OME JOOP Antwerpenaar in HDDET ZIETI ïïlburg gegijzeld Moord in Brussel lijkt op aanslag in Den Haag wil vandaag de echte in Hilversum opstaan PZC/ provïncie/binnen-buitenland 9 Fries transportbedrijf moet twee weken dicht wegens niet naleven cao Rhodesië verwoest oliedepots Beira POSITIE HUURDER VERSTERKT Schoolgeld omhoog Tandartsen iets duurder KOSTUUMS KOLBERTS PANTALONS 'ATERDAG 24 MAART 1979 tiehouder uit Ouae longe zetts meis jes meldden zich aan als een tweede Ome Joop' Vijftien geselecteerde Ome Joopsenioren zullen vanmiddag voor een jury met natuurlijk André van Duin zelf en ook Ferry de Groot gedurende vijf minuten hun talent tentoon mogen spreiden. Ook is er een groep junioren vijftien kandidaten van beneden de achttien jaar. De Ome Joopwedstrijd heeft zelfs twee vijfjaar oude deelnemers De resultaten van de wedstrijd zullen maandag over een week te zien zijn in het tv programma Showroom dat de NCRV op het net (Ned II) brengt om 21.20 uur. De NCRV-radio geeft op 31 maart een stemmingsbeeld van de wedstrijd. Dat gebeurt omstreeks 18 uur in het pro gramma 'Op stap' van liilversum III. Rond de wedstrijd om de 'Ome Joop- titel' is onlangs nog enige deining ontstaan. Vanuit de medische hoek werd erop gewezen dat het imiteren van de stem van Ome Joop tot het verknallen van de stembanden zou kunnen leiden. 'Ome Joop zelf haakte daarop in met een 'spot', waarin hij zelf waarschuwingen gaf tegen het overdrijven van die imitaties. De NCRV-gids ruimde eveneens plaatplaats in voor het afdrukken van een waarschuwing. Die waarschu wing prijkt ook deze week weer in de nieuwe gids. Beste ome Joop. zo schrijft de Neder landse vereniging voor Logopedie en Fonlatriel dat zijn mensen die alles weten over stemmen en zo) in een aan Ome Joop gerichte en in de NCRV- gids afgedrukte brief ..Helaas weten niet alle kinderen die u nadoen dat het dagelijks imiteren van de Grote ome Joop tot gevolg kan hebben dat zij na een poosje nauwelijks nog in staat zijn enig geluid te geven „Juist mense', zo zegt ome Joop in een naschrift, „bemoei je met je eigen en laat de Grote ome Joop met rust". „Wij hebben nu wel voldoende ge waarschuwd voor dat overdrijven met nabootsen", zegt NCRV's pers man Brinkman. „Trouwens, met car naval vallen er wel meer stemmen". RAAD VAN STATE LEGT RIJVERBOD OP UTRECHT (ANP) - Het transport bedrijf De Bruin in Surhuisterveen (Fr.) moet half april voor vijftien da gen de poorten sluiten wegens het niet naleven van de cao voor het be- roepsgoederenvervoer. Deze straf heeft de Raad van State opgelegd aan het bedrijf, dat samen met drie andee- re transportondernemingen vorig jaar bij dit hoogste rechtscollege in beroep was gegaan tegen het rijverbod van vijftien dagen dat alle vier hadden ge kregen van de commissie vervoers- vergunningen. De uitspraak van de Raad van State betekent dat voor het eerst in Neder land een bedrijf een tijdelijke sluiting aan zijn broek krijgt om het te dwingen de geldende cao-bepalingen na te leven Dit ingrijpende strafmiddel werd mo gelijk door de instelling van de raad van toezicht op naleving van de cao inet het beroepsgoederenvervoer in januari 1978. De raad - waarin werkgevers en vakbonden gelijk vertegenwoordigd zijn - werd in het leven geroepen om een einde te maken aan de sociale wantoe standen in het beroepsgoederen vervoer op de weg. Die strijd is aardig succesvol geweest, zo bleek onlangs uit het eerste jaarverslag van de raad van toezicht. Er werd het afgelopen jaar 1500 keer een klacht ingediend, maar slechts vier keer hoefde men het advies te geven een rijverbod op te leggen De overgrote meederheid van de andere transportbedrijve waartegen een klacht liep beterde het leven en komt nu wel de cao-bepalingen en de sociale verplichtingen na Van dc vier hardnekkige overtreders is nu uiteindelijk in hoogste Instantie een bedrijf tot een tijdelijke bedrijfsluiting veroordeeld, omdat deze firma weiger de mee te werken aan een loonon- derzoek in opdracht van de Raad van State. De andere drie - Weijk transport in Eist. Betra in Beverwijk en Hooljen in Tilburg - verleenden wel medewer king. Zij hebben een lichtere straf - in ieder geval geen bedrijfssluiting - ge kregen, die waarschijnlijk volgende week bekend wordt. De raad van toezicht toonde zich bij monde van adjunct-directeur B Hoekstra verheugd over de bekrachti ging van het rijverbod door de Raad van Stae. ,.Wu weten hu dat het uitser- ste middel bij het niet naleven van de sociale spelregels in deze bedrijfstak effectief kan zijn, en we zullen gerug- gesteund door dit juridisch precedent met nog meel vertrouwen werken aan de reeds goed vorderende sociaal-eco nomische ordening in het be roepsgoederenvervoer". aldus Hoekstra Directeur H. de Bruin van het trans portbedrijf waaraan het rijverbod is opgelegd zei desgevraagd niet te ver wachten dat dc straf zijn bedrijf voor al te veel problemen zal plaatsen. „Wij kunnen het tegenover onze relaties niet veroorloven, dat het vervoer 14 dagen stilligt. We hebben daarom be paalde maatregelen genomen om de voortgang van zaken te verzekeren", aldus de Bruin. Hij wilde niet vertel len welke die maatregelen waren. MAPUTO iRTR) - In de op een na grootste stad van Mozambique, Beira. zijn vrijdag oliedepots aangevallen en in brand gestoken. In Maputo is meegedeeld dat Rhodesie de grootste aanval op Mozambique heeft ingezet sinds de onafhankelijk heid in 1975. Het energiebevoorradingscentrum van Beira is volledig vernietigd en de scha de loop tin de vele miljoenen. Het is de vijfde keer deze maand dat Rhodesie een aanval onderneemt op Mozambique. Rhodesie heeft de laatste tijd ook verscheidene aanvallen uitge voerd op doelwitten in Angola en Zam bia. Een defensiewoordvoerder in de Rho- desische hoofdstad Salisbury zei dat men in Rhodesie niets weet van een dergelijke aanval op brandstofdepots. GEEN OLIE DOOR SUEZKANAAL LONDEN IAFP) - Saoedi-Arabiè heeft de oliemaatschappijen verboden olie te vervoeren via het Suez-kanaal, zo heeft de oliebevrachtingsbeurs in Londen laten weten. Ook als de olietankers leeg op weg zijn naar Saoedi-Arabiè mogen zij niet via het Suez-kanaal varen. BOETES BENEDEN 150 GULDEN NIET GEREGISTREERD i Van ome parlementaire redactie DEN HAAG - De ministerraad heefl irpdag besloten schikkingen en boetes bij kantongerechtzaken lager dan 150 gulden niet meer te doen registreren. Deze verschui vingvan 100 naar 150 gulden houdt verband met de stijging van de be dragen die gemiddeld voor boetes en schikkingen sinds 1974 heeft plaatsgevonden. 'Urne Joop' woont in Kloetinge. Aan de Kapelseweg op num mer 29 c om precies te zijn. Ik zag het meteen, toen ik hem deze week ontmoette. Huiselijk gehuld in zijn geruiten pantoffels, spelend met z'n bretels: dat kon al bijna niet missen. Maar toen hij weer eens om een of andere futiliteit in woede ontstak, zijn gebalde vuist hief en met bassende stem van achter uit zijn keel de uitroep 'nee, nou wordt ie mooi' liet opborrelen wist ik het zeker. Dat moest wel ome Joop zijn. Of - als het niet het geval wasdan toch zeker een uitstekende dubbelganger van deze tv- persoonlijkheid. Vandaag zal in Hilversum duidelijk worden of die meneer uit Kloetinge de titel 'ome Joop' zal mogen dragen. De NC RV heeft een wedstrij d rond die van de Dikvoormekaarshow zo bekende figuur uitgeschreven. Wil de echte ome Joop opstaan-: zo luidt ongeveer de van AVRO's 'wie van de drie' geleende vraag, die in de Hilversumse studio's wordt gesteld aan dertig kandidaten die zijn overgebleven van de maar liefst vierduizend gegadigden. Van middag zal ook onthuld worden of die figuur uit Kapelle de titel 'Ome Joop' zal mogen dragen of weer gewoon naar huis zal gaan als Lex Lamers, zoals men hem in KLoetinge voornamelijk kent. Hoewel: de 21-jarige ama teurbokser Lamers heeft in vrienden kring en op het werk al lang de bij naam 'Ome Joop' vanwege zijn ge slaagde imitaties. Op het bouwwerk in de Randstad, waar de Kloetingse timmerman dagelijks verschijnt wordt dan ook maar zelden naar Lex Lamers gevraagd. Als ze hem moeten hebben roepen ze gewoon om 'Ome By de foto: de Kloetingse 'Ome Joop', die ook wel Lex Lamers schijnt te he ten In deze vermomming gaat Lex het vandaag in Hilversum tegen veertien andere ome Jopen opnemen. Het hoort tot de voorwaarden voor deelneming aan de wedstrijd dat kandidaten zich wel valse snorren en wenkbrauwen mogen aanmeten. Extra grote (kunstloren zijn ook toegestaan. Kan didaten mogen, echter, dik in verband met het verloren gaan van het effect tijdens de televisie-opnamen, niet op treden met een Ome-Joop mombakkes. Je hoort de reactie al van de grote Ome Joop:Belachelgk hè.'". Joop' En Lamers weet drommels goed dat ze dan hem bedoelen. Dat imiteren zit er al lang in bij La mers. Als jonge jongen stond hij Dave Berry al na te doen. Later stapte hij over op een Elvis Presleycreatie. En om het allemaal nog wat echter te la ten lijken maakte Lex zelf een glit- terpak. Campingbezoekers zujlen hem van die uitmonstering vast nog wel kennen, wanneer hij weer eens ergens optrad tijdens een talentenjacht Ook op de Goese Expo is Lamers geen on bekende. Sinds het bestaan van ene 'Ome Joop' voelt Lex zich sterk aangetrokken tot het nabootsen van ome Joop's stem en gebaren. „Ik heb begrepen dat ome Joop een afspiegeling is van de gemiddelde Ne derlander". zegt Lex. Chagerijn en al gauw opvliegeng. Nou dat klopt wel aardig als je soms ziet hoe de mensen tekeer kunnen gaan in het verkeer. Zoals ze zich soms zitten te ergeren". Dat bijbehorend bekketrekken gaat de 'Ome Joop' uit Kloetinge goed af. „Ik heb op dit punt mijn mond mee", legt Lex uit. „Ik heb een verlamming in mijn mondspieren. Daar ben ik mee geboren. Veel kauwgom eten zei de dokter. Dan gaat het wel over. Maar ik loop er nog mee". „Nou het is al aardig bijgetrokken", meldt z'n moeder. „Als je lachte zag je het 't meest". Bij de NCRV weten ze nu wel waar ze aan begonnen zijn door een 'Ome joop-wedstrijd' uit te schrijven. Er werden vierduizend bandjes inge stuurd. De imitators kwamen uit alle delen van het land Kinderen. Daar naast veel volwassenen. Chauffeurs, bakkers, maar ook een doctorandus uit Leeuwarden en een procura- Glynn Wolfe, een Amerikaanse ho teleigenaar, bereidt zich voor op zijn 23-ste huwelijk en opneming in het Britse wereldrecordboek van Guinness als de man die de meeste keren in het huwelijk is getreden. Wolfde maakte zijn verloving met de 17-jatige Eva Mejias dinsdag bekend. Hij moet even wachten op een gerech telijke hoorzitting op 28 februari over de vraag of Eva vroeger volwassen kan worden verklaard dat december, wan neer ze 18 wordt Wolfe, vroeger bap tistendominee en voorganger van een gemeente in Las Vegas, vertelde dins dag dat er een tijd is geweest waarin zijn huwelijken maar kort duurden Het langste hield vijf jaar stand. Hij had ooit een kapitaal van een half miljoen dollar, maar het is opgegaan aan proceskosten en alimentaties. Wolfe trad in 1930 op 18-jarige leeftijd voor het eerst in het huwelijk. Voorzo ver hij met zich herinneren kan had hij op zeker ogenblik drieëndertig kinde ren en zestien schoonmoeders. Nadat hij het geestelijke ambt had opgege ven, ging hij achtereenvolgens in Los Angeles, Las Vegas. Hollywood en Blythe in het hotelwezen. Bij twee ge legenheden trouwde hij met. scheidde van en hertrouwde vervolgens met de zelfde vrouw. „Misschien vindt u mij een ongewone man en wellicht ben ik het ook. Maar ik ben gelukkig. Ik lijk te J doen en te hebben gedaan wat ieder- Ome Joop waarschuwt in de NCRV-gids tegen imitatie van zijn naam ua never een werej(j eigenlijk graag zou ie zussie peste, in plaats van ome Joop te imiteren. Dat valt toch niet te lere.. doen." aldus Wolfe. JACQUES CATS die het niet betalen van het losgeld voor haar man zou hebben. Politie Na het tweede telefoontje van L. waar schuwde de vrouw de Antwerpse poli tie, die onmiddellijk de Tilburgse col lega's inlichtte. Volgens hoofdinspec teur De Vries van de Tilburgse gemeen tepolitie was het aanvankelijk moeilijk de ernst van de zaak te schatten, maar in de vroege ochtend werd gecon cludeerd dat het om een ontvoering ging. Zowel in Nederland als in België werd een grote politiemacht inge schakeld. omdat rekening werd gehou den met een ernstig delict. Om kwart voor acht werd in de bin nenstad van Tilburg de grijze BMW van Caluwé ontdekt en enkele minuten la ter kwam Van S. opdagen, die met de auto wilde wegrijden. Omdat de politie hem niet onopvallend kon volgen, werd hij ter plaatse aangehouden en meege nomen naar het politiebureau. Van S. weigerde aanvankelijk te praten over de zaak. maar bezwoer de politie dat ei geen doden zouden vallen. Verhoor Inmiddels was de Antwerpse recherche er achter gekomen dat Caluwé in Til burg een afspraak had met restauran teigenaar L„ die meteen naar het bu reau werd overgebracht voor een ver hoor. Daar legde hij aanvankelijk een onduidelijke verklaring af. maar maak te tenslotte om drie uur gistermiddag de plaats bekend waar Caluwé te vin den was: een woning aan het Smidspad. die L. heeft verhuurd aan de 22-jarige De K.. Toen de politie even later de wo- nig binnenviel troffen zij de koopman aan in de huiskamer waar hij samen met De K. op de politie zat te wachten. De K. was op de hoogte van de arresta tie van L. en van Van S. en wilde volgens de politie de indruk wekken dat de DEN HAAG (ANP) - De positie van de huurder zal een aanmerkelijke verste viging ondergaan in de wijziging van de huurwet die het kabinet voorstaat. Premier Van Agt kondigde dat vrijdag avond aan na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. Het kabinet komt daarmee volgens hem tegemoet aan de wens van een meerderheid in de tweede kamer. Al jaren wordt er gestreefd naar verdere rljkende bescherming van de huurder in het hele land. zo vertelde de premier. Volgende week zal het kabinet de wijziging van de huurwet aan de tweede kamer sturen. (Slot van pag. 1) het Europese vasteland zullen worden aangevallen", zo voegde hij aan zijn woorden toe. In GrootrBrittanniè is een onderzoek Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Door een verhoging van de cursusgelden bij het voortgezet on derwijs hoopt het kabinet in totaal honderd arbeidsplaatsen extra bij het avondonderwijs te creëren. De minis terraad heeft vrijdag ingestemd met een voorstel de cususgelden. die sinds 1973 niet meer verhoogd werden, met ingang van het nieuwe schooljaar te verhogen. Besloten is de meeropb rengsten aan de cursusgelden tc ge bruiken ter Financiering van nieuwe arbeidsplaatsen. Daarnaast werd door de ministerraad ingestemd met het voorstel de tarieven voor de verschillende avondscholen, dag-avondscholen en cursussen uni form te doen zijn. Tevens is besloten tot aanpassing van de tariefstructuur van cursusgeld bij de avondscholen voor algemeen voortgezet onderwijs. Dit is nodig geworden in verband met de mo gelijkheid de studie bij deze scholen per vak te volgen gestart onder de mensen die daar veel in de buurt van Sykes vertoefden Dat gebeurt ook in de plaatsen waar de om gekomen ambassadeur heeft gewerkt. Twee rechercheurs van Scotland Yard' zijn vrijdagmiddag in ons land aange komen om de Haagse politie te assiste ren Sir Richard Sykes krijgt geen staatsbe grafenis. zo is bekend gemaakt Hij zal in alle stilte worden gecremeerd, aldus een woordvoerder van de Britse am bassade. Waar en wanneer deze crema^ tie zal plaatsvinden, is met openbaar gemaakt. De Nederlandse regering zal een her denkingsdienst voor de gedode ambas sadeur houden Bijzonderheden hier over worden later bekendgemaakt. In de Britse ambassade aan het Lange Voorhout is een condoleance-register geopend, dat inmiddels is getekend door onder meer minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken), minister president Van Agt en prinses Beatrix Alle afdelingen op de Britse ambassa de werken dit weekeinde als gold het een normale werkdag. Dit is gedaan om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Om de veiligheid van de mede werkers van de ambassade verder te verhogen, heeft de Haagse politie een aantal maatregelen getroffen. Beveiliging Minister-president Van Agt heeft vrij dagavond op zijn wekelijkse persconfe rentie niets willen zeggen over even tuele veiligheidsmaatregelen naar aanleiding van de moord-aanslag op de Engelse ambassadeur Sykes. Hij weigerde antwoord te geven op vragen van journalisten over zowel de be scherming van de leden van de Engelse ambassade als die van de minister van het kabinet Van Agt. „Zeer weinig van uw belastingscenten worden besteed aan mijn beveiliging zo verzekerde Van Agt, maar nadere details wilde hij niet geven. De premier verklaarde dat hem de laatste weken niets is meege deeld over extra bedreigingen van de kant van de IRA. DEN HAAG (ANP)-De tandartsen mo gen de tarieven voor hun particuliere patiënten met ëen procent verhogen. Hiertoe hebben de minister van eco nomische zaken en de staatssecretaris van volksgezondheid besloten na over leg met de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der tandheelkunde (NMBT). Dit ls de tweede fase van een tariefaan- passing voor 1978 Bij deze verhoging is rekening gehouden met de uitkomsten van een enquete naar omzet en kosten over het jaar 1976, dié de NMBT onder haar leden heeft gehouden (Slof van pag. 1 Caluwé een betrouwbare zakenman i& L. en Van S. besloten daarop Ca chet bedrog betaald te zetten. Ze an hem donderdag naar Tilburg wen onder het mom dat L. nog eens w 75.00 gulden diamanten wilde ko- -£Bi) aankomst in Tilburg "werd de bjpman onmiddellijk vastgebonden tde kelder van L's woning. fcder bedreiging van een pistool en a geweer werd hij gedwongen zijn ®uw in Antwerpen te bellen en haar te aen dat hij in Tilburg werd vast houden en dat vóór vrijdagmorgen 5s uur een losgeld van 50.000 gulden saaW moest worden. In de loop van -nacht belde de restauranteigenaar W v(jf keer naar Antwerpen om de te herinneren aan de gevolgen ernst van de zaak nogal meeviel. Hij had Caluwé juist voor de komst van de politie bevrijd uit het toilet waarin deze was opgesloten, nadat hij vroeg in de ochtend uit de woning van L. naar de vlakbij gelegen woning aan het Smid spad was overgebracht. Volgens de politie was Caluwé psyc hisch tamelijk ondersteboven en waren zijn polsen nog opgezet door de koor den waarmee hij vastgebonden had ge zeten. Gedurende zjjn 18 uur lange ge vangenschap had hij niets te eten of te drinken gehad. Volgens de officier van justitie in Bre da, mr. Van Woensel, zal L. voorlopig in hechtenis blijven en worden voorge leid. Hem wordt wederrechtelijke vrijheidsberoving en poging tot afper sing ten laste gelegd. DEN HAAG - Minister van der Klaauw van buitenlandse zaken bezocht vrijdag middag de Britse ambassade in Den Haag waar hij het condoleance-register tekende in verband met de dood van de ambassadeur Sir Richard Sykes. Foto Van der Klaauw in gesprek met Roger Harvey, functionaris van de ambassade ook in grote maten Vrijdag 23 en zaterdag 24 maart: 10% korting PERFECTIE IN SCHEERWOL VOOR:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 9