Kritiek officier justitie op uitspraak commissie Binnenvaart Rampenwet Leerlingen bezetten lokalen van schoolgebouw Middelburg Recreatieplannen Den Osse en Aquadelta hebben grote gevolgen JAPANSE DELEGATIE PLEIT VOOR STOPZETTEN KERNBEWAPENING PZC Vrachtwagen met 25 ton koper gestolen in Middelburg almanak Vredesgroep op bezoek in Middelburg ZATERDAG 7 APRIL 1979 provincie jj IE OORDEEL GEGEVEN OVER STATUS ZEILPLANK VOOR UITSPRAAK VAN KANTONRECHTER MIDDELBURG- Bij de behandeling in hoger beroep van de zaak over de status van de zeilplank vrijdag voor de rechtbank te Middelburg, heeft de officier van justitie, mr A. P. Besier, kritiek geleverd op de wijze waarop de commissie Binnenvaart Rampenwet deze zaak heeft behandeld. De kantonrechter deed 20 december uitspraak. „Nog voor deze uitspraak vond op 18 december de behandeling plaats door de commissie Binnenvaart Rampenwet", zei mr Besier, „De commissie kon toen de visie van de kantonrechter nog niet kennen, maar ziet deze desondanks als een 'misvatting die gevaarlijke gevolgen heeft' en besluit het verslag met de woorden 'niet bereid te zijn mede-verantwoordelijkheid te aanvaarden voor een reglementsuitleg die onjuist is en het gevaar voor ernstige ongelukken vergroot'. Uit het verslag van de behandeling door de commissie krijg ik de indruk dat vooral ook gesproken is over de gevolgen van de uitspraak en over de problemen die de zeilplanksport met zich meebrengt. Deze benadering is onjuist, omdat moet worden uitgegaan van de definitie van een vaartuig in het vaarreglement". aldus mr Besier. "ZEILPLANK IS VAARTUIG VOLGENS VAARREGLEMENT" ..De zeilplank is een vaartuig. Dat blijkt by toetsing van het vaarreglement Bij een juridische besliss ing ever de de vraag of een zeilplank een vaartuig is of niet, moet worden uitgegaan van de definitie in het vaarreglement. Gevol gen van een beslissing zijn bij deze juri dische toetsing niet bepalend of door slaggevend", stelde de officier voor de Middelburgse arrondissements rechtbank De Middelburger J J. K. was (in verleg met de Nederlandse Windsurf Bond tegen het vonnis van de kantonrechter, een boete van 51.of één dag hechtenis, in beroep gegaan. Deze uitspraak was volgens de officier juist, omdat de kantonrechter de ten lastelegging had getoetst aan de hand van de toepasselijke wetgeving. Het oordeel van de commissie Binnenvaart Rampenwet dat een zeilplank geen vaartuig zou zijn. moet volgens mr Be- MIDDELBURG - Op het afgesloten ter rein van het internationaal transport bedrijf Volmer aan het Groot Indu strieterrein in Middelburg is in de nacht van donderdag op vrijdag een vrachtwagen met aanhanger gestolen met 25.000 kilo koper. De lading, be stemd voor Antwerpen, wordt geschat op 80. 000, terwijl de vrachtwagen combinatie een waarde heeft van on geveer S 40.000. Om bij de vrachtwagen te komen, heb- ben de dieven het hekwerk half doorge zaagd en verbogen. Het koper was ver pakt in een aantal bundels en bestaat uit een groot aantal staven van 1 meter lang en 20 cm hoog. De blauwkleurige vrachtwagencombinatie, een DAF, heeft het kenteken BS 32-33. De politie verzoekt een ieder die inlichtingen kan verstrekken zich met haar in verbin ding te stellen. Bij de opsporing van de gestolen vrachtauto is inmiddels ook Interpol ingeschakeld. Zeeuwse kunstkring vergadert MIDDELBURG - De vereniging van Zeeuwse beeldende kunstenaars 'De Zeeuwse Kunstkring' houdt woensdag 25 april, aanvang 20.00 uur, de jaarver gadering in restaurant 'De Huifkar' te Middelburg. Op de agenda staat onder meer de bespreking van een zomer- tentoonstelling, te houden in het Gra vensteen te Zierikzee. iAdvertentie Iedere dag nieuwe koopjes in de verbouwings opruiming bij 00VERS SCHOENEN L DELFT 48 - MIDDELBURG Toestemming van KvK. t/m 2l-4-'79 ZEEUWSE Taal Dat de Nederlandse taal verre van eenvoudig is, zal de regelmatige le zer van dit hoekje bekend zijn. Ze ker voor buitenlanders is onze taal niet altijd even gemakkelijk te vol gen. Zo hoorden we dezer dagen van twee Turkse werknemers die ergens in het Zeeuwse in de bouw werkzaam zijn. Op het bedrijlging het gerucht dat de werkgever overspel zou hebben gepleegd. Dat woord nu was voor de beide Turken moeilijk thuis te brengen. Ze brachten het in ieder geval in verband met de hen opge legde werkzaamheden. „Ik weet niet wat voor soort werk dat nu eigenlijk is", aldus de ene Turkse werknemer tegen de ander. „Ik ook niet", repliceerde de ander. „Maar het zal wel geen vies kar weitje zijn geweest, anders hadden wij het wel moeten doen". sier worden weersproken, omdat deze stelling onder meer is onderbouwd door een beroep te doen op definities uit het Rynvaartpolitiereglement en het (nieuwe) ontwerp Binnenvaart Poli- tiereglement. De tenlastelegging is echter gebaseerd op het vaarreglement en dwingt de rechtbank, volgens mr Besier. het gestelde te toetsen aan de definities van het vaarreglement. „Dat de definitie van een vaartuig uit een ander, maar niet toepasselijk re glement. misschien meer mogelijkhe den geeft om een zeilplank géén vaar tuig te vinden, is niet relevant. Alleen het vaarreglement staat hier vandaag ter beoordeling." aldus mr Besier in zijn requisitoir. Aanleiding tot dit proefproces in hoger beroep is een in scène gezette aanva ring op het Veerse Meer op 1 juni 1978 tussen een zeilplank, met daarop surf- kampioene Bep Thijs en het zeilschip 'Crakesandt', met de Middelburger K. als schipper. Deze was opzettelijk niet van koers veranderd, toen de surfplank hem met kruisende koers naderde. Het verweer van K. dat een zeilplank geen zeilend klein vaartuig is in de zin van het vaarreglement werd door de Mid delburgse kantonrechter verworpen op strikt juridische gronden. De behande ling door de kantonrechter vond plaats op 8 december. De schriftelijke uit spraak volgde op 20 december. Deskundigen De officier van justitie had twee des kundigen als getuigen opgeroepen, namelijk ir. K. Schat, lid van het Board Sailing Committee van de Internatio nal Yacht Racing Union (IYRU), be stuurslid van het Koninklijk Neder lands Watersport Verbond (KNWV) en lid van de commissie plankzeilsport van de IYRU, en W. Thijs, plankzcilin- structeur uit Delft. De heer Schat trad ook op als deskundige tijdens de be handeling door de Commissie Bin- nenvaartrampenwet. Het uitsluiten van enig vaartuig van het vaarreglement is volegns de heer Schat strijdig met het doel en de geest van het reglement, namelijk de bevor dering van een veilige vaart op de bin nenwateren. Alle vaartuigen die buiten het reglement zouden vallen veroorza ken volgens hem onduidelijkheid en daarom onveiligheid. Hij bestreed de mening dat het uitzicht op een zeilplank minder zou zijn dan bij andere kleine vaartuigen en dat de ma- nouvreerbaarheid gebrekkig zou zijn door het ontbreken van een roer. Geva ren moeten volgens hem worden be streden door passende regels voor de vaart en niet door het onthouden van de status van vaartuig. „Het recht van vrije toegang tot alle wateren behoort waar enigszins moge lijk te worden geëerbiedigd, ook voor zeilplanken De pleziervaart moet steeds uitwijken voor de beroepsvaart, zodat dienaangaande geen nadere voorschriften nodig zijn. De ple ziervaart moet daarom de gelegenheid worden geboden zich op passende wijze te organiseren en te regelen. Waar overheden toch menen dat aanvullende voorschriften noodzakelijk zijn, be hoort overleg met de betrokkenen te worden gepleegd, waartoe het KNWV en de IYRU graag bereid zijn." aldus de heer Schat. Kritiek De wijze waarop de commissie Bin- nenvaartrampenwet het vonnis van de kantonrechter bekritiseerd als 'onge noegzaam, geen onderscheidend ka rakter dragend en niet ter zake doende vragen rakend' is volgens mr. Besier 'ongebruikelijk' en wordt door hem volstrekt niet gedeeld. „Het feit dat hoger beroep is ingesteld, hetgeen in het verslag van de commis sie aansluitend op deze kritiek wordt vermeld, heeft bepaald niets te maken met kritiek op het vonnis van de kan- „Men is zelfs voornemens geweest het hoger beroep in te trekken, omdat men het eens was met de visie van de kan tonrechter. Het is doorgezet in de hoop, dat de rechter zich zou distanciëren van het. oordeel van de commissie Bm- nenvaartrampenwet," aldus mr. Besier De uitspraak volgt op 20 april VERKOOP en SERVICE AUTO-HENDRIKS West wal 25 GOES 01100-16210 tonrechter." zei de officier van justitie. De Japanse delegatie tijdens de bijeenkomst vrijdag in het Middelburgse stadhuis. Van links naar rechts, mevrouw KW: wa, dr Takehana en de secretaresse en tolk mevrouw Fumi Yamashita. MIDDELBURG - Pas tien jaar na de atoombomaanvallen op de Japanse steden Hiroshima en Nagasaki in Ja pan zijn de slachtoffers van dfe gevol gen van de atoombommen begonnen zich te organiseren om zo te pleiten voor meer daadwerkelijke steun voor de nog honderdduizenden, die wel iswaar de verschrikkingen van de aanvallen hebben overleefd, maar nog steeds lijden aan de gevolgen ervan. Meer dan 300.000 mensen vonden de MIDDELBURG - Een groep leerlingen van de christelijke scholengemeen schap voor economisch beroepson derwijs te Middelburg bezette vrij dagmorgen de lokalen van de depen dance van de school aan de Grevelin- genstraat te Middelburg. Dc leerlingen -de examenklas meao-3- wilden op de ze laatste schooldag dc aandacht ves tigen op de slechte staat van deze noodlokalen, die volgens hun zeggen bouwvallig, verrot en lek zijn. Voordat zij de school vaarwel zeggen willen zij er toe bijdragen om hun me descholieren in een betere behuizing tc krijgen. Niet alleen de 'oude' depen dance verkeert in een slechte staat, maar ook de drie lokalen die later zijn bijgebouwd. Het spaanplaat dat in deze drie lokalen is gebruikt, scheidt een gas af waarvan men in de korte tijd hoofd pijn krijgt. Het gevolg is dat de ramen altijd open staan waardoor de tempera tuur er in de winter niet te harden is. aldus de bezetters. De 'bezetters' verschaften zich in alle vroegte toegang tot het noodgebouw door een raam. waarvan ze de scharnie ren hadden verwijderd Vervolgens plakten zij de ramen dicht met kranten en barricadeerden de deuren. De lera ren en leerlingen die het schoolgebouw naderden werden door de bezetters op afstand gehouden met een 'water kanon' (een brandslang en verschillen de tuinslangen). Een enkele leraar kwam ondanks een nat pak toch de school binnen. De leerkrachten bleken overigens positief te reageren op de ac tie van de leerlingen Ook het school bestuur en de schooldirectie heeft al meermalen getracht verbetering in de slechte behuizing te brengen. Een lerares, mevrouw Van der Poel. die De bezetting werd rond 12 uur opgene- ook het gebouw was binnengekomen, ven, nadat het doel -publiciteit geven werd opgesloten. Na een poosje wist de aan de slechte toestand van het school- lerares door een raam te ontsnappen. gebouw- was bereikt. dood, maar nu, 34 jaar later, wordt het aantal, dat nog steeds de gevolgen on dervindt geschat op De tragiek rond de gebeurtenissen van augustus 1945 werd vrijdag toegelicht door enkele leden van een Japanse vredesbewe ging op een tweetal bijeenkomsten in Middelburg. De Japanse delegatie, die momenteel een rondreis door Neder land maakt en pleit voor de stop zetting van de kernbewapening in de wereld, was daarvoor uitgenodigd door de Middelburgse kerngroep van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Voordat de Japanse delegatie officieel werd ontvangen door het gemeentebe stuur van Middelburg, werd in de ma quettekamer van het stadhuis een bij eenkomst gehouden voor genodigden en leden van de organiserend^ instan ties. zoals de Middelburgse Raad van Kerken. Pax Christi. de kerngroep van het IKV en "de actiegroep „Stop de Neutronenbom." In de avond werd een tweede bijeenkomst voor belangstel lenden gehouden in de Getuigeniskerk. De slachtoffers die de verschrikkingen van de atoombomaanvallen hebben overleefd, zo vertelden de Japanse arts dr Takehana en mevrouw Kuokawa, die zelf ook tot de slachtoffers behoren, zijn meestal zwak van gezondheid en de indruk bestaat, dat zij ook vaker ziek zijn dan de niet slachtoffers. Vooral in de beginjaren na de ramp leefden deze slachtoffers vaak onder de armoeds- grens en werd door de Japanse regering weinig gedaan voor de slachtoffers. Doordat in 1955 de slachtoffers zich zelf gingen organiseren, kwamen er enige verbeteringen, zoals een extra belas tingverlaging voor de slachtoffers, hoewel ook nu nog het verschaffen van melk onder de slachtoffers niet is ge realiseerd. Ook op sociaal gebied on dervonden zy veel moeilijkheden, on der meer bij het vinden van werk. door dat de meeste werkgevers huiverig wa ren van de zwakke gezondheid van de slachtoffers. Verboden Tot en met 1951 werd, met name door het Amerikaanse bezettingsleger in Japan, verboden in het publiek over de atoombomaanvallen te spreken, zo zei mevrouw Kuokawa. Ook werd het ma teriaal van onderzoekingen, drie weken na de ramp zonder meer door de Ame rikanen in beslag genomen. In die tyd, aldus mevrouw Kuokawa, werd de be volking voorgehouden, dat er ge slachtoffers van de atoombomc meer waren, dan degenen die inmidt waren overleden. Gebleken is ecb> dat er nog zeer velen dagelijks de gr. gen van de uitwerking van de atoe bommen aan den lijve ondervinden: Takehana wees hierbij op de late. symptomen, zoals darmziekten t bloedingen en een verhoogde kansir het krijgen van leukemie en kankei-i de slokdarm en longen als gevolg» het inademen van stof tijdens de n vallen. Ook bestaat bij de vroüwelfi slachtoffers een grotere kans op b voortbrengen van misvormde kita ren. NATUUR- EN VOGELWACHT SCHOUWEN-DUIVELAND: HAAMSTEDE - Hel bestuur van dc na tuur- en vogelwacht Schouwen-Duive- land meent dat de deze week door de kroon goedgekeurde reereatieplannen Aquadelta bij Bruinisse en Den Osse bij Brouwershaven wel degelijk ge volgen zullen hebben voor de Greve- iingen en de Westhoek van Schouwen. Voorzitter F. Jansen van de Schouwse natuurbeschermingsorganisatie zei dit vrijdagavond in een reactie op de afwijzende beschikking van de kroon op de beroepen van de stichting Zeeus Coördinatie-orgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming en van de gewestelijke Raad voor Zee land van het landbouwschap tegen het bestemmingsplan zomerdorp Den Os se van de gemeente Brouwershaven. „De kroon is kennelijk met bevreesd voor een toenemende druk vanuit Den Osse op de Grevelingen en de West hoek. als het zomerdorp maar aantrek kelijk genoeg gemaakt wordt. Wij vre zen echter dat de tyd ons gelyk zal ge ven en dat dit project en Aquadelta bij Bruinisse grote gevolgen zullen heb ben". aldus de heer Jansen. Hij bracht zijn bezwaren tegen de uitspraken van de kroon naar voren in de in derecrea- tiezaal van de gereformeerde kerk te Haamstede gehouden ledenvergade ring van de Schouwse natuur- en vo gelwacht. De heer Jansen stelde dat de situering van zomerdorpen als Den Osse bij Brouwershaven en Aquadelta bij Bruinisse ongelukkig gekozen Is ook al zijn of worden deze projekten toegerust met alle mogelijke eigen voorzieningen Naar zijn mening behoren grote recrea tiecentra in de buurt van de grote ste den te liggen, in elk geval op een plaats die ze gemakkelijk via de grote ver keerswegen bereikbaar maakt. 4/ het mogelijke Voorzitter Jansen benadrukte dat de natuurbescherming al het mogelijke gedaan heeft om aantasting van de noordkant van Schouwen, in het by- zonder by Brouwershaven, te voorko men. „Het streven tot bescherming van natuuren landschap, en de beoordeling van streek en bestemmingsplannen worden ons niet altyd in dank afgeno men". aldus de heer Jansen. Hij ver klaarde dat de natuurbeschermingsor ganisaties de voorkomende zaken zo ruim mogelijk en op alle aspecten trachten te bekijken. De uiteindelijke afweging van alle factoren is echter een taak van de overheid. „Wy kunnen al leen maar bouwstenen aandragen om de overheid te helpen tot goede afwe ging te komen. Wanneer wij menen dat daarbij met onze motieven onvoldoen de rekening gehouden is. kunnen wij in beroep gaan. Dat doen wy dan met om dat wy onze zin niet hebben gekregen, maar alleen in de overtuiging dat de overheid met onze argumenten onvol doende rekening heeft gehouden", al dus de voorzitter. Hij wees er op dat de natuurbe scherming wil meewerken om een goe de besluitvorming mogelijk te maken. Volgens de heer Jansen wordt overi gens in veel gevallen wel recht gedaan aan de belangen van natuur- en land schapsbescherming. Zo verleende de gemeente Middenschouwen vorig jaar geen goedkeuring aan het plan tot ves tiging van een benzinestation in het overwïnteringsgebied van de brand- ganzen in de Prunje. „Dit bewijst dat er toch wel begrip is voor ons streven en dat geeft ons de moed verder te gaan", aldus de voorzitter De heer Jansen deelde tot slot nog mee. dat de natuur- en vogelwacht op Schouwen-Duiveland deze winter ge holpen heeft meer dan 15 ton voedsel voor de vogels te verspreiden. Onderzoek naar overeenkomst van centrales Borssele en in Harrisburg VLISSINGEN- Er zal uitgezocht w ten worden in hoeverre de constrwi van de kerncentrale in Borssele oir eenkomt met die van de kerncentu in het Amerikaanse Harrisburg. Vwj lopige analyses van de storingend zich daar eind vorige week voorde* hebben uitgewezen, dat de meesttr, derdaad specifiek zijn voor het o: werp, hoewel er daarnaast ook foulr. zijn gemaakt door het bedienend p soneel. Dit zei ir J. Versteeg van kernfysische dienst van het minister van sociale zaken, die zich in Aratri op de hoogte stelt van de oorzakenn het ongeluk in de kerncentrale, vrj dagavond in tv-actualiteit» rogramma 'Brandpunt' van de KRt Ir Versteeg merkte verder onder er op, dat er veel overleg is op Europ niveau over kernenergie, waarbij ffö groepen regels opstellen voor de vtü heid. De contacten met België not- hij wat informeler, maar deze zul worden geformaliseerd In hetzelfde programma zei dr B. F.I Bosnjakovio, stralingsdeskundigen het ministerie van milieuhygiëne, i ook in Amerika is. dat men ten aanu van de Nederlandse kerncentrales) ter voorbereid is op eventuele ongel len, dan met betrekking tot kt centrales vlak over de grens. Hier»' zijn evenwel regelingen in voorbe ding. In het KRO-programma kwamen nog het Hulsterse raadslid B. Marts (PvdA) en wethouder B. de Keijzer» deze gemeente aan het woord. De la Martens toonde zich verontrust over- kerncentrales by Doel <B)en de heer; Keyzer meende dat men niet in pan* moest raken en juist in deze tijdb hoofd koel en helder houden. Duitse jongen bij ruzie in café te Terneuzen gewond TERNEUZEN - De gemeentepoH3 'van Terneuzen heeft donderdagav» de Temeuzenaar F. H. aangehoudr nadat hij kort tevoren in bar 'DeR1 in de Noordstraat een 14-jarige Dw'-1 jongen in lekaar had geslagen, f- werd daarbij geholpen door R- eveneens uit Terneuzen. De 14-jarige jongen werd. bloed» aangetroffen op de scheldekade was in het gezelschap van twee Dl vrienden. De gewonde jongen, 3. moest in het Julianaziekenhuls wort* opgenomen. Vrijdag kon hij het ziek2 huis alweer verlaten. De politie heeft de zaak in onderaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 2