Ransuil breidt zich (geleidelijk) uit Bach en Beethoven: B. en w. Hulst willen commissie voor openbare werken instellen Kritiek beleid van minister Pais op onderwijssymposium VOOR ALS DE NOOD AAN DE BOOT KOMT: 'N UNIGARANT PLEZIERVAARTUIG VERZEKERING Luisteren, waarderen en twijfelen ons visitekaartje in de ruimte Gedeputeerde Boersma bepleit instituut voor vormingswerk UTERDAG 24 MAART 1979 WistmJ Zaeuwi-Vlaanderen PZC/ provincie 13 IN APRIL IN DE RAADSVERGADERING BIJDRAGEN TOT WELOVERWOGEN beleid HEIST - Dc gemeente Hulst krijgt een rudscommissie voor openbare wer- len. Volgende week vrijdag moet de rjidzich uitspreken over een voorstel ijuben w in die richting. "Openbare strken vormen een belangrijk onder typ van gemeentelijke zorg. In een vroegtijdig stadium van voorberei- ding kan daarbij behoefte bestaan aan bestuurlijk overleg", schrijven b en w jn het coorstel aan de raad. Volgens het college kan de instelling tan een commissie voor openbare «erken bovendien bijdragen tot een Popformatie Link proefoptredens in Casino Breskens TERNEUZEN - Het gaat de Terneuzen- stpopformatie Link goed. De komende naanden wordt een groot aantal op tredens afgewerkt. Zaterdagavond is degroep te beluisteren in Breskens, in nfe-bardancing Casino. Het optreden tan Link begint om half negen. De groep heeft de laatste tijd veel gere steerd Er werden ook wat proefop tredens afgewerkt Link bestaal nu uit zangeres Karin de Koek, percussionist Boel Patinama, drummer Werner Cor- nand. bassist Tonny de Vetter, sologi- laristCo van Reijen en saxofonist Hans Burger Link speelt op 6 april in het Gildehuis in Sluiskil. Daar treedt die avond ook Curly Kail op Proloog speelt in Terneuzen JERNEUZEN - Dinsdagavond. 20.00 mtreedt de toneelwerkgroep Proloog Du Commerce te Terneuzen. Dc poep speelt 'Scholierenverzetje' en teemt daarin stelling in de relatie yhool-maatschappij Na afloop van de mntettmg is er een discussie voor- vond Malpertuus tc Clinge CLINGE - De Bouw- cn Houtbond van hel NKV. houdt in samenwerking met Industriebond NKV afdeling Clinge. aierdag 24 maart in het gemeen- ühapscentrum Malpertuus te Clinge balavond. De muziek wordt ver- :rgö door het orkest 'Jumbo Kwintet' De aanvang is om half negen. weloverwogen en doorzichtig beleid. In de april-vergadering mag de raad de commissieleden benoemen. Een ding staat al vast: wethouder Van de Voor de wordt voorzitter en burgemeester P. J. Molthoff zijn plaatsvervanger. Het college wil drie bushaltes voorzien van een abri. Men denkt daarbij aan de Koolstraat, de Tivoliweg en de halte bij de kerk van Heikant Met het plaatsen van de abri's is 10.000 gulden gemoeid. De sloot tussen de Industrieweg en de Absdaalseweg i achter de woningen aan de Steensedyk) moet worden opge schoond. Dat is nodig om de afwatering van het industrieterrein Absdalepolder niet- in gevaar te brengen. „Voor het goed functioneren als afwateringssloot is het niet nodig dat tot een volledige demping en riolering wordt overge gaan". menen b en w Zy voegen er aan toe dat. ten opzichte van de omwonen den het handhaven van een open sloot ongewenst is Met het opschonen, dem pen en noleren is een uitgave van 65.000 gulden gemoeid. Destijds trok de raad voor het karwei al 36 000 gulden uit. Nu moet er nog-eens 29 000 gulden op tafel komen De sectie plantsoenen van de afdeling gemeentewerken heeft een grote ach terstand bij het onderhoudswerk en het herstel van schade aan groenvoorzie ningen. Dat komt deels door het slechte weer en deels door een groot aantal ziektegevallen B en w willen de zaken nu goed aanpakken Zij schrijven de raad „Er is zeer veel schade aan de ga zons, met name die in het talud van de vijvers in het plan Hooghuis en Dul- laertpolder. Bij deze vijvers zullen te vens de veiligheidsafrasteringen en be- tuiningen gerepareerd dienen te wor den. Bovendien moet er veel spitwerk opnieuw worden gedaan" Een oplos sing van de personeelsproblemen biedt, zo redeneert het college, een uitbrei ding van het personeelsbestand met 4 man. Dat kan eventueel in het kader van de werkgelegenheidsverruimende maatregel. Daarmee is 70 000 gulden gemoeid. Brandweer Het treffen van voorzieningen ten be hoeve van de brandweer bij de vijver aan de Tivoliweg kost de gemeente 9.000 gulden, terwijl voor de bestra ting van het plan Hooghuis le fase bij na 11.000 gulden extra op tafel moet worden gelegd (destijds voteerde de raad 22.000 gulden). De afdeling gemeentewerken van de gemeente heeft berekend dat voor de bestratingswerken in het plan Moer- schans 1.1 miljoen gulden moet worden uitgetrokken. In verband met prijs aanpassingen en dergelijke is een ex tra-krediet van 825 000 gulden nodig. B en w stellen de raad verder voor een perceel bouwgrond op de hoek van de Paardehmarkt-Asschepoort-Lange Met een speciale verzekering voor opvarenden. Met betaling van een vervangend vakantiever blijf bij ongeval, schade of verlies tijdens vakantie. Kom naar 't AN WB-kantoor en maak uw zekerheid rond. Bellingstraat publiekelijk te verkopen Tenslotte vindt het college dat het be drag dat (per vierkante meten be schikbaar komt voor het fonds stads uitleg van 4 gulden moet worden ver hoogd tot 6 gulden. B en w hebben heel wat plannen met de gelden van het fonds. Met de verwezenlijking van tal van voorzieningen (reconstructie split sing Tivoliweg Oude Zoutdijk. aanleg parkeerterrein vrachtwagens, bewer ken van voormalige stortplaatsen, re constructie Oranje Bolwerk, uitbrei ding verenigingsgebouwen Graauw en Nieuw-Namen, voetgangersdomein Broodmarkt en Overdamstraat, ver bouw stadhuis en de aanleg van een tunnel onder de rijksweg) is zon twintig miljoen gulden gemoeid. De raadsvergadering begint vrijdag avond om zeven uur. Opbrengst van 'Café Centraal' voor De Stelle OOSTBURG - De medewerkers van het toneelstuk 'Café Centraal' van Bram Hcijboer en Tinus Quaars uit Breskens hebben de netto opbrengst van een voorstelling van het suc cesvolle dialectische stuk beschikbaar gesteld voor het verpleeghuis De Stel le. Het geld is inmiddels besteed aan een volière in de recreatiezaal van het nieuwe verpleeghuis. In de volière zor gen parkieten voor wat afwisseling voor de bewoners van De Stelle „Het geeft toch wel voldoening als je merkt dat een groep mensen dit over heeft voor de medemensen in De Stel le." aldus de heer P Philipse van het bestuur van De Stelle. Als het mogelijk is dan wil men in de buurt van De Stelle nog meer beesten zien te krijgen Gedacht wordt onder meer aan duiven, sierkippen en geiten. Dit alles om de patiénten van de Stelle wat ontspanning te kunnen bieden The New Shepherds in Sas van Gent SAS VAN GENT - Morgcn-zonclag- wordt in De Spc.ve te Sas van Gent een koffieconcert gegeven door de New Shepherds. John Schaap. Onno de Jong en Jose den Burger brengen hun repertoire van internationale toppers vanaf 12 00 uur Terneuzenaar op heterdaad betrapt TERNEUZEN - De gemeentepolitie van Terneuzen heeft in de nacht van donderdag op vrijdag de 23-jarige Terneuzenaar J.M.B. aangehouden, toen hij een aantal kratten met lege flessen probeerde te stelen bij groot handel 'De Brug' in de Kerkhoflaan. Bij onderzoek bleek dat B eerder die nacht al twee kratten bij een kennis had 'gestald'. B werd ingesloten - er werd proces verbaal tegen hem opgemaakt - en vrijdag weer vrijgelaten Let vanavond op de grote PTTed-Show om 19 10 uur op Nederland 1, NCRV Medewerkenden Ted de Braak, Lee Towers, Oscar Harris, Piet Hendriks, Mini en Maxi, Wilma Driessen en vele anderen pttpost Advertentie1 Op talloze manieren trachten wetenschappers in contact te komen met andere bewoonde planeten. Lees alles over deze pogingen in twee van de 21 artikelen baapq in Het Beste van B APRIL F Nu overal verkrijgbaar D.. OP VERGADERING PVDA ZEELAND „STEUNFUNCTIE PROVINCIE" MIDDELBURG - Gedeputeerde mr J.P. Boersma acht het „zinvol" om in Zee land te denken aan de opzet van pro vinciaal werkend instituut voor vor ming en ontwikkeling. Hij denkt daar bij aan een structuur, zoals die in Zee land geldt voor organen als het Zeeuws instituut voor kunstzinnige vorming en de Zeeuwse muziekschool, maar dan gericht op het vormings- en ontwikkelingswerk voor (jongvol wassenen. De Zeeuwse gedeputeerde ontvouwde die suggestie vrijdagavond in de Mid delburgse concert- en gehoorzaal tij dens een PvdA-bijeenkomst over „vorming en ontwikkeling" na afloop van een oriëntatie op dit terrein van de PvdA-fractie in de Zeeuwse staten. In een dergelijke opzet zouden de gemeen ten kunnen zorgen voor het plaatselyk aanbod en zou de provincie steunfunc ties op zich kunnen nemen als kader training en een deel van de financiële gevolgen van een directeursfunctie. „In het Zeeuwse zijn de gemeenten over het algemeen niet zo groot. Maar gebleken is dat je op andere terreinen via een dergelijke opzet veel kunt bereiken Als je een gericht aanbod doet, blykt. dat er behoefte is," zo zei de gedeputeerde in „een persoonlijke visie" op het ontwik- kelings-en vormingswerk- Hij signaleerde, dat buiten het VOS- werk, de twee punten van vormings werk voor jong volwassenen en de drie vormingsinstituuten het vormings- en ontwikkelingswerk in Zeeland „veelal onsamenhangend, ongestructureerd en van wat geringe kwaliteit is." Een uit zondering zag hy in de planmatige aan pak in Goes. De heer Boersma wees er de ongeveer vijftig bezoekers op. dat het vormings- en ontwikkelingswerk gedecentraliseerd wordt en dat in feite de gemeenten moeten zeggen wat ze willen en de provincie hoort aan te ge ven wat ze wil steunen. Voor een pro vincie met de structuur als Zeeland achtte hij dat een „nogal theoretisch model' Hij liet weten, dat men nu in provinciaal verband inventariseert wat er op dit terrein is, vooral nadat de pro vincie werd geconfronteerd met een aantal aanvragen voor consulenten op verschillende terreinen „Voor het VOS-werk lag die zaak wel duidelijk, het emancipatoir werk ligt zacht bij erm, dus daar zitten mogelijkheden," zo zei hij, verwijzend naar de intussen ge plaatste advertenties voor een con sulente. Als „bedreigendervoer mr Boersma de mogelijkheid, dat het proefproject open school Midden-Zee land wordt beëindigd Deelname De heer D. Eveleens uit Goes gaf de be zoekers een inzicht in de deelname aan het vormings- en ontwikkelingswerk in Goes, zoals dat de afgelopen paar jaar uit onderzoekingen naar voren is ge komen Daarby signaleerde hij. dat „slechts tien procent van de bevolking deelneemt aan enige vorm van educa tief werk, „dat geldt voor Goes, maar naar ik vrees ook voor Zeeland „Er is op dit terrein geen sprake van een lacu ne, maar van een formidabel gat Boven de 40 jaar is die deelname vrijwel afge lopen. Ook hij accentueerde de nood zaak om de open school te continueren. Naar zijn mening is educatief beleid niet alleen een zaak van één gemeente, maar van een hele regio 'e traditie die in november 1977 door de Stichting Jeugd en Muziek Terneu zen gevestigd is, is vrijdagavond suc cesvol voortgezet met een avond be luisteren, waarderen en twijfels hebben over eigentijdse electromsche en eiec- tro-acoustische muziekcomposities. Jaap Vink van het Instituut voor So- nologie te Utrecht begon met het be spreken van de eerste op dit gebied ge maakte partituren van Kariheinz Stockhausen. Dat Vink deze partituren (Studie 1 en Studie 2) had meegeno men. werd door het publiek zeer op prijs gesteld. Studie 1 uit 1953 diende voor Stock hausen als proef om electronische mu ziek in partituur te brengen Hij ge bruikt in dit stuk alleen nog sinus-to nen. het gebruikte interval is een kwart Voorts heeft het stuk gediend als ex periment met mtervalsverhoudingen Studie 2 uit 1966 verschilt al duidelijk met Studie 1 de klanken worden kor ter. minder traditioneel vloeiend en wat agressiever Het gebruikte interval is een octaaf, plus een quint, gedeeld door de 25ste machtswortel uit twee Het to tale dynamische ver loop Is krachtiger, mede door de verwerking van clusters, dit zijn dicht op elkaar liggende klan ken of tonen, die als muzikale lagen over elkaar worden geschoven De vol gende ontwikkeling in Stockhausen s werk is de combinatie van vocalen en electronische klanken. Zijn 'Gesang der Jönglinge' is een meesterwerk in dit soort. Het bestaat uit gefiltreerde, ge moduleerde jongensstemmen en der ivaten uit Studies 1 en 2, Deze geniaie compositie is gebaseerd op de geschie denis van Daniël en de mannen in de oven Karlheinz Stockhausen is van fundamenteel belang geweest voor elke componist die zich bezig houdt met het exploreren van nieuwe klankidiomen en met het zoeken naar andere expres siemiddelen. Hij is de classicus onder de scheppende kunstenaars op dit ge bied. Met de invoering van het dode- gaphonisch systeem (Schönberg, Berg. Webern) ontstond tegelijkertijd nivel lering van gevestigde harmonische waarden Hierna ging de heer Vink in op de technische aspecten van het door Stockhausen gecomponeerde 'Kon takte' en van 'Telemusik opgedragen aan het Japanse volk: deze zijn met name het manipuleren met sinus-to nen, het gebruik van tertsfilters, en kelvoudige pulsen, gemoduleerde slagwerkklanken en speciaal het aan brengen en afsnijden van echo-effecten Na een zeer interessante discussie, waaruit onder meer naar voren kwam. dat het publiek en zelfs de componisten gemanipuleerd worden, liet de heer Vink enige werken horen van Shinoha- ra. De Delas en Hempel Het is opval lend dat de grote invloed van Karlhemz Stockhausen zo overtuigend waar neembaar is in de actuele ontwikkeling bij de meest vooraanstaande moderne componisten. Verscheidene interes sante vragen werden gesteld vanuit het publiek, waarop de heer Vink allert reageerde, zodat dit vierde studiocon cert kan worden beschouwd als een zeer geslaagde afsluiting van dit forum van de nieuwe muziek. De volgende serie concerten die Jeugd en Muziek Terneuzen organiseert, zal bestaan uit computercomposities die gerealiseerd werden in Utrecht en Ter neuzen (met medewerking van Dow Chemical). Er worden werken ten geho re gebracht van onder anderen Gott fried. Koenig. Wemer Kaegi en Anton van Prooijen. Deze nieuwe ontwikke lingen worden mondiaal met veel be langstelling gevolgd. A.van P. TER GELEGENHEID JUBILEUM VAN TERNEUZENSE SCHOLEN TERNEUZEN - Het beleid \'an minis ter van onderwijs Pais ten aanzien van de totstandkoming van de nieuwe ba sisscholen en de professionele begelei ding van leerlingen, zowel aan de nor male als aan de 'bijzondere' scholen, laat nogal te wensen over. Dat was vrijdagavond het gemeenschappelijke geluid van de drie inleiders van een onderwijssymposium, in scholen gemeenschap De Leeuwtjes, dat werd gehouden ter gelegenheid van het 25- jarig jubileum van de Jacob Cats- school en De Wingerd, beiden chris telijke scholen voor bijzonder onder wijs te Terneuzen. Het onderwijssymposium had als the ma 'Heeft het speciaal onderwijs be staansrecht?'. Inleiders waren de in specteur voor het Bijzonder Onderwijs. J. A M Beerendonck, J Huisman, de voorzitter van de Protestant Christelij ke Onderwijsorganisatie iPCOl, en A van To, stafdocent aan de seminarie voor Orthopedagogiek in Tilburg Ge drieën lieten zy zich -overigens in ver schillende bewoordingen-laatdunkend uit over de opstelling van minister Pais. die sinds de wet op het basisonderwijs in het voorjaar van 1977 werd inge diend, nog steeds geen nota van wijzi gingen heeft gemaakt -De wet op het basisonderwijs, een erfenis van de rege ring Den Uyl. zai in 1983 moeten mgaan PCO-voorzitter Huisman toonde zich uiterst pessimistisch over de naast toe komst. Hy constateerde een' financiële 'beknotting' van schoolbegeleidings diensten (in Zeeland Regionaal Peda gogisch Centrum Zeeland - RPCZ). „Daardoor functioneren de bege leidingsdiensten gebrekkig. Door de bezuinigingen zal de beknotting nog groter worden, en derhalve het func tioneren nog gebrekkiger", zo voor spelde hij „De roep die in het 'veld' wordt gehoord dat een schoolbege leidingsdienst ook niet je ware is. zal dan alleen maar luider worden", voor zag de PC In de nieuwe opzet van de basisscholen zag hij meer ruimte voor kinderen met leer- of andere moeilijk heden, zodat 'een aantal leerlingen dat nu nog naar het buitengewoon onder wijs gaat, binnen de muren van het ba sisonderwijs moet kunnen worden op gevangen stelde hy. Maar in het ko menden jaar zag PCO-voorzitter Huis man geen ruimte voor de aanpak van de formatie van de nieuwe basisscholen. De speciale deskundigheid, die bij het toekomstige basisonderwijs voor een betere opvang van 'moeilijke leerlin gen' aanwezig zal moeten zyn. zal vol gens hem het komende jaar nog niet worden gecreëerd Biljarten 7WESTDORPE - De biljartclub Het Oude Raedhuys' uit Westdorpe speelde een wedstrijd tegen Kapeile uit As senede (Bi in zaal Van der Goes-Pluym te Westdorpe. De biljarters uit West dorpe wonnen deze wedstrijd met 13-9 Informatiedagen over vrouwenhuis voor Zeeland VLISSINGEN - In februari heen een aantal vrouwen het initiatief genomen om tot de oprichting van een vrouwenhuis in Zeeland te komen. Een eerste verkenning vond plaats in Goes, en daarbij kwam de vraag aan de orde of één vrouwenhuis in een gebied met slechte verbindingen, zoals Zeeland, wel voldoende is. Ondanks het feit dat het ministerie van CRM slechts subsidie geeft voor één vrouwenhuls per provincie, denkt de initiatiefgroep dat Zeeland, gezien haar bijzondere geografische structuur, hierop een uitzondering kan maken. Om wat meer duidelijkheid te ver schaffen omtrent vrouwenhuizen in Zeeland houdt de initiatiefgroep infor matiedagen in de diverse regio's. Dit is voor Schouwen-Duiveland op vrijdag 30 maart vanaf20.00 uur in het Huis van Nassau te Zierikzee. voorde Bevelan- den eveneens op vrijdag 30 maart van 13 30 tot 24.00 uur in het wijkgebouw 'De Pit' te Goes, voor Walcheren op vrijdag 30 maart van 14.00 tot 24 00 uur in het VJV-centrum te Middelburg en voor Zeeuwsch-Vlaanderen op woensdag 4 april vanaf 20.00 uur in de centrale stichting 'De Kousepaal' te Terneuzen. K,i k.ijk 'm kijken met z'n fel oranje Ogen! Hij houdt de fotograaf, die enkele halsbrekende toeren moest verrichten om'm zo fraai voor de lens te krijgen, goed in de gaten. Een Ransuil is 't, en dc melding kwam van enkele personen die be zig zijn met de verbouwing van een pand aan de Nieuwendijk in Vlissingen. Al enkele dagen zat-ic daar in de tuin. Ze worden de laatste tijd nogal eens gezien. Zelf zag ik er onlangs nog een op z'n geruisloze vlucht door de avond schemering. En uit het per soneelsblad van de gemeente Goes bleek, dat men zich in de omgeving van het stadhuis ook verheugt in het tijdelijke gezelschap van een aantal van deze vogels. Want dat is het meestal wel: tijdelijk. De Ran suil is - in tegenstelling tot de Ker kuil, die we in deze rubriek zeker ook nog wel eens zullen tegenko men - geen liefhebber van de stad, of er moeten uitgebreide stads parken zijn. Incidenteel komt-ie in kleine tuinen voor, zoals in dit ge val. Bulten de broedtijd verkeren ze vaak in troepjes Bij voorkeur zit ten ze in dennen of andere conife ren. vlak bh de stam. Maar je moet dan heel goed kijken wil je ze zien. Als ze gestoord worden maken ze zich heel lang en dun, waardoor ze wel in de stam lijken op te gaan. Ze hebben vaste roestplaatsen en met een beetje speurzin kun je daaron der hun braakballen ontdekken: de uitgebraakte onverteerbare voedseldelen. De Ransuilen zijn gemakkelijk te herkennen aan de oorpluimen bo ven op de kop. Als ze schrikken of kwaad zijn zetten ze die rechtop. De eigenlijke oren zitten veel lager: vlak achter de oogsluier van korte stijve veertjes, die als een kring om de ogen zitten. Het verenkleed is mooi geelbruin met zwart, de staart heeft een groot aantal donkere dwarsbanden. De Ransuil broedt op diverse plaatsen in onze provincie. De in druk bestaat dat het aantal toe neemt. Hij maakt gebruik van de oude huisvesting van eksters en kraaien, om zijn eieren in te depo neren. Het is een echte nachtvogel, die vooral jaagt op muizen en in secten. In de trektijd versmaadt-ie echter ook zangvogeltjes niet! Dinsdag 6 maart streek er in Burgh een ooievaar neer op het dak van een woonhuis. Diezelfde dag nam een vadertje (of moedertje) Lang been bezit van het welbekende ooievaarsnest op het gemeente huis van Oudewater. Deze twee waarnemingen duiden er op, dat de terugkeer van de Westeuropese ooievaars vanuit de overwin- teringsgebieden aan de westkust van Afrika is ingezet. Ze trekken van daaruit via de Straat van Gibraltar. Spanje, Frankrijk, Belgie en Nederland naar Denemarken. Noord-Duits land en Scandinavië Er is ook een oostelijke trekweg bekend. Daar van maken in hoofdzaak broedvo- gels uit de oosterlijker landen ge bruik. Deze route loopt over de Bosporus via Turkije, Israel en Egypte naar de winterkwartieren, die zich uitstrekken over een lange strook tussen Zuid Afrika en Soedan. De ooievaars doen gemid deld een maand of twee over de trek. En dat is vrij lang. want er zyn ook vogelsoorten die zo n reis in een dag klaren. De ooievaar legt echter maar kleine afstanden per dag af. Dat komt omdat hij een ech te thermiekvlieger is: hij maakt ge „De ransuil houdt defotograaj goea in de gaten bruik van de opwaartse warme luchtstromingen om zich' te ver plaatsen. En omdat zulke stromin gen er nu eenmaal alleen overdag zyn is hij daarmee ook een echte dagtrekker Sterke teruggang De ooievaar is de laatste 40 jaar in ons land enorm in aantal achter uitgegaan. Telde men in 1939 nog 310 nesten waaruit 823 jongen uit vlogen, in 1978 was het aantal broedparen gedaald lot 9 en het aantal uitgevlogen jongen even eens tot 9. En zo is de toestand al jaren. Waar aan is die teruggang nu te wijten0 Eigenlijk aan een complex van fac toren Zoals veranderingen in de broedgebieden, waar het biotoop om. door verkavelingen (water peilverlagingen) en bespuitingen sterk aan waarde heeft ingeboet De ooievaar is het ook weer zo'n dier. dat aan het eind van een voedselketen staat Het gif, dat prooidieren (zoals visjes, muizen, mollen, wormen, kikkers, slakkem in zich hebben, hoopt zich op in het vetweefsel van de laatste con sument. Moet er in barre tijden een beroep op die vetreserves worden gedaan, dan komt het gif in het bloed terecht, met alle funeste ge volgen van dien Maar ook hoogspanningskabels eisen een zware tol. Uit vondsten van gering de exemplaren is gebleken dat on geveer 30% als draadslachtoffer kan worden geboekt. En wat te denken van onze zuidelijke mede europeanen die nog schieten op afies wal veren heeft? Ook dat kost heel wat slachtoffers onder de ooi evaars! Ooievaarsdorpen Om dc ooievaar als Nederlandse broedvogel te behouden heeft de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels in 1969 het Ooievaarsdorp 'Hel Liesveld' ge sticht. Het ligt in de Alblas- serwaard onder de gemeente Groot Ammers. Uit het buitenland verkregen broedvogels komen hier tot broeden. Door het loslaten van de nakomelingen hoopt men op de lange duur dc Ooievaars stand weer wat op peil te brengen. In 1976 broedde er voor 't eerst een wild paar in het dorp en regelma tig worden er gemengde paren ge vormd: een vogel van 'buiten het dorp' gaat dan een verhouding aan met een uit 't dorp. Op korte afstand over de grens hebben onze zuiderburen in het vo gelpark 'Het Zwin' (bij Knokkel al jarenlang iets dergelijks. Ook daar vertoeven ooievaars in soortgelijke omstandigheden En regelmatig maken ze uitstapjes naar het Ne derlandse grondgebied Zoals in 1975. toen er een een nest bouwde op een bokpaal van de PZEM, tus sen Cadzand en Nleuwvliet Bij ge brek aan een geschikte levensge zellin leidde dit echter niet tot na komelingen. Zeeland komt al sinds jaar en dag niet in de Ooievaarsbroedover- zichten voor. Na 1900 zijn er geen broedgevallen met zekerheid be kend geworden. Wel zijn er enkele onbevestigde meldingen van Aar denburg (1908) en Kloosterzande (1930-1935). Tot het eind van de 19e eeuw moet de ooievaar echter wel op Walcheren hebben gebroed (koudekerke. Poppendamme) en op ZuidBeveland (Kapeile, Heinkeszand en Kruiningen). Er is daarover echter weinig bekend. Misschien zijn er lezers die hetzij zelf. hetzij door overlevering van ouders of grootouders iets meer over Zeeuwse broedgevallen kun nen vertellen? Tijdens de trekperiode (maart-ap ril en augustus-september) kan men de ooievaar in onze provincie een enkele maal waarnemen. Voor het overnachten zoekt hij vaak een hoge plaats uit, zoals lantaarnpa len. schoorstenen, tv-masten of- zoals in Burgh- daken. In Burgh was het kennelijk, zo vertelde my mevrouw De Ruiter die de vogel waarnam, maar om een korte rust pauze te doen, want na zo'n an derhalf uur was de ooievaar weer vertrokken. De ooievaar staat te boek als ge- luksbrenger. men denke maar aan de hem toebedachte rol bij het afle veren van babies Wellicht dat deze vroege waarneming ons ook een stukje geluk aankondigt: dat van een naderend voorjaar' MAROLLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 53