Reconstructie middensluis geeft ligplaatsenprobleem Terneuzen Klonen: Wet Beste Afscheid concierge van Petrus Hondius 'De Blaauwe Hoeve' in Hulst mag uitbreiden met 37 bedden Attack '77gehuldigd door b en w Axel Afstoten aandelen camping niet tegen nominale waarde gecopieerde mensen op komst? A ardenburgse kerken geven gemeentehuis wandkleed ZATERDAG 28 APRIL 1979 Zeeuws-Vlaandertr PZC/streek RIJKS WA TERSTAA T GEEFT GEEN OPL OSSING PRIVEMARIFOON VERKEER MOET BEPERKT WORDEN ALPHEN AAN DE RIJN Van rijkswa- terstaat is geen oplossing te verwach ten van het ligplaatsenprobleem, dat ontstaat op het moment dat de mid densluis bij Terneuzen, na een recon structie van enkele jaren, weer in ge bruik wordt genomen. Rijkswater staat verwacht de reconstructiewerk zaamheden omstreeks 1981 te kunnen afronden. Op dat moment dient de binnenvaart de ligplaatsen aan de ka naalzijde van de sluis te verlaten. Al ternatieven zijn er echter nauwelijks en dat verontrust de schippers zeer. De ligplaatsenproblematiek kwam vrijdagochtend uitvoerig aan de orde op de tweede dag van het jaarlijks con gres van de schippersvereniging 'Schuttevaer' in Alphen aan de Rijn. De afdeling Terneuzen van 'Schuttevaer' is van mening dat ruim voordat de mid densluis weer voor de scheepvaart wordt vrijgegeven, in overleg met de verschillende instanties een oplossing ig- voor de problemen moet worden ge le) vonden. Op verzoek van de afdeling nam het hoofdbestuur onlangs contact op met rijkswaterstaat. Dat contact re sulteerde in een korte brief, waarin rijkswaterstaat de schippersvereniging duidelijk maakte dat rijkswaterstaat de oplossing niet kan aandragen, maar dat het vinden van alternatieve lig- al I plaatsen een taak is van een instantie or als het havenschap. Afgevaardigde W. de Zeeuw van 'Schuttevaer'-Temeuzen lichtte de (dreigende) situatie nog eens toe. Hij wees erop dat de binnenvaart sedert '68 al een groot aantal ligplaatsen heeft moeten prijsgeven. „Voor de middens- luis heelt men momenteel de be schikking over een dertigtal ligplaat sen. Maar daarmee zijn we er nog niet. Ik wil namelijk ook even wijzen op een mogelijk tweede aanslag op het aantal ligplaatsen" De Zeeuw noemde de (overigens nog vage) plannen van de gemeente Terneuzen om de Oostelijke Kanaalarm te 'overkluizen'. In de afge sloten kanaalarm vinden dagelijks vele McirifoOtl tientallen schenen een lttmlaata Tie Uitvoerig aandacht dan vooral gericht zou zijn op de begeleiding van de zeevaart. De in houd van een brief van rijkswaterstaat stelde de schippers gerust. De medede ling van rijkswaterstaat was kort en bondig:,.De begeleiding van de bin nenvaart ondergaat voorlopig geen veranderingen, omdat de verkeerspos ten niet worden opgenomen in de ke ten". tientallen schepen een ligplaats. De Zeeuw rekende voor dat het leggen van een dam. halverwege de kanaalarm. het verlies van minstens veertig ligplaat sen betekent. De gemeente Terneuzen denkt overigens aan een overkluizing' om de verkeersproblemen in en om de binnenstad op te lossen. De afgevaardigde van 'Schuttevaer'- Temeuzen drong er bij het hoofdbe stuur op aan rijkswaterstaat te verzoe ken een nota over de ligplaatsenpro blematiek in Terneuzen op te stellen. Ook vroeg hij het hoofdbestuur contact op te willen nemen met het gemeente bestuur van Terneuzen en te vragen om toezending van het verkeerscircula tieplan. zodat de schippersvereniging direct kan reageren wanneer mocht blijken dat de plannen ln de richting van een afdamming van de Oostelijke Kanaalarm gaan. De vrees van de afdeling Terneuzen dat de binnenvaart bij de ingebruikname van de walradarketen langs de Wester- schelde stiefmoederlijk zou worden be handeld. bleek ongegrond. In bin- nenvaartkringen nam men aan dat de verkeersposten bij Hansweert en Ter neuzen direct zouden worden opgeno men in de keten. Men was bang dat de (zoals gebruikelijk tij dens het Schuttevaer-congres) de dis cussie over het gebruik en misbruik van de marifoon. Een groot aantal af gevaardigden klaagden over storin gen, over hinderlijke beperkingen en over gebrek aan duidelijkheid voor wat betreft het gebruik van kanalen. F. van der Steen van 'Schuttevaer'- Temeuzen reageerde wat geprikkeld op een 'wijze raad' van PTT-deskundige W. Taekema, die de schippers op het hart drukte het gebruik van de mari foon te beperken tot korte, zakelijke ge sprekken. Van der Steen proefde daann zelfs iets van discriminatie van de bin nenschipper. „Je kunt het in de spotjes op televisie zien slogans als 'laat eens iets van je horen' en 'je bent nooit te ver om te bellen' zijn niet van de lucht En na zes uur kun je zelfs bellen voor half geld. Maar als de schipper de marifoon eens wil gebruiken voor een stukje communicatie met de medemens mag dat niet". Van der Steen maakte zich daarover erg boos. PTT-er Taekema wees koeltjes op de aanwezigheid van kanaal 77. speciaal door de PTT gereserveerd voor 'kof fiepraatjes' tussen de schippers onder ling. Hij stak zijn teleurstelling over het feit dat slechts 30 procent van de schippers een 'aansluiting' op dat ka naal heeft 'gekocht' niet onder stoelen of banken. Advertentie I COMMISSIE OOSTBURG: Even fascinerend als griezelig zijn wetenschappelijke experimenten met erfelijke eigenschappen. U kunt er alles over lezen in één van de 28 artikelen in Het Beste van MEI Nu overal verkrijgbaar JL X uit Readers Digest WACHTEN OP SUBSIDIE PLAN BOERENHOL OOSTBURG - De financiële commissie van de gemeente Oostburg is van me ning dat de aandelen die de gemeente heeft van de camping NV Zeebad in Breskens niet zomaar voor de nomina le waarde van 100,-'ingeleverd' moe ten worden. De commissieleden waren er het vrijdag tijdens de vergadering van de financiële commissie wel over eens dat de gemeente de aandelen moet afstoten. Men vond het een minder gewenste si tuatie dat de gemeente enerzijds zelf een camping exploiteert en anderzijds juist naleven van voorschriften moet controleren. Door de 155 aandelen a 100,- per stuk nu voor datzelfde be drag aan de NV terug te verkopen meende de heer J. de Vries (pvda) dat de NV een verkapte subsidie krijgt. Want die 100,- was de waarde in 1958 toen ze werdpn aangekocht. „En als we nu geen rente doorbereken over die 15.500,- dan betekent dat dat we de NV in feite 30.000 a 40.000 cadeau doen. En dat doen we bij een ander ook niet", aldus de heer De Vries. Ook van WD-zijde wilde men nadere informatie over de waarde van de aandelen. Na in winnen van informatie komt dit onder werp weer terug in de financiële com missie. schap Boerenhol gaat de gemeente nog niet zelf aan het werk. Wel zei wethouder G. Claeijs vrijdag middag naar aanleiding van vragen van de heer G. van Schaick (cda) toe dat het college bij uitblijven van subsidie voor dit werk gaat bekijken of er een bedrag op de gemeentebegroting voor 1980 kan worden opgenomen. Gedeputeerde staten van Zeeland vinden overigens, zo bleek vrijdag, dat het gewenst is dat Boerenhol als bebouwde kom wordt aangemerkt Als gevolg daarvan zou dan een ruim 120 meter lange parkeer- strook langs de weg aangelegd kunnen worden. De brandweer in IJzendijke wil graag de beschikking over het voormalige badhuis in IJzendijke. Nu heeft de heer J. van Voorenberghe deze ruimte in ge bruik als opslagplaats. In verband met, wat wethouder Claeijs noemde, het goede werk van Van Voorenberghe zal deze zaak bekeken worden maar dan wel in die zin dat er voor Van Vooren berghe een andere ruimte gevonden moet worden. Boerenhol Zolang de gemeente Oostburg nog niet weet of er DACW-subsidie komt voor de aanleg van riolering in de buurt- Schoolraad Axel over onderzoek tweede ols AXEL - De gemeenschappelijke schoolraad Axel bespreekt maandag 14 mei een onderzoek naar de noodzaak en mogelijkheid tot het stichten van een tweede openbare lagere school in Axel-Oost. Verder staan er op de agenda: het aan passen van de kleuterschool 'Klein Duimpje' in verband met de te ver wachten toeloop van kinderen, mede delingen van de bouwcommissie van de toekomstige basisschool, een voorstel van de oudercommissie over het wer ven van nieuwe leerlingen, gelegenheid om het publiek te laten meepraten in de vergaderingen van de schoolraad en het toelaten van een vertegenwoordi ger van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs in de vergadering. De bij eenkomst is om 20.00 uur in de raadzaal van het stadhuis. Advertentie) Toch programma koninginnedag in Sluiskil SLUISKIL - Sluiskil heeft tóch nog een (uitgebreid) programma voor konin ginnedag gekregen. Het zag er even naar uit, dal er dit jaar geen festivitei ten zouden zijn, doordat het Oran- jecomite er niet in slaagde een aantal vacatures te vervullen. Inmiddels zijn die moeilijkheden opgelost. De festivi teiten van 30 april beginnen om 9 uur met een rondgang van fanfare en majo- retten door het dorp. Tezelfdertijd start er een vossenjacht voor de klassen 3 tot en met 6 van de lagere scholen. De kinderen moeten zich om kwart voor 9 verzamelen op het schoolplein van de r.k. school. Leerlin gen van de klassen 1 en 2 en kleuters worden om 9 uur in het Gildehuis ver wacht voor een optreden van het pop pentheater 'Magie' uit Gent. Na afloop moeten ze zich verzamelen in de speel tuin, vanwaar om 10 uur een paarden tram vertrekt voor een rondrit door het dorp. Om 10.30 uur is er- opnieuwin het Gildehuis - poppenspel voor kinderen uit de klassen 3 tot en met 6. Het middagprogramma wordt geopend met een gezelligheidsrit per auto. On derweg moeten de deelnemers op drachten uitvoeren, die het klassement sterk kunnen beïnvloeden. De eerste rijder start om 13 uur bij het Gildehuis. Daar is ook de finish. Vanaf 12.30 uur kan er voor deze rit worden ingeschre ven. De bejaarden van Sluiskil komen om 14 uur aan bod. Dan kunnen ze kaarten, sjoelen en bingospelen in 'De Sterre'. Om 19.30 uur is er een lampionoptocht, voorafgegaan door de fanfare. Vertrek en eindpunt: het Gildehuis. De feestelijkheden worden - vanaf 20.30 uur - besloten met een oranjebal in het Gildehuis. Het 'Hammond Kwartet' verleent muzikalemedewerking. Om streeks 21.45 uur zal de uitslag van de gezelligheidsrit bekend worden ge- cmaakt. Vanderbraak in De Cleene Catte MIDDELBURG - De teweede tentoou- stelling van galerij De Cleene Catte te Middelburg is gewijd aan 'geschilderde schilderijen' van Vanderbraak. Deze expositie wordt zateredag 5 mei te 16 00 uur geopend en zal te zien zijn tot 28 mei. De galerij is geopend van woensdag tot en met zondag 12 tot 17 uur. NA 28 JAAR DIENST TERNEUZEN - „Je ging maar naar De Smidt, en die wist 't wel". Deze woorden werden vrijdagmiddag gesproken bij het afscheid van de conciërge van de rijksscholen gemeenschap 'Petrus Hondius'. hl de kantine van de school was een feestelijke bijeenkomst belegd, waar de heer De Smidt icerd bedol ven onder lovende woorden en vele cadeaus. Uit handen van rector E. G. Wildeboer ontving hij onder meer een afzuigkap voor de keuken van zijn nieuwe woning, nu hij de dienstwoning bij de school over zo'n drie weken gaat verlaten. De leerlingen gaven de scheidende conciërge, die 28 jaar)iet 'bewind' over het Petrus Hondius heeft ge voerd, een fiets. Onder de overige geschenken waren onder meer een verrekijker en een fototoestel. Aan het einde van het officiële gedeelte werd een luisdkeels 'Lang zal-ie le ven' gezongen, waarna een koudbuffet werd geserveerd. De maakster van het wandkleed, mevrouw Schram, legt de betekenis van het wandkleed uit bij de aanbieding in het gemeentehuis AARDENBURG - Vertegenwoordigers van de vier Aardenburqse kerken heb ben vrijdagmiddag een gezamelijk ca deau aangeboden aan de gemeente Aardenburg voor het gemeentehuis. Bij de opening van het nieuwe ge meentehuis een half jaar geleden de den de Aardenburgse kerken de belofte een bijdrage te leveren aan de inrich ting van het gemeentehuis. Deze belof te werd vrijdagmiddag ingelost met een wandkleed, vervaardigd door me vrouw Schram-De Jong uit Aarden burg. Pastoor Martens ging namens de Aar denburg se kerken nader in op de sym boliek van het wandkleed, dat ver schillende wegen voorstelt die naar hetzelfde doel leiden Burgemeester W. Lockefeer benadrukte in zijn dank woord de byzonderheid van deze sa menwerking tussen de vier kerken. In 1926 leidde de onderlinge strijd tussen de diverse religieuze richtingen tot fraude bij de gemeenteraadsverkiezin gen. Burgemeester opent middenstandsbeurs in Aardenburg AARDENBURG - Vanmiddag (zater dag) om twee uur opent burgemeester drs W. L A. Lockefeer de derde midden standsbeurs in Aardenburg Deze beurs, die uitgaat van de Aardenburgse winkeliersvereniging, is ondergebracht in twee grote tenten op de Markt te Aardenburg De middenstandsbeurs is zondag, maandag en dinsdag ook geopend. 11 Raad Hulst aanvaardt handvest Inspraak HULST - De Hulster gemeenteraad is akkoord gegaan met het 'handvest voor inspraak'. Het stuk omvat een aantal uitgangspunten en voorwaar den voor een zinvolle opzet van in spraakprocedures. De raadsleden noemden het handvest 'een goed stuk'. De inspraaknota heeft betrekking op welzijnsplanning, ruimtelijke ordening en verkeer Hoewel het CD A-raadslid R. Scheel zich afvroeg waarom de in spraak tot deze drie was beperkt, ant woordde wethouder E N J H de Rech ter dat beter een drietal objecten kan worden gekozen en die tot een goed einde brengen „Het zal de komende tUd een leerproces zijn. We gaan een nieuwe ontwikkeling in, die Ingrijpend zal zijn in het gebeuren van deze ge meente", aldus de wethouder. Eén van de belangrijkste doelstellingen van het handvest is zoveel mogelijk burgers te betrekken by de voorberei ding, vaststelling en uitvoering van de beleidsbeslissingen en het geven van invloed daarop In de rondvraag stelde het CDA-raads- lid P. Blommaert een aantal schriftelij ke vragen over het ziekenhuis in Hulst Hy vraagt of het college bereid is de notitie van de commissie lichameiyke zieken van de Raad voor de Volks gezondheid in Zeeland (RAVOZ) te on derschrijven. Verder wil hy dat over het rapport van het landelijk college van ziekenhuisvoorzieningen, waarin onder meer sprake is van sluiting van het Hui ster ziekenhuis in 1990 en over het ad vies van de RAVOZ over dit rapporteen Inspraakprocedure op gang wordt ge- MODEHUIS KERKUIT TE AXEL WEER OPEN NABRAND AXEL - Vrijdag is het Modehuis Ker- kuit aan de Weststraat te Axel weer voor het publiek open gegaan. De win kel is vier maanden gesloten geweest, nadat het pand bij een brand op 20 de cember vorig jaar gedeeltelijk werd verwoest. Tengevolge van de strenge winter heeft het herstel en de restaura tie van het pand vrij lang geduurd. De heropening van Modehuis Kerkuit geschiedde vrijdag zonder enige vorm van vertoon De winkel is geheel in de oorspronkelijke staat hersteld. Het enige verschil met de tijd voor de brand is. dat er momenteel alleen nog dames kleding verkocht wordt Voor de brand kon men by de firma Kerkuit ook te recht voor overhemden, kinderkleding en dergelijke. Bingo-avond Kloosterzande KLOOSTERZANDE - De handbalver eniging 'Hontenisse' houdt op konin ginnedag een grote bingo-avond in zaal R. van Kruysen te Kloosterzande, voor zowel jongeren als ouderen. De avond begint om 19.30 uur. Tweedaags sportfeest voor personeel NSM SLUISKIL - De Nederlanse Stikstof Maatschappij (NSM) in Sluiskil houdt in verband met het vijftigjarig jubi leum een tweedaags sportfeest voor de werknemers. Het evenement is op vrijdag 11 en zaterdag 12 mei en alle takken van sport komen er aan bod. Vrijdagavond byten de kaarters de spits af, wanneer ln café Dallinga om 19.30 uur wordt begonnen met 'bieden zonder roem'. Ook gepensioneerde NMS-medewerkers zyn welkom. Even eens vrijdagavond start er - om 20 uur - een tenniswedstrijd in de Jarinohal aan de mr. F. J. Haarmanweg in Terneuzen. Zaterdag begint deze sportontmoeting om 10 uur. Diezelfde dag kan het NSM-personeel meedoen aanwandel- en een tnmtour- tocht, volleybal, voetbal, biyarten en zeehengelen Voor de kinderen zyn er zaterdag speciale activiteiten op touw gezet. Het sportfeest wordt om 21 uur besloten met een bal by café Dallinga. Het (Brabantse) orkest Tony en de Wtllberries zorgt voor de muziek. Burgemeester De Kam wenst Attack'77 geluk. TOESTEMMING STAA TSSECRETARIS GEVIERD HULST - Op een feestelijke bijeen komst vrijdagmiddag in de be stuurskamer van 'De Blaauwe Hoeve' in Hulst maakte voorzitter W. Loc kefeer bekend dat mevrouw E. Veder- Smit. staatssecretaris van volks gezondheid en milieuhygiëne goedkeuring heeft verleend aan uit breiding van de verpleegafdeling. Er komen 37 bedden bij, hetgeen een uit breiding betekent van ongeveer 50 procent. De dan beschikbare bedden worden "gehjkeiyk verdeeld tussen somatische zieken en geestelyk gestoorde bejaar den. Nu is slechts 22 procent van de aanwezige bedden geschikt voor laatstgenoemde categorie. Behoudens nieuwbouw moet er ook een ver nieuwbouw plaatsvinden om de ac commodatie van de bedden aan te pas sen aan de aard van de ziekte. De aanzïenlyke uitbreiding is geba seerd op de verwachte behoefte aan verpleegbedden per 1985. Ruim twee jaar heeft het bestuur voor deze uit breiding gepleit. Veertien maanden na indiening van de definitieve voorstellen heeft de staatssecret aris nu het verzoek tot uitbreiding en aanpassing ingewil ligd. Voor het bestuur was dit aanlei ding om de vlag uit te hangen en met alle hoofden van dienst, de onderne- mihgsraad en het bestuur van de bewo nerscommissie in gepaste vreugde dit heuglijke feit te vieren. Juist in het kader van de bezuimngs- operatie van het kabinet Van Agt had men niet meer op deze toestemming ge rekend. Hoe de uitbreiding gerealiseerd gaat worden is nog een open vraag. De eerstkomende tyd zal het bestuur zich over de problemen buigen om zo spoedig mogelijk een investeringsnota in te dienen by het hoofd van de bouwkundige afdeling van het minis terie van volksgezondheid, waarna met de feitelyke bouw kan worden begon nen. Overleg Dokter J. van Drongelen verpleeg huisarts van 'De Blaauwe Hoeve' zal als adviseur van de nog te vormen bouwcommissie optreden. Hij is voor nemens de wensen en mogelijkheden zo spoedig mogelijk te inventariseren. Voorlopig wordt nog in verschillende richtingen gedacht. Er is een moge lijkheid tot uitbreiding achter 'De Blaauwe Hoeve', op het terrein waar nu nog regelmatig springconcoursen worden gehouden. Een tweede moge lijkheid is enkele verdiepingen op het bestaande gebouw. Een en ander hangt samen met de stedebouwkundige ont wikkeling van Hulst en zal in overleg met de gemeente geschieden. De heer W. Lockefeer memoreerde het feit dat 'De Blaauwe Hoeve' nu in een noodsituatie verkeert. Er zijn te weinig bedden beschikbaar en noodgedwon gen worden chronisch zieke mensen buiten de verpleegafdeling verpleegd. Ook het Sint Liduinaziekenhuis in Hulst heeft noodgedwongen mensen op zaal. die doorgestuurd dienen te wor den naar een verpleeghuis Er is dus een duidelyk aangetoonde behoefte. Dok ter J. van Drongelen stelde vast dat de nu toegekende uitbreiding wel de be hoefte dekt tot 1985. maar dat er toch nu al rekening gehouden dient te wor den met nog verdere uitbreiding, om dat de planning voor 1990 alweer wyst in de richting van tekort aan verpleeg bedden. In het verlengde van de toe komstige uitbreiding noemde de heer W. Lockefeer ook de toename van de werkgelegenheid. Eerst dus in de bouw met het aanbesteden van zo'n forse uit breiding en vernieuwbouw, maar na voltooiing ook in de dienstensector Deze toename van het aantal arbeids plaatsen is voor de streek een gunstige ontwikkeling. De verpleeghuizen in Oostburg en Terneuzen hebben eên dezer dagen van de staatssecretaris ook toestemming gehad tot uitbreiding van het aantal verpleegbedden. Voor Oostburg is een uitbreiding toegestaan tot 120, evenals in Hulst. Voor Terneuzen ligt dit aan tal op totaal 245. Het wachten is nu op een bouwontwerp waarna opnieuw goedkeuring van het ministerie is ver eist alvorens met de definitieve bouw kan worden begonnen. Het bestuur van 'De Blaauwe Hoeve' wil zo spoedig mogelijk de eerste paal de grond in slaan. AXEL - Vrijdagavond werd in het ge meentehuis te Axel de volleybalvere niging Attack '77 uit Koewacht gehul digd door het college van burgemees ter en wethouders van de gemeente Axel vanwege het behaalde kam pioenschap in de derde klasse van de Zeeuwse volleybalcompetitie. Burgemeester A de Kam feliciteerde namens het gemeentebestuur de ploeg met het behaalde succes en roemde met name het gedegen en goede spel waar mee het kampioenschap werd behaald. Tevens sprak hy zyn verbazing uit dat. in de nog geen twee jaar dat de ploeg bestaat, een zo goed op elkaar inge speeld team is ontstaan. Hij was daar- Koninginnedag in Sluis SLUIS - Het Oranjecomité te Sluis heeft voor de viering van koninginne dag een programma opgesteld, dat 's morgens om acht uur voorziet in het luiden van de klokken. Om negen uur neemt de burgemeester een aubade van de schooljeugd in ontvangst en om hall tien worden op de Markt ballonnen op gelaten. Daarna beginnen op de Markt de kinderspelen, 's Middags is er een optocht met versierde fietsen en dérge- lljke. Vanaf drie uur speelt stads- beiaardier Richard de Clerck tien be kende liedjes, die door het publiek ge raden moeten worden De volks dansgroep Avogro uit Aardenburg geeft tussen vier en vijf uur een demon stratie op de Markt, 's Avonds vanal zeven uur kunnen groepen van zes man per wijk of per straat de krachten meten in het touwtrekken. Na het uitreiken van de pryzen door de burgemeester begint om half negen een lampionop tocht met 'Apolloen de majorettes. De festiviteiten worden besloten met een discobal in de kelder om byzonder verheugd dat hy namens de gemeente Axel de 'nieuwbakken' kampioen een beker mocht uitreiken en wenste de ploeg in de toekomst nog meer successen toe omdat daarmee niet alleen de volleybalvereniging At tack maar tevens de gemeente Axel ln de publiciteit zou komen. Namens Attack bedankte trainer Jack Smeets het gemeentebestuur voor de ontvangst. Aanwezig was ook lid van het hoofdbestuur van de Nevobo, de heer J. Klein, die op deze huldiging ge komen was omdat naar zyn mening te veel aandacht werd besteed aan de re latieve top van het volleybal en te weinig aan de veel bredere onderlaag. Hy wenste de ploeg dan ook in de naby e toekomst veel succes toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 55