ok: verzet korter erk niet reëel Werkgelegenheid niet achteruit Arafat aan op dringt boycot Ambtenaren moeten echte medezeggenschap krijgen D'66: uitspraak over samenwerking vóór verkiezingen KONSÜMENTEN KONTAKT: VERBOD POTJES VOEDING VOOR KINDEREN $ER VERDELING NOODZAKELIJK Broodverbruik in 10 jaar met 9 kilo omlaag 'n BLOEMEN GROET met een boodschap Ingrijpen Albeda gevraagd iVOENSDAG 28 MAART 1979 I PZC/birmen-buitenlanö (Van onze redactie economie) V HAAG - Het fanatieke verzet van de werkgevers tegen de Lrbreking van de 40-urige werkweek is niet reëel en wordt in Ie ook niet gemotiveerd. Dit zei dinsdag FNV-voorzitter Wim Jikop het ABVA-congres. Regering en parlement moeten ver ging van de werkweek bespreekbaar maken. Herverdeling inde arbeid is ook noodzakelijk met het oog op de tachtiger [ren, waarin een nog grotere werkloosheid dreigt. [istelde dat nu minister Albeda (so lezaken) heeft gezegd dat de 40-uri- serkweek „niet heilig" is hij dat ook Ihet parlement maar duidelijk moet Tien. Daarmee doelde hij op het de- dinsdagavond. Niemand iktmij duidelyk daterin 1979 alleen jr ruimte is voor studie zonder dat Eaantal bedrijven, die het wel kun- [sbétalen. ermee beginnen, aldus de jy.voorzitter jrthet centraal stellen van de werk- leidsproblematiek heeft de FNV jj uitgangspunt gekozen dat tot een kwetsbaarheid leidt, aldus Daarbij doelde hij op de ver killende uitwerking per sector van tdoflstellingen. „Als de werkgevers iken daarvan misbruik te kunnen landen Boeynants lelt werkweek Sian 36 uur voor W KUSSEL (Reuter) - Premier Paul IGP maken kunnen ze ervan overtuigd zijn dat, als ze het erop aan laten komen een FNV-front tegenover zich zullen vin den", aldus Kok, die opmerkte dat een sterke vakbeweging dringend noodza kelijk is De FNV-voorzitter wil echter liever geen acties. De economie staat er niet gunstig voor en sociale conflicten kun nen dus wel worden gemist. Maar het is niet zo dat de werknemers dan maar het hoofd in de schoot moeten leggen Het ontgaat ons niet dat arbeidstijdverkor ting geld kost, aldus Kok. en dat tal van bedrijven maar beperk in staat zijn die prijs geheel te betalen. Er is beleid no dig om het financieringsprobleem op te lossen. Er zouden afspraken moeten worden gemaakt over het handhaven, achter eenvolgens het creëren, van werkgele genheid in samenhang met en als ge volg van arbeidstijdverkorting. Door blijvend meer werk te bieden bespaart de samenleving zich honderden miljoe nen guldens, die anders aan uitkerin gen moet worden uitgegeven. Dat is een zogenaamd inverdieneffect. Bovendien kan er met de werknemers worden ge praat over een financiële bijdrage. Herverdeling van arbeid gaat niet zonder een herverdeling van inko mens. Het is, aldus Kok, een eis van rechtvaardigheid om na te gaan of gro te groepen in de positie moeten wor den gebracht dat zij gaan „inleveren" dan wel dat we allemaal een stukje af staan. Ook daarom moet de kortere werkweek nu bespreekbaar worden gemaakt. APELDOORN (ANP) - De consumptie van brood is sinds 1968 per jaar van 67 naar 58 kg per hoofd van de bevolking gedaald en daarmee op een dermate laag peil gekomen dat voedingsdes kundigen zich zorgen maken over het huidige kooppatroon van de bevol king. Dit is niet alleen nationaal maar zelfs een internationaal probleem. Dat zei de directeur van het genoot schap van samenwerkende bakkers Saba. de heer P. van Zuilen, dinsdag middag bij de heropening van de geheel gerenoveerde en gemoderniseerde broodfabriek De Halm in Apeldoorn door mr. Pieter van Vollenhoven. Voorzitter Dutman tl.) tijdens een onderonsje met minister Wiegel i nenlandse zaken die de vergadering gedeeltelijk bijwoonde. (Slot van pag. 1) conferentie in Bagdad te laten weten dat het zijn lidmaatschap van de Liga heeft 'bevroren'. De Egyptische rege ring, aldus een in cairo uitgegeven ver klaring, beschouwt de conferentie in Bagdad als 'onwettig' en acht de pogin gen Egypte te isoleren, vergeefs. De Syrische minister van buitenlandse zaken, Abdel Chaddam die op het ogenblik in Frankrijk vertoeft, heeft dinsdag een vraaggesprek met het blad Le Monde meegedeeld dat de Arabische landen alle financiële hulp aan Egypte hebben stopgezet en beslo ten hebben tot een economische boycot van zowel Egypte als Israël. Ik ben gemachtigd, aldus Chaddam, de strafmaatregelen bekend te maken die door de Arabische wereld, Saoedi-Ara- bië inbegrepen, tegen Egypte zijn ge nomen en die met ingang van dinsdag van kracht zijn geworden. Oprecht Premier Begin van Israël heeft dins dag in een toespraak tot de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse senaat verklaard dat niemand, maar dan ook niemand mag twijfelen aan het oprechte verlangen van Israël naar vrede met al zijn Ara bische buurland. Israël, aidus Begin, wil een menselijke oplossing van het Palestijnse werkweek in België tot 36 uur te --minderen ter bestrijding van de wkloosheid. Zijn voorstel maakt fel uil van een veelomvattend eco- paisch programma dat hij dinsdag °iwS hfl voorgelegd aan de vijf politieke prtijen die aan de vorming van een «uwe Belgische regering willen Ktwerken. )j het ogenblik wordt in België over t algemeen veertig uur per week ge- prkt. Volgens Vanden Boeynants zou «in 1982 nog maar 36 uur moeten zijn. ;t ïh- folie manier ontstaat in het Belgische leerde knifsleven jaarlijks een arbeids- otj jyï,s per honderd werknemers, zo (fff hij becijferd. eh« teden Boeynants deelde op een pers- saferentie verder mee dat de sociale tóen van het bedrijfsleven met vijftien pcent omlaag moeten om de huidige wurrentiepositie in stand te houden, {(werknemers zouden naar zijn me- - genoegen moeten nemen met een Ei top van twee a drie jaar. De rege- tt.ou in vijf jaar 2.6 miljard dollar in yjuitenland moeten lenen voor mo- :nng en reorganisatie van de tonische industrie. Istrijd 110 onderhandelingen irzekeringsbedrijf ist op korter werken^ P^TRECHT (ANP) - Zoals verwacht ipdinsdag de onderhandelingen over mnieuwe cao in het verzekeringsbe- !njf(50.000 werknemers) vastgelopen. (reekpunten waren de eis van de FNV- Iwnstenbonden voor een gefaseerde 11 'j (voering van de 35-urige werkweek lUirttl mvervroegde uittreding vanaf60 jaar. De werkgevers beweren dat ze con- mictieve voorstellen hebben gedaan. dat is gewoon geklets", aldus be- turder G Halm van de dienstenbon- toFNV. „Ze zijn willens en wetens met stellen gekomen waarvan ze op klomp konden aanvoelen dat ze wrons niet acceptabel waren. Ze vol- ptkeurig de lijn van de centrale werk- P'ersorganisatie VNO", öt vakbonden gaan zich nu op korte knnijn beraden met hun leden. Halm Huil acties met uit. Volgens Halm za lm overigens niet alleen de diensten eden FNV maar ook de CNV-bond en X Uiue BLHP (beambten, leiding eend- en hoger personeel) dinsdag wnzetting van de onderhandelingen Kt meer zitten. Phyrrus-overwinning toor KLM in geding legen ex-accountant Van onze correspondent) i4 WASHINGTON - De Newyorkse sthtbank heeft voormalig KLM-ac- ewntant Jos de Wit verboden in zijn "(en voordeel en ten nadele van de Wionale luchtvaartmaatschappij (fbruik te maken van KLM-documen- kndie hij bij zijn ontslag heeft meege- kmien. Deze uitspraak komt maar zeer ''ndele tegemoet aan de vergaande ei- die de KLM had gesteld en waar- te" De Wit via gerechtelijk bevel zou teeien worden gedwongen noch met Pirnalisten. noch met regeringsin- tmties of vertegenwoordigers daar- 'U. hetzij in de VS of in Nederland, te urpe preken over de gegevens die hij uit H-M's archieven heeft gelicht. zijn overwegingen stelde de rechter fclde KLM Jos de Wit er niet van kan Schuldigen dat hij zich lasterlijk over kKLM heeft uitgelaten, aangezien de tocumenten waarmee De Wit schermt 5die de KLM uit de openbaarheid wil *cn, uit KLM's archieven afkomstig jjoen wijzen op hoogst twijfelachtige ate- ^mispraktijken. Het is duidelijk, zo telde de rechter vast. dat een werkne- die ontdekt dat zijn werkgever zich Jet onrechtmatige praktijken bezig- ^udt, dit openbaar moet maken, zelfs U5 het gaat om vertrouwelijke docu menten of handelsgeheimen. Hindelsgcheimcn zijn in de VS door hes beschermd. Volgens de rechter Hl het in dit geval niet om zulke pro- Hische zaken als geheimen omtrent fadukties of geheime formules, maar administratieve bescheiden, die 'inleggen dat de KLM zich bezighield tel een zeer twijfelachtige manier van "kendoen. (Advertentie) DUTMAN IN REDE OP ABVA-CONGRES: i Van onze redactie economie) DEN HAAG - Voorzitter Dutman van de Algemene Bond van Ambtenaren vindt dat het overheidspersoneel op korte termijn meer zeggenschap over zijn positie moet krijgen. Het overleg van de vakbeweging met de minister van binnenland se zaken moet gewijzigd worden en er moet stakingsrecht worden ingevoerd. „Medezeggenschap aan de voet. dient veranderd te worden in echte zeggen schap". zei Dutman dinsdag tijdens het jaarcongres van de ABVA. die met 202.000 leden de grootste vakbond in ons land is. DEN HAAG (ANP) - D'66 zal voor de volgende tweede-kamerverkiezingen een duidelijke uitspraak doen over het door de partij gewenste samenwerkingsver band. De politieke leiders van D'66, voorzitter Glastra van Loon en fractievoor zitter Terlouw. hebben dit dinsdag laten weten. Zij proberen met deze uitspraak het besluit recht te breien dat het congres van D'66 het afgelopen weekeinde nam om op dit moment geen uitspraak te doen over toekomstige samenwerkingsverbanden. Zodra er kabinetsvorming aan de orde is zal de algemene ledenvergadering tijdig moeten worden geraadpleegd, zo luidde de tekst van een aangenomen motie die volgens Glastra en Terlouw 'niet over duidelijk was gesteld'. Want dit besluit mag niet los worden gezien van de overweging in dezelfde motie dat een duidelijke standpuntbepaling van de partij over de politieke koers wel degelijk gewenst is. Het mag, zo stellen de voormannen, evenmin los worden gemaakt van het fundamentele uitgangspunt dat D'66 altijd heeft gehuldigd dat een kabinetsformatie al aan de orde dient te zijn vóór verkiezingen. Dutman zei een en ander tegen de ach tergrond van de zojuist gestreden slag om de kortingen op de salarisstijgingen volgens de bezuinigingsoperatie Be stek '81De ABVA moet zich in dit geval niet anti-parlementair gedragen Wel heeft de bond ernstige kritiek op de christelijke en rooms-katholieke amb- tenarencentrales. die zich bij de voor gestelde ..kortingen'' neerlegden. Over verdere maatregelen in het kader van Bestek '81 toonde Dutman zich on gerust. Zo komen er voorstellen over de pensioenvoorziening en zijn andere bezuinigingsmaatregelen mogelijk, onder andere op het stuk van de ziektekosten. De ABVA-voorzitter waarschuwde de overheid bij voor baat tegen doorvoering van voorstel len om de continutoeslag en de toeslag voor onregelmatige diensten te verla gen. Geen eenheid Het centraal overleg, waarin vijf amb- tenarencentrales zitting hebben, is erop gebaseerd dat die centrales ge zamenlijke opvattingen hebben. Maar een eenheid is nu ver te zoeken en bo vendien vindt Dutman dat de algeme ne centrale (waarbij de andere FNV- ambtenarenbond, KABO, zich zal aan sluiten als de voorgenomen federatie met de ABVA een feit is) op basis van haar ledental meer vertegenwoordi gers moet krijgen in de overleg commissies. Waar de centrales zo verschillend den ken over stakingsrecht, zullen waar schijnlijk ABVA en KABO alleen moe ten ijveren voor „spreiding van macht". Dutman vond dat de huidige samen werking verspilling van tijd is Die con structie moet in discussie komen. Bouwtoeslagen Volgens Dutman valt te betwijfelen of het kabinet de kwestie van de verwer king van de toeslagen uit de bouw-cao in de salaristrend voor overheidsper soneel wel goed heeft belicht. De rege ring wil deze verwerking opschorten, omdat het effect voor de salarisverho ging te groot zou zijn. Er is steeds een percentage van 1,6 voor die verhoging genoemd. Maar de ABVA heeft ontdekt dat een van de beide toeslagen waarom het hier gaat, al in 1965 en 1966 in de trend voor ambtenaren is verwerkt. Berekend is nu dat de verwerking van de overige toeslag niet een verhoging van 1.6 tot gevolg heeft, maar van 0,6 procent De ABVA-voorzitter vroeg zich af of het kabinet op de hoogte Is van deze gang van zaken. Dutman bepleitte verder het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen in de niet- commerciéle dienstverlening (zieken huizen, bejaardenzorg, maatschappe lijke dienstverlening en welzijns werk). Dat de regering nu van plan zou zijn in te grijpen in de cao voor de be jaardenzorg. omdat voor deze werk nemers de afremming van salarisstij gingen niet wordt gevolgd, is volgens hem „misbruik van macht". De ABVA zal zonodig niet aarzelen de rechter in te schakelen. Als de regering extra be zuinigingen wil doorvoeren, zal de bond die fel bestrijden. i Advertentie) RIJSWIJK (ZH) (ANP) - Het moet verboden worden potjes kindervoeding met spinazie of andijvie te verkopen. Dit schrijft de consumentenorganisa tie Konsumenten KontaktiKK/in het maandblad Koopkracht. Spinazie en andijvie (in mindere mate) bevatten grote hoeveelheden nitraat. Deze stof kan voor baby's schadelijk zijn omdat ze kan worden omgezet in het zwaar giftige nitriet. Volgens de wereld gezondheidsorganisatie (WHO) mag er in babyvoeding maximaal 25 milligram nitraat per 100 gram zitten. Bij een onderzoek trof KK in Olvaritpotjes meer dan vier maal de volgens de WHO toelaatbare hoeveelheid aan De fabrikant van Olvarit is echter niet in overtreding omdat de Nederlandse overheid geen eisen stelt aan het m- traatgehalte in kindervoeding, aldus KK. KK heeft nog meer beziearen tegen de fabrikant van Olvarit. In advertenties zegt deze fabrikantNutricia. dat Olvarit het allerbeste voor een kind is. Volgens KK kan de moeder zelf voeding klaarmaken die net zo goed is voor het kind als potjesvoeding. KK schrijft dat de potjes voornamelijk handig zijn voor de moeder. Ook heeft de consumentenorganisatie er bezwaar tegen dat Olvarit in de advertenties suggereert dat de groenten die in de potjes baby- en kleutervoeding terecht komen zonder kunstmest of bespui ting gekweekt zijn. Dat is in de praktijk niet het gevalNa overleg met KK heeft de fabrikant van Olvarit overigens toegezegd zijn reclame beleid te zullen wijzigen De consumentenorganisatie vindt verder dat de informatie op de etiketten van Olvarit tekortschiet. De overheid heeft de fabrikant hier nooit toe ver plicht. een EEG-rtchtlijn zal de fabrikant binnenkort dwingen op het etiket van de kindervoeding te zetten wat er in de potjes zit. Op het etiket zou ook vermeld moeten worden dat de inhoud van het potje na opening niet be waard kan worden en dat het gevaarlijk is de inhoud voor een tweede maal te verwarmen Fleurop kent Iedere straat In stad en land. n Bloemengroet uit Rotterdam naar Oss en Tokio is geen probleem. U zegt welke bloemen, voor welk bedrag en Fleurop regelt dat. De Fieurop-bioemist belt zijn collega in Oss om de groet te willen verzorgen De order voor Tokio loopt via interflora Altijd perfect geregeld, verzorgd en bezorgd. U herkent de Fleurop-bloemist aan het Fleurop-vignet. Fleurop Interflora staat garant voor uw bloemengroet Koninginne gracht 155. 2514 AM Den Haag. vraagstuk, maar zal toch nooit zijn veiligheid prijsgeven. Ook president Sadat van Egypte sprak dinsdag Amerikaanse congresleden toe Hij zei tegen leden van de commis sie voor buitenlandse zaken van het huis van afgevaardigden dat er zich bij de onderhandelingen over de toekomst van de Palestijnse Arabieren onge twijfeld problemen zullen voordoen. Maar U. aldus de Egyptische president, kunt uw invloed gebruiken om Israël over te halen zijn standpunt te matigen. Reacties De vrede tussen Israël en Egypte die maandagavond in Washington werd gesloten, heeft gisteren op een groot aantal plaatsen geleid tot heftige reac ties van radicale Arabische groepen. In de Arabische wereld, buiten Egypte, is de afwijzing van het door president Carter's bemiddeling tot stand geko men akkoord bijzonder fel. Binnen Egypte protesteerde alleen de zeer kleine Progressieve Unionistische Partij. Intussen wordt het uitstel van het bezoek van premier Begin aan Cairo, dat gisteravond bekend werd gemaakt, wel geweten aan onzeker heid over mogelijke heftige reacties in Egypte. De meest gewelddadige actie vond plaats in Parijs, waar door een bomex plosie in een joods studentenrestaurant 26 mensen gewond werden, van wie twee ernstig De Parijse PLO-verte- genwooröiger Sousz distancieerde zich overigens van deze 'racistische aan slag' In Madrid vonden twee woedende demonstraties plaats, voor de Egypti sche ambassade en de vertegenwoordi ging van de Arabische Liga. Tweeën dertig Arabieren - merendeels studen ten - werden prompt door het Spaanse ministerie van binnenlandse zaken uit gewezen. Op de westelijke Jordaanoever. het door Israël bezette deel van Jordanië, dat ooit een min of meer zelfstandige Palestijnse staat zou moeten worden, werd dinsdag vrijwel algemeen gevolg gegeven aan een (van de anti-Israëli sche leiders uitgegane) oproep tot sta king. terwijl op verschillende plaatsen demonstraties werden gehouden tegen het Israëlisch-Egyptische akkoord. De 'algemene rouw' werd inderdaad vrij algemeen aangehouden door de Pales- tijnen. de met geraadpleegde voorwer pen van de vredesdiscussies tussen Sa- dat en Begin. In Israël zelf, in Tel Aviv, ontplofte een Palestijnse bom De nationale luchtvaartmaatschappij van Egypte, Egyptair, heeft dinsdag besloten tijdelijk geen vluchten uit te voeren naar Syrië, Irak en Jordanië, zo hebben medewerkers van Egyptair meegedeeld. Zij weigerden redenen te geven voor de beslissing. Het besluit schijnt een voorzorgsmaatregel te zijn om kaping van een Egyptisch vliegtuig door fanatieke Arabieren te verijde len. (Slot van pag. 1) aangevuld met een werkloosheids- Tekort uitkering die iets lager uitkomt. moeten inleveren, zo vindt het kabinet. Deze volume-beperkende maatregelen zullen 75 miljoen moeten opbrengen. Daarnaast denkt het kabinet 50 mil joen. oplopend tot 100 miljoen in 1981. binnen te krijgen door terugdringing van het ziekteverzuim, onder meer door het tegengaan van oneigenlijk gebruik van de Ziektewet bij bevalling en zwan gerschap en het weer verplicht stellen van de melding van ziektegevallen van langer dan dertien weken, zodat snelle terugkeer bevorderd kan worden, Van het gat van 375 miljoen komt 210 miljoen (dit jaar 30 miljoen) voor reke ning van de salarismaatregel die minis ter Wiegel met betrekking tot de amb tenaren heeft genomen De eerder voorgestelde korting van zes maal 0.5 procent is gewijzigd in 6 X 0.3 tot 0.7 procent Het kabinet vindt dat dit be drag toch door de ambtenaren moei worden opgebracht, maar dan op een andere manier. Ook de trendvolgers zullen evenveel als de ambtenaren Uit de nota blijkt verder dat het finan ciële beeld van de overheid als geheel de laatste tijd flink is verslechterd. Het financieringstekort dreigt door de tegenvallende betalingsbalans, de ex tra loonstijging eft het sterk gestegen consumptief krediet op te lopen van 6 naar 6,5 procent. Het kabinet acht dit ontoelaatbaar, maar grijpt op dit mo ment nog niet naar de zgn. noodremp rocedure. Wel bereidt minister An- driessen uit voorzorg maatregelen voor ter grootte van een miljard gul den. Voor een deel zullen deze bestaan uiLhet temporiseren van de uitgaven en voor een deel uit versnelde inning van belastingen. Voorts wil het kabi net op korte termijn de particuliere overbesteding te lijf door een rem te zetten op het kopen op afbetaling. De banken en de PTT zullen hierbij wor den ingeschakeld. Een lichtpunt noemt het kabinet de werkgelegenheid in de bedrijven, die voor het eerst sinds vele jaren in 1979 geen verdere daling te zien zal geven. Ook de rendementspositie van het be drijfsleven gaat iets vooruit. De totale werkloosheid blijft echter gestabili seerd op het ..te hoge" niveau van eind 1978. aldus de nota Het vrij beschikbaar inkomen zal dit jaar hoger uitvallen dan vorig jaar was geraamd, ook zonder rekening te hou den met incidentele loonsverhogingen, zoals wegens promotie en overwerk Dit incidentele loon zal volgens recente be richten dit jaar vrij sterk stijgen en wel met 2.5 procent Veranderingen in het reëel vrij be schikbare inkomen vergeleken met 1978: Drie categoriën 1 Werknemers In bedrijven Minimumloon plus 1.5 procent even meer dan minimumloon plus 1.5 procent modaal inkomen plus l procent 2 x modaal min 0.5 a 0 procent 4 x modaal mm 0.5 a 0 procent. 2. Ambtenaren. modaal inkomen plus 1 procent. 2 x modaal min 0.5 procent. 4 x modaal min 1 procent: 3. Sociale uitkeringen gehuwd zonder kinderen): AOW plus 0.5 procent. WAO (iets boven minimum) plus 0.3 procent WAO-modaal plus 0.6 procent: en WAO-maximaal min 02 procent. Wensdroom Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) zegt in een com mentaar dat het kabinet er niet in zal slagen Bestek '81 te verwezenlijken als niet snel maatregelen worden getrof fen die een eind maken aan de voort gaande verslechtering van de con currentiepositie van ons bedrijfsleven ten opzichte van het buitenland. An ders wordt vermindering van de werk loosheid een wensdroom, zo zegt hel Verbond. Het hoge kostenpeil is vol gens het VNO de belangrijkste oor/aak van dc achteruitgang van onze inter nationale concurrentiepositie. Tegen deze achtergrond is het forceren van een discussie over een kortere werk week onverantwoord. Het CNV meent dat het kabinet weinig oog heeft voor de positieve effecten van vormen van arbeidstijdverkorting op de werkgelegenheid Het vakverbond stemt uit sociale overwegingen in met beperking van het consumptief krediet maar wijst erop dat dat krediet een be langrijke rol heeft gespeeld bij het in stand houden van de consumptie en daarmee van de werkgelegenheid Het Koninklijk Nederlands Onderne- mersverbond (KNOV) meent dat de voorgestelde kredietbcperkende maatregelen nooit ten koste mogen gaan van een gezonde ontwikkeling van grote delen van het midden- en kleinbedrijf. Volgens de ondernemers lijkt een grotere toename van de con sumptieve bestedingen op korte ter mijn gunstige effecten te hebben voor de detailhandel, de horeca en de dienstverlening. Het KNOV noemt een verdere ombuiging van de overheids uitgaven nu meer dan ooit vereist met het oog op de te scheppen ruimte voor investeringen van het bedrijfsleven. Slot van pagina 1 niveau. Allereerst is volgens hem de vakbeweging in ons land bereid te ma tigen voor invoering van arbeid stijdverkorting. Daarnaast is een ster ke verdeling van de arbeid nodig om het aantal sociale uitkeringen terug te dringen. Krachtige aanzet. Minister Albeda verzette zich tegen de geringschattende beoordeling van Van der Doef over het arbeidsvoorwaar denbeleid van het kabinet. Albeda wees onder meer op de ..krachtige aan zet tot een centraal akkoord", dat er volgens hem alleen niet gekomen was omdat desociale partners hierover een negatief oordeel hadden laten horen. Albeda zag overigens veel meer heil in een vorm van vervroegde uittreding dan in arbeidstijdverkorting, vooral omdat vervroegde pensionering min der kosten met zich meebrengt De beide regeringspartijen CDA en VVD wezen een ingrijpen van de rege ring in de loononderhandelingen van de hand De christen-democraat Van der Gun..De sociale partners dragen nu de verantwoordelijkheid. Parlement en regering moeten terughoudendheid be trachten. anders kun je niet spreken van een vrije loonpolitiek". Hij ver klaarde niet verontrust te zijn door „enige" opwinding in het land vanwege de onderhandelingen. „Dat ts inherent aan vrije loonpolitiek". De liberaal Keja noemde het debat voorbarig omdat het de loonon derhandelingen doorkruist. Toch ver baasde het hem dat de werkgevers de compromisvoorstellen van de Indu- striebond-CNV - om een uur arbeid stijdverkorting in te voeren in 1981 - zonder meer van tafel hebben geveegd. Ook verwierp hij de houding van de Hoogovens, die hebben gepoogd door extra loonsverhogingen arbeid stijdverkorting te voorkomen. Hij verweet Hoogovens gebrek aan loyali teit tegenover de andere werkgevers in de metaal, die er slechter voorstaan. Bngwirda iD'66) bepleitte een snel in grijpen door de minister „De eigen ver antwoordelijkheid, die regering en Kamer voor de bevordering van de werkgelegenheid in ons land dragen, vereist zo'n actieve opstelling", zei hij. De eigen verantwoordelijkheid van werkgevers en vakbonden op het punt van de loononderhandelingen, was voor de communist Bakker reden zich ook te verzetten tegen inmenging. „Ik zie niet in hoe deze regering op enige rlei wijze voor de werknemers een gunstige invloed kan uitoefenen", al dus Bakker. Hierbij verwees hij naar de inmiddels door de Kamer goedge keurde kortingen op dc ambtenaren salarissen en die van de trendvolgers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 33