'Afslanking' Hoechst tot nu toe nog zonder ontslagen Vijf miljoen schade aan oesters ten gevolge van strenge winter Havenschap Terneuzen: gunstige verwachtingen voor de toekomst PZC/ DIRECTEUR VAN HEEL: 'MAGERDER MAAR GEZONDER' STROP VOOR YERSEKSE OESTERHANDELAARS almanak Fabriek voor autobekleding wil vestiging Sas van Gent DONDERDAG 12 APRIL 1979 provincie» JAARVERSLAG 1978: VERTROUWEN IN ZEEVAARTVERKEER TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van het Havenschap Terneuzen is gematigd optimistisch over de toekomst van handel en industrie binnen het havenschapsgebied. In de slotbeschouwing in het jaarverslag 1978 merkt het dagelijks bestuur op, dat er enerzijds reden tot optimisme bestaat, maar dat er toch ook sprake is van wat minder gunstige perspectieven. Gelet op de omzet van het goederenverkeer via de zeevaart, voor het Havenschap maatgevend voor de beoordeling van een handelshaven, kan de toekomst met vertrouwen tegemoet worden gezien. Pluspunt daarbij is, aldus het jaarverslag, dat ook de omzet in de kanaalhavens nog een voortdurende stijging te zien geeft. De basis hiervoor is gelegen in de overslag van kolen, papier en mineralen. Bij de overslag van kolen kan de Ter- neuzense haven dit jaar en de komende jaren nog wel vooruitgang boeken, maar het dagelijks bestuur gelooft niet dat een omzet van 1 miljoen ton per zeeschip via de Massagoedhaven op korte termijn werkelijkheid zal worden Opgemerkt wordt verder dat West- Europa een steeds belangrijker markt voor papierproducten wordt en dat de haven van Terneuzen hierop steeds Ir. H. P. van Heel VXISSINGEN - „Hoechst-Holland-Vlissingen is magerder maar gezondern aan een nieuwe toe komst begonnen". Dat zegt ir. H. P. van Heel, vestigings-directeur van Hoechst in Vlissingen-Oost. De afslankingsoperatie bij het bedrijf aan het Sloe is vrijwel voltooid. Zonder dat er tot nu toe ontslagen zijn gevallen is het personeelsbestand terug gebracht tot iets meer dan de gewenste 900 werknemers. Op dit moment wordt er zelfs weer personeel aangenomen. met achterhoede-gevechten, in plaats van met bouwen aan de toekomst. We hadden in korter tijd een zelfde resul taat kunnen hebben, dan we nu in lan gere tijd hebben bereikt, en dat zonder verlies van kwaliteit van dat resul taat". meer ingespeeld raakt De terminal langs de beide ro o-havens en de Zevenaarhaven groeit dan ook uit tot één van de belangrijkste verdeelcentra van de EEG. De omzet van meneralen beweegt zich nog steeds rond de 250.000 ton. maar het haven- schapsbestuur verwacht ook hier een gunstige ontwikkeling, vooral omdat voor deze goederenstroom de haven over een uitstekende outillage be schikt. Perspectief ln dc slotbeschouwing van het jaar verslag stelt het havenschapsbestuur Uit onze voorjaarscollectie: CORDUROY jacks kostuums pantalons o.a. stretch Herenmodehuis Zoals bekend liet Hoechst-Holland in januari '78 weten de produktie van po- lycondensaat in de fabriek in Vlissin gen-Oost stop te zullen zetten. De pro duktie van DMT en ook van fosfor zou in Vlissingen gehandhaafd blijven. Op dat tijdstip werkten er nog 1100 mensen bij Hoechst in Vlissingen. Bij het Vlis- singse bedrijf moesten 75 produktieve en 75 indirecte arbeidsplaatsen geofferd worden. Bij heel Hoechst- Holland nog eens 100. waarvan er 50 voor rekening van 'Vlissingen' kwa men, zodat de personeelsbezetting daar met totaal 200 mensen moest worden verminderd. Pogingen de poly-produktie in Vlissin gen te houden, slaagden niet. Het Duit- se Hoechst-concern verlengde, in ver band met de slechte markt voor tex- tielvezels en aanverwante produkten, de leveringscontracten met 'Vlissingen' niet meer. De drie poiyproduktiestra- ten daar kwamen stil te liggen. Wat er voor Hoechst nog aan polyester ge maakt moest worden, werd gecon centreerd in de fabrieken in Offenbach en Gersthoven, waar volgens de con- cem-jiirectie ook al vermindering van personeel had plaatsgevonden Tussen de raad van bestuur van Hoechst-Holland en de vakbonden jverd overeengekomen dat vóór eind 1979 niemand bij het Vlissingse bedrijf gedwongen zou worden ontslagen, koorts werd er met de bonden overeen stemming bereikt over een overplaat- singsplan. ,De gedachte 'geen gedwongen ontsla gen' heeft bij ons altijd voorop ge staan". zegt ir. Van Heel. „We hebben als centrale gedachte bij de uitvoering van het afslankingsplan altijd aange houden het natuurlijk verloop, de overplaatsingsmogelijkheid, en de personeelsstop". Volgens de Hoechst-directeur js de af slankingsoperatie nu bijna achter de rug. „En er is goede hoop dat ze voltooid kan worden zonder gedwongen ontsla gen. al kan men dat niet met volle ze kerheid garanderen". Volgens de heer Van Heel gaat het nog om enkele tientallen mensen. ..waaronder een praar probleemgevallen, maar voor sommigen van hen is al een oplossing in het zicht". De kwaliteit van de per soneelsbezetting heeft er naar het oor deel van de directeur niet onder gele den, „ook al zijn we mensen met zeer goede capaciteiten kwijt geraakt, kwa litatief zijn we er gemiddeld niet armer op geworden" Niemand werkloos Van de bijna 200 mensen, die sinds be gin vorig jaar bij Hoechsl-Vlissïngen zijn vertrokken zijn er 90% eigener beweging uit dienst getreden. Tien procent zijn overgeplaatst naar be drijven binnen Hoechst-Holland. „We kunnen gerust zeggen dat van allen die weg gingen niemand werkloos is ge worden. Behoudens de enkeling, die met pensioen ging of een wao-uitke- ring kreeg, hebben alleen een nieuwe baan gekregen, de meesten in de eigen provincie, want slechts een enkele ging Zeeland uit. Voor zover ons be kend is niemand er in de nieuwe werk kring op achteruit gegaan", aldus ir. Van Heel. Het aantal mensen, dat van de over plaatsingsmogelijkheid naar andere bedrfjven heeft gebruik gemaakt, noemt de directeur 'teleurstellend laag'. „Die mobiliteit lag beneden ver wachting". Met de bonden is destijds afgesproken dat vertrekkenden, die tot een 'bedreigde groep' behoorden en door hun vertrek in moeilijkheden zou den kunnen komenin bepaalde zaken - onder meer verhuiskosten - een tege moetkoming zouden kunnen ontvan gen De regeling, die september '78 in gekomen en de laatste maanden zelfs tqt bij de 90% genaderd. Men ver wacht, dat dit cijfer weer iets zal dalen, niet zozeer vanwege de orders, maar- vanwege het feit dat er wat problemen met de grondstoffen-aanvoer zijn. De marktverwachtingen voor polyesterp- roduktiezijn verre van goed. Men hoopt die produktie in de twee Duitse bedrij ven Offenbach en Gersthoven wat op peil te kunnen houden. De drie poly- produktiestraten in Vlissingen zijn 'in de mottenballen gelegd'. Ze zijn zoda nig geconserveerd, dat de eerste straat binnen zes weken weer op te starten is, de andere binnen iets langere termijn. „Daarmee hebben toch nog nog wat gewonnen, als men bedenkt dat in Duitsland zelfs polyester-installaties Lange Delft 45 - Middelburg. het te betreuren dat er in 1978 geen zo genaamde infrastructurele subsidies zijn Verleend voor afrondingswerken in het kanaalhavenplan. 'In dit Ver band geven echter de gunstige exploi tatieresultaten enig perspectief voor de toekomst. Op korte termijn zal dan ook bekeken worden of een object als de vervanging van het talud in de Mas sagoedhaven door een kade kan wor den uitgevoerd binnen het raam van een sluitende exploitatie', aldus het jaarverslag. In de slotbeschouwing wordt ook nog Middensluizen bij Hansweert wegens onderhoud gestremd MIDDELBURG - In verband met on derhoudswerkzaamheden zijn de Mid densluizen te Hansweert en Wemel- dinge gedurende de periode van dins dag 17 tot en met vrijdag 27 april ge stremd. Gedurende die periode wordt de Oost- sluis onafgebroken bediend en de West- sluis van maandag tot en met zaterdag van 6.00 tot 22.00 uur. In verband met de geringere schutcapaciteit van deze sluizen kan de doorgaande vaart mo gelijk enige vertraging ondervinden. werking trad, wordt gecontroleerd door zijn gesloopt. Voor Vlissingen hebben een begeleidingscommissie uit de on dernemingsraad Directeur Van Heel noemt stemming en sfeer bij Hoechst-Vlissingen thans 'po sitief. „We doen nu meer werk met jaren minder mensen en dat heeft een positief effect op de stemming". we de installaties kunnen behouden. Niet dat we binnen de eerste paar jaar een opleving verwachten, maar wie weet wat er nog in het midden vande gebeurt", aldus ir. Van Heel. Chloor-trio De heer D. J. Brand, lid van de raad van bestuur van Hoechst, verklaarde des- Werving Inmiddels werft Hoechst-Vlissingen gevraagd geen grote opgaande lijn in de groei van de chemie te zien, althans niet zodanig, dat grote bedrijfs- uitbreidingen te verwachten zijn. Nochtans zijn de plannen, die Hoechst eens had voor de bouw van een trio van weer personeel. Is in sommige afdelin gen de bezetting nog iets boven de ge wenste sterkte, in andere afdelingen is het bestand door het vertrek onder de gewenste sterkte gekomen. De eerste advertentie, die Hoechst plaatste voor chloor-fabrieken in Vlissingen niet personeel bij het Vlissingse bedrijf- op van de baan. 20 januari - had al een eerste 'golf 91 brieven als resultaat. Van deze 91 sollicitanten hadden er 71 werk in Zeeland, terwijl er 20 als werk zoekende stonden ingeschreven bij de gewestelijke arbeidsbureaus. Men is nog bezig met het afwikkelen van aan- nemingsprocedures. De mensen zullen worden geplaatst in het fosfoorbedrijf. maar ook bij de administratie Hoe zijn nu de vooruitzichten voor de produktie bij Hoechst-Vlissingen? De installaties van het 'fosfoorblok' in Vlissingen hebben een redelijke tot goede-bezetting. Bij de DMT-produk- tie. waar men afhankelijk van de orders - had gedacht op 50%. van de produk- tiebezetting te mikken, is in de loop van het jaar die bezetting zelfs boven de Energieprijs, vergunning, maar vooral ook marktherstel zijn de voorwaarden waaraan moet worden voldaan wil de bouw ooit van start gaan. Nochtans zet Hoechst de ingezette vergunningen procedure voort. „Er zijn op dit mo ment weliswaar geen bouwplannen, maar het duurt jaren, eer de vergunning er is. en stel, dat de markt zich eens zou wijzigen, dan beschikken we in ieder geval over de noodzakelijke vergun ning". zo zegt de heer Brand. Directeur Van Heel stelt, dat het afge lopen jaar veel mensen bij Hoechst heeft geleerd dat de aanvankelijke stormachtige groei niet iets vanzelf sprekends is. „Je moet er hard aan werken. Ik betreur het dat we de afge lopen anderhalf jaar bezig zijn geweest TERNEUZEN - Leerlingen van 'De ZonnesehooP en 'De Hille' in Terneuzen hebben woensdagochtend mede- wekers van de plantsoenendienst van de gemeente Terneuzen een handje geholpen bij het planten van wat jonge bomen. Een twintigtal jongens en meisjes van 'De Hille' hielp bij het planten van knotwilgen in het 'groene hart' 'Hol Zeldenrust'. aan de Merwedelaan. Eenentwintig kinde ren van 'De Zonneschool' - plantten woensdagpochtend populieren en treurwilgen bij de nieuwe bibliotheek aan de Oostkolk. In Terneuzen wijkt men af van het gebruik om jaarlijks, tijdens de nationale boomplantdag, leer lingen van lagere scholen met de spade en jonge boompjes het veld in te sturen. De gemeente schakelt'de schooljeugd in wanneer er in de directe omgeving van de school bomen moeten worden geplant Zo ook woensdagochtend. Fotoleerlingen van 'De Zonneschool' plantten boomp jes bij de nieuwe bibliotheek aan de Oostkolk. ZEEUWSE Voorjaar Gisteren zijn wij gestoken Door drie muggen. Wij zouden daar zo geen ophef van maken, als het hiel de eerste keer van het seizoen zou zijn geweest. Wij hadden er. hetkhmaat van de afgelopen maanden overziend, niet meer op gerekend, dat het er nog van zou komen Maar jawel hoor - 't is toch écht voorjaar geworden Due muggebeten hebben we opge lopen. En onder ons gezegd, ze dè vrd vee zeere. Maar we vonden het wel bemoedi gend. NOG TWINTIG PROCENT IN LEVEN YERSEKE - De strenge winter heeft een ware slachting aangericht onder de oesters in de Oosterschelde. Alle buitenlandse oesters zijn als gevolg van de ongewoon lage temperaturen en veel zand in het Oosterscheldewat- ter gestorven. Van de overige (Zeeuw se en krusingen van Zeeuwse en buitenlandse) is slechts ongeveer twintig procent in leven gebleven. Voorzitter P. K. M. Verwijs van de Ver eniging van Oesterexporteurs (Ver- voex) schat dat de totale schade in de buurt van de vijf miljoen gulden zal liggen. De combinatie zand en kou heeft de oesters de das omgedaan. De oosten wind wervelde zand in de Oosterschel de op en dat kwam op de oesterpercelen terecht. De oesters kregen dat zand binnen. Ze konden het niet uitspuwen omdat ze verzwakt waren door de kou en stierven. De omvang van de hierdoor aangerichte schade kan nu nog niet precies worden vastgesteldIn de eerste plaats zijn nog niet alle oesterpercelen herbebakend (die bakens - meestal flinke takken - waren door de ijsgang op de Oosterschelde verdwenen), zodat de situatie daar niet kan worden beke ken. Bovendien laten de oesterkwekers en -handelaars hun percelen zoveel mogelijk met rust om te voorkomen dat de weinige overgebleven oesters, die nog steeds danig verzwakt zijn. alsnog de geest geven De sterfte van oesters in de afgelopen maanden roept herinneringen op aan de winter van 1962/1963 toen ongeveer 99 procent van de oesters in de Ooster schelde stierf De klap kwam toen veel harder aan omdat toen alle jaargangen oesters van hele kleine tot. con- sumpt lerijpe het leven lieten. De gevol gen daarvan zijn nog steeds merkbaar Omdat in die rampwmter vrijwel alle Zeeuwse oesters verloren gingen, moe ten nu buitenlandse zaai-oesters wor den geïmporteerd. Deze oesters, mees tal afkomstig uit Frankrijk en Griekenland, wegen 40 a 45 gram als ze in het voorjaar op de percelen m de Oosterschelde worden uitgezaaid. Het is de bedoeling dat ze na één zomer in de voedselrijke Oosterschelde zoveel ge- groeidz yn dat ze als consumptie-oester verkocht kunnen worden. Door deze gang van zaken is de schade deze winter binnen de perken gebleven (ter vergelijking: de winter van 1962/ 1963 gaf een schade van ongeveer der tien miljoen gulden te zien. gebaseerd op het toen geldende prijspeil). Verre weg de meeste buitenlandse zaai- oesters waren vóór de kerstperiode al opgevist. Alleen die exporteurs, die hadden gegokt op een zachte winter en die kleine buitenlandse zaaioesters van 15 a 20 gram op hun percelen hadden uitgezaaid, hebben aan de sterfte vzn de buitenlandse oesters een zware strop Het ene procent oorspronkelijk Zeeuwse oesters dat de winter van 1962/1963 had overleefd, heeft zich in de loop der jaren vermenigvuldigd, zodat er onderhand weer flink wat Zeeuwse oesters in de Oosterschelde zijn. De vraag is alleen in hoeverre het raszuivere Zeeuwen zijn of kruisingen met buitenlandse oesters. De aan zienlijke sterfte onder deze oesters de afgelopen maanden doet vermoeden dat er inderdaad nogal wat kruisingen bij zijn, omdat de Zeeuwse oester wat kou moet kunnen verdragen. Zo zijn in de Grevelingen. waar nog een stam zuivere Zeeuwse oesters aanwezig is, veel minder oesters gestorven. De oesterskwekers en -exporteurs zijn nu hun voorraad min of meer zuivere Zeeuwse oesters grotendeels kwijt. De schade die ze nu hebben geléden zal de komende jaren nog doorwerken, om dat de nog niet volgroeide oesters, die in volgende seizoenen hadden kunnen worden verkocht, ook dood zijn. Bo vendien is er nu ook nauwelijks broodval te verwachten, Een schade post is dan ook nog het feit dat de oesterpercelen moeten worden schoongemaakt, omdat de schelpen van de dode oesters anders zand van gen. „Dit soort dmgen hoort gewoon bij het bedrijfsrisico en in deze branche", zegt Verwijs. „We hebben jarenlang erg goed gedraaid en nu komt er dan ineens een stilgestaan bij de ontwikkeling vandc bedrijven in de Kanaalzone, die nie; onverdeeld gunstig wordt beschouwd Hoewel de industrie in de Kanaalzone in 1978 over het algemeen redelijke re sultaten boekte, waren er ook de nega tieve ontwikkelingen met name in de scheepsbouw- ,en ijzerconstructieb- ranche. Grote bedrijfsuitbreidingec zitten er volgens het havensehapsbe stuur voorlopig zeker met in, evenmin als de kansen op vestiging van nieuwe bedrijven erg hoog zijn. Het Havenschap Terneuzen sloot 197J af met een batig exploitatiesaldo van; 702.000,-. In het verslagiaar 1978 no teerde het dagelijks bestuur als belang rijkste gebeurtenissen: - het goederenverkeer per zeeschip be reikte een recordhoogte met meerdan; miljoen ton. een stijging ten opzichte van 1977 met 15,6 procent; - het goederenverkeer per binnenschip gaf een vermindering te zien met vie procent tot 5,5 miljoen ton, - de Braakmanhaven werd officieel ir gebruik gesteld en in 1978 werd de» haven reeds aangedaan door bijna 700 zeeschepen met in totaal ongeveer vier miljoen brt; - De sluiting van de TSM en de Mecap. - de uitgifte van haven- en bednjfsiè reinen liep nagenoeg parallel met c; verwachtingen en - de verhoging van haven- en kadegel den kon tot een minimum van 5 procent blijven beperkt. In 1978 werden gelost en geladen 182 zeeschepen tegen 1737 zeeschepen in 1977. Tangent Seissingel twee dagen voor verkeer afgesloten MIDDELBURG - Het stuk tanpnt vanaf de Seisbuitenbrug tot en met de Sandberglaan te Middelburg zal op woensdag en donderdag 18 en 19 april voor het verkeer worden afgesloten De tangent daar krijgt een nieuwe a faltlaag. De Seisbuitenbrug zelf blijft L'. één richting berijdbaar voor het ver keer dat de stad uitgaat. Het inkomen de verkeer zal worden omgeleid vlade Laan der Verenigde Naties. Berke nlaan. Olmenlaan naar de Langeviele- singel. Het uitgaande verkeer word: geleid via de Seissingel en dan over de Olmenlaan, Berkenlaan en de Laan der Verenigde Naties Zware schade bij botsing tussen trekker en auto OOSTKAPELLE - Omstreeks 8.00 is woensdagmorgen de auto van de heer J. M. uit Oostkapelle zwaar beschadigd door een botsing met een trekker mei oplegger. J. J. T. H. v. P wilde met zijn trekkerme: oplegger achteruit een bouwterrein in Oostkapelle oprijden. Hij verzocht J H zijn auto te verplaatsen omdat deze in de weg stond. V. P. reed achteruitophe: moment dat M. uit het gezichtsveld verdwenen was. M. bleek echter r.or vlak achter de trekker te staan way door een botsing ontstond. TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van het Havenschap Terneuzen hcfD dc leden van de Raad van Bestuur voorgesteld grond beschikbaar testd len voor de vestiging van een fabriek voor het vervaardigen van autobekk- ding ten noorden van Sas van Gent. De Belgische firma P. Christiaen uit As senede heeft hiertoe een verzoek ge daan. De firma wil op het terrein eet fabriek bouwen die aan ongeveer 25 werk zal geven. klap. Ik hoop dat we hem op kunnen vangen Overigens heb ik er alle vrtrouwen in dat dit wel zal lukken". Ondanks dat er uit de Oosterschelde nu al maandenlang geen oesters opgevist worden, ligt de bedrijvigheid langs de Yersekese dijk niet stil. De handels im porteert momenteel oesters uit Yerseke en Engeland om die na een kort verblijf in de oesterputten weer te exporteren naar Belgiè, Frankrijk, Duitsland en Zwitserland. Niet omdat daar zoveel aan te verdienen is. maar om de buitenlandse afnemers niet kwijt te ra ken. Binnenkort zal een begin worden gemaakt met het uitzaaien van de nieuwe buitenlandse oesters. De afgelopen wintermaanden is de temperatuur van het Oosterscheldewa- ter acht weken lang 0 graden of lager geweest. De laagste temperatuur die is gemeten was 1,8 graden beneden nul. Het gebeurt 's winters wel eens vaker dat het kwik rond 0 gTaden schommelt Wanneer zo'n koude-periode niet lan ger duurt dan een week levert dat geen problemen op. Als de temparatuur ech ter lang beneden 2 graden blijft worden de oesters steeds zwakker Het bedrijf wil een gedeelte industnc terrein van ongeveer 10 000 m2 kopc en een even groot terrein huren Hri terrein kan ontsloten worden door au' sluiting op de rijksweg Driekwart-Sus van Gent. Rijkswaterstaat heeft toe stemming voor die ontsluiting in vorm van een T-kruising op de rijkst gegeven De kosten hiervan worde giobaal geraamd op 600.000,-. Hetds- gelijks bestuur wil dit werk ter stimule ring van de regionale werkgelegenheid onderhands aanbesteden De Raadva' Bestuur behandelt het voorstel van hel db in de vergadering van 18 april, oc 10.15 uur in het kantoor van het haven schap. Advertentiei Iedere dag nieuwe koopjes in de verbouwings opruiming bij (ÖÖVERS SCH0ENEH 1. DELFT 48 - Middelbar damesmodeschoenen van 125-' nu 59,- Toestemming van de K.v. K t/m 21/473

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 2