Gevelhout moet goed onderhouden worden Bezig zijn in vrije tijd Tijdspel met de filmcamera Handige zaagbok maken Onkruid inde tuin PZC/ zaterdagkrant wic RONDE GIPS- BLOKKEN Klein metaalzaagje H Nieuwe tegels zonder metselwerk ZATERDAG 28 APRIL 1979 Zoals iedereen weet, wordt hout door de buitenlucht aangetast. De grote boosdoeners zijn ultraviolette straling en vocht. Ultraviolette straling komt van de zon. Onder invloed van deze straling worden de houtcellen afgebroken en verkleurt het hout. Hoe minder pigment (kleurstof) in de afwerklagen op het hout zit, hoe sterker de verkleuring is. Vocht is een andere vijand van hout. Zowel door vocht van buiten (regen) als van binnenuit (waterdamp uit het huis), kan de aantasting plaatsvinden. Bij een te groot vochtgehalte van het hout zullen de verbindingen opentrekken als gevolg van het werken van het hout. Door de open naden zal meer vocht toetreden, met alle gevolgen vandien. Komt het vochtgehalte in het hout boven 20 procent, dan vormt dit een goede voedingsbodem voor schimmels. Deze tasten het hout aan (het gaat rotten) en de sterkte van de constructie neemt af. Poor een goede constructie vallen al heel wat van de genoemde bezwaren weg. Het water dat zich tijdens de bouw in de verschillende materialen bevindt, zal na de bouw afgevoerd moeten worden. Soms kan dit wel twee tot drie jaar duren. Droogstoken en een goede ventilatie maken al veel goed. Toch moet voorkomen worden dat het vocht het raamkozijn aantast. Het hout wordt dan ook, waar het in con tact komt met steen of beton, inge smeerd met een laag loodmenieverf. Ook moet goed gelet worden op con densatie. Dit treedt op bij een hoge relatieve vochtigheid en bij lage tem peraturen. Vochtproduktie Hoge relatieve vochtigheid komt voor bij een hoge vochtproduktie (badkamer, keuken) en een gebrek kige ventilatie. Lage temperaturen komen voor bij buitenramen, slecht geisoleerde buitenmuren enzovoorts. De ramen beslaan en het water drup pelt naar beneden. Dat kan voorko men worden door een dubbele begla zing aan te brengen. Het condenswa- ter moet dan opgevangen en afge voerd worden door de ramen in een speciaal condensatieprofïel te zetten. Condensatie kan echter ook in het ma teriaal zelf voorkomen. Hierdoor blijft een deel van het hout vochtig, waar door de kans op aantasting door schimmels groot is. Bovendien kan het vocht, indien het niet weg kan, aanlei ding geven tot blaasvorming en af bladdering van de verflagen. De soort verf aan de binnen- en buitenzijde moet dan ook op elkaar afgestemd zijn. Hier is een zogenaamde relatieve vochtafsluiting op zijn plaats. Dat wil zeggen dat de binnen- en buitenverf zodanig op elkaar afgestemd zijn dat de hoeveelheid waterdamp die door de binnenverf in het hout dringt, onder alle omstandigheden kleiner is dan de hoeveelheid die door de buitenste laag verf kan uittreden Afwerklaag Voor het soort arwerkiaag zijn er vele mogelijkheden. Gepigmenteerde, conserverende beitsen bijvoorbeeld, hebben de volgende karakteristieken: - Waterafstotend. Het water wordt af gestoten zodat het niet in het hout kan dringen. Wel kan de waterdamp vrij naar buiten treden; - Schimmeldodend. Door de toevoe ging van fenolmengsels, organische tinverbindingen en dergelijke, wordt de groei van houtverwoestende schimmels verhinderd; - Pigmenten. Deze kleurstoffen dienen om kleur aan te brengen en om tegen het ultraviolette licht te beschermen. Deze beitsen bieden een uitstekende bescherming en een gemakkelijk on derhoud. Ongeveer om de twee jaar kan een nieuwe laag worden aange bracht. Als een zeer donkere kleur verlangd wordt, bijvoorbeeld zwart. dan is een conserverende beits de goedkoopste en de meest efficiënte methode. Bij een blanke vemis komt het vaak voor dat deze vroeg of laat gaat barsten en schilferen. Goede blanke vernissen voor buitenwerk, zoals fenolhars-vernissen, hebben ook van de weersinvloeden te lijden De vemis veroudert en wordt minder doorschijnend. Na verscheidene jaren, waarbij om de twee jaar een nieuwe laag vemis is aangebracht, wordt de laag zo donker, dat volledig afbijten wenselijk wordt. Als de vernis nog doorzichtig is, zal de bescherming tegen aantasting en verkleuring door ultraviolet licht minimaal zijn. Dit betekent dat re gelmatig onderhoud nodig is. Omdat de vernislaag weinig waterdamp doorlaat, zal vocht zich onder de ver nislaag kunnen ophopen. Dit kan bar sten en scheuren van de deklaag tot gevolg hebben. Vocht en schimmels van buitenaf hebben dan vrij spel. Behalve beits en vemis zijn er nog de impregneermiddelen. Deze dringen in het hout en beschermen het tegen overmatig vocht. Ultraviolette stra ling wordtechter niet tegen gehouden. Conclusie Bij het onderhoud van houtwerk in de gevel, moet eerst gekeken worden naar de constructie. Meestal liggen daar de oorzaken van het wegrotten van het kozijn. Na het herstel, waarbij de afvoer van het overtollige vocht goed in de gaten gehouden moet wor den (waar vocht is. komen schimmels en rot), wordt een aantal afwerklagen aangebracht. Hierbij zal een donkere, conserveren de beits, in enkele lagen opgebracht, de beste resultaten geven. Het kozijn wordt eerst goed afgekrabd met afbij- tmiddel of de brander (denk aan brandgevaar!). Eventuele gaten wor den weggeplamuurd, hoewel dit spaarzaam dient te gebeuren. Dan volgt een laag grondverf, waarop de deklagen aangebracht worden. Om de twee jaar zal een onderhoudsbeurt no dig zijn. Voor meer informatie kan het beste de vakman geraadpleegd wor den. Daarnaast heeft het Houtvoorlich- tingsinstituut wel enkele interes sante brochures over dit onderwerp zoals: „Onderhoud en renovatie van geveltimmerwerk" en „Het bescher men van geveltimmerwerk". Het adres van het HVI is: J. Wattstraat 73, Postbus 4225. Amsterdam. Tel. 92 04 44. 29 van knop tol volle bloem hier op een foto aangeduid, maar als echte film uiter aard een bijzonder boeiend schouwspel, een van de vele mogelijkheden om met de filmcamera een tijdspel te spelen De gipsbouwblokken zijn al vele ja ren bekend. Ze vormen ook voor de doe-het-zelver plezierig verwerkbaar materiaal, dat gezaagd en gelijmd kan worden. En dan toch een „echte muur" oplevert. Sinds kort is het ook mogelijk om met gipsblokken in ronde vormen te bou wen. Gibo heeft een ontwerp daartoe van een binnenhuisarchitect en een architect in produktie genomen. Het is een kwartcirkelvormig element, waarmee aan muren ronde hoeken kunnen worden gegeven en waarmee ook in U-profiel kan worden gebouwd. Een erg aardige toepassing is bijvoor beeld een zelf gemaakte doucheruimte met één of meer ronde hoeken afwer ken. Wanneer u er meer van wilt zien: in het aprilnummer van „Doe Het Zelf' stond er een uitvoerig artikel over Wie niet regelmatig aan metaalbe werking doet, heeft waarschijnlijk geen ..echte" metaalzaagbeugel in huis. Dat hoeft ook niet, maar soms moet er toch wel eens een „ding van ijzer" worden doorgezaagd, al was het maar een vastgeroeste bout die op geen enkele manier meer te „lossen" valt. Daarvoor is het kleine metaalzaagje erg handig. Voor een habbekrats is zo'n ding te koop, maar wanneer het beugeltje helemaal van een stuk rond- staal is gemaakt, ligt het niet zo pret tig in de hand. Daarom is het zaag- beugeltje op dit plaatje, dat we in het assortiment van Skandia Tools ont- dekten, een aanbevelenswaardig stukje gereedschap, voor goed vijf gulden te koop. Het heeft een kunst stofhandvat Het zaagblaadje (8 inch, dus circa 20 cm lang) wordt heel ge makkelijk ingespannen, en blijft „strak" onder de spanning van het beugeltje Behalve voor metalen ook goed bruikbaar voor het zagen van bijvoorbeeld bagetlijsten, profiellat- ten en ander materiaal dat door een hand- of kapzaag te veel zou splinte ren. Een uitklapbare zaagbok is een heel handig hulpmiddel, zowel voor doe-het-zelvers bij hun „grovere zaagwerk" als voor huis en tuin. De bok kan immers ook dienen als onderstel voor een stevige tuintafel of (als je er twee hebt) een lange partytafel te maken. Om zelf snel zo'n uitklapbare bok te maken, heeft Stanley onlangs een set zaagbokklemmen op de markt gebracht. Ze zijn van stevig verzinkt plaatstaal gemaakt. Er zijn behalve die klemmen 4 balkjes van 4,5x9 cm, 75 cm lang, 4 dwars balkjes zelfde dikte en 60 cm lang, 4 stukjes balk van dezelf de dikte en 20 cm lang plus welgeteld 52 spijkers voor nodig. De balken passen precies in de klemmen. De gebruiksaan wijzing staat op de doos waarin de klemmen worden gele verd, dus het monteren is geen probleem. De verpakking geeft ook een aantal handige toepassingsvoorbeelden aan. In elkaar geklapt neemt de zaagbok nauwelijks ruimte in beslag. Zonodig heeft Stanley in 's-Gravenzande, tel. 01748- 2001, een verkoopadres in uw omgeving voorhanden. ie een filmcamera heeft en daar mee wel eens wat anders wil doen dan de gebruikelijke vakantiefilmpjes maken, kan een fascinerende hobby- ontdekken in het „volgen" met de ca mera van allerlei langzame proces sen. Die kunnen dan later als film in versneld tempo worden vertoond. Een klassiek voorbeeld is het filmen van bijv. een bloemknop tot aan het moment waarop hij volkomen open is. Daarvoor moeten dan op bepaalde momenten, bijv. tweemaal per dag. enkelbeeld-opnamen worden ge maakt. Voor zo'n „tijdspel" verdient het aan beveling om de camera gedurende de hele opname-sessie op dezelfde plaats op statief te laten staan, zodat alle op namen precies vanuit dezelfde hoek gebeuren. Andere mogelijkheden zijn: een boom een heel jaar lang met de camera vol gen. een nieuwe woonwijk in aanbouw, de groei en bloei in uw eigen tuin, of de wekelijkse markt, vanaf het opzetten van de kramen tot en met het afbreken en aanvegen van het plein. Al die met tussenpozen gemaakte beelden vormen zich, als film afge draaid. tot een boeiende versnelde weergave van een proces dat op zich te veel tijd kost om het „als een film" in het eigen geheugen op te nemen Lichtsterkte Wie zich aan deze hobby gaat wijden, zal wel ontdekken dat er nog wel wat aan vast zit om het allemaal goed te doen. Zo is bijvoorbeeld bij het vast leggen van een zeer langdurig proces de sterke lichtwisseling vaak hinder lijk. Het is lang niet altijd mogelijk om voor het moment van de opname een situatie met ongeveer gelijke licht sterkte te kiezen. En dan is het van veel belang om de camera altijd in pre cies dezelfde stand en op dezelfde plaats te hebben. Bij korte processen kan hij voor de hele reeks opnamen op statief blijven staan, maar dat is niet bij elk tijdspel-avontuur mogelijk. Het oplossen van dit soort problemen leer je echter, als de hobby je echt gegrepen heeft, wel in de praktijk. E„ len goede maaltijd vraagt om een gezellige sfeer. Lekker eten. een goed glas wijn en een feestelijk gedekte ta fel dragen daar het hunne aan bij. De ruimte mag daar dan geen afbreuk aan doen, wat bijvoorbeeld kan ge beuren wanneer de eettafel in een te grote en erg hoge ruimte staat. Vaak wordt dan een knusse en intime sfeer gecreëerd door het licht uit te draaien en kaarsen op tafel te zetten. Dat is natuurlijk heel gezellig, maar het kan ook anders, bijv. door een plantenbak boven de tafel te hangen. Deze bak boven de tafel heeft hetzelfde effect als een verlaagd plafond, terwijl de boven de bak uitstekende, en over de rand heen hangende planten het ge heel een bijzonder levendig aanzien geven. Zo krijgt de eethoek een gezel- Iig-knusse sfeer, en niet alleen 's avonds, maar ook overdag. Omdat er natuurlijk licht op de tafel moet vallen, kimt u onder aan de plan tenbak twee lampen hangen, zoals ook bij het voorbeeld op de foto is gedaan. U moet oppassen daarvoor niet te zwa re armaturen te nemen, want het ge heel moet er wel een beetje luchtig uit blijven zien. De afmetingen van de plantenbak hangen af van de tafel die er onder staat. Het gaat er om te zor gen, dat u niet uw hoofd stoot, wan neer u van tafel op staat. Maak de bak daarom rondom ongeveer 20 cm kleiner dan de tafel. Dus een tafelb reedte van 90 cm geeft een bak van 50 cm. De hoogte van de plantenbak zelf is 10 cm. Bekijk zelf hoe hoog de plantenbak moet komen. Dit hangt af van o a de grootte van de tafel en de hoogte van de kamer Een goede richtlijn is: on derkant bak 110 cm boven het tafel blad. Het is erg belangrijk dat de lam pen onder de bak niet te laag komen te hangen, laten we zeggen minimaal 70 cm boven de tafel, zodat u elkaar over de tafel heen kunt aankijken zonder dat er een lamp tussen hangt Materiaalkeuze Voor het materiaal van de plantenbak kunt u natuurlijk uit verschillende houtsoorten kiezen. Het gemakkelijk ste is misschien wit geplastificeerd spaanplaat van 18 mm dik. Als u dan bij het water geven van de planten eens morst kunt u de bak zo weer af- ïemen met een doekje. De bak zelf is ïeel simpel opgebouwd uit een bodem van vier wanden waar geen doe-het- zelver het moeilijk mee zal hebben. Omdat de plantenbak volledig in het zicht hangt is een mooie afwerking na tuurlijk erg belangrijk. Plak dus de zaagsnede af met de daarvoor in de handel zijnde stroken plastic. Deuvels Terwille van een nette afwerking moet u ook geen schroeven dwars door het hout heen schroeven, maar kunt u be ter gebruik maken van houten deuvels. Twee op iedere verticale ver bindingslijn en drie vier op de hori zontale verbindingen en dan natuur lijk nog houtlijm over de gehele lengte. Goed passen is van essentieel belang. Maak daarom gebruik van spijkertjes om de juiste plaatsen voor de deuvels te bepalen: sla de spijkers in het ene deel, knijp ze af. druk het andere deel er tegen aan en u kunt precies zien waar u de gaten voor de deuvels moet boren Vuilniszak De plantenbak mogt van binnen met plastic bekleed worden Neem hier voor een vuilniszak, waarbij u natuur lijk naden moet vermijden. Want wan neer u plantenwater morst en het spaanplaat wordt nat, zal de bak het niet lang uithouden. De plantenbak hangt met vier stalen kettingen aan het plafond, die ongeveer 7.5 cm bin nen de hoeken van de plantenbak aan de bodem zijn bevestigd. Koop hier voor haken met schroefdraad waarvan een voorbeeld links onder de door sneetekening is afgebeeld. Deze haken gaan dwars door de bodem en de vuilniszak heen, waarbij vermeden moet worden dat de bak op deze plaat sen gaat lekken. Steek de bout daarom ook nog door een stukje rubber boven op de vuilniszak en draai de verbin ding met een moer boven en onder - natuurlijk met tussenringetjes - stevig op elkaar De bout kan dan naderhand onderaan glad afgevijld worden. Het laatste probleem vormen de elek triciteitsdraden voor de lampen. Deze mogen natuurlijk absoluut niet door de. altijd natte, aarde lopen. Leidt ze daarom tussen de bak en de plastic binnenwand door naar boven en dan langs één van de kettingen omhoog naar het aansluitpunt in het plafond. Ten slotte vult u de plantenbak met aarde en dan kunnen de planten ge poot worden, al dan niet in afzon derlijke potjes. HANGENDE PLANTENBAK Een diep gewortelde misvatting op het gebied van tuinieren is dat alles wat je niet zelf gezaaid of gepoot hebt onmiddellijk gewied moet worden; dat is onkruid! Maar wat is eigenlijk onkruid? Het is een benaming die we hanteren voor alles wat we niet in on ze tuin willen hebben. Veel spontaan opkomende wilde planten zijn echter erg mooi- Gaan we ze wieden, dan trekken we ook veel zaailingen nit van planten die in onze tuin met zorg gekweekt worden. Veelal wordt al wiedend meer schade aangericht dan goed gedaan in de tuin. Nu is het ook weer niet de bedoeling dat u in de toekomst alles maar laat groeien in uw tuin. Als u dat doet en verwacht dat u dan na enige jaren van een tuin een aards paradijsje hebt ge maakt waar vele planten weelderig bloeien, komt u bedrogen uit. Zo zul len bepaalde onkruiden enorm sterke groeiers blijken te zijn en vele andere planten gaan overwoekeren. Er ont staat dan een mono-cultuur van bijv. brandnetels in uw tuin, en zeer weini gen zullen dat mooi vinden. Onkruiden waar u echt voor op uw hoede moet zijn: zevenblad, kweek, kruipende boterbloem, brandnetel, akker- en haagwinde, akkerdistel en perzikkruid. Welke wilde planten kunnen we dan wel in onze tuin toestaan? Om er maar eens enkele te noemen: vin gerhoedskruid, teunisbloem, koren bloem. margrieten, zwarte toorts, dagkoekoeksbloem, papaver, boerenwormkruidwilde tijm, robe- rtskruid, maagdenpalm, lievevrouwe bedstro. hondsdraf, etc. Eigenlijk te veel om op te noemen. Wilde planten Het is erg moeilijk om te bepalen wel ke planten het in uw tuin het beste zullen doen. U doet er verstandig aan om dan ook eerst een grof plan te ma ken van wat u in de tuin heeft of wilt hebben. Heeft u veel bomen in de tuin. dan zult u daarvoor een geschikte on derbeplanting vinden bij de bosplan- ten. Wilt u een moerasje of is een ge deelte van uw tuin moerassig, kijk dan eens wat er zoal langs de waterkant groeit en bloeit. Door goed om u heen in de vrije natuur te kijken, kunt u heel veel omtrent „natuurlijk tuinieren" le ren. De plaats waar u een bepaalde plant in de vrije natuur tegenkomt, vertelt u meteen alles over de eisen die de plant stelt: zon of schaduw, klei of zandgrond, vochtig of droog, etc. Ko men soortgelijke omstandigheden in uw tuin niet voor, dan kunt u die plant laten voor wat hij is of u pro beert dat leefmilieu min of meer kunstmatig na te bootsen. Waar? In de eerste plaats door ze te zaaien en door af te wachten wat er spontaan opkomt in uw tuin. In geen geval gaat u met een schop gewapend de vrije na tuur in om planten uit te steken. Wel kunt u van veel planten zaad opvan gen en dat zelf thuis uitzaaien. Neem nooit meer zaad mee dan nodig is. Eén zaaddoos bevat vaak voldoende voor een hele hoek wilde planten. Voor een efficiënt gebruik van het zaad kunt u dat het beste in schalen en potten la ten ontkiemen (wel bulten!) en de kiemplantjes later in de tuin uitplan- ten. Ook worden zaden van wilde planten en overtollige planten vaak weg gegeven of verkocht door de diverse heemtuinen in ons land. Heemparken zijn er onder andere in Amstelveen. Rockanje, Delft, Leiden, Vlaardingen. Schiedam en Amsterdam. Daarnaast zijn zaden van wilde planten te koop bij onder andere Van Tubergen, Post bus 116 in Haarlem en bij veel tuincentra. Wanneer een al wat oudere tegel wand, in keuken, badkamer of waar dan ook, U langzamerhand een beetje verveelt, maar U ziet tegen het karwei van het tegels zetten op, dan kunt U met zelfklevende tegeldecoraties een heel nieuw effect bereiken. Voor waarde is wel dat de tegels allemaal goed vast zitten en dat ze geen ernsti ge beschadigingen te zien geven. Hier en daar een klein barstje of wat 'crac- quelé' hoeft niet zo'n probleem te zijn. want dan plakt U uitgerekend juist over zo'n tegel een decoratie. Een bijvoorbeeld geheel witte tegel wand (vroeger zo in zwang, maar voor ons gevoel nu een beetje aan de saaie, steriele kant) knapt van een behande ling met tegeldecoratie geweldig op. Er zijn talloze motieven, in vele kleu ren verkrijgbaar. Er zijn er ook waarin U uw fantasie kunt uitleven, zoals combinaties van diverse dessins en in verschillende afmetingen. Maak de te gels eerst goed schoon en vetvrij. Het is zeker niet overbodig om dat met warm water met een flinke scheut ammonia erin te doen. Was de wand met schoon water na en laat hem vol komen droog worden. Bekijk tevoren zorgvuldig hoe U de decoraties wilt aanbrengen. Het is ze ker niet nodig om elke tegel te beplak ken Dat zou het trouwens toch nog vrij duur maken. Hier en daar een tegel decoreren (voorrang voor verkleurde of enigszins gebarsten exemplaren) of m bepaalde patronen werken, alles is mogelijk Uhoeft niet bang te zijn dat de decoraties lijden onder het normale schoonmaakwerk. Daar kunnen ze goed tegen. Het decoreren is trouwens een leuk karweitje, waarvan U nog vele jaren plezier zult hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 29