Succesvolle bemiddeling bij Noorder Compagnie mogelijk Zeeuws Orkest op jubileumtoer SUBLIEME MOMENTEN BIJ B AKELS' KAMERORKEST Klonen: Glaswerken van Heesen in het ZKC Verbod op Bernhard- tekeningen Toonkunst 150jaar Ontslag van de acteurs is nog voorwaardelijk gecopieerde mensen op komst? Marokkaanse schrijver aangehouden AAD KOSTO: DE GEESTEN ZIJN RIJP PEN HAAG - „De geesten zijn rijp. Volgens mij moet er nu een korte en succesvolle bemiddeling mogelijk zijn. Te meer omdat beide partijen toch door willen gaan". Dat zegt Aad Kosto, Tweede- Kamerlid voor de PvdA, over de conflictsituatie bij toneelgroep De Noorder Compagnie. Kosto is samen met partijgenoot Wim Meijer in de zaak geinteresseerd omdat hij op verzoek „verkennen de" gesprekken heeft gevoerd met alle betrokkenen. Half december vorig jaar Ss een lang lo- lend meningsverschil tussen spelers en jestuur van de Noorder Compagnie tot uitbarsting gekomen Subsidies wer den ingetrokken en bij de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Drachten is een collectief ontslag aan gevraagd voor de 35 werknemers van de groep De Raad voor de Kunst Had een advies uitgebracht dat door het be stuur werd overgenomen Dit advies hield in dat de Noorder Compagnie zou worden opgeheven en dat er een ad hoe produktiebureau zou worden opgericht met een vaste bezetting aan technische en administratief personeel. „Werkelijk fataal" noemt de socialist Kosto dit plan. „Het zou echt het begin van het eindezijn voorde toneelactivi teiten in de noordelijke provincies. Dat hebben de statenleden in Gronin gen. Drenthe en Friesland kennelijk ook ingezien, want deze week is be kend geworden dat de subsidiegelden opnieuw beschikbaar komen. Drenthe verbindt er als voorwaarde aan dat de bemiddeling zal slagen". Behalve een kort geding heeft de Noorder Compagnie de laatste vier tu multueuze maanden al negen ver zoeningspogingen achter de rug. De ge sprekken die Kosto en Meijer op 11 april hebben gevoerd, hebben mis schien toch een gunstige uitwerking. Ze resulteerden in een brief aan beide par tijen waarin Kosto en Meijer zeiden dat er „bouwstoffen" waren aangetroffen voor een mogelijke oplossing. Zij noemden een bemiddelingspoging door een derde zinvol en wilden best sugges- Poldervaas', glas Willem Heesen uit de Landschapserie. MIDDELBURG - In het Zeeuws Kunstenaarscentrum te Middel burg (Molstraat-Spuistraat-kelder bibliotheek) is tot 11 mei de ten toonstelling 'Glas van de Oude Horn' te zien. In 'De oude Horn', vroeger in gebruik ais water gemaal in Acquoy, is de exposant Willem Heesen sinds vorig jaar met een kleine groep geestver wanten bezig de Nederlandse glaskunst 'van nieuwe impulsen te voorzien'; tegen eenvormigheid en vóór eenmaligheid. Heesen, wiens werk te zien is in - onder meer - musea in Amsterdam, Arnhem, Coburg, Corning, Dusseldorf, Frankfort. Hamburg, Leerdam. Londen, Luik. New York, Oslo, Rotterdam en Washington, ex poseert een groot aantal als 'land- schapsobjekten' aan te duiden gla swerken. Het ZKC is open van dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 1 2 en van 14 tot 17.30 uur, op zaterdagen van 9 tot 12.30 uur en van 14 tot 16 uur, op woensdag- en vrijdagavonden bovendien van 19 tot 21.30 uur. ties' doen over een aan te wijzen per soon. Weinig lol Kosto zegt: „Het gezelschap reageerde snel en bleek bereid aan een bemidde lingspoging mee te werken. Don derdag kreeg ik pas een brief van het bestuur. Men voelt wel voor een be middeling, maar wil eerst van ons we ten wat we dan aan bouwstoffen heb ben opgemerkt. Ja, hoor eens, dat klopt niet. Dat is een onjuiste benadering. Men moet zonder voorwaarden vooraf aan de tafel gaan zitten. Als wij nu weer gaan reageren, zijn we niet aan het verkennen maar aan het bemidde- lingswerk bezig". De hele affaire zint Kosto niet erg „Het is nogal ondoorzichtig geworden Er zijn daar dames en heren ruzie aan het maken. Voor de PvdA is er weinig lol aan te beleven. Overal zitten partijge noten, En intussen loopt de ontslagp rocedure bij de directeur van het GAB in Drachten rustig door" De inmenging van Kosto en Meijer als vertegenwoordigers van de PvdA heeft volgens hem nauwelijks gewicht in de schaal gelegd bij de prbvinclale staten. Ze hebben in de gaten gekregen dat hun eigen toneelgroep op het punt staat te verdwijnen en dat heeft ze wakker ge schud, aldus Kosto. Als iedereen min der op eigen ponteneur gaat staan zal een bemiddelaar („met bestuurlijke er varing") snel iets kunnen bereiken. „De SCHibUAM-m net Medelijn museum in Schiedam is vrijdagavond de strip- tentoonstelling 'Voor het leven gete kend?' geopend. Over de tentoon stelling is enig geharrewar ontstaan, omdat de organistoren de strip 'Les aventures de Prince Bernhard' van de Nederlandse striptekenaar Willem wilden' ophangen. Het Schiedamse gemeentebestuur hepft verbodèn deze strip m het mu seum tentoon te stellen. De Schiedam se wethouder van vorming en recreatie, de heer H. W Posthoorn, was volgens directeur Paalman van het museum bang dat door het exposeren van de strip een vervolging wegens majesteit schennis of pornografie zou volgen. Hy is het met de beslissing van het college eens: „Je krijgt er een hoop gedonder mee" De organisatoren hebben op de plaats van de strip een lijst opgehangen met de mededeling: 'Werk van Willem door b. en w. verboden, aldus de heer Post hoorn". B. en w. van Schiedam hebben volgens een van de organisatoren, Bram Uil. ook niet toegestaan, dat knipsels uit het weekblad De Nieuwe Linie, waarin de tekeningen gecen sureerd werden afgedrukt, ten toon werden gesteld. Martin Lodewijk, geestelijk vader van het beeldverhaal 'Agent 327' •heeft uit protest zijn strips van de tentoon stelling teruggetrokken. Volgens Bram Uil is de kans groot dat ook andere te kenaars him strips zullen terugtrekken AMSTERDAM - De Maatschappij tot bevordering der Toonkunst viert 25 en 26 mei in het Concertgebouw in Am sterdam haar 150-jarig bestaan. Dit gebedurt met een fecstconcert. een herdenkingssamenkomst en een 'mo biel concert.' Op de ontwikkeling van het Nederlandse muziekleven heeft 'Toonkunst' een stuwende invloed uit geoefend..In tal van plaatsen groeiden toonkunst-muziekscholen uit tot con servatoria. De maatschappij heeft er verder toe bijgedragen dat het mu ziekonderwijs z'n plaats kreeg op de lagere school. Toonkunst stichtte in 1930 de eerste leerstoel voor muziekwetenschap aan de rijksuniversiteit te Utrecht. De beoefening van koorzang is van het be gin af aan een der pijlers van het toon- kunstwerk geweest. In veel plaatsen werden afdelingen in het leven geroe pen. die over een toonkunstenaar be schikten. De maatschappij telt thans 55 afdelingen met een grote verscheiden heid van koren: van oratorium tot a cappella. In 1962 werd op instignatie van toon kunst een federatie van jongerenkoren opgericht met thans 35 koren. Op het feestconcert op 25 mei voert het Amsterdams Toonkunstkoor de 'Psalmen Trilogie' van Jurriaan An- driessen uit. Het Utrechts Toonkunst koor voert voor het eerst het 'Gloria' van Marius Monnikendam uit. Het Philharmonisch Toonkunstkoor Rot terdam brengt het 'Te Deum' van AI- phons Diepenbroek ten gehore terwijl het Amsterdams Philharmonisch Or kest voor de begeleiding zorgt. In het prgramma is de hedendaagse Nederlandse muziek rijk vertegen woordigd met grotendeels nieuwe composities van Jan Felderhof, Piet Kingma, Jacques Reuland. Piet Post, Koos Terpstra, Daan Manneke en Wim Franken. mening is dat de ad hoe produktiegroep niet de oplossing biedt. De continuiteit is dan niet meer gewaarborgd. Bij wie moetje zijn en wat zou er met de spelers gebeuren Misschien om de paar maan den een rolletje En dat terwijl er een beleidsnota klaar ligt. waar alle subsi diegevers enthousiast over v^aren" CRM De Noorder Compagnie met zijn zes tien toneelspelers, waarvan zich vijf alleen met werk op scholen bezighou den, wordt voor 40 procent gesubsi dieerd door de drie noordelijke pro vincies. Tien procent wordt bijgedra gen door de vestigingsgemeente Drachten en tien procent door acht an dere gemeenten in het Noorden. De res terende 40 procent subsidie moet van CRM komen en daar kan voor de Noorder Compagnie nog een struikel blok zitten. Er wordt een subtiel on derscheid gemaakt tussen subsidië ring van toneelactiviteiten in hel Noorden en het blijven steunen van de Noorder Compagnie. NC-acteur Joop Wittermans zegt „Mijn DRACHTEN - De 35 werknemers van de Noorder Compagnie mogen per 1 september worden ontslagen, tenzij er alsnog voldoende subsidiegelden be schikbaar komen om het voortbestaan van de toneelgroep te waarborgen. Tot deze beslissing is de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Drach ten vrijdag gekomen. Volgens de GAB- directeur, de heer P. Jutte, betekent deze voorwaardelijke toestemming dat als met name CRM de subsidie aan de Noorder Compagnie wil voortzet ten de toestemming van hét GAB is in getrokken. „Deze cao van de Noorder Compagnie schrijft duidelijk voor dat de arbeid sovereenkomst voor onbepaalde tijd wordt aangegaan, maar dat ontslag slechts één keer per jaar, namelijk per 31 augustus, kan worden verleend. Het is een nogal ongebruikelijke situatie Het GAB is zich ervan bewust dat het hier om een dermate gewichtige zaak gaat dat je op grond van de cao het be stuur een zekere mate van vrijheid moet geven. Ik kan niet treöen in de emotionele en artistieke kanten van de zaak. Je probeert vaak te bemiddelen in dit soort situaties, maar hier moet eerst het mes van tafel voor een bemidde- lingsporing kan slagen. Daarom is dit ook een voorwaardelijke toestemming geworden, afhankelijk van de financiële toekomstmogelijkheden", aldus de di recteur van het GAB in Drachten. Happy end? In het stuk „Een spaak in het wiel" dat twee maanden geleden in première ging en nog in verschillende steden zal worden uitgebracht („We zijn er nog steeds", aldus Witlermansi van de Noordierse schrijver Stewart Parker speelt Wittermans de rol van een jonge Noordierse fietsenmaker, die zich niet realiseert wat erom hem heen gebeurt. Alleen zijn stiefbroer (Felix Troch) drukt hem af en toe op de feiten. Ande re spelers zijn Cor van den Brink als ceremoniemeester, Raph Wolfs als grootmoeder en Volley van Kan als vriendin van de Getsenmaker, die on danks de omringende ellende toch bij hem blijft. „Een soort happy end, maar niet zo vrolijk", zegt Joop Wittermans. Over de problemen bij de groep zegt Wittermans: „De situatie is eigenlijk rampzalig. By de spelers is veel onze kerheid over de toekomst Kunnen we hier blijven wonen, gaan we allemaal de ww in? We kunnen ontzettend goed met elkaar opschieten, maar je merktdat de rek er een beetje uitgaat Elke keer als je in de bus stapt, kij k je wie er vandaag weer in de put zit, We spelen gewoon door en zijn met nieuwe produkties be zig, onder meer over het „Veen" en over het gevangeniswezen. In deze periode is het spelen voor ons zo'n beetje de „do pe". CONCERTZAAL. MIDDELBURG Concert door het Nederlands Kamerorkest onder leiding van Kees Bakels met werken van Schubert. Mozart en Haydn. Solist Jean Jacques Kantorow, viool. He, Ex-Beatle-manager Allen Klein is in New York veroordeeld wegens ontdui king van de inkomstenbelasting orer 1970. Volgens de rechtbank heeft Klein in komsten verzwegen van de verkoop van honderdduizenden platen van de Beatles en andere groepen. Klem heeft gezegd dat het ging om platenpromotie De 48-jarige manager wordt op 18 juni gevonnist en zou dan maximaal dne jaar- gevangenisstraf en 5000 dollar boete kunnen krijgen. Klein is ook manager van de Rolling Stones geweest en hij icas de producer van de film The Greek Tycoonmet Anthony Quinn Vanderbraak in De Cleene Catte MIDDELBURG - De teweede tentoon stelling van galerij De Cleene Catte te Middelburg is gewijd aan 'geschilderde schilderijen' van Vanderbraak. Deze expositie wordt zat eredag 5 mei te 16.00 uur geopend en zal te zien zijn tot 28 mei. De galerij is geopend van woensdag tot en met zondag 12 tot 17 Let Nederlands Kamerorkest, dat vrijdagavond in de concertzaal te Mid delburg concerteerde, bracht een pro gramma. waarbij men het oor moeite loos te luisteren kon leggen en waarin men zonder inspanning de harmoni sche gang van zaken kon volgen. Of Kees Bakels met enige voorzichtigheid de provincie was ingetrokken weet ik niet, maar een grotere verscheidenheid in jaren had misschien een wat afwis selender muzikaal beeld meegebracht Niet dat de aanwezigen (in een redelijk maar met overmatig groot aantal,' met genoten hebben van wat het Neder lands Kamerorkest hen voorschotelde: verre van dat Met de 'Sinfoma no 67 in F' van Joseph Haydn werd deze avond geopend en men kon hier direct een or kest horen, dat knap spelend, alle tech nische problemen moeiteloos oploste Het eerste deel (Presto), waarbij men deze tempoaanduiding ook geheel rechUiet varen, werd op markante wij ze uitgevoerd. Kees Bakels. die de grote lijnen duidelijk aangaf, had met deze eminente musici weinig of geen pro- muziek blemen op te lossen en zodoende kreeg men een muzikaal geheel zonder weer gave te verwerken. In het derde deel (Menuetto) en de Finale, laste Haydn ook nog wat solistische trekjes in het geheel, waar Jean-Jacques Kantorow. Jacques Hartog en Herrejan Stegenga voor tekenden In Mozart's 'Vioolconcert no 1 in Bes' kwam concertmeester Jean-Jacques Nu overal verkrijgbaar MIDDELBURG - Het Zeeuws Orkest, dat binnenkort cgn 90-jarig bestaan herdenkt, zal dit feit vieren met een jubileum-toemee door de provincie Het officiële feestconcert wordt vrijdagavond 11 mei in de Middelburgse Con cert- en Gehoorzaal gegeven Onder leiding van dirigent Jaap Stotijn voert het orkest dan uit de 'Intrada voor koperblazers'van Grillo, het speciaal in opdracht van CRM voor het jubileum geschreven werk 'Ruimten' van Daan Manneke en de 'Rococo-variaties' voor cello en orkest van Peter Tsaikows- ky. Solist hierbij is Harro Ruyssenaars. Na de pauze volgt de uitvoering van de Eerste Symfonie' van Johannes Brahms Het Zeeuws Orkest speelt dit jubileum-programma ook woensdag 2 mei in het Zuidland-Theater te Temeuzen. donderdag 3 mei in de Grote- of Maria Magdalena Kerk te Goes, woensdag 9 mei in de Concertzaal te Zierikzee. donderdag 10 mei in de Scheldehai te Vlissingen en zoals reeds gemeld vrijdagll meiinde Concert-en Gehoorzaal te Middelburg. Zaterdag 12 mei wordt daar nog eens het zelfde programma uitgevoerd. Alle concerten be ginnen om 20.00 uur. Even fascinerend als griezelig zijn wetenschappelijke experimenten met erfelijke eigenschappen U kunt er alles over lezen in één van de 28 artikelen in Het Beste van MEI Kantorow in actie Het orkest was hier gedurig te 'vol van kleur' en aangezien de violist zich daar ook enigermate aan schuldig maakte, kreeg men een wat 'corpulente' Mozart voorgezet, waar aan het lichtvoetige ontbrak Dat was jammer, want qua spel was er verder voldoende te genieten. De violist toon de zyn technische kwaliteiten vooral in het slotdeel en boekte by de aanwezi gen. getuige het langdurige applaus, veel succes. Met de 'Symphonie no 5 in Bes' van Schubert werd dit programma afgeslo ten. Eén zinnetje uit het program maboekje viel mij op, namelijk „Deze Symphonie is kamermuziek". Dat maakte het orkest in het eerste deel ze ker niet waar. In de sterke passages leek het meer op een 'leeg symphonie orkest', aangezien een Kamerorkest op volle sterkte juist op dat punt net niet de vergelijking met een Symphonie-or- kest kan doorstaan. Gelukkig kwam dat in de andere delen in mindere mate tot uitdrukking. De zaal. die by de eerste maten van deze 'Symphonie' reeds hoorbare herkenning gaf, leefde geheel mee met de stroom van melo dieën. die Schubert indertijd opschreef. Ook hier weer totaal geen zwakke pun ten en naast de goedspelende strijkers- groep. mag zeker de hechte blazers familie genoemd worden, waar alles glashelder overkwam. 'Rondo in A' van Schubert was het voorlaatste werk. waarbij Jean-Jac ques Kantorow wederom de solist was. In deze tweedelige compositie is het 'Allegro Giusto' wel het spectaculairst. Schubert geeft violist en orkest een zee van melodieën mee. waarbij samen- en tegenspel subliem werden uitgevoerd, niet het minst door de leiding van Kees Bakels. Een terugkeer van dit orkest Is zeker gerechtvaardigd. A. L Prof. dr A. A. H. Kassenaar is be noemd tot rector magnificus van de rijksuniversiteit in Leiden voor de ko mende twee academische jaren. CASABLANCA - De Marokkaanse dichter en romanschrijver Mohammed Chair-Eddin die zaterdag in zijn ge boorteland terugkeerde na enkele ja ren vrijwillige ballingschap in Frank rijk. heeft sinds zijn aankomst in Ca sablanca niets meer van zich laten ho ren, schreef donderdag het progres sieve dagblad 'Al-Moharir'. 'Men weet dat hjj is aangekomen op het vliegveld Nouaceur', aldus het blad, 'maar daarna ls men zijn spoor bijster geraakt. Men hoopt dat hij in alle rust in Marokko zal kunnen verblijven.' Op de redactie van Al-Moharir wil men. bij het ontbreken van preciezer gege vens. het woord 'arrestatie niet in de mond nemen. Intussen hebben literaire kringen in Parijs vernomen dat Chair- Eddin is gearresteerd. Een aantal schrijvers, onder wie Jean-Paul Sartre Aimé Cesaire, Edouard Maunick. Mi chel lFoucault, Josie Fanon, Jean-Ma- rie Domenach. Claude Manceron. Em manuel Robles en Arm and Lanoux, heeft het bericht ontvangen met ont roering en ongerustheid ZU bidden de Marokkaanse overheid over Chair-Ed- dins gezondheid en veiligheid te waken en eisen zijn 'onmiddellijke invrijheids telling' De dichter is volgens de Franse auteurs in Rabat aangehouden. Advertentiei PZC/kunst/cultuur 1371 ZATERDAG 28 APRIL 1979

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 11