Open en dicht ZATERDAG 28 APRIL 1979 OOSTERSCHELDE Van Midden-Zeeland op weg naar Schouwen kun je er nog één zien. Op een ANWB-bord, dat de route naar onder meer Zierikzee aanduidt, staat een in fel geel uitgevoerde letter O met een golfje eronder. Een teken uit het land, waar het leven rumoerig was. Actiegroepen, die een open Oosterschelde voorstaan, zetten het in een nacht aan het begin van de jaren zeventig her en der op strategische punten in Zeeland. Het gebeurt ook op het wegdek van een nieuwe brug in Middel burg, die des anderen daags door de minister van verkeer en waterstaat zal worden geopend. Gemeentelijke bestuurders zorgen in alle vroegte voor verwijdering van het tekstje. Het mocht de bewindsman eens onaangenaam treffen, de politiek heeft zich op dat moment nog niet bezon nen op de mogelijkheid de Oosterschelde af te dammen en toch open te houden. De vasthoudendheid, waarmee voor- directeur kunnen worden. „Maar dat is zich met de Oosterschelde bezig- tegenstanders van een afgesloten Oosterschelde eikaars idealen bestrij den, is het treffendst geïllustreerd ter zijde van de Zeelandbrug. Tientallen jaren geleden is daar op de Ooster- scheldedyk een betonmuur neergezet, ter verhoging van de zeewering. Op die Muralt-muur ten oosten van de Zeel andbrug verschijnt op een dag een wervend tekstje: „Oosterschelde open!!". Het staat er maar kort. het wordt snel aangevuld: „Oosterschelde open?? Dat nooit!!" Waarop de andere kant opnieuw Ingrijpt door toevoeging van de letters „si": „Oosterschelde slopen?? Dat nooit." De tekst is, drie jaar na de beslissing in de Ooster schelde een pijlerdam te bouwen, ver dwenen De muur is gesloopt als ge volg van de politieke poging te voor komen, dat de Oosterschelde wordt gesloopt. De dijk is verhoogd, in af wachting van het moment, dat ze door de stormvloedkering grotendeels overbodig zal worden Nu, u, drie jaar nadat werd besloten de Oosterschelde af te sluiten en te vens open te houden, vertrekken bij dc rijkswaterstaat twee topmensen: ir. F. Spaargaren, hoofd van de af- sluitingswerken in de monding van de Oosterschelde en ir. Tj. van der Meer. die de leiding heeft over de compartimenteringswerken achterin de zee-arm. Hun vertrek heeft verba zing gewekt en hier en daar geleid tot de vorming van het gerucht, dat zij hun vertrouwen in de uitvoerbaar heid van dc werken zouden hebben verloren. Spaargaren en Van der Meer hebben dat al eerder ontkend dc techniek is niet in het geding. Voor Spaargaren was het een aantal jaren terug al duidelijk. Het bedrijfsle ven trok aan hem. maar hij liet weten, dat hij voorlopig bij de rijkswaterstaat wilde blijven In 1978 zou de Ooster schelde zijn afgesloten en dan zou hij opnieuw zien. Vorig jaar was het 1978. De Oosterschelde was niet afgesloten, maar Spaargaren besloot, dat hij toch maar op de transferlijst moest komen. „Ik heb, toen was besloten tot de bouw van de stormvloedkering, als uit- gangspunt genomen, dat ik tot aan de voltooiing van het ontwerp zou blij ven. Vorig jaar heb ik dat kenbaar ge maakt en dat leverde een aanbieding van Volker Stevin op. waar ik boeiend werk kan gaan doen", zegt hij. Er werd Spaargaren binnen de rijkswaterstaat wel perspectief geboden voor de pe riode na voltooiing van de storm vloedkering, maar dat sloot niet aan by zyn belangstelling. HU zou na een inwerkperiode ergens hoofdingenieur niet de lyn die mij aanspreekt. Ik zou moeten gaan werken in overleg structuren, waar je eindeloos veel te praten zou hebben. Met de ervaring, die ik heb opgebouwd bU de werken in de monding van de Oosterschelde zou ik niet veel meer kunnen doen. Er komt trouwens in het algemeen een accentverschuiving naar kleinschali ger projecten, waar ik niet de kriebels by in myn nek krijg. Daarom heb ik besloten in het bedryfsleven te gaan" Spaargaren erkent, dat door het ver trek van leidinggevende mensen, een grote hoeveelheid kennis verdwijnt. Binnen de waterstaat ziet men dat ook in. Langs verschillende wegen doet men er iets tegen. „We hebben een aantal mensen van Ingenieursbu reau^ binnen onze dienst gehaald. Daardoor kan de kennis over dit werk behouden blijven. Het heeft ook het voordelige effect, dat de dienst zelf niet oneindig voor dit eenmalige pro ject wordt uitgebreid. De andere weg om de know how te bewaren is om die binnen de aannemerij te houden. Dat doe ik nu door mijn vertrek". Voor Van der Meer, die directeur van de dienst gemeentewerken in Dor drecht wordt, liggen de motieven on geveer zoals by Spaargaren. „Ik heb op de staatjes, die daarvoor zyn altyd ingevuld, dat ik groepen mensen wil leiden, die voor complexe problemen zyn gesteld. Vorig jaar kon ik hoofd van de afsluitingswerken worden als opvolger vdn Spaargaren. Ik ben toen nagegaan, wat na 1985. als het werk klaar is. de mogeiykheden binnen de rijkswaterstaat zouden zyn voor my Men heeft my toen duidelyk gemaakt, dat ik gezien werd als een specialist en men schatte indat ik op het bestuur- lyk vlak geen ervaring zou hebben. Dat beschouw ik als een miskenning van de ervaring, die ik hier en by de werken in de monding in 1985 zou heb ben opgedaan. Toen die baan in Dor drecht beschikbaar kwam. heb ik daarop gesolliciteerd Ik ben daar aangenomen en heb myn keus ge maakt. Dordrecht wordt waarschyn- lyk groeistad en er is veel te doen op het vlak van stadsvernieuwing Daar heb ik my altyd al voor geïnteresseerd. Het is een mooie baan By de rijkswa terstaat vond men. dat ik na de af sluitingswerken iets moest gaan leren op bestuurlyk niveau In Dordrecht kon ik gaan werken op een manier waarby je intensief met mensen bezig bent. Op die splitsing heb ik de keus gemaakt". No, <log langer dan Spaargaren en Van der Meer heeft ir. J. Loeff uit Veere gehouden zij het vanuit een heel an der kamp: dat van de activisten, die de Oosterschelde wilden en willen openhouden. Nadat een confrontatie van voor- en tegenstanders van af sluiting van de Oosterschelde in 1967 tijdens het congres van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen had duidelijk gemaakt, dat men el kanders standpunt niet nader kwam. was ir. Loeff mede-oprichter van de studiegroep Oosterschelde. Eerste daad: de samenstelling van een memorandum, waarmee men in 1969 naar de vaste kamercommissie van verkeer en waterstaat trok om in de plaats van afsluiting het verzwaren en ophogen van de dyken langs de Oos terschelde te bepleiten. Nu de werken om in de monding een stormvloedke ring te plaatsen, zyn begonnen, is dat nog steeds het doel, dat de_studiegroep - en in haar kielzog de actiegroepen - voor ogen hebben. Maar met de eerste pylers voor de stormvloedkenng in produktie. heeft de studiegroep - aldus Loeff - besloten de activiteiten en ver gaderingen voorlopig op te schorten De reserves van Loeff tegen de onder neming in de monding van de Ooster schelde zyn nochthans zéér groot „Verantwoorwoordeiyk is de regering en het parlement, dat uiteraard zonder voldoende kennis van de zeer inge wikkelde problemen, die zich zouden voordoen, het besluit voor deze door latende dam heeft genomen Er zitten technisch aan de zaak veel haken en ogen." Loeff geeft ze aan „Zomoeten er tydens het werk regelmatig verzan dingen worden opgeruimd met een soort bovenmaatse stofzuiger Nog nergens is dat soort werk op zulke gro te diepten als in de Oosterschelde ge daan En dan: er zullen aan de einden van de bodembescherming diepe ont grondingen komen, die regelmatig aangevuld moeten wirden. Waar gaat dat uitgespoelde zand heen. zullen de schelpdierencultures er geen schade van ondervinden? Bovendien: de Del tadienst neemt aan, dat de pyierdam mogeiyk tweehonderd jaar zal mee gaan - hoe kan ze dan afdoende be veiliging geven tegen een stormvloed, die één keer in de vierduizend jaar zal optreden''Loeff en de studiegroep zetten verder vraagtekens bij hel transport van de pylers door de Oos terschelde naar hun p'laats in de ke ring .Ze moeten er een enorme zwaai mee maken, tot in de richting van de Zeelandbrug. in de rechtstreekse route zitten nogal wat banken en on diepten Ik vraag me in gemoede af of dat goed zal gaan. zesenzestig keer Het wil op de Oosterschelde nog wei eens plotseling spoken. Evenmui is Loeff gerust op de gevolgen, die een Dammen weg heeft voor het Walcherse landschap: ..De weg wordt wel en- kelbaans. maar wie zal zeggen wat men er later mee gaat doen?" Er is - erkent Loeff - als gevolg van het optreden van de commissie-Klaasesz een doorbraak in de Oosterscheldek- westie gekomen. „Maar wy hebben daar als studiegroep nooit voldoening over gehad: wy achten die oplossing onvoldoende om recht te doen aan de unieke waarden van de Oosterschelde Het is absurd, dat men niet wil denken over een verhoging van de dyken Zuid-Beveland - het is al vaak gezegd - is by de ramp van de Westerschelde uit overstroomd. Ik begrijp het belang van de scheepvaart op Antwerpen, maar als langs de Westerschelde vol doende veiligheid wordt bereikt door de dyken te verhogen, als men dat een „aanvaardbare oplossing" vindt, dan begryp ik niet. dat dit langs de Ooster schelde ook niet geldt. Dat vind ik ir- reêl." Dn dijkverhoging, hoe kijken Spaar garen en Van der Meer nu tegen die mogelijkheid aan Spaargaren: „De rijkswaterstaat heeft lang vast gehouden aan de stelling, dat je de dijken niet kunt verhogen op zo'n manier, dat voldoende veiligheid zou worden bereikt. Dat heeft de water staat terug moeten nemen. Technisch gezien zou het mogelijk zijn de dijken te verhogen. Maar daar zijn wel op merkingen bij te maken. Het zou erg veel tijd kosten en je richt een hoop aan in het landschap. De voorstan ders van dijkverhoging hebben die nuance in de strijd om de open Oos terschelde nooit kunnen opbrengen". Van der Meer Vóórdat de beslissing voor de bouw van de stormvloedke ring werd genomen heeft de rijkswa terstaat de zogenaamde witte nota uitgebracht Daarin werden drie va- raianten beschreven open. dicht en stormvloedkering. Binnen de dienst is destyds wel geknokt om ook het alter natief open Oosterschelde met ver hoogde dijken in de nota te zetten De variant is erin gekomen en daarmee is erkend, dat het technisch mogelyk was Als u my persoonlyk vraagt hoe ik over een open Oosterschelde denk. dan zeg ik 'ik had het wel aangedurfd' Maar drie jaar geleden heeft de rijks waterstaat geen voorkeur uitgespro ken. De alternatieven werden voorge legd aan de politici. Zonder een voor keur van de rijkswaterstaat. Men had makkeiyk kunnen kiezen voor een open Oosterschelde. maar dan zou het werk wel veel later klaar zyn gekomen, in 1994 naar schatting Men had dat dan met de Zeeuwen in orde moeten maken en er was de belofte, dat de af sluiting in 1978 voltooid zou zyn By de poltieke beslissing woog heel zwaar het punt van de veiligheid en ook dat van de tijd En by dykverhoging wasje natuuriyk met een langere kering bly- ven zitten. Het gaat. om 145 kilometer en by de stormvloedkering om negen kilometer Maar technisch is dyk- Öpaargaren heeft in verschillende functies vyftien jaar by de rijkswater staat gewerkt. Van der Meer dertien jaar. Beiden hebben in toenemende mate te maken gekregen met actieg roepen. Actiegroepen, die streden voor een open Oosterschelde;later ook groepen, die zich sterk maakten voor andere belangen landbouw, na tuurbehoud. visserij. In 1976 kregen de openhouders voor een deel hun zin. Geen gesloten dam moest er komen, zo besliste de regering, maar de storm- vloedkering.Spaargaren herinnert zich dat vooruitlopend op die beslis sing een seintje uit Den Haag kwam: de laatste kop mocht niet meer op een pyloon worden gezet. Feitelyk had dat niet veel te betekenen, het ging niet om een grote uitgave „Het diende als demonstratie zegt Spaargaren. „We moesten laten zien, dat we niet zomaar doorgingen met afsluiten Voor een hoop mensen binnen de dienst was dat een schok Ikzelf had het wel zien aan komen, maar vooral veel ouderen konden het zich niet voorstellen. By een aantal mensen leefde nog de ge dachte. dat de waterstaat op een be- Tekst Dolf Snel en Kees Ctjsouw Foto CAL Kotms grijpelyke manier een project presen teerde en dat dat dan werduitgevoerd De waterstaat koos zelf. Maar dat was veranderd Met name de ouderen heb ben het als ongunstig ervaren, als een aftakeling van de positie van de water staat De actiegroepen. Spaargaren heeft er geen last van gehad, zegt hy. Hy voegt daaraan toe ..ln het algemeen heb ik wel de zorg. dat te vaak beslissingen wordeii gekozen onder druk van ac tiegroepen, waarby je je kunt afvragen of een beslissing wel evenwichtig af gewogen is. De argumenten van de groepen hebben wel iets overdrevens gehad, omdat de basiskennis er niet was" Van der Meer over zijn contacten met actiegroepen: „Ik heb er nooit moeite mee gehad. Ze zijn ons zeer behulp zaam geweest bij het denken over al ternatieven. We hebben hier bij de compartimenteringswerken steeds veel en goed overleg gevoerd met groepen. In een open verhouding. Ze hebben ons signalen uit de samenle ving gegeven, waardoor wij wisten, waar we op moesten letten. De erva ring daarbij is wel. dat je vrijwel al tijd op de duurste oplossing uitkomt als je het zoeveel mogelijk mensen naar hun zin wilt maken" ir J Loeff heeft het - drie jaar na de beslissing - nog steeds niet op de py ierdam begrepen „Men wil een werk uitvoeren, zoals nog nooit is vertoond, een nieuw wereldwonder, waar ieder een met ontzag over zal reppen. Maar in myn jongensjaren is my een Zeeuws spreekwoord bygebracht Overdie moet piene lie; hoovaardy moet pyn lyden Ik ben natuuriyk niet objectief, ik heb daarvoor te lang voor een open Oosterschelde geworsteld Het is zo'n prachtig, rijk, produktief water. Ik ben er zo van overtuigd, dat de Ooster schelde open moet blijven, dat ik in myn handen zal knijpen als een van die pylers ondersteboven zou blikse men Hovaardy is het. er is nu met de bouw begonnen, we zullen de praktyk moeten afwachten, mhar ik heb altyd nog de verwachting, dat het misluk ken zal. Ik denk. dat rijkswaterstaat door schade en schande wys moet worden." Volgens Spaargaren en Van der Meer berust het vertrouwen van Loeff, dat het wel zal mislukken met de pyier dam op mets. Als Spaargaren wordt gevraagd naar zyn persoonlyke voor keur - een Oosterschelde met storm vloedkering dan wel open met dyk verhoging - houdt hy zich wat op de vlakte. „Ik denk. dat ik voor het geven van zo n persoonlijk oordeel nog te dicht op de zaak zit", antwoordt hy. Maar zeer uitgesproken is hy over de technische uitvoerbaarheid van de pyierdam. Ervan uit te gaan, dat. het wel zal mislukken, dat vind ik een ne gatieve of fatalistische benadering. De kans. dat het technisch fout zou gaan is nul Technisch lossen we het gewoon goed op", zegt hy. ..Wie daar nu zyn kaarten op zet. gokt mis. Het is overi gens een benadering, die my niet aan spreekt. En het gebeurt ook niet" En Van der Meer „Ik ga niet weg by de rijkswaterstaat, omdat de storm vloedkering niet technisch uitvoer baar is Dat heefter volstrekt niet mee te maken. Technisch kan het. zonder meer' Techniek, planning in de tijd en kosten. Dat zijn steeds opnieuw ge noemde elementen, die aan de orde zijn bij de bouw van de stormvloed kering in de monding van de Ooster schelde. Spaargaren is ervan over tuigd. dat aan de voorwaarden zal worden voldaan. Men kan de pijler- dam in 1985 klaar hebben binnen de financiële grenzen, die de Tweede Kamer in 1976 trok door aanvaarding van een motie van de CDA-er Schakel. Een vierde element is voor Spaarga ren zeker zo belangrijk. „Als ik zorgen heb over het werk. als ik althans vind. dat een aspect bizondere aandacht verdient, dan is het de personele kant. Er is een spanningsveld. Aan de ene kant moet er worden bezuinigd, er mogen geen ambtenaren bij en aan de andere kant moeten hier de werk zaamheden toch worden opgekrikt. We hebben nu in de dienst ingenieurs van buiten. Dat vergt extra aandacht in de personele sfeer Dit is natuurlijk een raar bedrijf, dat een eenmalig project maakt van zo'n drie en een half miljard gulden en waarbij je uit allerlei hoeken - van ingenieursbu reau, aannemers en de waterstaat mensen bij elkaar brengt. Daarbij weet je. dat het in 1985 klaar zal zijn; je moet dus rekening houden met af bouw. We hebben om ons te helpen die problemen op te lossen een advies bureau van buiten in de arm geno men. Dat moet niet uitgelegd worden als aan de noodrem trekken. We heb ben er deskundigen bij gehaald om het als een eenheid te laten werken". Ook Van der Meer spreekt by zyn ver trek over de personele kant van de zaak. „Als ik nog wat had willen bMj- ven, dan was het vooral geweest om nog één of twee jaar mee te doen aan een proces, waarbij gewerkt wordt met personeelsraden, een proces van in spraak We hebben de belangrijkste beleidsbeslissingen genomen voor een proces, dat bedoeld is om het team gemotiveerd te laten werken Daar had ik nog wel even by willen blyven om de verdere afronding mee te ma ken Daar voel ik me nogal sterk by betrokken. En wat het werk zelf be treft. de belangrijkste beslissingen zyn genomen. Ik ga met plezier een mooie baan doen Zonder onvrede over wat ik gedaan heb" Spaargaren gevraagd naar wat het hem gevoelsmatig doet om weg te gaan als eerste man by het kunstwerk van de eeuw „Ik kan me goed van iets losmaken. Ik denk niet, dat ik et pro blemen mee zal hebben om afstand te nemen De neiging om me ermee te blyven bemoeien zal ik niet hebben, denk ik Aan de andere kant, in de tijd, dat ik ermee bezig geweest ben. heeft het me ook helemaal beziggehouden. Het proces, waar je in zit. is niet te vangen binnen bepaalde uren. Je bent steeds bezig ideeën te ontwikkelen, ook onderbewust. Een moeihjkheid by dit werk is toch wel de tyd. waarbin nen het project klaar moet zyn. Het vergt veel energie om dingen buiten het ervaringsveld te creèren onder tijdsdruk Een beeldhouwer moet voor hij aan het werk gaat ook in de stem ming komen Dat is hier ook. maar je hebt een scherpe tydsllmiet" Voor Spaargaren betekent het af scheid het eind van een geweldige belevenis' „Het is geen statisch werk De natuur reageert altyd op een vreemd element, dat je erin zet Je bent steeds bezig af te schatten op welke manier dat zal zyn en hoe jy dfièr dan weer op moet reageren Je moet net Iets slimmer zyn dan het wa ter en dat is heel slim" De natuur reageert op elk vreemd element, dat je erin zet. In het zuidwesten van Nederland groeit de ervaring. Men weet nu hoe een zout gehouden afgesloten zee-arm zich ontwikkelt.Spaargaren beschouwt de bouw van de stormvloedkering ln de Oosterschelde en de gevolgen daarvan als nieuwe schakels in een leerproces „Er ontstaat in dit gebied een plaatje met verschillende ingre pen en verschillende manieren van reageren dooi de natuur. Zo krijgen we de beschikking over een openluchtlaboratorium op grote schaal. De waarde daarvan is moei lijk te schatten, maar je moet met dat gegeven rekenen als je over kosten en baten denkt. Je maakt geweldig ver gelijkingsmateriaal".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 25