bij zondere activiteiten plaats zoals deze: de weezen van het Burgerweeshuls in Vlissingen werden heden onthaald door den heer S.M. Polak en echtg enoote. Zij kregen allen een paar taar tjes .waarbij gevoegd was een gedrukt kaartje, bevattende de volgende re gels: Aan de weezen van het Burger weeshuis offreeren wy een taartje; Wij hopen dat er een Prinsje komt. Al duurt het nog een Jaartje". We lezen vervolgens dat de jonggebo ren Prinses zal worden genaamd Ju liana Louise Emma Marie Wilhelmi na. Juliana naar de moeder van de stamvaders van beide takken van Oranje-Nassau. Verder naar de grootmoeders en Louise de Colig- ny,dochter van de bekende Franse admiraal Gaspard de Chatillon, graaf de Coligny. In 1583 huwde Louise de Coligny met Prins Willem van Oranje, wiens vierde echtgenote zij was. Onder de kop 'Laatste berichten' meldt de Courant op 3 mei 1909 over de geboorte-aangifte: „Een pleegzuster droeg het vorstelijke wicht, een kindje met blozend gelaat, dat door Z. K H de Prins eerst aan den wethouder en daarna aan de getuigen werd ver toond. En de Prins sprak: Ik ben toch zoo hartelijk verheugd Van onze speciale verslaggever MAJDEL ZOUN (LIBANON) - Deskundigen van het ministerie van defensie zijn lot de conclusie gekomen dat het Nederlandse VN-detachement in Zuid-Libanon verkeerd is samengesteld. Er zijn te veel verzorgende eenheden en te weinig gewone infanteriesoldaten. Hierin zal verandering worden gebracht. Dat zei staatssecretaris Van Lent van defensie (personeelszaken) vrijdag in Zuid- Libanon, waar hij een werkbezoek aan het detachement brengt. 'Gezipn de continudiensten die worden gemaakt, met vaak lange werktijden, «lsmede de nieuwe verlofregeling die hnds kort werkt, is er meer behoefte aan infanteristen ontstaan. De belan genverenigingen van militairen hadden deze klacht al eerder geuit. Daarop is een speciale commissie van de land machtstaf deze week naar Libanon ge komen om de zaak te onderzoeken. Het bataljon zal voor de nodige verandering de verhoudingen niet vergroot hoe ven te worden. Bij de aflossing zal met de nieuwe wensen rekening worden ge houden. zei de staatssecretaris in het plaatsje Majdel Zoun, waar de C-com- pagnie van het bataljon is gevestigd. Van Lent heeft donderdagavond een gesprek gehad met vertegenwoordigers van de belangenverenigingen ter plaat se Wensen van de soldaten waren meer ondere andere gevarieerd eten (er is dringend gevraagd om gewoon Hol lands broodbeleg, zoals pindakaas) en betere huisvesting (daar wordt hard aan gewerkt). Ook een goede uitvoering van de nieuwe verlofregeling staat op het wensenlijstje. Motivatie De staatssecretaris roemde de motiva tie van de soldaten, zowel onder de frijwilligers als de verplicht uitge- stuurden. Ook tijdens het gesprek met belangenverenigingen en het batal- Een vrouw in elke commissie l)EN HAAG (ANP) - Vijf ministeries zullen voortaan minimaal één vrouw opnemen in ambtelijke commissies of delegaties naar internationale bijeen komsten. De ministerraad ging vrijdag akkoord met een reeks door de inter departementale coördinatiecommissie emancipatiebeleid opgestelde spelre gels voor benoemingen van vrouwen in adviescolleges en delegaties. Het ligt in de bedoeling dat uiteindelijk 'alle ministeries aan de spelregels gaan voldoen. Gestart wordt met de minis teries van sociale zaken, onderwijs en Menschappen, justitie, buitenlandse zaken en crm. De te benoemen vrouwen moeten vol doen aan een van drie criteria. Zij moe ien deskundig zijn op het terrein van emancipatie, dan wel een inbreng heb ben vanuit een bepaald vakgebied, dan Wel als vertegenwoordiger kunnen op treden van een bepaalde vrouwenor ganisatie of groepering jonsoverleg was het hem opgevallen dat ondanks de vele wensen men toch van plan is „er het beste van te ma ken". Van Lente zei ten slotte ook nog dat maatregelen zullen worden genomen om de tenten van de soldaten beter te DEN HAAG (ANP) - De ANWB tracht in samenwerking met Turkse advoca ten, een Nederlandse arts vrij te krij gen uit de gevangenis van Izmir. De man, W. Kuiper uit Oldcbroek, zit sinds eerste paasdag gevangen, omdat hij ervan wordt verdacht archeologi sche voorwerpen in Turkije gestolen te hebben. Volgens de autoriteiten zou de man getracht hebben de voorwerpen het land uit te smokkelen. Medewerkers van de ANWB en de echt genote van de arts zijn gisteren in Tur kije aangekomen. Het ministerie van buitenlandse zaken en de ANWB had den. nadat de vrouw van de arts bij haar terugkeer in Nederland verhaal had ge daan. al advocaten in Turkije inge schakeld De arts. die met zijn familie een zeereis maakte, werd in hechtenis genomen, nadat hij bij een bezoek aan archeologi sche opgravingen in Ephesus bij Izmir een steen had opgeraapt. De man ver onderstelde later dat hij hiervoor slechts een boete zou krijgen. isoleren. In de huidige enkeldakstenten is het overdag in de hete zon (het was vrijdag 30 graden) met uit te houden, vooral niet voor die mensen, die moeten, slapen omdat ze 's nachts wacht ge draaid hebben. De tenten zullen alle maal dubbeldaks worden gemaakt. Ook zal de voorlichting aan de soldaten worden verbeterd, zodat ze meer op de hoogte zijn van wat er dagelyks in het Midden-Oosten gebeurt. Nu nog zijn er soldaten die pas na dagen hoorden van de Palestijnse raids op Israël van afge lopen zondag. Wel zagen zij drie dagen lang granaten over hun hoofd op Pales tijnse doelen neerkomen, maar wat de aanleiding was. wisten veel soldaten niet. Bovendien voelden zij zich erg be perkt, omdat zij niets terug konden doen. terwijl ze een stad vlak bij hen in puin zagen schieten. „Ik kan me voor stellen dat men daarover zeer teleurge steld is, gefrustreerd, dat men, bijvoor beeld Tyrus ziet beschieten en niets kan doen", zei Van Lent hierover. Twee onderofficieren van het Neder landse VN-balaljon in Zuid-Libanon, zijn vrijdag koninklijk onderscheiden. Het zijn de bataljonsadjudant J. van Belle (uit Assen) en de sergeant-majoor van de Mijnenopruimingsdienst, Vau Duivenbodc (uit Utrecht). Beiden kre gen de eremedaille in de Orde van Oranje-Nassau in zilver met de zwaar den opgespeld door bataljonscom mandant Lensink. Staatssecretaris Van Lent was hierbij aanwezig. Van Lent m het midden, rechts overste Lensink bataljonscommandant en links de soldaat van de wdcht. (Van onze speciale verslaggeveri NAQOURA iLibanon) - De VN-vredesmacht in Zuid-Libanon. Unifil, zal met proberen met militair geweld de rechtse majoor Saad Haddad errzijn christelij ke militia te verdrijven uit de strook land die zij in Zuid-Libanon bezet houden. Dat kan alleen als door de Veiligheidsraad een dergelijk zwaar politiek besluit wordt genomen. Anders is zo'n optreden „hoogst onwaarschijnlijk". MÜNCHEN i DP Al - In verscheidene Europese landen, waar l mei als een vrtje dag wordt gevierd, geldt maandag een rijverbod voor vrachtwagens. In West-Duitsland en Oostenrijk mogen vrachtwagens van meer dan 7.5 ton tussen 00.00 uur en 22 00 uur met op de weg komen. In Frankrijk geldt het rij verbod tussen 06.00 en 22 00 uur. en in Joegoslavië is het rijverbod beperkt tot maandag tussen 15.00 en 22.00 uur WASHINGTON (API UPD - De bekende Russische dissident Alexander Ginzburg is samen met vier andere Sowjet-dissidenten vrijgelaten In ruil voor gratie voor twee Russische spionnen in de VS. Ginzburg werd vorig jaar in een geruchtmakend proces in de Soivjet-Unie tot een langdurige gevangenisstraf veroordeeld. De Russische dissidenten zijn behalve Ginzburg. Murk Dymshits. Eduard Kuz- netsov, Valentin Moroz en Georgi Vins. Sinds november zijn in het geheim onder handelingen gevoerd over de uitivisseling. De woordvoerder van het Witte Huis Jody Powell, onthulde vrijdag dat de vijf Russen al tn de Verenigde Staten zijn aangekomen. Ze arriveerden met een Hjnvlucht uit de Soujet-Unie en verblijven nu ergens in New York. De twee Russische spionnen. Valdik Enger en Rudolf Tsjemjajev, zijn op het vliegtuig naar Moskou gezet Dat zei de officiële woordvoerder van de VN-vredesmacht. de Turk Timur Gok- sel. vrijdag ln een reactie op de uit spraak van de Veiligheidsraad van donderdagavond De raad benadrukte toen nog eens dat het Umfil-gebied moet worden uitgebreid tot heel Liba non en dat dringend maatregelen nodig zijn om ,.en gefaseerd programma van activiteiten" in Zuid-Libanon uit te voeren, om de veiligheid van Unifil en haar hoofdkwartier in Naqoura. een en clave in christelijk gebied, te waarbor gen. Volgens Goksel betekent dit echter al lerminst een militaire actie door dc VN-troepen. Volgens hem heeft de Veiligheidsraad alleen de wens uitge sproken dat de Unifit-troepen zich over heel Zuid-Libanon kunnen uit breiden. „Dat is ook dc wil van de VN", aldus Goskel. De Palestijnse aanvallen op Israël en de Israëlische vergeldingsactie zullen de Egyptisch-Israëlische onderhandelin gen niet nadelig beïnvloeden, zo heeft de Egyptische minister van defensie Ali vrijdag op een gezamenlijke persconfe rentie met Israëlische ambtgenoot Weizman na afloop van hun meerdaag se overleg in Cairo verklaard Volgens Ali zal de Israëlische vestiging van nieuwe nederzettingen od de Wes- Er is vrijdag weinig gehoor gegeven in Argentinië aan de oproep tot een 24- uursstaking. De meeste bedrijven in het land functioneerden normaal. Alleen een aantal autofabriekén bij Buenos Aires meldden dat er meer personeel was weggebleven dan normaal toever en Gaza.de Komende onderhan delingen over autonomie wel 'werkelijk moeilijk' maken Hij zei met de VS te zijn overeengekomen dat er een stop op vestigingen moet komen. DÜSSELDORF (RTR) - Een 62-jarige griffielid in het grote nazimoordproces Maidanek in Düsseldorf heeft zelf moord gepleegd, zo is vrijdag officieel bekendgemaakt. De man wiens naam met werd genoemd en die werkte op de afdeling gratiever zoeken bracht zichzelf om het leven door een plastic zak over zijn hoofd te trekken en deze rond zijn nek te snoe ren. Hij werd donderdagochtend dood in zijn kantoor gevonden. Volgens een woordvoerder van het gerecht was er geen reden om aan te nemen, dat de man. zoals geruchten wilden, zichzelf uit schaamte had gedood wegens de vrijspraak vorige week van vier perso nen die terecht stonden wegens mas samoord in het concentratiekamp Maidanek in Polen tijdens de tweede wereldoorlog De man trad tijdens het proces als getuige op om te verklaren of het vooronderzoek met de nodige gron digheid en snelheid was uitgevoerd (Slot van pag. 1) worden teruggebracht, aldus een ver dere stellingname van het congres. Hoewel de PvdA in individuele gevallen vervroegde uittreding uit het arbeidsp roces niet afwijst, vindt de partij toch dat het streven naar een kortere werk week voorkeur verdient. Van der Doef: „Als wij zouden kiezen voor vervroegde uittreding, dan zou dat betekenen dat we ons neerleggen bij de slechte wer komstandigheden. waardoor zo veel mensen boven de 55 in de WAO terecht komen. Wij willen echter een verbete ring van de omstandigheden bereiken en daarom moeten we kiezen voor een kortere werkweek". Economie De economische resolutie van het par tijbestuur werd door het congres vah tafel geveegd. Vooral het ontbreken van paragrafen over het begrip arbeid en een heroriëntering op de economi sche orde in ons land, leidden tot de opdracht een nieuwe resolutie op te stellen. Deze zal nu behandeld worden op het verkiezingscongres in het voor jaar van 1981. Dan kan zij nog deel uitmaken van het verkiezingsprog ramma voor de volgende kamer verkiezingen. Op verzoek van de vakbeweging be sprak het congres toch nog de twee be langrijkste onderdelen van de ontwerp resolutie. Dit betrof de instrumenten waarmee de economische politiek uit gevoerd zou moeten worden, en het vraagstuk van de arbeidstijdverkor ting. Het streven naar deeltijdarbeid moet niet alleen bevorderd worden door een drastische verkorting van de werkdag. Het moet mannen ook gemakkelijker worden gemaakt thuis te blijven, vindt het congres. Zo werd vastgelegd dat een man ook zwangerschapsverlof dient te krijgen wanneer zijn vrouw in verwach ting is of reeds gebaard heeft. Het be sluit was door het bestuur ontraden Als aan vulling op de verkorting van de arbeidsdag wil de PvdA komen tot een beter gebruik van kantoorgebouwen en andere werkinrichtingen zodat produktieverlies voorkomen wordt. Deeltijdarbeid moet, zo sprak het con gres uit, mogelijk zijn in alle functies, met een normale rechtspositie. Over hot algemeen stelde het congres zich bij de bespreking van de economi sche onderwerpen vrij gematigd op. Extreme voorstellen kregen duidelijk geen kans. Ook het amendement om de ontwikkelingshulp te brengen op drie procent van het nationale inkomen werd afgewezen. Het PvdA-ver- kiezingsprogramma spreekt nog over anderhalf procent van het netto natio nale inkomen dat aan ontwikkelings samenwerking moet worden uitgege ven. Een dergelijk afwijzend lot trof ook het voorstel tot invoering van educatief verlof als middel om te komen tot ar beidstijdverkorting. Hierbij stemde het congres in met de argumentatie van het bestuur, dat een dergelijke onderwijs voorziening een recht voor alle vol wassenen dient te zijn. Ook de invoering van een geleide loonpolitiek kreeg niet de steun van de PvdA-afgevaardigden. Wel stemde het congres in met een compromis waarbij een dergelijke maatregel, als onder deel van een samenhangend inko mensbeleid. acceptabel is. Eenzijdige loonpolitiek voor werknemersin komens wordt in ieder geval afgewe zen. Ook een verbod op het hebben van betaalde nevenfuncties door mensen met een volledige werkweek, haalde het niet 'KATER' FNV UTRECHT (ANP) - De gang van zaken rond het arbeidsvoorwaar denbeleid dit jaar heeft binnen de FNV een levensgrote kater achter gelaten. Deze conclusie trekken de dienstenbonden FNV aan de hand van een opiniepeiling onder de voorzitters van de bonden die bij de federatie zijn aangesloten. Grootste 'pijnpunt' is de kortere werkweek, waarvan bij de cao onderhandelingen in de bedrijfs takken weinig of niets overeind is gebleven. De Nederaldnse werknemers zijn onvoldoende vertrouwd met de ge dachte dat een verkorting van de werkweek met een aantal uur noodzakelijk is eisen in die rich ting moeten dus wel sneuvelen, zo stellen de dienstenbonden, terug blikkend op het weinig geslaagde cao-seizoen Een beter gecoördineerde aanpak tussen de bonden onderling over het te voeren beleid zal in 1980 moeten voorkomen dat de kortere werkweek dan niet tussen wal en schip raakt Die arbeidstijdverkor ting zou dan het best geregeld kun nen worden in meerjarige overeen komsten met de werkgevers, die buiten de jaarlijkse cao-onderhan delingen vallen. Daarby wil een belangrijk deel van de FNVbonden in 1985 een 35-urige werkweek en vervroegde uittreding met 60 jaar bereiken, zo stellen de diensten bonden op basis van een rondvraag langs de bouwbonden, de vervoer- sbonden, de grafische bonden en de voedingsbondcen van dc FNV. De industriebonden wilden bij monde van sArle Groenevelt geen com mentaar geveen dat is naar zijn mening de taak van FNV-voorzit- ter Wim Kok Onlangs kondigde Kok tegenover het ANP al aan. dat de FNV met de aangesloten bonden gaat bekijken hoe een grotere samenwerking be reikt kan worden tussen de bon den op het punt van arbeid- stijdverkortende eisen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 9