Marineman M. Ridder met de zwaarden Pioniersrol stadsvernieuwing wethouder Baars Middelburg S. Francke: een man die hard werkt en Secretaris Van der Hiele BPd-TM vijanden heeft in Veere geniet vertrouwen H f˧pB| J. P. Ventevogel op kerkelijk en bestuurlijk gebied actief Tandarts Van der Lee had veel functies Transportondernemer H. Boot kreeg 'goud' RIDDER ORANJE NASSAU 'LOFFELIJKE INITIATIEVEN ALS HOOFD MIJNENSTATION' PZC/ onderscheidingen 17 ZATERDAG 28 APRIL 1979 MIDDELBURG - De wethouder van openbare werken van de gemeente Middelburg, de heer W. P. J. Baars, werd vrijdagmor gen benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De plech tigheid werd gehouden in de kantine van het kantoor gemeente werken te Middelburg, waar burgemeester drs P. A. Wolters de heer Baars, in tegenwoordigheid van de overige wethouders en een groot aantal raadsleden, mevrouw Baars en andere gemeen telijke functionarissen, deze hoge onderscheiding opspelde. Commissaris van de kongin Boertien feliciteert burgemeester S. Francke Burgemeester Wolters speldt loethouder Baars de versierselen op. behorend bij de onderscheiding „Het is niet niks," aldus burgemeester Wolters in zijn toespraak, waar hij te rugblikte op de lange loopbaan van de heer Baars, eerst als raadslid en sinds 1962 als wethouder. Hij noemde de functie van wethouder van openbare werken een ..zeer belangrijke." vooral in een stad als Middelburg, die een gro te „nationale en internationale faam" geniet door zijn rijke historie. „Het is een voorrecht in Middelburg te mogen werken, bovenal als men gegeven is een belangrijke rol te vervullen ln het her stel van een stad die in de oorlogsjaren zoveel geleden heeft." zo schetste de burgemeester het werk van de heer Baars, die met name belast was voor het herstel van de Middelburgse bin nenstad met zijn monumenten. Een er kenning voor zijn vele werk is de heer Baars ten deel gevallen toen Middel burg werd gekozen tot monumen- tenstad in 1975. Maar ook de stadsver nieuwing behoorde tot de werkzaam heden van de wethouder, die daarbij nogeens een „pioniersrol" kreeg toebe deeld. zo meende de heer Wolters. Daarnaast vervulde de heer Baars ver schillende functies, met name in de kring van de christelijke ondernemers en bekleedde hij tevens functies als be- INBRAAK IN BANDENHANDEL VLISSINGEN - Bij een inbraak in eer bandenhandel aan de Edisonweg U Vlissingen, in de nacht van donderdag op vrijdag, is voor ongeveer j"2400. aan gereedschap en autobanden gesto len. De inbrekeris) kwamiem binner via een kapotgeslagen ruitje. AXEL - De Axelse tandarts A. H. van der Lee is ridder in de orde van Oranje- Nassau geworden. Burgemeester A. de Kam van Axel speldde hem vrijdag morgen tijdens een bijeenkomst in de raadszaal van het stadhuis de bijbeho rende versierselen op. De heer Van der Lee is ruim veertig jaar tandarts m Axel. In 1938 werd hij tan darts en kwam na zijn militaire dienst naar Axel. Naast zijn praktijk bekleed de hij vele functies in het openbare le ven. Dertien jaar lang was hij lid van de gemeenteraad. Twee ambtsperiodes was hy wethouder. Verder was hij onder meer penningmeester van de ten nisvereniging, bestuurslid van enkele herdenkingscomité's en van de stich ting Zwembad en van de Zeeuwse Volk- stuurslid van de Kamer van Koophan del en is hij hoofdingeland van het Wa terschap Walcheren. Wethouder Baars omschreef zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau „als een bij zondere verrassing Hij zei zijn taak als gemeentebe stuurder te hebben kunnen doen. om dat „het enthousiasme altijd aanwezig was," maar meende toch dat de er kenning die hem nu ten deel was geval len, voornamelijk te danken is aan „de teamgeest" van de ambtenaren van de gemeentelijke dienst, de leden van de raad en de functionarissen van ge meentewerken. waarvoor, zo zei hij, „bijzondere waardering heeft." Ridder oranje nassau VEERE - Bij zijn benoeming tót Riddet in de Orde van Oranje Nassau vrij dagmorgen op het stadhuis van Veere, wees burgemeester A. Hack op de „uit stekende staat van dienst" van de zo juist onderscheiden gemeentesecreta ris, de heer L. van der Hiele. De ge meentesecretaris, aldus burgemeester Hack, „geniet groot vertrouwen en verricht zijn taak op een bijzonder goede wijze. Daarbij is hij ook een so ciaal voelend mens. die naast zijn werkzaamheden voor de gemeente ook tal van functies bekleed in het sociaal en culturele vlak.. De heer Van der Hiele is sinds 1946 ge meentesecretaris van Veere „oude stijl" en sinds 1966 gemeentesecretaris suniversiteit. Voorts was hij voorzitter van het kleuteronderwijs, in welke fünctie hij de bouw van de kleuter school 'Roodkapje' realiseerde „De gemeenschap heeft u leren kennen als een bijzondere actieveling". zei bur gemeester De Kam. Hy memoreerde de grote betekenis die de heer Van der Lee voor Axel heeft gehad Ook wethouder M. L. M. IJsebaert liet zich in lovende bewoordingen uit. „U hebt uw sporen verdiend. We hebben u leren kennen als een goed bestuurder. In onze samen werking hebben we nooit moeilijkhe den gehad". Tot slot van de bijeen komst sprak de heer Van der Lee een kort dankwoord uit, waarin hij opmerk te zyn werkzaamheden altijd met ple zier te hebben gedaan. „En dat doe je niet voor een beloning". „nieuwe stijl." zoals de burgemeester het noemde. Verder zit de heer Van der Hiele in het bestuur van de Stichting Maatschappelijk Werk en Gezinszorg, consul van de ANWB en de Koninklijke Nederlandse Schaatsrijdersbond en is verder nauw betrokken bij de Neder lands hervormde kerk, waar hij onder meer als kerkvoogd heeft gefungeerd van 1952 tot 1956 en sindsdien als ouderling. Ook was de heer Van der Hiele sinds 1966 actief als secretaris van het Burgelijk Armbestuur (1946- 1957» en in tal van andere functies De plech tigheid tot zijn benoeming als Ridder m de Orde van Oranje Nassau, werd onder NIEUWDORP - Burgemeester G. C. G. van den Heuvel van Borsele overhan digde vrijdagmorgen de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau aan de heer H. Boot te Nieuwdorp. „Deze onderscheiding vormt een waardige onderscheiding voor de door de heer Boot aan de ge meenschap van Nieuwdorp bewezen diensten", aldus de Burgemeester in zijn toespraak. Mevrouw Boot speldde de medaille bij haar man op. De heer Boot is de eigenaar van het transport bedrijf Boot en Buteyn uit Nieuwdorp. „Hij heeft dit bedrijf weten op te bou wen van een bodedienst tot een mo dern transportbedrijf met zo'n 30 werknemers. Bij de overname van de ze bodedienst van zijn vader in 1947 was er nog sprake van een eenmans bedrijf, dat vooral op Goes gericht was. Nu is het transportbedrijf pro vinciaal en zelfs landelijk van belang", zei de Burgemeester. In zijn hoedanigheid van transpor tondernemer was de heer Boot in de pe riode 1958-1964 lid van het toenmalige bestuur van de kring Noord- en Zuid- Beveland van de NOB-wegtransport. Op 8 januari 1964 werd hij voorzitter van de vakafdeling ongeregeld vervoer in Zeeland. Vanaf 1976 is de heer Boot voorzitter van de NOB Zeeland en heeft meer bijgewoond door de echtgenote van de heer Van der Hiele, zijn kinde ren, het personeel van de gemeentese cretarie, de beide wethouders en ver schillende raadsleden en andere geno digden. Gasgeyser gestolen uit huis Vlissingen VLISSINGEN - Uit een woning in de Beursstraat te Vlissingen is in de nacht van donderdag op vrijdag een gas- geyser ter waarde van 375,- gestolen. De woning was op woensdag 28 maart betrokken bij de felle brand. hierdooi ook znung in het landelijk hoofdbestuur van de NOB-weg- transport. Naast de functies die voort komen uit het ondernemerschap ver vult de heer Boot nog verschillende functies in het verenigingsleven van Nieuwdorp. Zo was hij vyf jaar leider van de plaatselijke zondagschool, lid van de dorpsraad en sinds 10 jaar voor zitter van de oranjevereniging Nieuwdorp. Namens de oranjevereniging gaf de heer W. Traas, een korte schets van en kele markante gebeurtenissen tijdens het lidmaatschap van de heer Boot. Te vens schonk hij uit naam van de vereni ging en de bewoners van Nieuwdorp de familie Boot een schaap met een lam metje. Dit geschenk houdt mede ver band met de terugkeer van de familie Boot naar Nieuwdorp, na een verblijf van enkele jaren in Lewedorp. De heer Boot zei in zijn dankwoord dat het in eerste instintie nooit de bedoe ling was geweest het bedrijf van zijn va der over te nemen. „Toen dit toch ge beurde bleek altijd dat mijn werk te vens mijn hobby was. Daarnaast heb ik altijd de tijd genomen om ook op ander gebied actief te zijn voor de gemeen schap. Op die manier heb ik veel van mensen kunnen leren", aldus de heer Boot, die zeer dankbaar was voor de onderscheiding Middelburg kreeg koninklijk goud MIDDELBURG - Commissaris van de koningin dr. C. Boertien heeft vrij dagmorgen op het kantoor van de pro vinciale planologische dienst te Mid delburg in aanwezigheid van familie en het bijna voltallige personeel de beer L. Everaars. tot vorig jaar hoofd administratie PPD de gouden ereme daille in de Orde van Oranje Nassau opgespeld. In zijn toespraak ken schetste de commissaris de beer Ever- aars als een man „die in de staat, kerk en maatschappij veel verdiensten heeft gehad." De heer Everaars ging om gezondheids redenen in 1978 met vervroegd pen sioen. Hij werkte 44 jaar in dienst van de provincie Zeeland. De onderscheidene heeft zich daarnaast ingespannen voor de kerk en de christelijke vakbeweging (NCBO). Sinds 1952 is de heer Everaars lid van het georganiseerd overleg en heeft zich gespecialiseerd in de pro blematiek van de ziektekostenregeling. Dr Boertien prees in zijn toespraak de „toewijding en plichtsgetrouwheid" van de heer Everaars. Hy noemde hem „een man met een grote geestkracht" Namens de PPD richtte directeur ir. R M. Th Adriaansens een gelukwens tot de heer Everaars. A. B. Nieuwenhuijse veelzijdig actief MIDDELBURG - De oud-directeur van de GrifTioenschool voor christelijk MAVO te Middelburg, de heer A. B. Nieuwenhuijse is vrijdag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau voor zowel zijn langdurige loopbaan bij het onderwijs als voor zijn vele ac tiviteiten op maatschappelijk, poli tiek en kerkelijk terrein. Burgemees ter drs P. A. Wolters, die de heer Nieuwenhuijse. de koninklijke onder scheiding opspelde, citeerde in het kort de loopbaan van de oudddirec- teur, die in 1932 in Tiel bij het onder wijs kwam en in februari 1977 als di recteur van de christelijke MAVO met pensioen ging. „Een lange loopbaan." aldus bur gemeester Wolters. waarbij de heer Nieuwenhuijse onderwijzer is geweest in een groot aantal plaatsen, voordat hij ln 1955 als onderwijzer van de chris telijke burgerschool voor ULO naar Middelburg kwam en vyf jaar later als hoofd van die school benoemd werd. In 1968 werd hij benoemd tot directeur van de Griffioenschool. Tevens was de heer Nieuwenhuijse actief in een zeer groot aantal functies, onder meer als tweede-voorzitter van de vereniging voor christelijk MAVO in Nederland, lid van het dagelijks bestuur Nederlands Protestant Christelijke Schoolraad, lid bestuur Stichting Lomscholen in Zee land en daarvoor als lid statenkring van de CHU en enkele jaren als ouderling kerkvoogd KOUDEKERKE - Burgemeester S. Francke van Valkenisse is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Na ssau. De heer Francke ontving de ko ninklijke onderscheiding vrijdagmor gen uit handen van de commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. In een korte toespraak ken schetste de commissaris de heer Francke als een zeer hard werkend man, die naast het burgemeestersamt talrijke functies heeft bekleed en nog bekleedt. De heer Boertien: „De lijst van activi teiten is indrukwekkend. Bovendien wordt u gezien als een man. die geen vijanden heeft. We hebben naarstig ge speurd. maar we hebben er geen gevon den". In een globaal overzicht gaf de commissaris van de koningin aan. hoe de loopbaan van burgemeester Franc ke er uitziet. De heer Francke werd op 16 april 1921 in Oostkapelle geboren Hij ging op achttienjarige leeftijd als volontair werken op de gemeentesecre tarie van Amemuiden en was vervol gens actief in Schoondijke en in Sint Laurens. In 1952 werd de heer Francke burgemeester van Kerkwerve en na de herindeling van Middenschouwen. Vanaf 1973 is hij burgemeester van Val kenisse. Hij heeft talrijke nevenfunc ties, onder meer ln gemeenschappelijke regelingen en in het bestuur van „Vre derust". Burgemeester Francke gaf vrijdag in een dankwoord blijk van grote vreugde en verrasrring over de onderscheiding. Hij betrok daarbij de mensen, met wie hij heeft samengewerkt. Wethouder K. Wouters van Valkenisse was de eerste die de heer Francke na mens de gemeente gelukwenste. „U bent geen luxe paar. maar een werk paard. U hebt de onderscheiding ver diend". zei de heer Wouters. Burgemeester drs Th. J. Wester hout speldt de versierselen bij het ridder schap op bij de heer Ventevogel Hijsblokken gestolen in Sas van Gent SAS VAN GENT - Bij de firma 'Houte- pen' op het kanaaleiland te Sas van Gent zijn. naar vrijdagmorgen werd ontdekt, twee hijsblokken gestolen. Het gaat omeen dubbeldraads en een roestbruin enkeldraads hysblok, waar van de gezamenlijke waarde geschat wordt op 4.000.De blokken lagen op de weg langs het werkterrein. DeRijk- spolitie heeft de zaak nn«? In onderzoek. Burgemeester De Kam speldt de onderscheiding bij de heer Van der Lee op. VLISSINGEN - De heer J. P. Ventevo gel, federatiebelastingconsulent te Vlissingen werd vrijdag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Drs. Th.J. Westerhout burgemeester van Vlissingen, speldde hem de ver sierselen behorend bij het Ridder schap op. De heer Ventevogel, geboren in Vlissin gen in 1912 viert dit jaar zijn 40-jarig VLISSINGEN' - Tijdens een bijzon dere ceremonie op hpt terrein van de marinekazerne in Vlissingen is de heer M. Juursema. luitenant ter zee van speciale diensten bd vrijdag be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. De onderscheiding werd uitgereikt door kapitein ter zee J. G. Kern kamp, de commandant van de Vlis- singse marinekazerne.Vóór tot de uitreiking werd overgegaan werd een ceremonie gehouden ter gele genheid van de verjaardag van ko ningin Juliana. In een toespraak duidde kapitein ter zee Kernkamp op de hechte banden, die er zijn tus sen het vorstenhuis en de koninklij ke marine De heer Kernkamp maakte in een toespraak tot de heer Juursema duidelyk, dat die zich heeft doen kennen als een officier met bijzonde re plichtsbetrachting en een groot verantwoordelijkheidgevoel. „Als hoofd van het mijnendienststation hebt u een groot aantal loffelijke ini tiatieven aan de dag gelegd, die niet zelden hebben bijgedragen tot ver- beteringin de bedrijfsvoering", zei de heer Kernkamp. De commandant van de kazerne herinnerde eraan, dat de kleine duik en demonteerploeg. die onder leiding van de heer Juursema werkte, her haaldelijk voor gunstige publiciteit zorgde door het onschadelijk maken van explosieven. Een belangrijke be rging was die van de grote hoeveel heid uit de tweede wereldoorlog af komstige munitie uit het Veerse Meer aan het eind van 1976 en ln het begin van 1977. De heer Kernkamp wees er verder op. dat de heer Juursema een van de initiatiefne mers en één van de naaste medewer kers is van een werkgroep, die op provinciaal niveau regels opsteltom het toenemend aantal duikongeval- len in Zeeland een halt toe te roepen. De heer Juursema is in maart van dit jaar eervol ontslag uit de dienst ver leend. zaken-jubileum. Burgemeester Wes terhout memoreerde in zijn toespraak vooral al het kerkelijke en bestuurlijke werk dat de heet Ventevogel naast zijn loopbaan heeft verricht. Vooral het pro testants-christelijke onderwijs heeft zijn aandacht. Zo is hij onder meer lid van de raad van beheer van de be stuursraad voor protestants-christelijk onderwijs en lid van het dagelyks be stuur van de Unie School en Evan- gelle.Ook op kerkelijk gebied Is hij ac tief. Hij heeft zitting in het college van kerk voogden van de hervormde gemeente op stedelijk en provinciaal niveau. Daarnaast was de heer Ventevogel on der meer van 1945 tot 1956 lid van de gemeenteraad van Vlissingen en is sinds 1967 hoofdingeland van het Wa terschap Walcheren. Namens de Vlis- singse gemeenschap sprak burgemees ter Westerhout zijn dank uit voor al het werk dat de heer Ventevogel voor de gemeenschap heeft verricht. „De heer Ventevogel initieerde en stimuleerde vele zaken.We moeten een onderschei ding van de Koningin zien als een uit drukking van dankbaarheid - ook aan mevrouw J. Ventevogel-Haverhoek, die hem in het gezin met drie kinderen vanwege zijn werkzaamheden vaak moest missen." Hierna ontving de heer Ventevogel, die erg verrast was met de ze onderscheiding, de bijbehorende versierselen Burgemeester Hack wenst de heer van der Hiele geluk. VEERTIG JAAR WERKZAAM IN AXEL VAN BODEDIENST TOT EEN MODERN TRA NS POR TBED RIJF RIDDER IN ORDE VA N OR A NJE-NA SS AU L. Everaars te

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 17