Gemeenten in problemen door Europese verkiezing NAVO vindt nieuwe middelen noodzakelijk GEEF ZUIDMOLUKKERS EIGEN STA A T IN IJSSELMEERPOLDER Stemmentrekker in Wales TELRUIMTE MOEILIJK TE VINDEN Collega's betalen salaris onderwijzer EIND DIT JAAR BESLISSINGEN Dr. Van Putten op congres Democratie '79: ZATERDAG 28 APRIL 1979 PZC/ binnen-buitenland 13 DEN HAAG (ANP) - In een aantal grote gemeenten in ons land zijn problemen gerezen bij het vinden van een geschikte plaats voor het opslaan en tellen van de stemmen, die op 7 juni worden uitgebracht bij de eerste Europese verkiezingen. In Nederland wordt, evenals in Denemarken, Engeland en Ierland, op donderdag gestemd, in de andere landen van de gemeenschap pas op maandag. Omdat de tellingen pas kunnen plaatsvinden als in alle landen de stemlokalen gesloten zijn moeten de stembussen in Nederland drie dagen (tot maandagmorgen) opgeslagen worden. Hel stembureau in Utrecht kampt met proces-verbaal, waarin deze uitslag of- Onderdruk van andere EEG-landen. gigantische problemen" bij het vinden ficieel wordt vastgesteld, pas maan- vooral Frankrijk, heeft Nederland vori- ran een geschikte opslag- en telrulmte dagmorgen publiceren. ge week besloten dat de stemmen pas roor de 139 bussen. (In Maastricht. Leeuwarden. Nijmegen en Gronmgen dubt men nog over een geschikte plaats De gemeente Enschede slaat de bussen op in de kluis van het stadhuis m telt de stemmen in de garage van openbare werken, In Arnhem worden de bussen vermoedelijk naar het poli tiebureau gebracht, de tellingen vinden dan plaats in de Rijnhal.) in Rotterdam (Ahoyhallen) en Den Haag (Houtrusthallen) hebben de ge meenten al een oplossing gevonden, lit de stemlokalen worden de verze ilde stembussen naar genoemde plaatsen gebracht, waar ze bewaakt worden opgeslagen en. zoals het er nu uitziet, de maandagmorgen II juni f tien uur geteld kunnen worden. In Amsterdam is de gemeente bezig ton en ander in dc RAI plaats te laten vinden. In Eindhoven is men verbolgen over de huidige regeling. Het hoofd van het itembureau, A Ganseboom. vraagt ach af waarom de stemmen niet op donderdag geteld kunnen worden en de uitkomst van de tellingen geheim ge houden Op maandag zouden dan de totale tellingen plaats kunnen vinden. Dat bespaart naar zijn mening veel moeite Voorlopig heeft de gemeente Eindhoven nog geen plaats gevonden, goot genoeg om de telling te houden. De stembussen worden opgeslagen m het gemeentehuis. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) bevestigt dat het zoe ten naar een geschikte opslagplaats de stembussen problemen geeft. Volgens de VNG is de voorgenomen wetswijziging, die nu bij de Raad vn State ligt en half mei in de tweede ka mer komt, te kort voor de verkiezingen bekend gemaakt. Nederland heeft, volgens de VNG, te lang geprobeerd op internationaal niveau onder die wijzi- [ing uit te komen. Aanvankelijk wilde men in Nederland donderdagavond beginnen met de vaststelling van de uitslag per stem lokaal. de uitslag geheim houden en het Onderzoek optreden Utrechtse politie bij demonstratie UTRECHT (ANP) - Het college van burgemeester en wethouders van Utrecht en hoofdcommissaris C. S. van Doesburg willen dat de rijksrecherche een onderzoek instelt naar het politie optreden afgelopen dinsdag tegen de monstranten van de Echte Nederland se Fietsersbond (ENFB). een demonstratie voor een betere bereikbaarheid van het Utrechtse cen traal station werden rake klappen uit gedeeld en kreeg één van de demon stranten dooreen vuistslag van éen van de politie-agenten een gebroken neusbeen Volgens de ENFB werd de politie handtastelijk zonder dat daar enige aanleiding toe was, maar volgens de agenten zouden de ENFB-ers zich heftig tegen hun aanhouding hebben verzet. Onderzoek naar beleid Schoevers-directeur ARNHEM - De hoofddirectie van Schoevers-instituten in Nederland heeft beslist dat een onderzoek moet worden ingekteld naar het beleid dat de directie van de Arnhemse vestiging de afgelopen jaren heeft gevoerd. In 'erhand hiermee is de huidige direc teur M. M. Eberson, overigens op eigen verzoek, met verlof gestuurd. Dit werd in ,de nacht van donderdag op vrijdag bekendgemaakt na de vergade ring die de actievoerende docenten van Schoevers in Arnhem hadden belegd in aanw.ezlgheid van hoofddirecteur J. C. Bakhuijs. Laatstgenoemde deelde voorts mee dat de leerkrachten bij Schoevers m Arnhem niet bang hoeven te zjjn voor gedwongen ontslagen. Alle docenten zijn inmiddels ingedeeld voor het komende cursusjaar De verantwoordelijkheden van de di rectie worden, tijdens de afwezigheid van Eberson. waargenomen door een an de hoofddirectie uit Den Haag twee dagen per week in Arnhem aanwezig zal zijn. De hoofddirectie is niet, van plan om Eberson die op dit moment binnen Schoevers Arnhem geen bevoegdheden meer heeft met een ontslag te confronteren. Volgens de do centen stuit dit bij de hoofddirectie op materiële, juridische en humane be zwaren Het merendeel van de docenten die aan de actie van afgelopen maandag heb ben deelgenomen vinden de basis die de hoofddirectie donderdagavond heeft gegeven voldoende om verder te wer ken. ARNHEM - Sjaak Jansen uit Am- hem. onderwijzer aan dc Sint An- na-school. hoeft na afloop van dit schooljaar niet in de ine. Ook in hei nieuwe schoolseizoen kan hij voor dc klas blijven staan, dankzij het resultaat van een actie van docen ten en studenten van de katholieke pedagogische academie in Arn hem. Zij brachten zijn jaarsalaris van f42.000. inclusief sociale pre mies bijeen. De 'toekomst voor Sjaak Jansen zag er tot voor kort somber uit. Een jaar geleden kwam hij als invaller op de Sint Anna-school. Door de daling van het aantal leerlingen zou er het volgende seizoen geen plaats meer voor hem zijn. Drs. Theo van Amerongen, als ca techeet aan de pedagogische aca demie verbonden, nam het ini tiatief tol deze actie, die ertoe leid de dat bijna alle docenten een deel van hun salaris afstonden Van Amerongen vindt dat de solidari teit van opleidingsinstituten niet ophoudt bij het voorbereiden van studenten op hun baan in het on derwijs. ..Wanneer ze geen werk .kunnen krijgen vraag je je toch af waarvoor je ze opleidt", aldus Van Amerongen Sjaak Jansen 'profiteert weliswaar direct van deze eenmalige actie, maar de docenten van de academie hopen dat het onderwijsbeleid van de overheid mede hierdoor meer aandacht zal schenken aan het scheppen van banen in het lager onderwijs. Onder andere de ruim 40 buiten landse leerlingen kunnen nu. doordat Sjaak Jansen mag blijven, de extra onderwijskundige bege leiding krijgen die noodzakelijk wordt geacht maandag geteld zullen worden. Als het parlement er zijn goedkeuring aan hecht, betekent dat dat de kosten van de verkiezingen, voorlopig geraamd op zestien miljoen gulden, met ten hoogste vier miljoen gulden verhoogd worden De gang van zaken rond het stemmen is nu zo dat donderdagavond, na het slui ten van de stembureaus, onder meer zal worden vastgesteld hoeveel kiesgerechtigden hun stem hebben uitgebracht. Daarna worden de stem bussen verzegeld, tot maandagmorgen opgeslagen, waarna om tien uur het tellen kan beginnen. LAC BOOS OVER BRIEF TV-CURSUS INDONESISCH DEN HAAG (ANP) - Het Landelijk Comité Zuid-.VIoIukken (LAC) vindt dat de stafafdeling bij het ministerie van buitenlandse zaken die het beleid ten aanzien van Molukkers coördi neert 'om moeilijkheden vraagt.' en 'als een olifant door de porceleinkast rent'. Het LAC zegt dit naar aanleiding van een brief, die volgens bestuurslid Paul Bakker het hoofd van de afdeling bij binnenlandse zaken. drs. H A. Moi- leman. naar ruim vijftig Nederlandse gemeenten heeft gestuurd In de brief vraagt Molleman de gemeente om Zuidmolukse ingezetenen te attende ren op een Teleac-cursus Indonesisch voor beginners, die Teleac gepland heeft voor het seizoen 1082-1983. De cursus zal volgens Bakker waar schijnlijk slaan op het Bahasa-Indone- sia. de officiële Indonesische voertaal. Deze taal wordt echter niet gesproken door de Molukkers: zaj bedienen zich van het Ambons-Maleis, aldus Bakker De Zuidmolukse welzijnswerker Ruud Metekohy. noemt het verzoek van Mol leman 'onzorgvuldig en arrogant' Je gaat toch ook niet, ais er een cursus Hebreeuws wordt gegeven, alle arabie ren erop attenderen dat zij nu de taal van hun vijand kunnen gaan leren. Uit de brief van Molleman proefje toch de gedachte van: koers nou maar aan op Indonesië, want daar ligt je toekomst aldus Metekohy Volgens Teleac staat de inhoud van de cursus nog niet vast. „Wij zijn op het ogenblik aan het peilen of er belang stelling voor bestaat onder de Neder landse bevolking'. aldus een woordvoerder. „Mocht dat zo blijken te zijn, dan gaan we de inhoud bepalen. Het is ons plan om dan ook contact op te nemen met Molukse organisaties. Voorlopig hebben we de cursus aange kondigd als Indonesisch voor begin ners en hebben we zorgvuldig verme den om te praten over Bahasa Indone sia of Maleis of wat dan ook Met een microfoon in de ene en de vlag van Wales in de andere hand begon Glyn James. Welsh Nationalist kan didaat voor Rhondda. aan zijn verkiezingstoemee. in gezelschap van een vervaarlijke rode draak Het ruim tioee meter hoge en drie meter lange monster, compleet mei heen-en-weer schietende tong en rookbommen voor extra-hete adem, versiert de vrachtauto die James ge bruikt voor zijn verkiezingscampagne. Volgens James nam het vervaardigen van de draak, zes maanden m beslag. De gebruikte materialen lopen, uiteen van da mes-ondergoed tot gelast staal. DEN HAAG (ANP) - De algemene erkenning van de noodzaak van nieuwe midde len om de stabiliteit in Europa in stand te houden, loopt niet vooruit op de conclusie die een speciale werkgroep van de NAVO waarschijnlijk komende herfst zal uitbrengen over de wapenbeheersingsaspecten van tactische kern wapens. Dit heeft de minister van defeensie, Willem Scholten, vrijdagochtend na terugkeer van een bijeenkomst van de zogenaamde 'nuclear planning group' (NPG) van de NAVO verklaard. Mr Schol ten legde er sterk de nadruk op dat de NPG geen beslissingen heeft ge nomen over het moderniseren van be staande, of invoering van nieuwe, tacti sche kernwapens om de dreiging van de Russische SS-20-raket in de 'backfire - bommenwerper het hoofd te bieden Vorig jaar is een speciale werkgroep opgericht om deze modernisering te be studeren. Als gevolg van een Neder lands voorstel van eind vorig jaar is te vens een wapenbeheersingsstu- diegroep gevormd Het initiatief om bij hel gehele probleem van de tactische kernwapens ook wapenbeheersingsas pecten te bestuderen, kreeg 'brede in stemming'. aldus minister Scholten. die zich bijzonder gelukkig toonde met deze aanpak langs twee verschillende kanalen. Beslissingen DEN HAAG A NP) - De regering streefl ernaar de huurprijzen wet woonruimten) de wet op de huurcommissies op I juli in werking te laten treden. Tevens zal dan een algemene maatregel van bestuur.'die de uitwerking vormt van de nieuwe w etgeving op het gebied van de huurprijzen en woonruimte, van kracht w orden, aldus vrijdag het ministerie van volkshuisvesting. Het parlement heeft aan deze maatregel onlangs zijn goedkeuring gegeven. Dc bestaande huurwet zal bi) de invoering van de nieuwe huurwetten ten aanzien van de woonruimte buiten werking worden gesteld. Enkele andere wetten, zoals de wet jaarlijkse huurverhoging en de wet huurprijsontwikkeling woonruimte, zullen worden ingetrokken De twee nieuwe wetten geven regels over het vast stellen en wijzigen van huurprijzen van woonruimte in het gehele land Het onder scheid tussen zgn geliberaliseerde en niet-gellberaliseerde gebieden behoort dan tot het verleden. In de wetten staan ook voorschriften voor het oplossen van geschillen over huurprijzen. In dit verband zullen de nieuwe huurcommissies. die de bestaande huuradviescommissie gaan opvolgen, een belangrijke rol gaan spelen Het nu gepubliceerde besluit geeft de criteria aan op grond waarvan de huurcommissies straks de kwaliteit van de woonruimte en de redelijkheid van de huurprijzen en wijzigingen daarvan moeten beoordelen Huurders en verhuurders kunnen zich naar die criteria richten bij het doen van voorstellen tot wijziging van de huurprijs. Zij mogen er echter ook in onderling overleg van afwijken. Worden zij het evenwel niet eens en leggen zijhun geschil voor aan de huurcommissie. dan zal deze in ieder geval de criteria dié in het besluit worden genoemd toepassen. Deze criteria zijn voor de meeste woningen terug te vinden in het zogenaamde woningwaarderingsstelscl en het huuraan- passingenschema, dal al sinds 1976 voor bepaalde woningen wordt toegepast Het besluit huurprijzen woonruimte geeft ook richtlijnen voor de beoordeling van de huurprijzen van niet-zelfstandige woonruimte, zoals kamers. Tenslotte geeft het besluit regels voor het vaststellen van de huurprijs na ingrij pende woningverbetering, voorzover het rijk daarvoor subsidie heeft verstrekt of van gemeentewege een aanschrijving heeft plaatsgevonden. Voordat de verbeteringswerkzaamheden van start gaan bepaalt de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordering de nieuwe huurprijs, die wordt bere kend door bij de oude huurprijs een bedrag op te tellen van 2.5 procent van de geraamde kosten. De nieuwe huurprijs mag echter nooit hoger uitkomen dan de huurprijs, die bij toepassing van het woningwaarderingsstelscl - gezien de kwa liteit van de woning na verbetering- ten hoogste redelijk is. aldus het ministerie. 'Het streven is erop gericht de moge lijkheid te hebben om tegen het einde van het jaar beslissingen te nemen'. Maar de minister waagde zich niet aan een voorspelling of dit inderdaad het geval zal zijn. Vast dienstverband vrouwelijke artsen Kruisverenigingen (Van onze redactie volksgezondheid) DEN HAAG - De Nationale Kruisver eniging wil de part-time dienstver banden van getrouwde vrouwelijke artsen die op consultatiebureaus wer ken omzetten in vaste aanstellingen. De vereniging komt daarmee tegemoet aan een streven van de vrouwelijke artsen zelf. die ongeveer een derde deel van alle consultatiebureau-zittingen leiden. De Nationale Kruisvereniging is van mening dat het verlangen van de vrouwen naar vaste dienstverbanden, vanuit het oogpunt van rechtspositie, gerechtvaardigd is en zoekt nu wegen om die vaste dienstverbanden te reali seren. In eerste instantie moet dat via besprekingen met de Landelijke Ver eniging van Artsen in Dienstverband (LAD) en binnen het overleg inzake ar beidsvoorwaarden gebeuren. Tegelijkertijd gaat de Nationale Kruisvereniging op zoek naar finan cieringsbronnen. omdat het omzetten van de part-time contracten in vaste dienstverbanden een kostenstijging van naar schatting 50 procent zal bete kenen- Dc 'meest geëigende middelen' om een antwoord te geven op de SS-20 en de backfire zijn wellicht een nieuwe versie van de Amerikaanse 'pershing'-raket met grotere draagwijdte» en de zgn. Cruise -raket, die vanaf schepen en vliegtuigen en lanceerplaatsen op het land kan worden afgevuurd. 'Maar een eventuele modernisering mag niet be tekenen dat het aantal .kemladlngen ln Europa toeneemt', aldus minister Scholten. 'Dit past In het beleid van het Nederlandse kabinet, dat is gericht op het terugdringen van de rol van de kernwapens in de gemeenschappelijke defensie' De NPG bestaat uit vier permanente leden - de Verenigde Staten. West- Duitsland. Engeland en Italië - en ze ven roulerende, waarvan thans Neder land, Canada. Noorwegen en Turkije lid zijn en Griekenland. Denemarken en België niet. (Portugal, IJsland en Luxemburg zijn nooit bij het NPG- overleg betrokken geweest. Frankrijk maakt geen deel uit van het geïnteg reerde militaire apparaat van de NA VO). Juist omdat er sprake Is van roulerend lidmaatschap, kon geen formeel besluit over uitbreiding van de groep worden genomen. Maar het Nederlandse voor stel kreeg dermate brede steun dat het in feite alleen nog niet formeel aan vaard is. Neutronenbom Het neutronenwapen is nog niet aan de orde geweest, aldus minister Scholten. Maar de opmerkingen van de woordvoerder van het Witte Huis over hetN-wapen - naar aanleiding van be richten over het opstellen van een nieuwe Russische raket, de SS-2I, in Oost-Duitsland - waren voor de Neder landse bewindsman aanleiding zijn Amerikaanse collega Harold Brown om opheldering te vragen. 'Brown heeft mij meegedeeld dat deze opmer kingen geen wijzigingen Inhielden van het standpunt zoals president Carter dat vorig jaar heeft uiteengezet.' (Car ter stelde toen een besluit over het in produktie nemen van het N-wapen af hankelijk van Russische tegenpresta ties). Dc bevelhebber van dc NAVO- iuchtlandingstroepen in het gebied van ie Middellandse Zee. de Amerikaanse admiraal William Callaghan en zijn trouw zijn het afgelopen weekeind in Napels beroofd Toen zij bij hun woning op hun auto Honden te wachten, verschenen dne gewapende en gemaskerde mannen die mevrouw Callaghan van haar juwelen ontdeden en dc admiraal tegen een muur duwden, alvorens te verdwijnen, aldus de lezing van de politic UTRECHT- Geef de Zuidmolukkers in Nederland een eigen stuk grond waar op zij. met Nederlandse financiële steun, hun eigen Zuidmolukse samen leving, overeenkomstig hun eigen re gels en wensen, kunnen inrichten en van waaruit zij eventueel ook zoiets als een eigen buitenlandse politiek kunnen voeren. Op die manier zou mis schien een stuk creativiteit kunnen vrijkomen waarmee zowel hun als ons welzijn zijn gediend. Dit voorstel deed dr J. van Putten, lec tor ln de politicologie aan de Vrije Uni versiteit en voorzitter van de werk groep die het oongres Democratie '79 heeft georganiseerd, vrijdag tijdens de opening van dit congres in het Utrecht se Muziekcentrum Als plaats voor een dergelijke Zuidmolukse staat noemde hij een deel van de IJsselmeerpolders. „We maken immers nog altijd nieuw land, meerdan we zelf eigenlijk nodig hebben Van Putten stelde dat door de jaren heen te weinig is ingezien hoe sterk de .tegenstelling is tussen de Nederlandse en de Zuidmolukse identiteit „Ik durf dc stelling aan dat naarmate de Zuidmolukkers en hun kinderen in ons land minder zichzelf konden zijn, zij zich minder op hun gemak gingen voe len in de Nederlandse samenleving, en dat de zgn Molukse criminaliteit daar uit voor een groot deel verklaarbaar is" Schade Van Putten vroeg zich af welke schade dc Nederlandse samenleving zou heb ben geleden indien de Zuidmolukkers zich na aankomst op het Nederlandse grondgebied overeenkomstig hun ei gen identiteit en hun eigen wensen verder hadden kunnen ontwikkelen. Hij hield de ongeveer duizend con gresgangers voor dat in Nederland een democratische traditie ontbreekt. „Weliswaar bestaat sinds 1848 een par lementaire democratie, maar dit soort democratie betekent wèl dat we ons in zekere zin moeten behelpen, namelijk met parlementariërs, met, volksverte genwoordigers Die kunnen wij kiezen veel andere rechten om als burgers onze gemeenschappelijke zaken gezagheb bend te regelen hebben we met Wij kennen niet het volksinitiatief, er. evenmin het referendum ..Bovendien is onze parlementaire de mocratie - die onder meer met de leus .gelijkheid" op de toenmalige Oraryes werd bevochten - ontstaan in een sa menleving die bol stond van de onge lijkheid Aanvankelijk hadden alleen de rijken en geletterden stemrecht, de gewone mensen hadden niets in te brengen Pas ln 1917 kregen alle man nen en pas in 1922 alle vrouwen het kiesrecht" Tegenstellingen Volgens Van Putten levert de Neder landse democratie anno 1979 het vol gende beeld op: veel tegenstellingen, georganiseerd in een groot aantal poli tieke partijen, belangenorganisaties en actiegroepen die elkaar en de rege ring bestrijden, een regering die zich laat bijstaan door een toenemend aan tal anoniem werkende ambtenaren, en een parlement dat niet zoveel invloed heeft en permanent overbelast is. Het lijkt een strijd van allen tegen allen, in plaats van een poging bij elkaar te gaan zitten en te proberen gezamenlijk dc problemen op te lossen Een democratische traditie kun je de mensen niet aanpraten, die ontstaat door beoefening van de democratie Die beoefening wordt aldus Van Putten, bevorderd door de kleine schaal. De de centralisatie van het welzijnswerk is naar zijn mening een goed voorbeeld van een poging om de democratie beter te laten werken. Zyn er hier en daar in het openbaar be stuur dus tekenen die wijzen op schaal verkleining. in het bedrijfsleven is daarvan niets te merken. Integendeel, door middel van fusies worden bedrij ven. die dikwijls al erg groot zijn, sa mengevoegd tot nog grotere eenheden De afstand tussen de werknemers neemt toe. en zeker naarmate een be drijf meer vestigingen heeft kost het de leiding minder moeite een verdeel-en- heerspolitiek te voeren. Steeds minder werkgevers dirigeren steeds meer werknemers. Met welk recht? Aan welke normen ontleent iemand heden ten dage nog het morele recht als werkgever te fungeren?, aldus Van Putten Afschaffing van de werk gevers en invoering van werknemers zelfbestuur is volgens hem er democra tisch, en goed voor ons allen Dan pas worden beslissingen over het werk. over werktijd, over beloning enz, pas echt gemeenschappelijke beslissingen, een rele bijdrage tot sociaal en economisch welzijn, inlegenstelling tot de uithol ling van werk en welzijn die zich aller wegen voordoet De toestemming van het aantal moties in de tweede kamer, maar ook in tal van vergaderingen van provinciale staten, gemeenteraden, lijkt eerder een uiting van onzekerheid of zelfs onmacht dan een uitdrukking van werkelijke bestuurskracht. Het vraag recht heeft zijn betekenis als con trolemiddel op de uitvoerende macht vrijwel geheel verloren. De betekenis van de moties is afnemend en zal op dezelfde wijze verdwijnen als men voortgaat op de weg van de overmati ge toepassing. Dal zei burgemeester H. J. L. VonhoiT van Utrecht aan het begin van het con gres. Vonhoff signaleerde een te snelle door stroming van politieke ambtsdragers, waardoor naar zijn mening een. gebrek aan burgelijke of parlementaire erva ring ontstaat en een groeiend onver mogen om zicht te houden op de hoofd lijnen van het beleid „Het gemakkelijk aansprekend woord, de snelle belofte, het orte baansucces. de plezierige kwinkslag en de goedklinkende motie verdringen de gedegen wijze van be schouwen De democratie verlangt de mocraten. geen demagogen aldus Vonhoff Volgens hem is de echte democratie niet zozeer een technisch stelsel, maar het sheppen van \oorw aarden op al lerlei gebied om mensen tot maximale ontplooiing van hun denken en hande len in staat te stellen, „dat is niet al leen een zaak van overheden, maar evenzeer van talrijke particuliere in stanties'', aldus Vonhoff. Brandstichting in huis Jasperina de Jong: acht maanden AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft vrijdag de 18-jari- ge Henk O. uit Nijmegen wegens brandstichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan vier maanden voorwaarde lijk. De officier had negen maanden waarvan vijf voorwaardelijk geëist. O had in de nacht van 30 op 31 decem ber vorig jaar in gezelschap van een vriend tot twee maal toe brand gesticht in de tweede woning van Jasperina de Jong ln Eefde. Belden z(Jn pupillen van Nederlands Mettray. een intemaar na bij Nijmegen. Onder leiding van een groepsleider van het tehuis maakten z(j een nachtelijke tocht langs café's. waarbij stevig was gedronken Op zoek naar nog meer drank braken zij ln bij Jasperina de Jong, waar O een mislukte poging tot brandstichting deed Later ln de nacht keerde het tweetal naar de woning terug en pro beerde het opnieuw. Dit keer brandde de woning geheel uit. De Franse nationale vergadering heeft donderdag een wetsontwerp goedgekeurd dat moet voorkomen dat splijtstof wordt gestolen die kan dienen tot de aanmaak van kernwapens voor malafide doeletnden. Het wetsontwerp voorziet in bestrajjmg van dergelijk misbruik met maJdmaal 50 miljoen frank en 10 jaar gevangenis straf. Het ontwerp werd aangenomen met 279 tegen 0 stemmen. De socialisten c communisten onthielden zich vc stemming.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 13