PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEMEENTE KRIJGT TOCH MEER TAKEN PvdA-congres wil vijf-urige werkdag Vakbeweging wil RSV-concern niet laten opsplitsen in drie afdelingen i i VNG: plan- Wiegel teleurstellend g I Iran annuleert order Duitse onderzeeboten FNV BONDEN WIJKEN NIET VAN EISEN AF Geheimzinnige raad Borssele GELIJKE ARBEIDSKANS MANEN VROUW Stemmentrekker pagina 13 222e jaargang no. 100 Zaterdag 28 april 1979 I Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De provincies en de gemeenten krijgen in het nieuwe binnenlands bestuur meer taken en bevoegdheden dan in het uit 1977 daterende reorganisatie-wetsontwerp was voorzien. Dit blijkt uit de Nota van wijzigingen bij het wetsontwerp en de daarbij horende begeleidende brief die minister Wiegel en staatssecretaris Koning vrijdag aan de Tweede Kamer hebben toegestuurd. De beide bewindslieden zeggen in de nota groot belang te hechten aan een goed functioneren van de lagere over heden en met name van de gemeenten. Het belang van de gemeenten mag vol gens hen niet worden onderschat. „Voor een goede vervulling hebben de gemeenten een volwaardig taken- en bevoegdhedenpakket nodig". Daarom houden de gemeenten in de vi sie van minister Wiegel toch de be voegdheid om structuur- en bestem mingsplannen vast te stellen en om zeehavens en industrieterreinen te be heren. In het ontwerp van Wiegels voorganger minister De Gaay Fortman was de mogelijkheid opengehouden om deze bevoegdheden onder bepaalde voorwaarden aan de provincies over te dragen. j Minister Wiegel noemde zijn wijzi gingsvoorstellen vrijdag een signaal dat de bestuurlijke hervormingen er komen moeten. ..Men is zich immers langzamerhand gaan afvragen of die bestuurshervormingen er wel komen. Daarom heb ik niet alleen de Nota van Wijzigingen naar de Kamer gestuurd, maar ook een begeleidend schrijven, waarin voor een aantal problemen met betrekking tot de reorganisatie duide lijke keuzes zijn gemaakt. Het start schot is nu gegeven voor de be stuurshervormingen". Deze start heeft minister Wiegel al PAGINA 2 afval f De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland jj K (VMZ) is tegen een uitbreiding van de H f opslag van radio-actief afval bi) de y kerncentrale in Borssele PAGINA 3 ongewijzigd F Het standpunt van staatssecretaris B Haars over de Turken biyft ongewy- PAGINA 4 onderscheid Het onderscheid tussen blank en zwart in Rhodesiè blijft, ook na de verkiezin- R L' gen. bestaan 1 PAGINA 7 behoefte Ij De Schoolai tsendienst heeft behoefte g 1 aan een tweede logopedist. PAGINA 13 telruimten 1 Een aantal gemeenten ln Nederland s| Jl heeft moeliykheden met het vinden Fj van telruimten voor de aanstaande fl Europese verkiezingen. U PAGINA 24 hoop r De jongeren m Latijns-Amenka heb 1 ben hun (laatste) hoop op de kerken n gevestigd jj PAGINA 27 carnavalsfeer De Britse verkiezingscampagne wordt Ij gekenmerkt door een camavalsfeer. H waardoor de ware problemen verhuld 1 jj worden. jj PAGINA 31 naïef Jonathan Richman maakt ook op zfjn 1 tj recentste elpee 'Back in your life' weer 1 R vertederende en naiëve muziek 1 PAGINA 33 i ouderwets Het voetbalpubliek in de Rotterdamse 1 K Kuip rekent zondag op een ouderwet- I meteen kritiek opgeleverd van de kant van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De VNG verklaarde vrij dagmiddag zeer teleurgesteld te zijn over de „slechts geringe veranderin gen die minister Wiegel aangebracht heeft in het reorganisatie-ontwerp". De VNG vindt dat de bewindsman, na zijn toezeggingen van mei vorig jaar. de door hem gewekte verwachtingen be schaamd heeft. „De minister handhaaft het verderfelijke plan om de gemeenten zeer belangrijke bevoegdheden en ta ken te ontnemen. Als het parlement daar onverhoopt mee akkoord gaat. verliezen de gemeenten de zorg voor de brandweer, het openbaar vervoer, de openbare gezondheidszorg en de na-, tuur- en landschapsbescherming. Ook wil de minister de politie provinciaal organiseren", aldus de VNG. Volgens de Vereniging van Nederland se Gemeenten staat tegenover deze uitholling van het gemeentelijk taken pakket geen enkel concreet voorstel tot decentralisatie van rijkstaken. „Per saldo wordt het openbaar bestuur al leen maar verder van de burgers weg gehaald". De voorstellen zoals die nu bij het parlement liggen, zullen, zo hoopt minister Wiegel, op korte termijn leiden tot een parlementaire discussie. ..Het parlement kan nu beginnen aan de behandeling van het voorlopig ver- Gewesten Volgens Wiegel moesten er wel knopen doorgehakt worden voor wat betreft de bestuurlijke reorganisatie .Anders zouden we kiezen voor het laten be staan van de huidige ondoorzichtige si tuatie en voor een sluipende invoering van een vierde bestuurslaag". HANNOVER RTR) - Iran heeft de op dracht voor de bouw van zes onder zeeboten ter waarde van meer dan een miljard gulden in de Duitse Bonds republiek ingetrokken, zo is vrijdag meegedeeld door het staatsbedrijf Salzgitter in Hannover. Met de bouw van de boten bij de Ho- weldts-Werke Déutsche Werft AG, een dochter van Salzgitter. was al begon nen. De regering kiest nadrukkelijk voor drie bestuurslagen: rijk, provincies en gemeenten. Er zal in de nieuwe opzet geen ruimte zijn voof de zogenaamde „zware" gewesten die ook coördine rende en sturende bevoegdheden heb ben. Voor zover deze gewesten niet omgezet worden in provincles-rueuwe-stijl. zul len ze hooguit kunnen blijven bestaan als samenwerkingsvormen tussen ge meenten. „Het is de bedoeling dat het hierbij gaat om een verlengd lokaal be stuur. De samenwerkingsvormen zul len dus geen eigen financiële verant woordelijkheid krijgen en ook geen rechtstreeks gekozen bestuur". Staatssecretaris Koning kondigde vrijdag aan dat de bestaande pre-ge- westen met ingang van 1980 minder geld zullen krijgen. Om hoeveel minder het gaat. zal over enkele weken be kendgemaakt worden in een brief aan de Tweede Kamer Volgens minister Wiegel is het echter niet zo dat de bestaande pre-gewesten nu ineens met hun werk moeten gaan stoppen. „Ze zullen voorlopig gewoon door kunnen gaan en moeten vooral niet ophouden met hun bestuurlijke ac tiviteiten. zolang de hele discussie rond de bestuurlijke reorganisatie nog niet ls afgerond". Xleersporig De regering kiest in de Nota van Wijzi gingen duidelijk voor een meersporige benadering van de reorganisatie. Dit houdt in dat niet alle wetsontwerpen met betrekking tot de reorganisatie in een pakket gegeven worden. Zo komt in de loop van deze zomer het wets ontwerp over de indeling van ons land in nieuwe provincies. Vorig jaar liet minister Wiegel al weten dat hij het aantal provincies dat zijn voorganger had gelanceerd - vierentwintig - wil terugbrengen tot zeventien. Dat er uit eindelijk nog minder komen, lijkt - ge zien de kritiek die er vanuit de op te splitsen provincies is gekomen - niet onwaarschijnlijk. Het is nog een open vraag of de provin ciale herindeling in het hele land tege lijk zal beginnen of dat eerst een start gemaakt wordt met wijziging van die provincies waar een splitsing zonder al te veel problemen kan worden doorge voerd. „Voorwaarde daarvoor is dat er dan geen onzekerheid meer mag be staan over de herindeling in de rest van het land", aldus minister Wiegel Volgens de nota zal een systemische en streeksgewijze gemeentelijke herinde ling een belangrijk onderdeel zijn om de aanpak van problemen op het regionale niveau mogelijk te maken. „Daarmee alleen kunnen die problemen die spelen op het niveau tussen de gemeente en de provincie met worden aangepakt", zo wordt in de nota geconstateerd Daar om moet de provincie ook de be schikking krijgen over het instrument van het beleidsplan. Dat moet de basis worden voor een planmatige aanpak van de provinciale activiteiten. De kosten die aan de hele bestuurlijke reorganisatie verbonden zijn, worden in de nota geschat op ongeveer 350 mil joen gulden per jaar. Vergeleken met het ontwerp uit 1977 - waarin van 24 inplaats van zeventien provincies wordt uitgegaan - betekent dit een be sparing van bijna tweehonderd mil joen gulden per jaar. Daarnaast komen er nog eenmalige invoeringskosten bij, die in het wetsontwerp geschat wor den op 325 miljoen gulden. Volgens de nota zal dit bedrag echter nog aanmer kelijk omlaag kunnen. Een bedrag wordt echter niet genoemd. DEN HAAG - Gisteren vond de jaarlijkse 'lintjesregen' plaats. Ter gelegenheid van de verjaardag van de koningin werden dit jaar bijna 2700 koninklijke onder scheidingen uitgereikt Koningin Juliana viert maandag haar ze ventigste verjaardag. Vijfenzeventig Zeeuwen hebben een koninklijke onderscheiding gekregen in de jaarlijkse lintjesre gen ter gelegenheid van konin ginnedag- Dat is veertien meer dan vorig jaar. De oogst van dit jaar was als volgt onderverdeeld: 1 ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw; 3 officieren in de Orde van Oran je Nassau; 15 ridders in de Orde van Oranje Nassau, waarvan 1 met de zwaar den; 26 gouden eremedailles in de Orde van Oranje Nassau; 19 zilveren eremedailles en 11 maal brons. Zie pagina's 8.14.15 en 17 AMSTERDAM - De Partij van de Ar beid vindt dat de w erkdag moet wor den teruggebracht naar maximaal vijf uur. Hiermee wil de partij bereiken dat mannen en vrouwen gelijke kan sen krijgen op een baan. Het PvdA- congres besloot daartoe vrijdagmid dag in de Amsterdamse Rai. Het be- WASHINGTON - De eigenaars van vier kerncentrales in de VS die zijn gebouwd volgens hetzelfde ontwerp als de centrale van Harrisburg in Pennsylvania, zijn akkoord gegaan met voorlopige sluiting van hun be drijven. De vier andere centrales in de VS, uitgerust met reactoren van de firma Babcock en Wilcox, waren al gesloten voor onderhoudswerk. Het buiten bedrijf stellen van de vier overige bedrijven is hel gevolg van een compromis, waarover twee dagen hard is onderhandeld tussen de (par ticuliere) eigenaars en de Amerikaanse commissie voor toezicht op kern energie. De centrales gaan onmiddellijk dicht: die van Raucho Seco in California vandaag, evenals een van de Okonee-fabrteken in Zuid-Carolina. Op 12 mei gaat daar een tweede centrale dicht en nog een week nadien de derde centrale die daar staat, zo heeft Harold Denton namens de beheerscommis sie voor de kernenergie vrijdag verklaard. Ook de fabrieken in Arkansas. Florida en Ohio, die voor onderhoudswerk zaamheden dicht waren, zullen voorlopig niet worden heropend, totdat alle veiligheidsaspecten zijn onderzocht en totdat het bedienend personeel nauwkeurig is opgeleid in het bëhandelen van nood-situaties De ramp in de centrale bij Harrisburg heeft aangetoond dat de technici in de controlekamer een veel te geringe opleiding hebben genoten om ade quaat te kunnen reageren. Van de zijde van dc energiefabrikanten is reeds opgemerkt dat deze sluitingen van de door Babcok en Wilcox ontworpen centrales zo'n honderd miljoen dollar per dag gaat kosten, onder meer door de benodigde aankoop van vervangende energie. De speciale commissie die president Carter voor het onderzoek heeft aan gewezen. gaat op 18 mei de centrale op Three Mile Island inspecteren en zal Ln Middlelown twee dagen van hoorzittingen houden. Volgens het Zweedse dagblad Expressen zijn twee jaar geleden in Tsje- cho-Slowakije twee arbeiders in een kerncentrale omgekomen door ver stikking als gevolg van ontsnapt radioactief gas. Niemand had iets van het „lek" gemerkt. Ook in een andere centrale in dezelfde stad, Bohunice, trad een storing op. maar daarbij ontsnapte geen radioactief gas. Het Zweedse blad weet te melden dat de ongelukken optraden in reactoren van een gecompliceerd type, waarbij bovendien onvoldoende veiligheidsmaatre gelen waren genomen. sluit werd genomen tegen de wensen van het partijbestuur in. Het voorstel is volgens de partijtop krachteloos, omdat niet kan worden aangegeven op welke wijze deze drastische ingreep betaald kan worden. Vice-vooreitter Van der Doef waar schuwde het congres dat de effecten van een dergelijk besluit nog niet te voorzien waren, terwijl het ook onmo gelijk zou zijn de maatregel snel in te voeren. Het bevorderen van deeltijdar beid, zoals het congres ook wil berei ken. moet volgens hem gebeuren bü de bestaande normale arbeidstijd. Overigens legde het congres ook vast, dat algemene arbeidstijdverkorting dient bereikt te worden door verkor ting van de werkweek en niet in de eerste plaats door vervroegde uittre ding. zoals minister Albeda voorstaat. Voorts werd geëist dat het beschikbare betaalde of onbetaalde werk, inclusief het werk in de huishouding, eerlijk tussen mannen en vrouwen verdeeld moet worden. Bij deze verdeling mag het kostwinnerschap geen rol spelen. Ook het overwerk moet drastisch (Slot zie pagina 9 kolom 6) CNV-BONDEN: GEEN BESPARING TEN KOSTE VAN WERKNEMERS i Van ome redactie economie) DEN HAAG - De vakbeweging wil het Rijn-Schelde-Verolmeconecm niet in drie delen splitsen. Dit kwam vast te «taan in het vrijdag voortgezette over leg over dc toekomst van dit ten dele zwaar verliesgevende bedrijf. Over een nieuwe organisatie van RSV lopen de meningen sterk uiteen: er is nu een drietal alternatieven aan de orde. Het overleg kwam nog niet tot zaken, wel staat het onder zware druk, want 8 mei dient men gereed te zijn, wil het kabi net op 18 mei een beslissing over te verlenen steun kunnen nemen. In de besprekingen van vrijdag heeft de vakbeweging haar reacties op de eigen voorstellen van de RSV-leiding gege ven. De eis dat er geen gedwongen ont slagen mogen vallen, is nogmaals naar voren gebracht. Vooral de industrie bonden FNV hebben laten weten dat er geen besparingen' ten koste van werk nemers mogen worden doorgevoerd. Met name gaat het hierbij om de moge lijkheid die van RSV-kant is geopperd om f35 miljoen te besparen door de Woensdag wordt verder gepraat op ba sis van een stuk waarin de ver schillende voorstellen naast elkaar zijn gezet. Volgens de bestuurders van de FNV-bonden is voor hen het overleg afgelopen als RSV erbij blijft dat de uitkering moet vervallen. Of het ech ter al zover komt dat er spijkers met koppen worden geslagen, is de vraag. Er is al een volgende bijeenkomst voorzien voor zaterdag 5 mei. Het eigenlijke onderhandelen moet nog beginnen. Ook dan bestaat nog de kans dat par tijen er niet uitkomen. Het is niet on denkbaar dat vooral van vakbewe gingskant. een duidelijke visie - tijdens de besprekingen - van de overheid wordt verlangd. De kans bestaat dat daaraan tussentijds een minister te pas moet komen, maar dat kan niet de eerstverantwoordelijke zijn, omdat Van Aardenne (economische zakem de eerste tijd (o.a vanwege de UNCTAD- conferentie in Manilla) buitenslands zal zyn. Twijfel Het is aan twijfel onderhevig of het kabinet op vrijdag 18 mei kan beslis sen over kant-e.n-klare plannen voor zowel de RSV-zaken als die van de steun aan Volvo, Stork-Werkspoor Diesel en VMF-Stork. Dat is wel de be doeling, evenals het verschijnen van een zgn. sectomota over de toekomst van zware metaal en scheepsbouw, die nu wordt voorbereid. De industriebonden FNV zyn volstrekt tegen opsplitsing van RSV Zy vinden de nota van het concem. waarin deze opzet staat, onduidelijk, ook wat beteft de manier waarop kosten moeten wor den bespaard. Deze bonden willen dat er een management per werkmaat schappij komt. waarbij de huidige op bouw van het concem in negen divisies (Slot zie pagina 7 kolom 4) een stuk onhandig- heid, dat wel eens volstrekt averechts zou kunnen- uit pakken. is de gemeenteraad van Borsele bezig zich een standpunt te vormen over een aanvraag van de NV PZEM voor uitbreiding van de opslag van radio-ac tief afval by de kerncentrale m deze gemeente. Volgende week dinsdag ver gadert de raad over deze zaak en geheel tegen de gewoonte in spelen de voorbe reidingen voor een uitspraak van de raad over deze nogal gevoelige kwestie zich ln de 'vertrouwelijkheid af. Dit be tekent dus dat een standpunt van het college van burgemeester en wethou ders momenteel al wel beschikbaar jis voor de raadsleden, maar niet naar bui ten mag komen. Het betekent dat het vóór dinsdag niet mogelijk zal zyn dat ook maar iemand op dat standpunt van b en w kan reageren. Het betekent ook dat de raadsleden van Borsele met het oog op hun standpunt niet kennis kun nen nemen van eventuele reacties uit de Zeeuwse samenleving. Sterker nog het betekent dat de Borselse raad zich voor beïnvloeding van buitenaf bewust afsluit En dat is niet alleen een hoogst bedenkeüjke, maar ook een byzonder onbegrijpelyke zaak N. I aar de achtergrond van de ditmaal in Borsele gevolgde procedure kan al leen maar worden gegist Officieel heet het dat de termyn, waarbinnen voor de raad gelegenheid is om zijn stem te la ten horen over de vergunningaanvraag van de PZEM byzonder kort is. zodat hier een noodgreep moet worden toe gepast. Met de voorzitters van de ver schillende fracties uit de raad is de af spraak gemaakt dat zy ter wille van de haast schriftelyk zullen laten weten hoe er in de eerste ronde binnen hun gelede ren over het standpunt van bet college van b. en w wordt gedacht. Dat er ter- wille van de snelheid - het gaat tenslot- te om op tijd te zyn voor een hoorzit ting. waar de hele kwestie aan de orde komt bijzondere maatregelen worden getroffen is tot daar aan toe. Maar dat hoeft niet in te houden dat die wisseling van schrifleUjke stukken tussen het college van b en w. en de fracties zich in de beslotenheid moet afspelen. De raad van Borsele is bezig met deze ma noeuvre naar bulten een totaal ver keerde indruk te wekken. De geïnteres seerde burger die zich afvraagt hoe in eerste aanleg de meningen binnen de raad over zo'n plan als nu door de PZEM ingediend. liggen moet con stateren dat het kennelyk zo moeilijk is om tot een gedachtenvorming te ko men dat iedere inmenging van buitenaf als ongewenst wordt beschouwd. De raadsleden moeten maar niet te veel gehinderd worden door van elders aan gedragen opvattingen en informatie JLJeker nu de hele problematiek van de kernenergie na het ongeval in het Ame rikaanse Harrisburg zo in de belang stelling staat is deze procedure om de raad van Borsele in zyn bestuuriyke werk te 'beveiligen' tegen wat dan ken nelyk wordt beschouwd als een ontydi- ge discussie in brede kring, een onver standige zet. De fractievoorzitters, die zich ertoe op voorstel van b. en w. heb ben laten verleiden, bedrijven een vorm van struisvogelpolitiek met irritante trekjes. De argumenten die nu worden aangevoerd zyn zwak. Al twee weken geleden byvoorbeeld heeft de vaste commissie van advies en bystand voor volksgezondheid en milieubeheer in de raad Middelburg zich met dezelfde zaak beziggehouden. Daar bestonden geen aarzelingen om de vergun ningaanvraag in het openbaar aan te snyden. De politieke partyen ln de ge meente Borsele die vorig Jaar in hun verkiezingsprogramma de belofte op voerden dat alles wat in de komende jaren met kernenergie heeft te maken in volledige openheid dient te worden be handeld. kunnen het overschot van die brochures maar het best zo snel moge- U)k verbranden vdM VAN AGT: PVDA- RESOLUTIE HAD ERGER GEKUND i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Premier Van Agt heeft zich gematigd positief uitgelaten over de resolutie inzake politieke samen werking, die hel PvdA-congres vrij dagmorgen met grote meerderheid heeft aanvaard. In de resolutie wordt uitgesproken dat de PvdA voorlopig niets ziet in samenwerking met de VVD. maar bereid blijft tot samen werking met hel CDA onder strikte voorwaarden. Van Agt zei vrijdag avond op zijn wekelijkse persconfe rentie, over het feit dat de PvdA de WD als partner heeft verworpen maar het CDA niet: „Het had aanzienlijk er ger gekund". Van Agt noemde het een pluspunt dat in een land dat. gezien de huidige poli tieke situatie, geregeerd moet worden door een coalitie van minderheden, partyen elkaar niet van samenwerking uitsluiten. Over de keuze van Max van den Berg als nieuwe partijvoorzitter van de PvdA had Van Agt geen oordeel Hy zei dat het voor de geïnteresseerde buitenstaander al byzonder moeilyk is om te doorgronden in hoeverre de posi tie van de voorzitter van de PvdA ge ringer is dan uit de campagne kan wor den afgeleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 1